جمع بندی علت عدم آرامش در نماز

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت عدم آرامش در نماز

با عرض سلام

سوالی داشتم در خصوص میزان گریه و تضرع در پیشگاه الهی؛
بنده گاهی اوقات خصوصا در اوقات سحر یا کلا مواقعی که قلبم خیلی احساس ارتباط با خدا را دارد شروع میکنم به خواندن دعا های سفارش شده. مناجات شعبانیه، ابو حمزه یا دعای دیگری به تناسب ماهی که در آن هستیم . با خواندن دعا ها، یاد غفلت ها و گناهان گذشته می افتم و با پشیمانی فراوان گریه میکنم. خیلی گریه میکنم. بعد هم یاد خواسته های دنیوی ام می افتد که شاید گناهانم مانع استجابت آنها شده و باز هم گریه میکنم و از خدا میخوام که دعاهام مستحاب بشه.
اما مشکل اصلی من اینه که بعد از تمام این حرفها و گریه و مناجات با خدا وقتی شروع میکنم نماز بخونم حالا نماز شب یا نماز صبح، سر نماز یه حالت نا آرامی بهم دست میده. تپش قلب میگیرم و کلا توی سرم خالی میشه. یکدفعه به شدت میترسم. نمیدونم احساس میکنم وسط نماز شیطان میره توی بدنم!! من روزهایی که گریه نمیکنم و خیلی شاد و خوشحال نماز میخونم اصلا اینطور نیستم اما هر وقت مناجات با خدا داشته باشم موقع نماز میریزم به هم. احساس میکنم گریه ها فایده ای نداره و نتیجه عکس میده. من از این حالت های اضطرابی که برام ایجاد میشه می ترسم واقعا. تمرکزم میریزه به هم. دلیلش چی هست؟ باید چیکار کنم؟ آیا بیش از اندازه گریه میکنم؟؟!!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

یاسین23;693316 نوشت:
با عرض سلام

سوالی داشتم در خصوص میزان گریه و تضرع در پیشگاه الهی؛
بنده گاهی اوقات خصوصا در اوقات سحر یا کلا مواقعی که قلبم خیلی احساس ارتباط با خدا را دارد شروع میکنم به خواندن دعا های سفارش شده. مناجات شعبانیه، ابو حمزه یا دعای دیگری به تناسب ماهی که در آن هستیم . با خواندن دعا ها، یاد غفلت ها و گناهان گذشته می افتم و با پشیمانی فراوان گریه میکنم. خیلی گریه میکنم. بعد هم یاد خواسته های دنیوی ام می افتد که شاید گناهانم مانع استجابت آنها شده و باز هم گریه میکنم و از خدا میخوام که دعاهام مستحاب بشه.
اما مشکل اصلی من اینه که بعد از تمام این حرفها و گریه و مناجات با خدا وقتی شروع میکنم نماز بخونم حالا نماز شب یا نماز صبح، سر نماز یه حالت نا آرامی بهم دست میده. تپش قلب میگیرم و کلا توی سرم خالی میشه. یکدفعه به شدت میترسم. نمیدونم احساس میکنم وسط نماز شیطان میره توی بدنم!! من روزهایی که گریه نمیکنم و خیلی شاد و خوشحال نماز میخونم اصلا اینطور نیستم اما هر وقت مناجات با خدا داشته باشم موقع نماز میریزم به هم. احساس میکنم گریه ها فایده ای نداره و نتیجه عکس میده. من از این حالت های اضطرابی که برام ایجاد میشه می ترسم واقعا. تمرکزم میریزه به هم. دلیلش چی هست؟ باید چیکار کنم؟ آیا بیش از اندازه گریه میکنم؟؟!!!

سلام علیکم
این حالت شما می تواند به دلیل ضعف معرفت باشد،چطور؟
اینگونه که شما از خوب یا بد بودن حالت خود اطلاعی ندارید و لذا شیطان یا نفس شما را به تردید می اندازند که ببین آن گریه ها را به خاطر گناهانت کردی حالا نمازت اینطور شده و این اضطرابها کم کم زیاد شده و این مشکل را برای شما بوجود آورده است.
بنده به شما اطمینان می دهم که حالتی که مرقوم کردید(گریه به خاطر غفلتها و گناهان گذشته و شرمندگی در برابر حضرت حق)هیچ ایرادی ندارد و ممدوح نیز هست.این حالت موجب تقرب شما خواهد شد ان شاء الله البته اگر مراقبه را سرلوحه کار خود قرار دهید.
اینکه شیطان وارد بدن شما شود یا حالت های اضطرابی دیگر که نوشته اید،اینها هیچ پایه و اساسی ندارند و به علت ضعف معرفت شما در باب کارتان به وجود آمده است.اگر به گفته های حقیر اطمینان حاصل کنید ان شاء الله این حالات به زودی از بین خواهند رفت.
اگر این توصیه به هیچ وجه باعث رفع مشکل شما نشد باید با کارشناسان بخش مشاوره مسأله را مطرح کنید زیرا دیگر در تخصص بنده نیست و ممکن است یک اختلال روحی باشد.
موضوع قفل شده است