جمع بندی درخواست منبع حدیثی از امام باقر علیه السلام در بیان فضیلت امیرالمومنین علیه السلام

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست منبع حدیثی از امام باقر علیه السلام در بیان فضیلت امیرالمومنین علیه السلام

با سلام

میخواستم منبع حدیث زیر را در صورت وجود بگذارید . تشکر

« وَيَسْتَنبِئُونَكَ أَحَقٌّ هُوَ قُلْ إِي وَرَبِّي إِنَّهُ لَحَقٌّ وَمَا أَنتُمْ بِمُعْجِزِينَ (یونس ایه 53 )

و از تو خبر مى‏گيرند آيا آن راست است بگو آرى سوگند به پروردگارم كه آن قطعا راست است و شما نمى‏توانيد [خدا را] درمانده كنيد .

ابن بابویه از امام باقر علیه السلام روایت کردند که پیامبر اکرم به امام علی علیه السلام فرمودند یا سوار می شوید یا بر می گردید زیرا خداوند به من دستور داد اگر تو سواره بودید من سواره شوم و اگر تو پیاده بودی من پیاده باشم و مرا مخصوص به رسالت قرارداد و تو را ولی و وصی من قرار داد. کسی که تو را انکار کرد به من ایمان نیاورده است وکسی که تو را انکار کند مرا اقرار نکرده است و کسی که از تو روی برگردانده است تابع من نیست و کسی که به تو کفر بورزد به خدا ایمان نیاورده است و همانان فضل تو فضل من است و فضل من فضل خداست و کسی که به نزد خداوند برود در حالی که ولایت تو را نداشته باشد دست خالی به نزد خدا رفته است و کسی که عملی دارد ولی ولایت تو را نداشته باشد عمل او از بین می برد و من نمی گویم مگر اینکه از جانب خدا می گویم و فضل خداوند بر بندگان در اثر موالات به پیامبر از طلاو نقره بهتر و ان بهای بهشت است . »

جایی که من این روایت رو خوندم منبع رو داده بود کتاب « تاویل الآیات » .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

این روایت، در کتاب شریف "تأویل الآیات الظاهرة" ص 222 به این صورت نقل شده است: (طبق نقل نرم افزار جامع التفاسیر):

ما رواه الشيخ أبو جعفر محمد بن بابويه رحمه الله عن علي بن أحمد بن عبد الله البرقي عن أبيه محمد بن خالد بإسناد متصل إلى محمد بن الفيض بن المختار عن أبي جعفر محمد بن علي الباقر عن أبيه عن جده ع قال

خرج رسول الله ص ذات يوم و هو راكب و خرج علي ع و هو يمشي فقال له يا أبا الحسن إما أن تركب و إما أن تنصرف فإن الله عز و جل أمرني أن تركب إذا ركبت و تمشي إذا مشيت و تجلس إذا جلست إلا أن يكون في حد من حدود الله لا بد لك من القيام و القعود فيه و ما أكرمني الله بكرامة إلا و قد أكرمك بمثلها و خصني الله بالنبوة و الرسالة و جعلك وليي في ذلك تقوم في حدوده و صعب أموره و الذي بعثني بالحق نبيا ما آمن بي من أنكرك و لا أقر بي من جحدك و لا آمن بالله من كفر بك و إن فضلك لمن فضلي و إن فضلي لفضل الله و هو قول ربي عز و جل قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ ففضل الله نبوة نبيكم و رحمته ولاية علي بن أبي طالب ع فَبِذلِكَ قال بالنبوة و الولاية فَلْيَفْرَحُوا يعني الشيعة هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ يعني مخالفيهم من الأهل و المال و الولد في دار الدنيا و الله يا علي ما خلقت إلا لتعبد ربك و ليعرف بك معالم الدين و يصلح بك دارس السبيل و لقد ضل من ضل عنك و لن يهتدي إلى الله من لم يهتد إليك و إلى ولايتك و هو قول ربي عز و جل وَ إِنِّي لَغَفَّارٌ لِمَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ صالِحاً ثُمَّ اهْتَدى‏ يعني إلى ولايتك و لقد أمرني ربي تبارك و تعالى أن أفترض من حقك ما أفترض من حقي و إن حقك لمفروض على من آمن بي و لولاك لم يعرف حزب الله و بك يعرف عدو الله و من لم يلقه بولايتك لم يلقه بشي‏ء و لقد أنزل الله عز و جل إلي يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ يعني في ولايتك يا علي وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ و لو لم أبلغ ما أمرت به من ولايتك لحبط عملي و من لقي الله عز و جل بغير ولايتك فقد حبط عمله و غدا سحقا له سحقا و ما أقول إلا قول ربي تبارك و تعالى و إن الذي أقول لمن الله أنزله فيک.

ایشان خودش در این کتاب نقل کرده از شیخ صدوق.

ضمنا محتوای حدیث چیزی که مخالف قرآن کریم و روایات باشد ندارد و قابل پذیرش است.

صلی الله علیک یا رسول الله و علی آلک الأطیبین الأطهرین.

سید شرف الدین تاویل الایات معمولا در تألیف خود از منابع متعددی مانند: کنز الفوائدکراجکی، کشف الغمة، اربلی، کتاب‏های علامه حلی استفاده کرده و نیز از تفاسیر معاصران ثقةالاسلام کلینی بیشترین بهره را برده است.

موضوع قفل شده است