بیش فعالی در کودکان و راه های درمان آن

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بیش فعالی در کودکان و راه های درمان آن

با سلام من پس 5 ساله داره که اصلا نمی تونه یک لحظه ساکت باشه مداوم در حال تکاپو هست به سر وصورت من می پره هر چیزی رو با دادو فریاد میگه مدام می خواد یکی از اعضاءخانواده رو کتک بزنه من از رفتار اون دیگه خسته شدم بعضی وفت ها اونقدر عصبانی واذیتم می کنه که مجبور میشم با تنبیه بدنی ساکتش کنم لطفا من رو راهنمایی کنین ممنون میشم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

khadije ta;696852 نوشت:
با سلام من پس 5 ساله داره که اصلا نمی تونه یک لحظه ساکت باشه مداوم در حال تکاپو هست به سر وصورت من می پره هر چیزی رو با دادو فریاد میگه مدام می خواد یکی از اعضاءخانواده رو کتک بزنه من از رفتار اون دیگه خسته شدم بعضی وفت ها اونقدر عصبانی واذیتم می کنه که مجبور میشم با تنبیه بدنی ساکتش کنم لطفا من رو راهنمایی کنین ممنون میشم

با عرض سلام و ادب
موارد و نکاتی را که برشمردید به تنهایی از نشانه های کودک بیش فعال نمی باشد
امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد:

1. یک کودک پنج ساله معمولا به شدت نسبت به رعایت انصاف حساس است دغدغه این را دارد که نسبت به او رفتار درستی صورت گیرد .لذا در مورد رفتار نامناسب نسبت به او بسیار ناراحت می شود.
  2. احساسات را نام گذاری کنید فرزند شما زمانی می تواند هیجانات خود را بهتر مدیریت کند که شما احساسات او را به رسمیت شناخته باشید مثلا «این مهربونی تو رو نشون میده که با اون پسرکه... حرف زدی» همچنین باید هیجانات منفی خود را هم بشناسد مثلا«این کار تو که اسباب بازی رو از دست برادر کوچولوت یک دفعه گرفتی واقعا اونو غمگین کرد.چکار میتونی بکنی که او احساس بهتری داشته باشد»
  3. به رفتار هم دلانه و مهربانانه او پاداش دهید و عملش را به او گوشزد کنید.
  4. در مورد احساساتش با او صحبت کنید و شیوه بیان آنها را به او یاد دهید
  5. به کاوش سازنده رفتار دیگران بپردازید
  6. نشانه های غیر کلامی هیجانات را آموزش دهید
  7. از خشم خود برای کنترل فرزندتان استفاده نکنید رفتار محکم با رفتار همراه با خشم فرق می کند خشمگین شدن از رفتار کودکتان بسیار طبیعی است ولی به جای رفتار همراه با خشم با او محکم صحبت نمایید.
  8. به زندگی اجتماعی آنها اهمیت دهید پرسیدن سوالاتی در باره مردم در زندگی روزمره کودک اهمیت روابط اجتماعی و رفتار مناسب با دیگران را در او تقویت می کند سوالاتی نظیر اینکه امروز تو مدرسه با کی بازی کردی با کی حرف زدی با کی غذا خوردی و...
  9. کودک خود را درگیر فعالیتهای خیریه ای کوچک و بزرگ نمایید عیادت از همسایه بیمار تا کمک به فقرا و جمع کردن و بسته بندی وسایل اضافی خودش و اهداء آنها به کودکان نیازمند و...
  10. رابطه عاطفی و محبت آمیز به تنهایی فایده ای ندارد باید او بداند که احترام فوق العاده ای نزد شما دارد تا بتواند با تکیه بر توانایی هایش پیش رود.
  11. از دادن لقب به او خودداری نمایید:خجالتی قلدر خشن و...
  12. بیشتر توجه خود را بر روی ایجاد رفتارهای مثبت قرار دهید تا حذف رفتارهای منفی .شما روی رفتارهای مثبت توجه داشته باشید خود بچه رفتارهای بد را متوجه می شود
  13. هر رفتاری را که می خواهید کودک شما انجام دهد نزد کودک خود بسیار زیبا و دلپسند جلوه دهید
  14. نیاز های کودک مخصوصا نیاز به بازی را ارضاء نمایید.
ادامه دارد...

یاد دادن آرام نشستن و آرام بودن به کودک

1. برای آرام کردن کودک باید آرام بودن و یکجا نشستن را به او یاد دهید و برای اینکار از زمانهای بسیار کوتاه آرام بودن شروع کرده تا زمانهای بیشتر.آنچه مد نظرتون از آرام نشستن را به او به صورت واقع بینانه توضیح دهید و پس از هر موفقیتی او را کاملا تشویق نمایید و برای او کف بزنید. برای اینکار از تایمر(زمان سنج) استفاده نمایید.
  2. مجسمه بازی کنید (و یا هر بازی دیگری که نیاز به مدتی آرام نشستن دارد )و زمان را دقیق بگیرید و به تدریج زمان را بیشتر نمایید و برای هر موفقیتی تشویق خود را افزایش دهید

یاد دادن آداب معاشرت به کودک

1. کودک شما آداب معاشرت را نمی داند آداب معاشرت برای این بوجود آمده اند که مناسبات انسانی را دلپذیرتر نمایند و در فرد مقابل احساس خوشایند ایحاد نمایند.
  2. خود شما مهمترین الگو هستید لذا رفتارهای خود را بررسی نموده و در آنها بازنگری نمایید کودک،شما را الگو خود قرار می دهد و نمی تواند رفتار شما به گونه ای تلقی کند که او با شما فرق دارد و نباید انها را تقلید نماید.
  3. همواره آنگونه که دوست دارید کودکتان رفتار کند رفتار نمایید.کودک به جای اجرای دستورات آنگونه که شما رفتار می کنید عمل می کند.
  4. بسیار مناسب است که در هر زمان روی یک مشکل خاصی تمرکز نمایید تا اینکه بخواهید یکباره همه چیز را عوض نمایید.دستورات زیاد روی کودک می تواند اثر معکوس داشته باشد.
  5. با کودک خود صحبت کنید و بگویید آداب ،بخش مهمی از زندگی است بهترین کار تشویقر کودک هنگام انجام رفتار خوب و در صورت لزوم با او در مورد رفتار بدش صحبت نمایید افراد خوش رفتار و مودب را به او نشان دهید.
  6. از واژه های آدم خوبا و حرف خوبا استفاده نمایید و در موقعیتهای مختلف تشویق نمایید که حزء آدم خوبا باشد و و از حرف خوبا بگوید هنگام مواجهه با موقعیت خاصی از او بپرسید که چه کاری می توان انجام دهد و یا چه حرفی می تواند بزند تا باعث خوشحالی افراد دیگر بشود واژه هایی همچون لطفا و متشکرم را به او یاد دهید.

ادامه دارد...

1. قوانین را صورت مثبت بیان نمایید به جای اینکه به کودک خود بگویید که چه کاری انجام ندهد.
  2. آداب خوب را نقش بازی کنید و آنها را با بازی کردن به کودک خود یاد دهید نقشهایتان را عوض کنید می توانید نقش بازی کردن را در حضور یکی از دوستانش نیز انجام دهید.
  3. از تحسین استفاده نمایید برای اینکار میتوانید از ستاره زدن در هنگام انجام رفتار خوب استفاده نمایید به گونه ایکه با رسیدن ستاره ها مثلا به ده تا هدیه ای برای او بخرید البته باید آرام آرام این هدیه دادن را پس از اصلاح فتار حذف نمایید.
  4. با کودکتان مسابقه دهید بازی کنید به این صورت که رفتارهای خوب دیگری را به هم بگویید.
  5. از علایم غیر کلامی در تشویق استفاده نمایید.
  6. پی آمد های طبیعی کار کودک را به او نشان دهید
  7. تغافل و عدم توجه به کار کودک نیز باید در برخی مواقع در دستور کار قرار گیرد.
  8. جایگزین مناسب کارها و حرفهای نامناسب را به کودکتان یاد دهید
  9. احساس دست داده از رفتار او به خودتان را صادقانه به او نشان بدهید مثلا اگر با كاری ناراحتتان كرد این ناراحتی را پنهان نكنید بلكه به او نشان دهید كه ناراحت شده اید.
  10. به آسانی جلوی كودكتان زانو زده و مقابل او بنشینید بگذارید به واسطه حرفایتان توجه او به شما جلب شود نه اینكه به زور او را وادار به این امر كنید.این عمل یكی از مثبت ترین راههای ارتباطی با كودك است.
  11. به قولی كه به كودكتان می دهید بیش از هر قولی پایبند باشید،چون باعث شده او به شما اطمینان كند و با شما راحتتر كنار بیاید.برای مثال اگر قول داده اید بعد از تمیز كردن اطاقش او را به پارك ببرید سر قولتان باشید و این كارا انجام دهید.
  12. حد و مرزی برای روابطتان با فرزند خود قائل شوید مثلا در هر كار شخصی او دخالت نكنید. دستورالعملها ،درخواستها و پاسخهای منفی را تا حد امكان كم كنید تا او دچار ناهنجاری فكری و ذهنی نشود.
  13. .به او بفهمانید كه با داد و فریاد كاری از پیش نمی برد اگر شما به داد و فریاد او برای در خواست چیزی توجه كنید او تصور می كند كه به این شیوه به آنچه می خواهد می رسد پس تمام خواست های نا معقول خود را اینگونه بیان می كند.
  14. خواست هایتان را راحت و صریح و با ملایمت به گونه ای مثبت با او در میان بگزارید مطمئن باشید حتما انجام خواهد داد برای مثال به جای گفتن در را باز نگذار به او بگوئید عزیزم لطفا در راببند!
  15. بگذارید مسئولیت كارهایش را خود به گردن بگیرد،به این ترتیب به او كمك كرده اید تا در مقابل بر خورد با مشكلات خود تصمیم بهتری بگیرد و در قبال كاری كه انجام می دهد مسئولیت پذیر باشد.
  16. زیاد انتقاد نكنید چون نتیجه ای جزخستگی خود را به دست نمی آورید .خواسته های خود را در قالب یك بازی ساده به او بگوئید تا او نیز حین انجام بازی به خواسته شما عمل كند.
لبخند را به چهره فرزندتان هدیه دهید با او شوخی كنید با او بازی كنید و در بازی باعث خنده وی شوید.با یك شوخی ساده می توانید خنده را برای او به ارمغان بیاورید.
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

سلام.......

نمیدونم چرا غالب بچه ها از دهه 80 به بعد بیش فعال شدند شما میدونین؟ من فکر میکنم شرایط اجتماعی و نسلی باعث این موضوع شده!
هر بچه ای رو نگاه میکنی از 80 به بعد به نوعی بیش فعاله! شایدم ما اعصاب درست حسابی نداریم!

ولی تربیت نسل قدیم ک یکمی ترس همراه با کتک بود ی چیز دیگه بودا:Khandidan!:
نسل جدید اومد بچه رو نزنه و درست تربیتش کنه! بلد نبود! نه کتک زد نه تربیتش کرد!شد این.......
بچه میاد خونه آدم یهو از پشت سر میزنه تو سرت میره! عجب!
هرچی حرف زشته میزنه! جلو پدر مادر! مادر میگه وا علیرضا؟زشته پسرم! همین؟؟؟؟؟؟؟؟؟تموم شد؟زشته پسرم؟

این بحث خیلی خوبیه دوستان شرکت کنند لطفا منم این مشکلو دارم با برادر و اطرافیام..........:Nishkhand:

[="Tahoma"][="Black"]گاهی بچه ها بطور طبیعی در حال گذران مراحل رشدشان هستند و این بزرگترها هستند که باید زبان کودکی با آنها داشته باشند ولی متاسفانه انتظارات از بچه ها بیش از سن شان است و
غالب بچه ها را بیش فعال می خوانند و این معلوم نیست که چقدر این اختلال در بچه صحت داشته باشد.

با توجه به کم حوصله شدن والدین بخصوص مادران و فضای کم برای بازی بچه ها، تهیه اسباب بازیهایی که در ایجاد خلاقیت بچه ها و پر کردن وقتشان بطور مثبت نقشی ندارند و... میتوانند عواملی باشند که بچه ها را پر جنب و جوش کند و از آنطرف برچسب بیش فعال را بخورند!![/]

موضوع قفل شده است