جمع بندی اشک دم مشک

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اشک دم مشک

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام به استاد حامی و کاربران محترم؛

ماه رمضون هست و سحر و ادعیه هایی که توصیه شده در سحر ها قرائت بشه و همینطور که اطلاع دارید مناجات ها فوق العاده متضرعانه هستند و برای کسی مثل من که فورا اشکم میاد خیلی بار احساسی داره و برای یک دعای نیم ساعته من قشنگ نیم ساعت گریه میکنم!! بعدشم این که شب های قدر رو داریم و توی مراسم ها که من از اول تا آخرش اشکم میاد دیگه!

این گریه ها به این حد باعث افسردگی نمیشه؟ به نظر شما بنده حالت افراطی دارم یا همه همینطور هستند؟ اگر بیش از اندازه هست لطفا راهکارهایی بدید که در عین استفاده مفید از این ماه در نهایت دچار تشویش ذهنی و افسردگی یا اضطراب نشویم. در نهایت تو این ماه خدایی نکرده دچار خسران بشیم به جای رشد معنوی.

(راستی اینکه آدم سریع اشکش بیاد فکر میکنم خوب نیست...نه؟)

خیلی ممنون.

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما پرسشگر محترم
اين كه چرا انسان زود گريه اش مي گيرد مي تواند علل مختلفي داشته باشد عمده ترين آنها عبارتند از :
افسردگي، اضطراب، مكانيزم دفاعي ناپخته در برابر مشكلات، يادگيري و تقويت ها، سبك تربيتي، جنسيت (زنان هيجاني تر از مردان)، خواندن كتاب هاي رمانتيك، ديدن فيلم هاي رمانتيك و عشقي، ويژگي هاي اخلاقي و عرفاني، ويژگي هاي شخصيتي، عوارض برخي داروها، و...
در مورد شما نيز بايد دقت كنيد ببينيد از بين اين علل كدام يك نمود و ظهور بيشتري دارد.
* افرادي كه روحيه هنري دارند و ريز بين و نازك انديش هستند به شدت عاطفي و احساسي هستند.
* اگر گريه هاي مكرر داريد و خلق تان پايين است و احساس خوشايندي از زندگي و ارتباط با خود و ديگران نداريد با روان شناس باليني مشورت كنيد.
* گاهي گريه زياد جنبه معنوي دارد و انسان وقتي به صفات و اسما و آثار و الطاف خداوند و يا به عذاب و نعمت هاي بهشتي فكر مي كند از روي خوف يا شوق گريه مي كند. حضرت يحيي اهل گريه بود و طوري كه وقتي پدرشان مي خواستند موعظه كنند رعايت حال ايشان را مي كردند.
* اگر بعد از شنيدن دعا احساس افسردگي و نااميدي به شما دست مي دهد. از شنيدن دعاهاي محزون خودداري كنيد و در برابر خودتان دعا را بخوانيد و روي جلوهاي رحماني و الطاف و موهبت هاي خداوند به بندگانش تمركز كنيد و تكرار. مانند
يا مَن سَبَقَت رَحمتُه غضبَه، اي خدايي كه رحمتت از غضبت پيشي گرفته و...
* از آثار رمانتيك (كتاب يا فيلم) كمتر استفاده كنيد و فيلم هاي رزمي (البته نه خشن و پرخاشگرانه) ببينيد. كتاب «پايي كه جا ماند» و «من زنده ام» را براي تقويت اراده و شجاعت مطالعه كنيد.

اگر درباره علل توضيحي داريد بفرماييد تا بيشتر توضيح بدهم

من هم خیلی گریه می کنم البته بیشتر برای گناهام . در واقع شرکت توی همچین مراسمی و خوندن دعاها باعث این حالت در من شد و همچنین باعث شد به خیلی از کارایی که انجام میدم با دقت بیشتری توجه کنم . خیلی از گناهان رو دیگه مرتکب نمیشم و این جنبه ی مثبتشه . اما فکر میکنم کم کم داره ناامیدم میکنه ، یعنی اینقدر تک تک گناهام میاد جلو چشمم و هر چقدرم میگذره بیشتر به وسعتشون پی میبرم ، از بدی خودم وحشت میکنم . جدیدا به این حد رسیدم که فکر میکنم حتی درختا و در و دیوار هم از من بدشون میاد!!
خیلی شرمنده ام .
من هم میترسم که ناامید و افسرده بشم .جدیدا قلبم هم درد میگیره از یه طرف با دعا و قرآن دارم آروم میشم و خیلی علاقمند به این حیطه شدم .
شاید من ظرفیتشو ندارم .

طاهر;693947 نوشت:
(راستی اینکه آدم سریع اشکش بیاد فکر میکنم خوب نیست...نه؟)

عجب
تو این روزگاری که چشم ها خشک است شما از تری چشم ناراحتی !
اینقدر چشمها خشک است که شما جو زده شدی شاید شما ایراد داری

این ایه قران تکان دهنده است . سوره بقره ایه 74
[=Traditional Arabic]ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُمْ مِنْ بَعْدِ ذَٰلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً [=times new roman]ۚ وَإِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الْأَنْهَارُ [=times new roman]ۚ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَاءُ [=times new roman]ۚ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ [=times new roman]ۗ وَمَا اللَّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ﴿٧٤﴾

سپس دل‏هاى شما بعد از آن [معجزه شگفت‏انگيز] سخت شد ، مانند سنگ يا سخت‏تر ؛ زيرا پاره‏ اى از سنگ‏هاست كه از آنها نهرها مى‏جوشد ، و پاره‏ اى از آنها مى‏شكافد و آب از آن بيرون مى‏آيد ، و پاره‏ اى از آنها از ترس خدا [از بلندى] سقوط مى‏كند ؛ و خدا از آنچه انجام مى‏دهيد بى‏خبر نيست .«74»

مواظب باشین فکر نکنین اشک دارین ادم خوبی هستین و دچار غرور بشین . تمام اشک هایتان در نظرتان هیچ باشد

ویدانا;694729 نوشت:
خیلی از گناهان رو دیگه مرتکب نمیشم و این جنبه ی مثبتشه . اما فکر میکنم کم کم داره ناامیدم میکنه ، یعنی اینقدر تک تک گناهام میاد جلو چشمم

این ممکن است از کید های شیطان باشد . گناهان چرا میاد جلو چشمتان ؟
یک زمانی اشتباه کردین گناه کردین .
الان توبه کردین و اگر نیاز به جبران هم داشته باشد جبران کنین ( مثل حق الناس و حق الله )
تمام
دیگه گناهی وجود نداره
بلکه خدا تبدیل کننده سیئات به حسنات است سوره فرقان ایه 70
[=Traditional Arabic]إِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَٰئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ [=times new roman]ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا [=Traditional Arabic]﴿٧٠﴾
مگر آنان كه توبه كنند و ايمان آورند و كار شايسته انجام دهند ، كه خدا بدى‏هايشان را به خوبى‏ها تبديل مى‏كند ؛ و خدا بسيار آمرزنده و مهربان است .«70»

اوضاع من بسیار جدی تر و بی ریخت تر از این حرفهاست
مهم آثار گناهان و سیاهی ها و تباهی هاییه که به جا میمونه و یک شبه هم درست نمیشه .
امان از حق الناس .

در ادعیه از گناهان طلب امرزش میکنیم
هر چند ما متاسفانه گرفتار غیبت و بعضی گناهان دیگر هستیم اما اگر کسی اینها را هم نداشته باشد وقتی در دعا طلب امرزش میکند ابعاد دیگری دارد
ما ادم هستیم و هر قدر از محبت خدا دور باشیم نیاز به توبه داریم

ویدانا;694739 نوشت:
اما فکر میکنم کم کم داره ناامیدم میکنه .

گناهتان هر چه باشد این حرف شما از ان بدتر است .
برنامه برای جبران عواقب گناهتان داشته باشید و تلاش کنید
اما عرض بنده اینست که یکی از مکائد شیطان القا نا امیدی است

ـ شیخ صدوق در عیون اخبارالرّضا (علیه السّلام) می فرماید:
حمید بن قحطبه، کسی بود که 60 نفر از اولاد حضرت زهرا را در یک شب کشتـه بود، ماه رمضان را روزه نمی گرفت و می گفت:
من از رحمت حق ناامید هستم؛ زيرا هيچ بخششی برای من نخواهد بود.
وقتی به امام رضا (علیه السّلام) خبر دادند، فرمودند:
گناه ناامیدی او از رحمت خداوند، از گناه آن شب وی سنگین تر است.

منبع: http://www.hatampouri.ir/new/index.php?option=com_content&view=article&id=682:1389-11-18-20-11-35&catid=108:1389-09-02-12-40-43&Itemid=112

سلام
کور نشید یه وقت!!!

طاهر;693947 نوشت:
این گریه ها به این حد باعث افسردگی نمیشه؟

1- شما مگر بعد از گریه بخاطر ارتباط عاشقانه شارژ نمیشی ؟ اگر شارژ میشی که هیچ اگر شارژ نمیشی پس چرا ؟ ایا ارتباط عاشقانه نیست ؟
2- شما نیازی به تباکی نداری ( یا حداقل نیازی به این نوع تباکی به مفهومی که در جامعه ما مرسوم است نداری ) راحت باش . اگر اشک داشتی گریه کن . نداشتی به خودت فشار نیار حتی اگر دیدی مجلس گرم است

چون خدا خواهد که ما یاری کند | میل مارا جانب زاری کند
ای خنک چشمی که آن گریان اوست| وی همایون دل که آن بریان اوست
آخر هرگریه آخر خنده ای است| مردآخربین مبارک بنده ای است
هرکجا آب روان سبزه بود | هرکجا اشک روان رحمت شود
باش چون دولاب نالان چشم تر|تازصحن جانت برروید خضر
اشک خواهی رحم کن براشک بار | رحم خواهی برضعیفان رحم آر این را چندروز پیش در مثنوی خواندم گفتم شاید به درد این تاپیک بخورد

پرسش:
برای یک دعای نیم ساعته من قشنگ نیم ساعت گریه میکنم!!شب های قدر رو داریم و توی مراسم ها که من از اول تا آخرش اشکم میاد دیگه!
این گریه ها به این حد باعث افسردگی نمیشه؟ به نظر شما بنده حالت افراطی دارم یا همه همینطور هستند؟

پاسخ:
سلام بر شما پرسشگر محترم
اين كه چرا انسان زود گريه اش مي گيرد مي تواند علل مختلفي داشته باشد عمده ترين آنها عبارتند از :
افسردگي، اضطراب، مكانيزم دفاعي ناپخته در برابر مشكلات، يادگيري و تقويت ها، سبك تربيتي، جنسيت (زنان هيجاني تر از مردان)، خواندن كتاب هاي رمانتيك، ديدن فيلم هاي رمانتيك و عشقي، ويژگي هاي اخلاقي و عرفاني، ويژگي هاي شخصيتي، عوارض برخي داروها، و...
در مورد شما نيز بايد دقت كنيد ببينيد از بين اين علل كدام يك نمود و ظهور بيشتري دارد.
* افرادي كه روحيه هنري دارند و ريز بين و نازك انديش هستند به شدت عاطفي و احساسي هستند.
* اگر گريه هاي مكرر داريد و خلق تان پايين است و احساس خوشايندي از زندگي و ارتباط با خود و ديگران نداريد با روان شناس باليني مشورت كنيد. گريه هاي مكرر مي تواند در كنار برخي نشانه هاي ديگر، نشانه افسردگي و اضطراب باشد.
* گاهي گريه زياد جنبه معنوي دارد و انسان وقتي به صفات و اسما و آثار و الطاف خداوند و يا به عذاب و نعمت هاي بهشتي فكر مي كند از روي خوف يا شوق گريه مي كند. حضرت يحيي اهل گريه بود و طوري كه وقتي پدرشان مي خواستند موعظه كنند رعايت حال ايشان را مي كردند.
* اگر بعد از شنيدن دعا احساس افسردگي و نااميدي به شما دست مي دهد. از شنيدن دعاهاي محزون خودداري كنيد و در برابر خودتان دعا را بخوانيد و روي جلوهاي رحماني و الطاف و موهبت هاي خداوند به بندگانش تمركز كنيد و تكرار. مانند
يا مَن سَبَقَت رَحمتُه غضبَه، اي خدايي كه رحمتت از غضبت پيشي گرفته و...
* از آثار رمانتيك (كتاب يا فيلم) كمتر استفاده كنيد و فيلم هاي رزمي (البته نه خشن و پرخاشگرانه) ببينيد. كتاب «پايي كه جا ماند» و «من زنده ام» را براي تقويت اراده و شجاعت مطالعه كنيد. (البته در صورتي كه در بررسي ها مشخص شد كه افسردگي و اضطراب نداريد)

* برخي خوراكي ها مانند عدس قلب را رقيق مي كند.
اگر درباره علل توضيحي داريد بفرماييد تا بيشتر توضيح بدهم

موضوع قفل شده است