منظور از ضرر داشتن روزه

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منظور از ضرر داشتن روزه

سلام ، میخواستم بدونم منظور از اینکه روزه ضرر داشته باشه چیه ؟
کسی میتونه به این دلیل که در هنگام روزه ضعف کنه و نتونه به کارهاش برسه روزه
نگیره ؟
مرجع تقلیدم آیت الله مکارم هست .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

.yamahdi.;693022 نوشت:
سلام ، میخواستم بدونم منظور از اینکه روزه ضرر داشته باشه چیه ؟
کسی میتونه به این دلیل که در هنگام روزه ضعف کنه و نتونه به کارهاش برسه روزه
نگیره ؟
مرجع تقلیدم آیت الله مکارم هست .

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

منظور از اینکه روزه ضرر داشته باشد این است ،که اگر شخص روزه بگیرد باعث می شود ضرر قابل توجهی برا ی او داشته باشد که عقلاء به این مقدار ضرر اعتنا می کنند .(ومثلا زخم معده می گیرد یا کلیه اش از کار می افتد یا برای بیناییش ضرر داشته باشد و...)
واینکه شخص ضعف کند ،ضرر محسوب نمی شود ،مگر اینکه به واسطه این ضعف آسیب جدیی به بدنشان برسد که در این صورت روزه بر آنها واجب نیست.
البته اگر ضعف به مقداری زیاد باشد که عرفا قابل تحمل نیست ،باید روزه بگیرد ،وبعد از غلبه کردن چنین حالتی روزه تان را افطار کنید ،وبعد از رمضان قضایش را بگیرید.

سلام
طاعات همگی قبول باشه انشالا..
منم چنین حالتی برام پیش میاد، یعنی از قبل از ظهر دیگه معده درد شدید دارم و طرفای عصر هم شدیدا بیحال میشم و سرگیجه میگیرم.
بعد از افطار هم علی رغم اینکه با یه غذای خیلی سبک افطار میکنم (کفایت میکنه) و دیگه چیزی نمیخورم معمولا تا سحری، یه حالت سنگینی و بیحالی دارم؛ طوری که کار مفیدی نمیتونم انجام بدم واقعا.
همیشه همینطور بودم و روز اول و دوم و آخر ماه رمضونم فرقی نداره.
نا حالا مراجعه ای جهت چکاپ معده به دکتر نداشتم و اطلاعی از اینکه آیا معده م ناراحته یا نه، ندارم. (چون در طول سال مشکلی ندارم و فقط وقتی روزه میگیرم اینجوری میشم).
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید در مورد تکلیفم..

مرجع : آیت ا... مکارم

rainy-girl;693809 نوشت:
سلام
طاعات همگی قبول باشه انشالا..
منم چنین حالتی برام پیش میاد، یعنی از قبل از ظهر دیگه معده درد شدید دارم و طرفای عصر هم شدیدا بیحال میشم و سرگیجه میگیرم.
بعد از افطار هم علی رغم اینکه با یه غذای خیلی سبک افطار میکنم (کفایت میکنه) و دیگه چیزی نمیخورم معمولا تا سحری، یه حالت سنگینی و بیحالی دارم؛ طوری که کار مفیدی نمیتونم انجام بدم واقعا.
همیشه همینطور بودم و روز اول و دوم و آخر ماه رمضونم فرقی نداره.
نا حالا مراجعه ای جهت چکاپ معده به دکتر نداشتم و اطلاعی از اینکه آیا معده م ناراحته یا نه، ندارم. (چون در طول سال مشکلی ندارم و فقط وقتی روزه میگیرم اینجوری میشم).
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید در مورد تکلیفم..

مرجع : آیت ا... مکارم

سلام علیکم

تشخیص موضوع به عهده خود مکلف است.

ولی یه مقدار احساس تشنگی و گرسنگی ودرد معده و حتی بی حالی ترش کردن وامثال این موارد برای روزه دار طبیعی است واما اگر به صورتی شدید است که احتمال عقلایی ضرر می دهید و این ضرر هم ضرر قابل توجهی باشد ، روزه بر شما واجب نیست.

موارد فقهی سر جای خودش ولی اگه دنبال این باشیم که هیچ بی آبی و تشنگی رو تجربه نکنیم ، ضعف نداشته باشیم و مثل قبل کارهامونو انجام بدیم ، هیچ ضرری بدنمون نبینه و ... این اسمش روزه داری نیست ، همون زندگی عادی گذشته هست .
اینهایی که دنبال اثبات ضررهای روزه یا غیر علمی بودنش هستن با یه جمله آب صاف و پاکی رو بریزید رو دستشون : وقتی خدا این بدن رو بهم داده مهم نیست که در اثر روزه چی میشه ، مهم اینه که رضایتشو بدست بیارم ، تمام .
حالا هی بیان بگن 17 ساعت بدن از کم آبی فلان میشه ، بهمان میشه ، کلیه آخ میشه ، قلب اوخ میشه و ... فارق از اینکه اصلا این دلایل مهم نیست ، ما روزه میگیریم که خواسته ی خدا رو اجابت کنیم حالا اگه ضرر بدنی یا کم آوردن در طول روز باشه یا نباشه در مقابل اون هدف خیلی کوچیکه . خیــــــــــلی کوچک ....

شفا;694134 نوشت:
سلام علیکم

تشخیص موضوع به عهده خود مکلف است.

ولی یه مقدار احساس تشنگی و گرسنگی ودرد معده و حتی بی حالی ترش کردن وامثال این موارد برای روزه دار طبیعی است واما اگر به صورتی شدید است که احتمال عقلایی ضرر می دهید و این ضرر هم ضرر قابل توجهی باشد ، روزه بر شما واجب نیست.

ممنون از پاسختون.
:Gol::Gol:

Zaker;694146 نوشت:
موارد فقهی سر جای خودش ولی اگه دنبال این باشیم که هیچ بی آبی و تشنگی رو تجربه نکنیم ، ضعف نداشته باشیم و مثل قبل کارهامونو انجام بدیم ، هیچ ضرری بدنمون نبینه و ... این اسمش روزه داری نیست ، همون زندگی عادی گذشته هست .
اینهایی که دنبال اثبات ضررهای روزه یا غیر علمی بودنش هستن با یه جمله آب صاف و پاکی رو بریزید رو دستشون : وقتی خدا این بدن رو بهم داده مهم نیست که در اثر روزه چی میشه ، مهم اینه که رضایتشو بدست بیارم ، تمام .
حالا هی بیان بگن 17 ساعت بدن از کم آبی فلان میشه ، بهمان میشه ، کلیه آخ میشه ، قلب اوخ میشه و ... فارق از اینکه اصلا این دلایل مهم نیست ، ما روزه میگیریم که خواسته ی خدا رو اجابت کنیم حالا اگه ضرر بدنی یا کم آوردن در طول روز باشه یا نباشه در مقابل اون هدف خیلی کوچیکه . خیــــــــــلی کوچک ....

خیلیا، از جمله بنده، دنبال ضررهای روزه و بهانه تراشی برای روزه نگرفتن نیستیم. اینجا مکانی برای طرح سوالاتی هست که برای هرکس پیش میاد و مهمه براش، مطرح می کنه که راهنمایی بگیره. اگه دنبال بهانه بود که دیگه سوال پرسیدن و مشورتش برای چی بود....؟!
صریح بودن خوبه، اما تند بودن کمی تو ذوق میزنه.

سلام من بعضی روزا کلاس دارم (هنوز شروع نشده ) اگه روزه باشم و به اون کلاسا برم حالم بد میشه . میخواستم بدونم وظیفم چیه ؟ میتونم اون روزا روزه نگیرم و بعد از ماه رمضان قضای اون روزه ها رو بگیرم ؟
مرجع تقلید : آیت الله مکارم شیرازی

rainy-girl;694177 نوشت:
خیلیا، از جمله بنده، دنبال ضررهای روزه و بهانه تراشی برای روزه نگرفتن نیستیم. اینجا مکانی برای طرح سوالاتی هست که برای هرکس پیش میاد و مهمه براش، مطرح می کنه که راهنمایی بگیره. اگه دنبال بهانه بود که دیگه سوال پرسیدن و مشورتش برای چی بود....؟!
صریح بودن خوبه، اما تند بودن کمی تو ذوق میزنه.

من اصلا خطابم به شما یا هیچ شخص دیگه ای نبود ، حتی نوشته ی شما رو متاسفانه کامل نخوندم !
حرفم کلی بود و خطابم به کساییه که بندگی رو بوسیدن گذاشتن کنار و تازه برای روزه دارا نسخه هم میپیچن . کسایی که با ژست حق به جانب و دلایل پزشکی میخوان روزه داری و اطاعت دستور خدا رو زیر سوال ببرن .
وگرنه کسی که نخواد روزه بگیره دنبال رفع مشکلاتش نیست ، راحت از اول نمیگیره . کسی دنبال رفع مشکلات روزه داریه که بخواد هر جور شده این فریضه رو انجام بده .
متاسفانه درصد قابل توجهی از جامعه با علل و انگیزه های مختلف خیلی شیک و مجلسی روزه نمیگیرن و موقعی که ازشون سوال میکنی این دلایل عمدتا پزشکی دستاویزی برای فرار رو به جلوشون میشه و تازه از کسایی که روزه گرفتن انگاری که طلبکارن !

.

[="Lucida Console"]علم میگه توالت فرنگی برای زانو خوبه و بقیه خوب نیست

ولی کسانی رو میبینیم که وزنه های 300 کیلویی بلند میکنند بدون کوچکترین آسیب به زانو

چرا؟ چون بدن، نفس و روح انسان قابل پرورشه

این چیزیه که علم نمیخواد درک کنه

درست مثل یه نهال یا یه دونه، که خدا پتانسیل رشد رو درش قرار داده و شاید روزی تبدیل به سرو بشه...

اولش شاید شکننده باشه ولی وقتی پرورش پیدا کرد، به این سادگیا از پا در نمیاد

نمیخوام حرفمو طولانی کنم، ولی یه روش تغذیه ای هست که بعضی ورزشکارها ازش استفاده میکنند. به این صورت که 6-7 ساعت وقت غذا خوردنشونه، و 17-18 ساعت بعدی رو چیزی نمیخورند
بهش میگن Intermittent Fasting
کاملا علمی و فواید خودش رو داره..

.yamahdi.;694337 نوشت:
سلام من بعضی روزا کلاس دارم (هنوز شروع نشده ) اگه روزه باشم و به اون کلاسا برم حالم بد میشه . میخواستم بدونم وظیفم چیه ؟ میتونم اون روزا روزه نگیرم و بعد از ماه رمضان قضای اون روزه ها رو بگیرم ؟
مرجع تقلید : آیت الله مکارم شیرازی

سلام علیکم

طبق نظرآیت الله مکارم شیرازی:

اگر رفتن به کلاس ضرورت دارد؛
باید روزه را بگیرد و وقتی این حالت مشقت شدید بر شما عارض شد به صورتی که غیر قابل تحمل باشد اون وقت می تواند روزه را افطار کند ولی باید در ادامه روز امساک داشته باشد یعنی تا اذان نمی تواند چیزی بخورد و مبطل روزه ای را انجام دهد وباید بعد از رمضان هم قضایش را بگیرد.

مگر اینکه شخص مسافر باشد وبخواهد قبل از اذان ظهر به مقدار مسافت شرعی (حدودا 21/5 کیلومتر)بروید که در این صورت وقتی از شهر خارج شدید ،روزه تان باطل می شود وچیزی بخورید وبعد از رمضان قضایش را بگیرد.

موضوع قفل شده است