صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برادرم داره یکی یکی اعتقاداتش رو از دست میده

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 14 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61361

  برادرم داره یکی یکی اعتقاداتش رو از دست میده
  با نام و یاد دوست


  سلام

  یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

  لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:  سلام.
  ما یه خانواده ی پرجمعیتیم و میخوام راجع به برادر سومم صحبت کنم. ایشون متاسفانه از لحاظ اعتقادای خیلی ضعیف هست و گاهی یه حرفایی میزنه که من واقعا نسبت به عاقبتش و آخرتش نگران میشم. مثلا قبلا میگفت ما نمیتونیم بگیم صدام الان تو جهنمه. شایدم خدا ببخشش. ما هم هر چی براش دلیل و منطق میاوردیم حرف خودشو میزد. یا راجع به آمریکا کلا نظر بدی نداره. یا بارها شده متاسفانه متاسفانه، به رهبر توهین کرده... مرجع تقلید نداره. نمازاشو یکی درمیون میخونه اونم خیلی سریع انگار یکی دنبالش کرده باشه. براش مهم نیست نامزدش آرایش بکنه. حتی خودش براش لوازم آرایشی میخره. میگه اسلام سخت نیست آخوندا سختش کردن ولی خودشون... کلا با آخوندا مشکل داره. فوق العاده مغرور و بدبینه. نامزدش خوب نمیشناسش به خاطر همین زود میبخشش و اشتباهاشو خیلی بزرگ نمیدونه. من میگم خدا که داداش منو بیشتر از نامزدش دوس داره پس میشه خدا هم مثل نامزدش فکر کنه و گناهای داداشمو بزرگ ندونه؟ من که اشتباها و گناهای داداشمو خییییییلی بزرگ میدونم به نظرم مثل کسی میمونه که تو باتلاق گیر کرده و هی داره با دست و پا زدن توش بیشتر خودشو فرو میبره.

  خیلی اخلاق های مزخرف دیگه هم داره که ریشه اش بدبینیه. مثلا خیلی شکاکه. گوشیمو بی اجازه برمیداره پیاماشو میخونه. من دیگه بزرگ شدم هیچ خطایی هم ازم سر نزده. هر چی هست تو کله ی خودش میگذره.

  الانم چند روزه خیلی بداخلاق شده ما رو ناراحت کرده من و آبجیم و داداشم باهاش قهریم. خودش هم پشیمونه ولی غرورش اجازه نمیده باهامون آشتی کنه. ما هم باهاش آشتی کنیم فکر میکنه چه خبره؟؟ دوباره بداخلاق میشه.
  حرف زدن هم باهاش فایده که نداره هیچ بدتر هم هست. میخواستم بدونم غیر از صحبت کردن باهاش چیکار میتونیم براش بکنیم؟ دعایی چیزی هست؟ ممنون
  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید 2. صلوات ها 9


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 14 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61361  با نام و یاد دوست


  برادرم داره یکی یکی اعتقاداتش رو از دست میده
  کارشناس بحث: استاد امین


 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  نوشته
  982
  حضور
  34 روز 21 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  52
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  4873  سلام

  در اینکه خداوند متعال نسبت به بندگانش کریم و غفور است حرفی نیست؛ اما اینکه خدا نگاه مثبت به افکار و عقاید برادر شما داشته باشد مشکلی را حل نمی کند. مثل این می ماند که خدایی ناکرده برادر شما سم بخورد. سم تاثیر خودش را می گذارد و تغییر نگاه دیگران چیزی را عوض نمی کند. اعمال و کردار ما هم همین است. برای توضیح بیشتر می توانید بحث تجسم اعمال در کلام را پیگیری کنید.

  در مورد اینکه چطور می توانید به ایشان کمک کنید باید عرض کنم کمک شما به ایشان می تواند جهات مختلفی داشته باشد. یک جهتش این است که شما با بحث علمی ایشان را متقاعد کنید که تفکرات نادرستی دارد که ظاهرا این راه را رفته اید و نتیجه نگرفته اید. اینکه چرا نتیجه نداده می تواند علت های مختلفی داشته باشد. مثلا گاهی ممکن است دلیل هایی که شما برای او می آورید منطقی و قانع کننده نباشد. البته ایرادی بر شما وارد نیست؛ چون مباحث عمیق اعتقادی نیاز به تخصص دارد و هر کسی نمی تواند پاسخگویی شبهات وارده به دین باشد. حتی متخصصین این علم هم گاهی اوقات با اینکه علم کافی دارند، اما نمی توانند پاسخی متناسب و درخورد با مخاطب خود ارائه دهند و همین باعث قانع نشدن طرف مقابل می شود. لذا بهترین کار ممکن این است که شما در حد توان خود اطلاعات دینی خود را تقویت کنید و به همان اندازه در شبهات او را پاسخ دهید؛ اما جایی که احساس می کنید پاسخ قانع کننده ای برای سوال او ندارید به هیچ وجه با او وارد بحث نشوید و همان اول او را به یک متخصص ارجاع دهید و بگویید این یک بحث تخصصی است که دین برای آن پاسخ دارد؛ اما باید پاسخ را از کارشناس دین یا یک منبع دینی معتبر بشنوید تا خدایی ناکرده پاسخ ناکامل شما منجر به مصرتر شدن ایشان بر اعتقادات نادرستش نشود و فکر نکند دین جوابی ندارد. پیشنهاد می کنم سلسله کتاب های پرسمان دانشجویی با موضوعات مختلف را، هم خودتان مطالعه کنید و هم مطالعه آن را به اعضای خانواده به خصوص برادرتان پیشنهاد دهید. بسیاری از شبهات و پاسخ ها را در آن خواهید یافت.

  البته شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که اعتقادات برادر شما یک روزه شکل نگرفته که بخواهد یک روزه هم تغییر کند؛ بلکه در طی سالها زندگی به چنین افکار و عقایدی رسیده و مطابق با همان حرف می زند و عمل می کند. لذا تغییر و اصلاح آن نیز نیاز به زمان دارد. باید حرف حق را به او رساند و به او فرصت فکر کردن داد تا بتواند صراط مستقیم را انتخاب کند.

  لذا علاوه بر اینکه خود شما باید اطلاعات دینی تان را تقویت کنید و در جهت اصلاح نگرش برادرتان قدم بردارید، بهترین کمک به ایشان، وصل کردن او به منابعی است که توان اصلاح نگرش او را داشته باشند. کتاب های مفید و خوب در این زمینه؛ به خصوص مواردی که احساس می کنید نسبت به آن بیشتر شبهه در ذهنش هست؛ سخنرانی های دینی و کلیپ کوتاه صوتی و تصویری تاثیر گذار؛ مستند های مذهبی و دینی؛ به خصوص مستند هایی که مسلمان شدن یک غیر مسلمان را به تصویر می کشد؛ وصل کردن او به عالمان دینی مثل روحانی محل یا دانشگاه؛ معرفی سایت های پاسخگویی به شبهات به او و ... همگی می توانند جزو منابع اطلاعاتی مفید باشند. وقتی این منابع به او معرفی شوند او می فهمد که همه سوالهایش پاسخ دارند و اینطور نیست که کسی نتواند آنها را جواب بدهد.

  در کنار این برخی چیزها هم هست که زمینه انحراف بیشتر را در برادر شما فراهم می کند که شما تا حد توان باید آن ها را رفع کنید. وجود ماهواره در خانه؛ دوست و رفیقی که اعتقادات ضعیفی دارند؛ لقمه حرام؛ کمبود های عاطفی و ... می تواند مانع این باشد که نگرش ایشان اصلاح شود. لذا باید اینها را حذف و برایش جایگزین گذاشت. از این رو برقراری رابطه خوب و صمیمی شما و اعضای خانواده با ایشان، نه تنها بد نیست؛ بلکه خوب هم هست و نباید از او فاصله بگیرید. شاید در ظاهر با شما بحث کند و مخالف شما باشد، اما همینکه در کنار شماست، از بدتر شدن افکارش جلوگیری می شود. صحبت های شما هم روی او بی تاثیر نخواهد بود. از دیگر برادران و خواهران و پدر و مادر هم کمک بگیرید و این دغدغه را در آنها ایجاد کنید تا خدایی ناکرده خود آنها عاملی برای انحراف بیشتر برادرتان نباشند. اگر برادر دیگر شما مسجدی و هیئتی است می تواند او را با خود همراه کند و پایش را به این گونه مجالس باز کند.

  نکته آخر اینکه همانطور که عرض کردم
  نباید انتظار تغییر یک روزه داشته باشید. دین و دستورات دینی هر چند موافق فطرت است؛ اما با غریزه های حیوانی در تعارض اند و از همین جهت است که گرایش انسان ها به مسائل مادی خیلی بیشتر از مسائل معنوی است. شاید اصلاح ایشان سالها زمان لازم داشته باشد و شاید اصلا آنطور که باید تغییر نکند؛ چنانچه خیلی ها حتی در زمان حضور امام معصوم که معدن علم الهی اند تغییر نکردند. با این حال وظیفه شماست که در حد توان از انحراف ایشان جلوگیری کنید. دعا کردن برای اصلاح ایشان هم راهکار بسیار خوبی است. نیاز به دعای خاصی نیست. همینکه شما همیشه از خدا بخواهید برادرتان و البته همه ما را هدایت کند، قطعا تاثیرگذار خواهد بود.

  پیروز و سربلند

  ویرایش توسط امین : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ در ساعت ۱۹:۳۰

 6. صلوات ها 10


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  1,146
  حضور
  39 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3823  میخاستم راه حل بگم.دیدم نوشتی :میگه صدام را خدا ممکنه ببخشه!!!منصرف شدم.
  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ در ساعت ۱۱:۳۴ دلیل: نامناسب
  غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

  خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
  گر جا نداری…!

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  علاقه
  علوم دینی
  نوشته
  50
  حضور
  2 روز 12 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  208  نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
  میخاستم راه حل بگم..
  -----------

  ان شاءالله مشکل برادرتون حل بشه
  گاهی وقتا این حرفا فقط در حد حرفه و خیلی اعتقادی نیست.
  یعنی شاید از سر یک لجبازی یا دلایل دیگه این حرفا رو میزنه یا بداخلاقیایی میکنه که با برطرف شدن اون دلایل، خودبه خود همه چی آروم میشه. اگه کسی هست نفوذ در برادرتون داشته باشه، میتونین از اون طریق پیگیری کنین و ببینین میشه کمکی کنین دلایل رو شناسایی و رفع کنین یانه.(البته بهترین راه مراجعه به مشاور خوب هست اما احتمال میدم از سیاق مطلبتون که نتونین این راه رو پیشنهاد بدین)

  ولی اگه واقعاً پشت این حرف ها اعتقادی نهفته باشه قضیه یه کم خطرناکه.
  و واقعاً باید خیلی مراقب باشید شاید هنوز این اعتقادات در وجودشون محکم نشده و در مرحله تردید باشه و شما وخانواده با طرد ایشون تردیدش رو به یقین تبدیل کنین.
  اگه بحثی با ایشون داشتین و جواب نداد به هیچوجه ادامه اش ندید.
  که هم خودتون مرتکب مراء نشین و هم برادرتون بر اعتقاد نادرستش محکم تر نشه.
  اینجاهم شخص ثالثی که رابطه دوستانه باهاش داره بهتر میتونه کمک کنه. البته مشروط به اینکه از نظر اعتقاد و اخلاق دست پر بره پیش برادرتون تا بتونه بپذیردش.

  اگه هیچکدوم از اینها ممکن نیست. به نظرمن که فقط دعا میرسه.
  دعاکنین خدا گشایشی ایجاد کنه در این کار.

  ویرایش توسط ریحــانه الــنبی : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ در ساعت ۲۲:۳۶ دلیل: نامناسب
  رب زدنی علماً و عملاً و الحقنی بالصالحین 10. صلوات ها 9


 11. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  حضور
  17 روز 10 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1112  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
  من میگم خدا که داداش منو بیشتر از نامزدش دوس داره پس میشه خدا هم مثل نامزدش فکر کنه و گناهای داداشمو بزرگ ندونه؟
  متوجه منظورتون نشدم
  شما از کجا فهمیدید که خدا داداش تون رو بیشتر از نامزد ایشون دوست داره؟
  دنیا، سرنوشت، سرگذشت یا خلاصه هر چیزی که اسمش هست
  آنچه بر من گذشت مرا به اینجا رساند؛

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  علاقه
  خــدا » همه چیز
  نوشته
  6,501
  حضور
  157 روز 29 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  3276
  صلوات
  45165  بسم الله الرحمن الرحیم

  .

  باید ریشه یابی بشود که چه رفتاری یا موردی باعث بروز این اعتقادات شده ؟

  .

  نداشتن هدفی خاص از زندگی

  برخی شکست هایی در زندگی

  برخورد با یه سری افراد به اصطلاح مذهبی و ریاکار و بدبینی به مذهب

  توقع از مذهب بعنوان یک منفعت شخصی == در صورت عدم منفعت طرف از دین زده میشه

  شناخت سطحی و ناکافی از دین از منابع اصلی
  .
  .


  اصولا یه رفتار یا نگرش یا اعتقادی به مرور و از جوانی و نوجوانی در فردی ایجاد میشه .

  و ما بخواهیم با چند حرف و یا رفتاری در مدت کوتاهی در فردی تحول ایجاد کنیم کاری ناشدنی
  .

  برادرم داره یکی یکی اعتقاداتش رو از دست میده


 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  396
  حضور
  44 روز 16 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1602  بسم رب الحیدر

  سلام و ادب
  مسائل و سوالات اعتقادی معمولا با یه کوچولو فکر ساده یا یه نیمچه تحقیق حل میشه اگه برادر بزرگوارتون کمتر فکر میکنن و یا فکرشون خراب شده بهتره شما بیشتر فکر کنید و یکم تحقیق و مطالعه و کمک کنید
  معمولا اینجور افراد کمتر نصیحت پذیر و حرف شنو و منطقی هستن اما شما نباید به کل کنار بکشید
  ایشون باید به یه وسیله ای آگاه بشن که هم به جواب سوالات و شبهه هاشون برسن هم اینکه اطلاعات و در نتیجه اعتقاداتشون قوی بشه
  خدا حق الله رو ممکنه ببخشه نه حق الناس اونم از نوع قتل هزاران انسان که اینم در صورتی شدنیه که همه ی کسایی که صدام بهشون مدیونه اونو ببخشن که چیز محالیه
  شاید افرادی که در دنیا ذره ای انسانیت و بندگی در وجودشون باشه بخشیده بشن اما نه اونایی که با کفر از دنیا میرن
  اینجور افراد اگه خدا هم بخواد ببخشه خودشون قبول نمیکنن یعنی لیاقت بخشش و عاقبت به خیری رو ندارن همونطور که شمر حتی دم آخر از امام حسین علیه السلام وعده بخشش شنید اما بازم اعتنا نکرد
  اینکه آمریکا خوب یا بد هست رو ما نمیگیم قرآن و احادیث مشخصات کافران و ظالمان و دشمنان رو مشخص کرده میتونید سوال کنید تا دقیق بهتون بگن
  دشمنی با رهبر و مراجع تقلید و آخوندها هم دلایل زیادی داره که مهمترینش اینه که به اونا شناخت ندارن خیلی خوبه اگه بتونید از یه طریقی یه آخوند خوب رو به هر بهانه ای سر راهش قرار بدید هم دیدش نسبت به آخوندا مثبت میشه و می بینه اونطور که فکر میکرده نیستن و هم اینکه اون آخوند میتونه کمکش کنه
  بنظرم اگه از نظر اعتقادی و معنوی وضعیت بهتری پیدا کنن از نظر اخلاقیات و روحیات (مثل غرور و تکبر و بدبینی) هم شرایطشون خیلی بهتر میشه

  یاعلی

  دیالوگی ماندگار از فیلم امام علی علیه السلام:
  معاویه: قوی تر از ذوالفقار علی سراغ داری؟
  عمروعاص: آری! جهل مردم


  اللهم العن الجبت و الطاغوت ~ تعجیل در فرج منتقم آل الله صلوات

  یادداشتهای مهم کاربری:
  http://www.askdin.com/usernote.php?u=33492

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  علاقه
  اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
  نوشته
  5,180
  حضور
  137 روز 21 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  21923  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
  حرف زدن هم باهاش فایده که نداره هیچ بدتر هم هست. میخواستم بدونم غیر از صحبت کردن باهاش چیکار میتونیم براش بکنیم؟ دعایی چیزی هست؟ ممنون
  با سلام و ادب

  احترام ایشون را به عنوان برادر بزرگتر که الان متاهل هم هستند شدیدا نگاه دارید بخصوص در حضور همسرشان.

  در مورد بدبینی ها و نظر منفی ایشون نسبت به اشخاصی که نام بردید صحبت شما فایده ای ندارد،اینطور صحبتها

  معمولا منجر به جر و بحث می شود:"و اطیعوا الله و رسوله و لا تنازعوا فتفشلوا و تذهب ریحکم واصبروا ان الله مع الصابرین":

  و از خدا و رسولش اطاعت نمایید و نزاع نکنید،چون سست و مضطرب می شوید و صبر کنید که خداوند با صابران است"انفال/46

  روی عیوب ایشان متمرکز نشوید،محاسن اخلاقی ایشان را پیدا کنید،برجسته کنید"بخصوص نزد همسرشان" وقتی برادر شما

  احترام،ادب و محبت و آرامش را در محیط خانواده دریافت کنند خودبخود بسیاری از مشکلات اخلاقیشان حل می شود.

  این کارهایی است که شما برای اصلاح ایشان می توانید انجام دهید، البته منوط به این است که این اصلاحات

  در وهله اول در خود انسان ایجاد شده باشد.

  در یک کلام انسان نباید دائما در مقابل دیگرا ن حالت موضع گیری داشته باشد بخصوص خانواده اش.
  ویرایش توسط حبیبه : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ در ساعت ۱۳:۴۰


  الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

  و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک
 18. صلوات ها 7


 19. #10

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  علاقه
  زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
  نوشته
  1,412
  حضور
  18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8147  نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
  احترام ایشون را به عنوان برادر بزرگتر که الان متاهل هم هستند شدیدا نگاه دارید بخصوص در حضور همسرشان.
  کدوم متاهل بابا! کدوم همسر؟!
  داره میگه نامزدشه


  نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
  وحله اول
  "وهله" درستشه

 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود