صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا بسیاری از مردان متاهل، جهنمی خواهند شد ؟

نوشته
    2,640
    صلوات
    3210
    حضور
    68 روز 23 ساعت 28 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا بسیاری از مردان متاهل، جهنمی خواهند شد ؟

با سلام

می دانیم که برخی مردان، مهر بالایی را متعهد می شوند که حتی تا آخر عمر قادر به پرداخت آن نیستند.

و البته برخی می توانند پرداخت کنند اما به هر دلیل به فکر پرداخت مهر خودشان نیستند.
    مثلا چون همسرشان به دنبال مهر نیست به فکر پرداختش نیستند یا بر اثر تصادف فوت می شوند و فرصت پرداخت مهر را پیدا نمی کنند.

سوال اول :
    از آنجایی که مهر یک دین به گردن مرد است و در صورت عدم پرداخت و عدم بخشش از سوی زن، این حق به گردن مرد باقی می ماند
    و با توجه به اینکه اکثر مردان ایرانی که مهر بالایی را تعهد داده اند قادر به پرداخت این مهر نشده اند و با این دین دار فانی را وداع خواهند گفت
    آیا جز این است که در آخرت، حق الناس به گردن خواهند داشت و اگر همسرشان راضی نشود
    یا از ثوابشان کم می شود و به زنشان داده میشود و یا از عقاب و عذاب زنشان کم شده و به عذاب مردان افزوده میشود تا جبران حق الناس بشود ؟
    آیا جز این است ؟

سوال دوم :
    آیا در این مسئله ( اینکه دینی به گردن مرد می آید و در صورت عدم پرداخت در این دنیا ، در آخرت مدیون خواهد بود)
    تفاوتی می کند که گفته شود، مهر خانوم عند المطالبه است یا عند الاستطاعه ؟

سوال سوم :
    ایا مرد می تواند شرط کند که مهر خانوم در صورت فوت مرد یا خانوم یا تحقق هر شرط دیگری، بخشیده شود ؟
    یا مثلا اینگونه شرط کند که اگر زن مهرش را مطالبه نکرد، با فوت مرد، مهر بخشیده شود ؟
    یا مثلا بگوید اگر زن مهرش را مطالبه کرد و مرد در پرداختش کوتاهی نکرد اما مهر کامل پرداخت نشد و مرد فوت کرد، مهر بخشیده شود ؟
    لطفا بفرمایید چگونه باید شرط ذکر شود تا مسئله صورت شرعی و درستی پیدا کند ؟

با سلام دوست عزیز. بنده سوال شرعی تخصصی درباره امربه معروف و نهی از منکر دارم.اگر شما متخصص در این امر هستید لطفا به من اطلاع دهید تا سوالاتم را مطرح کنم.عنوان سوال : افشا کنیم تا شلاق بخوریم یا نه ؟
    ------
    پاسخ این سوال را هم اگر می دانید به من اطلاع بدهید :
    http://www.askdin.com/showthread.php...l=1#post909720

2.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    20,402
    صلوات
    54834
    حضور
    152 روز 18 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    36

با نام و یاد دوست

آیا بسیاری از مردان متاهل، جهنمی خواهند شد ؟

کارشناس بحث: استاد سجاد

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,549
    صلوات
    31714
    حضور
    146 روز 5 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27

نقل قول نوشته اصلی توسط و طاها نمایش پست ها
    سوال اول :
    از آنجایی که مهر یک دین به گردن مرد است و در صورت عدم پرداخت و عدم بخشش از سوی زن، این حق به گردن مرد باقی می ماند
    و با توجه به اینکه اکثر مردان ایرانی که مهر بالایی را تعهد داده اند قادر به پرداخت این مهر نشده اند و با این دین دار فانی را وداع خواهند گفت
    آیا جز این است که در آخرت، حق الناس به گردن خواهند داشت و اگر همسرشان راضی نشود
    یا از ثوابشان کم می شود و به زنشان داده میشود و یا از عقاب و عذاب زنشان کم شده و به عذاب مردان افزوده میشود تا جبران حق الناس بشود ؟
    آیا جز این است ؟

سوال دوم :
    آیا در این مسئله ( اینکه دینی به گردن مرد می آید و در صورت عدم پرداخت در این دنیا ، در آخرت مدیون خواهد بود)
    تفاوتی می کند که گفته شود، مهر خانوم عند المطالبه است یا عند الاستطاعه ؟

سوال سوم :
    ایا مرد می تواند شرط کند که مهر خانوم در صورت فوت مرد یا خانوم یا تحقق هر شرط دیگری، بخشیده شود ؟
    یا مثلا اینگونه شرط کند که اگر زن مهرش را مطالبه نکرد، با فوت مرد، مهر بخشیده شود ؟
    یا مثلا بگوید اگر زن مهرش را مطالبه کرد و مرد در پرداختش کوتاهی نکرد اما مهر کامل پرداخت نشد و مرد فوت کرد، مهر بخشیده شود ؟
    لطفا بفرمایید چگونه باید شرط ذکر شود تا مسئله صورت شرعی و درستی پیدا کند ؟
    عرض سلام و احترام

1. مهریه زن ، دین است و بر عهده مرد می باشد که اگر بمیرد باید وراث این دین را به زن پرداخت کنند.
    2. تفاوتی ندارد.
    3. این شرط وجه شرعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای

نوشته
    2,640
    صلوات
    3210
    حضور
    68 روز 23 ساعت 28 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

بنا به قاعده و قانون جهنمی کم نداریم.

منتظرم برای استفتائات دیگر ...
    با سلام دوست عزیز. بنده سوال شرعی تخصصی درباره امربه معروف و نهی از منکر دارم.اگر شما متخصص در این امر هستید لطفا به من اطلاع دهید تا سوالاتم را مطرح کنم.عنوان سوال : افشا کنیم تا شلاق بخوریم یا نه ؟
    ------

نوشته
    2,640
    صلوات
    3210
    حضور
    68 روز 23 ساعت 28 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    عرض سلام و احترام

1. مهریه زن ، دین است و بر عهده مرد می باشد که اگر بمیرد باید وراث این دین را به زن پرداخت کنند.
    2. تفاوتی ندارد.
    3. این شرط وجه شرعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای
    سلام و عرض ادب
    وراث باید مهریه را از ارث بدهند یا از جیب خودشان؟ چون در بسیاری از موارد ارث جوابگوی مهریه نیست.
    ویرایش توسط و طاها : 1394/10/06 در ساعت 12:46
    ------

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    412
    صلوات
    1090
    حضور
    7 روز 23 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بنده یک روایت شنیده بودم که ((جهنم آکنده است از مجردها)). ولی در مورد متاهل ها نشنیده بودم.

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,209
    صلوات
    3386
    حضور
    37 روز 6 ساعت 33 دقیقه
    وبلاگ
    50
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10

با سلام
    مهریه دینی است که بر عهده شوهر است اما خانه ای که شخص برای زندگی به آن نیاز دارد و نیز اتومبیل از جمله مستثنیات دین محسوب میشود و قابل توقیف نیست , بنابر این چنانچه زوج ( جدا از مایحتاج زندگی از جمله منزل ) توانایی پرداخت مهریه به صورت یکجا نداشته باشد میتواند آنرا به صورت قسطی پرداخت کند

1- زن میتواند پس از مرگ همسرش , قبل از تقسیم ارث , مهریه خود را از اموال همسرش بدون اینکه وی وصیت کرده باشد , درخواست کند , اگر مهریه پول نقد باشد , از زمان فوت همسر محاسبه و به نرخ روز پرداخت می شود و مهریه جدای سهم الارث اوست .

2- زن بعد از عقد ازدواج , میتواند درخواست افزایش میزان مهریه کند , افزایش آن بر اساس توافق زوجین منعی ندارد , این اقدام با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و تنظیم سند رسمی و درج در سند نکاهیه صورت میگیرد .

3- در صورتی که خانمی در دوران عقد و بعد درخواست جداشدن از شوهر داشته باشد و مهریه اش مثلا 800 سکه بهار آزادی باشد و 110 سکه را بخواهد به اجرا گذارد و شوهر این خانم دادخواست را اِعسار دهد و قاضی هر 6 ماه , مثلا 1 سکه قرار دهد ولی شوهر این خانم تکمن مالی داشته باشد و خانه و ماشین داشته باشد و آنها را به نام فرد دیگری زده باشد , خانم می تواند به رای دادگاه اعتراض کرده - لیست اموالی که شوهرش به نام دیگران کرده در اعتراض خود عنوان کند .

مهریه زن پس از فوت شوهر

مهریه مال معین یا چیزی است که قائم مقام مال است که در عقد نکاح بر ذمه مرد قرار می‌گیرد و در صورت مطالبه زن، وی مکلف است مهریه‌اش را بپردازد و این حق ارتباطی به طلاق و نفقه ندارد، حال اگر مرد فوت کند تکلیف مهر چیست؟ بخصوص اگر مهر وجه رایج باشد باید بر اساس شاخص سال فوت شوهر باید مهریه را محاسبه کند یا به نرخ روز و سال مطالبه مهریه؟ در پاسخ باید گفت اگر زوج فوت کند زوجه برای مطالبه مهر باید دعوا را به طرفیت ورثه متوفی که ترکه را پذیرفتند در دادگاه طرح دعوا کند. در پاسخ به سوال دوم باید گفت برابر ماده3 آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده1082قانون مدنی در مواردی که مهریه زوجه باید از ترکه زوج متوفی پرداخت شود تاریخ فوت مبنای محاسبه قرار می گیرد.

نکته دیگر در خصوص تعهد پدر زوج در قبال پرداخت مهریه به زوجه از سوی پسرش است. مهریه با تراضی طرفین تعیین می شود و اصولا مسئولیت پرداخت آن بر عهده شوهر است، اما گاهی اوقات به لحاظ این‌که زوج با پدرش زندگی می‌‌کند یا نزد او کار می‌کندیا به دلایل دیگر ممکن است پدر زوج پرداخت مهریه را تعهد کند که در این صورت با مطالبه مهر و اعلام اعسار زوج نسبت به پرداخت مهر، زوجه حق رجوع به پدر زوج را دارد .پس افرادی که چنین وضعی دارند، سوالشان این است که اگر پدر زوج مهریه راتضمین کند چه وضعی پیش خواهد آمد که پاسخ به این افراد این است: در این حالت دیگر شوهر هیچ گونه مسئولیتی برای پرداخت مهریه ندارد و پدر مسئولیت پرداخت مهریه را خواهد داشت.

فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

9. صلوات

نوشته
    1,415
    صلوات
    6327
    حضور
    42 روز 17 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    سلام بنده یک روایت شنیده بودم که ((جهنم آکنده است از مجردها)). ولی در مورد متاهل ها نشنیده بودم.
    سلام زیاد به هر چیزی که می شنوید اهمیت ندهید خیلی از این روایت ها جعلی و ساختگی است
    مثل همین حرفی که زدید هیچ چیزیش با عقل جور در نمیاد

نوشته
    2,640
    صلوات
    3210
    حضور
    68 روز 23 ساعت 28 دقیقه
    وبلاگ
    1
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

من این سوالات را پرسیدم تا همه به فکر این دنیا نباشند و فقط حساب و کتاب دنیایی نکنند کمی هم فکر اخرتشان باشند.
    یا نگویند مهریه را کی داده کی گرفته ( البته نه اونجوریام باشه اینو تو ضرب المثلا میگن اما وقتی بمیری اوضاع فرق میکنه ...به قول این یاسین نیم وجبی :)
    ------

12. صلوات ها 2

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    412
    صلوات
    1090
    حضور
    7 روز 23 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شبـنم نمایش پست ها
    سلام زیاد به هر چیزی که می شنوید اهمیت ندهید خیلی از این روایت ها جعلی و ساختگی است
    مثل همین حرفی که زدید هیچ چیزیش با عقل جور در نمیاد
    قبول دارم که این روایت یک خورده غیر منطقی است. شاید منظور از این روایت این باشد که مجرد ها به دلیل این که بیشتر در معرض گناه هستند احتمال جهنم رفتنشان بیشتر است.
    اما یک چیز می خواهم بگم در مورد مهریه. امروز متاسفانه به هزار و یک علت احتمال به خلاف رفتن مردها بیشتر شده است. مرده می ره بیرون هزارتا خانم ترگل ورگل تر از خانم خودش رو می بینه و بعد پیش خودش می گه این زن منه و این هم این خانمای بیرون. کم کم نسبت به زنش سرد می شه. فکر هم نکنید همه ی مردها خوب اند. من مواردی دیدم که مرده پنجاه سالشه ، مشکل قلبی داره می بینی سروگوشش می جنبه. واقعیتی است که بعضی از مردها شرف ندارند. درست است که اگه مردی به زنش خیانت کرد به احتمال زیاد زنه هم مقصره اما بعضی اوقات زنه مقصر نیست. حالا اگه مهریه این دختره کم باشه می اندازش بیرون میگه بیا اینم مهریه ات. نگید اینایی که مهریه شون کمه زندگی های خوبی دارند. این دلیل نمی شه. واقعیت تلخه. بنابراین چاره ای نیست که مهریه ی کم برای دختر نگیریم. من هم اگه جایی برم خواستگاری پدر و مادر دختره منو خیلی نشناسند و بعد بگویند مهریه 14 تا سکه نمی رم بگیرم.چون مشخصه عقلشون کمه یا دختره یک مشکلی داره. اما مهریه نباید خیلی هم بالا باشه. فکر کنم در تاپیک آقای مهرانت خوندم که مهریه شون 72سکه بوده.این یک چیز معقولیه. غرض از این تاپیک این بود که منطقی باشید . اگر منطقی باشید نباید توقع داشته باشید در این جامعه کسی دخترش را با مهریه ی خیلی کم روانه خانه شوهر کنه. حتی اگر پدر دختره مثل چشماش پسره رو می شناسه باز مهریه کم عاقلانه نیست. اما مسابقه بر سر مهریه هم عاقلانه نیست چون بالاخره خیانت از طرف زن هم ممکنه رخ بده.

14. صلوات ها 2

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع