جمع بندی علت متفاوت بودن دریافت ها در مسیر بندگی؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت متفاوت بودن دریافت ها در مسیر بندگی؟

بسمه تعالی

با سلام، به چه علت انسان زمانی که در مسیر بندگی حرکت میکند در گام های اولیه دریافت های متفاوتی نسبت به دیگرانی که در همان وضعیت هستند پیدا میکند؟؟؟

• به طور مثال عده ای رویاهایی میبینند که در آسمان و ابرها پرواز میکنند و سبکی روح خود را حس میکنند.
  • عده ای دیگر، با صحنه هایی از مبارزه با اژدهای نفس در عالم خواب مواجه میشوند.
  • عده ای هم با تغییر شگرف در نوع دریچه نگاهشان به عالم و بصیرت در وجودشان مواجه میشوند.

مهم ترین عامل که بیانگر منحرف نشدن از مسیر بندگی است، چه می باشد؟؟؟

با تشکر از شما

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

حُسین;692854 نوشت:
[=arial narrow]بسمه تعالی

با سلام، به چه علت انسان زمانی که در مسیر بندگی حرکت میکند در گام های اولیه دریافت های متفاوتی نسبت به دیگرانی که در همان وضعیت هستند پیدا میکند[=arial narrow]؟[=arial narrow]؟؟

• به طور مثال عده ای رویاهایی میبینند که در آسمان و ابرها پرواز میکنند و سبکی روح خود را حس میکنند.
  • عده ای دیگر، با صحنه هایی از مبارزه با اژدهای نفس در عالم خواب مواجه میشوند.
  • عده ای هم با تغییر شگرف در نوع دریچه نگاهشان به عالم و بصیرت در وجودشان مواجه میشوند.

مهم ترین عامل که بیانگر منحرف نشدن از مسیر بندگی است، چه می باشد[=arial narrow]؟[=arial narrow]؟[=arial narrow]؟

با تشکر از شما

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
الف:علت تفاوت این دریافت‌ها تفاوت روح و جان و باطن انسان‌هاست. همان طوریکه ما در کل عالم دو تا انسان را نمی توانیم پیدا کنیم که کاملا از جهت ظاهری شبیه یکدیگر باشند حتی دو قلوها، که حداقل در اثر بند انگشت از یکدیگر ممتازند، از جهت باطنی هم هیچ انسانی شبیه دیگری نیست. و این امر حتی در دادن نوع دستورالعمل یک خضر راه و پیر طریق به دو شاگردی که هم زمان مسیر سیر و سلوک را شروع نموده اند موثر است.
ب:مهم ترین عامل مقید بودن به دستورات شریعت است که اگر سر سوزنی انحراف پیدا شود، به همان اندازه عبودیت و بندگی دچار انحراف می شود.
موفق باشید.

[=arial narrow]سلام و ادب خدمت شما و تشکر از پاسخ تان

سمیع;693235 نوشت:
علت تفاوت این دریافت‌ها تفاوت روح و جان و باطن انسان‌هاست.

سمیع;693235 نوشت:
این امر حتی در دادن نوع دستورالعمل یک خضر راه و پیر طریق به دو شاگردی که هم زمان مسیر سیر و سلوک را شروع نموده اند موثر است.

تفاوت روح ...

چطور میشه انسان نسبت به روح و جان خودش بصیرت پیدا کند؟ (با تفکر، ...)

هر کس در مراحل مختلف زندگی با توجه به شکست ها و پیروزی هایی که با اون ها روبرو شده و احوالات مختلفی که نسبت به خودش آن ها رو درک کرده، به یک آگاهی نه چندان کامل نسبت به خودش دست میابد.

مقصد برای همه یکسان است، حال به این فکر میکنم که با توجه به خصوصیات روحی خودم اولویت انجام چه عملی بالاتر است.

اعمال خوب متفاوت را درنظر بگیرید. آدم در خودش احساس میکند که با انجام یک عمل نیک تقرب بیشتری نسبت به انجام عمل نیک دیگر به خدا پیدا میکند، حال اینکه برای شخصی با خصوصیات روحی متفاوت امکان دارد این مورد برعکس اتفاق بیافتد.

به فرض کنترل خشم در یک موقعیت خاص با فرض اخلاص یکسان، فردی را یک پله و فرد دیگری را ده پله به خدا مقرب تر میکند.

با توجه به قابلیت روحی هر فرد چطور میشود به آن عملی که انسان را مقرب تر میکند دست یافت؟ (حال ممکن است برای هرکس متفاوت باشد)

بر فرض بنده با نماز و ذکر احساس تقرب کم تری را نسبت به زمانی که تفکر میکنم در خود میابم (گرچه به وظیفه به آن مقدار که در در توان روح است باید پرداخت)

ولـــی، آیا اینطور میتوان برداشت کرد که بنده باید از مسیر تفکر و عملی که همراه آن میاید خود را مقرب تر کنم؟

در پناه حق

حُسین;693321 نوشت:
[=arial narrow]سلام و ادب خدمت شما و تشکر از پاسخ تان

تفاوت روح ...

چطور میشه انسان نسبت به روح و جان خودش بصیرت پیدا کند؟ (با تفکر، ...)

هر کس در مراحل مختلف زندگی با توجه به شکست ها و پیروزی هایی که با اون ها روبرو شده و احوالات مختلفی که نسبت به خودش آن ها رو درک کرده، به یک آگاهی نه چندان کامل نسبت به خودش دست میابد.

مقصد برای همه یکسان است، حال به این فکر میکنم که با توجه به خصوصیات روحی خودم اولویت انجام چه عملی بالاتر است.

اعمال خوب متفاوت را درنظر بگیرید. آدم در خودش احساس میکند که با انجام یک عمل نیک تقرب بیشتری نسبت به انجام عمل نیک دیگر به خدا پیدا میکند، حال اینکه برای شخصی با خصوصیات روحی متفاوت امکان دارد این مورد برعکس اتفاق بیافتد.

به فرض کنترل خشم در یک موقعیت خاص با فرض اخلاص یکسان، فردی را یک پله و فرد دیگری را ده پله به خدا مقرب تر میکند.

با توجه به قابلیت روحی هر فرد چطور میشود به آن عملی که انسان را مقرب تر میکند دست یافت؟

(حال ممکن است برای هرکس متفاوت باشد)

بر فرض بنده با نماز و ذکر احساس تقرب کم تری را نسبت به زمانی که تفکر میکنم در خود میابم (گرچه به وظیفه به آن مقدار که در در توان روح است باید پرداخت)

ولـــی، آیا اینطور میتوان برداشت کرد که بنده باید از مسیر تفکر و عملی که همراه آن میاید خود را مقرب تر کنم؟

در پناه حق

باسمه تعالی
فارغ از اینکه ما باید عمل به وظایف و بندگی حق تعالی در مسیر شریعت داشته باشیم، گاهی اوقات انسان نسبت به برخی امور عبادی مانند نماز شب خواندن برخی ادعیه، قرآن و یا نسبت به برخی اماکن زیارتی،بهجت، سرور ،کسب معنویت ،ترقی، و حال خوش بیشتری احساس می کند، باید همان را تقویت نماید.اگر چه از دیگر امور هم نباید غافل شود.
موفق باشید

[=arial narrow]مجاهده و تلاش در مسیر الهی (اگر شما در راه­های ما تلاش کنید ما راه­های خود را به شما نشان می­دهیم)

[=1]

• [=arial narrow]مطالعه و تفکر و کسب معرفت در حیطه عقاید و احکام دینی
  • [=arial narrow]عمل به دستورات الهی (انجام واجبات و ترک محرمات + جهاد با نفس)[=arial narrow] []
  • [=arial narrow]اراده جدی در عمل
  • [=arial narrow]مرور مرتب مطالب
  • [=arial narrow]حرکت آهسته و پیوسته
    [/]
  • [/]

[=nasim]رباید دلبر از تو دل ولی آهسته آهسته
    مراد تو شود حاصل ولی آهسته آهسته
    سخن دارم ز استادم نخواهد رفت از یادم
    که گفتا حل شود مشکل ولی آهسته آهسته
    تحمل کن که سنگ بی بهایی در دل کوهی
    شود لعل بسی قابل ولی آهسته آهسته
    مزن از ناامیدی دم که آنطفل دبستانی
    شود دانشور کامل ولی آهسته آهسته
    بنور دانش و تقوی شود گمگشتگانی را
    به حق آوردن از باطل ولی آهسته آهسته
    همای عشق ما را بُرده با خود در بر دلبر
    ازین منزل بآن منزل ولی آهسته آهسته
    که باید ناخدا کشتی در امواج دریا را
    کشاند جانب ساحل ولی آهسته آهسته
    بدامن دامن دُر ثمین دیدگانم شد
    سرشک رحمتش نازل ولی آهسته آهسته
    سحرگاهی دل آگاهی چه مینالید از حسرت
    که آه از عمر بیحاصل ولی آهسته آهسته
    حضورش قوت سبحان نطقم را ربود از من
    شده سبحان من با قل ولی آهسته آهسته
    شراب عشق را بنگر که هر خلوت نشینی را
    کند رسوای هر محفل ولی آهسته آهسته
    خرامان بگذرد از خطّه ایران غزلهایم
    بهند و سند کشد محمل ولی آهسته آهسته
    بلطف پیر میخانه حسن بگرفت پیمانه
    بامیدش شده نائل ولی آهسته آهسته

حضرت علامه ذوالفنون حسن زاده آملی حفظه الله تعالی

با سلام
    ببينيد دوست عزيز من از همين به اصطلاح دريافت ها يك چيزيو خوب متوجه شدم كه به تصور من علت اين تفاوتها اينه كه با هر كسي به زبون خودش صحبت بشه تا طرف خوب بفهمه داستان چيه و بتونه دين خودش رو خالص كنه و مساله اصلي عمل كردن به دينه و دين به تصور من يعني خوبي و بدي و وقتي شما دينتو خالص كني يعني بفهمي چه كارهايي كه قبلا فكر مي كردي خوبه در واقع بده و چه كارهايي كه فكر مي كردي بده در واقع خوب بوده به قول حضرت حافظ: مباش در پي آزار و هر چه خواهي كن كه در طريقت ما جز اين گناهي نيست.و اما اگر دوست داري مقرب خدا بشي دوست عزيز به تصور من سعي كن دينتو با هدف رضاي خدا خالص كني، همين، يعني سعي كن تمام اخلاق و رفتار خودت رو اصلاح كني و اين كار نيازمند عزمه ( تصميم جدي و قاطع) و تا آخرين لحظه عمرت هم ادامه داره و به قول علامه حسن زاده آهسته آهسته ان شاالله.
    التماس دعا

پرسش:
    به چه علت انسان زمانی که در مسیر بندگی حرکت می کند در گام های اولیه دریافت های متفاوتی نسبت به دیگرانی که در همان وضعیت هستند پیدا می کند مهم ترین عامل که بیانگر منحرف نشدن از مسیر بندگی است، چه می باشد؟

پاسخ:
    الف: علت تفاوت این دریافت‌ها تفاوت روح و جان و باطن انسان‌هاست. همان طوریکه ما در کل عالم دو تا انسان را نمی توانیم پیدا کنیم که کاملا از جهت ظاهری شبیه یکدیگر باشند حتی دو قلوها، که حداقل در اثر بند انگشت از یکدیگر ممتازند، از جهت باطنی هم هیچ انسانی شبیه دیگری نیست.
    این امر حتی در دادن نوع دستورالعمل یک خضر راه و پیر طریق به دو شاگردی که هم زمان مسیر سیر و سلوک را شروع نموده اند موثر است.

ب: مهم ترین عامل مقید بودن به دستورات شریعت است که اگر سر سوزنی انحراف پیدا شود، به همان اندازه عبودیت و بندگی دچار انحراف می شود.

موضوع قفل شده است