جمع بندی توضیح کامل و بهتر واژه عبث در قرآن؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توضیح کامل و بهتر واژه عبث در قرآن؟

بسم الله الرحمن الرحيم.....با سلام يک شبهه اي درون ذهنم هست و دنبال پاسخ قانع کننده اي ميگردم

همانطور که ميدانيد در قرآن کريم خداوند فرموده من آسمان و زمين و کلا جهان رو مخصوصا انسان رو بيهوده خلق نکردم و به

سوي من بازخواهيد گشت.ودر قرآن واژههايي مثل عبث-لهو-لعب براي اين قضيه به کار برده شده.

وحال سئوال من اينه که ما ميدانيم خدا حکيم است و هيچ چيز را بيهوده نميآفريند و يا نعوذبالله اهل لهو و بازي نيست سبحان الله تعالي.

وهمچنين ميدانيم کار عبث محاله از خداوند سر بزنه..

ولي وقتي با يک نگاه بيطرفانه به طبيعت نگاه ميکنم ميبينم طبق گفته اهل تحقيق و دانشمندان عمر اين جهان يا زمين حداقل

4ميليارد هستش ودر
اين 4ميليارد موجودات زيادي به دنيا آمدند و مردند.بحث من مربوط به سن جهان نيست هر چقدر ميخواد باشه.

بحث من اينه که اون موجودات رو خدا افريده در زماني که اصلا انسان نبوده و همچنين ميدانيم که اين موجودات حشر و نشر نداشتند.
و از طرفي اگر بگيم براي انسان خلق شدند درست نيست چون اون زمان اصلا انسان نبوده.
يک چيز ميمونه و اونم نعوذبالله بازي و بيهودهگري که خداوند منزه است.پس حتما هدفي داشته که اونا رو آفريده

وحال سئوال من اينه که فرق ما انسانها با موجودات چند ميليون سال پيش چي بوده که اونا ميميرن و زنده ميشن و انسان هم همينطور...
انسان به سوي خدا بازميگرده ولي اون موجودات اصلا حشر و قيامتي ندارند!!!!پس يعني اون موجودات عبث آفريده شدهاند
.
چون خود خداوند ميفرمايند که شما فکر کرديد ما شما رو عبث آفريديم و به سوي ما بازنخواهيد گشت
پس از نظر قرآن هر چيزي که به سوي خدا باز نگرده عبث و بيهوده است طبق نص قران
حالا ميخواهم به 2سئوال من جواب بدهيد

1-آيا موجودات ديگر عبث آفريده شدند؟
2-فرق ما با بقيه موجودات چيه؟

والسلام عليکم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محسن

reza313;694431 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم.....با سلام يک شبهه اي درون ذهنم هست و دنبال پاسخ قانع کننده اي ميگردم

همانطور که ميدانيد در قرآن کريم خداوند فرموده من آسمان و زمين و کلا جهان رو مخصوصا انسان رو بيهوده خلق نکردم و به

سوي من بازخواهيد گشت.ودر قرآن واژههايي مثل عبث-لهو-لعب براي اين قضيه به کار برده شده.

وحال سئوال من اينه که ما ميدانيم خدا حکيم است و هيچ چيز را بيهوده نميآفريند و يا نعوذبالله اهل لهو و بازي نيست سبحان الله تعالي.

وهمچنين ميدانيم کار عبث محاله از خداوند سر بزنه..

ولي وقتي با يک نگاه بيطرفانه به طبيعت نگاه ميکنم ميبينم طبق گفته اهل تحقيق و دانشمندان عمر اين جهان يا زمين حداقل

4ميليارد هستش ودر
اين 4ميليارد موجودات زيادي به دنيا آمدند و مردند.بحث من مربوط به سن جهان نيست هر چقدر ميخواد باشه.

بحث من اينه که اون موجودات رو خدا افريده در زماني که اصلا انسان نبوده و همچنين ميدانيم که اين موجودات حشر و نشر نداشتند.
و از طرفي اگر بگيم براي انسان خلق شدند درست نيست چون اون زمان اصلا انسان نبوده.
يک چيز ميمونه و اونم نعوذبالله بازي و بيهودهگري که خداوند منزه است.پس حتما هدفي داشته که اونا رو آفريده

وحال سئوال من اينه که فرق ما انسانها با موجودات چند ميليون سال پيش چي بوده که اونا ميميرن و زنده ميشن و انسان هم همينطور...
انسان به سوي خدا بازميگرده ولي اون موجودات اصلا حشر و قيامتي ندارند!!!!پس يعني اون موجودات عبث آفريده شدهاند
.
چون خود خداوند ميفرمايند که شما فکر کرديد ما شما رو عبث آفريديم و به سوي ما بازنخواهيد گشت
پس از نظر قرآن هر چيزي که به سوي خدا باز نگرده عبث و بيهوده است طبق نص قران
حالا ميخواهم به 2سئوال من جواب بدهيد

1-آيا موجودات ديگر عبث آفريده شدند؟
2-فرق ما با بقيه موجودات چيه؟

والسلام عليکم.

بسم الله الرحمن الرحیم:

با سلام و طلب توفیق الهی و سلامتی برای شما پرسشگر محترم

پاسخ:

اولا:
مطابق با شواهد قرآنی و روایی می توان بیان کرد که عمر انسان ها به حضرت آدم ختم نمی شود و بودند نسل هایی به شکل انسان که سلسله وار در طول آفرینش زمین می زیستند و ما از جزییات آن به طور دقیق اطلاعی نداریم ......

شاهد این ادعا می تواند برخی از آیات الهی از جمله آیه زیر باشد.

"وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَليفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فيها مَنْ يُفْسِدُ فيها وَ يَسْفِكُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَ نُقَدِّسُ لَكَ قالَ إِنِّي أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُون"(1)

و چون پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمين خليفه‏اى مى آفرينم، گفتند: آيا كسى را مى‏آفرينى كه در آنجا فساد كند و خون ها بريزد، و حال آن كه ما به ستايش تو تسبيح مى‏گوييم و تو را تقديس مى كنيم؟ گفت: من آن دانم كه شما نمى‏دانيد.

این شبهه ملایک به آفرینش انسان، مسبوق به آگاهی آن ها از چنین موجودی بوده است و گرنه اعتراض آن ها بدون دلیل بود.

علامه طباطبایی در این باره بیان مفصلی دارند که خلاصه ای از آن، ارائه می شود:

گفتارى در عمر صنف انسان و انسانهاى اوليه

در تاريخ يهود آمده است كه: عمر نوع بشر از روزى كه در زمين خلق شده تا كنون، بيش از حدود هفت هزار سال نيست كه اعتبار عقلى هم كمك و مساعد اين تاريخ است، ...

ليكن دانشمندان طبقات الارض و به اصطلاح" ژئولوژى" معتقدند كه عمر نوع بشرى بيش از مليون ها سال است، و بر اين گفتار خود ادله ‏اى از فسيل‏هايى كه آثارى از انسان ها در آن ها هست، و نيز ادله‏اى از اسكلت سنگ شده خود انسان هاى قديمى آورده‏اند، كه عمر هر يك از آن ها به طورى كه روى معيارهاى علمى خود تخمين زده‏اند بيش از پانصد هزار سال است....

هر چند كه ممكن است از بعضى آيات كريمه قرآن متوجه شد كه قبل از خلقت آدم ابو البشر و نسل او، انسان های ديگری در زمين زندگى مى‏كرده‏اند، مانند آيه شريفه:" وَ إِذْ قالَ رَبُّكَ

"لِلْمَلائِكَةِ إِنِّي جاعِلٌ فِي الْأَرْضِ خَلِيفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فِيها مَنْ يُفْسِدُ فِيها وَ يَسْفِكُ الدِّماءَ""

كه از آن بر مى‏آيد قبل از خلقت بنى نوع آدم دوره ديگرى بر انسانيت گذشته، كه ما در تفسير همين آيه به اين معنا اشاره كرديم.

بله در بعضى از روايات وارده از ائمه اهل بيت عليهم السلام مطالبى آمده كه سابقه ادوار بسيارى از بشريت را قبل از دوره حاضر اثبات مى‏كند.(2)

در روایات نیز به این نکته که انسان هایی از قبل بوده و طی دوران متوالی منقرض شده اند به شکل صریحی اشاره شده است.

امام باقر سلام الله علیه به خطاب به روای که از حضرت راجع به احوال دنیا و سابقه آدمیان سوال کرده پاسخ می دهد:

...لَعَلَّكَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِنَّمَا خَلَقَ هَذَا الْعَالَمَ الْوَاحِدَ وَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمْ يَخْلُقْ بَشَراً غَيْرَكُمْ بَلْ وَ اللَّهِ لَقَدْ خَلَقَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَلْفَ أَلْفِ آدَمٍ أَنْتَ فِي آخِرِ تِلْكَ الْعَوَالِمِ وَ أُولَئِكَ الْآدَمِيِّين.(3) ‏

یعنی:شايد تو بر اين باورى كه خداوند تنها اين جهان را آفريده و به جز شما بشرى را نيافريده است؟ آرى به خدا سوگند! به طور حتم خداوند متعال هزار هزار جهان و هزار هزار آدم آفريده كه تو در پايان اين جهان‏ها و آن آدميان هستى.

از قول امام صادق سلام الله علیه نیز شبیه این روایت مطالبی نقل شده است که مراجعه شود.(4)

ثانیا:اگر هم نپذیریم که انسانی قبل از آدم در روی زمین می زیسته یا اگر هم بوده نظام آفرینش برای او آفریده نشده، چه اشکالی دارد که گذشت زمانی بس طولانی مقدمه ای بوده باشد برای این چند هزار سال اخیر و پیدایش آدم ابو البشر و نقشه جهان همراه با وجودی به شکل انسان کامل این گونه شکل بگیرد و روزگارش به پایان باشد !

خدای متعال با خلقت انسان به خودش تبریک گفت.توجه این تبریک همه موجودات عالم هستی است حتی اشیایی که به ظاهر جان دار نیستند.

با این حساب باید قبول کنیم خلق این همه موجود یکی پس از دیگری و آمدن در پی دوره های متوالی حتما حکمتی داشته که یکی از آن می تواند آماده سازی جهان برای ورود و زندگی انسان دوره آدم باشد. البته نظام هستی از اسراری برخوردار است که نمی توان حتی به گوشه ای از آن دست یافت و قرار نیست برای هر پرسشی لزوما جوابی وجود داشته باشد.

قوم یهود از پیامبر گرامی اسلام در باره روح و ماهیت آن پرسیدند، اما پاسخ این بود که روح از امر پرودگار است و شما از علم فقط بهره ای اندک دارید.

"وَ يَسْئَلُونَكَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّي وَ ما أُوتيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَليلا"(5)و از تو درباره "روح" سؤال مى‏كنند، بگو: روح از فرمان پروردگار من است و جز اندكى از دانش، به شما داده نشده است!

این اندکی دانش در برابر اسرار نهفته در نظام هستی چیزی به حساب نمی آید.

و اما فرق ما با سایر موجودات در شرافت آفرینش،و در قالب انسانی کامل ترین انسان است. به این مطلب در ضمن آیه ای اشاره شد.

حکمت و تدبیر الهی بر این امر تعلق گرفت که خدای متعال موجودی کامل بیافریند تا به عنوان جانشینش روی زمین او را بپرستد و به کمالی که برای او مقرر شده است، نایل شود." ثُمَّ أَنْشَأْناهُ خَلْقاً آخَرَ فَتَبارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخالِقين"(6)

سپس آن(قالب انسانی) را آفرينش تازه‏اى داديم. پس بزرگ است خدايى كه بهترين آفرينندگان است.

در ضمن اگر نبود معاد و قیامتی که انسان بخواهد به نتیجه اعمالش برسد، طبیعی است که خلقتش کاملا عبث و بیهوده بود.

پاسخ این اشکال را خدای متعال در قرآن داده است:"أَ فَحَسِبْتُمْ أَنَّما خَلَقْناكُمْ عَبَثاً وَ أَنَّكُمْ إِلَيْنا لا تُرْجَعُون"(7)

آيا گمان كرديد شما را بيهوده آفريده‏ايم، و بسوى ما باز نمى‏گرديد؟

علاوه آفرینش هیچ موجود دیگری نیز عبث نیست و بی اطلاعی ما از حکمت آفرینش دلیل نمی شود که آن را عبث بدانیم چه موجود الان به دنیا آمده باشد چه میلیون ها سال پیش!

نکته پایانی این که: در کتاب خدا در باره حشر موجودات غیر آدمی آیه ای وجود دارد که دلالت می کند این فقط انسان نیست که در قیامت محشور می شود.

"وَ إِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَت"(8)و در آن هنگام كه وحوش جمع شوند.

و الله العالم

پی نوشت ها:

1-سوره بقره،آیه 30

2-علامه طباطبایی،تفسیر المیزان،ترجمه موسوی همدانی سید محمد باقر،قم،انتشارات اسلامی،سال 1374 خورشیدی،چاپ پنجم،ج 4،ص 222

3- شیخ صدوق، الخصال،قم،انتشارات اسلامی،سال 1362 خورشیدی،چاپ اول، جلد 2، ص 652

4-علامه مجلسی،بحار الانوار،تهران،انتشارات اسلامیه،چاپ مکرر، ج‏54، ص 87

5- سوره اسراء،آیه 85

6- سوره مومنون،آیه 14

7- سوره مومنون،آیه 23

8- سوره تکویر،آیه 5

موضوع قفل شده است