می خوام چادری بشم اما اراده ندارم ......

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خوام چادری بشم اما اراده ندارم ......

سلام

من چند سالی هست که میخوام چادر سرم کنم اما نمیتونستم تا اینکه امسال تصمیم گرفتم از اول سال 94 دیگه چادری بشم اما حالا فقط مدرسه سرم میکنم و جاهای دیگه نمیتونم چون مامانم خیلی حجابش رو رعایت میکنه اما مانتوییه و من فکر میکنم خیلی بده که با هم میریم بیرون مامانم مانتویی باشه و من چادری . این مسئله خیلی اذیتم میکنه همش تصمیم میگیرم که دیکه چادر سرم کنم (چون خیلی بده که مدرسه چادری ام و بقیه جاها نه ) اما اراده ام ضعیفه . هر وقت به مامانم میگم چادر سرم کنم یا نه میگه دوست داری سرت کن و یه جوری میگه که فکر میکنم مخالفه .

راستی به نظر شما اشکال داره بیرون چادر سرم کنم اما توی مهمونیا به جای چادر سفید همون مانتو تنم باشه ؟ دورویی نیست ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
از ابتدای سال 94 تصمیم گرفتم چادر بپوشم ولی مادرم با حجاب مانتویی هست و باعث می شود اراده ام ضعیف شود، لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ:
اینکه سال 94 را با یک تصمیم خوب شروع کردید به شما تبریک می گوییم و برای شما از خداوند متعال آروزی موفقیت و عاقبت بخیری می کنیم.

همانطور که می دانید هر چند با مانتو هم می شود باحجاب بود؛ اما از لحاظ های مختلف چادر برتری دارد. برای همین بهترین حالت این است که شما در همه حال در پیش نامحرم با چادر حاضر شوید. اینکه بعضی جاها با مانتو باشید و بعضی جاها با چادر، هر چند ممکن است در صورت رعایت شرایط حجاب با مانتو، مشکل شرعی نداشته باشد و کسی هم شما را منافق خطاب نکند، اما نمره شما را کم می کند؛ مثلا اگر حجاب با چادر 100 باشد، داشتن این شکل حجاب منجر به نمره 80 یا کمتر می شود. در مورد حجاب با مانتو این پست را مطالعه کنید: http://www.askdin.com/thread22143-6.html#post290583

در مورد اینکه می گویید مادرتان مانتویی است و خوب نیست وقتی با هم بیرون می روید شما چادر سر کنید، عرض می کنم هر چند ممکن است با چنین کاری مقداری زیر ذره بین قرار بگیرید که البته خیلی خفیف است؛ اما کلیت کار نه تنها بد نیست؛ بلکه خوب هم هست. شما با این کار نشان می دهید که اعتقاداتتان برگرفته از تقلید از اجداد نیست؛ بلکه با عقل و منطق انتخاب می کنید و کاری را انجام می دهید که درست است. در ابتدا این کار ممکن است کمی سخت باشد؛ اما خیلی زود هم برای شما هم مادرتان و هم دیگر اطرافیان عادی خواهد شد.

برای تقویت اراده کافی است کمی بیشتر در مورد اصل چادر تحقیق کنید. هر چه شما با فلسفه چادر و دینداری بیشتر آشنا شوید، اراده شما برای انجام دستورات دینی مثل چادر تقویت خواهد شد (مستند تلویزیونی از لاک جیغ تا خدا که این روزها پخش می شود و کار قشنگی است را حتما ببینید). در کنار این مسئله داشتن همراه خوب مثل دوستان چادری؛ حضور بیشتر و پر رنگ تر در جمع ها و مجالس مذهبی؛ توکل و توسل به خدا و اهل بیت (علیهم​ السلام) و انس گرفتن با اولیاء و علما و شهدا کمک زیادی به شما خواهد کرد.

این تاپیک ها را نیز مطالعه کنید:
http://www.askdin.com/thread49452.html
http://www.askdin.com/thread48346.html
http://www.askdin.com/thread22073.html

منم دوران دبیرستان همینجوری بودم ...
فقط مدرسه رو چادر می پوشیدم و بقیه جاها نه...
دبیرستانمون چادر اجباری بود...
ولی اکثرا بچه ها به دم مدرسه میرسیدن چادر می پوشیدن و وقتی م میخواستن برن بیرون باز چادر در می اوردن:)
اکثر معلمامون مرد بودن بهمون میگفتن مث اینکه فقط ماها به شماها نامحرمیم بقیه ملت محرمن ...
البته من چون خانوادم مذهبی بودن و مقید! تاکید داشتن روی چادر پوشیدنم و بیشتر از بقیه می پوشیدم ولی خب به خاطر دوستام و جوی که توی مدارس خصوصی هس و عموما بچه هاش کلا طرز فکرشون فرق میکنه من تمایلی به پوشیدنش نداشتم و از زیرش در میرفتم
دانشگاه که رفتم بابام مجبورم کرد بپوشم و کلا دیگه چادری شدم اولش اجباری بود بعد یه چند وقتیم واسه اینکه به قول شما ضایع بود یه جا چادری و یه جا مانتویی می پوشیدم ولی واقعا وقتی به طور مستمر سرم کردم شاید یه سالم نشد دیگه واقعا دوس نداشتم بدون چادر بگردم...
اینه که بعد یه مدت جدای از عادت کردن خودت بهش میرسی که واقعا چقدر متفاوته چادری بودن و مانتویی بودن(حتی مانتویی ساده)
به نظر من شما میتونی با مامانتم حرف بزنی راجع بهش و شاید اونم چادر پوشید ...
اولش یکم سخته چون بالاخره سختیای خودشو داره ...
مخصوصا اگه دوستایی مخالف چادر داشته باشی و یا کسانی که مدام نهی کنن یا توی جمعی بری که مسخره کنن یا سعی کنن منصرفت کنن از پوشیدنش یا به خاطر اینکه فکر کنی بقیه راجع بهت چی میگن و نگران طرز نگاه دیگران باشی و از این حرفا سخته
ولی به همه این سختیا می ارزه ...
واقعا با چادر همه اخلاقای ادمم عوض میشه و همه رفتاراش شاید تحت تاثیر قرار بگیره ...
به نظر من یه دختر وقتی چادری میشه حیاش بیشتر میشه و باعث میشه خط قرمزاش پررنگ تر بشه و مرزبندیاش بیشتر میشه و به خودش اجازه هر رفتاری رو نمیده و کلا به نظرم اولین قدم تحول درونی تحول ظاهریه که با چادر پوشیدن و رعایت حجاب ممکن میشه...

[="Arial"][="Blue"]

simin.tavana;693541 نوشت:
سلام

من چند سالی هست که میخوام چادر سرم کنم اما نمیتونستم تا اینکه امسال تصمیم گرفتم از اول سال 94 دیگه چادری بشم اما حالا فقط مدرسه سرم میکنم و جاهای دیگه نمیتونم چون مامانم خیلی حجابش رو رعایت میکنه اما مانتوییه و من فکر میکنم خیلی بده که با هم میریم بیرون مامانم مانتویی باشه و من چادری . این مسئله خیلی اذیتم میکنه همش تصمیم میگیرم که دیکه چادر سرم کنم (چون خیلی بده که مدرسه چادری ام و بقیه جاها نه ) اما اراده ام ضعیفه . هر وقت به مامانم میگم چادر سرم کنم یا نه میگه دوست داری سرت کن و یه جوری میگه که فکر میکنم مخالفه .

راستی به نظر شما اشکال داره بیرون چادر سرم کنم اما توی مهمونیا به جای چادر سفید همون مانتو تنم باشه ؟ دورویی نیست ؟

سلام دوست خوبم
خیلی تبریک میگم به خاطر این تصمیم عالی
فقط این را بگویم که با این کار موجی از جملات ناامید کننده سراغ شما خواهد آمد مثل:
شبیه مادر بزرگا شدی...خیلی سن بالا میزنی...چرا کلاغ شدی و..
به هیچ کدام از این حرفها واکنش نشان ندهید فقط لبخند بزنید وبگویید:همه این مسائل فدای دل امام زمانم (که با این کارم شاد میشه)
فقط باید بگم که بهتره شما که می خوایید چادر بپوشید همیشه این کار رو بکنید
اگر در خانه نپوشید دیگران فکر می کنند که خیلی هم مصمم نیسنید
شما این تصمیمتون رو عملی کنید ان شاءالله اثراتش در مادرتان هم ظاهر خواهد شد
در پناه حق
[/]

[="Times New Roman"][="Black"]من برای حل مشکل شما راهکار بسیار خوب و تضمینی بلدم..برای یک عمر زندگی..ولی اینجا نمیگم..[/]

[="DarkSlateBlue"]

من چند سالی هست که میخوام چادر سرم کنم اما نمیتونستم تا اینکه امسال تصمیم گرفتم از اول سال 94 دیگه چادری بشم اما حالا فقط مدرسه سرم میکنم و جاهای دیگه نمیتونم چون مامانم خیلی حجابش رو رعایت میکنه اما مانتوییه و من فکر میکنم خیلی بده که با هم میریم بیرون مامانم مانتویی باشه و من چادری .

سلام. من مغازه دارم و این موردو زیاد دیدم ! همین که مادرش بی حجاب بوده اما دخترش با حجاب کامل! و وقتی همچین مواردی میبینم اولین چیزی که به ذهنم خطور میکنه همین چیزی بود که جناب کارشناس گفت! و با خودم میگم آفرین به اون دختر که با عقل خودش بره خودش تصمیم گرفته و قیافشو از کسی به ارث نبرده...و این از نظر من فوق العاده است که یک نفر توی یک محیط سخت بتونه خوب باشه...کار هرکسی نیست و نوعی جهاد است ...[/]

اگه وظایفتون رو در کنار حجاب برتر بخوبی ایفا کنید بعد از مدتی با مادری چادری به بیرون از منزل خواهید رفت

[="Black"]بسم رب الحیدر

سلام و ادب دختر خانوم گل
من راجبه حجاب و اینجور مسایل قبلا پستای زیادی گذاشتم
فعلا تنها چیری که به شما و خیل عظیمی ار خانومای سرزمینم پیشنهاد میکنم
تماشای برنامه "از لاک جیغ تا خدا"ی شبکه دو هست که شبها ساعت یک و نیم و بعد از ظهرا فکر میکنم حدود چهار و نیم پخش میشه
فوق العاده اس

یاعلی[/]

سلام
من تو خونواده ی مذهبی بزرگ شدم
اولایی که بهم میگفتن چادر بپوش اذیت میشدم
ولی الان امکان نداره از سرم بزارمش زمین
بعد از مدتی که مرتب بپوشیش دیگه هم سختیش از بین میره هم یه عادت میشه..
بنظرم نباید به حرفای دیگران اهمیت بدی،اگه معنی و مفهوم چادر برات ارزشمند باشه دیگه حرفای دیگران بی اهمیت میشه..
من دختریو میشناسم که نه تنها مادرشو چادری نکرد بلکه خاله های بی حجابشو هم به چادر علاقه مند کرد..
امیدوارم با تحقیق بیشتر توی راهی که انتخاب کردی موفق بشی..

چرا بد باشه ؟ امام زمان به شما نگاه کنن خوششون بیاد آیا بده ؟

دوباره يه تاپيك ديگه :Gig:
چادر شده اول و اخر كمالات انساني! نخ نما نشده اين سوژه ها ؟!

بسم رب الحیدر

سلام و ادب

ملورين;694152 نوشت:
دوباره يه تاپيك ديگه :Gig:
چادر شده اول و اخر كمالات انساني! نخ نما نشده اين سوژه ها ؟!

غلام عشقتم یاعلی;694124 نوشت:
بسم رب الحیدر

سلام و ادب دختر خانوم گل
من راجبه حجاب و اینجور مسایل قبلا پستای زیادی گذاشتم
فعلا تنها چیری که به شما و خیل عظیمی ار خانومای سرزمینم پیشنهاد میکنم
تماشای برنامه "

از لاک جیغ تا خدا"ی شبکه دو هست که شبها ساعت یک و نیم و بعد از ظهرا فکر میکنم حدود چهار و نیم پخش میشه
فوق العاده اس

یاعلی

یاعلی:Gol:

سلام ...
دوستان دیگه اینقد کارتونو تایید کردن ک دیگه فک کنم قانع شده باشین ...
ب نظر من باید خوب فکرتو بکنی چادر چیزی نیس ک یه روز بپوشی چار روز نپوشی خوشحالی بپوشی ناراحتی نپوشی این خیلی بدتر از بی چادر بودنه پس اگه ب عشق ب چادر رسیدی دیگه مامانتو بقیه واست اهمیت پیدا نمیکنن و با خود چادریت عشق دنیا رو میکنی ... و مطمئن باش ک اینو از ته دل میگم ک خیلی جاها سرت رو با افتخار بالا میگیری چون فقط چادر رو سر شماس ...
موفق باشی ...

بنده تجربه همسر خودم را خدمتتان عرض کنم
ایشان قبلا چادری نبودند ولی همون مانتویی رو هم که داشتند مصداق لباسی با حیا و پوشیده بود
ایشون هم مردد بودند که چادر سرشون کنند
تا اینکه
یک بار مشرف شدند به حرم حضرت امام حسین (ع) و از ایشون خاستند که اراده ش رو بهشون بده و کمکشون کنه تا چادر رو به عنوان حجاب انتخاب کنند بعد از اون وقتی اومدند ایران دیگه بدون چادر نبودند و همه هم میدونستند که بعد از یک سفر زیارتی بوده و متاثر از فضای معنوی اونجا هستند

البته اگر بخواهید به نظر بقیه زیاد بها بدید کم کم متوجه اظهار نظر افرادی میشید که با جدیت کلا در مورد حجاب و با حجاب بد میگویند و شیطان خوب راهنمایی برای ایشان هست

پس به نظر حقیر ،خودتان با توجه به عقل و وجدان بیدار و ادب به راهنمایی های ائمه اطهار (س) تصمیم بگیرید و به اظهارنظر سست بنیادان نیز توجهی نفرمایید.

سلام. خیلی خوبه که چنین تصمیم بزرگی رو گرفتی. خود من از 14 سالگی زمانی که در کلاس دوم راهنمایی درس میخوندم تصمیم به چادری شدن گرفتم مادرم با اینکه خودش چادری و مذهبی بود به من میگفت نمیتونی چادرتو جمع کنی سختت میشه بذار چن سال دیگه ولی من گفتم میتونم و تونستم. تازه اونموقعها حدود سال 64 چادر عربی و کشدار و اینها نبود. من یک چادر سنتی بدون کش سرم کردم و تا الان هم بر عهد خودم باقی موندم. توکل بر خدا کن و این امر رو واگذار کن به خدا. خودش کمکت میکنه

سلام

سلام
تو تاپیک میخوام چادری بشم اما از نگاه بقیه میترسم خیلی بحثهای جالبی مطرح شد حتما سر بزنید به اونجا.
:ok:
و خب بعضی از دوستان هم اشاره کردند که اولش هم ممکنه بعضی ها یکم مسخره کنند و متلک بندازن این طبیعیه .
:Nashnidan:
تقریبا اکثر ما این اتفاقا برامون افتاده ... البته ما از نوع مردونش شما از نوع زنونش ... ما رو بخواطر ریش و لباس بسیجی مسخره میکنند شما
رو بخواطر چادر و حجاب ... دوم این که اولش ممکنه چادر سرتون کنین برین تو خیابون فک میکنین الان همه دارن نگاتون میکنن شاید خجالت بکشید این
برای کسایی که تا حالا چادر سر نکردن خیلی اتفاق میفته ولی یه مدت بپوشین طبیعی میشه ..
:khandidan:. من خودم برعکسش یه بار مجبور شدم پیرهن آستین کوتاه
بپوشم از خونه که زدم بیرون میخواستم از مغازه چند کوچه اونورتر روزنامه بخرم هرجا میرفتم فک میکردم همه دارن نگام میکنن ..
:tajob::khandidani:. فک میکردم طرف پنجره ی خونشونم باز کرده داره از پشت پرده نگام میکنه ...:khoshgel:... خیلی سخت بود ...:khandeh!::Nishkhand:
شما یه قدم بردارین سمت خدا ، خدا ده ها قدم بر میداره سمت شما
:hamdel::Hedye:

موضوع قفل شده است