درخواست آیه و حدیث که از نظر علمی ثابت شده اند (از منابع معتبر و موثق)

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست آیه و حدیث که از نظر علمی ثابت شده اند (از منابع معتبر و موثق)

[="Tahoma"][="Purple"]یا الله*

سلام..

من خیلی فوری نیاز دارم به یه تعدادی آیه و حدیث و روایت که در حال حاضر تازه از نظر علمی ثابت شدن..

خیلییی ممنون میشم اگر زودتر جواب بدین :Gol::Gol::Gol:[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محسن

Maneli;694937 نوشت:
یا الله*

سلام..

من خیلی فوری نیاز دارم به یه تعدادی آیه و حدیث و روایت که در حال حاضر تازه از نظر علمی ثابت شدن..

خیلییی ممنون میشم اگر زودتر جواب بدین :Gol::Gol::Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و طلب توفیق الهی و سلامتی برای شما پرسشگر محترم.
به نظر می رسد که مقصود از این پرسش مواردی از آیات یا روایات در قرآن و حدیث باشد که مطابق با مستندات علمی است.
به تعبیر دیگر، بر شمردن آیاتی است که دارای اعجاز علمی اند و در طی قرون بعد از نزول قرآن و با پیشرفت علم در تمام دنیا محتوای ادعاهای قرآنی ثابت شده است.
باید گفت البته که پاسخ مثبت است.خصوصا در کتاب خدا مثال های بسیاری وجود دارد که این ادعا را تایید می کند.
در اینجا به برخی از موارد اشاره می شود.
1. جاذبه زمين
قرآن، قبل از آن که نیوتن خبر از جاذبه زمین بدهد به آن اشاره کرده است.
"أَ لَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ كِفاتاً"(1) آيا زمين را جايگاهى نساختيم.جمله کفات به معنای قرار گاه و محل جذب و سکونت است.
2.گردش زمین به دور خورشید(حرکت انتقالی)
قرآن حدود هزار سال پيش از گاليله به صراحت بیان کرده است:
"وَ تَرَى الْجِبالَ تَحْسَبُها جامِدَةً وَ هِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ إِنَّهُ خَبيرٌ بِما تَفْعَلُون"(2)
كوه‏ها را مى‏بينى، و آن ها را ساكن و جامد مى‏پندارى، در حالى كه مانند ابر در حركت اند اين صنع و آفرينش خداوندى است كه همه چيز را متقن آفريده او از كارهايى كه شما انجام مى‏دهيد مسلّماً آگاه است.
3.انبساط عالم
قرآن به نظریه انبساط عالم که یک نظریه علمی و مورد توجه است قرن ها پیش اشاره کرده است.آن جا که می فرماید:
"وَ السَّماءَ بَنَيْناها بِأَيْدٍ وَ إِنَّا لَمُوسِعُون"(3)
و ما آسمان را با قدرت بنا كرديم،و همواره آن را وسعت مى ‏بخشيم.
4. جو زمین (ستون هاي نامریی)
"اللَّهُ الَّذي رَفَعَ السَّماواتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَها ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ كُلٌّ يَجْري لِأَجَلٍ مُسَمًّى يُدَبِّرُ الْأَمْرَ يُفَصِّلُ الْآياتِ لَعَلَّكُمْ بِلِقاءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُون"(4)
خدا همان كسى است كه آسمان ها را، بدون ستون هايى كه براى شما ديدنى باشد، برافراشت، سپس بر عرش استيلا يافت (و زمام تدبير جهان را در كف قدرت گرفت) و خورشيد و ماه را مسخّر ساخت، كه هر كدام تا زمان معينى حركت دارند! كارها را او تدبير مى‏كند آيات را (براى شما) تشريح مى‏ کند. شايد به لقاى پروردگارتان يقين پيدا كنيد.
5. زوجيت گياهان
این موضوع نیز یکی دیگر از معجزات قرآن است که در چهارده قرن پیش و در ضمن آیاتی چند به آن اشاره کرده است که توالد و تناسل حتی گیاهان نیز از نر و ماده بودن آن گیاه میسر است."أَ وَ لَمْ يَرَوْا إِلَى الْأَرْضِ كَمْ أَنْبَتْنا فيها مِنْ كُلِّ زَوْجٍ كَريم"(5)مگر در زمين ننگريسته ‏اند كه چه قدر در آن از هر گونه جفت هاى زيبا رويانيده‏ ايم!
معروف است گیاه شناسی اهل سوئد در دو قرن پیش این موضوع را که در گیاهان هم نر و هم ماده وجود دارد، مطرح کرد که در آن زمان موجب خشم فراوان محافل کلیسایی شد تا آن جا که آثار وی را انحراف آمیز خواندند.
6. تسخير فضا
در کتاب خدا به موضوع تسخیر آسمان ها به واسطه قدرتی قوی اشاره شده است. تسخیر فضا در عصر حاضر امکان پذیر شد، آن هم به واسطه قدرتی فوق العاده.یعنی قدرت علم و فناوری های مدرن."يا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطَارِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ فَانْفُذُوا لَا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطَانٍ"(6)
اي گروه جن و انس! اگر می ‌توانيد از مرزهای آسمان ها و زمين بگذريد، پس بگذريد، ولی هرگز نمی ‌توانيد، مگر با نيرويی (فوق العاده)!
7-موجودات زنده در جهان بالا
بشر امروز در کرات ديگر به جستجوي موجود زنده مي پردازد و تاكنون اطلاعات قانع كننده ای به دست نياورده است اگر چه به شواهدی برخورد کرده است. در صورتي كه قرآن پانزده قرن پیش از وجود موجودات زنده در آسمان ها و زمین خبر داده است.
"وَ مِنْ آياتِهِ خَلْقُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما بَثَّ فيهِما مِنْ دابَّةٍ وَ هُوَ عَلى‏ جَمْعِهِمْ إِذا يَشاءُ قَدير"(7)
و از نشانه ‏هاى (قدرت‏)اوست آفرينش آسمان ها و زمين و آن چه از (انواع‏) جنبنده در ميان آن دو پراكنده است، و او هر گاه بخواهد بر گرد آوردن آنان توانا است.
8.کروی بودن زمين
در قرآن آياتی وجود دارد كه تنها با مسئله كروی بودن زمين تطبيق می كند. از جمله:"وَ أَوْرَثْنَا الْقَوْمَ الَّذينَ كانُوا يُسْتَضْعَفُونَ مَشارِقَ الْأَرْضِ وَ مَغارِبَهَا الَّتي‏ بارَكْنا فيها وَ تَمَّتْ كَلِمَتُ رَبِّكَ الْحُسْنى‏ عَلى‏ بَنی‏ اسرایيلَ بِما صَبَرُوا وَ دَمَّرْنا ما كانَ يَصْنَعُ فِرْعَوْنُ وَ قَوْمُهُ وَ ما كانُوا يَعْرِشُون"(8)
و به آن گروهى كه پيوسته تضعيف مى‏شدند، (بخش هاى‏)باختر و خاورى سرزمين (فلسطين) را- كه در آن بركت قرار داده بوديم- به ميراث عطا كرديم. و به پاس آن كه صبر كردند، وعده نيكوى پروردگارت به فرزندان اسرایيل تحقق يافت، و آن چه را كه فرعون و قومش ساخته و افراشته بودند، ويران كرديم.
اين تعبير تنها با كروي بودن زمين مي سازد، زيرا اگر فرض بگيريم كه زمين مسطح است، در اين صورت يك مشرق و يك مغرب بيشتر نخواهد داشت ؛ اما اگر زمين را كروی فرض نمایيم،هر نقطه ايی از زمين برای نقاط شرقی آن، (غرب) خواهد بود و برای نقاط غربی آن، (شرق) خواهد بود.
و اما در منابعی چون تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی، خصوصا کتاب پژوهشی در اعجاز علمی قرآن،نوشته آقای محمد علی رضایی اصفهانی مطالب مفصلی در باره موضوع پرسش وجود دارد که مراجعه شود.
و اما در روایات نیز به تاثیر حوادث جهان و ارتباط های منطقی آن ها با یکدیگر اشاره هایی شده است. از جمله از پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه در باره تاثیر مثبت ستارگان در آسمان نقل شده است:"النّجوم امان لاهل الارض من الغرق و اهل بيتى امان لأمّتى من الإختلاف"(9)
ستارگان موجب امنیت ساکنان زمین از غرق شدن هستند و اهل بیت من موجب ایمنى امّت من هستند از اختلاف.
در منابع اینترنتی و در توضیح این مطلب آمده:
یک تیم تحقیقاتی در مرکز فضایی ملی دانمارک کشف کرده است که اشعه های کیهانی ناشی از انفجار های خورشیدی بروی آب و هوای زمین تاثیر دارد.
این تیم تحیقیقاتی می گوید هنگام آزاد شدن پرتو های کیهانی از ستاره های دوردست، این پرتوها حاوی مقدار قابل توجهی از یون های آزاد و الکترون هستند که نقش اساسی در تشکیل بلوک های سازنده هسته ابرها برای تراکم بخار آب در آن را دارد و این مکانیسم باعث تسهیل در تشکیل ابرهای زمین می شود.
حال تصور کنید که اگر ابرها وجود نداشتند چه می شد؟اگر ابرها وجود نداشتند چرخه آب بروی زمین وجود نداشت و قسمتی از زمین خشک خشک بود و در قسمت دیگری از زمین آب انباشته می شد و در نتیجه ساکنین آن قسمت ها بخاطر بالا آمدن ارتفاع آب غرق می شدند.
پی نوشت ها:
1- سوره مرسلات، آیه 25
2- سوره نمل،آیه 88
3- سوره ذاریات،آیه 47
4- سوره رعد،آیه 2
5- سوره شعراء، آیه 7
6- سوره الرحمن،آیه 33
7- سوره شوری،آیه 29
8- سوره اعراف،آیه 137
9- سید طاووس، الطرائف،ترجمه داود الهامى،قم،انتشارات نوید اسلام،سال 1374
خورشیدی،چاپ دوم، ص 294

محسن;700175 نوشت:

قرآن حدود هزار سال پيش از گاليله به صراحت بیان کرده است:
"وَ تَرَى الْجِبالَ تَحْسَبُها جامِدَةً وَ هِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ إِنَّهُ خَبيرٌ بِما تَفْعَلُون"(2)

سلام چگونه از این ایه حرکت انتقالی برداشت میشه؟(نه حرکت چرخشی)

فمن يردالله ان يهديه يشرح صدره للاسلام و من يرد أن يضله يجعل صدره ضيقاً حرجا كأنما يصعد في السماء كذلك يجعل الله الرجس علي الذين لا يؤمنون.

ترجمه:

آنكس را كه خدا بخواهد هدايت كند سينه اش را براي(پذيرش) اسلام گشاده مي سازد و آنكس را كه خدا بخواهد گمراه سازد سينه اش را آنچنان تنگ مي سازد كه گويا مي خواهد به آسمان بالا برود! اينچنين خداوند پليدي را بر افرادي كه ايمان نمي آورند قرار مي دهد.

نكته علمي آيه:

امروزه ثابت شده كه هواي اطراف كره زمين در نقاط مجاور آن كاملاً فشرده و براي تنفس انسان آماده است اما هر قدر به طرف بالا حركت كنيم هوا رقيق تر و ميزان اكسيژن آن كمتر مي شود به حدي كه اگر چند كيلومتر از سطح زمين به طرف بالا حركت كنيم در اثر كاهش فشار هوا، تنفس كردن براي ما هر لحظه مشكل تر مي شود و اگر به پيشروي ادامه دهيم كمبود اكسيژن و تنگي نفس سبب بيهوشي ما مي گردد بيان اين تشبيه در آن زمان كه هنوز صحبتي از فضا و فضانوردي نبود و اين واقعيت علمي به ثبوت نرسيده بود از معجزات علمي قرآن محسوب مي گردد.

سلام

محسن;700175 نوشت:
1. جاذبه زمين

تو تفسیر نمونه که نگاه کردم، همچین برداشتی نداشت! بلکه با آوردن مثال معنای منزل ترجمه کرده بود!

محسن;700175 نوشت:

در اصل که حرکت ورقه های زمین معنا میشه، ولی در کل در اون زمان فکر میکردن که خشکی ها روی آب شناورن و اینجوری هم حرکت کوهها برداشت میشه ازش!!

محسن;700175 نوشت:
3.انبساط عالم

این یکی خیلی خوبه، فقط چند مورد هست که میمونه!! اینکه آیه گفته همواره، قیامتو زیر سوال میبره! و مورد بعد اینکه همیشه سماوات بود! الان چرا سما خالیه و مشخص نیست کدومشون!؟

محسن;700175 نوشت:
4. جو زمین (ستون هاي نامریی)

یه نظریه قدیمی یونانی هست که میگفت یکی از خدایان یونان به نام اطلس، آسمانها رو روی دوشش گذاشته!! شدیدا شبیه این ستونهای نامرئیه! از طرفی ستون باعث میشه ثابت بمونن، پس حرکتشون چی!؟

محسن;700175 نوشت:
5. زوجيت گياهان

اعراب دوران جاهلیت سالها نخل میکاشتن و اگه با نخل آشنا باشید میدونید که تنها راه محصول دادنشون لقاحشونه!!(نر با ماده!) یعنی یه نخل به تنهایی بدرد نمیخوره!
از طرفی نقدهای بسیاری به این زوجیت گرفته شده که اینجا جاش نیست!

محسن;700175 نوشت:
6. تسخير فضا

اگه اون داخل پرانتزی رو فاکتور بگیریم، تمام اتفاقات به نیرو احتیاج داره!
و اگه نگیریم، ممکنه منظور آیه نیروی خود خدا باشه!!
در کل قابل استناد نیست!

محسن;700175 نوشت:
7-موجودات زنده در جهان بالا

آیه گفته هر چیزی که هست رو خدا آفریده!! از این چطور میشه آدم فضاییا رو نتیجه گرفت!؟

محسن;700175 نوشت:
8.کروی بودن زمين

توضیحات اشتباهه!! نقشه مگه تخت نیست!!؟ شما صدتا نقطه روی نقشه مشخص کنید و بعد ببینید اون صدتا نقطه شمال و جنوب و شرق و غرب داره یا نه!!

محمد132;700244 نوشت:
فمن يردالله ان يهديه يشرح صدره للاسلام و من يرد أن يضله يجعل صدره ضيقاً حرجا كأنما يصعد في السماء كذلك يجعل الله الرجس علي الذين لا يؤمنون.

ترجمه:

آنكس را كه خدا بخواهد هدايت كند سينه اش را براي(پذيرش) اسلام گشاده مي سازد و آنكس را كه خدا بخواهد گمراه سازد سينه اش را آنچنان تنگ مي سازد كه گويا مي خواهد به آسمان بالا برود! اينچنين خداوند پليدي را بر افرادي كه ايمان نمي آورند قرار مي دهد.

نكته علمي آيه:

امروزه ثابت شده كه هواي اطراف كره زمين در نقاط مجاور آن كاملاً فشرده و براي تنفس انسان آماده است اما هر قدر به طرف بالا حركت كنيم هوا رقيق تر و ميزان اكسيژن آن كمتر مي شود به حدي كه اگر چند كيلومتر از سطح زمين به طرف بالا حركت كنيم در اثر كاهش فشار هوا، تنفس كردن براي ما هر لحظه مشكل تر مي شود و اگر به پيشروي ادامه دهيم كمبود اكسيژن و تنگي نفس سبب بيهوشي ما مي گردد بيان اين تشبيه در آن زمان كه هنوز صحبتي از فضا و فضانوردي نبود و اين واقعيت علمي به ثبوت نرسيده بود از معجزات علمي قرآن محسوب مي گردد.

سوال اولی که پیش میاد اینه که اصلا ایمان چه ربطی به سینه داره!!؟
تازه کسی که یه مترم میپره، چند لحظه ای نفسش کم میاره!! تو چنتا از تفاسیر هم گفتن که منظور از آسمان، گردنه ای تنگ و تاریکه!! تازه بیهوشی که جزو تنبیهات نیست که!

بسم الله الرحمن الرحیم
بیان این مطلب ضروری است که ما باید به کتاب خدا به عنوان کتاب هدایت بنگریم و اگر هم می بینیم در قرآن به مسایلی پرداخته شده است می بایست آن را از زاویه هدایت مورد توجه قرار دهیم نه یک کتاب علمی خاص که بخواهیم با مباحثات علمی با آن روبرو شویم .از طرفی برخی از آیات الهی به سادگی قابل تبیین تفسیر یا تاویل نیست و حتی فهم برخی از آیات از توان ما انسان های عادی خارج است. به همین دلیل گاهی اگر مناقشه ای پیش می آید به دلیل درک ناقص ما است نه این که قرآن مشکل دارد.
و اما مطالبی که به عنون پاسخ به پرسش اصلی بیان شد می تواند بر آیند فهم برخی از مفسران از آیات قرآن باشد. همان طور که به آن اشاره شد.امکان دارد برخی دیگر از دانشمندان بتوانند از بیان بعضی از آیات برداشت کاملا مطابقی با علوم تجربی امروز داشته باشند که باید روی این موضوع تامل کرد.اما به طور مجدد بیان می شود قرآن کتاب هدایت بشر از گمراهی به نجات و از ظلمت به سوی نور است.ما باید از این زوایه به قرآن نگاه کنیم و از هر گونه نقد خصوصا با نگاه عیب آمیز خود داری کنیم که قرآن دارای بطون پنهانی فراوان و علم ما بر آن بسته است.علاوه، تکیه گاه شناخت ما از نظام هستی تجربه هایی است که هر آن دست خوش تغییر می شود.

سلام

در اخبار هم آمده که ازدواج فامیلی باعث تولد فرزندان ضعیف میشود .

" لا تنكحوا القرابة القريبة فإن الولد يخلق ضاريا " أي نحيفا ليس بمرفوع.

از لحاظ ژنتیک تجمع آلل های مغلوب احتمالش بیشتر میشود .

با سلام وادب

Masood11;700387 نوشت:
سوال اولی که پیش میاد اینه که اصلا ایمان چه ربطی به سینه داره!!؟

این سوال از بحث ما خارجه و موضوعیت نداره.اما به نظر گشوده بودن سینه حاکی از میل شخص و نتگ بودن سینه حاکی عدم میل است
.
یعنی فلانی نسبت به ایمان تمایل داره یا نه.

Masood11;700387 نوشت:
تازه کسی که یه مترم میپره، چند لحظه ای نفسش کم میاره!! تو چنتا از تفاسیر هم گفتن که منظور از آسمان، گردنه ای تنگ و تاریکه!! تازه بیهوشی که جزو تنبیهات نیست که!

1-لفظ یصعد در قرآن ظهور در بالا رفتن داره نه پریدن، ظاهر آیه مؤید عرض بنده است
2-تفسیر هم مثل سایر علوم دیگه در حال تکامل هست اینکه فلان حرف در تفسیری گفته شده عرض بنده رو نقض نمیکنه

و ارسلنا الریاح لواقح فانزلنا من السماء ماء

بارور شدن ابر ها بوسیله باد(تلقیح ذراتی توسط باد بر ابرها که موجب بارش میشود)
در باره این مورد بیشتر از این مطلع نیستم اگه عزیزان مشارکت کنن خوشحال میشم
.

و کاین آیه فی السماوات والارض یمرون علیها و هم عنها معرضون
چقدر نشانه در آسمان ها و زمین که از روی آن عبور میکنند درحالی که از آنها دوری میگزینند.

اگر یمرون در معنای حقیقی خود به کار رفته باشه سیر انسان بر روی ابرها ثابت میشه و اگه در معنای مجازی مثلا ینظرون به کار رفته باشه چیزی رو ثابت نمیکنه.

محسن;700465 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
بیان این مطلب ضروری است که ما باید به کتاب خدا به عنوان کتاب هدایت بنگریم و اگر هم می بینیم در قرآن به مسایلی پرداخته شده است می بایست آن را از زاویه هدایت مورد توجه قرار دهیم نه یک کتاب علمی خاص که بخواهیم با مباحثات علمی با آن روبرو شویم .از طرفی برخی از آیات الهی به سادگی قابل تبیین تفسیر یا تاویل نیست و حتی فهم برخی از آیات از توان ما انسان های عادی خارج است. به همین دلیل گاهی اگر مناقشه ای پیش می آید به دلیل درک ناقص ما است نه این که قرآن مشکل دارد.
و اما مطالبی که به عنون پاسخ به پرسش اصلی بیان شد می تواند بر آیند فهم برخی از مفسران از آیات قرآن باشد. همان طور که به آن اشاره شد.امکان دارد برخی دیگر از دانشمندان بتوانند از بیان بعضی از آیات برداشت کاملا مطابقی با علوم تجربی امروز داشته باشند که باید روی این موضوع تامل کرد.اما به طور مجدد بیان می شود قرآن کتاب هدایت بشر از گمراهی به نجات و از ظلمت به سوی نور است.ما باید از این زوایه به قرآن نگاه کنیم و از هر گونه نقد خصوصا با نگاه عیب آمیز خود داری کنیم که قرآن دارای بطون پنهانی فراوان و علم ما بر آن بسته است.علاوه، تکیه گاه شناخت ما از نظام هستی تجربه هایی است که هر آن دست خوش تغییر می شود.

اگه برداشت اشخاص این باشه، منم حرفی ندارم چون کتابیه برای هدایت و ممکنه بعضی جاها با نماد سازی داستانی تعریف کنه!! ولی اغلب این برداشتو ندارن و میگن مو به مو طبق قران!!(در واقع طبق برداشت خودشون از قران!!) اینجاست که میبینم اگه خلافشو اثبات کنم خیلی بهتر از بیکار نشستنه!!

خیر البریه;700520 نوشت:

سلام

در اخبار هم آمده که ازدواج فامیلی باعث تولد فرزندان ضعیف میشود .

" لا تنكحوا القرابة القريبة فإن الولد يخلق ضاريا " أي نحيفا ليس بمرفوع.

از لحاظ ژنتیک تجمع آلل های مغلوب احتمالش بیشتر میشود .

سلام

البته عمل خود پیامبر خلاف اینه!!
در واقع باعث پدیدارتر شدن ضعفهای ژنی میشه!

محمد132;700614 نوشت:
و ارسلنا الریاح لواقح فانزلنا من السماء ماء

بارور شدن ابر ها بوسیله باد(تلقیح ذراتی توسط باد بر ابرها که موجب بارش میشود)
در باره این مورد بیشتر از این مطلع نیستم اگه عزیزان مشارکت کنن خوشحال میشم
.

در اصل ابرها بوسیله ی باد جابه جا میشن! بارور شدنشون یه فرایند پیچیده و نفسگیره!!(برای توضیح!)

موارد زیادی هست که میگن اعجاز علمی قران و... ولی کم پیش میاد موارد در تضاد با علم قرانو هم بگیم!! من چند موردشو مینویسم:
1- زوجیت
موجودات تک جنسیتی، نوترون و... نمونه هایی از موارد بدون زوج هستن!
2- وضعیت خورشید نسبت به زمین
در آیه ای گفته که (نقل به مضمون!) خورشید از ماه پیشی نمیگیره پس نظم هست!! در حالی که اصلا ایندو در یه مدار نیستن که از هم پیشی بگیرن و اصلا خورشید که دور خورشید نمیگرده!!
3- تفکر با قلب!!؟
در آیه ای از قران گفته شده که به شما قلبهایی برای اندیشیدن دادیم!

موارد دیگه ایم هست که یادم نمیاد!

پ ن: من رد نمیکنم که ممکنه در قران موارد علمیی باشه که الانم پایداره، ولی ما نباید همیشه فقط نیمه ی پر یا خالی لیوانو ببینیم! یعنی همونقدر که برداشت علمی از قران میشه، برداشت مخالف علمم میشه! اگه یکیشو میگیم، باید از اون یکی هم فارغ نشیم!

Maneli;694937 نوشت:
[="Tahoma"][="Purple"]یا الله*سلام..من خیلی فوری نیاز دارم به یه تعدادی آیه و حدیث و روایت که در حال حاضر تازه از نظر علمی ثابت شدن..خیلییی ممنون میشم اگر زودتر جواب بدین :Gol::Gol::Gol:[/]
با سلام و ادبدوستان گرامی به نظر من بحث علمی در مورد آیات قران چه له یا علیه آن باشد هیچ نتیجه ای ندارد.

Masood11;700746 نوشت:
در اصل ابرها بوسیله ی باد جابه جا میشن! بارور شدنشون یه فرایند پیچیده و نفسگیره!!(برای توضیح!)

موارد زیادی هست که میگن اعجاز علمی قران و... ولی کم پیش میاد موارد در تضاد با علم قرانو هم بگیم!! من چند موردشو مینویسم:
1- زوجیت
موجودات تک جنسیتی، نوترون و... نمونه هایی از موارد بدون زوج هستن!
2- وضعیت خورشید نسبت به زمین
در آیه ای گفته که (نقل به مضمون!) خورشید از ماه پیشی نمیگیره پس نظم هست!! در حالی که اصلا ایندو در یه مدار نیستن که از هم پیشی بگیرن و اصلا خورشید که دور خورشید نمیگرده!!
3- تفکر با قلب!!؟
در آیه ای از قران گفته شده که به شما قلبهایی برای اندیشیدن دادیم!

موارد دیگه ایم هست که یادم نمیاد!

پ ن: من رد نمیکنم که ممکنه در قران موارد علمیی باشه که الانم پایداره، ولی ما نباید همیشه فقط نیمه ی پر یا خالی لیوانو ببینیم! یعنی همونقدر که برداشت علمی از قران میشه، برداشت مخالف علمم میشه! اگه یکیشو میگیم، باید از اون یکی هم فارغ نشیم!

سلام و درود
خیلی خوبه مواردی که فرمودید بررسی بشه و نباید به تحقیق کم اکتفا بشه تا شبه تناقض ها رو بتونیم حل کنیم.
-در مورد تفکر با قلب به نظر نمیرسه که منظور اندام حسی قلب باشه .ما حتی تو ادبیات فارسی هم از کلمه دل مشغولی زیاد استفاده میکنیم و دل رو منشا تفکر و منبع الهام بخشی میدونیم.
-این رو هم عرض کنم که قرآن طبق آیه: کل فی فلک یسبحون بیان میکنه که هر کدوم در مدار خاص خودشون هستند و در یک مدار نیستند و اینکه در جایی بیان میکنه که از هم پیشی نمیگیرن با این بیان منافاتی نداره؛چون لازمه پیشی نگرفتن در دو مدار متفاوت بودنشونه.
-تاپیک ذوجیت رو مطالعه کردم مطالب خوبی داشت .ممنون

سلام.
یه محقق در زمینه قرآن یکبار اومده بود دانشگاه ما و در مراسمی سخنرانی میکرد
ایشون میگفت من مخالفم با این که صحبتهای قرآن رو با علم روز تطبیق بدیم و بگیم این همونه، چون علم پیشرفت میکنه و هر زمان در یه حدیه
مثلا یه زمان تصور میکردن کوچکترین ذره اجسام مولکوله.بعدا ریزتر کشف شد و گفتن ریزترین ذره اتمه.بعد باز گفتن ریزترین ذره الکترونه...
حالا اگه بیایم بگیم ریزترین ذره ماده الکترونه و در قرآن هم بهش اشاره شده. ..اگه اومدیم و یک ذره ریزتر از الکترون کشف شد اون موقع با اون حرفی که قبلاً زدیم و الان خلافش ثابت شده قرآن زیر سوال رفته و ممکنه افرادی تصور کنن قرآن اشتباه کرده. ...در حالیکه این علم ما بوده که ناقص بوده
پس بهتره تطبیق ندیم ...

[="DarkSlateBlue"]

میرشکاک;700785 نوشت:
با سلام و ادبدوستان گرامی به نظر من بحث علمی در مورد آیات قران چه له یا علیه آن باشد هیچ نتیجه ای ندارد.

چرا؟؟
درضمن معنای امضاتونو هم میشه بگید؟ نفهمیدم منظورتون چیه از اون امضا[/]

[="DarkSlateBlue"]

mehrant;700825 نوشت:
سلام.
یه محقق در زمینه قرآن یکبار اومده بود دانشگاه ما و در مراسمی سخنرانی میکرد
ایشون میگفت من مخالفم با این که صحبتهای قرآن رو با علم روز تطبیق بدیم و بگیم این همونه، چون علم پیشرفت میکنه و هر زمان در یه حدیه
مثلا یه زمان تصور میکردن کوچکترین ذره اجسام مولکوله.بعدا ریزتر کشف شد و گفتن ریزترین ذره اتمه.بعد باز گفتن ریزترین ذره الکترونه...
حالا اگه بیایم بگیم ریزترین ذره ماده الکترونه و در قرآن هم بهش اشاره شده. ..اگه اومدیم و یک ذره ریزتر از الکترون کشف شد اون موقع با اون حرفی که قبلاً زدیم و الان خلافش ثابت شده قرآن زیر سوال رفته و ممکنه افرادی تصور کنن قرآن اشتباه کرده. ...در حالیکه این علم ما بوده که ناقص بوده
پس بهتره تطبیق ندیم ...

به نظر من اینجوری قران نقض نمیشه. این علمه که هی خودشو نقض میکنه. قران که از اول حرفش یکی بوده و هست و خواهد بود و اگرم کسی تطبیق بده این تطبیقش نمیره جزو ایات قران که در اینده اگه خلافش ثابت شد ایات قران بره زیر سوال. نهایتش اینه که میگیم اشتباه تطبیق کرده. اما نمیایم بگیم که با توجه به این صحبت جدید علمی این ایات قران اشتباهن. چون همه میدونیم باز و باز این علم تغییر میکنه. بنابراین الان که مسعود اقا میاد میگه یک سری واقعیات علمی خلافه ایاته باید بهش بگیم باشه اما خوبیش اینه که علم به کمال خودش نرسیده و هنوز اول راهشه . چه بسا قرن ها پیش چند برابر این مواردی که مسعود گفت رو مثال میزدن و الان به درستیش پی بردن. در کل حرف من اینه که جالبی ایات قران اینه که طوری سخن گفته که تو همه ی زمانها میشه روش حساب کرد خیلی حرفه ای و حساب شده چیده شده طوری که هم میشه با علم تطبیقش داد هم میشه مثل مسعود هزارتا برداشت دیگه ازش کرد. خداییش دم خدا گرم[/]

Maneli;694937 نوشت:
یا الله*

سلام..

خیلییی ممنون میشم اگر زودتر جواب بدین :Gol::Gol::Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم 2 مطلب از قرآن و روایات از 2 کتاب نقل میکنم:
1-
قرآن در آياتى از جمله (آيه ى 29 سوره ى شورى) به پنج خصوصيت و خبر آسمانى توجه داده است:
«وَ مِنْ آياتِهِ خَلْقُ السَّمواتِ والْاَرضِ وَ مابثَّ فيهِما مِنْ دابةً و هُوَ عَلى جَمْعِهِمْ اِذايَشاءُقَدير»
همين يك آيه كافى است ملحدترين و معاندترين افراد را نسبت به قرآن رام و آرام كند. آيه در 14 قرن قبل در زمان و زمينى نازل شده كه جهل و ظلمت فراگير بوده. مخصوصا در حجاز پر از جهل و جهالت، و بر كسى نازل شد كه اُمّى و بى سواد و در ميان افرادى بى سواد بود و همگان نيز او را كاملاً مى شناختند.
ضمير در «فيهما» به «السموات و الارض» برمى گردد. «و ما بثَّ فيهما من دابَّة» و آن چه پراكند در آن دو يعنى در آسمان ها و زمين از جنبندگان.
چون لفظ (دابّة) بر ملائكه شامل نيست، پس در آسمان ها همانند زمين جنبندگانى هستند. حالا اين جنبندگان مانند انسان ها عاقلند يا مثل حيواناتند؟
«وَ هُوَ عَلى جَمْعِهِم اذا يشاء قدير» ضمير «هم» در «جَمْعِهِم» جانداران عاقل را شامل است كه خدا هرگاه بخواهد مى تواند اين ها را با هم در يك جا جمع كند.
و اين جمع شدن دليل بر اين است كه در آينده اى نامعلوم انسان ها و عقلاى زمينى با عقلاى آسمانى جمع و برخورد خواهند داشت.
«جَمْعِهم» شامل دو جمع شدن و جمع كردن است:
1 ـ جمع شدن قبل از قيامت به قرينه ى درونى همين آيه: «و ما بثَّ فيهما من دابّة»پراكندگى و جمع كردن اين موجودات در دنيا مورد بيان آيه است كه جمع غير مطلق دنيوى است.
2 ـ جمع مطلق اخروى. كه «جمعهم» بيشتر به دليل «و ما بث فيهما من دابة» بر جمع دنيوى دلالت خاص دارد و بر جمع اخروى دلالت عام. اين آيه در 5 مرحله از انسان ها جلوتر است.
1 ـ بشر هنوز فكر مى كند كه آيا در كرات ديگر آب، هوا و غذا هست يا نه؟ 2 ـ آيا در آن ها موجوداتى غير از جمادات هستند؟ 3 ـ آيا عاقلند يا جاهل؟ 4 ـ آيا توانايى و ابزارهايى در اختيارشان هست؟ 5 ـ آيا برخورد و ملاقاتى خواهد بود؟

2-در روايات ما نيز دلالت هاى فراوان بر وجود مكلفانى در آسمان ها و زمين هاى آسمانى هست مانند روايتى از حضرت على عليه السلام كه اين ستارگان درخشانى كه در آسمان هستند در بردارنده شهرهاى متمدنى هستند همچون شهرهاى زمينى كه هر يك از آنها داراى دو استوانه نورانى مى باشند كه هر يك به اندازه دويست و پنجاه سال نورى اند. و در روايتى ديگر از امام صادق عليه السلاماست كه در هر يك از آسمان هاى هفت گانه و ميان آنها آفريدگانى بسيارند، و از رسول گرامى صلى الله عليه و آله است كه در شب معراج در آسمان هفتم ميدانهايى هم چون ميدانهاى زمين شما را ديدم، و نيز روايتى از امام صادق عليه السلام است كه خدا جايگاه هاى بسيار پاكى را آفريده و از جمله در پشت مغرب شما سى و نه مغرب است. شهرهايى كه خورشيد در آنها طلوع و غروب مى كند و اينها پر از عاقلانى هستند كه از معرفت خدا و نعمت او بهره گيرى مى كنند كه هرگز آلوده به گناهى نيستند، و از امام باقر عليه السلام است كه پشت خورشيد شما چهل خورشيد ديگر است كه ميان هر يك چهل سال فاصله است و در هر كدام آفريدگانى بسيارند كه نمى دانند خدا آدم را خلق كرده است يا نه و نيز پشت ماه شما چهل ماه وجود دارد و بين هر يك چهل سال راه است و در هر كدام آفريدگانى بسيارند كه بر خلق اين انسان زمينى آگاهى ندارند. و از اين قبيل روايات بسيار است و در روايتى از ابن عباس در تأييد اصالت رسالت زمينى براى كل جهان آمده است كه هفت زمين در هر يك پيامبرى همچون پيامبر شما و آدمى همچون آدم شما و نوحى همچون نوح شما و ابراهيم و موسى و عيسى هم چون موسى و عيساى شماست. كه اين جا همانندى پيامبران آسمانى با پيامبران زمينى به دو معناست. يا بدين معنا كه رسالتهاى پيامبران زمينى شامل مكلفان آسمانى نيز هست و در حاشيه اين حقيقت، محتمل است كه پيامبران آسمانى هم چون پيامبرانى زمينى در كار باشند ليكن آياتى درباره رسالت هاى زمينى به ويژه رسالت ولى عزم كلى، خاتم النبيين صلى الله عليه و آلهدليل است بر اين كه رسالت هاى مهم زمينى، مكلفان آسمانى را نيز در بر دارد. همان گونه كه مكه (ام القرى) است در آيه "لتنر به امّ القرى و من حولها" مكه معظمه قبله كل جهان تكليف است، رسالت زمينى هم با احتمالى بسيار قوى محور رسالت هاى آسمانى نيز مى باشد. و بر حسب آياتى چند، قيامت هم جهان شاست كه كل مكلفان هم در شريعت وحى و هم در انفجار جهان به هنگام رستاخيز عالم و هم در حساب و جزا با يكديگر مشترك اند. به این آدرس ها:http://www.olumquran.com/fa/publicat...oks/item/naghd و http://www.olumquran.com/fa/publicat...em/tj-forghan5 با تشکر

Masood11;700386 نوشت:
آیه گفته هر چیزی که هست رو خدا آفریده!! از این چطور میشه آدم فضاییا رو نتیجه گرفت!؟

بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم
قرآن در آياتى از جمله (آيه ى 29 سوره ى شورى) به پنج خصوصيت و خبر آسمانى توجه داده است:
«وَ مِنْ آياتِهِ خَلْقُ السَّمواتِ والْاَرضِ وَ مابثَّ فيهِما مِنْ دابةً و هُوَ عَلى جَمْعِهِمْ اِذايَشاءُقَدير»
همين يك آيه كافى است ملحدترين و معاندترين افراد را نسبت به قرآن رام و آرام كند. آيه در 14 قرن قبل در زمان و زمينى نازل شده كه جهل و ظلمت فراگير بوده. مخصوصا در حجاز پر از جهل و جهالت، و بر كسى نازل شد كه اُمّى و بى سواد و در ميان افرادى بى سواد بود و همگان نيز او را كاملاً مى شناختند.
ضمير در «فيهما» به «السموات و الارض» برمى گردد. «و ما بثَّ فيهما من دابَّة» و آن چه پراكند در آن دو يعنى در آسمان ها و زمين از جنبندگان.
چون لفظ (دابّة) بر ملائكه شامل نيست، پس در آسمان ها همانند زمين جنبندگانى هستند. حالا اين جنبندگان مانند انسان ها عاقلند يا مثل حيواناتند؟
«وَ هُوَ عَلى جَمْعِهِم اذا يشاء قدير» ضمير «هم» در «جَمْعِهِم» جانداران عاقل را شامل است كه خدا هرگاه بخواهد مى تواند اين ها را با هم در يك جا جمع كند.
و اين جمع شدن دليل بر اين است كه در آينده اى نامعلوم انسان ها و عقلاى زمينى با عقلاى آسمانى جمع و برخورد خواهند داشت.
«جَمْعِهم» شامل دو جمع شدن و جمع كردن است:
1 ـ جمع شدن قبل از قيامت به قرينه ى درونى همين آيه: «و ما بثَّ فيهما من دابّة»پراكندگى و جمع كردن اين موجودات در دنيا مورد بيان آيه است كه جمع غير مطلق دنيوى است.
2 ـ جمع مطلق اخروى. كه «جمعهم» بيشتر به دليل «و ما بث فيهما من دابة» بر جمع دنيوى دلالت خاص دارد و بر جمع اخروى دلالت عام. اين آيه در 5 مرحله از انسان ها جلوتر است.
1 ـ بشر هنوز فكر مى كند كه آيا در كرات ديگر آب، هوا و غذا هست يا نه؟ 2 ـ آيا در آن ها موجوداتى غير از جمادات هستند؟ 3 ـ آيا عاقلند يا جاهل؟ 4 ـ آيا توانايى و ابزارهايى در اختيارشان هست؟ 5 ـ آيا برخورد و ملاقاتى خواهد بود؟

Masood11;700746 نوشت:
سلام

البته عمل خود پیامبر خلاف اینه!!
در واقع باعث پدیدارتر شدن ضعفهای ژنی میشه!

سلام

البته که باعث تجمع و ظهور ژنهای نجابت و درستی وپاکی هم میشود ! واین را بعلم غیب حضرت میدانستند .

خیر البریه;700962 نوشت:

سلام

البته که باعث تجمع و ظهور ژنهای نجابت و درستی وپاکی هم میشود ! واین را بعلم غیب حضرت میدانستند .

سلام

اول اینکه احتمال بروز این صفات هست! بعدم وقتی من میرم چایی میخورم و میگم چایی نخورید، شما چه برداشتی میکنید!؟
خیلی برداشتتون محترمانه باشه، میگید شوخی کرد!!

Masood11;700963 نوشت:
سلام

اول اینکه احتمال بروز این صفات هست! بعدم وقتی من میرم چایی میخورم و میگم چایی نخورید، شما چه برداشتی میکنید!؟

سلام

موضوع ازدواج امام علی ع با حضرت فاطمه س وحیانی بود پس بالاتر از علم بشریست .

خیر البریه;700982 نوشت:

سلام

موضوع ازدواج امام علی ع با حضرت فاطمه س وحیانی بود پس بالاتر از علم بشریست .

سلام

بذارید با جایگذاری به نتیجه برسیم!! من میگم ......... بده، بعد خودم انجامش میدم و میگم این ........ دستور خداست!
به جای جاخالی، بزارید قتل، دروغ و....! مثبت یک به علاوه منفی یک میشه صفر!! پس نمیشه از این معادله نتیجه ای مستند بگیریم که آیا مثبته یا منفی!

Masood11;700991 نوشت:
سلام

بذارید با جایگذاری به نتیجه برسیم!! من میگم ......... بده، بعد خودم انجامش میدم و میگم این ........ دستور خداست!
به جای جاخالی، بزارید قتل، دروغ و....! مثبت یک به علاوه منفی یک میشه صفر!! پس نمیشه از این معادله نتیجه ای مستند بگیریم که آیا مثبته یا منفی!

سلام
ازدواج با فامیل نزدیک گناه نیست(چون نهی ارشادیه) و چه بسا در مواردی خاص مصالح جوری باشد که مورد امر و تشویق خدا هم قرار بگیره.
خیلی از امور هستند که به سبب وجود مصالحی ماهیت حکمشون عوض میشه و مثال های فراوانی هم داره.
مثلا کشتن سپر انسانی در جنگ حرامه ولی اگه پیروزی متوقف یر این کار باشه حرمت برداشته میشه.

Masood11;700963 نوشت:

موضوعات متفاوته .پدر اگه به فرزند میگه اینترنت ممنوع ولی خودش استفاده میکنه کسی برداشت شوخی از این مطلب نمیکنه،چون پدر باتوجه به اقتضاءات سنی تصمیم گیری کرده .

محمد132;701059 نوشت:
سلام
ازدواج با فامیل نزدیک گناه نیست(چون نهی ارشادیه) و چه بسا در مواردی خاص مصالح جوری باشد که مورد امر و تشویق خدا هم قرار بگیره.
خیلی از امور هستند که به سبب وجود مصالحی ماهیت حکمشون عوض میشه و مثال های فراوانی هم داره.
مثلا کشتن سپر انسانی در جنگ حرامه ولی اگه پیروزی متوقف یر این کار باشه حرمت برداشته میشه.

سلام
پس نتیجه میگیریم که این دستور جنبه ی علمی نداره!(تا اونجا که خبر دارم از قدیم الایام اینگونه ازدواجها در عربستان نفی میشده! یه جور سنت بوده!)
اون مثالم جنبه ی اخلاقی نداره!!

محمد132;701064 نوشت:
موضوعات متفاوته .پدر اگه به فرزند میگه اینترنت ممنوع ولی خودش استفاده میکنه کسی برداشت شوخی از این مطلب نمیکنه،چون پدر باتوجه به اقتضاءات سنی تصمیم گیری کرده .

اگه پدر بگه اینترنت باعث تاثیرات بدی میشه و بده، و در همون حال خودش ازش استفاده کنه، آره شوخیه!!
این دو مثال کاملا متفاوته! وقتی بگه باعث مشکل میشه و در عین حال خودش اون کارو بکنه، مثل اینه که بگه نماز بخونید ولی خودش نخونه!!

Masood11;701071 نوشت:
پس نتیجه میگیریم که این دستور جنبه ی علمی نداره!(تا اونجا که خبر دارم از قدیم الایام اینگونه ازدواجها در عربستان نفی میشده! یه جور سنت بوده!)
اون مثالم جنبه ی اخلاقی نداره!!

این نتیجه گرفته نمیشه .اون نقص در ازدواج منتفی نمیشه اما با انجام دادن این کار از نقص های دیگری جلوگیری میشه یا به مصلحت بالاتری منتهی میشه

Masood11;701071 نوشت:
اگه پدر بگه اینترنت باعث تاثیرات بدی میشه و بده، و در همون حال خودش ازش استفاده کنه، آره شوخیه!!
این دو مثال کاملا متفاوته! وقتی بگه باعث مشکل میشه و در عین حال خودش اون کارو بکنه، مثل اینه که بگه نماز بخونید ولی خودش نخونه!!

بعضی چیز ها ذاتشون بده و بعضی چیزا در بد بودن یا خوب بودنشون تابع شرایط هستند.قطعی عرض نمیکنم ولی اینترنت ذاتش بد نیست و اینکه سود یا ضرر برسونه بسته به شرایط و نوع استفاده داره.خب فرض میکنیم پدر کارهاش رو ممکنه در یک شرایط مناسب و بی ضرر در اینترنت انجام بده و به همین علت اینترنت رو برا خودش ضروری هم بدونه.اما در عین حال بخاطر شرایط سنی فرزند همین موضوع رو بدون شوخی برای او منع بکنه،این مشکلی نداره.
قند به خودی خود مضر نیست برای کسی که قند بالایی داره مضر و برای کسی که قند پایینی داره مفیده.شما فرض کنید یکی که قند پایینی داره مبتلای به مرض قند رو نهی کنه اما خودش قند زیادی هم مصرف کنه،این اشکال نداره

محمد132;701083 نوشت:

بعضی چیز ها ذاتشون بده و بعضی چیزا در بد بودن یا خوب بودنشون تابع شرایط هستند.قطعی عرض نمیکنم ولی اینترنت ذاتش بد نیست و اینکه سود یا ضرر برسونه بسته به شرایط و نوع استفاده داره.خب فرض میکنیم پدر کارهاش رو ممکنه در یک شرایط مناسب و بی ضرر در اینترنت انجام بده و به همین علت اینترنت رو برا خودش ضروری هم بدونه.اما در عین حال بخاطر شرایط سنی فرزند همین موضوع رو بدون شوخی برای او منع بکنه،این مشکلی نداره.
قند به خودی خود مضر نیست برای کسی که قند بالایی داره مضر و برای کسی که قند پایینی داره مفیده.شما فرض کنید یکی که قند پایینی داره مبتلای به مرض قند رو نهی کنه اما خودش قند زیادی مصرف کنه

گفتم فرق میکنن به همین دلیله! از اینترنت میشه هزارجور استفاده کرد ولی این مورد فقط یه حالت داره! تازه این مشکل مخصوص بازه ی خاصیه، چون تا چند وقت دیگه با کنترل ژنی، مانع از این نواقص میشن!
در مورد قند، حالت غالب و مغلوب خیلی مهمه! اگه بیشتر افراد بیماری قند داشته باشن، میشه حکم کلی داد که خوردن قند مضره! ولی اگه عکسش باشه حکم کلی باید خوب بودن قند باشه!(نفی این مطلب به معنی اینه که اون حدیث هم اشتباهه، چون حکم کلی داده و احتمال رو لحاظ نکرده!) حالا اینکه حکم کلی بدی،(فرضا بگی اینترنت کلا بده!) و بعد خودت خلافش عمل کنی....!

Masood11;701093 نوشت:
گفتم فرق میکنن به همین دلیله! از اینترنت میشه هزارجور استفاده کرد ولی این مورد فقط یه حالت داره! تازه این مشکل مخصوص بازه ی خاصیه، چون تا چند وقت دیگه با کنترل ژنی، مانع از این نواقص میشن!
در مورد قند، حالت غالب و مغلوب خیلی مهمه! اگه بیشتر افراد بیماری قند داشته باشن، میشه حکم کلی داد که خوردن قند مضره! ولی اگه عکسش باشه حکم کلی باید خوب بودن قند باشه!(نفی این مطلب به معنی اینه که اون حدیث هم اشتباهه، چون حکم کلی داده و احتمال رو لحاظ نکرده!) حالا اینکه حکم کلی بدی،(فرضا بگی اینترنت کلا بده!) و بعد خودت خلافش عمل کنی....!

فرض کنید این ازدواج بخاظر جهت ژنتیکی عموما بد باشه و 1ضرر داشته باشه ؛اما با همین ازدواج در موردی از چند ضرر جلوگیری بشه،خب عقل این ازدواج رو تایید میکنه/ضمنا تخصیص خوردن یه کلی در موردی خاص اشکالی نداره و به حکم کلی نقض وارد نمیکنه .

مَن أَرادَ أَن لا يُوذيَهُ مِعدَتُهُ فَلا يَشرَب بَينَ طَعامِهِ ماءً؛

امام رضا علیه السلام: هر كس مى خواهد معده اش آزارش ندهد، در بين غذا آب نخورد.

طب الرضا(ترجمه امیر صادقی)ص258
بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 59، ص323

امام صادق علیه السلام:

پس نظر كن كه چگونه هر چيزى را براى چيزى آفريده و براى هر حاسّه محسوسى و براى هر محسوسى حاسّه مقرر ساخته.
و ايضا در هر حسّى امرى چند مقرر گردانيده كه متوسط باشند ميان حاسّه و محسوس كه احساس بدون آنها حاصل نمى‏شود مانند روشنى و هوا براى ديدن و شنيدن. اگر روشنى نباشد كه رنگ براى ديده ظاهر شود ديده ادراك آن نمى‏كند. [HL]و اگر هوا نباشد ، گوش ادراك صدا را نمى‏كند. [/HL]آيا مخفى مى‏ماند بر كسى كه صحيح باشد نظرش و بكار فرمايد فكرش را آن كه مانند آنچه من وصف كرده‏ام از تهيّه حواس و محسوسات كه هر يك با ديگرى مطابق و موافق است و آن چه احساس حواس بر آنها موقوف است همه مهيّاست نمى‏باشد مگر به عمد و تقدير از خداوند لطيف و خبير.

فَانْظُرْ كَيْفَ قَدَّرَ بَعْضَهَا يَلْقَى بَعْضاً فَجَعَلَ لِكُلِّ حَاسَّةٍ مَحْسُوساً يَعْمَلُ فِيهِ وَ لِكُلِّ مَحْسُوسٍ‏ حَاسَّةً تُدْرِكُهُ وَ مَعَ هَذَا فَقَدْ جُعِلَت‏ أَشْيَاءُ مُتَوَسِّطَةٌ بَيْنَ الْحَوَاسِّ وَ الْمَحْسُوسَاتِ لَا تَتِمُّ الْحَوَاسُّ إِلَّا بِهَا كَمِثْلِ الضِّيَاءِ وَ الْهَوَاءِ فَإِنَّهُ لَوْ لَمْ يَكُنْ ضِيَاءٌ يُظْهِرُ اللَّوْنَ لِلْبَصَرِ لَمْ يَكُنِ الْبَصَرُ يُدْرِكُ اللَّوْنَ وَ لَوْ لَمْ يَكُنْ هَوَاءٌ يُؤَدِّي الصَّوْتَ إِلَى السَّمْعِ لَمْ يَكُنِ السَّمْعُ يُدْرِكُ الصَّوْتَ فَهَلْ يَخْفَى عَلَى مَنْ صَحَّ نَظَرُهُ وَ أَعْمَلَ فِكْرَهُ أَنَّ مِثْلَ هَذَا الَّذِي وَصَفْتُ مِنْ تَهْيِئَةِ الْحَوَاسِّ وَ الْمَحْسُوسَاتِ بَعْضُهَا يَلْقَى بَعْضاً وَ تَهْيِئَةِ أَشْيَاءَ أُخَرَ بِهَا تَتِمُّ الْحَوَاسُّ لَا يَكُونُ إِلَّا بِعَمَلٍ وَ تَقْدِيرٍ مِنْ لَطِيفٍ خَبِير

توحيد المفضل، ص: 60

امام- عليه السّلام- در بحث «هوا»، آن را عامل حركت امواج صدا دانسته‏اند، امروز نيز به اثبات رسيده كه در مكان بى‏هوايى (خلأ) امواج به حركت در نمى‏آيند.

امام صادق علیه السلام:

«روزنه‏ هايى در ميان دهان ماهى و گوش آن باعث پيوند دهان و گوش آن است. ماهى، آب را از دهان مى‏گيرد و از دو گوش بيرون مى‏كند تا چون ديگر حيوانات از فوايد هوا بهره ببرد».
[=Traditional Arabic]
وَ بِمَوْضِعِهِ وَ اعْلَمْ أَنَّ مِنْ فِيهِ إِلَى صِمَاخِهِ‏ مَنَافِذَ فَهُوَ يَعُبُّ الْمَاءَ بِفِيهِ وَ يُرْسِلُهُ مِنْ صِمَاخَيْهِ فَيَتَرَوَّحُ إِلَى ذَلِكَ كَمَا يَتَرَوَّحُ غَيْرُهُ مِنَ الْحَيَوَانِ إِلَى تَنَسُّمِ هَذَا النَّسِيم‏

[=Traditional Arabic]

توحيد المفضل، ص: 124

اين سخن بروشنى بيانگر استفاده ماهى از «اكسيژن» هواست كه قرنها پس از سخن امام كشف شده است.

***هنگامى كه امام صادق- عليه السّلام- در باره ستارگان و حركت آنها سخن مى‏گويد، (توحيد المفضل، ص: 132)براى هر ستاره دو حركت را ذكر كرده‏اند، آنگاه اين دو حركت را به حركت كردن مورچه بر روى سنگ آسياب به سمت چپ و حركت سنگ به سمت راست تشبيه كرده‏اند. در چنين صورتى سنگ به جانب راست مى‏گردد و مورچه با اينكه با سنگ مى‏گردد امّا خود نيز به جانب مخالف و از راست به چپ مى‏گردد.
از سخن و مثال امام- عليه السّلام- مى‏توان به حركت «وضعى» و «انتقالى» و جهت حركت ستارگان پى برد.

***مى‏توان «حركت زمين» و «كروى» بودن آنها را از عبارات امام در اين بخشها فهميد. امام- عليه السّلام- فرموده است:
«فجعلت تطّلع اوّل النّهار من المشرق فتشرق على ما قابلها من وجه المغرب»؛ يعنى: خورشيد چنين آفريده شد كه از جانب مشرق طلوع كند و بر آنچه كه از جانب مغرب با آن رو به رو مى‏شود بتابد.
بويژه تكيه ما بر روى «ما قابلها من وجه المغرب» است. و اينكه امام- عليه السّلام- نفرمود: «قابلته» كه ضمير به خورشيد برگردد و اين نشان از آن است كه بر اثر گردش زمين نور خورشيد به همه جاى آن مى‏رسد.

***نيز در جاى ديگر هنگام ذكر فوايد غروب كردن خورشيد از جمله مى‏فرمايد: «و غروب مى‏كند تا بر آنچه كه در آغاز صبح نتابيده بتابد» براستى چه عبارت شگفتى است! شما اگر درست دقت كنيد مى‏يابيد كه در اين جمله كروى بودن زمين و حركت آن نهفته است.
در جاى ديگر مى‏فرمايد «و خورشيد بر زمين مى‏تابد تا هر بخشى از زمين نصيب خود را از نور آن بگيرد.» اين جمله نيز هم بيانگر كروى بودن زمين و هم حركت آن است؛ زيرا در عبارت امام- عليه السّلام- «قسط» است كه ما آن را «نصيب»، ترجمه كرديم. و «قسط» بيانگر نوعى همانندى نسبى است و اين در حالت كروى بودن زمين درست است.

محمد132;701103 نوشت:
فرض کنید این ازدواج بخاظر جهت ژنتیکی عموما بد باشه و 1ضرر داشته باشه ؛اما با همین ازدواج در موردی از چند ضرر جلوگیری بشه،خب عقل این ازدواج رو تایید میکنه/ضمنا تخصیص خوردن یه کلی در موردی خاص اشکالی نداره و به حکم کلی نقض وارد نمیکنه .

بحث من بحث علمیه، نه اعتقادی! وقتی اعتقاد پررنگ میشه دیگ مطلب علمی نیست!

Masood11;701204 نوشت:
بحث من بحث علمیه، نه اعتقادی! وقتی اعتقاد پررنگ میشه دیگ مطلب علمی نیست!

اولا که من بحث غیر علمی نکردم وثانیا بحث علمی جزء بحث ماست نه همه بحث و نمیشه جهات دیگه بحث رو فاکتور گرفت .
من نظرم رو گفتم ،استدلالم هم واضحه .
متشکرم

asad;700869 نوشت:
[="DarkSlateBlue"]
چرا؟؟
درضمن معنای امضاتونو هم میشه بگید؟ نفهمیدم منظورتون چیه از اون امضا
[/]

با سلام و ادب
دوست عزیز علت بنظرم ساده است چون قران اصولا کتاب علمی نیست و در خود قران به صراحت گفته شده کتابیست برای هدایت انسان . امضا من جمله ای از مناجات نامه خواجه عبدالله انصاریست

موضوع قفل شده است