جمع بندی «هرگز در مجالس گناه شرکت نمی کنم» ؛ این را چگونه در خواستگاری مطرح کنم؟

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
«هرگز در مجالس گناه شرکت نمی کنم» ؛ این را چگونه در خواستگاری مطرح کنم؟

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
وقت شما به خیر...

یکی از دوستان من، فرد(آقای) بسیار مذهبی و مقید و ان شاءالله مؤمنی می باشد و در تمام زمینه های زندگی می کوشد که نظر شرع مقدس و رضایت خداوند را در نظر بگیرد....
این شخص، هیچگاه در مجالس لهو و گناه نیز شرکت نمی کند....اکثر مراسم هایی که به نام "عروسی" در دور و بر ما گرفته می شود سراسر آکنده از گناه و فساد است(منظور از گناه، فقط قاطی بودن زنان و مردان نیست. حتی شاید در خیلی هاشون جدا هم باشه اما مشکل، عمیق تر از این حرفهاست).
زیرا تنها رضایت خداوند برای او اهمیت دارد و حتی اگر کل فامیل هم از دست او ناراحت شوند مهم نیست...
حال سوالی که ایشان دارد و به دنبال راهنمایی است....این است که...
چگونه در هنگام خواستگاری، این موضوع را با طرف، مطرح کند؟! وقتی در چنین مجالسی شرکت نمی کند مسلما چنین مجالسی راهم برای ازدواج خود برپا نخواهد کرد!
در چه زمانی بگوید؟! و با چه لحنی بگوید بهتر است؟!
این دوست من اصلاً شخص خشکه مذهب و انعطاف ناپذیری نیست بلکه بسیار هم فرد شاد و با نشاطی است و از تفریح های حلال هم لذت می برد...اما در برابر گناه، هیچگونه مداهنه و انعطافی ندارد...
این موضوع را به چه صورت بگوید که چنین تصور غلطی راجع به او ایجاد نشود؟!
و بعد هم اینکه....
آیا حتماً باید همسرش هم چنین رویه ای را از قبل داشته باشد تا بتوانند با هم تفاهم داشته باشند؟!
آیا اگر دخترموردنظر، قبلاً شرکت می کرده ولی قول بدهد که از این به بعد در این گونه مجالس شرکت نخواهد کرد، قول او قابل اطمینان است؟!
زیرا شاید بسیاری از دختران، اجازه یشان دست خودشان نبوده و از روی اجبار و اکراه در این مراسم ها حاضر می شدند و....
لطفا راهنمایی بفرمایید....

نکته ی بسیار مهم:
از کاربران عزیز و محترم تقاضامندم که فقط و فقط، نظرهای ارجمند خود را در راستای موضوع مطرح کنند....یعنی فقط راهنمایی در مورد اینکه "چگونه این موضوع را مطرح کند!"..همین...نه بحث و دعوا و جدل در مورد اینکه "عروسی رفتن که اشکالی نداره!!!! و فلان" .... سلامت باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام و عرض ادب خدمت شما
مسأله را اگر عميق تر نگاه كنيم بايد بگوييم كه كفويت و همتايي زوجين اساس خوشبختي و موفقيت معنوي است. يعني در درجه اول ايشان بايد بگردند و دنبال همسري همتاي خود باشند هر چند كمي ديرتر ازدواج كنند.
اگر چنانچه فرد ايده الي يافت نشد كه «كاملا همتايي» او باشد مي تواند در جلسه خواستگاري سخنانش را طوري تنظيم كند كه ابتدا مشخص نكند كه دينداري او مانع نشاط، تفريح و سياحت حلالش نمي شود و نمونه هايي را بيان كند و بعد بگويد در مقابل من نمي توانم گناه را قبول كنم. بعد مي توانند براي مراسم شاد برنامه بريزند كه هم شاد باشند و هم مسائل شرعي را رعايت كنند. ( استفاده از مداحان خوش صدا، گروه هايي كه شوخي و طنز حلال تعريف مي كنند، و....) راديو معارف نرم افزاري به نام شادمانه توليد كرده كه آوازهاي حلال و شاد دارد براي اين منظور.
مراسم عروسي را به سفر زيارتي و سياحتي تبديل كنند.
[/]

استاد حامی اگر کسی بخواد به جای مراسم گرفتن فقط یک عقد محضری داشته باشه و بعد سفر به مشهد،
1- آیا از نظر دینی اشکال داره؟ به علت اینکه دیگه ولیمه ای نخواهد داد
2- آیا چنین فردی خشک مذهبی گفته میشه؟

mehrant;695147 نوشت:
استاد حامی اگر کسی بخواد به جای مراسم گرفتن فقط یک عقد محضری داشته باشه و بعد سفر به مشهد،

اخه این چ سوالیه؟!
واقعا به نظر شما کسی کار مستحبی رو انجام نده از نظر دینی اشکال داره؟؟؟

mehrant;695147 نوشت:

سلام
اگر انسان وضع مالي خوبي داشته باشد وليمه هم بدهد خوب است صله رحمي هم مي شود ولي اگر مي بينيد كه گناه اين مراسم زياد است بهتر است سفر زيارتي و سياحتي برود. البته با توجه به روحيات اغلب خانم ها اين را خدمت تان عرض مي كنم
عروس را آتليه مطمئن ببريد و با لباس عروس هم ازش عكس بگيريد و حداقل جشن خانوادگي با خانواده خودتان و همسرتان را هم داشته باشيد.
سفر زيارتي و سياحتي گفتم چون هم زيارت باشد و هم سياحت و ماه عسل و....كه حسابي خوش بگذرد.
البته عروس را بايد قبلا ذهنش را آماده كنيد كه قرار نيست به جاي عروسي مجلس روضه داشته باشيم كاري مي كنم كه حسابي خوش بگذرد و برنامه متنوع و شاد هم داشته باشيد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

در مشاوره ها مي بينيم كه بسياري از عروسان كه لباس عروس نپوشيده اند و عكس نگرفته اند و فيلمي ندارند حسرت به دل مانده اند.
حتي از اين بالاتر
روزي خانم مسني تماس گرفته بود مي گفت شوهرم بدترين عكس ها را از مجلس عروسي ام گرفته من روم نميشه به ديگران نشان دهم
فكر كردم تازگي ازدواج مجدد كرده و بيوه بوده از او پرسيدم ازدواج دوم تان را ميگيد؟
با ناراحتي گفت ازدواج دوم نكرده ام. وقتي بررسي كردم ديديم بيش از 50 سال قبل بوده
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

لبیک یا علی النقی;694765 نوشت:
نکته ی بسیار مهم:
از کاربران عزیز و محترم تقاضامندم که فقط و فقط، نظرهای ارجمند خود را در راستای موضوع مطرح کنند....یعنی فقط راهنمایی در مورد اینکه "چگونه این موضوع را مطرح کند!"..همین...نه بحث و دعوا و جدل در مورد اینکه "عروسی رفتن که اشکالی نداره!!!! و فلان" .... سلامت باشید

سلاااااااااااااااااام

فقط بهش بگو که باید خیلی صبور باشه..... البته خداست دیگه یهویکی یه زن خوبی سر راه رفیق شما قرار میده که نگو نپرس....

در خواستگاری آخر به صورت کاملا ملایم برخی از نظراتم را عنوان کردم....بازم نتیجه نداد...

خیلی سخته...

یا علی[/]

[="Tahoma"]

حامی;695142 نوشت:
استفاده از مداحان خوش صدا، گروه هايي كه شوخي و طنز حلال تعريف مي كنند، و....

جناب حامی رو ببرن عروسی شوخ طبعی‌های طلبگی تعریف کنه:Nishkhand:

یارب;695253 نوشت:
خانمهای مذهبی تا جایی که بنده مطلع هستم اغلب اینگونه نیستند!!

احتمالاً شما ...
یا در بین اولیاءالله و مقربین و عُرفای واصل زندگی می کنید!!!!!
یا اینکه دارید مزاح می کنید!!!
---------------------
حامی;695232 نوشت:
عروس را آتليه مطمئن ببريد و با لباس عروس هم ازش عكس بگيريد

دقیقاً این آتلیه رو خوب اومدید....خیلی کشته مرده داره!
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

یارب;695322 نوشت:
اما همین دوستانم در شهرستانمان لباس عروس مناسب پیدا نمیکردند و بابت این موضوع خیلی نگران بودند، یکی از آنان که مراسمش را کلا در شهر همسرش گرفت و کاملا محجوب لباس پوشیده بود (با روسری و غیره او را آرایش نموده بودند)

ببخشید با حجاب باشه و آرایش کرده....چه فرقی با بی حجاب داره!!!؟
جفتش در برابر نامحرم حرامه دیگه!
اگه نامحرمی نباشه که دیگه نیازی به حجاب داشتن نیست....
اگه نامحرم باشه که آرایش کردن هم خلافه...

«هرگز در مجالس گناه شرکت نمی کنم» ؛ این را چگونه در خواستگاری مطرح کنم؟

عرض سلام و ادب ...

بنده هم معتقد هستم تحت هیچ شرایطی از اعتقادات و اصولتان کوتاه نیایید ... متاسفانه وضعیت جامعه به جایی کشیده شده که حتی افراد به ظاهر مذهبی هم مراعات برخی مسائل را نمیکنند و مثل یک شب که هزار شب نمیشه را وسط میکشند!!!

در صورتیکه همین یک شب تا ده ها سال در زندگی انسان ، اثر خودش را میگذارد.

اما به نظر بنده شما هم قبل از مطرح کردن این قضیه ابتدا اهمیت مسائل شرعی و اعتقادات را برای طرف مقابلتون بیان کنید و ببینید در چه سطحی هستید و بعد اگر دیدید در یک حیطه فکری و اعتقادی هستید به جزئیات مسائل زندگیتون بپردازید و قبل از این مسئله هم بهتر هست که روحیات و خلق و خویتان رو تشریح کنید تا بعد از مطرح کردن این موضوع به افراط گری !!! متهم نشوید .

در هر صورت کسب رضایت خدا و امام زمان علیه السلام از رسیدن به خوشی چند روزه دنیایی خیلی مهمتر هست ....

ان شاءالله موفق باشید ...

[="Tahoma"]

یارب;695322 نوشت:
گفتم در بین خانمهای مذهبی اغلب اینگونه نیست!

منظورتون از خانم‌های مذهبی کیست؟
خانم‌هایی که شما به اونها میگید مذهبی چند درصد جامعه ما را تشکیل میدن؟
این مواردی که شما گفتید متاسفانه در جامعه ما زیر یک درصد هستند!
ولی اگه دایره خانم‌های مذهبی را خواستید بیشتر کنید به همین تناسب میل به جنگولک بازی و آرایشگاه و آتلیه و ... هم زیاد میشه و این اغلبی که فرمودید در اقلیت محض قرار می‌گیرند.

بچه محله امام رضا;695428 نوشت:
ولی اگه دایره خانم‌های مذهبی را خواستید بیشتر کنید به همین تناسب میل به جنگولک بازی و آرایشگاه و آتلیه و ... هم زیاد میشه و این اغلبی که فرمودید در اقلیت محض قرار می‌گیرند.

کافیه فقط از خانم های ظاهراً مذهبی همین سایت، نظر خواهی بشه....که البته از اظهارت بسیاری از آنان در تاپیک های گذشته به راحتی میتوان به صحت سخن شما پی برد

بسیار خب ،همان که شما میفرمایید صحیح است،بنده اشتباه کردم ، اقلیت خانمهای مذهبی اینگونه اند!

بنده حقیر از شروع کنند تاپیک باید یک عذرخواهی داشته باشم
مباحث بنده چندین پست تاپیک را از سوال اصلی دور کرد که از جناب شروع کننده حلالیت میطلبم ( بنده پستهایم را حذف نمودم)

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
التماس دعا
یازهرا(س)

لبیک یا علی النقی;695457 نوشت:
کافیه فقط از خانم های ظاهراً مذهبی همین سایت، نظر خواهی بشه....که البته از اظهارت بسیاری از آنان در تاپیک های گذشته به راحتی میتوان به صحت سخن شما پی برد

ول کن بابا! ما را با این طائفه نسوان درگیر نکن!
الآن میریزن اینجا آسمون ریسمون به هم می‌بافند که این چیزها با شرع منافاتی ندارد و شما مردم را از دین زده می‌کنید و از این جور حرفا که گوشِت پُره:Nishkhand:

منظورتون از خانم‌های مذهبی کیست؟
خانم‌هایی که شما به اونها میگید مذهبی چند درصد جامعه ما را تشکیل میدن؟
این مواردی که شما گفتید متاسفانه در جامعه ما زیر یک درصد هستند!

جناب بنده هم با نظر سرکار " یا رب " موافق هستم . البته سخن شما هم به نحوی درست هست و چون تقریبا این طیف جامعه اماری کم هستند خیلی به چشم نمیاد.

متاسفانه به علت وارونگی فرهنگ ها و سلایق و علایق در زندگی ها، بسیاری از معیارها کمرنگ و بعضا بسیار ضعیف شده اند. در بین دختران مومن و مذهبی و محجبه جامعه ما کم نیستند کسانیکه حاضر هستند بدون این موارد زندگی شان را شروع کنند ( چه به خاطر رعایت حدود شرعی و چه به خاطر خواست همسرشان)، منتهی به خاطر عدم مسئولیت پذیری قشر پسران جامعه ما که آن هم دلایل عدیده و مختلفی داره ، که مهمترین عامل عدم تربیت صحیح خانواده ها در این امر و وجود عُرفهای دور از عقلانیت، در امر ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج دختران ، بعضا خیلی از دختران متدین رو به چنین تفکراتی می آوردند که از قافله ازدواج عقب نمانند و درصد خیلی کمی از آنها حاضر به باقی ماندن بر سر عقاید و اصول فکری خود هستند...

یقینا اگر قشر پسران مومن و مذهبی جامعه ما زودتر اقدام به تشکیل خانواده بر سر معیارهای اصلیِ شرعیِ خود میکردند، ذائقه دختران مذهبی ما هم تغییری نمیکرد و بر سر خیلی از اصول از جمله ساده زیستی و دوری از تجملات ، باقی می ماندند.

حال باید فکر کرد که ایرادات و معضلات این وضعیت چیست و راهکار آنها چیست ؟

ممنون میشم نظراتتون رو در اینباره بدونم ....

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

آیا حتماً باید همسرش هم چنین رویه ای را از قبل داشته باشد تا بتوانند با هم تفاهم داشته باشند؟!

حامی;695142 نوشت:
كفويت و همتايي زوجين اساس خوشبختي و موفقيت معنوي است.

سلام استاد

الان برای این سوال... همین جواب شما و تمام....

اگر جواب دیگری هم دارد که بگین... البته اگه میشه در اسرع وقت:Moteajeb!: وگرنه به کارم نمیاد...:Ghamgin:

یا علی[/]

mehrant;695147 نوشت:

سلام
دختر با پسر فرق میکنه . شاید برا شما مشکلی نباشه اما دختر ارزو داره . نه ارزوی گناه . ارزوی مشروع .
ممکنه یه دختری چیزی نگه و عروسی نگیری اما بعدا براش عقده میشه
مواظب باشین . تا انجا که مشکلی نیست رسومات رو رعایت کنین

یک مطلب دیگه
یادش بخیر چقدر عروسی میرفتیم . الان چی ؟خیلی کم . بیشتر مراسم ترحیم و سالگرد میریم

بپاخیزیم;695612 نوشت:
سلام
دختر با پسر فرق میکنه . شاید برا شما مشکلی نباشه اما دختر ارزو داره . نه ارزوی گناه . ارزوی مشروع .
ممکنه یه دختری چیزی نگه و عروسی نگیری اما بعدا براش عقده میشه
مواظب باشین . تا انجا که مشکلی نیست رسومات رو رعایت کنین

یک مطلب دیگه
یادش بخیر چقدر عروسی میرفتیم . الان چی ؟خیلی کم . بیشتر مراسم ترحیم و سالگرد میریم

مراسم رو هرجوری که بگیریم یه عده زنان بی حجاب و آرایش کرده میان.خوب اگر نخواهیم شب عروسی ما اینحوری باشه چه راهی هست، غیر از اونی که گفتم؟

اینکه یک عده زن بی حجاب میان رو از کارشناس بپرسین که برای شما اشکالی داره یا نه ؟ اگر اشکالی نداشته باشه سعی کنید به خاطر دل دختر رسومات رو رعایت کنید
پاسخ سوال رو برای بنده بفرستین

بپاخیزیم;695630 نوشت:
به خاطر دل دختر رسومات رو رعایت کنید

[=arial]واقعا عجیب هست !!! به خاطر دل دختر !!! رسومات رو رعایت کنید !!

به نظرتون برپایی مجلسی که در اون معصیت خداوند شود،باید اجازه اش رو از کارشناس گرفت ؟!

اونوقت به دست آوردن دل دختر خانم مهم تر هست یا به دست آوردن دل امام زمان علیه السلام ؟!

نهایتا رسومات در ارجحیت قرار دارند یا شرع و مذهب ؟!

بنده مخالف برگزاری مجلس شادی نیستم ولی نه مجلس شادی به هر قیمتی و چشم بستن بر روی شرع و چشم باز کردن به روی رسومات من درآوردی غلط .....

[="Arial"][="Blue"]

نکته ی بسیار مهم:

سلام
با نظر استاد حامی موافقم خیلی از خانمها را دیدم که چندین سال است به خاطر نپوشیدن لباس عروس حسرت می خورند
البته من جشن عروسی رفتم که همه چیزش معمولی بود فقط موسیقی نداشت مداحی وبذله گویی داشتند خیلی هم خوش گذشت
این آقا هم می توانند بگویند قرار نیست که غیر عادی باشیم فقط می خواهیم گناه نکنیم
لباس عروس,تالار,ماشین عروس هست موسیقی وکارهای حرام نیست
اگر طرز فکر خانم مثل ایشون باشه به مشکل نمی خورند
[/]

بنت الحسین;695646 نوشت:
[="Arial"][="Blue"]
سلام
با نظر استاد حامی موافقم خیلی از خانمها را دیدم که چندین سال است به خاطر نپوشیدن لباس عروس حسرت می خورند
البته من جشن عروسی رفتم که همه چیزش معمولی بود فقط موسیقی نداشت مداحی وبذله گویی داشتند خیلی هم خوش گذشت
این آقا هم می توانند بگویند قرار نیست که غیر عادی باشیم فقط می خواهیم گناه نکنیم
لباس عروس,تالار,ماشین عروس هست موسیقی وکارهای حرام نیست
اگر طرز فکر خانم مثل ایشون باشه به مشکل نمی خورند
[/]

من عروسی خواهرم رو به همین شکل که گفتید برگزار کردیم
چندماه بعد عروسی دختر عموم هم به همین شکل برگزار شد
اما همون مشکلی که در این صفحه تاپیک گفتم در این عروسی بود یعنی حضور زنان بدحجاب و آرایش کرده در مجلس، و یکی هم هی اصرار و غر زدن که یه آهنگ بگذارید و...
من در خواستگاری های قبلی که رفتم دختری وجود نداشت که قبول کنه عروسی نباشه بجاش سفر زیارتی باشه. ...خودشون هم میگفتن همه دخترها دلشون میخواد لباس عروس بپوشن و مراسم داشته باشند و اطرافیانشان اونا رو در لباس عروس ببینن...
نمیدونم تکلیف ما چی میشه:Ghamgin:آخه ازدواج که فقط یکطرفه نیست که همه چیز رو طبق میل عروس باشه....پس میل داماد چی میشه اون دل نداره؟:Ghamgin:

mehrant;695648 نوشت:
من در خواستگاری های قبلی که رفتم دختری وجود نداشت که قبول کنه عروسی نباشه بجاش سفر زیارتی باشه. ...خودشون هم میگفتن همه دخترها دلشون میخواد لباس عروس بپوشن و مراسم داشته باشند و اطرافیانشان اونا رو در لباس عروس ببینن...
نمیدونم تکلیف ما چی میشه

یک مسئله
شما برای اینکه پزشک بشید چقدر چشمتان به نامحرم افتاده ؟ درست بوده یا غلط ؟ ( اخیرا هم که خانمم رفته پیش پزشک زن مربوطه . دور پزشک پر دانشجو بوده . که البته گفته اند روزهای دیگر مردها می ایند . گفته اند به دلیل اشنایی پزشکان مرد . نمیدونم این جدیدا باب شده یا بوده ؟ اما یکی باید این رو داد بزنه )
حرف بنده اینست و از مدتی قبل مد نظرم بوده بگویم .
در مورد زندگی مشترک کلیات را پیگیری کنید و وارد جزییات غیر ضرور نشوید . مثلا شما از کارشناس بپرسید که بد حجاب میاد عروسی شما . ایا این اشکال دارد یا نه ؟ اگر کارشناس گفت اشکال نداره . خوب اشکال نداره .
اگر زیاد به جزئیات غیر ضرور وارد شوید یک موقع از اصل وا میمونید . این خیلی خطرناک است .
زندگی چاله چوله زیاد داره .یک موقع ادم از چاله در میاد میفته تو چاه . در اون تاپیک خشک مذهبی یکی یک مطلبی گفته بود . خواستم روش مطلب بزارم حیف که بسته بودنش . یک همچین چیزی گفته بود : خشک مذهبی اونه که مکروهات را حرام و مستحبات را واجب بدانه
اینم که دختر میگه عروسی میخوام جزو ذاتش است و چیز بدی نیست . دختر یعنی احساسات .

جناب امین 2 هم که انتقاد به مطلب بنده درباره رسومات داشتن . منظور رسومات حلال است

زیرا تنها رضایت خداوند برای او اهمیت دارد و حتی اگر کل فامیل هم از دست او ناراحت شوند مهم نیست...

به نام خدا

با سلام و ادب

چطور کل فامیل ناراحت باشند مهم نیست،رضایت خداوند در صله ارحام،مدارا،و حسن خلق با مردم به خصوص با فامیل است.

مهمانیهای فامیلی،جشن های عروسی وووو چیزهایی نیستند که ترک آن به کلی مورد رضایت حق باشد.

فامیل انسان حقوقی به گردن او دارند که باید اعاده شود.

به نظرم باید راه درست تعامل و معاشرت با فامیل را پیدا کرد طوری که نه تنها به گناه نیفتند بلکه حضورشان

آنقدر مطبوع و مؤثر باشد که جو گناه را تبدیل به جوی خدا پسندانه کند و اگر اینقدر نمی توانند اثر گذار باشند

حداقل مواضع دینی شان را با حسن خلق و حسن معاشرت(نه به حرف که با عمل) برای دیگران مشخص کنند

تا بدانند و از صمیم قلب بخواهند که حضور ایشان را در مجالسشان داشته باشند و در زمان حضور او خودشان رعایت

کنند.

و اگر هیچیک از این هنرها را ندارند می توانند در انتهای مجلس(در خصوص مجالس عروسی) بروند،عذر خواهی کنند

ذکر کنند که به احترام آنها آمدند و هدیه هم بدهند.

به این شکل هم خدا راضی خواهد بود هم خلق خدا و هم خود انسان احساس بهتری خواهد داشت.

مستقیم با لحن آرام وقاطع بگه من در عروسی و بزن وبرقص شرکت نمی کنم ونمی خواهم زنم شرکت کنه.

[="Tahoma"][="DarkGreen"][h=2] محك تجربه و آزمايش بندگى
[/h] زیر مجموعه: فرمایشات آیت‌الله بهجت قدس‌سره
دسته: گناه، ترک معصیت
از مرحوم آقا ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى نقل شده كه فرمود: آيا هيچ شده است كه خود را در صدق عبوديت و بندگى امتحان كنيد تا بدانيد آيا بنده ى خداييد يا نه؟
فكر كنيد اگر با زن و فرزند خود به قصد زيارت كربلا مهيّاى حركت سفر نموده و با زحمت فراوان و هزينه ى زياد تا لب مرز برسيد، ولى در آن جا مى بايست حرامى (مانند كشف حجاب يا نظر اجنبى به همسر و دختران همراه) را مرتكب شويد تا مقدّمه ى خروج از گمرك و گرفتن گذرنامه و مجوّز عبور از مرز باشد؛ در اين صورت خود را چگونه مى يافتيد؟
آيا با خود مى گفتيد: اين يك حرام عيب ندارد، ما كه اين همه زحمت كشيده و هزينه نموده ايم تا به اين جا رسيده ايم، بگذار اين حرام انجام گيرد و عبور كنيم؛ و يا با كمال شجاعت و مردانگى و متانت مثل گُل با آن همه رنج و دورىِ راه و تحمّل مخارج و هزينه ى سفر، با عائله ى خود برمى گشتيد؟
زيرا كسى كه فرموده: زيارت مستحبّ است و همان كسى كه من به قصد قربت و به داعى( انگيزه. ) امر او تا به اين جا آمده ام و متحمّل اين همه خسارت شده ام، ارتكاب حرام را جايز نمى داند و به داعى نهى و زجر او بايد دوباره بدون هيچ گونه نگرانى و ناراحتى برگردم؛ چرا كه من بنده ام، من مى خواستم زيارت حضرت سيّد الشّهدا ـ عليه السّلام ـ را براى رضاى خدا انجام دهم، نه براى خواهش دل خود.
اگر براى خداست، خدا مى فرمايد: كار حرام را انجام نده و با انجام گناه به زيارت مرو، لذا بايد امتثال نمايم و براى او به زيارت نروم.
بنابراين، اگر اين طور نكرد و برنگشت، يقينا ناقِصُ الإيمان است؛ زيرا خداوند سبحان مى فرمايد:
«فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّى يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُواْ فِىآ أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُواْ تَسْلِيمًا» (1) پس به پروردگارت سوگند، ايمان نمى آورند، مگر اين كه در اختلافى كه ميان آنها پيش آمده تو را حاكم كنند، سپس از آن چه قضاوت نمودى در دل خود هيچ دلتنگى احساس نكنند، و چنان كه بايد خود را تسليم [خدا و حكم شما] كنند.

بنده ى با ايمان بايد تسليم فرمان و حكم الهى باشد، نه تابع خواسته هاى خود و مطيع نفس و شيطان.
1.سوره ى نساء، آيه ى 65.
[/]

با سلام
من فکر میکنم اول از همه باید سراغ کسی بروند که به اعتقاد ایشون نزدیکند خوب طبیعیه که اگر سراغ افرادی برند که اهل عروسیهو فلاند نمی تونند این موضوع رو بیان کنند اگر هم بیان کنند مطمئا با مقاومت فرد مورد نظر مواجه می شوند
خوب در این شرایط که کسی رو انتخاب کنند که نزدیک به افکارشون هست
اون وقت باید از زیانهای گناه بگن و و بعد از اون بگن که فرد خوشی هستند مثلا عاشق مسافرت دوست دارند با همسرشون برند بیرون و برای همسرشون گل بخرند و از خصوصات حلال و نشاط آور خودشون بگند
هرکه گناه به صورت آشکار می کنه به این معنی نیست که فرد انعطاف پذیریه.

پرسش:
خودم هرگز در مجالس عروسي گناه آلود شرکت نمی کنم چگونه در خواستگاری مطرح کنم كه با برگزاري اين مجالس براي خودمان و شركت در مجالس ديگران مخالفم؟

پاسخ:
سلام و عرض ادب خدمت شما
مسأله را اگر عميق تر نگاه كنيم بايد بگوييم كه «كفويت و همتايي» زوجين اساس خوشبختي و موفقيت معنوي است. يعني در درجه اول ايشان بايد بگردند و دنبال همسري همتاي خود باشند هر چند كمي ديرتر ازدواج كنند.
اگر چنانچه فرد ايده الي يافت نشد كه «كاملا همتاي» او باشد مي تواند در جلسه خواستگاري سخنانش را طوري تنظيم كند كه ابتدا مشخص نكند كه دينداري او مانع نشاط، تفريح و سياحت حلالش نمي شود و نمونه هايي را بيان كند و بعد بگويد در مقابل من نمي توانم گناه را قبول كنم. بعد مي توانند براي مراسم شاد برنامه بريزند كه هم شاد باشند و هم مسائل شرعي را رعايت كنند. ( استفاده از مداحان خوش صدا، گروه هايي كه شوخي و طنز حلال تعريف مي كنند، و....) راديو معارف نرم افزاري به نام شادمانه توليد كرده كه آوازهاي حلال و شاد دارد براي اين منظور. البته در مسير زندگي بايد با ظرافت و غيرمستقيم برنامه هاي بريزيد تا ارتباط با خانواده هاي معنوي، اجتناب از افراد ناسالم، سفرهاي زيارتي و سياحتي، مطالعه، حضور در مجالس بانشاط و علمي اهل بيت و... با همسرتان زندگي اي معنوي بسازيد.
تذكر :البته بهتر است نتيجه جلسات خواستگاري را در حضور اعضاي خانواده بيان كنيد تا اگر حرف و حديثي دارند از همين الان روشن بيان كنند و فردا به خاطر اين موضوعات گرفتار اختلاف نشويد.

برنامه هاي خاطر انگيز بدون گناه

اگر مراسم گناه آلود مي شود و كنترل آن از دست ما خارج مي شود. مراسم عروسي را به سفر زيارتي و سياحتي هم مي توانيم تبديل كنيم و وليمه اي در حد توانمان بدهيم. در مشاوره ها مي بينيم كه بسياري از عروسان كه لباس عروس نپوشيده اند و عكس نگرفته اند و فيلمي ندارند حسرت به دل مانده اند. حتي از اين بالاتر؛ روزي خانم مسني تماس گرفته بود مي گفت شوهرم بدترين عكس ها را از مجلس عروسي ام گرفته من روم نميشه به ديگران نشان دهم. فكر كردم تازگي ازدواج مجدد كرده و بيوه بوده از او پرسيدم ازدواج دوم تان را ميگيد؟ با ناراحتي گفت ازدواج دوم نكرده ام. وقتي بررسي كردم ديديم بيش از 50 سال قبل بوده. بنابراين اگر شرايطي نداريد كه مجلس عروسي بگيريد حتما با فيلم و عكس و لباس عروس بدون تشريفات و اسراف، برنامه اي خاطرانگيز براي همسرتان برگذار كنيد.

پرسش دوم ) اگر کسی بخواد به جای مراسم گرفتن فقط یک عقد محضری داشته باشه و بعد سفر به مشهد، 1- آیا از نظر دینی اشکال داره؟ به علت اینکه دیگه ولیمه ای نخواهد داد 2- آیا چنین فردی خشک مذهبی گفته میشه؟
اگر انسان وضع مالي خوبي داشته باشد وليمه هم بدهد خوب است صله رحمي هم مي شود ولي اگر مي بينيد كه گناه اين مراسم زياد است بهتر است سفر زيارتي و سياحتي برود. البته با توجه به روحيات اغلب خانم ها اين را خدمت تان عرض مي كنم
عروس را آتليه مطمئن ببريد و با لباس عروس هم ازش عكس بگيريد و حداقل جشن خانوادگي با خانواده خودتان و همسرتان را هم داشته باشيد.
سفر زيارتي و سياحتي گفتم چون هم زيارت باشد و هم سياحت و ماه عسل و....كه حسابي خوش بگذرد.
البته عروس را بايد قبلا ذهنش را آماده كنيد كه قرار نيست به جاي عروسي مجلس روضه داشته باشيم كاري مي كنم كه حسابي خوش بگذرد و برنامه متنوع و شاد هم داشته باشيد

محك تجربه و آزمايش بندگى
از مرحوم آقا ميرزا جواد آقا ملكى تبريزى نقل شده كه فرمود: آيا هيچ شده است كه خود را در صدق عبوديت و بندگى امتحان كنيد تا بدانيد آيا بنده ى خداييد يا نه؟
فكر كنيد اگر با زن و فرزند خود به قصد زيارت كربلا مهيّاى حركت سفر نموده و با زحمت فراوان و هزينه ى زياد تا لب مرز برسيد، ولى در آن جا مى بايست حرامى (مانند كشف حجاب يا نظر اجنبى به همسر و دختران همراه) را مرتكب شويد تا مقدّمه ى خروج از گمرك و گرفتن گذرنامه و مجوّز عبور از مرز باشد؛ در اين صورت خود را چگونه مى يافتيد؟
آيا با خود مى گفتيد: اين يك حرام عيب ندارد، ما كه اين همه زحمت كشيده و هزينه نموده ايم تا به اين جا رسيده ايم، بگذار اين حرام انجام گيرد و عبور كنيم؛ و يا با كمال شجاعت و مردانگى و متانت مثل گُل با آن همه رنج و دورىِ راه و تحمّل مخارج و هزينه ى سفر، با عائله ى خود برمى گشتيد؟
زيرا كسى كه فرموده: زيارت مستحبّ است و همان كسى كه من به قصد قربت و به داعى( انگيزه. ) امر او تا به اين جا آمده ام و متحمّل اين همه خسارت شده ام، ارتكاب حرام را جايز نمى داند و به داعى نهى و زجر او بايد دوباره بدون هيچ گونه نگرانى و ناراحتى برگردم؛ چرا كه من بنده ام، من مى خواستم زيارت حضرت سيّد الشّهدا ـ عليه السّلام ـ را براى رضاى خدا انجام دهم، نه براى خواهش دل خود.
اگر براى خداست، خدا مى فرمايد: كار حرام را انجام نده و با انجام گناه به زيارت مرو، لذا بايد امتثال نمايم و براى او به زيارت نروم.
بنابراين، اگر اين طور نكرد و برنگشت، يقينا ناقِصُ الإيمان است؛ زيرا خداوند سبحان مى فرمايد:
«فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّى يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُواْ فِىآ أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُواْ تَسْلِيمًا» (1) پس به پروردگارت سوگند، ايمان نمى آورند، مگر اين كه در اختلافى كه ميان آنها پيش آمده تو را حاكم كنند، سپس از آن چه قضاوت نمودى در دل خود هيچ دلتنگى احساس نكنند، و چنان كه بايد خود را تسليم [خدا و حكم شما] كنند.
بنده ى با ايمان بايد تسليم فرمان و حكم الهى باشد، نه تابع خواسته هاى خود و مطيع نفس و شيطان.[2]

..........................
1.سوره ى نساء، آيه ى 65.
2- فرمایشات آیت‌الله بهجت قدس‌سره

موضوع قفل شده است