صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نمی دانم گناهم چیست؟!

نوشته
    29
    حضور
    2 روز 8 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    171

نمی دانم گناهم چیست؟!

با سلام.
    من هرچه خودم را محاسبه می کنم به نتیجه ای نمی رسم یعنی گناهی در لیست گناهان خودم نمی یابم و این چیز مرا ناراحت می کند چون بسیاری از علایم اهل جهنم را دارم مثلا اشک ندارم یا با دیدن ظلمی به مظلومی ناراحت نمی شوم و دلم نمی شکند یا برای امام حسین (ع) دلم نمی شکند و تمایلی به دعا کردن ندارم و حب کافی به خدا و اهل بیت علیهم السلام ندارم و ...
    من از این جهت خیلی ناراحتم چون می ترسم به جهنم بروم.
    هر چه فکر می کنم هم به نتیجه ای نمی رسم.سعی کردم شناخت خود را افزایش دهم شاید راهگشا باشد ولی نا موفق شدم.با توجه به احادیثی که از اهل بیت علیهم السلام رسیده بر این باورم که گناهان زیادی دارم ولی نمی دانم چه هستند.از طرف دیگر سعی می کنم با کارهای خوب مشکل را حل کنم ولی ناموفقم.
    دروغ و غیبت هم نمی کنم ولی باز هم نمی دانم مشکل چیست؟
    لطفا در صورت امکان علت را برایم به زبان ساده توضیح دهید.
    این صاحبنا؟!

2. صلوات ها 18

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

نمی دانم گناهم چیست؟!

کارشناس بحث: استاد سینا

5. صلوات ها 9

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

گاهی انسان نسبت به عمل خود آگاهی دارد و توان تشخیص خوب و بد و یا فعل گناه را ازغیر آن دارد اما گاهی مواقع ممکن است ما تصور کنیم که اهل گناه نیستیم در حالی که شیطان بسیار زیرکانه ما را فریب می دهد و برای ما چنین وانمود می کند که اهل گناه نیستیم برخی مواقع نیز شیطان بعضی گناهان را نزد ما پر رنگ جلوه داده تا جایی که فقط آن چند گناه را گناه حساب کرده و بقیه ی گناهان را نزد ما کم رنگ جلوه می دهد به گونه ای که آنها را گناه محسوب نمی کنیم.بنابراین در مرحله ی اول باید دایره ی گناهان را بخوبی بشناسیم و ببینیم چه اعمالی در این دایره قرار می گیرد و بعد از شناخت آنها سعی در ترک آنها نماییم . تعداد گناهانی که ممکن است انسان مرتکب آنها شود بسیار زیادند تا جایی که بیش از هفتاد گناه را به زبان نسبت می دهند بنابراین در مرحله ی اول در شناخت گناه تلاش بیشتری نمایید.

یکی از دلایلی که برای جاری نشدن اشک چشم و حال دعا و عبادت نداشتن مطرح می کنند قساوت قلب است.قلب انسان توانایی نرم و یا سخت شدن را دارد و چنانچه در شرایط مختلف قرار گیرد می تواند قابل انعطاف باشد و نرم گردد و یا بالعکس همچون سنگ سخت شود.

یکی از عوامل دور شدن از قساوت تفکر است . انسان با تفکر به جایگاه خودش در نظام خلقت و اندیشیدن به این که از عدم به وجود راه پیدا کرده و این وجود را خداوندی که غنی مطلق است به او بخشیده ،هر لحظه خود را مقابل خداوند نیازمند می بیند و همین احساس نیازمندی او را به سمت تضرع و دعا و درخواست رهنمون می سازد.

خداوند برای دوری از قساوت، انسان را به تفکر فراخوانده است و می فرماید:

«أَ لَمْ يَأْنِ لِلَّذِينَ ءَامَنُواْ أَن تخَشَعَ قُلُوبهُمْ لِذِكْرِ الله‏...قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الاَيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُون‏» (1)

«آيا وقت آن نرسيده است كه دلهاى مؤمنان در برابر ذكر خدا و آنچه از حقّ نازل كرده است خاشع گردد؟!...ما آيات (خود) را براى شما بيان كرديم،شايد انديشه كنيد!»

نکته ی مهم دیگر این که هر حالتی که برای انسان پیش می آید قابل تغییر و تبدل است و انسان مي تواند با همت و تلاش ، حالت خود را به هر صورتي كه اراده كند تغيير دهد.

تا انسان اهل محبت نباشد اشکش جاري نمي شود وحال دعا و عبادت پیدا نمی کند و محبت ناشی از معرفت است.وقتی انسان معرفت و شناخت خود را بالا ببرد ناخوداگاه محبت او هم بیشتر شده و حال دعا پیدا می کند.

توجه کنید که گاهی انجام برخی از امور که حرام نیست اما در عین حال کراهت دارد موجب خستگی روح شده به گونه ای که انسان انرژی کافی برای برقراری ارتباط نخواهد داشت.

عواملی مانند پرخوری ، پرخوابی و پرحرفی عوامل بسیار شایعی هستند که هر چند گناه تلقی نمی شوند اما همچون پرده ای بر روی روح قرار گرفته تا جایی که به واسطه ی آنها از حساسیت و لطافت روح کاسته می شود.

در حديثی از زبان حضرت عيسي مسيح(ع) مي خوانيم «لا تكثروا الكلام بغير ذكر الله فتقسو قلوبكم ، فان القلب القاسي بعيد من الله ؛ بدون ذكر خداوند زياد سخن نگوييد كه موجب قساوت و سختي قلب است». (2)

و حضرت علي (ع ) نیزمي فرمايند: « من كثر طعامه سقم بدنه و قسا قلبه ؛ هركس طعامش زياد شود بدنش بيمار و قلبش با قساوت مي شود». (3)

ياد مرگ و يادآوري روز قیامت و احوال و حالات انسان پس از مرگ و همچنین رفتن به قبرستان به مدت كوتاه و تأمل و انديشه در اوضاع مردگان و همچنین بيداري سحر و تلاوت قرآن می تواند در رفع قساوت قلب و افزایش تنبه و توجه انسان موثر باشد.

1 حدید/16و17.
    2 تفسير نمونه، ج 23، ص 342
    3 مستدرك الوسائل، ج 12، ص 94

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ در ساعت ۱۸:۵۴ دلیل: تغییر فونت

7. صلوات ها 12

علاقه
    مطالعه کردن و مباحثه درباره ی مطالعه ،ورزش کردن
    نوشته
    390
    حضور
    15 روز 1 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1635

آقای استاد سینا واقعا خودتون میتوین این فونت نوشته رو بخونین؟
    بنده که از چیزی سر در نیاوردم.....
    خط اولش رو که خوندم چشمام سوخت وچیزی نفهمیدم
    میشه لطف کنین با یه فونت دیگه کپی شده رو بذارین ؟
    واقعا نتونستم بخونم.....
    دل حرم خداست ...
    پاسبان حرم دل شده ام شب همه شب/تا دراين پرده جز انديشه ی او نگذارم

9. صلوات ها 10

نوشته
    84
    حضور
    5 روز 5 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    468

نقل قول نوشته اصلی توسط سینا نمایش پست ها
    تا انسان اهل محبت نباشد اشکش جاري نمي شود وحال دعا و عبادت پیدا نمی کند و محبت ناشی از معرفت است.وقتی انسان معرفت و شناخت خود را بالا ببرد ناخوداگاه محبت او هم بیشتر شده و حال دعا پیدا می کند.
    من واقعا با این صحبت شما موافقم . خیلی وقت ها نبود علاقه بخاطر جهل ما نسبت به اون موضوع هست .
    فکر میکنم یه کم خودتونو جای بقیه قرار بدهید ( البته این برای رقت قلبتونه نه قضیه گناهان ) یعنی همزاد پنداری کنید ، شاید مؤثر باشه .
    در آن نفس که بمیرم در آرزوی تو باشم
    بدان امید دهم جان که خاک کوی تو باشم یا حسین عزیزم

11. صلوات ها 11

نوشته
    56
    حضور
    3 روز 3 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    307

نقل قول نوشته اصلی توسط عاشق شهید بی کفن نمایش پست ها
    من هرچه خودم را محاسبه می کنم به نتیجه ای نمی رسم یعنی گناهی در لیست گناهان خودم نمی یابم
    این را واقعاً گفتی؟!
    احسنت، این خیلی خوبه که گناهی نداری
    ولی حسم به من میگه شاید گناه را نمیشناسی! پیشنهاد میکنم کتاب گناهان کبیره آیت الله دستغیب را بخونید
    ولی حتی اگر هیچ گناهی هم نداشته باشید، بی نیاز از استغفار نیستید. و حتی پیامبران هم بی نیاز از استغفار نیستند.

الله اکبر! خیلی متعجب شدم! چون اولین باری است که در این زمانه میشنوم کسی میگوید هیچ گناهی ندارم! درود بر شما و التماس دعا!
    انا لله و انا اليه راجعون

13. صلوات ها 13

نوشته
    452
    حضور
    42 روز 6 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    443

سلام

ممکنه بعضی بیماری‌های هورمونی و اختلال خواب هم در احساس افراد مؤثر باشه.

15. صلوات ها 9

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,401
    حضور
    77 روز 2 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6570

خوش به حالتون من که انقدر گناه کردم نمیدونم اول واسه کدومشون گریه کنم و طلب مغفرت کنم
    من برعکس شمام اشکم دم مشکمه
    به نظر من تاحدی به طبیعت افرادم برمیگرده ...
    البته خشوع و تضرع در برابر خدا به جنسیت ربطی نداره ولی خب طبیعیه حس و حال گریه در آقایون کمتر باشه!
    در هر صورت من اگه جای شما بودم می ترسیدم که چرا حس و حال دعاو گریه رو ندارم و همین باعث گریه م میشد یکم بهش جدی فکر کنید شاید واسه شمام اثر کرد :)

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ و اُفــوِّضُ أمری إلَی الله إنّ ✿الله✿ بصیــــــــرٌ بالعباد Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
    {。^◕‿◕^。}

17. صلوات ها 11

نوشته
    29
    حضور
    2 روز 8 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    171

خیلی ممنون از پاسخگویی همتون.
    این صاحبنا؟!

19. صلوات ها 9

نوشته
    29
    حضور
    2 روز 8 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    171

نقل قول نوشته اصلی توسط m_d نمایش پست ها
    این را واقعاً گفتی؟!
    احسنت، این خیلی خوبه که گناهی نداری
    ولی حسم به من میگه شاید گناه را نمیشناسی! پیشنهاد میکنم کتاب گناهان کبیره آیت الله دستغیب را بخونید
    ولی حتی اگر هیچ گناهی هم نداشته باشید، بی نیاز از استغفار نیستید. و حتی پیامبران هم بی نیاز از استغفار نیستند.

الله اکبر! خیلی متعجب شدم! چون اولین باری است که در این زمانه میشنوم کسی میگوید هیچ گناهی ندارم! درود بر شما و التماس دعا!
    توجه کنید که من این چیز رو نمی گم. دارم می گم که نمی دانم چه گناه هایی کردم در حالیکه گناهان زیادی کردم.

من هرچه خودم را محاسبه می کنم به نتیجه ای نمی رسم یعنی گناهی در لیست گناهان خودم نمی یابم و این چیز مرا ناراحت می کند چون بسیاری از علایم اهل جهنم را دارم
    ا توجه به احادیثی که از اهل بیت علیهم السلام رسیده بر این باورم که گناهان زیادی دارم ولی نمی دانم چه هستند.

این صاحبنا؟!

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری