آیا این دو استفتاء در مورد حجاب باهم تفاوت دارند؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این دو استفتاء در مورد حجاب باهم تفاوت دارند؟

باسلام و خسته نباشید

این دو سوال تقریبا یکی هست ولی چرا پاسخ متفاوت هست؟
نتیجه ی نهایی از این دو سوال چی میشه؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

user;694094 نوشت:
باسلام و خسته نباشید

این دو سوال تقریبا یکی هست ولی چرا پاسخ متفاوت هست؟
نتیجه ی نهایی از این دو سوال چی میشه؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

استفتاء دوم کامل جواب داده نشده است ، و این مطلب را باید از طریق دفترشان پیگیر شوید

.

سلام خسته نباشید
من از طریق سایت آیت الله سیستانی استفتاء کردم که:

پرسش: باسلام و خسته نباشید آیا متن ذیل طبق نظر معظم له است؟ لطفا با "بله" یا "خیر" پاسخ دهید: نمایان بودن حجم مو از زیر پوشش، اگر عرفا زینت باشد یا به قصد انداختن دیگری در حرام باشد، حرام است

اما در پاسخ استفتاء را ندادند و گفتند: می توانید برای دریافت پاسخ
صبح ها از ساعت
10الی13
با شماره ی 02537741415
تماس حاصل نمایید.

شما که ایران هستید اگه لطف کنید جواب استفتاء طبق نظر آیت الله سیستانی بدید ممنون میشم

خیلی عذر میخوام منتظر جوابم.

user;722810 نوشت:
خیلی عذر میخوام منتظر جوابم.

سلام علیکم

جواب همان است،که بیان شد،یعنی استفتاء اول صحیح است و استفتاء دوم کامل جواب داده نشده است.

شفا;723037 نوشت:
سلام علیکم

جواب همان است،که بیان شد،یعنی استفتاء اول صحیح است و استفتاء دوم کامل جواب داده نشده است.

سلام علیکم
برادر عزیزم؛ من یکی از آن دو استفتائی رو که بالا در قالب عکس فرستادم رو اشتباه فرستادم

سوال من اینه که آیا این دو استفتاء ذیل با هم تعارض دارند و منافی هم هستند؟ ( این دو از دفتر ایشان از طریق سایتشان پرسیدم و سند دارم)

استفتاء 1

سوال: نمایان بودن حجم مو از زیر چادر یا روسری زن؛ نزد نامحرم حرام است؟
پاسخ: در صورتی که عرفا زینت شمرده شود یا قصد انداختن دیگران در حرام داشته باشد جایز نیست

استفتاء 2

سوال: بنده میخواهم چیزی را چاپ و از باب نهی از منکر حجاب منتشر کنم.
قسمتی از آن این مورد را نوشتم؛ آیا این متن بىين شكل از نظر آیة الله سیستانی صحیح است ؟

نمایان بودن حجم مو از زیر چادر یا روسری حرام است! (در صورتیکه عرفاً زینت محسوب شود یا مفسده داشته باشد)

پاسخ: مهم این است رنگ پوست یا مو را بپوشاند .

در پایان سوال خودم را تکرار میکنم.

1- آیا این دو استفتاء متنی جدید فوق با هم منافات دارند؟
2- آیا متن ذیل طبق نظر معظم له است؟ لطفا با "بله" یا "خیر" پاسخ دهید: نمایان بودن حجم مو از زیر پوشش، اگر عرفا زینت باشد یا به قصد انداختن دیگری در حرام باشد، حرام است

user;723457 نوشت:
سلام علیکم
برادر عزیزم؛ من یکی از آن دو استفتائی رو که بالا در قالب عکس فرستادم رو اشتباه فرستادم

سوال من اینه که آیا این دو استفتاء ذیل با هم تعارض دارند و منافی هم هستند؟ ( این دو از دفتر ایشان از طریق سایتشان پرسیدم و سند دارم)

استفتاء 1

سوال: نمایان بودن حجم مو از زیر چادر یا روسری زن؛ نزد نامحرم حرام است؟
پاسخ: در صورتی که عرفا زینت شمرده شود یا قصد انداختن دیگران در حرام داشته باشد جایز نیست

استفتاء 2

سوال: بنده میخواهم چیزی را چاپ و از باب نهی از منکر حجاب منتشر کنم.
قسمتی از آن این مورد را نوشتم؛ آیا این متن بىين شكل از نظر آیة الله سیستانی صحیح است ؟

نمایان بودن حجم مو از زیر چادر یا روسری حرام است! (در صورتیکه عرفاً زینت محسوب شود یا مفسده داشته باشد)

پاسخ: مهم این است رنگ پوست یا مو را بپوشاند .

در پایان سوال خودم را تکرار میکنم.

1- آیا این دو استفتاء متنی جدید فوق با هم منافات دارند؟
2- آیا متن ذیل طبق نظر معظم له است؟ لطفا با "بله" یا "خیر" پاسخ دهید: نمایان بودن حجم مو از زیر پوشش، اگر عرفا زینت باشد یا به قصد انداختن دیگری در حرام باشد، حرام است

سلام علیکم

بله حرام است.

شفا;724099 نوشت:

بله حرام است.

باسلام و تشکر
پس دومم، بله هست و این کار با اون شرایط حرام.
سوال اول چطور؟ آیا این دو استفتاء متنی جدید فوق با هم منافات دارند؟

شفا;724099 نوشت:
سلام علیکم

بله حرام است.

سلام علیکم
ممنون از اینکه پاسخ دادید و نظر معظم له رو گفتید که حرام است.

همانطور که شاید مستحضر باشید قرار هست کارتی چاپ کنم و این موارد را توزیع کنم لذا ممکنه مورد سوال قرار بگیرم؛ خواهشمندم دلیل و سندی برای این پاسخ استفتاء بدهید تا شاهد بیارم و از اسناد فتوا استفاده کنم.
باتشکر

user;728374 نوشت:
سلام علیکم
ممنون از اینکه پاسخ دادید و نظر معظم له رو گفتید که حرام است.

همانطور که شاید مستحضر باشید قرار هست کارتی چاپ کنم و این موارد را توزیع کنم لذا ممکنه مورد سوال قرار بگیرم؛ خواهشمندم دلیل و سندی برای این پاسخ استفتاء بدهید تا شاهد بیارم و از اسناد فتوا استفاده کنم.
باتشکر

سلام علیکم

هر امر مباحی که دارای مفسده باشد ، حرام می شود.
خود مفسده به تنهایی موجب حرام شدن یک عمل می شود.

شما می توانید برای دیدن سند این مطلب به سایت ایشان مراجعه کرده و واژه «مفسده»را جستجو کنید خواهید دید هر عمل مباحی که همراه با مفسده باشد را ایشان حرام اعلام کرده اند.

موضوع قفل شده است