صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرداخت صدقه؛ نوعی باج و زیر سبیلی؟!

نوشته
    500
    حضور
    16 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1648

اشاره پرداخت صدقه؛ نوعی باج و زیر سبیلی؟!

اگرچه نفس «زکات» و «صدقه» کار بسیار پسندیده‌ای هست؛ اما موضوعی ذهن منو درگیر کرده:

«صدقه هفتاد بلا را دفع میکند».

چرا تا زمانی که من به خدا (یا در راه خدا) پول ندم، بلاها از من دفع نمی‌شن؟
    آیا این‌کار خدا، نوعی زورگیری نیست؟
    یه باج‌گیر میگه: «بهم پول بده تا در امان باشی؛ وگرنه بلا سرت میارم». خدا هم میگه: «صدقه بده تا در امان باشی و گرنه ...».
    آیا این باج گیری نیست؟ آیا این خدا، خدایی نیازمند جیب بنده‌هاش نیست؟

ویرایش توسط مرید الحسین (ع) : ۱۳۹۴/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۵:۳۰
    فـــارغ ز امـیـد رحمـت و بــــیم امـــیـد
    آزاد ز خـاک و بــــــــاد و از آتـــش و آب

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

پرداخت صدقه؛ نوعی باج و زیر سبیلی؟!

کارشناس بحث: استاد شعیب

5. صلوات ها 4

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

با سلام خدمت شما دوست گرامی
    صدقه از نظر اسلام داراى دامنه گسترده‏اى است كه شامل هر گونه انجام كار خیر و مساعدت به دیگران و برداشتن گامى در جهت خدمت به مردم است؛ گاهى ارشاد یا گفتن كلمه خیرى از كمك مالى ارزشمندتر و ماندگارتر است. ممكن است براى شهر یا خانواده ما بلا و مصیبتى رقم خورده باشد ولى ما با صدقه مى توانیم آن را تغییر دهیم. صدقه موجب دفع بلا و طولانى شدن عمر مى گردد، چنانچه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)فرمودند : الصَّدَقَةُ تَدْفَعُ الْبَلَاءَ وَ هِیَ أَنْجَحُ دَوَاءً وَ تَدْفَعُ الْقَضَاءَ وَ قَدْ أُبْرِمَ إِبْرَاماً وَ لَا یَذْهَبُ بِالْأَدْوَاءِ إِلَّا الدُّعَاءُ وَ الصَّدَقَة(بحارالأنوار، ج 93، ص 137، ح71.)؛ صدقه بلا را برطرف مى‏ كند و مۆثرترینِ داروست. همچنین، قضاى حتمى را برمى‏ گرداند و درد و بیمارى‏ ها را چیزى جز دعا و صدقه از بین نمى ‏برد.امام باقر (علیه السلام): اَلبِرُّ وَ الصَّدَقَةُ یَنفیانِ الفَقرَ وَ یَزیدانِ فِى العُمرِ وَ یَدفَعانِ عَن صاحِبِهِما سَبعینَ میتَةَ سوءٍ ؛(من لا یحضره الفقیه، ج 2 ، ص 66 ، ح 1729.) كار خیر و صدقه، فقر را مى‏ بَرند، بر عمر مى‏ افزایند و هفتاد مرگ بد را از صاحب خود دور مى‏ كنند.رسول خدا (صلی الله علیه و آله): هر که سه مرتبه بگوید: « به نام خداوند بخشنده مهربان، هیچ نیرو و قدرتی جز با خدای والا و بلند مرتبه نیست»، خداوند متعال او را از نود و نه بلا کفایت کند که آسان ترین آن خفگی است(الکافی، ج 2، ص 276 ،ح 31.)

این روایات نشان می دهد که خدا به واسطه صدقه بلا ها را از بندگان دور می کند
    نکته مهم این است که آنچه که خدا از بندگان دفع می کند بلاها و مصائبی است که خود آنها موجب به وجود آمدنش بوده اند و خود باعث آن اند نه این که خدا بدون دلیل بخواهد به آنها مصیبتی وارد کند و بگوبد پول بدهید تا آن را به شما نرسانم.
    قرآن می فرماید آنچه که از بدی ها به شما می رسد دست پرورده خود شماست ما اصابكم من مصيبة فبما كسبت ايديكم
    پس اولا این صدقه ای که ما می دهیم منحصر در پول و کمک مالی نیست
    ثانیا این صدقه نفعی به خدا نمی رساند که خدا بخواهد از بندگانش باج بگیرد
    ثالثا این صدقه وسیله ای است برای بندگان برای دفع بلاهایی که خود سبب آن شده اند
    و رابعا خدا این راه را به بندگان برای رفع این مصائب نشان داده است.
    امام صادق (علیه السلام ) نقل كرده است كه روزى مردى یهودى بر حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) گذشت و گفت: (السام علیک ؛ مرگ بر تو ) حضرت در پاسخ فرمود: (السام علیك؛ مرگ بر خودت ) اصحاب گفتند: یا رسول الله (صلى الله علیه و آله ) این مرد یهودى بر شما، مرگ طلبید. فرمود: من نیز همان را به سوى خودش باز گردانیدم. امروز او را مارى مى گزد و مى میرد. مرد یهودى هیزم شكن بود، از همان جا به صحرا رفت و هیزم خود را گرد آورد و بر پشت گرفت و بازگشت. حضرت رسول (صلى الله علیه و آله ) او را دید و به شگفت در آمد. فرمود: هیزم را به زمین بگذار. وقتى مرد یهودى، هیزم را به زمین گذاشت، مارى از میان هیزم ها بیرون خزید كه چوبى میان دندانش گیر كرده بود. حضرت فرمود: امروز چه كرده اى؟ یهودى گفت: دو گرده نان داشتم، یكى را به فقیرى دادم و یكى را خودم خوردم. حضرت فرمود: خداوند با همان صدقه، بلا را از تو دفع فرموده و چوب در دهان مار، گیر كرده است، سپس فرمود: صدقه مرگ بد را دفع مى كند.(محمد باقر مجلسى ، عین الحیاه ؛ فروع كافى ، ج 4، ص 7، ح 1.)

و نکته پایانی این که در عالم اسباب و وسائلی در کار است که برخی از آنها امور و اسباب مادی و برخی معنوی هستند خدا از روی فضل و کرم این اسباب را برای رسیدن به مقصود قرار داده است که یکی از مهمترین آنها صدقه است

7. صلوات ها 7

نوشته
    500
    حضور
    16 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1648

درود
    جناب طاهر موضوع گفتار رو تغییر دادن!
    پرسش من هم در مورد صدقه‌س، هم خمس.
    نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
    این روایات نشان می دهد که خدا به واسطه صدقه بلا ها را از بندگان دور می کند
    اون گردنه بگیر هم به واسطه‌ی پول، از بلایی که قراره سر مردم بیاد پیش‌گیری میکنه.
    نکته مهم این است که آنچه که خدا از بندگان دفع می کند بلاها و مصائبی است که خود آنها موجب به وجود آمدنش بوده اند و خود باعث آن اند نه این که خدا بدون دلیل بخواهد به آنها مصیبتی وارد کند و بگوبد پول بدهید تا آن را به شما نرسانم.
    قرآن می فرماید آنچه که از بدی ها به شما می رسد دست پرورده خود شماست ما اصابكم من مصيبة فبما كسبت ايديكم
    آیه‌هایی هم بیان‌گر این هستن که همه‌چیز (خوبی یا بدی) از جانب خداست.
    اما اگر زحمتی نیست بیشتر روی موضوع «عقلی» گفت و گو کنیم نه «نقلی» چون موضوع مربوط به خداشناسی هستش.

از نظر عقل، اگر کسی «مهربان مطلق» باشه بدون نیاز به واسطه و دلیل هرچه خوبی از دستش برمیاد، انجام میده.
    خورشید از مردم پول نمی‌گیره که نوری ویژه به اون‌ها بتابونه
    اگر کسی برای نیکی کردن پول دریافت کنه، صفتش «مهربان» و بدتر از اون «مهربان مطلق» نیست. حتی اگر پول رو برای خودش نخواد و اون رو هزینه‌ی بچه‌هاش بکنه.
    ثانیا این صدقه نفعی به خدا نمی رساند که خدا بخواهد از بندگانش باج بگیرد
    پس چرا درخواست پول می‌کنه؟
    چرا مردم رو می‌ترسونه که اگر پول ندید، بلا سرتون می‌آد؟
    سودش به چه کسی می‌رسه؟
    ثالثا این صدقه وسیله ای است برای بندگان برای دفع بلاهایی که خود سبب آن شده اند
    می‌شه بفرمایید چطوری میشه فهمید که این بلاها از کارهای مردم ناشی شده و همچنین، چطوری می‌شه مطمن شد که صدقه دادن بلاها رو دفع می‌کنه؟
    با چه معیاری این رو میشه فهمید؟

من به چن دیدگاه ناسازگار در این زمینه رسیدم:
    یک: هرکس بدی کنه، بدی می‌بینه.
    دوم: هرکه در این بزم مقرب تر است، جام بلا بیشترش می‌دهند (هرکی آدم بهتریه، بیشتر بلا سرش میاد). نمونه‌ش هم یعقوب پیامبر.
    سوم: اگر می‌بینی آدم‌های ستم‌گر و مال مردم خور بلایی سرشون نمیاد، برای اینه که «مستمع آزاد» شدن و خدا رهاشون کرده.

پس این یه قانون ثابت نیست که اگر کسی بدی کرد، بلا سرش می‌آد و هرکی خوبی کرد (صدقه داد، کمک جهیزه داد و ...) بلا سرش نیاد.
    این‌طور نیس؟

من با توجه به این حرفای ناسازگار، نمی‌تونم این رو بپذیرم که «خدای اسلام» از گرفتن پول‌های صدقه و خمس، سودی عایدش نمی‌شه.
    اگر امکانش هست، منو راهنمایی کنید.

ویرایش توسط آبـرنـگـ : ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ در ساعت ۰۰:۳۴

9. صلوات ها 5

نوشته
    1,850
    حضور
    25 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4427

نقل قول نوشته اصلی توسط آبـرنـگـ نمایش پست ها
    از نظر عقل، اگر کسی «مهربان مطلق» باشه بدون نیاز به واسطه و دلیل هرچه خوبی از دستش برمیاد، انجام میده.
    خورشید از مردم پول نمی‌گیره که نوری ویژه به اون‌ها بتابونه
    اگر کسی برای نیکی کردن پول دریافت کنه، صفتش «مهربان» و بدتر از اون «مهربان مطلق» نیست. حتی اگر پول رو برای خودش نخواد و اون رو هزینه‌ی بچه‌هاش بکنه.
    اگر کسی در مقابل خورشید دیواری بلند بکشد و در پشت آن زندگی کند و از نور خورشید خود را در حجاب کند آیا باز هم خورشید به او نورش را می دهد. هرگز
    خدا صفت رحمانیت دارد یعنی به همه چه کافر و چه مومن حیات و رزق و روزی می دهد اما در برخی از موارد که عده ای خود را در پشت دیوار گناهان محبوس می کنند خدا نمی گوید حال که خود را از رحمانیت من محجوب کردید من به شما رحم نمی کنم بلکه راه هایی را برای این به دست آوردن این نور محجوب معرفی می کند .
    نکته دیگر این دنیای ما دنیای علت و اسباب است و خدا ابا دارد که این ترتیب را به هم بریزد و امور را در اسباب و علل جاری می کند انسان که دارای قوه اختیار است با بقیه موجودات فرق دارد او با استفاده از قوه اختیار خود می تواند خوب یا بد زندگی کند می تواند در نور خورشید قرار بگیرد و یا پرده ها را بکشد و در تاریکی زندگی کند اما موجودات دیگر که اختیار ندارند تکاملشان در زندگی معمولی و طبیعی است و رشد می کنند و زایل می شوند اما انسان بیشترین خیر را با اخذ اختیار می تواند کسب کند این که اعمالش به طور غیر اختیاری انجام شود اصلا به صلاح و در راستای کمال او نیست بلکه مصادره اختیار او به ضرر اوست پس این که خدا خیری را در راستای اعمال اختیاری به او برساند عین مهربانی و حکمت الهی است.

پس چرا درخواست پول می‌کنه؟
    چرا مردم رو می‌ترسونه که اگر پول ندید، بلا سرتون می‌آد؟
    سودش به چه کسی می‌رسه؟
    به خود فرد پول دهنده می رسد
    چرا که با اعمال اختیاری به کمال خود می رسد و این صدقه دادن راهی است برای جلب رحمت اضافی ، رحمتی فوق رحمت عادی که خود فرد از اختیارش کسب کرده است.

می‌شه بفرمایید چطوری میشه فهمید که این بلاها از کارهای مردم ناشی شده و همچنین، چطوری می‌شه مطمن شد که صدقه دادن بلاها رو دفع می‌کنه؟
    با چه معیاری این رو میشه فهمید؟
    این دیگر بحثی درون دینی است
    به این معنا که باید از آیات و روایاتی که در این باره سخن می گوید بهره جست.

من به چن دیدگاه ناسازگار در این زمینه رسیدم:
    یک: هرکس بدی کنه، بدی می‌بینه.
    دوم: هرکه در این بزم مقرب تر است، جام بلا بیشترش می‌دهند (هرکی آدم بهتریه، بیشتر بلا سرش میاد). نمونه‌ش هم یعقوب پیامبر.
    سوم: اگر می‌بینی آدم‌های ستم‌گر و مال مردم خور بلایی سرشون نمیاد، برای اینه که «مستمع آزاد» شدن و خدا رهاشون کرده.

پس این یه قانون ثابت نیست که اگر کسی بدی کرد، بلا سرش می‌آد و هرکی خوبی کرد (صدقه داد، کمک جهیزه داد و ...) بلا سرش نیاد.
    این‌طور نیس؟
    اول این که قرار نیست تمام بلا ها با صدقه دفع شوند اگر کسی صدقه داد و یک لیوان سم را بلا فاصله بعد از آن خورد نمی توان ادعا کرد که باید آن بلا را هم دفع کند .
    بله بلا ها یک سنخ نیستند
    وقتی درباره مردم عادی صحبت می کنیم باید بگوییم وَ ما اصابَکُم مِن مُصیبَةٍ فَبِما کَسَبَت ایدیکُم
    و آنچه که از بلا ها برای اولیای الهی است و پیامبران و ائمه واقع می شود باید گفت: ما اصاب من مصیبته فی الارض و لا فی انفسکم الا فی کتاب من قبل ان نبراها ان ذلک علی الله یسیر
    ما این درس را از کلام امام سجاد دربرابر یزید فرا گرفته ایم که ؛
    وقتی بعد از حادثه عاشورا امام سجاد و اهلبیت امام حسین را به مجلس یزید بردند یزید آیه وَ ما اصابَکُم مِن مُصیبَةٍ فَبِما کَسَبَت ایدیکُم را خواند و گفت :
    ای پسر حسین
    پدرت رابطه خویشاوندی را نادیده گرفت و مقام و منزلت مرا در نیافت و با سلطنت من درآویخت و خدا آنگونه که دیدی با او رفتار کرد.
    امام سجاد (ع) فرمودند :
    امام سجاد علیه السلام این آیه را تلاوت فرمود: «
    ما اصاب من مصیبته فی الارض و لا فی انفسکم الا فی کتاب من قبل ان نبراها ان ذلک علی الله یسیر»
    آری بلا و مصیبتی که به اولیای خدا می رسد به خاطر گناه و کوتاهی آنها نیست بلکه به خاطر آنچه است که خدا برای آنها از بلا و مصیبت برای ترفیع درجه قرار داده است.
    من با توجه به این حرفای ناسازگار، نمی‌تونم این رو بپذیرم که «خدای اسلام» از گرفتن پول‌های صدقه و خمس، سودی عایدش نمی‌شه.
    اگر امکانش هست، منو راهنمایی کنید
    نگاه شما به خدا در حد یک بشر ضعیف بیش نیست اصلا این خدایی که شما فرض کرده اید خدا نیست خدایی که ما می شناسیم و ثابت می کنیم خدایی غنی و بی نیاز است تمام آسمان و زمین و آنچه مابین آنها است خلق خدا است و مال خداست له ما فی السماوات و ما فی الارض آنگاه چگونه می توان گفت که خدا به صدقات ناچیز بندگان نیازدارد چگونه می توان گفت که خدا نگاهش به خمس و زکاتی است که در مقابل ملک آسمان و زمین ذره ای هم به حساب نمی آید.
    5 کیلو گندمی که شما به فقیر می دهید از یک مزرعه 100 متری است و آن مزرعه جزء شهری است و آن شهر جزء کشوری است و آن کشور جزء قاره ایست و آن قاره روی زمین است و آن زمین جزء منزومه شمسی است و منظومه شمسی جزء کهکشان راه شیری است و نسبت زمین به کهکشان راه شیری مانند دانه گندمی است در روی کره زمین و کهکشان راه شیری یکی از کوچکترین کهکشان های کشف شده است و فاصله کهکشان راه شیری با دیگر کهکشان ها حد اقل هزار سال نوری است.
    و همه این ها مال خداست و تازه همه این ها در آسمان اول است در عالم هفت آسمان وجود دارد.
    آیا این خدایی که این عظمت را مالک است به پنج کیلو گندم منو تو نیازمند است.

11. صلوات ها 7

نوشته
    500
    حضور
    16 روز 19 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    1648

درود
    من طبق روال هرماه، به دستان پرتوان مدیر سایت بازم -نمیدونم چرا- اخراج شدم!
    برای همین دیر خدمت کارشناس گرامی رسیدم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها

اگر کسی در مقابل خورشید دیواری بلند بکشد و در پشت آن زندگی کند و از نور خورشید خود را در حجاب کند آیا باز هم خورشید به او نورش را می دهد. هرگز
    کارشناس گرامی!
    گفت و گو بر سر «پول گرفتن» هست. اگر طرف نمیاد جلو خورشید، نیاد ما کاری به اینجاش نداریم خورشید هم کاری بهش نداره.
    اما وقتی خدای ادیان میگن هرکی که مخالف منه بهم پول نده، در آینده سرب داغ به خوردش میدم و در کل شکنجه‌ش میدم و ... ، رفتارش خدایی نیست و حتی در حد یک خورشید یا یک مادر هم بخشنده نیست.
    پس لطفا دقت فرمایید.
    این صدقه دادن راهی است برای جلب رحمت اضافی ، رحمتی فوق رحمت عادی که خود فرد از اختیارش کسب کرده است.
    منم همین رو میگم. چرا رحمت خدا رو میشه با پول خرید؟
    و بهتر بگم: چرا خود خدا رو میشه با پول خرید؟

یه زمانی بهشت رو با پول میخریدند؛ امروزه هم تقریبا همونه ولی بصورت غیر مستقیم میگن.
    آیا اینطور نیست؟
    این دیگر بحثی درون دینی است
    به این معنا که باید از آیات و روایاتی که در این باره سخن می گوید بهره جست.
    پس اگر گفت و گوی ما برون دینی است، لطفا سخن های مربوط به درون دینی نگذارید؛ که اگر من اثباتش را خواستم، چنین حرفی رو بزنید.
    با سپاس.
    نگاه شما به خدا در حد یک بشر ضعیف بیش نیست اصلا این خدایی که شما فرض کرده اید خدا نیست خدایی که ما می شناسیم و ثابت می کنیم خدایی غنی و بی نیاز است
    اتفاقا خدایی که شما گزارشش رو دادید نمیتونه خدا باشه. چرا که اگه بهش پول بدن، مهربون‌تر میشه و اگه بهش پول ندن، خشم‌گین میشه.
    این دقیقا شبیه رفتار «زورگیرهای» زمینی هست نه خدای آسمانی که گفته میشه همه چی داره و بی نیازه.

کسی که بی نیازه، رفتارش وابسته به پول دیگرانه؟
    خشم و مهرش به پول بستگی داره؟

13. صلوات

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

اتفاقا خدایی که شما گزارشش رو دادید نمیتونه خدا باشه. چرا که اگه بهش پول بدن، مهربون‌تر میشه و اگه بهش پول ندن، خشم‌گین میشه
    مهربونی و خشمگینیش به خاطر پول نیست. به خاطر اطاعت و عدم اطاعت از دستوراتش هست.
    اگر به دستورش عمل کنند مهربون تر میشه و اگر از دستورش سرپیچی کنند خشمگین میشه! با عقل جور در میاد. نه؟

حالا یکی از هزاران دستور ریز و درشت خداوند پرداخت خمس و زکات هست

کسی که بی نیازه، رفتارش وابسته به پول دیگرانه؟
    خشم و مهرش به پول بستگی داره؟
    اگر فقط به پول وابسته بود حق با شما بود.
    اما خمس و زکات یکی از اعضای یک مجموعه ی بزرگ (به نام واجبات) است. شما هرکدومشو که انجام ندی خدا رو خشمگین میکنه و هرکدومشو انجام بدی خدا رو مهربون میکنه!

پس بهتره به جای اینکه سر این بحث کنید که چرا خشم و مهر خدا به پول ما بستگی داره .. بایید سر این بحث کنید که چرا خشم و مهر خدا به عمل بنده هاش بستگی داره.
    ویرایش توسط asad : ۱۳۹۴/۰۵/۲۲ در ساعت ۱۰:۵۳
    هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

15. صلوات ها 4

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,990
    حضور
    133 روز 12 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21820

اگرچه نفس «زکات» و «صدقه» کار بسیار پسندیده‌ای هست؛ اما موضوعی ذهن منو درگیر کرده:

«صدقه هفتاد بلا را دفع میکند».

چرا تا زمانی که من به خدا (یا در راه خدا) پول ندم، بلاها از من دفع نمی‌شن؟
    آیا این‌کار خدا، نوعی زورگیری نیست؟
    یه باج‌گیر میگه: «بهم پول بده تا در امان باشی؛ وگرنه بلا سرت میارم». خدا هم میگه: «صدقه بده تا در امان باشی و گرنه ...».
    آیا این باج گیری نیست؟ آیا این خدا، خدایی نیازمند جیب بنده‌هاش نیست؟
    پرسشگر گرامی:

صدقه چه از نوع واجبش و چه مستحبش یکی از راههای دفع بلاست نه همه ی آن.

ولی نه آنطور که شما و اغلب ما خوش بینانه یا با تنگ نظری نگاه می کنیم.

صدقه چیست؟قسمتی از مال من(مجازا و گرنه مالک حقیقی همه چیز خداست)

مال من گوشه ای از تعلقات من است و تعلقات من چیزهایی است که مرا خودخواه می کند،من در شرایط بی خدایی و بی وجدانی برای رسیدن به مال و منال

ممکن است دست به هر جنایتی بزنم هر حقی را ضایع کنم هر مظلومی را زیر پای زیاده خواهی هایم له کنم.

وقتی به خدا ایمان بیاورم آن عزیز مهربان برای کمک به کمال من،برای انسان شدنم برای بیرون آمدنم از حصار نفس از زندان خودخواهیها و خودپرستیهایم

یکی از راهکارهایی که نشانم می دهد آن است که گاهی قسمتی ولو اندک از مالت(دلبستگی) را ببخش،این خروج از خودخواهی و خود بینی است

چرا که قرار است همنوعانت را هم ببینی،گرسنگان را با مالت سیر کنی،برهنه ای را بپوشانی وووو این تقویت نوع دوستی است به فقرا می رسد نه به خدا!!!!!

و قبل از آن به خودت،می شوی یک انسان سخاوتمند غنی النفس،بلند نظر می شوی،نوع دوست می شوی،دغدغه ات فقط خودت نیستی،فقر مردم برایت دردناک می شود

و اگر همه به این دستور عمل کنند در عمل فقر و فحشاء و دزدی و هزار گناه دیگری که در اثر فقر و البته بی ایمانی رقم می خورد اگر کاملا از بین نرود کم می شود

و با یک وسعت دید هزاران بلای ناشی از فقر از سر مردم و هم خود انسانی که بین همین مردم زندگی می کند رفع می گردد.

مردم که خودخواه نباشند وقتی به داد هم برسند وقتی با هم مهربان باشند که یکی از ظهوراتش کمک مالی بهم است از شرّ هم در امان می مانند.

این رفع بلا نیست؟

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

17. صلوات ها 7

علاقه
    پوووووول
    نوشته
    228
    حضور
    8 روز 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    731

صدقه دادن تمیرینی برای بخشیدن است
    خدایا چوب لای چرخ کارم مکن
    خدا خسته ام صبح بیدارم مکن
    ...

19. صلوات ها 6

نوشته
    395
    حضور
    44 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1600

بسم رب الحیدر

سلام و ادب
    منطقی توی سوال شما وجود نداره
    هر چیزی یه خاصیتی داره آیا میشه شما بگید من تلاش نمیکنم اما همه چیز باید برام فراهم باشه و اعتراض کنید به اینکه چرا برای سیر شدن احتیاج به غذا خوردن دارید
    یکی از خاصیتهای صدقه دفع بلاست
    اگه قرار باشه به خودی خود تمام اتفاقات و خوبی ها برای ما اتفاق بیفته پس دیگه تلاش ما و حکمت خدا و خاصیت خیلی مسائل و به نوعی هدف آفرینش بی معنا میشد
    تنها صدقه نیست که دفع بلا میکنه و اینطور نیست اگه کسی صدقه نداد در بدبختی و بلا و گرفتاری غرق بشه
    خیلی از بلا هایی که سرمون میاد منشاش خودمون هستیم پس این یه توقع زیادیه که ما بلا نازل کنیم و هی از خدا بخوایم اون رو دفع کنه هر چند مهربانی خداوند بیش از اینهاست
    شما میگید خداوند نیازمند جیب بنده هاشه واقعا ما بنده ها چقدر قدر نشناسیم که حتی اینجا که خداوند به فکر فقرا و نیازمندانه اسمش رو میزاریم باج و زورگیری!! مگه این پولا مستقیم به خزانه خدا واریز میشه!!
    اینکه خوبی و بدی از جانب خداست به این معناست که بدون اذن خدا هیچ خیر و شری اتفاق نمی افته نه اینکه به زور بر ما خیر و شر وارد کنه
    نکته ای که شما باید توجه کنید اینه که هر بلا و مصیبتی بدی نیست بلکه مصیبت سبب افزایش کمال و درجات و ... میشه
    خداوند مهربان است اما حکیم هم هست عادل هم هست
    خورشید از مردم پول نمیگیره خداوند هم برای این همه نعمت که خورشید ذره ای از نعمتهای بیشمارش هست چیزی از ما نخواسته این اعمال و دستورات هم فقط برای رشد و خیرخواهی خودمونه هرچند مگه خورشید از خودش به خودی خود نور داره که در عوض از ما چیزی هم بخواد
    و در آخر براتون یه مثال میزنم که نیازمند دقت زیادیه شما توی دانشگاه با یک استاد طرف هستید
    استاد فردیه عادل توانا و مهربان(مشابه صفات خدا) و هیچ کاستی در تدریس خود نداشته(اگه شما موفق نیستید و گرفتاری و کسر نمره دارید مقصر خود شمایید) اما به دوستان خود میگید من سر کلاس این استاد کسر نمره دارم(آیا منظور شما اینه که مقصر کسر نمره استاد هست یا منظور اینه اگه این درس و کلاس و استاد رو این ترم نمیداشتم طبیعتا درسی هم نبود که کسر نمره ای داشته باشم پس مسبب اینکه شما در این درس کسر نمره بیارید این کلاس و استاد بوده اما نه مسبب اصل گرفتاری شما) اما استادی که هیچ کاستی در استادی خود نداشته باز از روی لطف میگه هر کسی تحقیق ارائه کنه 2 نمره بهش ارفاق میکنم و یه راهی رو میگذاره برای جبران این گرفتاری
    حالا آیا این منطقیه که شما اعتراض کنید چرا تا زمانیکه من تحقیق ارائه ندم 2 نمره نمیگیرم
    چرا استاد مارو میترسونه که اگه تحقیق ارائه ندید می افتید
    چرا رحمت استاد با تحقیق ما بروز پیدا میکنه
    چرا استاد زور میگه من نمیخوام تحقیق ارائه بدم
    چرا استاد که خودش مسبب این درسه و همه کاری میتونه بکنه و مهربان هم هست 2 نمره به من نمیده
    چرا میخواد مفت از ما تحقیق بچاپه
    ضمن اینکه درس خواندن شما و قبولی با اون 2 نمره هیچ نفعی به استاد نمیرسونه و اگر چه استاد در عوض زحماتش میخواد که به قوانین کلاس احترام بگذارید و درس بخونید اما آیا اینارو برای خودش میگه یا برای منفعت ما

دیالوگی ماندگار از فیلم امام علی علیه السلام:
    معاویه: قوی تر از ذوالفقار علی سراغ داری؟
    عمروعاص: آری! جهل مردم

اللهم العن الجبت و الطاغوت ~ تعجیل در فرج منتقم آل الله صلوات

یادداشتهای مهم کاربری:
    http://www.askdin.com/usernote.php?u=33492

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)