جمع بندی ظرفیت نفس انسان چگونه افزایش می یابد؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ظرفیت نفس انسان چگونه افزایش می یابد؟

سلام

یک سوال داشتم:

بنده شاید حدوداً 7 سالی باشه که عهد اخلاقی کردم هر روز بعد از نماز صبح 100 مرتبه ذکر شریف صلوات رو بفرستم (بدون در نظر گرفتن شکست ها)

با گذشت این همه سال، بازهم از لحاظ روحی خسته میشم (یعنی اوایل ذکر تمرکز و حضور قلب برقرار است ولی هرچی به 100 مرتبه نزدیک تر میشوم حالت خستگی در من ایجاد میشود و توان نگه داشتن تمرکز خودم رو از دست میدهم)

هر احتمالی نسبت به خصوصیات نفس من میره ولی حداقل می خوام تلاش ام رو برای شکوفایی این روح کرده باشم.

آیا صحیح هست بدون توجه به خستگی روحی به برنامه عبادی اضافه کنم؟ (گرچه میدانم صحیح نیست ولی اگر به این صورت ادامه دهم هم اصلاً جالب نیست)

چه کنم که توان و ظرفیت روحی ام برای بندگی و عبادت خدا افزایش پیدا کند؟

آخه آدم خجالت میکشه از این همه نعمت خدا استفاده کنه ولی حالا میخواد عبادت کنه 100 صلوات نگفته روح دچار کسالت و خستگی میشه :Ghamgin:

با تشکر از شما

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Georgia"][="Blue"] [=&quot]با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی
[=&quot]یکی از حالاتی که برای نفس آدمی پس از انجام عبادات اعم از واجبات و مستحبات رخ می دهد خستگی و بی حالی و گاه دل زدگی و افسردگی است که باید مورد مراقب شدید واقع شود زیرا اگر دقت نشود ممکن است به ترک کامل عبادات منجر شود.
[=&quot]برای مراقبت دل زدگی نفس از انجام مستحبات لازم است حتی المقدور اعمال مستحبی در زمان خستگی و بی حالی انجام نشود و اعمال و اذکار در زمان آرامش و آسایش کامل به جا آورده شود. از این رهگذر لازم است در هنگام نذر و عهد برای انجام مستحبی (مثلا 40 روز صلوات) ساعت خاصی برای اذکار مشخص نگردد تا در طی روز هر وقت که نفس از آرامش و فراغت بال بیشتری برخوردار بود اذکار گفته شوند.
[=&quot]لذا اینکه پرسیدید: آیا صحیح هست بدون توجه به خستگی روحی به برنامه عبادی اضافه کنم؟ پاسخ به طور قطع خیر است زیرا مداومت بر اذکار در حالت خستگی منجر به ترک دراز مدت آنها خواهد شد.
[=&quot]برای افزایش ظرفیت روحی و معنوی و سعه صدر بیشتر در انجام مستحبات نیز لازم است بیش از اهتمام به اعمال مستحبی وقت برای تقویت بنیه علمی و خصوصا توحیدی خود داشته باشید زیرا هر چقدر بینش توحیدی انسان و ادراک وی نسبت به حقایق مبدا و معاد بیشتر شود گنجایش وجودی وی برای پیاده سازی عملی اصول و قواعد خودسازی افزوده تر خواهد شد.
[/]

[=garamond]

اویس;693370 نوشت:
لذا اینکه پرسیدید: آیا صحیح هست بدون توجه به خستگی روحی به برنامه عبادی اضافه کنم؟ پاسخ به طور قطع خیر است زیرا مداومت بر اذکار در حالت خستگی منجر به ترک دراز مدت آنها خواهد شد.

سلام خدمت استاد اویس گرامی

یک مورد دیگر، علت مؤثر بی حالی روح ام به خاطر وضعیت جسمی ای هست که با آن مواجه بوده و هستم (و اگر بخواهم منتظر ظهور حال در خود باشم، گمان نمیکنم که به سراغ ام بیاید!) (و این مورد تنها مختص ذکر نیست و وضعیت غالب تمام فعالیت هایم میباشد)

زمانی هست در خود توان انجام عملی را یقین دارید ولی با این حال جسم به خاطر شرایط حاکم بر آن با شما همراهی نمیکند! و اینجا است که حالی برای آدم باقی نمی ماند.

به همین علت از برنامه منظم استفاده میکنم چون در غیر اینصورت اگر بر اساس حال عمل کنم دچار حالت نزولی شدید میشوم.

یعنی باز هم بر این توضیح جواب قبلی حاکم است؟

[="Georgia"][="Blue"]

حُسین;694264 نوشت:
سلام خدمت استاد اویس گرامی

یک مورد دیگر، علت مؤثر بی حالی روح ام به خاطر وضعیت جسمی ای هست که با آن مواجه بوده و هستم (و اگر بخواهم منتظر ظهور حال در خود باشم، گمان نمیکنم که به سراغ ام بیاید!) (و این مورد تنها مختص ذکر نیست و وضعیت غالب تمام فعالیت هایم میباشد)

زمانی هست در خود توان انجام عملی را یقین دارید ولی با این حال جسم به خاطر شرایط حاکم بر آن با شما همراهی نمیکند! و اینجا است که حالی برای آدم باقی نمی ماند.

به همین علت از برنامه منظم استفاده میکنم چون در غیر اینصورت اگر بر اساس حال عمل کنم دچار حالت نزولی شدید میشوم.

یعنی باز هم بر این توضیح جواب قبلی حاکم است؟

خب اگر سوء مزاج و مشکلات جسمانی علت اصلی بی حالی شما در اعمال عبادی مستحبی است باید قبل از هر چیز برای رفع مشکلات جسمانیتون اقدام نموده و به پزشک معالج مراجعه نمایید. در هر صورت فشار مضاعف و تحمل خستگی برای انجام اعمال مستحبی اعم از اینکه ناشی از علل جسمانی و یا روحانی بوده باشد در دراز مدت منجر به دل زدگی انسان از انجام مستحبات خواهد شد و بهتر است در اعمال مستحبی ابتدا مقدمات لازم برای نشاط روحی از عبادات فراهم شود.

اویس;694574 نوشت:
در هر صورت فشار مضاعف و تحمل خستگی برای انجام اعمال مستحبی اعم از اینکه ناشی از علل جسمانی و یا روحانی بوده باشد در دراز مدت منجر به دل زدگی انسان از انجام مستحبات خواهد شد

سلام استاد
ببخشيد مي خواستم بپرسم تو ماه رمضان كه وضعيت جسماني خيلي بده بايد چه كار كرد من اين روزا حال روحيم خوبه خدا روشكر يعني خيلي دلم مي خواد ساعتها قران بخونم و دعا كنم اما جسما نمي تونم. نمي خوام فرصت ماه رمضان رو هدر بدم .واقعا راهي هست بشه با اين وضعيت مقابله كرد؟ ممنون

[="Georgia"][="Blue"]

دختر بارون;694616 نوشت:
سلام استاد
ببخشيد مي خواستم بپرسم تو ماه رمضان كه وضعيت جسماني خيلي بده بايد چه كار كرد من اين روزا حال روحيم خوبه خدا روشكر يعني خيلي دلم مي خواد ساعتها قران بخونم و دعا كنم اما جسما نمي تونم. نمي خوام فرصت ماه رمضان رو هدر بدم .واقعا راهي هست بشه با اين وضعيت مقابله كرد؟ ممنون

سلام خواهر گرامی
اگر امکان قرائت چند ساعته قرآن کریم در ساعات روزه داری نیست حال خوبتان را با قرائت حداقل یک جزء قرآن کریم در ساعات روزه داری و تامل در برخی از آیات آن حفظ کنید.
[/]

[="Georgia"][="Blue"]جمع بندی
سوال
[=Georgia][=arial narrow]یا صحیح هست بدون توجه به خستگی روحی به برنامه عبادی اضافه کنم؟ چگونه می توان ظرفیت روحی[=arial narrow] را برای بندگی و عبادت خداوند افزایش داد؟[=arial narrow]

پاسخ
یکی از حالاتی که برای نفس آدمی پس از انجام عبادات اعم از واجبات و مستحبات رخ می دهد خستگی و بی حالی و گاه دل زدگی و افسردگی است که باید مورد مراقب شدید واقع شود زیرا اگر دقت نشود ممکن است به ترک کامل عبادات منجر شود.
برای مراقبت دل زدگی نفس از انجام مستحبات لازم است حتی المقدور اعمال مستحبی در زمان خستگی و بی حالی انجام نشود و اعمال و اذکار در زمان آرامش و آسایش کامل به جا آورده شود. از این رهگذر لازم است در هنگام نذر و عهد برای انجام مستحبی (مثلا 40 روز صلوات) ساعت خاصی برای اذکار مشخص نگردد تا در طی روز هر وقت که نفس از آرامش و فراغت بال بیشتری برخوردار بود اذکار گفته شوند.
لذا اینکه پرسیدید: آیا صحیح هست بدون توجه به خستگی روحی به برنامه عبادی اضافه کنم؟ پاسخ به طور قطع خیر است زیرا مداومت بر اذکار در حالت خستگی منجر به ترک دراز مدت آنها خواهد شد.
برای افزایش ظرفیت روحی و معنوی و سعه صدر بیشتر در انجام مستحبات نیز لازم است بیش از اهتمام به اعمال مستحبی وقت برای تقویت بنیه علمی و خصوصا توحیدی خود داشته باشید زیرا هر چقدر بینش توحیدی انسان و ادراک وی نسبت به حقایق مبدا و معاد بیشتر شود گنجایش وجودی وی برای پیاده سازی عملی اصول و قواعد خودسازی افزوده تر خواهد شد.

موضوع قفل شده است