قرآن ! من شرمنده توام .....

تب‌های اولیه

1266 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قرآن ! من شرمنده توام .....

قرآن

قرآن ! من شرمنده توام اگر از تو آواز مرگی ساخته ام که هر وقت در کوچه مان آوازت بلند میشود ،همه از هم میپرسند ” چه کس مرده است؟ ” چه غفلت بزرگی که می پنداریم خدا تو را برای مردگان ما نازل کرده است .:Ghamgin:

قرآن ! من شرمنده توام اگر ترا از یک نسخه عملی به یک افسانه موزه نشین مبدل کرده ام . یکی ذوق می کند که ترا بر روی برنج نوشته،‌یکی ذوق می کند که ترا فرش کرده ،‌یکی ذوق می كند که تو رابا طلا نوشته ،‌یکی به خود می بالد که ترا در کوچک ترین قطع ممکن منتشر کرده و … آیا واقعا خدا تو را فرستاده تا موزه سازی کنیم ؟:Ghamgin:

قرآن! من شرمنده توام اگر حتی آنان که تو را می خوانند و تو را می شنوند ،‌آنچنان به پایت می نشینند که خلایق به پای موسیقی های روزمره می نشینند .. اگر چند آیه از تو را به یک نفس بخوانند مستمعین فریاد میزنند ” احسنت …! ” گویی مسابقه نفس است …:Ghamgin:

قرآن !‌ من شرمنده توام اگر به یک فستیوال مبدل شده ای حفظ کردن تو با شماره صفحه ، خواندن تو آز آخر به اول ،‌یک معرفت است یا یک رکورد گیری؟ ای کاش آنان که تو را حفظ کرده اند ،‌حفظ کنی ، تا این چنین تو را اسباب مسابقات هوش نکنند .:Ghamgin:

میگن روز قیامت قرآن هم شفاعت میکنه از کسانی که در دنیا خوندنش و بهش عمل کردن ...:Gol:

کاش همگی حداقل روزی یک صفحه قرآن میخوندیم ...:Ghamgin:

اون فردی که تو ماه عسل آوردن که تو لاس وگاس زندگی می کرد و مسلمون شده بود
با خوندن چندین صفحه قرآن متحول شده و باعث شد تا آخرش بخونه و آخرشم مسلمون شده بود ...:Sham:

توصیشم این بود که قرآن بخونین ... :Sham::Sham::Sham:

[=arial]اگر کسی از دوستان میتونه اعلام آمادگی کنه بقیه هم کمکش میکنیم بیاد یه تاپیک بزنه افراد توش عضو بشن و
هر روز یه صفحه قرآن تلاوت کنن و اون فرد هم هر روز تفسیر همون صفحه قرآن رو بزاره و بقیه هم نظراتشونو بزارن..

نظرتون چیه؟

سلام عاليه
به نظرم حالاكه تكنولوژي پيشرفت كرده بهتره يك پيج بسازيد ادرسشو نشر بديد همه جا علاوه برروزي يك صفحه قران يك حكمت نهج البلاغه يك يك حديث از غرر الحكم هم توش بزاريد ...فقط ايناهمت ساختن و گذاشتن ميخواد كه متاسفانه من بلد نيستم وگرنه ميساختم و ميزاشتم !البته اين كاررو تو شبكه هاي اجتماعي هم ميتونيد بكنيد ،!!

bahabahane;717630 نوشت:
سلام عاليه
به نظرم حالاكه تكنولوژي پيشرفت كرده بهتره يك پيج بسازيد ادرسشو نشر بديد همه جا علاوه برروزي يك صفحه قران يك حكمت نهج البلاغه يك يك حديث از غرر الحكم هم توش بزاريد ...فقط ايناهمت ساختن و گذاشتن ميخواد كه متاسفانه من بلد نيستم وگرنه ميساختم و ميزاشتم !البته اين كاررو تو شبكه هاي اجتماعي هم ميتونيد بكنيد ،!!

سلام

ممنون از پیشنهادتون .. خیلی خوبه ..
:ok::Gol:
اما متاسفانه من وقت کمی دارم در حالی که دو تاپیک هم دارم که باید روشون وقت بزارم یکی تاپیک رذائل اخلاقی و یکی هم 14 معصوم (ع) ..

برای همین اگه بخوام رو این هم وقت بزارم و تبلیغ کنم خیلی برام سخته ... واقعا اگه کسی قبول کنه ان شاءالله ما هم کمکش میکنیم ..
بالاخره داره قرآن رو نشر میده و خیلی ثواب داره .
. فقط یک فعال نیاز داره ...:ok::Gol:

شما اگه بتونین تو همین صفحه مطلب بزارین من میتونم کمکتون کنم :Gol:

اناالعبد;717627 نوشت:
ای کاش درتمام زندگیمان یک آیه می خواندیم وفقط یک آیه می خواندیم و روی اون آیه عمیقا فکر می کردیم. نه این که قرآن را روزی یک صفحه یا دوصفحه یا 5صفحه بخوانیم که ختم کرده باشیم قرآن را وبه این دلمون رو خوش کنیم که قرآن بلدیم. ای قرآن از این که تو را خواندیم شرمنده ایم. زیرا توهم زدیم که قرآن می دانیم.

[="Arial"]خب ممنون از خانم عبد شما نمیدونم میدونین یانه یه تایپیک داشتیم که صلوات ها و قران هایی که خونده میشد اونجا ثبت میشد مثلا من میگفتم سهم من 10 صلوات و 1 ایه بعد مسول تایپیک سر جمع میزدن و ثوابشم برای نمیدونم کجا بود حالا یا توی اون تایپیک یا همینجا شروع کنین هرکی از یه ایه تا چنتا رو بخونه

چطوره؟

guest;717726 نوشت:
خب ممنون از خانم عبد شما نمیدونم میدونین یانه یه تایپیک داشتیم که صلوات ها و قران هایی که خونده میشد اونجا ثبت میشد مثلا من میگفتم سهم من 10 صلوات و 1 ایه بعد مسول تایپیک سر جمع میزدن و ثوابشم برای نمیدونم کجا بود حالا یا توی اون تایپیک یا همینجا شروع کنین هرکی از یه ایه تا چنتا رو بخونه

چطوره؟

سلام
من آقا هستم
:Nishkhand:

هدف صرف خوندن نیستش .. چون شما تو اون تاپیک امروز 10 صفحه میخونین فردا هیچی نمیخونین .. دو هفته دیگه سه جز میخونین باز ممکنه تا چند وقت نخونین ...
اما من میخوام این کار مستمر و هر روز باشه .. یک روایت داریم :

[=arial]امام سجاد (علیه السّلام) فرمودند: [=arial]إنّی لاُحِبُّ اَن اُداوِمَ عَلَی العَمَلِ وَ اِن قَلَّ[=arial]؛ من دوست دارم که کار را هر چند اندک باشد، ادامه و استمرار دهم......[=arial]1. کافی، ج2، ص 82

من میخوام اینجا علاوه بر خوندن هر روز یک صفحه ، تفسیر هم داشته باشیم ... یعنی همون صفحه تفسیر بشه و دوستان نظر بگذارن:ok:

[="Arial"]باشه

5 تا ایه یا یک صفحه اینجوری هم قران میخونیم انشا.. هم تفسیرشو یادمیگیریم

فقط مشکل اینجاست که کی میاد واسه تفسیر؟کسی حاضره همکاری کنه هروز اینجارو اپ کنه تازشم فرقی نمیکنه اینجا هم بعده یه مدت ممکنه مث بقیه دیگه مستمر نباشه

ببخشید نظره چی بدن؟:Gig:

guest;717757 نوشت:
فقط مشکل اینجاست که کی میاد واسه تفسیر؟کسی حاضره همکاری کنه هروز اینجارو اپ کنه تازشم فرقی نمیکنه اینجا هم بعده یه مدت ممکنه مث بقیه دیگه مستمر نباشه

الان منتظر همین هستم .. که یکنفر پیدا بشه و قبول کنه .. حالا من نمیگم خودش تفسیر کنه .. یکنفر که حاضر بشه تفسیر اون صفحه رو بیاره .. ماشاالله کلی کتاب تفسیر قرآن داریم..
تو اینترنت یه سرچ ساده راحت میشه تفسیر پیدا کرد ..
تا جایی که سعیمونو بکنیم میتونیم مستمر نگه داریم تا زمانی که عذری پیش بیاد و اونموقع جوابی در پیشگاه خدا داریم ..

guest;717757 نوشت:
ببخشید نظره چی بدن؟

بعضیا نسبت به بعضی آیات شک و شبهه دارن .. که میتونن همونموقع برطرفش کنن ... مثلا بعضی آیات در شأن امام علی ع هستش یا بعضی
آیات در شأن امام زمان عج و آیه هم در شأن امام حسین ع هستش و بعضیا میگن نه .. حالا باید براشون اثبات کرد با دلیل و روایات
:ok:
بعضی آیات یک سری توضیحات و داستانهایی داره که میتونن کاربران اون ها رو بنویسن با سند ...
:Gol:

روز قیامت ، قرآن مجید ، از کسانی که قرآن را در طاقچه وکتابخانهء خانه دارند ولی حدالاقل روز یک دقیق، آنرا مطالعه نمی کنند
شکایت خواهند کرد
التماس دعا

اناالعبد;717627 نوشت:

اون فردی که تو ماه عسل آوردن که تو لاس وگاس زندگی می کرد و مسلمون شده بود
با خوندن چندین صفحه قرآن متحول شده و باعث شد تا آخرش بخونه و آخرشم مسلمون شده بود ...

:Sham:

توصیشم این بود که قرآن بخونین ...

:Sham::Sham::Sham:

[=arial]اگر کسی از دوستان میتونه اعلام آمادگی کنه بقیه هم کمکش میکنیم بیاد یه تاپیک بزنه افراد توش عضو بشن و
هر روز یه صفحه قرآن تلاوت کنن و اون فرد هم هر روز تفسیر همون صفحه قرآن رو بزاره و بقیه هم نظراتشونو بزارن..

نظرتون چیه؟

الله اکبر
حاضرم انشاالله ذخیرهء آخرت مان باشه

حسنعلی ابراهیمی سعید;717802 نوشت:
حاضرم انشاالله ذخیرهء آخرت مان باشه

یا الله .. به به .. ان شاءالله خدا توفیق بده بتونین و بتونیم در این راه موفق باشیم:Kaf::tavallod::shadi:

پس کار شما بی زحمت این باشه که هر روز یک صفحه قرآن رو تفسیرش رو بگذارید .. من هم دوستانی که حاضرن
هر روز یک صفحه قرآن رو بخونن ثبت نام میکنم .. یک نفر هم هماهنگ میکنم که تو پروفایل کسانی که ثبت نام کردن هر هفته یادآوری کنه:Mohabbat:

پس از فردا ان شاءالله شروع می کنیم ...

اولین نفر خودم رو تو لیست می نویسم ...
[=arial]
لیست کسانی که میخوان هر روز یک صفحه قرآن همراه معنی بخونن:

[=arial]1-
اناالعبد
[=arial]2-
حسنعلی ابراهیمی سعید
3-rea1362
4-شهره22
5-فریاد سکوت
6-راه جو
7-حبیبه
8-♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥
9- سیده طاهره
10-smart star
[=arial]11-زهرا73
12-hameda

هرکس دیگه ای که میخواد تو این طرح خدایی پسند شرکت کنه تو پروفایلم بگه تا اسمشو بنویسم:ok:

التماس دعا
چشم

سلام دوستان
من هم هستم

rea1362;717863 نوشت:
سلام دوستان
من هم هستم

سلام منم .........

با سلام
من را هم به لیست اضافه کنید.

بنظرم خیلی خوب میشه اگر محور تبادل نظرات بر پایه این باشد که چگونه به ایه های مورد بحث در زندگیمون عمل کنیم و اینکه خداوند با نزول انها، امروز در زندگی شخصی، خانوادگی و یا در جامعمون از ما چه توقعی دارد.

سلام دوستان منم هستم

اگه اجازه بدین تفسیر قران رو من بزارم

دوباره اعلام اماده گی دارم

[=arial]سلام
پس از صحبت با چند تا از کارشناسان قرآنی ان شاءالله به زودی طرح رو شروع می کنیم ...

[=arial]:Mohabbat:سلاممممممممم:Mohabbat:

[=arial]:hamdel:با نام و یاد خدا طرح رو شروع می کنیم:hamdel:

[=arial]قرار هستش سرکار فریاد سکوت این هفته و جناب حسنعلی ابراهیمی سعید هم هفته آینده مطالب رو بزارن ..

[=arial]:Gol:...من متاسفانه یه هفته ای نیستم ... :Gol:
[=arial]
کسانی که میخوان در طرح قرائت شرکت کنن اسمشونو تو پروفایلم بگن تا بعدا که اومدم تو لیست وارد کنم ..

ان شاالله کارشناس قرآنی هم در کنار بقیه کاربران حضور خواهند داشت تا به سوالات کاربران پاسخ بدن..

امیدوارم بتونیم به قرآن عمل کنیم و در آخرت در زیر سایه ی قرآن قرار داشته باشیم ..:Norani:

برام دعا کنین ..:samt:

[=arial]:ok:التماس دعا:ok:

[=arial]
:hamdel:[=arial]دعای شروع قرآن
:hamdel:

اَللهُمَّ بِالحَقِّ أَنزَلتَهُ وَ بِالحَقِّ نَزَل

بار خدایا، قرآن را به حق نازل کردی و بدرستی هم نازل شده
[=arial]

اَللهُمَّ عَظِّم رَغبَتی فیه وَ اجعَلهُ نُوراً لِبَصَری وَ شِفاءً لِصَدری وَ ذَهاباً لِهَمّی وَ غَمّی و حُزنی

بار خدایا، میل و رغبت مرا به قرآن بزرگ گردان و آن را روشنایی دیدگانم و

سلامتی دلم و پاك‌كننده‌ی غم وغصه و اندوهم قرار

بده

[=arial]

اَللهُمَّ زَیِّن بِهِ لِسانی وَ جَمِّل بِه وَجهی وَ قَوِّ بِهِ جَسَدی و ثَقِّل بِهِ میزانی

بار خدایا، زبانم را به خواندن قرآن زینت بخش و چهره‌ام را به سبب آن زيبا گردان و پیکرم

را با پیروی از آن نیرومند فرما و اعمالم را با پيروی از آن سنگین گردان

[=arial]

وَ ارزُقنی تِلاوتَهُ عَلی طاعَتِکَ آناءَ اللَّیلِ وَ أَطرافَ النَّهارِ وَ حشُرنی مَعَ النَّبِیِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الأَخیار

و توفيق خواندن قرآن در شب و روز و توفیق فرمانبرداری از آن را بر من عطا فرما

و مرا با پيامبرت حضرت محمد (ص) و آل برگزیده‌اش محشور گردان

:hamdel:[=arial]بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ :hamdel:[=arial]﴿[=arial]۱[=arial]
[=arial]
بنام خداوند بخشنده مهربان
[=arial]
[=arial]الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿[=arial]۲[=arial]

ستايش خدايى را كه پروردگار جهانيان (۲)[=arial]

[=arial]الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ ﴿[=arial]۳[=arial]

رحمتگر مهربان (۳)[=arial]

[=arial]مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ ﴿[=arial]۴[=arial]

و] خداوند روز جزاست (۴)[=arial]

[=arial]إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ ﴿[=arial]۵[=arial]

بار الها] تنها تو را مى‏پرستيم و تنها از تو يارى مى‏جوييم (۵)[=arial]

[=arial]اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ ﴿[=arial]۶[=arial]

ما را به راه راست هدايت فرما (۶)[=arial]

[=arial]صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ ﴿[=arial]۷[=arial]﴾

راه آنان كه گرامیشان داشته‏اى نه [راه] مغضوبان و نه [راه] گمراهان (۷)

[="Tahoma"]سلام به همه دوستان و همکاران
اسم من رو هم وارد کنید

[TD="class: QuranArabic"]

به نام خداوند رحمتگر مهربان

الم﴿۱﴾

الف لام ميم

ذَلِكَ الْكِتَابُ لاَ رَيْبَ فِيهِ هُدًى

لِّلْمُتَّقِينَ

﴿۲﴾
اين است كتابى كه در [حقانيت] آن هيچ ترديدى نيست [و] مايه هدايت تقواپيشگان است

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ

الصَّلاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنفِقُونَ

﴿۳﴾

آنان كه به غيب ايمان مى‏آورند و نماز را بر پا مى‏دارند و از آنچه به ايشان روزى داده‏ايم انفاق مى‏كنند

والَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْكَ وَمَا

أُنزِلَ مِن قَبْلِكَ وَبِالآخِرَةِ هُمْ يُوقِنُونَ
﴿۴﴾

و آنان كه بدانچه به سوى تو فرود آمده و به آنچه پيش از تو نازل شده است ايمان مى آورند و آنانند كه به آخرت يقين دارند

أُوْلَئِكَ عَلَى هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَأُوْلَئِكَ

هُمُ الْمُفْلِحُونَ
﴿۵﴾

آنان برخوردار از هدايتى از سوى پروردگار خويشند و آنان همان رستگارانند

إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُواْ سَوَاءٌ عَلَيْهِمْ

أَأَنذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنذِرْهُمْ لاَ يُؤْمِنُونَ
﴿۶﴾

در حقيقت كسانى كه كفر ورزيدند چه بيمشان دهى چه بيمشان ندهى بر ايشان يكسان است [آنها] نخواهند گرويد

خَتَمَ اللّهُ عَلَى قُلُوبِهمْ وَعَلَى

سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ

وَلَهُمْ عَذَابٌ عظِيمٌ
﴿۷﴾

خداوند بر دلهاى آنان و بر شنوايى ايشان مهر نهاده و بر ديدگانشان پرده‏اى است و آنان را عذابى دردناك است (۷)

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللّهِ

وَبِالْيَوْمِ الآخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ
﴿۸﴾

و برخى از مردم مى‏گويند ما به خدا و روز بازپسين ايمان آورده‏ايم ولى گروندگان [راستين] نيستند

يُخَادِعُونَ اللّهَ وَالَّذِينَ آمَنُوا وَمَا

يَخْدَعُونَ إِلاَّ أَنفُسَهُم وَمَا يَشْعُرُونَ
﴿۹﴾

خدا و مؤمنان نيرنگ میبازند ولى جز بر خويشتن نيرنگ نمىیزنند و نمىیفهمند

فِي قُلُوبِهِم مَّرَضٌ فَزَادَهُمُ اللّهُ

مَرَضًا وَلَهُم عَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا

يَكْذِبُونَ
﴿۱۰﴾

در دلهايشان مرضى است و خدا بر مرضشان افزود و به [سزاى] آنچه به دروغ مى گفتند عذابى دردناك [در پيش] خواهند داشت

وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ لاَ تُفْسِدُواْ فِي الأَرْضِ

قَالُواْ إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ
﴿۱۱﴾

و چون به آنان گفته شود در زمين فساد مكنيد مى‏گويند ما خود اصلاحگريم (۱۱)

أَلا إِنَّهُمْ هُمُ الْمُفْسِدُونَ وَلَكِن لاَّ

يَشْعُرُونَ

﴿۱۲﴾

بهوش باشيد كه آنان فسادگرانند ليكن نمى‏فهمند

[/TD]

[TD="class: QuranFarsi, width: 49%"][/TD]
[TD="class: QuranEnglish, width: 2%"][/TD]
[TD="class: QuranArabic, width: 49%"][/TD]

[=arial]سلام

[=arial]لینک خلاصه تفسیر سوره ی حمد

http://www.tadabbor.org/Default.aspx?page=article&AID=52&desc=%D8%AE%D9%84%D8%A7%D8%B5%D9%87%20%D8%AA%D9%81%D8%B3%DB%8C%D8%B1%20%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%87%20%D8%AD%D9%85%D8%AF[=arial]

لینک تفسیر سوره بقره آیات 1 تا 12

http://qurangloss.blogfa.com/page/baghareh-1--20.aspx[=arial]

قرار بر این هستش که هر روز یک صفحه قرآن بخوانیم .. پس ، از شما کاربران گرامی
که میخواین همراهی کنین و قرآن رو همراه با بقیه هر روز یک صفحه بخونین میخوام که تو پروفایلم
اطلاع بدین تا اسمتون رو تو لیست صفحه 2 وارد کنیم ...

ان شاءالله حتی اگر نتونستین به این تاپیک وارد بشین هرروز یک صفحه خودتون برین جلو هماهنگ با ما .. یعنی به ترتیب صفحات
برین جلو .. اینطوری که امشب صفحه 215 فردا شب 450 و پس فردا شب یه صفحه دیگه نه ... امشب صفحه 2 فردا 3 پس فردا 4 اینطوری با ما حرکت کنین حتی اگر وقت نمیکنین به تاپیک سر بزنین اشکال نداره اما برنامه یه صفحه قرآن رو فراموش نکنین ...
:ok:[=arial]
فردا صفحه سوم قرآن رو میخوایم بخونیم ان شاءالله ..
:Kaf::Mohabbat:[=arial]

یا علی:ok::Gol:

[=&quot]

[=&quot] [=&quot]

[=&quot]

وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ آمِنُواْ كَمَا آمَنَ النَّاسُ قَالُواْ أَنُؤْمِنُ كَمَا آمَنَ السُّفَهَاء أَلا

إِنَّهُمْ هُمُ السُّفَهَاء وَلَكِن لاَّ يَعْلَمُونَ ﴿[=&quot]۱۳[=&quot]﴾

[=&quot]و چون به آنان گفته شود همان گونه كه مردم ايمان آوردند شما هم ايمان بياوريد مى‏گويند آيا همان گونه كه كم خردان ايمان آورده‏اند ايمان بياوريم هشدار كه آنان همان كم‏خردانند ولى نمى‏دانند

[=&quot]وَإِذَا لَقُواْ الَّذِينَ آمَنُواْ قَالُواْ آمَنَّا وَإِذَا خَلَوْاْ إِلَى شَيَاطِينِهِمْ قَالُواْ إِنَّا مَعَكْمْ

إِنَّمَا نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُونَ ﴿[=&quot]۱۴[=&quot]﴾

[=&quot]و چون با كسانى كه ايمان آورده‏اند برخورد كنند مى‏گويند ايمان آورديم و چون با شيطانهاى خود خلوت كنند مى‏گويند در حقيقت ما با شماييم ما فقط [آنان را] ريشخند مى‏كنيم

[=&quot]اللّهُ يَسْتَهْزِئُ بِهِمْ وَيَمُدُّهُمْ فِي طُغْيَانِهِمْ يَعْمَهُونَ ﴿[=&quot]۱۵[=&quot]﴾

[=&quot]

[=&quot][=&quot]خدا [است كه] ريشخندشان مى‏كند و آنان را در طغيانشان فرو مى‏گذارد تا سرگردان شوند

[=&quot]أُوْلَئِكَ الَّذِينَ اشْتَرُوُاْ الضَّلاَلَةَ بِالْهُدَى فَمَا رَبِحَت تِّجَارَتُهُمْ وَمَا كَانُواْ

مُهْتَدِينَ ﴿[=&quot]۱۶[=&quot]﴾

[=&quot]همين كسانند كه گمراهى را به [بهاى] هدايت‏خريدند در نتيجه داد و ستدشان سود[ى به بار] نياورد و هدايت‏يافته نبودند

[=&quot]مَثَلُهُمْ كَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ نَارًا فَلَمَّا أَضَاءتْ مَا حَوْلَهُ ذَهَبَ اللّهُ بِنُورِهِمْ

وَتَرَكَهُمْ فِي ظُلُمَاتٍ لاَّ يُبْصِرُونَ ﴿[=&quot]۱۷[=&quot]﴾

[=&quot]

[=&quot][=&quot]مثل آنان همچون مثل كسانى است كه آتشى افروختند و چون پيرامون آنان را روشنايى داد خدا نورشان را برد و در ميان تاريكيهايى كه نمى‏بينند رهايشان كرد

[=&quot]صُمٌّ بُكْمٌ عُمْيٌ فَهُمْ لاَ يَرْجِعُونَ ﴿[=&quot]۱۸[=&quot]﴾

[=&quot]كرند لالند كورند بنابراين به راه نمى‏آيند

[=&quot]أَوْ كَصَيِّبٍ مِّنَ السَّمَاءِ فِيهِ ظُلُمَاتٌ وَرَعْدٌ وَبَرْقٌ يَجْعَلُونَ أَصْابِعَهُمْ فِي

آذَانِهِم مِّنَ الصَّوَاعِقِ حَذَرَ الْمَوْتِ واللّهُ مُحِيطٌ بِالْكافِرِينَ ﴿

[=&quot]۱۹[=&quot]﴾

[=&quot]يا چون [كسانى كه در معرض] رگبارى از آسمان كه در آن تاريكيها و رعد و برقى است [قرار گرفته‏اند] از [نهيب] آذرخش [و] بيم مرگ سر انگشتان خود را در گوشهايشان نهند ولى خدا بر كافران احاطه دارد

[=&quot]يَكَادُ الْبَرْقُ يَخْطَفُ أَبْصَارَهُمْ كُلَّمَا أَضَاء لَهُم مَّشَوْاْ فِيهِ وَإِذَا أَظْلَمَ عَلَيْهِمْ

قَامُواْ وَلَوْ شَاء اللّهُ لَذَهَبَ بِسَمْعِهِمْ وَأَبْصَارِهِمْ إِنَّ اللَّه عَلَى كُلِّ شَيْءٍ

قَدِيرٌ ﴿[=&quot]۲۰[=&quot]﴾

[=&quot]نزديك است كه برق چشمانشان را بربايد هر گاه كه بر آنان روشنى بخشد در آن گام زنند و چون راهشان را تاريك كند [بر جاى خود] بايستند و اگر خدا مى‏خواست‏شنوايى و بينايى‏شان را برمى‏گرفت كه خدا بر همه چيز تواناست

[=&quot]أَيُّهَا النَّاسُ اعْبُدُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ وَالَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ ﴿[=&quot]۲۱[=&quot]﴾

[=&quot]اى مردم پروردگارتان را كه شما و كسانى را كه پيش از شما بوده‏اند آفريده است پرستش كنيد باشد كه به تقوا گراييد

[=&quot]الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الأَرْضَ فِرَاشًا وَالسَّمَاء بِنَاء وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً

فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّكُمْ فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَادًا وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿[=&quot]۲۲[=&quot]﴾

[=&quot]

[=&quot]همان [خدايى] كه زمين را براى شما فرشى [گسترده] و آسمان را بنايى [افراشته] قرار داد و از آسمان آبى فرود آورد و بدان از ميوه‏ها رزقى براى شما بيرون آورد پس براى خدا همتايانى قرار ندهيد در حالى كه خود مى‏دانيد

[=arial]سلام
[=arial]

لینک تفسیر قرآن ... تفسیر نمونه .

http://tafsir.radioquran.ir/?part=sitemap[=arial]

هر صفحه و آیاتی رو که خواستین از اینجا خیلی راحت و جالب میتونین تفسیرش رو پیدا کنین:Graphic (19):[=arial]

سلام.من هستم.:khandeh!:

وَإِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّمَّا نَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُواْ بِسُورَةٍ

مِّن مِّثْلِهِ وَادْعُواْ شُهَدَاءكُم مِّن دُونِ اللّهِ إِنْ كُنْتُمْ

صَادِقِينَ ﴿۲۳﴾

و اگر در آنچه بر بنده خود نازل كرده‏ايم شك داريد پس اگر راست مى‏گوييد سوره‏اى مانند آن بياوريد و گواهان خود را غير خدا فرا خوانيد

فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ وَلَن تَفْعَلُواْ فَاتَّقُواْ النَّارَ الَّتِي وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ

أُعِدَّتْ لِلْكَافِرِينَ ﴿۲۴

پس اگر نكرديد و هرگز نمى‏توانيد كرد از آن آتشى كه سوختش مردمان و سنگها هستند و براى كافران آماده شده بپرهيزيد

وَبَشِّرِ الَّذِين آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا

الأَنْهَارُ كُلَّمَا رُزِقُواْ مِنْهَا مِن ثَمَرَةٍ رِّزْقًا قَالُواْ هَذَا الَّذِي رُزِقْنَا مِن قَبْلُ

وَأُتُواْ بِهِ مُتَشَابِهًا وَلَهُمْ فِيهَا أَزْوَاجٌ مُّطَهَّرَةٌ وَهُمْ فِيهَا خَالِدُونَ ﴿۲۵

[B]و كسانى را كه ايمان آورده‏اند و كارهاى شايسته انجام داده‏اند مژده ده كه ايشان را باغهايى خواهد بود كه از زير [درختان] آنها جويها روان است هر گاه ميوه‏اى از آن روزى ايشان شود مى‏گويند اين همان است كه پيش از اين [نيز] روزى ما بوده و مانند آن [نعمتها] به ايشان داده شود و در آنجا همسرانى پاكيزه خواهند داشت و در آنجا جاودانه بمانند

[/B]

إِنَّ اللَّهَ لاَ يَسْتَحْيِي أَن يَضْرِبَ مَثَلًا مَّا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا فَأَمَّا الَّذِينَ

آمَنُواْ فَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّهِمْ وَأَمَّا الَّذِينَ كَفَرُواْ فَيَقُولُونَ مَاذَا

أَرَادَ اللَّهُ

بِهَذَا مَثَلًا يُضِلُّ بِهِ كَثِيرًا وَيَهْدِي بِهِ كَثِيرًا وَمَا يُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفَاسِقِينَ

﴿

۲۶

خداى را از اينكه به پشه‏اى يا فروتر [يا فراتر] از آن مثل زند شرم نيايد پس كسانى كه ايمان آورده‏اند مى‏دانند كه آن [مثل] از جانب پروردگارشان بجاست ولى كسانى كه به كفر گراييده‏اند مى‏گويند خدا از اين مثل چه قصد داشته است [خدا] بسيارى را با آن گمراه و بسيارى را با آن راهنمايى مى‏كند و[لى] جز نافرمانان را با آن گمراه نمى‏كند

الَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِن بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَن

يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الأَرْضِ أُولَئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ ﴿۲۷

همانانى كه پيمان خدا را پس از بستن آن مى‏شكنند و آنچه را خداوند به پيوستنش امر فرموده مى‏گسلند و در زمين به فساد مى‏پردازند آنانند كه زيانكارانند

كَيْفَ تَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَكُنتُمْ أَمْوَاتًا فَأَحْيَاكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ ثُمَّ

إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

﴿۲۸﴾

چگونه خدا را منكريد با آنكه مردگانى بوديد و شما را زنده كرد باز شما را مى ميراند [و] باز

زنده مى‏كند [و] آنگاه به سوى او بازگردانده میشويد

هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعًا ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء

فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

﴿۲۹﴾

اوست آن كسى كه آنچه در زمين است همه را براى شما آفريد سپس به [آفرينش]

آسمان پرداخت و هفت آسمان را استوار كرد و او به هر چيزى داناست

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا

مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ

إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ

﴿۳۰﴾

و چون پروردگار تو به فرشتگان گفت من در زمين جانشينى خواهم گماشت

[فرشتگان] گفتند آيا در آن كسى را میگمارى كه در آن فساد انگيزد

و خونها بريزد و حال آنكه ما با ستايش تو [تو را] تنزيه میكنيم و به

تقديست میپردازيم فرمود من چيزى میدانم كه شما نمیدانيد

وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلاَئِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاء هَؤُلاء إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ ﴿۳۱﴾

و [خدا] همه [معانى] نامها را به آدم آموخت‏سپس آنها را بر فرشتگان عرضه

نمود و فرمود اگر راست میگوييد از اسامى اينها به من خبر دهيد

قَالُواْ سُبْحَانَكَ لاَ عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

﴿۳۲﴾

گفتند منزهى تو ما را جز آنچه [خود] به ما آموخته‏اى هيچ دانشى نيست تويى داناى

حكيم

قَالُواْ سُبْحَانَكَ لاَ عِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ

﴿۳۲﴾

گفتند منزهى تو ما را جز آنچه [خود] به ما آموخته ‏اى هيچ دانشى نيست تويى داناى

حكيم

قَالَ يَا آدَمُ أَنبِئْهُم بِأَسْمَآئِهِمْ فَلَمَّا أَنبَأَهُمْ بِأَسْمَآئِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّي أَعْلَمُ

غَيْبَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ

﴿۳۳﴾

فرمود اى آدم ايشان را از اسامى آنان خبر ده و چون [آدم] ايشان را از اسماءشان خبر داد

فرمود آيا به شما نگفتم كه من نهفته آسمانها و زمين را میدانم و آنچه را آشكار میكنيد و

آنچه را پنهان میداشتيد میدانم

وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ

الْكَافِرِينَ ﴿۳۴﴾

و چون فرشتگان را فرموديم براى آدم سجده كنيد پس بجز ابليس كه سر باز زد و كبر ورزيد

و از كافران شد [همه] به سجده درافتادند

وَقُلْنَا يَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ وَكُلاَ مِنْهَا رَغَدًا حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ

الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الْظَّالِمِينَ ﴿۳۵﴾

و گفتيم اى آدم خود و همسرت در اين باغ سكونت گير[يد] و از هر كجاى آن خواهيد فراوان

بخوريد و[لى] به اين درخت نزديك نشويد كه از ستمكاران خواهيد بود

فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا كَانَا فِيهِ وَقُلْنَا اهْبِطُواْ بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ

وَلَكُمْ فِي الأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِينٍ ﴿۳۶﴾

پس شيطان هر دو را از آن بلغزانيد و از آنچه در آن بودند ايشان را به درآورد و فرموديم فرود

آييد شما دشمن همديگريد و براى شما در زمين قرارگاه و تا چندى برخوردارى خواهد بود

فَتَلَقَّى آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَيْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ ﴿۳۷﴾

سپس آدم از پروردگارش كلماتى را دريافت نمود و [خدا] بر او ببخشود آرى او[ست كه]

توبه ‏پذير مهربان است

[=arial]سلام
[=arial]
بابت یاد آوری

لینک تفسیر قرآن ... تفسیر نمونه .

http://tafsir.radioquran.ir/?part=sitemap[=arial]

هر صفحه و آیاتی رو که خواستین از اینجا خیلی راحت و جالب میتونین تفسیرش رو پیدا کنین:Graphic (19):

[=arial]
ان شاءالله حتی اگر نتونستین به این تاپیک وارد بشین هرروز یک صفحه خودتون برین جلو هماهنگ با ما .. یعنی به ترتیب صفحات
برین جلو .. اینطوری که امشب صفحه 215 فردا شب 450 و پس فردا شب یه صفحه دیگه نه ... امشب صفحه 2 فردا 3 پس فردا 4 اینطوری با ما حرکت کنین حتی اگر وقت نمیکنین به تاپیک سر بزنین اشکال نداره اما برنامه یه صفحه قرآن رو فراموش نکنین ...
:ok::bale:

اناالعبد;721996 نوشت:
سلام

سلام.منم هستم.:ok:
لطفااسم منم تولیست قراربدید.:Narahat az::ok:
التماس دعای فراوانننننننننن:Gol:

قُلْنَا اهْبِطُواْ مِنْهَا جَمِيعًا فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدًى فَمَن تَبِعَ هُدَايَ فَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ

وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ﴿۳۸﴾

فرموديم جملگى از آن فرود آييد پس اگر از جانب من شما را هدايتى رسد آنان كه هدايتم

را پيروى كنندبر ايشان بيمى نيست و غمگين نخواهند شد

وَالَّذِينَ كَفَرواْ وَكَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا أُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ﴿۳۹﴾

و[لى] كسانى كه كفر ورزيدند و نشانه‏ هاى ما را دروغ انگاشتند آنانند

كه اهل آتشند و در آن ماندگار خواهند بود

يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَوْفُواْ بِعَهْدِي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ

وَإِيَّايَ فَارْهَبُونِ ﴿۴۰﴾

اى فرزندان اسرائيل نعمتهايم را كه بر شما ارزانى داشتم به ياد آريد و به پيمانم وفا كنيد تا

به پيمانتان وفا كنم و تنها از من بترسيد

وَآمِنُواْ بِمَا أَنزَلْتُ مُصَدِّقًا لِّمَا مَعَكُمْ وَلاَ تَكُونُواْ أَوَّلَ كَافِرٍ بِهِ وَلاَ تَشْتَرُواْ بِآيَاتِي ثَمَنًا

قَلِيلًا وَإِيَّايَ فَاتَّقُونِ﴿۴۱﴾

و بدانچه نازل كرده‏ ام كه مؤيد همان چيزى است كه با شماست ايمان آريد و

نخستين منكر آن نباشيد و آيات مرا به بهايى ناچيز نفروشيد و تنها از من پروا كنيد

وَلاَ تَلْبِسُواْ الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُواْ الْحَقَّ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۴۲﴾

و حق را به باطل درنياميزيد و حقيقت را با آنكه خود میدانيد كتمان نكنيد

وَأَقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَارْكَعُواْ مَعَ الرَّاكِعِينَ﴿۴۳﴾

و نماز را بر پا داريد و زكات را بدهيد و با ركوع ‏كنندگان ركوع كنيد

[=book antiqua]بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام بر تمامی دوستان و خوانندگان محترم :Gol:
ان شا الله بنده حقیر قصد دارم تا برخی از نکاتی که شاید کمتر در تفاسیر آیات کریمه قرآن مجید مورد دقت و نظر عموم مفسران محترم بوده اما بسیار مهم و در نوع خود بدیع و لطیف است و ابعاد مختلف علوم اسلامی اعم از حدیث و فقه و فلسفه و... را در برمیگیرد خدمت خوانندگان محترم عرض کنم(لازم به ذکر است که در تفاسیر آیات شریفه و بیان مطالب محور اصلی بر تفسیر شریف ترجمان فرقان که ترجمه فارسی تفسیر عظیم و ارزشمند و گران سنگ الفرقان مرحوم آیت الله دکتر صادقی(ره) است و همچنین تفسیر گران سنگ و عظیم الشان المیزان مرحوم علامه طباطبایی(ره) قرار دارد)
بدیهی است که بسیاری از این نظرات به دلیل بدیع به نظر رسیدن ممکن است شبهات و سوالاتی را ایجاد کند که بنده سعی دارم با ارائه رفرنس ها و منبع های مختلف در حد توان خود پاسخ گوی نظرات-پیشنهادات-سوالات و انتقادات خوانندگان و دوستان گرامی و محترم باشم ان شا الله :Gol:
پیشاپیش از حضور محترم دوستان و خوانندگان عزیز به خاطر تاخیر احتمالی در پاسخ ها و بحث ها و سستی های احتمالی کمال پوزش را دارم که ان شا الله به وجود مبارک قرآن و وارثان حقیقی آن که اهل بیت عصمت وطهارت صلوات الله علیهم اجمعین هستند این بنده حقیر الهی را عفو و دعا کنند

در انتها لازم است از برادر گرامی جناب((انا العبد)) و کاربر گرامی و محترم((فریاد سکوت)) به خاطر کمک ها و راهنمایی هایشان و اینکه اجازه دادند که این مبحث مهم مطرح شود و همچنین سایر دوستان که به هر نحو برای این امر شریف زحمت کشیده و میکشند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم اجر همه این عزیزان را از خدای متعال خواستارم :Gol: :Gol:

با تشکر از دوستان و خوانندگان محترم:Gol:

فریاد سکوت;721686 نوشت:
وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلاَئِكَةِ اسْجُدُواْ لآدَمَ فَسَجَدُواْ إِلاَّ إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ

الْكَافِرِينَ ﴿۳۴﴾

[=arial]وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلائِكَةِ اسْجُدُوا لآدَمَ فَسَجَدُوا إِلا إِبْلِيسَ أَبَى وَاسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ [=arial]34[=arial]
[=arial]و چون به فرشتگان فرموديم: «به خاطر (شكرانه تعليم گرفتن از) آدم (براى خدا) سجده كنيد»، پس (همه) به سجده در افتادند، مگر ابليس كه سر باز زد و كبر ورزيد و از كافران بود. 34

آيه 34 ـ اصولاً «ل» در "اسجدو لادم" داراى يكى از چهار معناست:
سجده بر آدم كه با «ل» نمى سازد چه اينكه درستش «على آدم» است. :Gol:
سجده به سوى آدم كه همچون قبله باشد، و درستش «الى آدم» است.
سجده براى خدا بدون در نظر گرفتن آدم.
سجده براى خدا به منظور احترام و بزرگداشت حضرت آدم،:Gol:

اينجا هرگز توجيهى براى سجده بر آدم و به سوى آدم وجود ندارد، زيرا عبارت درستش «على آدم» يا «الى آدم» است،
و در احتمال سوم هم عبارت درست و مناسبش «للّه » است،
:ok:
روى اين اصل تنها معناى چهارم درست است، كه اين سجده تنها سجده شكر گزارى بوده كه «لآدم» يعنى به شكرانه خلقت اين معلم براى خدا سجده كنيد، چنانكه در "خروا له سجدا" (12:100) درباره سجده يعقوب و همسرش براى يوسف نيز همين معنا مورد نظر است،
و اين سجده نيز سجده شكر است، زيرا اگر براى بزرگداشت يوسف بود،
يعقوب خود برتر از يوسف بوده است، وانگهى آيات بسيارى سجده عبوديت و يا صرف احترام را براى غير خد حرام دانسته،
و آن را برابرى خدا با غير خدا دانسته است.

در كل همانگونه كه برابر دانستن و همسانى باطنى در احترام و اطاعت بين خدا و آفريدگان از شأن توحيد بسى دور است، همسانى در احترام تا چه رسد به عبادت در شكل ظاهرى آن نيز حرام مى باشد، لذا هر گونه احترام كه حالت ركوع و سجود به خود گيرد براى غير خدا حرام است.

آرى برابر كردن خدا با غير خدا در تمامى ابعاد ظاهرى و باطنى حرامى قطعى است، و سجده يا به خاك افتادن، و نيز ركوع كه نهايت خضوعند، در انحصار پروردگار مى باشند، و براى هر كس ديگر حتى حضرت محمد صلى الله عليه و آلهسجده كردن حرام است، تا چه رسد به آدم نخستين كه بسيار از او فروتر است، روى اين اصل "اسجدو لآدم" اين سجده براى خدا به منظور شكرگزارى فرشتگان براى معلم بودن آدم است، آن هم به دستور خدا، يعنى خدا فرمود: مرا سجده كنيد براى آدم، چرا كه آدم معلّم فرشتگان بود. براى اين سجده شكر ربانى براى او بدين گونه تجويز گشت.:Gol::Gol:

شيطان هم به اين علت خدا را براى آدم «لآدم» سجده نكرد، كه خود را كه از آتش آفريده شده ديد، و بر آدم كه از خاك پاك آفريده شده بود برتر دانست (38:76).:Gol:

دليل ديگر خوددارى او، تكبّر و غرور است، كه "أبى و استكبر": خودارى كرد، و كبر ورزيد و اين خوددارى بر اساس صرف سجده عبوديت براى خدا نبود.:Gol:

به هر حال دستور سجده فرشتگان و شيطان به منظور كرامت آدم كه مورد تعليم "الاسماء كلها" بود، آدم را بر اينان فضيلت بخشيد، و شيطان به سبب كبر و حسادت خدا را براى احترام آدم سجده نكرد؛ و اينجا "الا ابليس" او را از فرشتگان نخوانده، بلكه همچون فرشتگان و در جايگاهشان مشغول عبادت دانسته، كه در زمره آنان به حساب مى آمده، كه "كان من الجن" (18:50) اين حقيقت را تصديق مى كند، وانگهى "اِذ أمرتك" (7:12) نيز دليلى ديگر است، كه شيطان هم در اين جرگه مأمور به سجده بوده است ولى خوددارى و استكبار ورزيد؛ و از پيش هم از كافران بود (38:74) و به علل استكبارى اين سجود را ترك گفت (7:12)، (15:33)، (17:61).:Gol::Gol::Gol::Gol:

فریاد سکوت;722048 نوشت:
وَالَّذِينَ كَفَرواْ وَكَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا أُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ﴿۳۹﴾

وَالَّذِينَ كَفَرُوا وَكَذَّبُوا بِآيَاتِنَا أُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ 39
و كسانى كه كفر ورزيدند و با نشانه هاى ما (همان ها و ما را) تكذيب كردند، اينانند همراهان آتش، ايشان در آن ماندگاراند. 39
آيه 39 ـ "هم فيه خالدون" خلود به معناى ماندن و داراى مراحلى است:

ماندن مدتى محدود و موقت، و اين در اختصاص كسانى است كه جزاى تعيين شده اى در انتظارشان است، و پس از آن بر حسب شايستگى و اعمال شايسته اى كه انجام داده اند روانه بهشت مى شوند، گرچه در كم و زياد مدت عذاب و انواع عذاب و بعد از آن در استحقاق درجه ثواب و بهشت گوناگونند.

خلود جهنميانى كه در عين استحقاق ابديت استحقاقِ بهشت را هرگز ندارند، و بر مبناى رحمت عمومى ربانى اين استحقاق را دارند كه پس از عذابشان و پيش از خاموش شدن جهنم همانجا نابود مى شوند.

خلود ابدى به معناى ماندن مادام العمر و اين در اختصاص كسانى است كه نه هرگز شايستگى بهشت را ندارند، و رحمت بر آنهايى است كه خاموش شدن جهنم پيش از تمامى استحقاق عذابشان است تا آتش روشن است و تا اينان مستحق عذابند درجهنم خواهند بود، كه جهنم ملكوت و بروز اعمالشان مى باشد و بس، و سپس عمر جهنم و اين جهنمى ها با هم تمام مى گردد. و اينان به همراه جهنم نابود مى شوند، گرچه عذاب اينان نيز بر اساس دركات پليدشان گوناگون است .

خلود ابدى به معناى بى نهايت بودن ـ بر خلاف آنچه گمان مى شود ـ با موازين قرآن و عقل و با عدل الهى كلاً منافات دارد،:ok:
زيرا ب
رابرى جزا با گناه مقتضاى عدالت است (42:40) و در آياتى مانند "انما تجزون ماكنتم تعلمون" (52:16) انما حصر است؛ يعنى تنها نسبت به آنچه انجام داده ايد جز داده مى شويد.
حتى بر حسب آياتى عذاب گناه كاران به طور كلى كمتر از استحقاق آنان مى باشد (7:156) كه اين آيه رحمت الهى را شامل همه چيز دانسته، و اين همه چيز مستحقان عذاب نيز هستند، كه طبعا مورد رحمت خدايند، و با رحمت الهى تخفيف عقاب دارند، البته تا حدى به آنان تخفيف داده مى شود كه ظلم به بهشتيان نشود، و اگر ترك عذاب به طور كلى ستمى بر بهشتيان نبود هرگز جهنمى هم نبود.

قرآن حکیم;722221 نوشت:
2ـ خلود جهنميانى كه در عين استحقاق ابديت استحقاقِ بهشت را هرگز ندارند، و بر مبناى رحمت عمومى ربانى اين استحقاق را دارند كه پس از عذابشان و پيش از خاموش شدن جهنم همانجا نابود مى شوند.

قرآن حکیم;722221 نوشت:
و سپس عمر جهنم و اين جهنمى ها با هم تمام مى گردد. و اينان به همراه جهنم نابود مى شوند،

قرآن حکیم;722221 نوشت:
خلود ابدى به معناى بى نهايت بودن ـ بر خلاف آنچه گمان مى شود ـ با موازين قرآن و عقل و با عدل الهى كلاً منافات دارد،

:Moteajeb!: سلام
چه جالب ... بی زحمت میشه منبعشم بدی؟:ok:

پس یعنی هیچ کس تا ابد بصورت نا محدود تو جهنم نمیمونه؟ تا حالا تو هیچ روایتی ندیدم .. خیلی جالبه ...:Gol::Gol:

شیطان و شیاطین یا افرادی مثل یزید و ابن ملجم و... عذاب میکشن بعد نابود و محو میشن؟:Moteajeb!::Gig:

در روایات آمده که به بهشتیان و جهنمیان خطاب می شود: :Narahat az:
جاودان هستید پس مرگی نیست؛ (یا اهل الجنه خلود فلاموت و یا اهل النار خلود فلا موت)
و مرگ را به صورت گوسفندی در نزد آنها می آورند و سر می برند. اما از نظر عقلی چون نفس انسان مجرد است و
هر مجردی فنا ناپذیر است پس انسان ها پس از رفتن به بهشت یا جهنم، مرگی نخواهند داشت.

نکات آموزنده آیات شریفه ۳۸ تا ۴۳ سوره بقره

آیه ۳۸-۳۹

۱. با یك لغزش و خطا، نباید كسى را طرد كرد، زیرا انسان قابل ارشاد و هدایت پذیر است. «یأتینكم منّى هدىً»
۲. براى راهنمایى بشر، آمدن انبیا قطعى است. «یأتینّكم»
۳. هدایت واقعى تنها از طرف خداست. «منّى هدىً»
۴. امنیّت و آرامش واقعى، در سایه‏ پیروى از دین و دستورات خداوند حاصل مى‏شود. «فمن تبع هداى فلا خوف علیهم و لا هم یحزنون»

آیه ۴۰-۴۱

۱. قرآن درس سپاس از نعمتها و سپاسگزارى دربرابر ارزانى‏دارنده آن نعمتها را به ما مى‏آموزد.
۲. ناسپاسى و كفران نعمتها گناهى است بزرگ كه كيفر و عذاب درپى دارد
۳. بندگان خدا در گزينش راه زندگى آزادند؛ مى‏توانند راه سپاس را درپيش گيرند يا ناسپاسى اختيار كنند؛ چرا كه اگر جز اين بود، فرستادن پيامبران و فرود كتابهاى آسمانى و تشويق خوبان و سرزنش پيمان‏شكنان، بيهوده بود.
۴. در انجام تكاليف الهى، از هيچ قدرتى نترسيم و ملاحظه‏ كسى را نكنيم. تبليغات سوء دشمن، ملامت‏ها، تهديدها و توطئه‏ها مهم نيست، قهر خدا از همه مهمتر است. «و ايّاى فارهبون»
۵. بهره‏گيرى از الطاف خداوند، مشروط به گام برداشتن در مسير تكاليف الهى است
۶. نعمتهاى خدا هيچگاه بى قيد و شرط نيست ، در كنار هر نعمتى مسئوليتى قرار دارد و شرطى نهفته است
۷. بجاى نگرانىِ از دست دادن مال ومقام، بايد از قهر خدا ترسيد. «ايّاى‏فاتّقون»
۸. اگر تمام اين جهان را به كسى بدهند تا يكى از آيات الهى را انكار كند به راستى بهاى كم و اندكى است ، زيرا اين زندگى سرانجام نابود شدنى است و سراى آخرت ابدى و جاودانى است تا چه رسد كه انسان بخواهد، اين آيات الهى را فداى منافع ناچيزى كند

آیه ۴۲-۴۳

۱. حق را بگوئيد هر چند به زيان شما باشد، و باطل را با آن نياميزيد هر چند منافع زودگذرتان به خطر بيفتد.
۲. بعد از دعوت به ايمان، دعوت به عمل صالح است. «آمنوا... اقيموا»
۳. رابطه با خدا، از طريق نماز و كمك به خلق خدا، از طريق زكات و همراهى با ديگران، يك مثلّث مقدّس است. «اقيموا، اتوا، اركعوا»
۴. اصل فرمان نماز، با جماعت است. اساس دين بر حضور در اجتماع و دورى از انزوا و گوشه‏ نشينى است. «واركعوا مع الراكعين»

منابع :

۱. تفسیر نور
۲. تفسیر المیزان
۳. تفسیر نمونه
۴. تفسیر مجمع البیان

قرآن حکیم;722221 نوشت:
ـ خلود جهنميانى كه در عين استحقاق ابديت استحقاقِ بهشت را هرگز ندارند، و بر مبناى رحمت عمومى ربانى اين استحقاق را دارند كه پس از عذابشان و پيش از خاموش شدن جهنم همانجا نابود مى شوند.

3ـ خلود ابدى به معناى ماندن مادام العمر و اين در اختصاص كسانى است كه نه هرگز شايستگى بهشت را ندارند، و رحمت بر آنهايى است كه خاموش شدن جهنم پيش از تمامى استحقاق عذابشان است تا آتش روشن است و تا اينان مستحق عذابند درجهنم خواهند بود، كه جهنم ملكوت و بروز اعمالشان مى باشد و بس، و سپس عمر جهنم و اين جهنمى ها با هم تمام مى گردد. و اينان به همراه جهنم نابود مى شوند، گرچه عذاب اينان نيز بر اساس دركات پليدشان گوناگون است .

خلود ابدى به معناى بى نهايت بودن ـ بر خلاف آنچه گمان مى شود ـ با موازين قرآن و عقل و با عدل الهى كلاً منافات دارد،
زيرا برابرى جزا با گناه مقتضاى عدالت است (42:40) و در آياتى مانند "انما تجزون ماكنتم تعلمون" (52:16) انما حصر است؛ يعنى تنها نسبت به آنچه انجام داده ايد جز داده مى شويد.

با سلام و احترام

این نظر مربوط به ملا صدرا بوده است که بعدها از آن برگشت و به خلود و جاودانگی عذاب و همینطور بقای جهنمی ها در جهنم اذعان کرد.

در ضمن این نظر ظاهرا مخالف قران است.

قرآن حکیم;722214 نوشت:
آرى برابر كردن خدا با غير خدا در تمامى ابعاد ظاهرى و باطنى حرامى قطعى است، و سجده يا به خاك افتادن، و نيز ركوع كه نهايت خضوعند، در انحصار پروردگار مى باشند، و براى هر كس ديگر حتى حضرت محمد صلى الله عليه و آلهسجده كردن حرام است، تا چه رسد به آدم نخستين كه بسيار از او فروتر است،

عالمی که فرشتگان در آن مامور به سجده شدند عالم تشریع نبود به این معنا که هنوز شریعتی نبود و حلال و حرامی وضع نگردیده بود!

امر الهی به سجده نیز امری مولوی نبوده است.

تفضیل آن را در تفسیر موضوعی قران کریم اثر حضرت علامه جوادی آملی حفظه الله تعالی ذیل همین آیه و یا سرپیچی شیطان از دستور سجده

می توانید مطالعه بفرمائید.

حبیبه;722399 نوشت:
عالمی که فرشتگان در آن مامور به سجده شدند عالم تشریع نبود به این معنا که هنوز شریعتی نبود و حلال و حرامی وضع نگردیده بود!

امر الهی به سجده نیز امری مولوی نبوده است.

بله درست فرمودین ... :Gol:

اون سجده ، سجده ی تحسین بوده نه عبادت:Gol:

اناالعبد;722400 نوشت:
بله درست فرمودین ... :Gol:

اون سجده ، سجده ی تحسین بوده نه عبادت:Gol:

البته تفاسیر دیگری هم دارد که در جای خودش بحث شده است.

در تفسیر موضوعی، حضرت علامه،امر به سجده را،تمثیل تکوینی می دانند

اگر کسی علاقمند باشد می تواند به ج6ص248-249 مراجعه بفرماید.

[="Georgia"][="Blue"]

حبیبه;722396 نوشت:
این نظر مربوط به ملا صدرا بوده است که بعدها از آن برگشت و به خلود و جاودانگی عذاب و همینطور بقای جهنمی ها در جهنم اذعان کرد.

در ضمن این نظر مخالف صریح قران است.

الهی به من و یاران همراهم نعمت اتصال به غیب فیوضات اولیای الهی مقدر فرما!
[/]

اویس;722440 نوشت:
[=Georgia]

الهی به من و یاران همراهم نعمت اتصال به غیب فیوضات اولیای الهی مقدر فرما!

با سلام
دوست عزيز من يكي از ياران امام زمانم بعد فنا في الله تجربه كردم با ذكر لا حول و لا قوه الا بالله العلي العظيم، حضرت خضر ديدم، كراماتي داشتم و الهاماتي دارم و داشتم، بعد به نظر و تصور من البته اين تجربيات و دريافتهاي دروني اطمينان قلبي آدم زياد مي كنه و قلبش مثل فولاد مي شه و شك دراش راه پيدا نمي كنه و لحظه اي نمي تونه اون لحظات فراموش كنه و بشدت متحير مي شه و هر لحظه به ياد خداست و از اسارت دنيا و هوا و هوس به فضل(افزونبخشي) خدا نجات پيدا مي كنه ولي به نظر من به تمثيلي انسان مي تونه با تفكر و تعقل با عقل سليم در آفاق و انفس و آيات كلام الله و به لطف فضل و كرم خدا جامهاي حكمت از خدا بخواد و بگيره و با گوش جان بنوشه. من خودم با وجود تمام اين تجربيات كه حضرت مريم در رويا ديدم و محلي كه بي بي فاطمه زهرا خاك شدن بهم گفته شده راز ديدن ملكوت و راز رسيدن به عرش بهم گفته شده ولي باور كن هنوز چيزي به عظمت قرآن نديدم، من حتي لحظه اي نمي تونم از قرآن دور باشم البته اين شوق به قرآنم كرامتي از فضل(فارسيش افزون بخشي) پرودگار و رب خودم مي دونم، ولي من عاشق قرآنم، هيچ چيزي در تمام دنيا اندازه قرآن دوست ندارم، قرآن فوق العاده است، قرآن بي نظيره. من قرآن به همه چي ترجيح مي دم يك رازي رو مي خوام بهت بگم من دارم با راهنمايي هاي خدا(الهامات توسط هاتف غيب و با خواندن و تفكر در معني آيات قرآن و تشويق امام زمان( تشويق ايشون اين بود كه مي يومدن به من سلام مي دادند در رويا و راهنمايي هاشون( مثلا يك مورد بود در رويا به من سلام ندادند گفتند پلكت آزارم مي ده كلا ايشون كم حرفن، بعد من هر چي التماس كردم يعني چي منظورتون نمي فهمم ايشون جوابم نمي دادند آخرش فرمودند اين كه خيلي سادست، چطور نمي فهمي؟! اين آخرين مرحله است مي خواستم ببينم مي توني از پسش بر بياي كه ديدم مي توني يعني حرم روان باش، اين بزرگترين درسي بود كه گرفتم البته حدودا فكر كنم يك ماهي طول كشيد تا فهميدم معني حرم روان باش يعني چي ايشون با زبون خودم صحبت كرده بودند خوب منظورشون اين بود به تصور من اجازه نده تصور غلط واردذهن و روانت بشه يعني براي روان خودت حرمي باش كه نمي زاره بيگانه و نامحرم واردش شه مثلا مثبت نگر باش، خوش بين باش) دارم كم كم در دين فقيه(فارسيش باشعور و فهميده) مي شم.حتي الهاماتي كه خدا توسط هاتف غيب مي كرد و مي كنه بجز مواردي كه از علم لدني بوده، خيلياش جلو چشم بودن و ازشون غافل بودم و فكر نكرده بودم بهشون و نفهميده بودمشون. من كه مي گم براي متقين(كسايي كه از نفس و جسم خودشون مراقبت مي كنند در برابر جبر خدا كه نشانه عدل الهيه) بهترين هدايت از طريق خواندن و فكر كردن در آيات قرآن حاصل مي شه، اين حرفارم كه اينجا گفتم فقط از سر خيرخواهي بود من كه به هر حال گمنامم چون مي خواستم بدونيد براي يار آقا شدن طريق و راه منصف بودن و خيرخواه بودن و تلاش براي فقيه شدن در دين با تفكر و تعقل و دريافتهاي درونيه به نظر من نه عبادت زياد البته عبادت يك تكليفه و وظيفست و بايد وظيفه انجامش داد ولي اين توفيقي از طرف خدا، منم خداروشكر وظيفمو در اين زمينه به لطف خدا انجام مي دم.فقط خواستم بدونيد قرآن يك گنج بي نظيره، و اينكه لازم نيست حتما آيت الله باشيد يا حجت الاسلام من يك آدم كاملا معموليم ولي به فضل خدا يار آقام در ضمن استاد دينياني مي گه اوليا خدا انسانهاي كامل اند اصلا اينطور نيست باور كنيد اونا فقط كسايي هستند كه همواره سعي در اصلاح خودشون دارند همين پس دوستان سارعوا الي الخيرات...
((در ضمن دنبال محكوم كردن من نباشيد البته الان دارم سعي مي كنم حرم روانم باشم ولي كلا به قول حضرت اميرالمومنين مرد به حق بسنجيد نه حق به مرد يعني ببينيد حرف حق يا نه، نه اينكه بگيد چون طرف معروف نيست حرفش باطل و چون فلاني معروفه حرفشم حق، به نظرتون من اگه حرف باطلي زدم بگيد، من هدفم فقط خيرخواهي بود))
التماس دعا.

عبد فقیر;722529 نوشت:
با سلام
دوست عزيز من يكي از ياران امام زمانم بعد فنا في الله تجربه كردم با ذكر لا حول و لا قوه الا بالله العلي العظيم، حضرت خضر ديدم، كراماتي داشتم و الهاماتي دارم و داشتم، بعد به نظر و تصور من البته اين تجربيات و دريافتهاي دروني اطمينان قلبي آدم زياد مي كنه و قلبش مثل فولاد مي شه و شك دراش راه پيدا نمي كنه و لحظه اي نمي تونه اون لحظات فراموش كنه و بشدت متحير مي شه و هر لحظه به ياد خداست و از اسارت دنيا و هوا و هوس به فضل(افزونبخشي) خدا نجات پيدا مي كنه ولي به نظر من به تمثيلي انسان مي تونه با تفكر و تعقل با عقل سليم در آفاق و انفس و آيات كلام الله و به لطف فضل و كرم خدا جامهاي حكمت از خدا بخواد و بگيره و با گوش جان بنوشه. من خودم با وجود تمام اين تجربيات كه حضرت مريم در رويا ديدم و محلي كه بي بي فاطمه زهرا خاك شدن بهم گفته شده راز ديدن ملكوت و راز رسيدن به عرش بهم گفته شده ولي باور كن هنوز چيزي به عظمت قرآن نديدم، من حتي لحظه اي نمي تونم از قرآن دور باشم البته اين شوق به قرآنم كرامتي از فضل(فارسيش افزون بخشي) پرودگار و رب خودم مي دونم، ولي من عاشق قرآنم، هيچ چيزي در تمام دنيا اندازه قرآن دوست ندارم، قرآن فوق العاده است، قرآن بي نظيره. من قرآن به همه چي ترجيح مي دم يك رازي رو مي خوام بهت بگم من دارم با راهنمايي هاي خدا(الهامات توسط هاتف غيب و با خواندن و تفكر در معني آيات قرآن و تشويق امام زمان( تشويق ايشون اين بود كه مي يومدن به من سلام مي دادند در رويا و راهنمايي هاشون( مثلا يك مورد بود در رويا به من سلام ندادند گفتند پلكت آزارم مي ده كلا ايشون كم حرفن، بعد من هر چي التماس كردم يعني چي منظورتون نمي فهمم ايشون جوابم نمي دادند آخرش فرمودند اين كه خيلي سادست، چطور نمي فهمي؟! اين آخرين مرحله است مي خواستم ببينم مي توني از پسش بر بياي كه ديدم مي توني يعني حرم روان باش، اين بزرگترين درسي بود كه گرفتم البته حدودا فكر كنم يك ماهي طول كشيد تا فهميدم معني حرم روان باش يعني چي ايشون با زبون خودم صحبت كرده بودند خوب منظورشون اين بود به تصور من اجازه نده تصور غلط واردذهن و روانت بشه يعني براي روان خودت حرمي باش كه نمي زاره بيگانه و نامحرم واردش شه مثلا مثبت نگر باش، خوش بين باش) دارم كم كم در دين فقيه(فارسيش باشعور و فهميده) مي شم.حتي الهاماتي كه خدا توسط هاتف غيب مي كرد و مي كنه بجز مواردي كه از علم لدني بوده، خيلياش جلو چشم بودن و ازشون غافل بودم و فكر نكرده بودم بهشون و نفهميده بودمشون. من كه مي گم براي متقين(كسايي كه از نفس و جسم خودشون مراقبت مي كنند در برابر جبر خدا كه نشانه عدل الهيه) بهترين هدايت از طريق خواندن و فكر كردن در آيات قرآن حاصل مي شه، اين حرفارم كه اينجا گفتم فقط از سر خيرخواهي بود من كه به هر حال گمنامم چون مي خواستم بدونيد براي يار آقا شدن طريق و راه منصف بودن و خيرخواه بودن و تلاش براي فقيه شدن در دين با تفكر و تعقل و دريافتهاي درونيه به نظر من نه عبادت زياد البته عبادت يك تكليفه و وظيفست و بايد وظيفه انجامش داد ولي اين توفيقي از طرف خدا، منم خداروشكر وظيفمو در اين زمينه به لطف خدا انجام مي دم.فقط خواستم بدونيد قرآن يك گنج بي نظيره، و اينكه لازم نيست حتما آيت الله باشيد يا حجت الاسلام من يك آدم كاملا معموليم ولي به فضل خدا يار آقام در ضمن استاد دينياني مي گه اوليا خدا انسانهاي كامل اند اصلا اينطور نيست باور كنيد اونا فقط كسايي هستند كه همواره سعي در اصلاح خودشون دارند همين پس دوستان سارعوا الي الخيرات...
((در ضمن دنبال محكوم كردن من نباشيد البته الان دارم سعي مي كنم حرم روانم باشم ولي كلا به قول حضرت اميرالمومنين مرد به حق بسنجيد نه حق به مرد يعني ببينيد حرف حق يا نه، نه اينكه بگيد چون طرف معروف نيست حرفش باطل و چون فلاني معروفه حرفشم حق، به نظرتون من اگه حرف باطلي زدم بگيد، من هدفم فقط خيرخواهي بود))
التماس دعا.

:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Gig::Gig:

أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ﴿۴۴﴾

آيا مردم را به نيكى فرمان مى‏دهيد و خود را فراموش میكنيد

با اينكه شما كتاب [خدا] را میخوانيد آيا [هيچ] نمیانديشيد

وَاسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخَاشِعِينَ﴿۴۵﴾

از شكيبايى و نماز يارى جوييد و به راستى اين [كار] گران است مگر بر فروتنان

الَّذِينَ يَظُنُّونَ أَنَّهُم مُّلاَقُوا رَبِّهِمْ وَأَنَّهُمْ إِلَيْهِ رَاجِعُونَ﴿۴۶﴾

همان كسانى كه می‏دانند با پروردگار خود ديدار خواهند كرد و به سوى او باز خواهند گشت

يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اذْكُرُواْ نِعْمَتِيَ الَّتِي أَنْعَمْتُ عَلَيْكُمْ وَأَنِّي فَضَّلْتُكُمْ عَلَى الْعَالَمِينَ﴿۴۷﴾

اى فرزندان اسرائيل از نعمتهايم كه بر شما ارزانى داشتم و [از] اينكه

من شما را بر جهانيان برترى دادم ياد كنيد

وَاتَّقُواْ يَوْمًا لاَّ تَجْزِي نَفْسٌ عَن نَّفْسٍ شَيْئًا وَلاَ يُقْبَلُ مِنْهَا شَفَاعَةٌ

وَلاَ يُؤْخَذُ مِنْهَا عَدْلٌ وَلاَ هُمْ يُنصَرُونَ﴿۴۸﴾

و بترسيد از روزى كه هيچ كس چيزى [از عذاب خدا] را از كسى دفع نمیكند و

نه از او شفاعتى پذيرفته و نه به جاى وى بدلى گرفته میشود و نه يارى خواهند شد

وَإِذْ نَجَّيْنَاكُم مِّنْ آلِ فِرْعَوْنَ يَسُومُونَكُمْ سُوَءَ الْعَذَابِ يُذَبِّحُونَ أَبْنَاءكُمْ

وَيَسْتَحْيُونَ نِسَاءكُمْ وَفِي ذَلِكُم بَلاءٌ مِّن رَّبِّكُمْ عَظِيمٌ﴿۴۹﴾

و [به ياد آريد] آنگاه كه شما را از [چنگ] فرعونيان رهانيديم [آنان] شما را

سخت‏ شكنجه میكردند پسران شما را سر میبريدند و زنهايتان را زنده میگذاشتند

و در آن [امر بلا و] آزمايش بزرگى از جانب پروردگارتان بود

نکات آموزنده آیات شریفه ۴۴ تا ۴۸ سوره بقره

آیه ۴۴

۱. ايمان تنها آگاهى و باور و گفتار نيست؛ بلكه بايد عمل نيز بر آن افزوده شود. و اينان (یهودیان) گفتارى بدون كردار شايسته و ادّعايى منهاى عمل به دستورات خدا داشتند.
۲. از حضرت على عليه السلام نقل شده است كه فرمود: سوگند كه من شما را به كارى دعوت نمى‏كنم، مگر آنكه خودم پيشگام باشم و از كارى نهى نمى‏كنم مگر آنكه خودم قبل از شما آن را ترك كرده باشم
۳. در قرآن: عالم بی عمل ، الاغى است كه بار كتاب حمل میکند ، ولى خود از آن بهره‏اى نمیبرد .

آیه ۴۵

۱. براى پيشرفت و پيروزى بر مشكلات دو ركن اساسى لازم است ، يكى پايگاه نيرومند درونى و ديگر تكيه گاه محكم برونى ، در آيات فوق به اين دو ركن اساسى با تعبير ((صبر)) و ((صلوة )) اشاره شده است : صبر آن حالت استقامت و شكيبائى و ايستادگى در جبهه مشكلات است ، و نماز پيوندى است با خدا و وسيله ارتباطى است با اين تكيه گاه محكم
۲. نماز كه اقبال بخدا، و التجاء باو است، روح ايمان را زنده ميسازد، و بآدمى ميفهماند: كه بجايى تكيه دارد كه انهدام پذير نيست، و به سببى دست زده كه پاره شدنى نيست

آیه ۴۶

بديهى است منظور از ((لقاء)) و ملاقات خداوند ملاقات حسى ، مانند ملاقات افراد بشر با يكديگر نيست ، چه اينكه خداوند نه جسم است و نه رنگ و مكان دارد كه با چشم ظاهر ديده شود، بلكه منظور يا مشاهده آثار قدرت او در صحنه قيامت و پاداشها و كيفرها و نعمتها و عذابهاى او است
يا به معنى يك نوع شهود باطنى و قلبى است ، زيرا انسان گاه به جائى مى رسد كه گوئى خدا را با چشم دل در برابر خود مشاهده مى كند، به طورى كه هيچگونه شك و ترديدى براى او باقى نمى ماند.

آیه ۴۷-۴۸

۱. يهود خودپسند، بر اين پندار بودند كه ما فرزندان پيام ‏آوران خدا هستيم و هرگونه رفتار كنيم، سرانجام پدرانمان ما را شفاعت خواهند كرد؛ به همين جهت، آيه در مقام نفى تصوّر آنان و ردّ شفاعت آنهاست
۲. از سوى ديگر قرآن كريم با اين انكار شديدش در مسئله شفاعت، اين مسئله را بكلى و از اصل انكار نمى‏كند، بلكه در بعضى از آيات مى‏بينيم كه آن را فى الجمله اثبات مينمايد، مانند آيه ۲۳ سوره سبا
((وَ لا تَنْفَعُ الشَّفاعَةُ عِنْدَهُ، إِلَّا لِمَنْ أَذِنَ لَهُ، شفاعت نزد او براى كسى سودى نميدهد، مگر كسى كه برايش اجازه داده باشد))
۳. شفاعت از كلمه «شفع» به معناى جفت است، يعنى افرادى كه مايه‏اى از ايمان و تقوى و عمل داشته و در آن روز كمبودى دارند، لطفى به آن مايه‏ ها اضافه ميشود و در اثر جفت وهمراه شدن با لطف اولياى الهى، از قهر خداوند نجات مي‏يابند. بنابراين شفاعت، تنها شامل كسانى ميشود كه تلاشگرند، ولى در راه مانده‏اند و نياز به قدرتى دارند كه در كنار آنان باشد.
۴. شفاعت براى كسى است كه مورد رضايت خدا باشد و براى ظالمان، دوستدار و شفيعى نيست

منابع :

۱. تفسیر نور
۲. تفسیر المیزان
۳. تفسیر نمونه
۴. تفسیر مجمع البیان

وَإِذْ فَرَقْنَا بِكُمُ الْبَحْرَ فَأَنجَيْنَاكُمْ وَأَغْرَقْنَا آلَ فِرْعَوْنَ وَأَنتُمْ تَنظُرُونَ﴿۵۰﴾

و هنگامى كه دريا را براى شما شكافتيم و شما را نجات بخشيديم

و فرعونيان را در حالى كه شما نظاره میكرديد غرق كرديم

وَإِذْ وَاعَدْنَا مُوسَى أَرْبَعِينَ لَيْلَةً ثُمَّ اتَّخَذْتُمُ الْعِجْلَ مِن بَعْدِهِ وَأَنتُمْ ظَالِمُونَ﴿۵۱﴾

و آنگاه كه با موسى چهل شب قرار گذاشتيم آنگاه در غياب وى

شما گوساله را [به پرستش] گرفتيد در حالى كه ستمكار بوديد

ثُمَّ عَفَوْنَا عَنكُمِ مِّن بَعْدِ ذَلِكَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ﴿۵۲﴾

پس از آن بر شما بخشوديم باشد كه شكرگزارى كنيد

وَإِذْ آتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَالْفُرْقَانَ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ﴿۵۳﴾

و آنگاه كه موسى را كتاب و فرقان [=جداكننده حق از باطل] داديم شايد هدايت‏ يابيد

وَإِذْ قَالَ مُوسَى لِقَوْمِهِ يَا قَوْمِ إِنَّكُمْ ظَلَمْتُمْ أَنفُسَكُمْ بِاتِّخَاذِكُمُ الْعِجْلَ

فَتُوبُواْ إِلَى بَارِئِكُمْ فَاقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ عِندَ بَارِئِكُمْ فَتَابَ

عَلَيْكُمْ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ﴿۵۴﴾

و چون موسى به قوم خود گفت اى قوم من شما با [به پرستش] گرفتن گوساله

برخود ستم كرديد پس به درگاه آفريننده خود توبه كنيد و [خطاكاران] خودتان

را به قتل برسانيد كه اين [كار] نزد آفريدگارتان براى شما بهتر است

پس [خدا] توبه شما را پذيرفت كه او توبه‏ پذير مهربان است

وَإِذْ قُلْتُمْ يَا مُوسَى لَن نُّؤْمِنَ لَكَ حَتَّى نَرَى اللَّهَ جَهْرَةً فَأَخَذَتْكُمُ الصَّاعِقَةُ وَأَنتُمْ تَنظُرُونَ﴿۵۵﴾

و چون گفتيد اى موسى تا خدا را آشكارا نبينيم هرگز به تو ايمان نخواهيم آورد

پس در حالى كه می‏نگريستيد صاعقه شما را فرو گرفت

ثُمَّ بَعَثْنَاكُم مِّن بَعْدِ مَوْتِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ﴿۵۶﴾

سپس شما را پس از مرگتان برانگيختيم باشد كه شكرگزارى كنيد

وَظَلَّلْنَا عَلَيْكُمُ الْغَمَامَ وَأَنزَلْنَا عَلَيْكُمُ الْمَنَّ وَالسَّلْوَى كُلُواْ مِن طَيِّبَاتِ

مَا رَزَقْنَاكُمْ وَمَا ظَلَمُونَا وَلَكِن كَانُواْ أَنفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ﴿۵۷﴾

و بر شما ابر را سايه ‏گستر كرديم و بر شما گزانگبين و بلدرچين فرو فرستاديم

[و گفتيم] از خوراكيهاى پاكيزه‏اى كه به شما روزى داده‏ايم بخوريد

و[لى آنان] بر ما ستم نكردند بلكه بر خويشتن ستم روا میداشتند

[=arial]قرآن !‌ ما شرمنده توایم اگر به یك فستیوال مبدل شده ای حفظ كردن تو باشماره صفحه ،‌خواندن تو از آخر به اول ،‌یك معرفت است یا یك ركورد گیری؟

ای كاش آنان كه ترا حفظ كرده اند ،‌حفظ كنی ، تا اینچنین ترا اسباب مسابقات هوش نكنند

خوشا به حال هر كسی كه دلش رحلی است برای تو . آنانكه وقتی ترا میخوانند چنان حظ میكنند ،‌گویی كه قرآن همین الان به ایشان نازل شده است

آنچه ما با قرآن كرده ایم تنها بخشی از اسلام است كه به صلیب جهالت كشیدیم

چه بگوییم جز اینکه قرآن ما واقعاً شرمنده ایم