جمع بندی درخواست راهکار برای جلوگیری از ضعف و بی حالی شديد در هنگام روزه داری(روزه گرفتن کنار کوره ذوب فلزات)

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست راهکار برای جلوگیری از ضعف و بی حالی شديد در هنگام روزه داری(روزه گرفتن کنار کوره ذوب فلزات)

سلام
اميدوارم طاعات و عباداتتون قبول باشه.
براي جلوگيري از بدخلقي و همچنين كسالت در نماز در ماه رمضان چه بايد كرد؟
من به قدري بي حال مي شم كه تمام روز نمي تونم از جام بلند شم و دست و پام تو اين تابستون گرم يخ مي شه و مدام كرخت و سوزن سوزن مي شه. سردرد شديد و حالت تهوع دارم و به طور كلي نمي تونم از جام بلند شم. و اصلا سر نماز نمي تونم تمركز كنم و با حال خوب نماز بخونم. ركوع و سجده رو به زور انجام مي دم. همچنين خيلي بي حوصله و كم صبرم و نسبت به اطرافيان كم توجه تر. اين چه روزه اي شد كه تو نمازش ذره اي حواسم جمع نيست و به زور نماز مي خونم. آيا روزه كسايي مثل من واقعا ممكنه قبول بشه؟ همچنين چه كار بايد كرد تا چنين حالاتي تقليل پيدا كنه؟
با سپاس

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد حامی

دختر بارون;694034 نوشت:
سلام
من به قدري بي حال مي شم كه تمام روز نمي تونم از جام بلند شم و دست و پام تو اين تابستون گرم يخ مي شه و مدام كرخت و سوزن سوزن مي شه. سردرد شديد و حالت تهوع دارم و به طور كلي نمي تونم از جام بلند شم. و اصلا سر نماز نمي تونم تمركز كنم و با حال خوب نماز بخونم. ركوع و سجده رو به زور انجام مي دم. همچنين خيلي بي حوصله و كم صبرم و نسبت به اطرافيان كم توجه تر. اين چه روزه اي شد كه تو نمازش ذره اي حواسم جمع نيست و به زور نماز مي خونم. آيا روزه كسايي مثل من واقعا ممكنه قبول بشه؟ همچنين چه كار بايد كرد تا چنين حالاتي تقليل پيدا كنه؟
با سپاس

با سلام و عرض ادب

از نظر شرعی درصورتی که روزه برایتان ضرر نداشته باشد روزه شما صحیح است و برای حضور قلب در نماز می توانید از راهنمایی کارشناسان اخلاق بهره مند شوید.

موفق و موید باشید

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما
خب به جاست كه از توصيه هاي پزشكي جناب دكتر مهرانت هم استفاده كنيم
[/]

پرسش: ملاك در ضرر، تشخيص پزشك است يا تشخيص خود شخص؟

همه مراجع: تشخيص خود بيمار، ملاك است. همين اندازه كه ترس او نسبت به ضرر عقلايى باشد، كافى است. خوف ضرر گاهى از قول متخصص و زمانى از تجربه مريض‏هاى مشابه و گاهى از تجربه خود انسان، به دست مى‏ آيد.
.......................

گروه محققان، دفتر نهم(پرسش ها و پاسخ هاى برگزيده ويژه ماه مبارك رمضان) پرسش ها و پاسخ هاى دانشجويى، 1جلد، ص 289

سلام خدمت استاد حامی و پرسشگر محترم
علایمی که بیان کردن خیلی ساده علایم افت قند خون بنظر میاد.
یعنی یا میزان غذا و انرژی دریافتی شون کمه یا فعالیت زیادی دارن که انرژی شون مصرف میشه....

سردی بدن، سوزن سوزن شدن، حالت تهوع، بیحالی، بدخلقی همه اینها رو که بیان کردن در اثر افت قند خون ممکنه اتفاق بیفته
نیاز به توضیحات بیشتر توسط خودشون هست...درباره نحوه و زمان غذا خوردن و میزان فعالیت روزانه شون

براي رفع عطش حتما تو سحر شربت سكنجبين بخور
ارده شيره و شربت سركه شيره براي جلوگيري از ضعف عاليه من يه قاشق ارده شيره ميخورم بيشتر نگهم ميداره تا يه پرس كامل غذا
شما چون بدنت سرد ميشه بايد هم افطار هم سحر گرميجات زياد بخوري

[="Tahoma"][="DarkGreen"]البته اگر بينه شما ضعيفي است چندين بار در اين ماه مسافرت كنيد و خودسازي كنيد:Nishkhand: و استفاده از داروهاي تقويتي و ويتامين ها تقويتي هم چاشنيش كنيد[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]چند هفته قبل حاج آقا حسن خميني در برنامه زنده باد زندگي دعوت شده بود به نظرم ايام رحلت امام بود
ايشان مي گفت: امام براي اين كه به دختر بچه هايي كه به سن تكليف رسيده بودند فشار نيايد مسافرت مي كردند به محل خودشان. و در زمستان يك ماه در منزل امام ماه روزه بود.

(ظاهرا در مسافرت خود امام در وطن خود بوده اند و روزه مي گرفته اند)[/]

mehrant;695125 نوشت:
یعنی یا میزان غذا و انرژی دریافتی شون کمه یا فعالیت زیادی دارن که انرژی شون مصرف میشه....

سلام آقاي دكتر mehrant
سحري مي خورم اما چندان اشتها ندارم و بيشتر آب مي خورم و كمي چيز شيرين مثل شله زرد يا حلوا و افطار رو هم به اندازه سيري مي خورم (معمولي) . فعاليت و كارهام خيلي زياده و لي چند تاشو انجام مي دم ديگه پنچر مي شم. واقعا بيشتر از اين مقدار ديگه نمي تونم بخورم. با سپاس

دختر بارون;695534 نوشت:
سلام آقاي دكتر mehrant
سحري مي خورم اما چندان اشتها ندارم و بيشتر آب مي خورم و كمي چيز شيرين مثل شله زرد يا حلوا و افطار رو هم به اندازه سيري مي خورم (معمولي) . فعاليت و كارهام خيلي زياده و لي چند تاشو انجام مي دم ديگه پنچر مي شم. واقعا بيشتر از اين مقدار ديگه نمي تونم بخورم. با سپاس

خوب دیگه پس مشخص شد.هم انرژی دریافتی شما کمه هم فعالیت تون زیاده.
پس :1- باید در طول شب بیشتر بخورید.نیازی نیست حتماً افطار رو زیاد بخورید چون موقع افطار معده مدت طولانی خالی بوده و جمع شده توانایی پذیرش حجم زیاد رو نداره.پس بطور مکرر وعده های کوچیک کوچیک، مثل میوه، آش، نمیدونم هر چیزی که دوست دارید و دلتون میکشه تا موقع خواب بخورید.
2- سحر چیز شیرین نخورید در عوض سعی کنید مقداری برنج یا نون بخورید.یه بشقاب هم بتونید برنج بخورید خوبه.
3- اگر ممکنه فعالیت رو کمتر کنید، اگر ممکنه یه سری کارها رو بعد از افطار انجام بدید،یا کارهایی که ممکنه نشسته انجام بدید و ایستاده نباشه. .
4- افت قند خون رو هم جدی بگیرید.بین علایم بدخلقی و بیحوصلگی رو ذکر کردید که این علایم وقتی بوجود میان که قند خون کمه و به سلولهای مغز نمیرسه و بنابراین در مراحل اول چنین علایمی بوجود میاد.پس افت قند روی مغز شما اثر گذاشته. توجه داشته باشید که در مراحل بعدی اگه پایینتر بیاد علایم مغزی بعدی تشنج و کاهش سطح هوشیاری هست...

یک چیزی رو دیده ام مفید بوده
سحر کباب بخورید
گوشت را مقداری با پشت چاقو ضربه بزنید ( ساطوری کنید ) تا سریع روی آتش پخته شود . (‌میگن این کار حتی از داخل ابلیمو خواباندن هم زودتر گوشت رو میپزه)
بنده کسی رو با این حال دیدم و از موقع مصرف گوشت میگفت حالم از قبل ماه مبارک بهتر است

بپاخیزیم;695602 نوشت:
یک چیزی رو دیده ام مفید بوده
سحر کباب بخورید
گوشت را مقداری با پشت چاقو ضربه بزنید ( ساطوری کنید ) تا سریع روی آتش پخته شود . (‌میگن این کار حتی از داخل ابلیمو خواباندن هم زودتر گوشت رو میپزه)
بنده کسی رو با این حال دیدم و از موقع مصرف گوشت میگفت حالم از قبل ماه مبارک بهتر است

اگر بتونه بخوره که خوبه
گوشت هم لازمه در سحر
اگر تونستن به شکل کبابی، نشد یه کاسه کوچبک خورشت

دختر بارون منم تقریبا مثه شمام

روزایی که مجبورم برم بیرون که دیگه فاجعه اس

هر جا پله پیدا کنم میشینم یخورده حالم جا بیاد

سرپا اصلا نمیتونم وایسم دو سوت سرم گیچ میره و پخش زمین میشم

امروز 8 روزه که روزه ام شدم 52 کیلو احتمالا تا اخر ماه رمضون محو میشم دیگه :khandeh!:

از بعده افطار یه پارچ شربت خاکشیر که با عسل شیرینش کردی درست کن ریز ریز بخور

خامهههههههههههه رو توی منوی غذات بزار حتمن .... از خامه صبونه و شیرینی خامه ای بگیر تا هر بمب کالری که دوس داری

معجون :khandeh!:

از روز اول ماه رمضون تا حالا منو داداشم هر شب شاپوریم .... بورس ویتامینه های درجه 1 تهران :khandeh!: یه لیوان معجون با اون همه مغز و بستنی و شیر پر چرب و خامه مرده رو زنده میکنه:khandeh!: چه برسه به ادم روزه دار:khandeh!:

نور;695019 نوشت:
ا سلام و عرض ادب

از نظر شرعی درصورتی که روزه برایتان ضرر نداشته باشد روزه شما صحیح است

دختر بارون;694034 نوشت:
براي جلوگيري از بدخلقي

حامی;695124 نوشت:
همه مراجع: تشخيص خود بيمار، ملاك است. همين اندازه كه ترس او نسبت به ضرر عقلايى باشد، كافى است. خوف ضرر گاهى از قول متخصص و زمانى از تجربه مريض‏هاى مشابه و گاهى از تجربه خود انسان، به دست مى‏ آيد.

mehrant;695128 نوشت:
سردی بدن، سوزن سوزن شدن، حالت تهوع، بیحالی، بدخلقی همه اینها رو که بیان کردن در اثر افت قند خون ممکنه اتفاق بیفته

سلام علیکم
باتشکر از پرسشگر محترم و کارشناسان بزرگوار

اتفاقا یکی از اقوام ما نیز چنین سوالی داشتند که بنده قصد داشتم در تاپیکی سوال را بپرسم که اکنون با این سوال پرسشگر محترم زمینه ای شد تا بنده همین جا سوالم را بپرسم
یکی از خانمهای فامیل ما فرمودند که شوهرشان فرد خیلی خوش اخلاقی است و یک رستوران خیلی خیلی کوچک دارد و محل پخت و پزشان فوق العاده کوچک است، این آقا وقتی روزه میروند کلا از ظهر به بعد به شدت بد اخلاق میشوند(180 درجه با روزهای عادی متفاوت میشوند!) تا حدی که حتی دعوا هم میکنند !(به گفته خانمشان) یا مثلا از شدت عصبانیت گویا مشت به دیوار میکوبند!!بعد از افطار مجدد 180 درجه عوض میشوند و میشوند همان فرد سابق و حالشان خوب میشود و خیلی خیلی خوش اخلاق میشوند و از رفتار آن روزشان هم ناراحت میشوند و خودشان میگیوند افطار که میکنند حالشان خوب میشود،البته خانمشان میگفتند در روزهای عادی هم اگر گرسنه شوند بد خلق میشوند، حال میخواستند بدانند با توجه به اینکه باید در این گرما در محیط کوچک کنار اجاق گاز باشند و این مشکل را هم دارند می توانند روزه هایشان را بخورند و زمستان قضا نمایند؟
اگر پاسخ این سوال را هم بفرمایید سپاسگزار خواهم بود

باتشکر
یازهرا(س)

[="DarkSlateBlue"]

دختر بارون;694034 نوشت:
سلام
با سپاس

سلام :khoshgel:
خب بذار ببینم چی داریم اینجا: :reading: سوزن سوزن شدن ، سردرد ، تهوع ... خب اینا همش نشونه ی اینه که شما عبادتت کمه! :Narahat az: عبادتتون رو زیاد کنید تا از این بحران عبور کنید.:yes:
شما خانما مخصوصا توی تابستون که کاری ندارید بگیرید از صبح تا شب عبادت کنید....
چیه چرا اینجوری نگام میکنید؟ :moteajeb::khobam: مگه نمیدونید در ماه رمضان خواب هم عبادت است:tajob::shadi:[/]

از کله پاچه کمک بگیرید.

[="Navy"]سلام

راهکار نمی خواد که...چند تا بشقاب گوشت پلو بعلاوه یک بسته خرما بعلاوه یه جعبه زولبیا بخورین تا زود هضم نشه بعلاوه یه هندونه درسته بخورین بعد بگیرین بخوابین و زود هم بلند نشین مثلا نزدیکی ها غروب بلند بشین!

اینطوری تا بخواین از هوش برین غروب میشه و دیگه می تونین زنده بمونین:Cheshmak:..... من بیشتر وقتا اینطوری می کنم!:khandeh!:[/]

[="Lucida Console"]

پرنس کوچولو;695750 نوشت:
سلام

راهکار نمی خواد که...چند تا بشقاب گوشت پلو بعلاوه یک بسته خرما بعلاوه یه جعبه زولبیا بخورین تا زود هضم نشه بعلاوه یه هندونه درسته بخورین بعد بگیرین بخوابین و زود هم بلند نشین مثلا نزدیکی ها غروب بلند بشین!

اینطوری تا بخواین از هوش برین غروب میشه و دیگه می تونین زنده بمونین:Cheshmak:..... من بیشتر وقتا اینطوری می کنم!:khandeh!:

بنیه ات ضعیفه.

mohamad313;695703 نوشت:
از کله پاچه کمک بگیرید.

ولی کله پاچه چرب هست و تشنگی میاره:Nishkhand::aatash:

mehrant;695599 نوشت:
هم انرژی دریافتی شما کمه هم فعالیت تون زیاده.

سلام آقاي دكتر
ممنون از پاسختون. يه سوال ديگه ،مي شه بفرماييد آيا راهي براي افزايش اشتها به خصوص سحر ها وجود داره؟
ممنون

دختر بارون;696064 نوشت:
سلام آقاي دكتر
ممنون از پاسختون. يه سوال ديگه ،مي شه بفرماييد آيا راهي براي افزايش اشتها به خصوص سحر ها وجود داره؟
ممنون

فقط در این حد که یکشب مقداری که میتونید بخورید.شب بعد یه کم بیشتر. دو شب بعد یه کم بیشتر...و کم کم زیاد کنید.
یه سری چیزا هم که تزیین کردن غذا و همراه بودن با مخلفات و ...یه مقدار از لحاظ روانی ممکنه فرد رو ترغیب به خوردن کنه

یارب;695618 نوشت:
سلام علیکم
باتشکر از پرسشگر محترم و کارشناسان بزرگوار

اتفاقا یکی از اقوام ما نیز چنین سوالی داشتند که بنده قصد داشتم در تاپیکی سوال را بپرسم که اکنون با این سوال پرسشگر محترم زمینه ای شد تا بنده همین جا سوالم را بپرسم
یکی از خانمهای فامیل ما فرمودند که شوهرشان فرد خیلی خوش اخلاقی است و یک رستوران خیلی خیلی کوچک دارد و محل پخت و پزشان فوق العاده کوچک است، این آقا وقتی روزه میروند کلا از ظهر به بعد به شدت بد اخلاق میشوند(180 درجه با روزهای عادی متفاوت میشوند!) تا حدی که حتی دعوا هم میکنند !(به گفته خانمشان) یا مثلا از شدت عصبانیت گویا مشت به دیوار میکوبند!!بعد از افطار مجدد 180 درجه عوض میشوند و میشوند همان فرد سابق و حالشان خوب میشود و خیلی خیلی خوش اخلاق میشوند و از رفتار آن روزشان هم ناراحت میشوند و خودشان میگیوند افطار که میکنند حالشان خوب میشود،البته خانمشان میگفتند در روزهای عادی هم اگر گرسنه شوند بد خلق میشوند، حال میخواستند بدانند با توجه به اینکه باید در این گرما در محیط کوچک کنار اجاق گاز باشند و این مشکل را هم دارند می توانند روزه هایشان را بخورند و زمستان قضا نمایند؟
اگر پاسخ این سوال را هم بفرمایید سپاسگزار خواهم بود

باتشکر
یازهرا(س)

نمونه اين سؤال

[=Amiri]روزه گرفتن کنار کوره ذوب فلزات
سؤال:من در قسمت کورهای ذوب فلزات با گرمای بسیار بالا کار می­کنم، روزه گرفتن در کنار این کوره­ها واقعاً طاقت فرسا است. و کار هم اجباری است و نمی­توانم در ماه مبارک رمضان محل کار را تغییر دهم.با توجه به این که کشورمان به تولید نیاز دارد و از سویی هم من با زحمت خیلی زیاد در این اوضاع بی­کاری این کار را برای خودم دست و پا کرده ­ام
الف
- آیا لازم است شغلم را تغییر دهم؟
ب- آیا مسؤولان کارخانه وظیفه‌ای دارن در خصوص روزه گرفتن کارکنان این بخش؟

آيت الله مکارم: چنانچه بتوانید در زمان زمستان یا مواقع مرخصی قضای آن را به­ جا آورید و اگر این مقدار هم در توان شما نباشد پرداخت کفاره کفایت می­ کند.[1]
آيت الله فاضل: الف) تغییر دادن شغل واجب نیست ؛ لیکن روزه گرفتن با کارکردن درمحیط گرم نیز واجب است و کارگران واجب است روزه را بگیرند چنانچه دراثر کار و گرما دربین روز تشنگی غلبه کند و به حدّی برسد که خوف هلاک شدن و ضرر مهمی داشته باشد دراین صورت فقط به مقداری که از خوف مرگ و ضرر نجات پیدا کند می‌تواند آب بخورد و بیشتر از آن هم حق ندارد و درعین حال روزه آن روز را باید قضا کند.
ب)مسؤولان کارخانه نیز مانند کارمندان وظیفه دارند روزه بگیرند و کارگران را به روزه گرفتن تشویق کنند.[2]

[/HR]
[1]. استفتاء مؤلف كتاب بوسه بر دست از دفتر رسمی آیت­ الله مکارم شیرازی، کد رهگیری: 35_17_08_91، تاریخ دریافت پاسخ: 28/8/1391.

[2]. استفتاء مؤلف كتاب بوسه بر دست از دفتر آیت الله فاضل لنکرانی، کد ثبت سؤال 48549, تاریخ دریافت پاسخ 28/9/1391.

[="Tahoma"][="DarkSlateGray"]شدیدا توصیه میکنم در وقت سحر
از جوشیدنی های عطاری ها یا شربت های گیاهی استفاده کنید تا عطش نگیرید.

بخصوص شربت شیرینی مثل خاک شیر. برای شیرین شدنش هم کمی شکر و گلاب بریزید.

.............

راه دیگر عطش نگرفتن این است
لیموترش های کوچک را بشویید و سپس با همان پوست شروع به جویدن کنید و کامل با پوست بخورید.

هر دو روش بالا را من از عوام یاد گرفته ام که انها هم از پدرانشان یاد گرفته اند. و کاملا هم موثر واقع میشود.

اینکه در وقت سحر یا افطار انجام دهید دیگر به دست خودتان مربوط میشود.

............

برای رفع گرسنگی و ضعف هم
توصیه میکنم نون و خرما بخورید.یعنی هسته خرما دراورده و سپس بزارید لا نون و بخورید.[/]

پرسش:

پاسخ:
با سلام و عرض ادب
پاسخ اين سؤال را در قالب نكات زير بيان مي كنيم:
1-افراد زيادي چنين مشكلاتي برايشان پيش مي آيد كه اين مشكلات باتدابيري قابل دفع و رفع است مانند: كم كردن كار، انجام برخي از فعاليت ها بعد از افطار يا بعد از نماز صبح، گرفتن همكار، زودتر سركار رفتن، استراحت زيادتر، استفاده از غذاهاي مقوي و رفتن تا حد شرعي و خوردن روزه و خوردن روزه در صورتي كه ضرر دارد و..... به يك نمونه دقت كنيد

«شوهرم فرد خیلی خوش اخلاقی است و یک رستوران خیلی خیلی کوچک دارد و محل پخت و پزشان فوق العاده کوچک است، وقتی روزه می گيرد کلا از ظهر به بعد به شدت بد اخلاق می شود؛ 180 درجه با روزهای عادی متفاوت می شوند! تا حدی که حتی دعوا هم می‌ کند یا مثلا از شدت عصبانیت مشت به دیوار می کوبد!! بعد از افطار مجدد 180 درجه عوض می‌شود و می‌شود همان فرد سابق و حالش خوب می شود و از رفتار آن روزشان هم ناراحت می شود می گويد افطار که می کنم حالم خوب می شود، البته در روزهای عادی هم اگر گرسنه شود بد خلق می شود، با توجه به اینکه باید در این گرما در محیط کوچک کنار اجاق گاز باشند و این مشکل را هم دارند می تواند روزه هایش را بخورد و زمستان قضا نماید؟»

2- از نظر شرعی درصورتی که روزه برایتان ضرر نداشته باشد روزه شما صحیح است. همه مراجع مي فرمايند در تشخيص ضرر داشتن، تشخيص خود بيمار، ملاك است. همين اندازه كه ترس او نسبت به ضرر عقلايى باشد، كافى است. خوف ضرر گاهى از قول متخصص و زمانى از تجربه مريض‏هاى مشابه و گاهى از تجربه خود انسان، به دست مى‏ آيد.[1]
3- توجه به برنامه‌هاي معنوي تلاوت قرآن به صورت جزخواني گروهي در مجالس بانشاط، حضور در نماز جماعت، توجه به روزه اولي هاي با اراده، همنشيني و معاشرت با روزه داران، دور نگه داشتن مواد غذايي از مقابل ديد و ذكر گفتن، شنيدن سخنراني هاي ديني... كمك زيادي در تقويت اراده دارد.
4- اگر بنينه شما ضعيفي است چندين بار در اين ماه مسافرت كنيد و روزه خود را افطار كنيد. حاج آقا حسن خميني در برنامه زنده باد زندگي دعوت شده بود به نظرم ايام رحلت امام بود. ايشان مي گفت: امام براي اين كه به دختر بچه هايي كه به سن تكليف رسيده بودند فشار نيايد مسافرت مي كردند به محل خودشان. و در زمستان يك ماه در منزل امام ماه روزه بود. (ظاهرا در مسافرت خود امام در وطن خود بوده اند و روزه مي گرفته اند)
5- علایمی که بیان کرديد مانند سردی بدن، سوزن سوزن شدن، حالت تهوع، بیحالی، بدخلقی و...به احتمال زياد علایم افت قند خون است؛ یعنی یا میزان غذا و انرژی دریافتی شما کم است یا فعالیت زیادی داريد که انرژی شما مصرف می‌شود. از انجا كه هم انرژی دریافتی شما کم است و هم فعالیت تان زیاد است. پس :
الف- باید در طول شب بیشتر بخورید.نیازی نیست حتماً افطار رو زیاد بخورید چون موقع افطار معده مدت طولانی خالی بوده و جمع شده توانایی پذیرش حجم زیاد رو نداره.پس بطور مکرر وعده های کوچیک کوچیک، مثل میوه، آش، نمیدونم هر چیزی که دوست دارید و دلتون میکشه تا موقع خواب بخورید.
ب- سحر چیز شیرین نخورید در عوض سعی کنید مقداری برنج یا نون بخورید.یه بشقاب هم بتونید برنج بخورید خوبه.
ج- اگر ممکنه فعالیت رو کمتر کنید، اگر ممکنه یه سری کارها رو بعد از افطار انجام بدید،یا کارهایی که ممکنه نشسته انجام بدید و ایستاده نباشه. .
د- افت قند خون رو هم جدی بگیرید.بین علایم بدخلقی و بیحوصلگی رو ذکر کردید که این علایم وقتی بوجود میان که قند خون کمه و به سلولهای مغز نمیرسه و بنابراین در مراحل اول چنین علایمی بوجود میاد. پس افت قند روی مغز شما اثر گذاشته. توجه داشته باشید که در مراحل بعدی اگه پایینتر بیاد علایم مغزی بعدی تشنج و کاهش سطح هوشیاری هست...[2]

پرسش و پاسخ مشابه
روزه گرفتن کنار کوره ذوب فلزات
سؤال: من در قسمت کورهای ذوب فلزات با گرمای بسیار بالا کار می­کنم، روزه گرفتن در کنار این کوره­ها واقعاً طاقت فرسا است. و کار هم اجباری است و نمی­توانم در ماه مبارک رمضان محل کار را تغییر دهم. با توجه به این که کشورمان به تولید نیاز دارد و از سویی هم من با زحمت خیلی زیاد در این اوضاع بی­کاری این کار را برای خودم دست و پا کرده ام
الف- آیا لازم است شغلم را تغییر دهم؟
ب- آیا مسؤولان کارخانه وظیفه‌ای دارن در خصوص روزه گرفتن کارکنان این بخش؟
آيت الله مکارم: چنانچه بتوانید در زمان زمستان یا مواقع مرخصی قضای آن را به­ جا آورید و اگر این مقدار هم در توان شما نباشد پرداخت کفاره کفایت می­ کند.[3]
آيت الله فاضل: الف) تغییر دادن شغل واجب نیست ؛ لیکن روزه گرفتن با کارکردن درمحیط گرم نیز واجب است و کارگران واجب است روزه را بگیرند چنانچه دراثر کار و گرما دربین روز تشنگی غلبه کند و به حدّی برسد که خوف هلاک شدن و ضرر مهمی داشته باشد دراین صورت فقط به مقداری که از خوف مرگ و ضرر نجات پیدا کند می‌تواند آب بخورد و بیشتر از آن هم حق ندارد و درعین حال روزه آن روز را باید قضا کند.
ب)مسؤولان کارخانه نیز مانند کارمندان وظیفه دارند روزه بگیرند و کارگران را به روزه گرفتن تشویق کنند.[4]

...................................
1- گروه محققان، دفتر نهم(پرسش ها و پاسخ هاى برگزيده ويژه ماه مبارك رمضان) پرسش ها و پاسخ هاى دانشجويى، 1جلد، ص
2- توصيه هاي پزشك سايت گفتگوي ديني دكتر مهرانت
3- استفتاء مؤلف كتاب بوسه بر دست از دفتر رسمی آیت­ الله مکارم شیرازی، کد رهگیری: 35_17_08_91، تاریخ دریافت پاسخ: 28/8/1391. (وبلاگ بوسه بردست)
4- استفتاء مؤلف كتاب بوسه بر دست از دفتر آیت الله فاضل لنکرانی، کد ثبت سؤال 48549, تاریخ دریافت پاسخ 28/9/1391. (وبلاگ بوسه بردست)

موضوع قفل شده است