درخواست منبع و متن حدیث در باب نهی از جزع

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست منبع و متن حدیث در باب نهی از جزع

با سلام

لطفا منبع و متن عربی حدیث زیر را قرار دهید . تشکر

امام باقر یا امام صادق علیهما السلام به زنان و دختران خویش فرمودند :

« بعد از وفات من بر صورت خود مزنید و صورت مخراشید و گریبان چاک نکنید . »

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

[=arial]البته این عبارت برای امام حسین(ع) نقل شده است .
یااختاه ، یا ام کلثوم ، و انت یا زینب ، و انت یا رقیه ، و انت یا فاطمه ، و انت یا رباب انظرن إذا انا قتلت فلا تشققن علی جیبا و لا تخمشن علی وجها و لا تقلن علی هجرا »
(( خواهرم ام کلثوم و تو ای زینب و تو ای رقیه و تو ای فاطمه و تو ای رباب زمانی که من به قتل رسیدم در مرگم گریبان چاک نزنید و روی نخراشید و کلامی ناروا ( که با رضا به قضای الهی ناسازگار است ) بر زبان نرانید .))

لهوف سید بن طاووس

امام صادق(ع) روایتی به این مضمون فرمود: هر مصیبتی که به آدمی روی بیاورد، لازم است که او در هنگام مواجه شدن با آن به خدای متعال نزدیک گردد و به درگاه باری تعالی تضرع و زاری و انابه نماید و اگر چنین نکند.او در این مصیبت بردبار و صبور نبوده و در مقابل آن بی تابی و جزع نموده است.
-قال الإمام الصادق(ع)...کل نازلة خلت أوائلها من الإخبات و الإنابة.و التضرع -إلی الله-فصاحبها جزوع.غیر صابر (مصباح الشریعة ص 185).

قال الصّادق عليه السّلام: الصّبر يظهر ما في بواطن العباد من النّور و الصّفاء، و الجزع يظهر ما في بواطنهم من الظّلمة و الوحشة.حضرت امام صادق عليه السّلام مى‏فرمايد كه: صبر، ظاهر مى‏كند آن چه در باطن آدمى است از نور و صفا، و جزع، ظاهر مى‏كند آن چه در باطن وى است از ظلمت و وحشت. مصباح الشریعه ص 556
[=arial]

موضوع قفل شده است