صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه بیشتر با والدین خود صمیمی شویم و به آنها نیکی کنیم؟!

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص
    شروع کننده موضوع

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

چگونه بیشتر با والدین خود صمیمی شویم و به آنها نیکی کنیم؟!

السلام علیکم و رحمةالله

مسلماً و بدون شک، یکی از راه های قطعی و حتمی سعادت دنیوی و اخروی، "نیکی به والدین" است...
    و قطعاً و یقیناً هم یکی از راه های نشستن بر خاک سیاه، "بدی به والدین " است....
    و به عبارت دیگر، احسان به پدر و مادر، راه میانبُر سیر و سلوک و صعود و معراج معنوی است...
    به همین سبب، شیطان رجیم ملعون، روی ممانعت از این کار، خیلی مانور می دهد...

بسیاری از جوانان، متأسفانه به دلیل مشکلات فرهنگی یا تربیتی یا غرور و ... رابطه ی صحیحی با والدین خود ندارند.

حال سوال من این است که...
    کسانی که رابطه ی صحیح با پدرومادر خود ندارند، و واقعاً هم دوست ندارند اینگونه باشد و می خواهند صمیمی تر شوند و بیشتر محبت کنند باید چگونه عمل کنند؟!
    می دانم که باید تدریجی عمل کنند، و نه ناگهانی تا موجب حیرت و گارد گرفتن نشود...
    اما لطفا با ذکر جزئیات و مثال، در مورد کسب تدریجی صمیمیت، توضیح دهید...طبق چه مراحلی عمل کنند بهتر است؟!

عدم صمیمیت جوانان هم دارای اشکال مختلف است...
    برخی والدین ممکن است بسیار بداخلاق و خشن باشند(البته این به هیچ عنوان نمی تواند توجیهی برای بی احترامی به آنان باشد!)
    بعضی از والدین، فرزند بزرگسال خود را همچنان "کودک"می پندارند و واقعاً عین بچه با او رفتار می کنند...
    برخی دیگر به ویژه پدران، اصلاً با فرزند خود حرف نمی زنند!
    یکی از دوستانم می گوید انقدر پدرش با او حرف نزده که وقتی پدرش وارد خانه می شود، خجالت می کشد به او سلام دهد!!! اصلاً این کار در خانه ی آنها رایج نیست! و اگر کسی انجام دهد موجب بسی حیرت است!
    یا شخصی می گفت که اصلاً روم نمیشه تو صورت پدرم نگاه کنم!!! چون شنیدم که لبخند به صورت والدین هم صدقه است، چندبار خواستم انجام بدم نتونستم!!!
    یکی هم می گفت که ارتباطش با پدرش فقط و فقط در حد پول گرفتن است! یعنی هرروز پدرش میاد تو اتاقش بهش پول میده و میره! اگر هم خونه نباشه میذاره رو میز اتاقش!
    واقعاً هم اینها نمی خواهند که ارتباطشان اینگونه باشد و دوست دارند که بیشتر به والدین خود نزدیک شوند...اما تصور می کنند که نشدنی است...

لطقاً راهنمایی بفرمایید...
    احتمالاً سوال خیلی از کاربران سایت هم هست...
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

2. صلوات ها 9

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

چگونه بیشتر با والدین خود صمیمی شویم و به آنها نیکی کنیم؟!

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 8

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    890
    حضور
    31 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4646

سلام

پاسخ کلی این است که فرد برای برقراری چنین ارتباطی باید شرایط را فراهم و موانع را رفع کند به این صورت که اولا باید روی هدف و انگیزه خود در برقراری چنین ارتباطی کار کند؛ چون هدف و انگیزه برای انجام هر کاری مهم ترین مسئله است که می تواند نقش پررنگی در تشویق فرد داشته باشد. به عنوان مثال توصیه های دینی که در این باره مبنی بر احترام به والدین وارد شده اند می تواند مفید و یکی از این انگیزه ها باشد که هم تاثیر دنیوی دارد و هم اخروی ثانیا فرد باید با مهارت های برقراری رابطه که به طور عمومی مطرح می شود آشنا باشد و آن ها در برقراری ارتباط با والدین خود به کار گیرد ثالثا اگر مانعی از هر طرف در برقراری این رابطه وجود دارد باید رفع شود.

این توصیه های کلی است؛ اما چون خانواده ها و افراد با هم یکی نیستند و ممکن است هر فردی با مانع خاصی روبرو باشد برای همین نمی شود راهکاری داد که برای همه قابل استفاده باشد. باید دید هر فردی که در برقراری ارتباط با دیگر اعضای خانواده مشکل دارد علتش چیست و با رفع آن ها، مسئله را حل کرد. گاهی امکان اینکه فرزند بتواند با استفاده از راهکارهایی مثل شوخی بیشتر؛ مشورت بیشتر؛ همنشینی بیشتر؛ احسان و نیکی بیشتر و ... روابط نزدیک و صمیمی برقرار کند وجود دارد؛ اما گاهی هم ممکن است مسئله با این راهکارها حل نشود و نیاز به همراهی یک بزرگتر صاحب تجربه یا مشاور داشته باشد؛ مثل جایی که پدر یا مادر بداخلاق است و به هیچ وجه نمی شود با او رابطه ای برقرار کرد.

با این حال همانطور که شما هم گفتید آنچه مسلم است این است که ارتباط صحیح و درست و همراه با احترام با والدین از ضروریات است؛ چون نوع رابطه با آنها، هم تاثیر دنیوی دارد و هم اخروی. برای همین اگر فردی احساس می کند رابطه درستی با والدینش ندارد باید هر چه زودتر برای اصلاح این رابطه قدم بردارد. ابتدا خودش به انچه می داند عمل کند؛ چون در غالب موارد ما می دانیم چه کاری خوب است و چه کاری بد و تنها مشکلمان این است که به آن عمل نمی کنیم. اگر رابطه اصلاح شد که چه بهتر؛ اما اگر نشد حتما با یک مشاور یا بزرگتر صاحب تجربه ارتباط بگیرد و در صدد حل مشکل باشد تا خدایی ناکرده خسر الدنیا و الاخرة نشود.

کاری که در این تاپیک می شود انجام داد این است که یک مورد خاص با تمام جزئیات مطرح شود تا بتوان در موردش بحث کرد و مسئله را ریشه یابی کنیم و یا اینکه این تاپیک را به نقل و انتقال تجربه های افراد اختصاص دهیم؛ به این صورت که افرادی که رابطه گرم و صمیمی دارند بگویند چه کرده اند که اینگونه شده و کسانی هم که رابطه سردی دارند بگویند به نظرشان چرا اینطور است و تا به حال چه راه هایی را برای حل مسئله امتحان کرده اند.

پیروز و سربلند

ویرایش توسط امین : ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۸:۲۳

7. صلوات ها 7

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
    سلام

لذا یا باید یک مورد خاص با تمام جزئیات مطرح شود تا بتوان در موردش بحث کرد و مسئله را ریشه یابی کنیم

من موردمو میگم.پدر و مادر من خیلی به من محبت میکنن.ولی من نمیتونم بهشون محبت کنم.نمیدونم اسمشو بزارم خجالت یا غرور!نمیتونم دوست داشتنمو نشون بدم.سوالی دارین بپرسین.
    غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

9. صلوات ها 8

نوشته
    198
    حضور
    6 روز 9 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    19
    صلوات
    801

سلام

خانواده ها و افراد با هم یکی نیستند و برای همین نمی شود راهکار واحد داد. باید دید پدر یا مادر یا هر فرد دیگری که در برقراری روابط با دیگر اعضای خانواده سرد برخورد می کند چه مشکلاتی دارند و با رفع آن ها، مسئله را حل کرد. گاهی امکان اینکه فرزند بتواند با استفاده از راهکارهایی مثل شوخی بیشتر؛ مشورت بیشتر؛ همنشینی بیشتر؛ احسان و نیکی بیشتر و ... روابط نزدیک و صمیمی برقرار کند وجود دارد؛ اما گاهی هم ممکن است مسئله با این راهکارها حل نشود و نیاز به همراهی یک بزرگتر صاحب تجربه یا مشاور داشته باشد؛ مثل جایی که پدر یا مادر بداخلاق است و به هیچ وجه نمی شود با او رابطه ای برقرار کرد.
    کوتاه بود):

11. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    890
    حضور
    31 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4646

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
    من موردمو میگم.پدر و مادر من خیلی به من محبت میکنن.ولی من نمیتونم بهشون محبت کنم.نمیدونم اسمشو بزارم خجالت یا غرور!نمیتونم دوست داشتنمو نشون بدم.سوالی دارین بپرسین.

سلام

شما به حرف پدر و مادرت گوش میدی؟

چقدر به خواسته هاشون احترام میذاری؟

تا به حال چه گلایه و شکایتی از شما کردن؟

خودت فکر می کنی چه کارهایی باید براشون میکردی و نکردی؟

13. صلوات ها 5

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

سلام

شما به حرف پدر و مادرت گوش میدی؟

درود.در بیشتر موارد.ولی مثلا یه مسئله ای که این چند وقته همش به مادرم میگم اینه که چرا چندسال پیش فکر ازدواجم نبودین والان میخاین بگیرین.و میخام لج کنم باهاتون زن نگیرم.بعدش خودم کوتاه میام البته.ولی در مواردی که کاره یدی بخان انجام میدم.

تا به حال چه گلایه و شکایتی از شما کردن؟
    بابام میگه صبح ها سلام نمیکنی.منم میگم از سلام خوشم نمیاد تکراریه هر روز که مینمتون چرا سلام کنم.یکی هم همون بحث ازدوج.پدرم میگه تنبلی.با اینکه تا حالا کاری نشده بخاد و انجام ندم.میگن چرا بلند جواب میدی.دست خودم نیست وقتی نیازهای روحی و جنسیم بهم فشارمیاره حوصله ندارم.اعصابم خورد میشه.فکر میکنم پدرم اون یکیاز برادراموبیشتردوس داره و مادرم هم اون یکی و فقط منم که اضافی هستم.

خودت فکر می کنی چه کارهایی باید براشون میکردی و نکردی؟
    دوست دارم مهربون تر باشم.دستشونو ببوسم.ولی خجالت میکشم. بیشتر باهاشون حرف بزنم.بعضی روزها یک کلمه هم با کسی نمیحرفم.

گر جا نداری…!

15. صلوات ها 8

علاقه
    نوشته
    890
    حضور
    31 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4646

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
    درود.در بیشتر موارد.ولی مثلا یه مسئله ای که این چند وقته همش به مادرم میگم اینه که چرا چندسال پیش فکر ازدواجم نبودین والان میخاین بگیرین.و میخام لج کنم باهاتون زن نگیرم.بعدش خودم کوتاه میام البته.ولی در مواردی که کاره یدی بخان انجام میدم.
    [/size][/color]
    [color=#006400][size=3]

بابام میگه صبح ها سلام نمیکنی.منم میگم از سلام خوشم نمیاد تکراریه هر روز که مینمتون چرا سلام کنم.یکی هم همون بحث ازدوج.پدرم میگه تنبلی.با اینکه تا حالا کاری نشده بخاد و انجام ندم.میگن چرا بلند جواب میدی.دست خودم نیست وقتی نیازهای روحی و جنسیم بهم فشارمیاره حوصله ندارم.اعصابم خورد میشه.فکر میکنم پدرم اون یکیاز برادراموبیشتردوس داره و مادرم هم اون یکی و فقط منم که اضافی هستم.

دوست دارم مهربون تر باشم.دستشونو ببوسم.ولی خجالت میکشم. بیشتر باهاشون حرف بزنم.بعضی روزها یک کلمه هم با کسی نمیحرفم.

سلام

خب این موارد نشون میده که شما تا حدودی رابطه خوبی با پدر و مادرت داری و نقص هایی که گفتی در مقابل خوبی های اون خیلی ناچیزه. لذا رفع این نقص و کمبود ها سخت نخواهد بود. کافیه شما همین نقص های کم رو رفع کنی تا زمینه رابطه گرم تر و صمیمی تر فراهم بشه. اگه میگن چرا بلند صحبت می کنی خب از این بعد تمرین کن که بلند صحبت نکنی. اگه میگن چرا سلام نمی کنی خب از این به بعد سلام کن. کی گفته تکراریه؟! سلام کردن باعث ایجاد الفت و صمیمیت بیشتر می شه. اگه می گن تنبلی، به جای پاسخ تند، خیلی نرم و خونسرد جواب بده و در عمل هم ثابت کن که تنبل نیستی. البته خیلی از حرف های پدر و مادرها ممکنه به خاطر این باشه که خودشون رو با شما مقایسه می کنن و بعد قضاوت می کنن. در این موارد باید به احترام بزرگتر بودنشون چیزی نگفت و کاری نکرد که رضایت خاطرشون از بین بره.

وقتی این کارها رو انجام دادی کم کم زمینه محبت و صمیمیت بیشتر فراهم میشه. کم کم میتونی راحت تر باهاشون صحبت کنی و حتی درد دلهات رو بهشون بگی.

بنابراین ابتدا باید موانع رو رفع کرد و سپس با تمرین، محبت و صمیمت و احترام و تکریم رو تقویت کرد.

17. صلوات ها 4

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

سلام

خب این موارد نشون میده که شما تا حدودی رابطه خوبی با پدر و مادرت داری و نقص هایی که گفتی در مقابل خوبی های اون خیلی ناچیزه. لذا رفع این نقص و کمبود ها سخت نخواهد بود. کافیه شما همین نقص های کم رو رفع کنی تا زمینه رابطه گرم تر و صمیمی تر فراهم بشه. اگه میگن چرا بلند صحبت می کنی خب از این بعد تمرین کن که بلند صحبت نکنی. اگه میگن چرا سلام نمی کنی خب از این به بعد سلام کن. کی گفته تکراریه؟! سلام کردن باعث ایجاد الفت و صمیمیت بیشتر می شه. اگه می گن تنبلی، به جای پاسخ تند، خیلی نرم و خونسرد جواب بده و در عمل هم ثابت کن که تنبل نیستی. البته خیلی از حرف های پدر و مادرها ممکنه به خاطر این باشه که خودشون رو با شما مقایسه می کنن و بعد قضاوت می کنن. در این موارد باید به احترام بزرگتر بودنشون چیزی نگفت و کاری نکرد که رضایت خاطرشون از بین بره.

وقتی این کارها رو انجام دادی کم کم زمینه محبت و صمیمیت بیشتر فراهم میشه. کم کم میتونی راحت تر باهاشون صحبت کنی و حتی درد دلهات رو بهشون بگی.

بنابراین ابتدا باید موانع رو رفع کرد و سپس با تمرین، محبت و صمیمت و احترام و تکریم رو تقویت کرد.
    یه چیزی هم که هست من همش گلایه میکنم اینه که تفاوت سنشون با من خیلی زیاده منو درک نمیکنن.من حرفی ندارم باهاشون راجب چی بحرفم!بابام50 سال از من بزرگتره من هرچی هم بگم حرفه منو قبول نمیکنه.ولی حرف برادر بزرگمو قبول میکنه.

گر جا نداری…!

19. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه
    نوشته
    1,740
    حضور
    11 روز 11 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    141
    گالری
    208
    صلوات
    8477

سلام علیکم
    وَ قَضىَ‏ رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُواْ إِلَّا إِيَّاهُ وَ بِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَنًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبرََ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لهَُّمَا أُفٍ‏ّ وَ لَا تَنهَْرْهُمَا وَ قُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا *
    وَ اخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلّ‏ِ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُل رَّبّ‏ِ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانىِ صَغِيرًا
    و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستيد! و به پدر و مادر نيكى كنيد! هر گاه يكى از آن دو، يا هر دوى آنها، نزد تو به سن پيرى رسند، كمترين اهانتى به آنها روا مدار! و بر آنها فرياد مزن! و گفتار لطيف و سنجيده و بزرگوارانه به آنها بگو!
    و بالهاى تواضع خويش را از محبّت و لطف، در برابر آنان فرود آر! و بگو: «پروردگارا! همان‏گونه كه آنها مرا در كوچكى تربيت كردند، مشمول رحمتشان قرار ده!»
    **
    طبق آیه 23 و 24 سوره اسراء (ایات فوق)، احسان به والدین خصوصا وقتی به سن سالخوردگی می رسند دو مصداق بارز دارد:
    اول تحمل بدخلقی های آنهاست! اوف و پیف نکردن به آنها است! یعنی از کارهایشان اظهار انزجار نکردن است و این که در این هنگام با آنها بزرگوارانه سخن بگوییم یعنی بدخلقی آنها روی لحن و محتوای سخن ما تأثیر نگذارد! و این یعنی تواضع در مقابل والدین!
    تواضع در جایی معنی می یابد که زمینه کبر ورزی باشد! وقتی کسی انسان را تحقیر می کند کاملا زمینه آماده است برای این که انسان در مقابل منیت بخرج دهد!
    والدینی که بدخلقی آنها سبب جریحه دار شدن غرور فرزند آنها خصوصا اگر جوان باشد می شود این زمینه را بوجود می اورد که فرزند بد حرف بزند، صدایش را بالا ببرد، و بالاخره عصبانیتش را بروز دهد.
    دوم دعا برای آنهاست. دعا برای آرمزش گناهانشان و این که مورد رحمت خداوند قرار بگیرند! چه این که آنها وقتی ما صغیر بودیم ما را تحمل کردن و بر ما بازیگوشی ما رحم نمودند و حالا نوبت ما رسیده است که بر آنها رحم آوریم و از خداوند هم بخواهیم که بر آنها رحم آورد!

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 8

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری