آیا بسیاری از مردان متاهل، جهنمی خواهند شد ؟

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا بسیاری از مردان متاهل، جهنمی خواهند شد ؟

[=&amp]با سلام

می دانیم که برخی مردان، مهر بالایی را متعهد می شوند که حتی تا آخر عمر قادر به پرداخت آن نیستند.[/]

[=&amp]و البته برخی می توانند پرداخت کنند اما به هر دلیل به فکر پرداخت مهر خودشان نیستند.[/]
[=&amp]مثلا چون همسرشان به دنبال مهر نیست به فکر پرداختش نیستند یا بر اثر تصادف فوت می شوند و فرصت پرداخت مهر را پیدا نمی کنند.

[/]

[=&amp]سوال اول :[/]
[=&amp]از آنجایی که مهر یک دین به گردن مرد است و در صورت عدم پرداخت و عدم بخشش از سوی زن، این حق به گردن مرد باقی می ماند[/]
[=&amp]و با توجه به اینکه اکثر مردان ایرانی که مهر بالایی را تعهد داده اند قادر به پرداخت این مهر نشده اند و با این دین دار فانی را وداع خواهند گفت[/]
[=&amp]آیا جز این است که در آخرت، حق الناس به گردن خواهند داشت و اگر همسرشان راضی نشود[/]
[=&amp] یا از ثوابشان کم می شود و به زنشان داده میشود و یا از عقاب و عذاب زنشان کم شده و به عذاب مردان افزوده میشود تا جبران حق الناس بشود ؟[/]
[=&amp]آیا جز این است ؟[/]

[=&amp]سوال دوم :[/]
[=&amp]آیا در این مسئله ( اینکه دینی به گردن مرد می آید و در صورت عدم پرداخت در این دنیا ، در آخرت مدیون خواهد بود) [/]
[=&amp]تفاوتی می کند که گفته شود، مهر خانوم عند المطالبه است یا عند الاستطاعه ؟

[/]

[=&amp]سوال سوم :[/]
[=&amp]ایا مرد می تواند شرط کند که مهر خانوم در صورت فوت مرد یا خانوم یا تحقق هر شرط دیگری، بخشیده شود ؟[/]
[=&amp]یا مثلا اینگونه شرط کند که اگر زن مهرش را مطالبه نکرد، با فوت مرد، مهر بخشیده شود ؟[/]
[=&amp]یا مثلا بگوید اگر زن مهرش را مطالبه کرد و مرد در پرداختش کوتاهی نکرد اما مهر کامل پرداخت نشد و مرد فوت کرد، مهر بخشیده شود ؟[/]
[=&amp]لطفا بفرمایید چگونه باید شرط ذکر شود تا مسئله صورت شرعی و درستی پیدا کند ؟[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

و طاها;693280 نوشت:
سوال اول :
از آنجایی که مهر یک دین به گردن مرد است و در صورت عدم پرداخت و عدم بخشش از سوی زن، این حق به گردن مرد باقی می ماند
و با توجه به اینکه اکثر مردان ایرانی که مهر بالایی را تعهد داده اند قادر به پرداخت این مهر نشده اند و با این دین دار فانی را وداع خواهند گفت
آیا جز این است که در آخرت، حق الناس به گردن خواهند داشت و اگر همسرشان راضی نشود
یا از ثوابشان کم می شود و به زنشان داده میشود و یا از عقاب و عذاب زنشان کم شده و به عذاب مردان افزوده میشود تا جبران حق الناس بشود ؟
آیا جز این است ؟

سوال دوم :
آیا در این مسئله ( اینکه دینی به گردن مرد می آید و در صورت عدم پرداخت در این دنیا ، در آخرت مدیون خواهد بود)
تفاوتی می کند که گفته شود، مهر خانوم عند المطالبه است یا عند الاستطاعه ؟

سوال سوم :
ایا مرد می تواند شرط کند که مهر خانوم در صورت فوت مرد یا خانوم یا تحقق هر شرط دیگری، بخشیده شود ؟
یا مثلا اینگونه شرط کند که اگر زن مهرش را مطالبه نکرد، با فوت مرد، مهر بخشیده شود ؟
یا مثلا بگوید اگر زن مهرش را مطالبه کرد و مرد در پرداختش کوتاهی نکرد اما مهر کامل پرداخت نشد و مرد فوت کرد، مهر بخشیده شود ؟
لطفا بفرمایید چگونه باید شرط ذکر شود تا مسئله صورت شرعی و درستی پیدا کند ؟

عرض سلام و احترام

1. مهریه زن ، دین است و بر عهده مرد می باشد که اگر بمیرد باید وراث این دین را به زن پرداخت کنند.
2. تفاوتی ندارد.
3. این شرط وجه شرعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای

بنا به قاعده و قانون جهنمی کم نداریم.

منتظرم برای استفتائات دیگر ...:Gol:

سجاد;716733 نوشت:
عرض سلام و احترام

1. مهریه زن ، دین است و بر عهده مرد می باشد که اگر بمیرد باید وراث این دین را به زن پرداخت کنند.
2. تفاوتی ندارد.
3. این شرط وجه شرعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای

سلام و عرض ادب
وراث باید مهریه را از ارث بدهند یا از جیب خودشان؟ چون در بسیاری از موارد ارث جوابگوی مهریه نیست.

سلام بنده یک روایت شنیده بودم که ((جهنم آکنده است از مجردها)). ولی در مورد متاهل ها نشنیده بودم.

با سلام
مهریه دینی است که بر عهده شوهر است اما خانه ای که شخص برای زندگی به آن نیاز دارد و نیز اتومبیل از جمله مستثنیات دین محسوب میشود و قابل توقیف نیست , بنابر این چنانچه زوج ( جدا از مایحتاج زندگی از جمله منزل ) توانایی پرداخت مهریه به صورت یکجا نداشته باشد میتواند آنرا به صورت قسطی پرداخت کند

1- زن میتواند پس از مرگ همسرش , قبل از تقسیم ارث , مهریه خود را از اموال همسرش بدون اینکه وی وصیت کرده باشد , درخواست کند , اگر مهریه پول نقد باشد , از زمان فوت همسر محاسبه و به نرخ روز پرداخت می شود و مهریه جدای سهم الارث اوست .

2- زن بعد از عقد ازدواج , میتواند درخواست افزایش میزان مهریه کند , افزایش آن بر اساس توافق زوجین منعی ندارد , این اقدام با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و تنظیم سند رسمی و درج در سند نکاهیه صورت میگیرد .

3- در صورتی که خانمی در دوران عقد و بعد درخواست جداشدن از شوهر داشته باشد و مهریه اش مثلا 800 سکه بهار آزادی باشد و 110 سکه را بخواهد به اجرا گذارد و شوهر این خانم دادخواست را اِعسار دهد و قاضی هر 6 ماه , مثلا 1 سکه قرار دهد ولی شوهر این خانم تکمن مالی داشته باشد و خانه و ماشین داشته باشد و آنها را به نام فرد دیگری زده باشد , خانم می تواند به رای دادگاه اعتراض کرده - لیست اموالی که شوهرش به نام دیگران کرده در اعتراض خود عنوان کند .

مهریه زن پس از فوت شوهر

مهریه مال معین یا چیزی است که قائم مقام مال است که در عقد نکاح بر ذمه مرد قرار می‌گیرد و در صورت مطالبه زن، وی مکلف است مهریه‌اش را بپردازد و این حق ارتباطی به طلاق و نفقه ندارد، حال اگر مرد فوت کند تکلیف مهر چیست؟ بخصوص اگر مهر وجه رایج باشد باید بر اساس شاخص سال فوت شوهر باید مهریه را محاسبه کند یا به نرخ روز و سال مطالبه مهریه؟ در پاسخ باید گفت اگر زوج فوت کند زوجه برای مطالبه مهر باید دعوا را به طرفیت ورثه متوفی که ترکه را پذیرفتند در دادگاه طرح دعوا کند. در پاسخ به سوال دوم باید گفت برابر ماده3 آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده1082قانون مدنی در مواردی که مهریه زوجه باید از ترکه زوج متوفی پرداخت شود تاریخ فوت مبنای محاسبه قرار می گیرد.

نکته دیگر در خصوص تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه به زوجه از سوی پسرش است. مهریه با تراضی طرفین تعیین می شود و اصولا مسئولیت پرداخت آن بر عهده شوهر است، اما گاهی اوقات به لحاظ این‌که زوج با پدرش زندگی می‌‌کند یا نزد او کار می‌کندیا به دلایل دیگر ممکن است پدر زوج پرداخت مهریه را تعهد کند که در این صورت با مطالبه مهر و اعلام اعسار زوج نسبت به پرداخت مهر، زوجه حق رجوع به پدر زوج را دارد .پس افرادی که چنین وضعی دارند، سوالشان این است که اگر پدر زوج مهریه راتضمین کند چه وضعی پیش خواهد آمد که پاسخ به این افراد این است: در این حالت دیگر شوهر هیچ گونه مسئولیتی برای پرداخت مهریه ندارد و پدر مسئولیت پرداخت مهریه را خواهد داشت.

ابوالبرکات;767529 نوشت:
سلام بنده یک روایت شنیده بودم که ((جهنم آکنده است از مجردها)). ولی در مورد متاهل ها نشنیده بودم.

سلام زیاد به هر چیزی که می شنوید اهمیت ندهید خیلی از این روایت ها جعلی و ساختگی است
مثل همین حرفی که زدید هیچ چیزیش با عقل جور در نمیاد

من این سوالات را پرسیدم تا همه به فکر این دنیا نباشند و فقط حساب و کتاب دنیایی نکنند کمی هم فکر اخرتشان باشند.
یا نگویند مهریه را کی داده کی گرفته ( البته نه اونجوریام باشه اینو تو ضرب المثلا میگن اما وقتی بمیری اوضاع فرق میکنه ...به قول این یاسین نیم وجبی Smile

شبـنم;767545 نوشت:
سلام زیاد به هر چیزی که می شنوید اهمیت ندهید خیلی از این روایت ها جعلی و ساختگی است
مثل همین حرفی که زدید هیچ چیزیش با عقل جور در نمیاد

قبول دارم که این روایت یک خورده غیر منطقی است. شاید منظور از این روایت این باشد که مجرد ها به دلیل این که بیشتر در معرض گناه هستند احتمال جهنم رفتنشان بیشتر است.
اما یک چیز می خواهم بگم در مورد مهریه. امروز متاسفانه به هزار و یک علت احتمال به خلاف رفتن مردها بیشتر شده است. مرده می ره بیرون هزارتا خانم ترگل ورگل تر از خانم خودش رو می بینه و بعد پیش خودش می گه این زن منه و این هم این خانمای بیرون. کم کم نسبت به زنش سرد می شه. فکر هم نکنید همه ی مردها خوب اند. من مواردی دیدم که مرده پنجاه سالشه ، مشکل قلبی داره می بینی سروگوشش می جنبه. واقعیتی است که بعضی از مردها شرف ندارند. درست است که اگه مردی به زنش خیانت کرد به احتمال زیاد زنه هم مقصره اما بعضی اوقات زنه مقصر نیست. حالا اگه مهریه این دختره کم باشه می اندازش بیرون میگه بیا اینم مهریه ات. نگید اینایی که مهریه شون کمه زندگی های خوبی دارند. این دلیل نمی شه. واقعیت تلخه. بنابراین چاره ای نیست که مهریه ی کم برای دختر نگیریم. من هم اگه جایی برم خواستگاری پدر و مادر دختره منو خیلی نشناسند و بعد بگویند مهریه 14 تا سکه نمی رم بگیرم.چون مشخصه عقلشون کمه یا دختره یک مشکلی داره. اما مهریه نباید خیلی هم بالا باشه. فکر کنم در تاپیک آقای مهرانت خوندم که مهریه شون 72سکه بوده.این یک چیز معقولیه. غرض از این تاپیک این بود که منطقی باشید . اگر منطقی باشید نباید توقع داشته باشید در این جامعه کسی دخترش را با مهریه ی خیلی کم روانه خانه شوهر کنه. حتی اگر پدر دختره مثل چشماش پسره رو می شناسه باز مهریه کم عاقلانه نیست. اما مسابقه بر سر مهریه هم عاقلانه نیست چون بالاخره خیانت از طرف زن هم ممکنه رخ بده.

[="Tahoma"][="Black"]

و طاها;767495 نوشت:
سلام و عرض ادب
وراث باید مهریه را از ارث بدهند یا از جیب خودشان؟ چون در بسیاری از موارد ارث جوابگوی مهریه نیست.

با عرض سلام و احترام

مهریه دین است و باید از ارث کم شود.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
احکام ارث ، توضیح المسائل مراجع[/]

و طاها;693280 نوشت:
با سلام

می دانیم که برخی مردان، مهر بالایی را متعهد می شوند که حتی تا آخر عمر قادر به پرداخت آن نیستند.

و البته برخی می توانند پرداخت کنند اما به هر دلیل به فکر پرداخت مهر خودشان نیستند.
مثلا چون همسرشان به دنبال مهر نیست به فکر پرداختش نیستند یا بر اثر تصادف فوت می شوند و فرصت پرداخت مهر را پیدا نمی کنند.

سوال اول :
از آنجایی که مهر یک دین به گردن مرد است و در صورت عدم پرداخت و عدم بخشش از سوی زن، این حق به گردن مرد باقی می ماند
و با توجه به اینکه اکثر مردان ایرانی که مهر بالایی را تعهد داده اند قادر به پرداخت این مهر نشده اند و با این دین دار فانی را وداع خواهند گفت
آیا جز این است که در آخرت، حق الناس به گردن خواهند داشت و اگر همسرشان راضی نشود
یا از ثوابشان کم می شود و به زنشان داده میشود و یا از عقاب و عذاب زنشان کم شده و به عذاب مردان افزوده میشود تا جبران حق الناس بشود ؟
آیا جز این است ؟

سوال دوم :
آیا در این مسئله ( اینکه دینی به گردن مرد می آید و در صورت عدم پرداخت در این دنیا ، در آخرت مدیون خواهد بود)
تفاوتی می کند که گفته شود، مهر خانوم عند المطالبه است یا عند الاستطاعه ؟

سوال سوم :
ایا مرد می تواند شرط کند که مهر خانوم در صورت فوت مرد یا خانوم یا تحقق هر شرط دیگری، بخشیده شود ؟
یا مثلا اینگونه شرط کند که اگر زن مهرش را مطالبه نکرد، با فوت مرد، مهر بخشیده شود ؟
یا مثلا بگوید اگر زن مهرش را مطالبه کرد و مرد در پرداختش کوتاهی نکرد اما مهر کامل پرداخت نشد و مرد فوت کرد، مهر بخشیده شود ؟
لطفا بفرمایید چگونه باید شرط ذکر شود تا مسئله صورت شرعی و درستی پیدا کند ؟

با عرض سلام و احترام
همانطور که کارشناس محترم جناب سجاد فرمودند
1. مهریه زن ، دین است و بر عهده مرد می باشد که اگر بمیرد باید وراث این دین را به زن پرداخت کنند. (چه در زمان زنده بودن مرد و چه پس از فوت در صورت مطالبه زن محقق است)
2. در مدیون بودن تفاوتی ندارد. تنها تفاوتش در نوع وصول است:
در عندالمطالبه: در صورت مطالبه زن چه توان پرداخت داشته باشی چه نداشته باشی باید پرداخت کنی( در زمان عدم توان پرداخت یا همان اعسار مهریه تقسیط میشود)
در عندالاستطاعه: در صورت مطالبه زن در صورتی که توان و استطاعت پرداخت داشته باشی باید پرداخت کنی اما اگر استطاعت نداشته باشی، تا زمانی که استطاعت پیدا نکنی قابل وصول نیست اما همچنان مدیون هستی
3. وجه شرعی ندارد
موفق و پیروز باشید

Mohamad1;768939 نوشت:
با عرض سلام و احترام
همانطور که کارشناس محترم جناب سجاد فرمودند
1. مهریه زن ، دین است و بر عهده مرد می باشد که اگر بمیرد باید وراث این دین را به زن پرداخت کنند. (چه در زمان زنده بودن مرد و چه پس از فوت در صورت مطالبه زن محقق است)
2. در مدیون بودن تفاوتی ندارد. تنها تفاوتش در نوع وصول است:
در عندالمطالبه: در صورت مطالبه زن چه توان پرداخت داشته باشی چه نداشته باشی باید پرداخت کنی( در زمان عدم توان پرداخت یا همان اعسار مهریه تقسیط میشود)
در عندالاستطاعه: در صورت مطالبه زن در صورتی که توان و استطاعت پرداخت داشته باشی باید پرداخت کنی اما اگر استطاعت نداشته باشی، تا زمانی که استطاعت پیدا نکنی قابل وصول نیست اما همچنان مدیون هستی
3. وجه شرعی ندارد
موفق و پیروز باشید

سلام و درود

ممنون از توضیحات تکمیلی شما

مسئله اینجاست که در مورد سوم و دوم را فرار مرد از گرفتاری دین در جهان اخرت بسته شده است.
در مورد اول هم
تنها ارث هست که میتواتد تضمینی برای خروج مرد از دین باشد ان هم در صورتی که کفایت مهر را بکند. اما خیلی از موارد این طور نیست.
پس کم نیستند مردانی که در ان دنیا گرفتار خواهند بود و ...
البته سوال سوم را قبلا پرسیده بودم که گفتند امکان این شرط برای رها شدن مرد از دین بعد از مرگش وجود دارد.

حالا یا ان فرد فتوای مرجع خاصی را گفت یا اشتباه کرد.

لذا باید دید سایر مراجع همین نظر را دارند...

باید منتظر بود یا تحقیق کرد که ایا نظر همه مراجع مشهور همین است یا نه...

اما به هر حال تا همین جایش تا حدی متوجه شدیم

ایا بسیاری از مردان متاهل جهنمی خواهند شد یا نه

و طاها;769014 نوشت:
سلام و درود

ممنون از توضیحات تکمیلی شما

مسئله اینجاست که در مورد سوم و دوم را فرار مرد از گرفتاری دین در جهان اخرت بسته شده است.
در مورد اول هم
تنها ارث هست که میتواتد تضمینی برای خروج مرد از دین باشد ان هم در صورتی که کفایت مهر را بکند. اما خیلی از موارد این طور نیست.
پس کم نیستند مردانی که در ان دنیا گرفتار خواهند بود و ...
البته سوال سوم را قبلا پرسیده بودم که گفتند امکان این شرط برای رها شدن مرد از دین بعد از مرگش وجود دارد.

حالا یا ان فرد فتوای مرجع خاصی را گفت یا اشتباه کرد.

لذا باید دید سایر مراجع همین نظر را دارند...

سلام و درود بر شما دوست عزیز
از باب مورد اول: ابتدا دیون متوفی از ارث برداشت میشود و بعد ارث تقسیم میشود.
از باب مورد دوم: دقت داشته باشید همه موارد ذکر شده در صورت مطالبه مهریه از سوی زن است. من عمداً این نکته را پررنگ(بولد) کردم.
از باب مورد سوم: هرگونه شرط در باب مهریه، عقد باطل است و وجه شرعی ندارد.
این موارد به اتفاق قفها است و همچنین جزء قانون مدنی
و در آخر فرار از پرداخت مهریه کار درستی نیست چراکه حق است. بهترین کار این است که انسان اندازه توانش مهر کند و حتی بهتر از آن هنگام عقد در محضر بپردازد که نه عندالمطالبه شود نه عندالاستطاعه و فکر و خیال زن و مرد تا آخر عمر از این بحث راحت است. کمتر مهر کنید، همونجا نقداً بدید.
پیروز و شاد باشید

و طاها;769016 نوشت:
ایا بسیاری از مردان متاهل جهنمی خواهند شد یا نه

سلام عليكم

آنچه كه باعث نزديكتر بودن مجردها به گمراهي و تباهي ميشود متاثر از عدم توجه به اهميت ازدواج در سلامت دين است . نقل شده از پيامبر اكرم صل الله عليه و آله و سلم كه هيچ كسي ازدواج نميكرد مگر اينكه آن حضرت ميفرمود دينش كامل شد.

دليل مهريه بالا در ايران هم عمل به توصيه دين نيست و عامل خارج ديني دارد كه با روح دين سازگار نيست .ولي لاجرم با توجه به شرايط بايد تن داد مانند قضيه پذيرش برده داري كه جبر شرايط بود . نقش دين در اين اتفاقات تنها ميتواند تلطيف كننده و انذار كننده در حد معقول باشد .

يكي از اقوام بعد از 8 سال زندگي و داشتن يك فرزند كارشان به طلاق كشيده شده . مهريه خانم 110 سكه است و شوهر بلحاظ مالي فرد متمكني است . در اين مدت 8 سال زندگي مشترك چيزي به زن داده نشده مگر نفقه و مقداري طلا .

خب اين خانم يا بايد بعد از طلاق مستقل شود يا با پدر و مادرش زندگي كند . فكر نكنم به اين سادگي و زودي همسري برايش پيدا شود درحاليكه دختران زيادي هستند كه ازدواج نكرده اند و ازدواج با خانم مطلقه هم نزد خانواده ها به سادگي قابل پذيرش نيست .

آن مهريه كه از ديد اسلامي كم اش خوب است بنظر بنده با توجه به شرايط كم معقولش خوب است .

Mohamad1;769045 نوشت:
سلام و درود بر شما دوست عزیز
از باب مورد اول: ابتدا دیون متوفی از ارث برداشت میشود و بعد ارث تقسیم میشود.
از باب مورد دوم: دقت داشته باشید همه موارد ذکر شده در صورت مطالبه مهریه از سوی زن است. من عمداً این نکته را پررنگ(بولد) کردم.
از باب مورد سوم: هرگونه شرط در باب مهریه، عقد باطل است و وجه شرعی ندارد.
این موارد به اتفاق قفها است و همچنین جزء قانون مدنی
و در آخر فرار از پرداخت مهریه کار درستی نیست چراکه حق است. بهترین کار این است که انسان اندازه توانش مهر کند و حتی بهتر از آن هنگام عقد در محضر بپردازد که نه عندالمطالبه شود نه عندالاستطاعه و فکر و خیال زن و مرد تا آخر عمر از این بحث راحت است. کمتر مهر کنید، همونجا نقداً بدید.
پیروز و شاد باشید

سلام خدا بر شما
سپاس گزارم از شما
اما تا جایی که پرسیدم و میدانم به محض نزدیکی با زن مهریه به گردن مرد می اید
و مشروط به مطالبه زن نیست.
یعنی مرد مدیون میشود اما وجوب پرداخت در زمان مطالبه تحقق میابد نه اینکه مرد مدیون نباشد.
حتی در وطی به شبهه مرد مدیون است مهر المثل بدهد.

اما اگر فکر میکنید اشتباه میکنم خواهشمندم بنده را راهنمایی کنید به صورت مستند.

من به میزان مهریه انتقادی ندارم به مدیون بودن و ماندنش انتقاد دارم. چه بسا 75 سکه مهر در مورد مردی با شرایط خاص خودش بدتر از 300 سکه نسبت به مرد دیگری باشد. بستگی به شرایط دارد. اما میتوان گفت معمولا افزایش مهر با مدیون ماندن رابطه مستقیمی دارد.

و طاها;769255 نوشت:
اما تا جایی که پرسیدم و میدانم به محض نزدیکی با زن مهریه به گردن مرد می اید

همچنین سلام و درود خداوند بر شما دوست گرامی
با احترام و عرض ادب مجدد
اگر رابطه زناشویی بین زن و مرد اتفاق هم نیافتاده باشد باز هم نصف مهریه حلال است.
اما اینکه بگوییم همه مردانی که مهریه زن خود را نداده اند به جهنم میروند غلط است چراکه ممکن است زن هنگام زندگی مهریه اش را در قلب خود بذل نموده باشد یا حتی پس از فوت شوهرش بخاطر دلسوزی، سوگواری یا هر چیز دیگری قلباً بذل نماید. به همین دلیل است که میگویند حتماً باید مطالبه کند.
به اتفاق فقها و ماده 1082 از قانون مدنی در صورت مطالبه زن ( که محقق میکند بذلی صورت نگرفته) وفق ماده 2 قانون محکومیتهای مالی عمل میشود.
میتوانید جهت کسب اطلاع بیشتر به واحد مشاوره و معاضدت قضایی مستقر در دادگستریهای کل کشور به صورت رایگان مراجعه نمایید و مشاوره بگیرید و همچنین جهت تکمیل اطلاعات خود از دفتر مرجع تقلید خود سئوال بفرمایید که هم از لحاظ قانونی مسئله رو مورد بررسی قرار داده باشید هم از نظر شرعی.
در پناه حق

همه یکحوری از زیربار مهریه شونه خالی میکنن. ازهمون اول نباید مهریه رو سنگین بگیرن تا بعد نه جهنمی شن نه فراری !:Gig:

Mohamad1;769334 نوشت:
همچنین سلام و درود خداوند بر شما دوست گرامی
با احترام و عرض ادب مجدد
اگر رابطه زناشویی بین زن و مرد اتفاق هم نیافتاده باشد باز هم نصف مهریه حلال است.
اما اینکه بگوییم همه مردانی که مهریه زن خود را نداده اند به جهنم میروند غلط است چراکه ممکن است زن هنگام زندگی مهریه اش را در قلب خود بذل نموده باشد یا حتی پس از فوت شوهرش بخاطر دلسوزی، سوگواری یا هر چیز دیگری قلباً بذل نماید. به همین دلیل است که میگویند حتماً باید مطالبه کند.
به اتفاق فقها و ماده 1082 از قانون مدنی در صورت مطالبه زن ( که محقق میکند بذلی صورت نگرفته) وفق ماده 2 قانون محکومیتهای مالی عمل میشود.
میتوانید جهت کسب اطلاع بیشتر به واحد مشاوره و معاضدت قضایی مستقر در دادگستریهای کل کشور به صورت رایگان مراجعه نمایید و مشاوره بگیرید و همچنین جهت تکمیل اطلاعات خود از دفتر مرجع تقلید خود سئوال بفرمایید که هم از لحاظ قانونی مسئله رو مورد بررسی قرار داده باشید هم از نظر شرعی.
در پناه حق

سلام خدا بر شما و رحمتها و برکتهایش نیز

انچه شما فرمودیداحکام ظواهر است
قوانین و احکام قضایی بر وفق ظواهر است.
لذا نه تنها به درد اخرت نمیخورد بلکه به ضرر مرد نیز تمام میشود.

پس چه مطالبه ی زن ثابت شود و چه نشود مدیون بودن مرد رفع نخواهد شد.
تنها راهی که مرد از زیر بار دین رهایی میابد رضایت دادن زن است. و صرف اینکه زن مطالبه نکرده دلیل بر رهایی مرد از دین نیست.

و بحث این است که در بسیاری موارد احتمال قوی وجود دارد که مرد مدیون خواهد ماند.
حتی اگر 50 درصد هم احتمال مدیونی عقلایی در کار باشد ،
مومن درباره اخرتش قمار نمیکند.

ضمنا عنوان جستار در مورد کثرت مدیون ماندن مردان است
و هرگز گفته نشده همه مردان جهنمی میشوند.
حتی اگر انچه گفته شد در مورد 10 و بلکه کمتر از ان باشد مطلب کم ارزشی نیست.
چون پای زندگی اخرت در میان است.

هر جور که حساب کنیم قوانین حقوقی نه تنها به رهایی مرد از دین کمک نمیکند بلکه میتواند باعث شود مطالبه زن اثبات نشود و لذا ارث او نیز به دادش نخواهد رسید.و کاملا مدیون باقی میماند.

و طاها;769386 نوشت:
در بسیاری موارد احتمال قوی وجود دارد که مرد مدیون خواهد ماند

سلام
يك بحث ديگر هم مطرح است برادر

در بسياري از اين مهريه هاي سنگين ، خود زنان و خانواده شان بطور مستقيم يا غيرمستقيم ميگويند كه مهر را فقط براي زمان طلاق مي خواهند
به عبارتي اين شرط را خودشان برقرار ميكنند

مثلاً خانمي ميگويد:
من 500 سكه مهريه مي خواهم

آقا ميگويد:

نه خيلي زياد است! در توان من نيست!

خانم پاسخ ميدهد:

مگر من مي خواهم آن را از تو بگيرم؟! اين فقط براي زماني است كه خدايي نكرده بحث جدايي پيش بيايد
براي اينكه اگر خدايي ناكرده چنين اتفاقي افتاد من هم دستم به جايي بند باشد

مكالمهء بالا الان تقريباً در تمام خواستگاري ها و ازدواج ها روي ميدهد
نه فقط از جانب دختر و پسر ، كه خانواده دختر نيز همين را ميگويند
حتي اگر مستقيماً اسم

"زمان طلاق" را نياورند (به اين دليل كه نمي خواهند در ابتداي شروع عشق و زندگي ، حرف از طلاق و جدايي بزنند)
با كنايه ميگويند
"براي زمان اختلاف" كه هم گوينده و هم شنونده مي دانند منظور از زمان اختلاف همان زمان طلاق است

Reza-D;833640 نوشت:
سلام
يك بحث ديگر هم مطرح است برادر

در بسياري از اين مهريه هاي سنگين ، خود زنان و خانواده شان بطور مستقيم يا غيرمستقيم ميگويند كه مهر را فقط براي زمان طلاق مي خواهند

مثلاً خانمي ميگويد:

آقا ميگويد:

خانم پاسخ ميدهد:

مگر من مي خواهم آن را از تو بگيرم؟! اين فقط براي زماني است كه خدايي نكرده بحث جدايي پيش بيايد

حتي اگر مستقيماً اسم

"زمان طلاق" را نياورند (به اين دليل كه نمي خواهند در ابتداي شروع عشق و زندگي ، حرف از طلاق و جدايي بزنند)
با كنايه ميگويند
"براي زمان اختلاف" كه هم گوينده و هم شنونده مي دانند منظور از زمان اختلاف همان زمان طلاق است

با سلام

انچه مهم است شرع و عقدنامه است چون مسئله دین است.

و این نوع شرط به فرض هم که تنها برای زمان طلاق باشد باید از همین حیث دیده شود.
تقریبا سوال سوم بنده ناظر به همین بخش است
که گویا میگویند چنین شرطی باطل است
البته نیازمند تحقیق بیشتری هستیم اگر حوصله کنم...

و طاها;833642 نوشت:
تقریبا سوال سوم بنده ناظر به همین بخش است
در فرض سوال شما اين مرد است كه شرط ميكند و شرط كردن از جانب مرد باطل است (جداي از بحث هايي كه وجود دارد)
اما در توضيح بنده ، اين خود زن است كه اين موضوع را مطرح ميكند ؛ نه مرد

باسلام
مطالب رو نخوندم،
در یکی از اقوام پدر فوت کرد از نظر قانونی اولویت برای دارای مرد به زن بود مهریه هم جز اون بود
در صورت باقی ماندن دارایی به وراث می‌رسید
حتی در قرض های مرد اولویت مهریه زن بود
و جای تاسف داره که حتی با مطرح شدن از طرف خانواده دختر برای موارد اختلاف آقایان مهریه بالا رو قبول میکنند
یکی از آشنایان رفتند خواستگاری و مهریه ۱۴ سکه مد نظرشان بود ولی خانواده دختر بیشتر در نظر گرفته بودندایشون با توجه به علاقه زیاد حاضر به قبول نشدند و جدیت آقا برای این که توان پرداختش را ندارم و نمیتوانم به امید آینده که شاید توانستم اینها قبول کنم چون دارایی فعلی بنده به میزان ۱۴ سکه هست
یعنی ایشان به خاطر علاقه هم حاضر به قبول نشدند
خانواده دختر کوتاه آمدند

اللیل والنهار;833647 نوشت:
جای تاسف داره که حتی با مطرح شدن از طرف خانواده دختر برای موارد اختلاف آقایان مهریه بالا رو قبول میکنند
یکی از آشنایان رفتند خواستگاری و مهریه ۱۴ سکه مد نظرشان بود ولی خانواده دختر بیشتر در نظر گرفته بودندایشون با توجه به علاقه زیاد حاضر به قبول نشدند و جدیت آقا برای این که توان پرداختش را ندارم و نمیتوانم به امید آینده که شاید توانستم اینها قبول کنم چون دارایی فعلی بنده به میزان ۱۴ سکه هست
یعنی ایشان به خاطر علاقه هم حاضر به قبول نشدند
خانواده دختر کوتاه آمدند
سلام

از جهتي درست ميفرمائيد. اما شما از جانب خودتان كه زن هستيد به موضوع نگاه مي كنيد
الان اكثر دخترها يا خانوادهء آنها ، درخواست مهريه بالا دارند

اگر سن ، فرهنگ ، تحصيلات ، ظاهر و..... را در نظر بگيريد ، طبيعتاً هر مردي انتخاب هاي محدودي دارد
حال اگر مشكلات اقتصادي و شرايط اجتماعي را هم در نظر بگيريد ، باز اين انتخاب محدودتر ميشود
حالا به اينها بحث مهريهء بالا را هم اضافه كنيد كه عرض كردم متقاضي آن هم بسيار زياد شده است ، باز انتخاب محدود و محدودتر ميشود
و در انتها اگر بحث نياز جنسي را هم اضافه كنيد ، انتخاب واقعاً محدود خواهد شد

بخصوص اينكه نياز جنسي مردها بسيار اكتيو تر (نه لزوماً بيشتر) از زنهاست
و از طرفي نياز هر مردي نسبت به ديگري هم متفاوت است

مجموع اين عوامل باعث ميشود كه بيشترِ مردهاي نجيب كه رابطهء نامشروع ندارند ، نتوانند مثل آن آقايي كه مثال زديد با خيال راحت يك ازدواج را ناديده بگيرند
و به راحتي به سراغ مورد بعدي بروند كه معمولاً پروژه يافتنِ شخص مناسب ، تحقيق ، خواستگاري و رسيدن به بحث مهريه بيش از چند ماه طول ميكشد

به عبارت بهتر ، اگر مردها بخواهند به همين روش كه فرموديد عمل كنند ، اينطور نيست كه تمام زنها مانند مثال شما باشند و كوتاه بيايند
اتفاقاً بيشتر جاهايي كه آقا حاضر به پرداخت مهريه سنگين نباشد ، خواستگاري به هم خواهد خورد. به همين سادگي!
در نتيجه هر مرد بايد بارها و بارها و بارها به خواستگاري برود تا بالاخره با موردي برخورد كند كه يا مهريه كم بخواهد يا به آن راضي بشود

كه اينطوري اكثر مردها بايد به ازدواج دربالاي 40 سالگي فكر كنند!

متاسفانه اشتباه همینجاست
از این مورد بنده کم ندیدم
اگر به آقایان بگویند روز بعد عقد شما را در آتش میاندازند حاضر هستند با این شرط ازدواج کنند؟
حتی اگر پرسه زمانی زیادی برای یافتن فردی طی کرده باشند
امام باقر(ع)
مهریه همان چیزی است که طرفین بر آن توافق می‏کنند، کم باشد یا زیاد.
امام صادق (ع)
از برکات زن کمی مهریه اوست
حضرت علی (ع)
[=inherit]مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.
حضرت محمد(ص)
[=inherit] در مورد مهریه که مرد می پردازد سخت گیری نکنید و آسان بگیرید زیرا در صورت سخت گیری باعث غضب و کینه می شود .[=inherit]
امام صادق (ع)
مردی که مهریه‏ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است.

اگر دین من حق مهریه رو برای زن قرار داده این چیزا رو هم گفته
حالا میخواهیم در عمل اونطور که خوشمان میاد عمل کنیم دیگه این بحثش جداست
همین مهریه بجای این که مهر آورد کینه و دشمنی خواهد آورد

اللیل والنهار;833660 نوشت:
از این مورد بنده کم ندیدم
عرض كردم كه بخشي از فرمايش شما را قبول دارم
قطعاً اگر آقايان بيشتر از اين به حقوق خود پافشاري كنند ، نتيجه يهتري خواهند گرفت

اگر به آقایان بگویند روز بعد عقد شما را در آتش میاندازند حاضر هستند با این شرط ازدواج کنند؟
خب اين ظاهر موضوع است
بارها گفته ام تئوري با عمل خيلي متفاوت است
من براي شما شرايط را توضيح دادم ولي شما كل اين شرايط را ناديده مي گيريد

مثالم بلاتشبيه است
مي دانيد كه آب آلوده و كثيف براي سلامتي مضر است
خب حالا تصور كنيد تشنگي به فردي چيره شده و آب سالم و گوارا هم به راحتي پيدا نمي كند
اينجا امكانش زياد است كه چنين فردي از آب كثيف بنوشد
اما دليلش اين نيست كه مضر بودن آب كثيف را نمي دانسته ، بلكه دليلش اضطراري است كه برايش پيش آمده
در شرايط اضطرار ، قدرت تصميم گيري كم و دشوار ميشود

امام صادق (ع)

حضرت علی (ع)
مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.

حضرت محمد(ص)
در مورد مهریه که مرد می پردازد سخت گیری نکنید و آسان بگیرید زیرا در صورت سخت گیری باعث غضب و کینه می شود

هر سه روايت خطاب به زنان است ، نه مردها!
شما ابتدا بايد يقه همنوعان خود را بگيريد كه چرا به توصيه دين عمل نمي كنند

همین مهریه بجای این که مهر آورد کینه و دشمنی خواهد آورد
البته مهريه ، همان كمش هم ثابت نشده كه مهري درزندگي ايجاد كند!
ولي خب اين به بحث تاپيك ارتباطي ندارد و صرفاً نظرم را عرض كردم

امام باقر(ع)
مهریه همان چیزی است که طرفین بر آن توافق می‏کنند، کم باشد یا زیاد

امام صادق (ع)
مردی که مهریه‏ای (برای زن قرار دهد) و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است

زماني كه بحث چندهمسري يا عقدموقت را مطرح مي كنيم
شما خانمها مي فرمائيد با آن مخالف هستيد به دليل سوء استفاده هاي مردها
آيا اينجا هم حاضر هستيد بگوئيد با مهريه مخالف هستيد بخاطر سوء استفاده هاي خانمها؟!

سلام
مثالی که زدم
اون آقا مطمئنا اگر توان پرداخت مهر بیشتر داشتند اصرار بر اون تعداد نداشتند
و چون میخواستند حق خانم رو پرداخت کنند اصرار و پافشاری به اون تعداد داشتند
یعنی

عند المطالبه که بنده مطمئن هستم نمی توانم پرداخت کنم ظلم در حق آن خانم هست اگر قبول کنم
کلی دارم عرض میکنم چه خانم چه آقا
به همین دلیل سوء استفاده دارم میگم آقایان اگر توان پرداخت ندارند قبول نکنند تا ازشون سو استفاده نشه

اللیل والنهار;833666 نوشت:
اون آقا مطمئنا اگر توان پرداخت مهر بیشتر داشتند اصرار بر اون تعداد نداشتند
آها! يعني مشكل در زياد بودن مهريه نيست ، بلكه در توان آقاست
پس زن هر مقداري براي مهريه تعيين كند مشكلي ندارد ، فقط بايد آقا توانش را داشته باشد
آن وقت اين حديث احياناً براي چه كسي گفته شده:

و روايت ديگري كه ميفرمايد بدترين زنان امت من آنهايي هستند كه مهريه آنها زياد باشد!

آقایان اگر توان پرداخت ندارند قبول نکنند تا ازشون سو استفاده نشه
عجب!
پس خانمها هم بجاي مخالفت با متعه ، چشمشان را باز كنند تا دچار سوء استفاده نشود!

ظلم در حق آن خانم هست اگر قبول کنم
خب الحمدالله
در بالا گرفتن مهريه توسط خانمها هم ما مردها ظالم شديم!

در بحث زير:

Reza-D;833640 نوشت:
در بسياري از اين مهريه هاي سنگين ،خود زنان و خانواده شان بطور مستقيم يا غيرمستقيم ميگويند كه مهر را فقط براي زمان طلاق مي خواهند

مثلاً خانمي ميگويد:

آقا ميگويد:

خانم پاسخ ميدهد:

حتي اگر مستقيماً اسم

با كنايه ميگويند

اگر زني كه چنين حرفي زده ، بعد از گفتن اين حرف و در حال زندگي مهرش را بخواهد ، دروغگو هست يا نه؟

سجاد;716733 نوشت:
این شرط وجه شرعی ندارد
جناب سجاد عرض ادب
اگر خانمي در ابتداي ازدواج به خواستگارش بگويد من مهريه را فقط براي روز مبادا (زمان طلاق) مي خواهم و در زندگي آن را از تو مطالبه نخواهم كرد ، چه صورتي دارد؟

امام باقر(ع)
مهریه همان چیزی است که طرفین بر آن توافق می‏کنند، کم باشد یا زیاد.
بالاخره هیچ اجباری برای قبول درمیزان برای آقا نیست
از خانمها خواسته به مهریه به حساب معامله و نفع و ضرر کردن نگاه نکنند و باتوجه به روحیات خانم هدف ایجاد مهر بوده برای همین به خانمها هم سفارش به سخت نگرفتن در میزان مهریه
در مورد ازدواج موقت توضیحاتی دارم چون خارج از مطالب تایپک هستن نمیگم

اللیل والنهار;833691 نوشت:
امام باقر(ع)
مهریه همان چیزی است که طرفین بر آن توافق می‏کنند، کم باشد یا زیاد
معصومين(ع) خيلي چيزها فرموده اند كه گزينشي مورد قبول قرار ميگيرد

اللیل والنهار;833691 نوشت:
با توجه به روحیات خانم هدف ایجاد مهر بوده
و تا ابد پاي اسكناس در ميان است.....
حتي خدا هم ميداند با پول است كه ميشود مهر و عشق خانمها را به دست آورد

بله انسان مادی باشد خواسته هم مادی میشه
بستگی به افراد داره

http://www.askdin.com/showthread.php?t=48880

اصلا من کاری به هیچی ندارم
عقل من برای مهریه یکسری سوالاتی مطرح می کنه که میشه گفت شبهات مهریه ست
می گه اگر زن و مرد دارند با هم زندگی می کنند دیگه چرا مرد باید به زن یه پول زیادی در قالب مهریه بده؟
مهریه فقط در زمانی باید اتفاق بیافته که این دو جدا شوند و زن برای ادامه زندگی به پول نیاز داشته باشه.
گذشته چرا زن میتونه با هر بار طلاق مهریه بگیره این راه کاسبی رو برای برخی زنان فراهم نمی کنه؟
پس به خودی خود مهریه دادن دز زمان زندگی کاملا بی معنی می باشد.... چون اگر اینطور باشه ازدواج بی معنی میشه
اگر حدیث پیامبر در مورد تکمیل دین و هزاران تاکید دیگه بر ازدواج درست باشه ... با این حرکت مرد زیر بار دینی می رود که دینش کامل
نمی شود هیچ بلکه لطمه هم می خورد. کی حاضر خودش رو بدهکار کنه خیلی مسخره به نظر میاد....
البته بحث در این مورد زیاد
من به شخصه معتقدم این فقط یکی قوانین نادرسته کشورمون و ربطی به آخرت نداره و از نظر فقهی نادرسته.....

دو تا کلمه در احکام اسلام کلیدی هست

تعهد و پیمان

مالکیت و ولایت

در ازدواج : مهریه نوعی اجاره کردن رحم و کسب ولایت بر فرزند و بضع است.
و نفقه نوعی کسب حق استمتاع از زن مثل اجاره

این نگاه اقتصادی به موضوع است که حتی برخی فقها به ان پرداخته اند
و دین ستیزان از ان تعبیر به کالا بودن زن در اسلام میکنند.

و جنبه روانی هم دارد که مردان قوامون علی النسا هستند.

کمی تا قسمتی ابری در برخی موضوعات از جمله چند همسری چیزهایی گفتم ولی کم.

javad_joon;833701 نوشت:
اصلا من کاری به هیچی ندارم
عقل من برای مهریه یکسری سوالاتی مطرح می کنه که میشه گفت شبهات مهریه ست
می گه اگر زن و مرد دارند با هم زندگی می کنند دیگه چرا مرد باید به زن یه پول زیادی در قالب مهریه بده؟
مهریه فقط در زمانی باید اتفاق بیافته که این دو جدا شوند و زن برای ادامه زندگی به پول نیاز داشته باشه.
گذشته چرا زن میتونه با هر بار طلاق مهریه بگیره این راه کاسبی رو برای برخی زنان فراهم نمی کنه؟
پس به خودی خود مهریه دادن دز زمان زندگی کاملا بی معنی می باشد.... چون اگر اینطور باشه ازدواج بی معنی میشه
اگر حدیث پیامبر در مورد تکمیل دین و هزاران تاکید دیگه بر ازدواج درست باشه ... با این حرکت مرد زیر بار دینی می رود که دینش کامل
نمی شود هیچ بلکه لطمه هم می خورد. کی حاضر خودش رو بدهکار کنه خیلی مسخره به نظر میاد....
البته بحث در این مورد زیاد
من به شخصه معتقدم این فقط یکی قوانین نادرسته کشورمون و ربطی به آخرت نداره و از نظر فقهی نادرسته.....

سلام خدمت شما.
بنظرم مهریه حق یک خانم هست...
راه کاسبی نمیشه گفت...شما مطمئنید که همه ی آقایون مهریه رو در زمان طلاق می دهند؟؟
۲نمونه عینی دیدم که مهریه ندادند که هیچ،به قولشان هم عمل نکردن...
۱.یکی ازبستگانم در ازای گرفتن فرزند ازهمسرش،مهریه ش رو بخشید..ولی همسر خانم زیر قولشان زدند وبعد از بخشیدن مهریه،فرزند هم به خانم ندادند...
۲.خانم با کلی مکافات که دادگاه طلاق نمیداد،چراییش رو نمیدونم،بااینکه همسرشون مشکل روانی داشت..
همسر خانم هرکاری میکنند خانم رو طلاق نمیدن،درآخر مهریه که حق زن هست را نمیدهند هیچ،چند میلیون پول گرفتن تا طلاق دادند...
حالا بازهم کاسبی هست؟؟

smart star;833726 نوشت:
سلام
سلام و عرض ادب خواهر گرامی

smart star;833726 نوشت:
قطعاً نظر شما قابل احترام است
ولی اگر دلیلی هم برای فرمایش خود بیاورید ممنون میشوم

smart star;833726 نوشت:
۱.یکی ازبستگانم در ازای گرفتن فرزند ازهمسرش،مهریه ش رو بخشید..ولی همسر خانم زیر قولشان زدند وبعد از بخشیدن مهریه،فرزند هم به خانم ندادند...
۲.خانم با کلی مکافات که دادگاه طلاق نمیداد،چراییش رو نمیدونم،بااینکه همسرشون مشکل روانی داشت..
همسر خانم هرکاری میکنند خانم رو طلاق نمیدن،درآخر مهریه که حق زن هست را نمیدهند هیچ،چند میلیون پول گرفتن تا طلاق دادند...
ببینید خواهر گرامی ، اگر به مثال آوردن باشد ، هزاران مثال از انواع رفتارهای زن و مرد میشود آورد. در مقال همین مثال شما میشود مثال های زیادی هم آورد که مهریه باعث خانه خرابی مرد شده. اما بحث اصلی این تاپیک بر سر مهریه های بالایی است که این روزها بین خانواده ها توافق میشود و تقریباً هر دو خانواده و خود عروس و داماد اصلاً نمی دانند که این حقی است بر گردن مرد. یعنی حتی بیشتر خانمها هم نمی دانند!!

به نظر من بزرگترین آسیب مهریه زمانی بود که بجای وجه نقد ، یک سری اعداد و ارقام , آن هم به نیت مثلاً معصومین!!! وارد موضوع مهریه شد. مثلاً الان اگر به خانم جوانی بگوئی چقدر مهریه نقدی طالب هستی ، ممکن است بگوید 1 میلیون تومن (مثال). اما اگر به همین خانم بگویی چند سکه مهریه طالب خستی احتمالاً میگوید هزار سکه!!

دلیلش این است که صرفاً به کلمهء ((هزار)) دقت می کند و فکر میکند مثلاً اگر بگوید 1 سکه یعنی خیلی کم گفته. در حالیکه 1 سکه تقریباً به اندازهء همان 1 میلیون تومان است که خودش طالب بوده. در حقیقت افزایش مهریه بیشتر یک بحث روانی و ذهنی بوده

به همین دلیل هم من میگویم بیشتر این تعیین مهریه ها از سوی عروس و خانوادهء او ، یک نظر شش دانگ در پشت آن نیست و اگر چه ممکن است از نظر قانونی (چون قانون فقط با ظاهر امر کار دارد) این مهریه حق زن در نظر گرفته شود. اما خداوند ممکن است روز قیامت همین زن را هم بازخواست کند که تو حتی به آنچه به زبان آوردی علم هم نداشتی!

smart star;833726 نوشت:
حالا بازهم کاسبی هست؟
بله برخی کاسبی می کنند و تعدادشان هم کم نیست و با آوردن چند مثال نقض هم نمیشود این حقیقت که برخی از خانمها از مهریه برای کاسبی ، فشار آوردن به مرد و...... استفاده می کنند را زیر سوال برد

ولی از آن طرف صرف سوء استفادهء چند خانم هم نمیشود گفت تمام خانمها سوء استفاده گر هستند. به شخصه برای تفسیر برخورد خانمها با مهریه ، به جای نگاه به چند سوء استفاده گر ، صدها خانمی را در نظر میگیرم که با وجود هزار سختی در زندگی پا به پای شوهر راه را طی میکنند و به تنها چیزی که فکر نمیکنند مادیات است. خانمهایی که حتی در مخارج زندگی سهیم میشوند و زندگی را از دریچه عشق نگاه میکنند ، نه دو دوتا چهارتای قانونی و حکمی

اللیل والنهار;833700 نوشت:
بله انسان مادی باشد خواسته هم مادی میشه
بستگی به افراد داره
از هر هزاران ، یکی....
الان هم که الحمدالله تعداد دختران دانشجو از پسران سبقت گرفته ، دیگر خودشان همه چیز بلدند

سلام خدمت شما.
بنظر شخصی خودم تازمانی که دوفرد زندگی خوبی دارند نیاز به طلب مهریه نیست..
اگر اگر فرد مورد نظری که توقع داشتند نبوده باشه ومورد آزار قراردهد چه میشود کرد؟
وقتی خانومی از همسرش جدا شود خیلی سخت دوباره ازدواج خواهد کرد ویا حتی ازدواج نکند،اینجا چطور میتواند برای خود زندگی کند بدون هیچ پشتیبانی مالی درجامعه ای که به سختی میتوان کارپیدا کرد؟؟
اگربعد ازفوت همسر،فرزندان مادرشان را ازخانه بیرون کنند، چطور این خانم سرپناهی برای خودش پیدا کند؟؟وقتی بعداز فوت همسر حتی خانواده ی همسر میتوانند جزء وراث باشند...
بنظرم تاوقتی زندگی خوبی درکنارهم دارند میتوان مهریه را بخشید ولی کسی از آینده خبری ندارد...

smart star;876884 نوشت:
بنظرم تاوقتی زندگی خوبی درکنارهم دارند میتوان مهریه را بخشید ولی کسی از آینده خبری ندارد
دو نکته هست خواهر گرامی

1 - اگر زنی شوهرش را آزار داد به گونه ای که زندگی را به کامش زهر کرد ، چه چیزی خسارت شوهر خواهد بود؟
جوانی این مرد و امید و آرزوهایش که به باد رفته ، چگونه جبران خواهد شد؟ باز شما لااقل مهریه را دارید

2 - موضوع اصلی این است که مهریه اصلاً برای روز مبادا نیست! شما با توضیحاتی که فرمودید (به فرض درست بودنش)
کارکرد مهریه را به عنوان یک پشتوانه ترسیم کردید که این حرف شما نظر اکثر خانمها نیز هست. اما اصلاً فلسفهء مهریه این نیست
مهریه کاری به زمان جدایی ندارد ، بلکه هدیه ای است از طرف مرد (هدیه زوری ندیدیم!!) که باید همان ابتدای ازدواج به زن داده بشود

اینکه برخی از احکام دارند در جایی بجز آنچه که برایش نوشته شده اند ، استفاده میشوند ، خودش نشانهء مهمی است
نظر شخصی من این است که این احکام

"شاید" در این دوران کارکرد خود را از دست داده اند

smart star;833726 نوشت:
سلام خدمت شما.
راه کاسبی نمیشه گفت...شما مطمئنید که همه ی آقایون مهریه رو در زمان طلاق می دهند؟؟
۲نمونه عینی دیدم که مهریه ندادند که هیچ،به قولشان هم عمل نکردن...
حالا بازهم کاسبی هست؟؟

در این مورد دلالیل خودم رو آوردم بهتر است شما هم با دلیل حرف بزنید نه به نظرم....
و دادن یا ندادن مهریه مورد بحث من نیست ، بحث من سر ماهیت مهریه ست بقیه مطالبی که فرمودید اصلا ارتباطی با مطلب بنده نداشت
البته اگر زن مستحق گرفتن آن برای ادامه زندگی بود و مرد آن را نداد بی شک قانون مقصر است...
با تشکر از شما و reza-d

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;833688 نوشت:
جناب سجاد عرض ادب
اگر خانمي در ابتداي ازدواج به خواستگارش بگويد من مهريه را فقط براي روز مبادا (زمان طلاق) مي خواهم و در زندگي آن را از تو مطالبه نخواهم كرد ، چه صورتي دارد؟

عرض سلام و احترام

سؤال شما استفتاء شد در صورت وصول پاسخ، در اسرع وقت در این تاپیک درج خواهد شد ان شاء الله.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Times New Roman"][="Black"]

Reza-D;876935 نوشت:
دو نکته هست خواهر گرامی

1 - اگر زنی شوهرش را آزار داد به گونه ای که زندگی را به کامش زهر کرد ، چه چیزی خسارت شوهر خواهد بود؟
جوانی این مرد و امید و آرزوهایش که به باد رفته ، چگونه جبران خواهد شد؟ باز شما لااقل مهریه را دارید

2 - موضوع اصلی این است که مهریه اصلاً برای روز مبادا نیست! شما با توضیحاتی که فرمودید (به فرض درست بودنش)
کارکرد مهریه را به عنوان یک پشتوانه ترسیم کردید که این حرف شما نظر اکثر خانمها نیز هست. اما اصلاً فلسفهء مهریه این نیست
مهریه کاری به زمان جدایی ندارد ، بلکه هدیه ای است از طرف مرد (هدیه زوری ندیدیم!!) که باید همان ابتدای ازدواج به زن داده بشود

اینکه برخی از احکام دارند در جایی بجز آنچه که برایش نوشته شده اند ، استفاده میشوند ، خودش نشانهء مهمی است
نظر شخصی من این است که این احکام

"شاید" در این دوران کارکرد خود را از دست داده اند

خیلی عجیب هست که ملت زمانی که احساس میکنند نیازی به کسی ندارند بلا نسبت هار میشن.

یکی از پسرهای فامیل متاهله و خیلی زن و بچشو دوست داره.

وقتی با خانواده خودش یا زنش به مشکل می خورن ، این تهدید میکنه که زن و بچمو از آپارتمان میندازم پایین ( با توجه به سوابقش ازش حساب می برن ولی هیچوقت اینکارو نمی کنه. اما کتک میزنه)

وقتی هم باهاش صحبت میکنی میگه من قلق خانواده خودمو زنمو می دونم ، اینا وقتی تهدید میشن آروم میشینن سر جاشون و اذیتم نمی کنن

ولی وقتی به حرفشون بها بدم می خوان کنترل زندگیمو از چنگم در بیارند.

حالا فکر کن یه نفر اسلام دست و بالشو بسته ، بقیه هم از این مسئله نهایت سوء استفاده رو میکنند و این بیچاره رو میکنن کیسه بوکس.

هووووووووووووووووووووووووووووووووووف.[/]

سلام
من قول میدم مهریه رو روز های اول ازدواج مطالبه نکنم
مشکلی با 1200 سکه و حتی 100 تا بالاو پائین بودنش هم ندارم
اصلا کی داده کی گرفته
خودمون یهجوری با هم کنار میایم

اما در خصوص نصف خونه
و حق مالکیت ماشین نظر دارم
شرط ازدواجم همدرس خوندنم هست
اگر ممکنباشه
حق طلاقدست شوهر باشه
اما حق استفاده از امکانات منزل مانند کنترل تلویزیون و ... دستمن باشه
بیشتر مواقع هم میخوام برم نت
خواهشا غر نزنید چایی بیار و اتاق گرم و سرده
معتاد شدم خب
بعدشم شوهر خوب اونی که مهریه روهمون اول بده و بقیش هم ببره بحساب بانکی برام باز کنه نظرتون در مورد هنر خانهداری من چیه ؟

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;833688 نوشت:
جناب سجاد عرض ادب

با عرض سلام و احترام

دفتر آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله وحید خراسانی پاسخ دادند:

چون زمان طلاق روشن نیست ، شرط قرار دادن مطالبه مهریه در زمان طلاق، مجهول بوده و شرعا صحیح نمی باشد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء کتبی از دفاتر مراجع عظام تقلید[/]

سجاد;877548 نوشت:
دفتر آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله وحید خراسانی
تشکر از زحمت شما
لطفاً سایر مراجع بخصوص آیت الله خامنه ای را هم بفرمائید

شهره22;877525 نوشت:
سلام
اصلا کی داده کی گرفته

اما در خصوص نصف خونه
اگر ممکنباشه
حق طلاقدست شوهر باشه
اما حق استفاده از امکانات منزل مانند کنترل تلویزیون و ... دستمن باشه
معتاد شدم خب
بعدشم شوهر خوب اونی که مهریه روهمون اول بده و بقیش هم ببره بحساب بانکی برام باز کنه نظرتون در مورد هنر خانهداری من چیه ؟

انشاالله یک خواستگار خوب پیدا شود و شما خوشبخت بشوید خواهر گرامی
فقط برای خواستگار محترم از خداوند صبر روز افزون مسئلت دارم! :Nishkhand:

شهره22;877525 نوشت:
سلام
اصلا کی داده کی گرفته

اما در خصوص نصف خونه
اگر ممکن باشه
حق طلاق دست شوهر باشه
اما حق استفاده از امکانات منزل مانند کنترل تلویزیون و ... دست من باشه
معتاد شدم خب

سلام خدمت شما.
پیشنهاد میکنم بعد از پیداشدن همسر گرامی،با زبانی نرم وخوش نظرشان را به سایت جلب کنید وعضوسایت شوند...
این بنظرم تنها راه برای مسائلی که گفتید هست:-bd;))

این موضوع منو یاد کارتون ماسک انداخت...
یه کاغذو نخونده امضا کرد بعد بیچاره شد..
بعد که فهمید چه اشتباهی کرده میخواست یکیو پیدا کنه کاغذو امضا کنه و خودش راحت بشه...
پیش هر کسی رفت اول شروع کرد به خوندن و قبول نکرد..
اخر سر رفت پیش یه نوزاد... اونم تا برگه رو نگاه کرد زد زیر گریه....

حالا من موندم این همه ادم بالغ عاقل چه طور این همه جا رو امضا میزنن اما نمیدونن مهریه چیه و چه اتفاق حقوقی و شرعی قراره براشون بیفته....

بعد جالب اینه وقتی توضیحم میدی باز همون ذهنیات خودشون رو تکرار میکنن... انگاری حرف اونا ملاک شرع و قانونه...
واقعا موندم چی بگم...

موضوع قفل شده است