جمع بندی یک دختر چطور می تواند پسری را برای ازدواج جذب کند؟

تب‌های اولیه

119 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک دختر چطور می تواند پسری را برای ازدواج جذب کند؟

سلام اگر دختری پسری را زیر نظر گرفت و فهمید پسر خوبیست و میتواند شوهر خوبی برای او باشد چطور باید به او بگوید به خواستگاریش بیاید؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

بستگی به شرایطی دارد که طرفین در آن قرار دارند و مطابق با همان شرایط می شود راهکارهایی را ارائه دارد. البته این راهکارها ناظر به زمینه سازی خواستگاری پسر است؛ نه خواستگاری مستقیم دختر از پسر؛ چون این کار نه تنها فایده ای ندارد بلکه مشکلاتی را هم ایجاد خواهد کرد. نکته مهم دیگر اینکه همه این راهکارها برای همه و در هر شرایطی توصیه نمی شود؛ بلکه اینجا ما صرفا می خواهیم بگوییم چنین راهکارهایی وجود دارد؛ اما اینکه هر فردی از کدام راه استفاده کند، باید شرایطش در نظر گرفته شود. دقیقا مثل این می ماند که بگوییم فلان قرص برای فلان مرض وجود دارد؛ اما اینکه آیا هر فردی مجاز است از آن استفاده کند یا خیر بستگی به اوضاع جسمی فرد دارد که تشخیص آن با متخصص مربوطه خواهد بود. در این مسئله هم همین است؛ چون ممکن است بعضی از این راهکارها پیامدهایی هم داشته باشد؛ چنانچه مصرف دارو عوارض دارد و باید احتیاط کرد. من به طور خلاصه به چند نمونه از این راهکارها اشاره می کنم:

1- دم دست ترین راه این است که دختر فرد معتمدی را پیدا کند تا در این بین واسطه گری کند؛ به این صورت که آن واسطه از جانب خود نزد پسر رفته و بعد از بررسی شرایط و معیارها و قصد او برای ازدواج، دختر مورد نظر را به عنوان مورد مناسبی به ایشان معرفی کند و بعد نظرش را جویا شود. توضیحات مفصل این راهکار را در این تاپیک ببینید: http://www.askdin.com/thread13499.html#post136459

2- اگر خانواده طرف آشنا هستند، دختر می تواند خودش را به مادر یا خواهر یا خانواده طرف نزدیک کند. برخورد خوب و محترمانه و ... می تواند مهر آنها را به دل فرد و خانواده اش انداخته و زمینه خواستگاری از او را فراهم کند.

3- اگر همکار یا همکلاسی یا ... است، دختر می تواند با رعایت حدود شرعی کاری کند که در معرض انتخاب فرد مورد نظر قرار بگیرد. به عبارتی اگر تا الان طوری بوده که اصلا پسر او را نمی شناخته، کاری کند که امکان این شناخت از جانب پسر فراهم شود؛ مثلا می تواند در یک پروژه گروهی که آن پسر هم در آن است شرکت کند یا در کلاسی که او هست درس بردارد یا ... . این کار می تواند زمینه اقدام پسر را فراهم کند. البته همانطور که ابتدا عرض کردم این کار صرفا برای زمینه سازی خواستگاری پسر از دختر است و نه بیشتر. برای همین به محض اینکه دختر احساس کرد طرف به او تمایل پیدا کرده باید عقب نشینی کند. نکات قابل توجه در این راهکار این است که اولا مواظب باشد که از حدود شرعی خارج نشود ثانیا هر وقت احساس کرد خودش بیش از حد وابسته شده باید از او فاصله بگیرد ثالثا حتما حتما حتما وقتی دید طرف یک مقدار به او تمایل پیدا کرده باید عقب نشینی کند. این عقب نشینی باعث می شود پسر تمایلی بیشتری به ایشان پیدا کند و به سمت او بیاید. وقتی هم آمد نباید اجازه دهد رابطه ای شکل بگیرد؛ بلکه باید قضیه را به سمت خانواده ها بکشاند.

آنچه مسلم است این است که نه پسر و نه دختر نباید به صرف دیدن یک مورد خوب به او دل ببندند؛ چون هیچ ضمانتی برای اینکه آنها به هم برسند وجود ندارد. حتی نباید در روابط اجتماعی خود طوری عمل کنند که کار به اینجا برسد که به دنبال راهی برای جذب طرف باشند؛ یعنی نباید از همان اول شرایط ایجاد علاقه به یک فرد را فراهم کنند که معمولا این شرایط با سهل انگاری در روابط محرم و نامحرم حاصل می شود. اگر بگذارند هر چیز روال طبیعی خود را داشته باشد یقین بدانند که موفق تر خواهند بود و زندگی بهتری در آینده خواهند داشت که توضیح بیشتر آن را به جای خود موکول می کنیم.
با این حال اگر چنین اتفاقی رخ داد و طرف مورد خوبی دید، تنها کاری که می تواند انجام دهد این است که زمینه این ازدواج را فراهم کند و برای آن تلاش کند. تلاش پسر یک جور است و تلاش دختر هم جور دیگر که به چند نمونه اشاره کردیم. اما اگر با وحود همه تلاش ها باز هم فرد نتوانست به مقصود خود برسد، چاره ای جز بیخیال شدن طرف وجود ندارد و نباید از روش های نادرستی مثل دوستی استفاده کند؛ چون این کار نه تنها کمکی به سر گرفتن چنین ازدواجی نمی کند؛ بلکه مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد. بله ممکن است طرف را جلب کند؛ اما نه برای ازدواج! حتی اگر ازدواجی هم شکل بگیرد باز هم عواقب ازدواج از طریق رابطه دوستی گریبان آنها را رها نخواهد کرد که کمترین آن این است که تا آخر عمر این سوء ظن از طرف مقابل وجود دارد که وقتی این فرد با من به این راحتی رابطه برقرار کرد، چطور می تواند به من وفادار بماند؟! اگر هم در این میان دختر خودش را کشته مرده پسر نشان دهد که دیگر بدتر؛ چون وقتی زن طالب شد و مرد مطلوب و به جای اینکه زن ناز کند و مرد ناز بکشد، قضیه برعکس شد، تازه مشکلات شروع می شود و این خانم چوب این کارش را در طول زندگی (اگر منجر به زندگی شود) خواهد خورد.

بنابراین ابتدا باید پیشگری کرد که چنین شرایطی پیش نیاید که دختر مجبور شود پسر را جذب کند و اجازه دهند ازدواج مسیر طبیعی خود را طی کند. با این حال اگر به هر دلیلی چنین اتفاقی رخ داد، استفاده از واسطه معتمد بهترین راه فراهم کردن زمینه خواستگاری فرد مورد نظر از این دختر است. روش ها دیگر مثل نزدیک شدن به خانواده طرف در صورت فراهم بودن شرایط و در معرض انتخاب قرار گرفتن دختر نیز می تواند به جذب غیر مستقیم پسر کمک کند.

پیروز و سربلند

[="DarkSlateBlue"]

امین;695155 نوشت:
اگر همکار یا همکلاسی یا ... است، دختر می تواند با رعایت حدود شرعی کمی به طرف نزدیک شود (مثل برداشتن یک پروژه مشترک) و به محض اینکه احساس کرد طرف به او تمایل پیدا کرده عقب نشینی کند. البته در این راهکار باید مواظب باشد که اولا از حدود شرعی خارج نشود ثانیا هر وقت احساس کرد خودش بیش از حد وابسته شده باید کلا رابطه را قطع کند ثالثا حتما حتما حتما وقتی دید طرف یک مقدار به او تمایل پیدا کرده باید عقب نشینی کند. این عقب نشینی باعث می شود پسر تمایلی بیشتری به ایشان پیدا کند و به سمت او بیاید. وقتی هم آمد نباید اجازه دهد رابطه ای شکل بگیرد؛ بلکه باید قضیه را به سمت خانواده ها بکشاند.

سلام بر کارشناس محترم . جسارتا میشه به شما نقدی کنم؟
برداشتن یک پروژه مشترک .. . واقعا این راهکاره شما میدید؟ اونم برای دختری که اون پسر رو دوست داره ؟؟؟؟ اگر پسره هیچ تمایلی نشون نداد چی؟ تکلیف ادامه پروژه چی میشه جز اینکه فقط دختره مجبوره با پسری که دوستش داره رابطه برقرار کنه و زجر بکشه؟؟؟؟ یا اگه پسره تمایل نشون داد و دختره نتونست عقب نشینی کنه چی؟ یا عقب نشینی کنه اما پسره با چرب زبونی گولش بزنه چی؟
ااین راهکار بیشتر به درد بچه های پیغمبرا میخوره که میتونن گول شیطون رو نخورند
واقعا انتظار نداشتم همچین جوابی به عنوان راهکار توی یک سایت دینی ببینم[/]

[="DarkSlateBlue"]

taha20;694081 نوشت:
سلام اگر دختری پسری را زیر نظر گرفت و فهمید پسر خوبیست و میتواند شوهر خوبی برای او باشد چطور باید به او بگوید به خواستگاریش بیاید؟

به پدر یا مادرتون بگید به پدر یا مادرش بگن :deldari: اصلا اشکالی نداره من شنیدم خیلی از عرفا هم حتی روی منبر برای دخترشون شوهر پیدا میکردند! (یعنی میخوام بگم این قضیه بد نیست و شان دختر رو پایین نمیاره )[/]

asad;695160 نوشت:

سلام بر کارشناس محترم . جسارتا میشه به شما نقدی کنم؟
برداشتن یک پروژه مشترک .. . واقعا این راهکاره شما میدید؟ اونم برای دختری که اون پسر رو دوست داره ؟؟؟؟ اگر پسره هیچ تمایلی نشون نداد چی؟ تکلیف ادامه پروژه چی میشه جز اینکه فقط دختره مجبوره با پسری که دوستش داره رابطه برقرار کنه و زجر بکشه؟؟؟؟ یا اگه پسره تمایل نشون داد و دختره نتونست عقب نشینی کنه چی؟ یا عقب نشینی کنه اما پسره با چرب زبونی گولش بزنه چی؟
ااین راهکار بیشتر به درد بچه های پیغمبرا میخوره که میتونن گول شیطون رو نخورند
واقعا انتظار نداشتم همچین جوابی به عنوان راهکار توی یک سایت دینی ببینم

سلام. بله چرا نشه نقد کنید؟ نقد شما را خریداریم:Gol:

عرض کردم شرایط یکسان نیست و این راهکار باید با در نظر گرفتن جوانب مسئله اجرا بشه. بعلاوه اینکه پیامد هایی هم داره که باید ازش جلوگیری کرد. لذا اگر به قول شما کسی به خودش مطمئن نیست و فکر می کنه زود گول می خورد، خب از این راهکار مستثنی است. اگه پسر هیچ تمایلی نشون نداد، خب تکلیف دختر روشن میشه و راحت تر میتونه فراموشش کنه؛ در حالی که اگه نظر طرف رو ندونه فراموش کردنش سخت میشه. برای پروژه هم، یا یکی دیگه پیدا میشه که تکلمیلش کنه یا میتونه دورکاری کنه!:ok: چرا نتونه عقب نشینی کنه؟! ما داریم راهکار میدیم و میگیم باید این کار بشه. مثل این میمونه که یکی بره پیش دکتر بگه من میخوام لاغر شم ولی نه ورزش می کنم و نه کم میخورم! نمیشه که؛ میشه؟

روی بچه های پیغمبر هم نمیشه خیلی حساب کرد! خدا به همه عقل داده برای اینکه ازش استفاده کنن. حالا یکی مثلا پسر نوح استفاده نمی کنه و یکی مثل همسر فرعون استفاده می کنه. ایشالله

اگه با دلیل منطقی ثابت کنید که این راهکار درست نیست حتما حذفش می کنم

asad;695171 نوشت:
شان دختر رو پایین نمیاره

بيست سال اصلا چهل سال هم صبر كنه و اصلا ازدواج نكنه بهتر از اينه كه يه دختر بره خواستگاري يه پسر
خيلي بده ...

taha20;694081 نوشت:

معمولا این زیر نظر گرفتن ها چه از طرف دختر و چه پسر به خطا میرود و در تشخیص اشتباه میکنند

امین;695155 نوشت:
به جای اینکه زن ناز کند و مرد ناز بکشد، قضیه برعکس شد، تازه مشکلات شروع می شود.

دقيقا.تازه اين بخش كوچيكي از مشكلاته

[="DarkSlateBlue"]

امین;695191 نوشت:
اگه با دلیل منطقی ثابت کنید که این راهکار درست نیست حتما حذفش می کنم

عجب!!!!!!!!

شما اینقدر به این راهکار تبصره و دلیل و نکته اضافه کردید که معلومه که اشتباه نیست از درست هم درست تره!

امین;695155 نوشت:
اگر همکار یا همکلاسی یا ... است، دختر می تواند با رعایت حدود شرعی کمی به طرف نزدیک شود (مثل برداشتن یک پروژه مشترک) و به محض اینکه احساس کرد طرف به او تمایل پیدا کرده عقب نشینی کند. البته در این راهکار باید مواظب باشد که اولا از حدود شرعی خارج نشود ثانیا هر وقت احساس کرد خودش بیش از حد وابسته شده باید کلا رابطه را قطع کند ثالثا حتما حتما حتما وقتی دید طرف یک مقدار به او تمایل پیدا کرده باید عقب نشینی کند. این عقب نشینی باعث می شود پسر تمایلی بیشتری به ایشان پیدا کند و به سمت او بیاید. وقتی هم آمد نباید اجازه دهد رابطه ای شکل بگیرد؛ بلکه باید قضیه را به سمت خانواده ها بکشاند.

بله اگر کسی پیدا بشه که بتونه همه ی اون مواردی که درشت کردم رو رعایت کنه راهکارتون درسته!
اما مشکل من توی همین تبصره ها و بودن شیطان و نفس و وسایل ارتباطی و عصر ارتباطاتو ... چرب زبانی اقایونو .. احساسی بودن خانم ها و ..... ایناسسسسسسسسسست

شما فکر میکنید از ده نفر جوونی که از این راهکار استفاده میکنن چند نفرشون میتونن با موفقیت این راهکار رو به سرانجام برسونن و چند درصد احتمال موفقیت توش هست؟ به نظر من نزدیک به 1درصد! (به هزار و یک دلیل)
آخه حتی اون دکتری هم که میخواد راهکار واسه لاغر شدن بده قبلش یک بررسی میکنه روی راهکارهاش و میبینه راهکارهاش روی چند نفر جواب مثبت داده روی چند نفر جواب نداده اگر اثرات مثبتش بیشتر بود اونوقت اون راهکار رو به مریضش ارائه میده! نه اینکه به مریضش اینجوری نسخه بده:

خب عزیزم شما میخوای لاغر بشی؟؟؟ با یک آدم تن پروره چاق و تنبل صبح ها ساعت 6 برو پارک و 3بار دور پارک بچرخید فقط مواظب باشی که حتما حتما حتما صبح بیدار بشی و حرفهای اون آدم تنبله گولت نزنه! صبح بیدارش کن برین ورزش! بعد توی پارک سرعتت به خاطر وجود اون آدم تن پرور یک موقع کم نشه ها!!!! اگر فکر میکنی اون آدم تنبله یواش میدویه و تورو وادار به یواش دوییدن میکنه اصلا نمیخواد بری! بعد از ورزش برید کله پاچه یی اما دقت کنی که توی کله پاچه ای نباید کله پاچه بخوری وگرنه این راهکار جواب نمیده! باید برید اونجا و نون پنیر بخورید سعی کنید هروقت تمایل پیدا کردید کله پاچه بخورید سریع از مغازه خارج شوید و موضوع رو به خانواده هاتون انتقال بدید تا جلوی شما رو بگیرند ! خب مریض باید دقت کنید که این راهکار عوارض و خطراتی هم در پیش دارد و من فقط به شرطی این روش رو ارائه میدم که بتونی همه ی این مواردی که گفتم رو رعایت کنی ! اگر نتونستی رعایت کنی نمیخواد ازش استفاده کنی اما اگر رعایت کردی لاغز میشی

برای همین گفتم راهکارتون به درد بچه پیغمبر میخوره (چون لااقل بچه های پیغمبر از هر 100تا یکیشون مثه پسر نوح در میاد)[/]

امین;695155 نوشت:
اگر خانواده طرف آشنا هستند، دختر می تواند خودش را به مادر یا خواهر یا خانواده طرف نزدیک کند. برخورد خوب و محترمانه

سلام
به نظرم این راهکار جواب نده!
چون خیلی زود تابلو میشه و مادر ها مخصوصا زود میفهمن
حتی گاهی سو تفاهم میشه مثلا دختره میاد به بزرگتر احترام بگذاره یا با مهمون گرم بگیره مادر پسر فکر میکنه دختره میخواد خودشو قالب کنه!!!(معمولا این طور برداشت میشه)
کلا فرهنگ خواستگاری دختر از پسر در ایران جا نیفتاده
میگن دختر چقدر سبک هست و ...

taha20;694081 نوشت:

یکی از دوستام همینجوری بود،از یکی از همکلاسیاش خوشش میومد،
اینقدر پست های پسره رو توی لاین و فیسبوک لایک کرد و کامنت گذاشت براش،تا بالاخره پسره نظرش جلب شد

[=Microsoft Sans Serif]

امین;695155 نوشت:

سلاااااااااااااااااااااااااااام استاد

به این می گویند ماهی گیری حرفه ای...

یعنی تا ماهی قلاب را گرفت.... سریع قلاب جمع شود....:ok:

فقط باید خیلی احتیاط کرد که ماهی سر نخورد....

ღ پریا ღ;695280 نوشت:
اینقدر پست های پسره رو توی لاین و فیسبوک لایک کرد و کامنت گذاشت براش،تا بالاخره پسره نظرش جلب شد

[=Microsoft Sans Serif]این هم یک مدل ماهی گیری غیر حضوری بود

یا علی

taha20;694081 نوشت:
سلام اگر دختری پسری را

سلام
خانم من بعنوان یک پسر میگم هرگز مستقیم اقدام نکنید
چون اگر اون پسر هم شمارو بخواد براحتی براحتی فقط با یک نگاه این رو متوجه میشه. ولی اگر مستقیم بگید حتی اگر شمارو بخواد هم پشیمون میشه
اما شما می تونید به روشی که استاد فرمودند غیر مستقیم این کار رو انجام بدن

به نظر من خواستگاری دختر از پسر اگر چه الان تو ایران زیاد باب نیست
ولی اگر فرهنگ سازی بشه که راه بیفته کار خوبی هست
چون دخترها فعلا انتخابشون واقعا محدود است در حالی کهپسر می تونه براحتی هرکسی رو دوست داشت انتخاب کنه

درود

taha20;694081 نوشت:

راست و صاف بدون رودر بایستی بره پیش باباش و بگه [=arial]یا ابت استجره[=arial] ان خیر من استاجرت القوى الامین :please:[=arial]

ودر کل در نگر من دختر می تونه با سنجیدن حواشی:Hedye:[=arial] به راحتی از پسر خواستگاری کنه:Mohabbat:[=arial] :ok:[=arial]

**گلشن**;695301 نوشت:
چون دخترها فعلا انتخابشون واقعا محدود است در حالی کهپسر می تونه براحتی هرکسی رو دوست داشت انتخاب کنه

درود بر شما :Gol:
من با شما کامل هم اندیش هستم

ژیان;695303 نوشت:
راست و صاف بدون رودر بایستی بره پیش باباش و بگه یا ابت استجره ان خیر من استاجرت القوى الامین

پیش باباش بره به نظرم خوب نیست
اگه پیش خودش بره بهتره
چون باباها فرهنگشون خیلی قدیمیه ممکنه بد بشه

ژیان;695303 نوشت:
ودر کل در نگر من دختر می تونه با سنجیدن حواشی به راحتی از پسر خواستگاری کنه

به شرطی که از قبل پسرو بشناسه و بدونه ظرفیتشو داره
بعضی پسرا ممکنه ظرفیتشو نداشته باشن
و یک عمر بزنن تو سردختر که تو اومدی خواستگاری من

ژیان;695303 نوشت:
درود بر شما
من با شما کامل هم اندیش هستم

خواهش می کنم :Gol:

ღ پریا ღ;695280 نوشت:
یکی از دوستام همینجوری بود،از یکی از همکلاسیاش خوشش میومد،

من فکر می کنم اینجوری دیگه نمیشه به پسر اعتماد کرد . یعنی آیا هر دختری برای ایشون خیلی کامنت بذاره ، میتونه توجهشو جلب کنه و یا دلشو ببره ؟!

به نظر من هم بهترین روش ، یه راه غیر مستقیمه . شخصیت دختر باید حفظ بشه و اینکه اون پسر هر چقدرم ظرفیت داشته باشه اما یک پسره . یه سری چیزا ذاتیه واقعا. دختر نازه و پسر نیاز .
من چند مورد از اینا در بین دوستام سراغ دارم اما متأسفانه به جاهای خوبی ختم نشد . یکیشون مستقیم به پسره گفت ، تقریبا چهار الی پنج سال با هم بودند اما تازگیا شنیدم پسره خیلی راحت کنارش گذاشته . دختره هم خیلی دختر خوب و سنگین و رنگین بود .
یکی دیگه از دوستام از یکی از همکلاسیامون خوشش اومد در واقع عاشقش بود. خیلی غیر مستقیم خودشو بهش نزدیک کرد . هی ازش سؤال میپرسید ( از اون پسر زرگترم خیلیلا بودن) ، ایمیلشو گرفت کم کم چت می کردن . یه چند ماهی با هم بودند اما پسره به بهانه های واقعا الکی زد زیرش و واقعا شاهد آب شدن دوستم بودم .
بی شک مواردی هم هستند که عاقبت خوبی پیدا کردن. اما واقعا ریسکه .اونم واسه دخترا که خیلی حساسن.

ویدانا;695313 نوشت:
یکیشون مستقیم به پسره گفت ، تقریبا چهار الی پنج سال با هم بودند اما تازگیا شنیدم پسره خیلی راحت کنارش گذاشته
.
ویدانا;695313 نوشت:
دختره هم خیلی دختر خوب و سنگین و رنگین بود .

تناقض...تعریف شما از سنگین و رنگین بودن دختر چیه!؟احتمالا در اینجا منظورتون اینه دختره اضافه وزن داشته و از لباسهای رنگین استفاده میکرده وگرنه تعریف دخترخوب چیز دیگه ایه.پس اونوقت دختر سبک چی میشه!

mohsen1990;695316 نوشت:
.
تناقض...تعریف شما از سنگین و رنگین بودن دختر چیه!؟احتمالا در اینجا منظورتون اینه دختره اضافه وزن داشته و از لباسهای رنگین استفاده میکرده وگرنه تعریف دخترخوب چیز دیگه ایه.پس اونوقت دختر سبک چی میشه!

نه خیر . منظورم این بود که دختر سبک و جلفی نبود . بسیار دختر متین و فهمیده ای بود. اما عاشق شده بود و البته راهش برای ابراز دوست داشتنش بسیار اشتباه.

**گلشن**;695306 نوشت:
اگه پیش خودش بره بهتره

mousavi928;695288 نوشت:
سلام
خانم من بعنوان یک پسر میگم هرگز مستقیم اقدام نکنید

دقیقا همینطوره.....

اگه به پدر خودش نمی تونه بگه به مادرش، خواهرش یا ... که می تونه بگه...
پسرها از دخترهایی که بیش از حد، سهل الوصول باشن خوششون نمیاد....
پس توصیه می کنم هیچگاه چنین جنایتی مرتکب نشوید(مستقیماً به خود طرف نگید!)

گذشته از اینها اگر پاسخ پسر، منفی باشه و قصد سوءاستفاده هم نداشته باشه و کاملاً صادقانه بگه "نه!"...شما چه احساسی پیدا می کنید؟!
حالت روانی دخترها در هنگام شنیدن پاسخ منفی خیلی فرق داره با پسرها.....دخترها به هم می ریزن!
اگر یه پسر بره خواستگاری دختر و بعدش بره و دیگه خبری ازش نشه هم همینجوریش باعث به همریختگی دخترها میشه...دیگه چه برسه به اینکه خودش بره جلو!!!

mohsen1990;695316 نوشت:
تعریف شما از سنگین و رنگین بودن دختر چیه!؟احتمالا در اینجا منظورتون اینه دختره اضافه وزن داشته و از لباسهای رنگین استفاده میکرده وگرنه تعریف دخترخوب چیز دیگه ایه.پس اونوقت دختر سبک چی میشه!

طیب الله انفاسکم...

رنگین سخنان در سخن خویش نهان اند....

**گلشن**;695306 نوشت:
پیش باباش بره به نظرم خوب نیست
اگه پیش خودش بره بهتره
چون باباها فرهنگشون خیلی قدیمیه ممکنه بد بشه

خوب بنده آیه و نظر دختر شعیب پیامبر قرآن رو نوشته بودم که دختر شعیب میره پیش باباش از موسی تریف می کنه ینی با گوشه و کنایه میگه بابا من اینو میخام :ok:

**گلشن**;695306 نوشت:
به شرطی که از قبل پسرو بشناسه و بدونه ظرفیتشو داره
بعضی پسرا ممکنه ظرفیتشو نداشته باشن
و یک عمر بزنن تو سردختر که تو اومدی خواستگاری من

خب این میشه همون حواشی که گفته بودم خدمتتون

ژیان;695339 نوشت:
خوب بنده آیه و نظر دختر شعیب پیامبر قرآن رو نوشته بودم که دختر شعیب میره پیش باباش از موسی تریف می کنه ینی با گوشه و کنایه میگه بابا من اینو میخام

من فکر کردم منظور شما اینه که بره پیش بابای پسره :khaneh:
وگرنه به خانواده خودش بگه که اشکالی نداره

لبیک یا علی النقی;695338 نوشت:
پسرها از دخترهایی که بیش از حد، سهل الوصول باشن خوششون نمیاد....

به نظر من از دخترهایی هم که خیلی ناز میارن خوششون نمیاد
ایا شما که پسرین درسته یا نه ؟

**گلشن**;695342 نوشت:
به نظر من از دخترهایی هم که خیلی ناز میارن خوششون نمیاد
ایا شما که پسرین درسته یا نه ؟

بله کاملا صحیحه.....
بنابراین باید تعادلش رعایت بشه...
خواستگاری کردن مستقیم دختر و همچنین نازکردن بیش از حد، افراط و تفریطه....

کارشناس هم به همین نکته ای که من گفتم اشاره کرده...
گفته یه ارتباط کاری برقرار کنید و همینکه طرف، مایل شد، عقب نشینی کنید....این برای جلوگیری از سهل الوصول شدنه...

یه نکته ی دیگه هم اینکه ....
حتی پسر هم اگه به دختری علاقه مند بشه درست نیست مستقیم بره بهش بگه!
حتی به پسرها هم میگن با واسطه بگو!!! دیگه چه برسه به دختر!

به نظر من مستقیم برو به پسره بگو من از تو خوشم میاد...یا احساست متقابله که اون هم میاد خواستگاری...یا نیست که چیزی رو از دست نمیدی...
با ادا درآوردن و ناز کردن و نزدیک شدن بهش و ... حتی اگه دل پسره رو هم به دست بیاری پسره دوتا مشکل براش پیش میاد اینکه اولا از کجا معلوم من از این خوشم میاد این هم از من خوشش بیاد و دوما مهم تر از همه اینکه این اگه تونسته دل من رو به دست بیاره پس دل چند نفر دیگه رو هم به دست آورده

**گلشن**;695301 نوشت:

سلام

اینکه گفته میشه خواستگاری دختر از پسر خوب نیست به خاطر این نیست که این کار با فرهنگ ما ناسازگاره؛ بلکه به این خاطره که چنین کاری با طبیعت زن و مرد سازگاری نداره. برای همین اگه دختر از پسر خواستگاری کنه احتمال به وجود اومدن مشکل خیلی زیاده. البته در فرهنگ های دیگه هم چنین چیزی به عنوان یک قانون عمومی وجود نداره که دختر از پسر خواستگاری کنه و این موید همون چیزیه که عرض کردم؛ یعنی علت، فرهنگ نیست؛ طبیعته.

ژیان;695339 نوشت:
خوب بنده آیه و نظر دختر شعیب پیامبر قرآن رو نوشته بودم که دختر شعیب میره پیش باباش از موسی تریف می کنه ینی با گوشه و کنایه میگه بابا من اینو میخام

با سلام و احترام:

آیه مذکور حاوی چنین معنایی نیست،آیات قران را بهتر است با احتیاط بیشتری

استفاده بفرمایید تا خدای نکرده در ورطه تفسیر به رأی نیفتید.

amirabdi;695374 نوشت:
به نظر من مستقیم برو به پسره بگو من از تو خوشم میاد...یا احساست متقابله که اون هم میاد خواستگاری...یا نیست که چیزی رو از دست نمیدی...

سلام و ادب

به جز وقار و شخصیت و عزت نفس و ابهت و تکبری که حضرت علی علیه السلام برای یک زن جزء فضایل

اخلاقی او دانسته اند.

سلام
از همه دوستان بخاطر نوشتن متنم اول عذر خواهی میکنم
یه جا پای یه سخنران بودم:Sham:میگفت
اصلا عیبی نداره خانواده دختر برن برا خواستگاری از پسر و ...
دست تکون بدن و شروع کنن
دوم اینکه اینقدر حجم ازدواجهای به اتمام نرسیده و در شرف ازدواج
و تو نوبت عقد و خانمهای مطلقه و پسرهای مجرد و بیکار و... زیاد شده

که دیگه فکر نمیکنم وقت اون باشه که همه بگردند و ایده ال پیدا کنند!!!

چون گیر نمیاد

سوم بد نیست اگر یه خانواده ای از بین دوستان دخترشون گزینه ای پیدا کردند
در دانشگاه
در محل کار
در همسایه ها
و یا در بین فامیل
خودشون با واسطه اقدام کنند
آخه اینکار بنوعی میشه همون ازدواج سنتی

بهتر از اینه که در سایتهای همسر یابی دختر به تنهایی بره
مشخصات کامل بده
عکس بده
پول بده
و منتظر بشینه تا یکی بیاد راست و حسینی باشه یا خیر
و درخواست اشنایی و دوستی و..
من میگم اول خانواده ها احساس مسئولیتشون رو ببرن بالا
بین خودمون بمونه از بین ادد لیستم در مسنجر های مختلف 23 مورد
درخواست ازدواج مجازی رو داشتند
بعضی ها خونه زندگی هم دارن
اما گزینه مناسب پیدا نمیکنن
بهشون پیشنهادی دادم
اگر بشه بیان در وبلاگم نظر بدن
و ثبت نام و .. ازدواج اینترنتی رو راه بندازم
البته هنوز خبری نیست
میخوام بسازمشش اما بهشون امیدواری رو دادم

:Kaf::Hedye::Kaf:

به نظرم خواستگاری دختر از پسر 90 درصد ریسکه. هیچ فایده ای هم نداره. و فقط باعث سرخوردگی دختر میشه. مگر اینکه خانواده دختر این اقدام رو انجام بدن،

زمانی که خانواذه پا پیش بزاره چون دختر حمایت خانواده رو داره اگر جواب پسر منفی هم باشه زیاد لطمه نمی بینه.

زمانی که دختری از پسری خواستگاری کنه نشون میده که دختر واقعا عاشق شده، و خوب برای دختر خوب نیست که تا این حد ابراز علاقه کنه و خودش رو کوچیک کنه.

:Hedye:خب نظر دوستان دیگه چیه؟:Hedye:

رنگین گرامی:Sham:
با توجه به اینکه مسنجر های جدید اومده وو نرم افزار های جدید و سطح فعالیت دختر و پسر در نت و فضای مجازی خیلی بیشتر شده و سطح اطلاعاتی خانواده ها نسبت به ادد لیست فرزندان تقریبا مساوی صفر هست

من نظرم اینه اگر دختر از بین دوستان مجازی و یا حقیقی مورد مناسبی ببینه اولا خودشش با روشهای گوناگون اقدام به بازار یابی میکنه!!!
توضیح میدم عجله نکنید دوستان چشم
دختران مذهبی با روش خاص خودشش دختران غیر مذهبی با روش های خاص خودشون
خواهشا یا قبول کنید یا مجبورم پایان نامم رو رو کنم!!
و اونقت هست که ما در این نقطه سر به سر یعنی جایی که نیاز جسمی و جنسی دختر زیاد شده و پسرها هم امادگی لازم رو داشته باشن این روش جواب میده و من چون چند مورد رو خودم برای دوستان مجازی محیا کردم و جواب گرفتم

برا این منظور میگم هیچ مشکلی نداره و در دین ما و خانواده های مذهبی ما هم سابقه داشته البته سوابق بیشتر متمایل هست به دیدگاه شما
یعنی علاقه دختر خانم در راستای نظر و طرح خانواده عروس با واسطه یا توسط پدر و مادر مطرح میشد
منم اینو بیشتر قبول دارم
اما میگم حتی این مورد هم نشد خود افراد اگر مورد خوبی دیدند با مشورت دوستان خانواده اساتیدشون
میتونن پیشنهاد بدن
و اینو بدونید اگر دختری !!! خانمی یکی رو پسند کرد اون فرد لیاقتش اثبات شده
چون خانمها ((با اینکه خودم اقا هستم میگم))
چندین سال از نظر فکری و روحی از آقایون جلوتر هستند برا اثبات این مدعا هم باز دلیل دینی داریم
که اولا 6 سال زودتر به بلوغ میرسن
هم جنسی هم عقلی و هم جسمی

اما پسرا؟ بگذریم بیشتر بحرفیم پسرا میشن انرمال خدای نکرده و گروه ب . .... ببخشید دعا میکنم خوشبخت بشید امضاء منم یه سر بزنید

وقتی صریح شریعت ارتباط با نا محرم(مثل:قرآن كريم مى فرمايد: «قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ»؛ (نور، آيه 30).؛ «اى پيامبر! به مردان مؤمن بگو: در مقابل زنان، غضّ بصر داشته باشند؛ يعنى نگاه خويش را از تيزى انداخته،و خيره نشوند»
آیا در راهکار شما نگاه خاص وخیره ای اتفاق نخواهد افتاد؟!!!!

رسول اکرم فرموده اند:« لا یخْلُو بِامْرَأَةٍ رَجُلٌ فَمَا مِنْ رَجُلٍ خَلا بِامْرَأَةٍ إِلاّ کانَ الشَّیطَانُ ثَالِثَهُمَا؛نباید هیچ مردی با زن خلوت کند. هیچ مردی با زن نامحرم خلوت نمی کند جز آن که سومی آن ها شیطان است.»[1]مستدرک الوسائل ج14 ص265
آیا در این راهکار شما هیچ خلوتی اتفاق نخواهد افتاد؟!!!!

در حديثي طولاني از پيامبر اكرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم)مشهور به حديث «مناهي» آمده است: و نهي كرد از اينكه زن با غير محرم بيش از پنچ كلمه، كه مورد نياز است، سخن بگوید.[2])
را (غیر از مواقع ضروری)حرام دانسته،و هیچ گونه مجوزی هم نداده،این تبصره و راهکار حضرتعالی(کارشناس محترم) آیا مخالف صریح روایت نیست،شرمنده بزرگوار صرف دوست داشتن دختره (این پسر را)نمی تواند دلیل خوبی برای چنین راهکار غیر مشروعی باشد،(مگر کسانی که ارتباط برقرار می کنند از سر دشمنی است اکثرا معقدند و یا چنین توجیه می کنند که قصد ازدواج دارند،به کار بردن این راهکار زمینه سوء استفاده را بیشتر می کند)چه بسا دوست داشتن این فرد و ارتباطش خیلی معقول و به مصلحت نباشد،به نظر می رسد پیشنهاد غیر مستقیم روش صحیحی است. البته بعد از اینکه شخصیت و موقعیت طرف را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدم او فرد خوبی برای زندگی است،یعنی یک تحقیق درست حسابی را از خود و خانواده و شرایط این فرد را باید انجام بدهیم بعد از اطمینان و درصد بالای پذیرش و نظر مثبت،زمینه پیشنهاد و واسطه گری را مطرح کنیم،نه اینکه صرف دوست داشتن و ظاهر خوب و اخلاق ظاهری مناسبی را داشته باشد،می توانیم زمینه خواستگاری را انجام بدهیم.

1.مستدرک الوسائل ج14 ص265
2.شيخ صدوق، من لا يحضره الفقيه، ج 4، ص 6 / همو، الامالى، قم، مؤسسة البعثه، 1417، ص 510 / حسن‌بن فضل طبرسى، مكارم الاخلاق، ص 425

حبیبه;695850 نوشت:
آیه مذکور حاوی چنین معنایی نیست،آیات قران را بهتر است با احتیاط بیشتری

استفاده بفرمایید تا خدای نکرده در ورطه تفسیر به رأی نیفتید.

[=arial]إني أرى [=arial]ما لا ترون :ok::ok:

بزرگوار حرفتان ناقص است لطفا قشنگ توضیح بدهید،آیه ای که امر بر ترک نگاه(خاص) به نا محرم را دارد،ثمرات و آثارش چیه؟ در مقام بیان چیه؟!!!!!
البته خواستید به این لینک هم یک توجهی بکنید:
لینک:قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ

ژیان;696018 نوشت:
إني أرى ما لا ترون

"وما یعلم تأویله الّا اللّه و الراسخون فی العلم"

سلام
شما که زیاد توضیح ندادید ولی به نظر من بهتره بهش فکر نکنید چون اگر هم بشه اون طوی که شما فکر میکنین خوب نخواهد شد. سعی کنین متین و سنگین و خودتون باشین اگر شما رو بخواد میاد به سمتتون.و گرنه پس شما هم سعی کنین فراموشش کنین چون مردها به اطرافشون توجه دارند بلاخره.
موفق باشین

بنظرم بستگی به فرهنگ خونواده یا شهرتون داره

برای مثال اقوام پدری من که در یک شهر دیگه زندگی میکنن خیلی چیزارو اصلا بد نمیدونن اینکه دختر از پسر خواستگاری کنه یا دختر از پسر بزرگتر باشه...
هیچ مشکلی هم برا شخصیت دختر پیش نمیاد .اما واقعا دختراشون احساسات کنترل شده دارن و قوین
اما در شهر خودمون و اقوامی که اینجا داریم میبینم این موارد یا نیست یا سعی در پنهون کردنش دارن و اگه افشا بشه هم برای دختر خیلی بد میشه هم اینکه آسیب روحی میبینه

طالب دوست;695976 نوشت:
با توجه به اینکه مسنجر های جدید اومده وو نرم افزار های جدید و سطح فعالیت دختر و پسر در نت و فضای مجازی خیلی بیشتر شده و سطح اطلاعاتی خانواده ها نسبت به ادد لیست فرزندان تقریبا مساوی صفر هست

حواستون باشه که ما هنوز در جامعه ای زندگی می کنیم که خانواده ها اولویت دارند، ازدواج در جامعه ما ازدواج دو نفر نیست، ازدواج دو خانواده است. زمانی که دختر یا پسر خودشون به

تنهایی انتخاب کنند، فقط باعث ایجاد دردسر، از دست دادن حمایت خانواده و انتخاب های کمتر واقع بینانه خواهد شد. همینطور که آمار نشون میده در بین ازدواج های دانشجوی طلاق بالاست.

من موافقم که دخترها هم در اینکه توسط دیگران انتخاب بشن، سهیم هستن. و به قول شما بازار یابی می کنن. ولی نباید این رو هم نادیده گرفت آقایون دوست دارن همه جا خودشون

تصمیم بگیرن،و حرف آخر رو خودشون بزنن. و احتمال اینکه پسری به خواستگاری دختر جواب منفی بده زیاده، چون اگر این انگیزه و تمایل در پسری به وجود بیاد، اینقدر تحمل نداره که صبر کنه

و مطمئنا سریعا اقدام می کنه و اگر پسر خواستگاری نکنه نشون میده که میل و رغبتی هم وجود نداره.

زمانی که دختری جواب رد بشنوه فکر نکنم تا سال ها یادش بره، اما پسر ها زود فراموش می کنن. اینقدر خطر و ریسکش بالا که آدم ترجیح میده بگه کلا دختر ها از این کار منصرف شن.

رنگین;696092 نوشت:
حواستون باشه که ما هنوز در جامعه ای زندگی می کنیم که خانواده ها اولویت دارند، ازدواج در جامعه ما ازدواج دو نفر نیست، ازدواج دو خانواده است. زمانی که دختر یا پسر خودشون به

تنهایی انتخاب کنند، فقط باعث ایجاد دردسر، از دست دادن حمایت خانواده و انتخاب های کمتر واقع بینانه خواهد شد. همینطور که آمار نشون میده در بین ازدواج های دانشجوی طلاق بالاست.

من موافقم که دخترها هم در اینکه توسط دیگران انتخاب بشن، سهیم هستن. و به قول شما بازار یابی می کنن.

.

سلام و عرض ادب
بله درسته فرمایشات جنابعالی اما من شاید نتونستم خوب توضیح بدم:Sham:
منظور من مرحله اول آشنایی و طرح دوستی حتی برا دختران مذهبی بود
یعنی حتی یه خانم مذهبی میتونه با برخورد خوب و مناسب خودشش بازار یابی کنه
و بوسیله یکی از اعضائ خانواده و یا همکاران و احیانا دانشجویان دیگه برا اون فرد ((مرد رویاهاش)) دعوتنامه بفرسته
من نظرم اینه نباید گزینه ها رو از دست داد و خط زد
الانه چند نفر از دوستان من در انجمنهای مذهبی مختلف
با سن بالای 35 سال مجرد هستند و در قسمتهای مذهبی مدیر هستند
اما وقتی در وبلاگشون سر میزنیم و یا در یاهو حرف میزنن میگن کاش گزینه ها رو خط نمی زدیم یا کاش بجای مدرک فوق لیسانس یکم هم بفکر خودمون بودیم و خواستگاران رو منتظر نمی گذاشتیم که ما قراره فوق بخونیم!!
همین منم نظرم موافق شما هست اما میگم میشه هم ازدواج کرد هم درس خوند گواهینامه گرفت و آموزشهای دیگه حتی با همسر میشه اومد نت و... اما بدون اون هر جا که بری تنهایی

الهی همه بزودی خوشبخت بشید

اگه دختر نتونه از پسر خواستگاری کنه برای دختر مشکلاتی پیش میاد از جمله اینکه:فرض کنیم دختری سه تا خواستگار رو رد کرده خواستگار چهارم میاد از این خواستگار چهارمیه هم خوشم نمیاد ولی با خودش میگه نکنه دیگه خواستگار نداشته باشم و شاید مجبور باشه به خواستگارش جواب مثبت بده و ازدواج ناموفقی داشته باشه چون بعدا نمیتونه مثل پسر خیلی ساده پا پیش بگذاره و مجبوره تا آخر عمر با کسی که دوستش نداره زندگی کنه به نظر من این عقیده که دختر نتونه بره خواستگاری برای نصف جمعیت جامعه یعنی دخترا مشکل پیش میاره

حبیبه;696036 نوشت:
"وما یعلم تأویله الّا اللّه و الراسخون فی العلم"

والله انا من الراسخون فی العلم :ok:

نقل قول:
سلام و ادب

به جز وقار و شخصیت و عزت نفس و ابهت و تکبری که حضرت علی علیه السلام برای یک زن جزء فضایل

اخلاقی او دانسته اند.

وقار و شخصیت و عزت نفس؟
دست بردار عزیز
طرف بره به یکی بگه من شما رو یه کاندید مناسب برای شوهر آینده م دیدم عزتش خدشه دار میشه؟

amirabdi;696365 نوشت:
وقار و شخصیت و عزت نفس؟
دست بردار عزیز
طرف بره به یکی بگه من شما رو یه کاندید مناسب برای شوهر آینده م دیدم عزتش خدشه دار میشه؟

بنظرتون نمیشه؟
دختریک گوهراست وهرکسی گوهرناب میخوادباید دنبالش بگرده:ok:
مثل اینه که هرکه طاووس خواهد,بایدجور هندوستان کشد.

چجوری یک دختر یک پسر رو زیر نظر گرفته؟ معمولا دختران آزادی کمتری برای رفت وآمد در جامعه دارند.
من خودم اگر دختری بهم پیشنهاد ازدواج بده به خاطر این که اون اومده پیشنهاد داده رد نمی کنم اما واقعیت اینه که براساس عرف این کار چیپیه. به نظرمن شما می توانید با واسطه جلو بروید و اگر نشد دیگه مستقیم بهش بگید. البته باید ظرفیت جواب منفی رو داشته باشیدچون بالاخره یک احتمال اینه که جواب منفی بشنوید.

alone star;696490 نوشت:
بنظرتون نمیشه؟
دختریک گوهراست وهرکسی گوهرناب میخوادباید دنبالش بگرده:ok:
مثل اینه که هرکه طاووس خواهد,بایدجور هندوستان کشد.

((ان اکرمکم عندالله اتقاکم)) نه دختران گوهراند نه پسران.

ابوالبرکات;696511 نوشت:
((ان اکرمکم عندالله اتقاکم)) نه دختران گوهراند نه پسران.

پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم
مي فرمايد:
چه خوب فرزنداني هستند دختران
هر کس يکي از آنها را داشته باشد، خداوند آن را براي وي پوششي از آتش دوزخ قرار مي دهد و هر کس دو تا داشته باشد، خداوند به خاطر آنان، او را وارد بهشت مي سازدو هرکس سه دختر يامانند آن خواهر داشته باشد، جهاد و صدقه اي استحبابي از او بر مي دارد.
هر خانه‌اي که در آن دختر باشد، هر روز دوازده برکت
و رحمت از آسمان ارزاني‌اش مي شود
و زيارت فرشتگان از آن خانه قطع نمي‌گردد،
در حالي که در هر شبانه روز براي پدر آن دختران
عبادت يکسال نوشته ميشود.
دخترداران شاکر باشيد وقدرخودتان رابدانيد
مستدرک الوسائل،ج15.

alone star;696515 نوشت:
پيامبر خدا صلّي الله عليه و آله و سلّم
مي فرمايد:
چه خوب فرزنداني هستند دختران
هر کس يکي از آنها را داشته باشد، خداوند آن را براي وي پوششي از آتش دوزخ قرار مي دهد و هر کس دو تا داشته باشد، خداوند به خاطر آنان، او را وارد بهشت مي سازدو هرکس سه دختر يامانند آن خواهر داشته باشد، جهاد و صدقه اي استحبابي از او بر مي دارد.
هر خانه‌اي که در آن دختر باشد، هر روز دوازده برکت
و رحمت از آسمان ارزاني‌اش مي شود
و زيارت فرشتگان از آن خانه قطع نمي‌گردد،
در حالي که در هر شبانه روز براي پدر آن دختران
عبادت يکسال نوشته ميشود.
دخترداران شاکر باشيد وقدرخودتان رابدانيد
مستدرک الوسائل،ج15.

سلام اون روایت برای دختر بچه ها است. به نظر شما دخترانی که هزاران بی حجابی و بی حیایی و گناه می کنند باز هم گوهر هستند. تعصبی بحث نکنید.

ابوالبرکات;696517 نوشت:
سلام اون روایت برای دختر بچه ها است. به نظر شما دخترانی که هزاران بی حجابی و بی حیایی و گناه می کنند باز هم گوهر هستند. تعصبی بحث نکنید.

سلام.نمیشه گفت فقط برای دختربچه هاست.دخترگوهر است حالا یکی گوهربودنش رو به حراج میگذاره(دختران بی حجابی وبی حیابه گفته ی شما)یکی هم نه این گوهر روحفظ میکنه.
هرکسی هم به اندازه ی خودش گوهرپیدامیکنه
مثل اینکه گفته شده مردان پاک برای دختران پاک وبرعکس

alone star;696520 نوشت:
سلام.نمیشه گفت فقط برای دختربچه هاست.دخترگوهر است حالا یکی گوهربودنش رو به حراج میگذاره(دختران بی حجابی وبی حیابه گفته ی شما)یکی هم نه این گوهر روحفظ میکنه.
هرکسی هم به اندازه ی خودش گوهرپیدامیکنه
مثل اینکه گفته شده مردان پاک برای دختران پاک وبرعکس

گوهری که به حراج رفت دیگه گوهر نیست دیگه خوب. وقتی گوهر وجودش را به حراج گذاشت این گوهر کم کم ناخالصی می گیره و دیگه گوهر نخواهد بود.

ابوالبرکات;696526 نوشت:
گوهری که به حراج رفت دیگه گوهر نیست دیگه خوب. وقتی گوهر وجودش را به حراج گذاشت این گوهر کم کم ناخالصی می گیره و دیگه گوهر نخواهد بود.

احتمالا برای مردی که خودش هم اینطوردوست داردگوهراست.گوهربرای هرشخصی یک معنی دارد.
توخیابون راه میید چقدر میبینید زن وشوهری دارند راه می روند وخانوم بدحجابست؟
موضوع قفل شده است