استاد خصوصی مرد

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استاد خصوصی مرد

[="Arial"][="Navy"]ایا استاد خصوصی مرد داشتن از لحاظ شرعی حرام میباشد؟
حدود دو ماهی هست که اقایی برای تدریس به منزل ما رفت و امد میکنن . کل تایم تدریس دو ساعته تدریس هم تو اتاق پذیرایی هست که خانواده در رفت و امد هستن معلمم بسیار ادم چشم پاکی هست اما حس میکنم گاهی زمینه گناه ایجاد میشه . موضوع هم طوری هست که به هیچ عنوان نمیتونم بگم نیان هم معلم زن به باسوادی ایشون نمیشناسم هم مورد اعتماد خانواده من هست و نمیتونم بی خودی ردش کنم بیشتر از این نظر برام مساله شده که ایشون هم جوان هستن هم نوع تدریس جوری هست که گاها خیلی باید نزدیک هم بشینیم ممنون میشم بگید ایراد داره یا نه ؟
مرجع تقلید من اقای مکارم شیرازی هستن
[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

دلسا;690866 نوشت:
ایا استاد خصوصی مرد داشتن از لحاظ شرعی حرام میباشد؟
حدود دو ماهی هست که اقایی برای تدریس به منزل ما رفت و امد میکنن . کل تایم تدریس دو ساعته تدریس هم تو اتاق پذیرایی هست که خانواده در رفت و امد هستن معلمم بسیار ادم چشم پاکی هست اما حس میکنم گاهی زمینه گناه ایجاد میشه . موضوع هم طوری هست که به هیچ عنوان نمیتونم بگم نیان هم معلم زن به باسوادی ایشون نمیشناسم هم مورد اعتماد خانواده من هست و نمیتونم بی خودی ردش کنم بیشتر از این نظر برام مساله شده که ایشون هم جوان هستن هم نوع تدریس جوری هست که گاها خیلی باید نزدیک هم بشینیم ممنون میشم بگید ایراد داره یا نه ؟
مرجع تقلید من اقای مکارم شیرازی هستن

با سلام و عرض ادب

اگر این نوع ارتباط مفسده دارد و زمینه ساز گناه می شود یا محرک شهوت باشد جایز نیست البته تشخیص موضوع برعهده مکلف است و مسلما درصورتی که در این موارد رعایت احتیاط شود پسندیده تر است چراکه احتمال داشتن مفسده و زمینه سازی گناه داده می شود.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

اون چه تدريسي كه ضروريه و حتما بايد نزديك هم بشينيد:khandeh!: موسيقيه؟

با نام خدا

به نظرم واجب نیست که حالا حتما استاد خصوصی مرد داشته باشید !

و در کنار یک مرد غریبه نشسته و درس بخوانید !
.

ادم خودش بشینه و درس هاش رو بخونه و مشکلی داشت از دوستان هم جنس بپرسه خیلی ترجیح داره بر یک استاد خصوصی مرد غریبه !

به دلیل اینکه میتونه عواقب خوبی نداشته باشه ( لازم نیست که فیزیکی باشه == امکان داره ذهن درگیر بشه که خودش یه نوع گناه هست)

باز حالا تصمیم بر عهده مکلف هست و این یک نظر شخصی هست

[="Arial"][="Navy"]

ملورين;691180 نوشت:

نه اين نيست[/]

[="Arial"][="Navy"]

ابوالفضل;691183 نوشت:
با نام خدا

به نظرم واجب نیست که حالا حتما استاد خصوصی مرد داشته باشید !

و در کنار یک مرد غریبه نشسته و درس بخوانید !
.

ادم خودش بشینه و درس هاش رو بخونه و مشکلی داشت از دوستان هم جنس بپرسه خیلی ترجیح داره بر یک استاد خصوصی مرد غریبه !

به دلیل اینکه میتونه عواقب خوبی نداشته باشه ( لازم نیست که فیزیکی باشه == امکان داره ذهن درگیر بشه که خودش یه نوع گناه هست)

باز حالا تصمیم بر عهده مکلف هست و این یک نظر شخصی هست

موضوع درس نيست كار ايشون بيشتر جنبه درماني داره[/]

[="Arial"][="Navy"]

virus3000;691187 نوشت:

رنه دكارت يه نگاه به جوامع بدون تفكيك بندازه حرفش رو پس ميگيره :Nishkhand:[/]

ابوالفضل;691183 نوشت:
امکان داره ذهن درگیر بشه که خودش یه نوع گناه هست)

اخه کاربر عزیز و بقیه دوستانی که هنوز طرز فکر اشتباهی دارید یک لحظه فکر کنین

چرا ما باید انسانهایی تو جامعه داشته باشیم و انسانهایی باشیم که حتی با دیدن استاد مردشون به فکر گناه بیوفتیم؟؟؟؟؟؟

چرا همه سعی بر ریشه کن کردن مشکل دارن؟؟؟به نظر من که همه ی این راه ها اشتباهه

اگر بر این قرار باشه خانوم ها و اقایون رو هرکدوم باید تو یه محیط بسته قرنطینه کرد تا هیچ کدوم همدیگر رو نبینن و مبادا به فکر گناه بیوفتن

چرا هیچکسی تلاش نمیکنه تا مشکل رو رفع کنه

مثلا اینکه طرز فکر جامعه عوض بشه نه اینکه کلا یه راه اشتباه رو پیش گرفت

من شخصا با این مسئله مخالفم چون واقعا از هر نظر اشتباهه

[="Arial"][="Navy"]

mkhahande313;691195 نوشت:

خواهر خوبم
درمان برای سلامت جسم و روح است و بهتره هرچه منطقی تر و عقلانی تر باشه تا زودتر به نتیجه برسه

درمانی که منجر به مشغولیت ذهن شما بشه
قلبتون رو دچار اضطراب کنه
این نمیتونه آثار کاملی داشته باشه:Gol:

نه من خودم ذهنم اصلا تا الان درگير نشده بيشتر از ديد اون اقا ميگم من با حجاب كامل جلوشون هستم ولي خب چشم تو چشم ميشيم صحبت ميكنيم بيشتر از اين نظر گفتم[/]

[="Tahoma"]

ملورين;691180 نوشت:

مگه برای موسیقی باید کنار هم بشینن؟:Gig:

بچه محله امام رضا;691200 نوشت:

مگه برای موسیقی باید کنار هم بشینن؟:Gig:

بله و گاها دست تو دست :Cheshmak:

virus3000;691193 نوشت:
اخه کاربر عزیز و بقیه دوستانی که هنوز طرز فکر اشتباهی دارید یک لحظه فکر کنین

چرا ما باید انسانهایی تو جامعه داشته باشیم و انسانهایی باشیم که حتی با دیدن استاد مردشون به فکر گناه بیوفتیم؟؟؟؟؟؟

چرا همه سعی بر ریشه کن کردن مشکل دارن؟؟؟به نظر من که همه ی این راه ها اشتباهه

اگر بر این قرار باشه خانوم ها و اقایون رو هرکدوم باید تو یه محیط بسته قرنطینه کرد تا هیچ کدوم همدیگر رو نبینن و مبادا به فکر گناه بیوفتن

چرا هیچکسی تلاش نمیکنه تا مشکل رو رفع کنه

مثلا اینکه طرز فکر جامعه عوض بشه نه اینکه کلا یه راه اشتباه رو پیش گرفت

من شخصا با این مسئله مخالفم چون واقعا از هر نظر اشتباهه

با سلام

اگر می خواهید ذهن مردم رو پاک کنید بسم الله ===> در این صورت باید نیرویی غریزه رو از بین ببرید

ما نمیگیم تمام مردم ذهنشون منحرف هست

احتمال میدیم === > چون نیروی غریزه رو قوی میدونیم که تنها راه نفوذ شیطان میتونه باشه

باز تاکید میکنم اینکه ما مواظب خود باشبم دلیل بر این نیست که ذهن افراد همیشه درگیر هست

ابوالفضل;691217 نوشت:
اگر می خواهید ذهن مردم رو پاک کنید بسم الله ===> در این صورت باید نیرویی غریزه رو از بین ببرید

ما نمیگیم تمام مردم ذهنشون منحرف هست

احتمال میدیم === > چون نیروی غریزه رو قوی میدونیم که تنها راه نفوذ شیطان میتونه باشه

باز تاکید میکنم اینکه ما مواظب خود باشبم دلیل بر این نیست که ذهن افراد همیشه درگیر هست

خب حرف جنابعالی درست

اما حداقل مسئولین محترم درست راهنمایی بفرمایند

مدام گوشزد میکنن که دوری کنند و بگذارند کنار و ...

اما هیچ کدوم راه حلی اساسی و کاربردی ندارند که ارائه بدهند

فقط میگویند: "دوری کنید و اون کار رو یا اون مشکل رو مثلا ریشه کن کنین تا موجبات گناه نشه!!!!!!""

اخه این که نشد راه حل

به نظرم خوب نمیتونم مفهوم حرفهام رو برسونم!

ابوالفضل;691217 نوشت:

و باید بگم که متاسفانه من در هر تاپیکی که مشاهده کردم اگر کاربری مشکلی داشت و جویای راه حل بود،

کارشناسان محترم فقط گفتند که دوری کنید و کنار بگذارید و از این دسته حرف ها تا موجبات گناه فراهم نشه و ..........................

کنار گذاشتن چیزی هیچ موقع راه حل نیست!!

virus3000;691220 نوشت:
خب حرف جنابعالی درست

اما حداقل مسئولین محترم درست راهنمایی بفرمایند

مدام گوشزد میکنن که دوری کنند و بگذارند کنار و ...

اما هیچ کدوم راه حلی اساسی و کاربردی ندارند که ارائه بدهند

فقط میگویند: "دوری کنید و اون کار رو یا اون مشکل رو مثلا ریشه کن کنین تا موجبات گناه نشه!!!!!!""

اخه این که نشد راه حل

به نظرم خوب نمیتونم مفهوم حرفهام رو برسونم!

اگر دو نامحرم در کنار هم و خودمانی صحبت کنند .

ما فقط زمانی میتونیم به طور قطع اظهار نظر کنیم که هر دو طرف معصوم باشند ==> مشکلی بوجود نمیاد ==> اینم که امکانش نیست

یا اینکه هر دو طرف اهل تهذیب نفس و بسیار مقید باشند که در این صورت هم مشکلات احتمالی به نقطه حد اقل میاد ==> بر عهده طرفین

در غیر این صورت حق داریم احتمال بدهیم که میتواند مشکلی بوجود بیاید === > انسان جایز الخطاست

حالا برای اینکه از مشکلات احتمالی پیشگیری کنیم ==> توصیه میشه که در مواقع غیر ضروری تعاملات به حد اقل برسه .
.

ابوالفضل;691226 نوشت:
اگر دو نامحرم در کنار هم و خودمانی صحبت کنند .

ما فقط زمانی میتونیم به طور قطع اظهار نظر کنیم که هر دو طرف معصوم باشند ==> مشکلی بوجود نمیاد ==> اینم که امکانش نیست

یا اینکه هر دو طرف اهل تهذیب نفس و بسیار مقید باشند که در این صورت هم مشکلات احتمالی به نقطه حد اقل میاد ==> بر عهده طرفین

در غیر این صورت حق داریم احتمال بدهیم که میتواند مشکلی بوجود بیاید === > انسان جایز الخطاست

حالا برای اینکه از مشکلات احتمالی پیشگیری کنیم ==> توصیه میشه که در مواقع غیر ضروری تعاملات به حد اقل برسه .

و خلاصه مطالب اینکه همه ی این موارد و این طرز فکر ها و این غرایز نا به جا بر میگردند به سالیان دور که تفکیک ها از انجا اغاز شدند

virus3000;691229 نوشت:
و خلاصه مطالب اینکه همه ی این موارد و این طرز فکر ها و این غرایز نا به جا بر میگردند به سالیان دور که تفکیک ها از انجا اغاز شدند

بنده سعی ندارم تاپیکی که کاربر برای رسیدن به راه حل باز کرده اند به حاشیه بکشم.
ولی به نوعی با بحث در ارتباط هست .
.

مشکل شما اینه که تک بعدی به مساله نگاه میکنید .

جامعه ای رو در نظر بگیرید که هیچ گونه محدویتی در برقراری ارتباط لحاظ نمیشه ( حتی از کودکی )

سوال بنده اینه :

وقتی شخصی که برای بار صدم ارتباط برقرار کرده با غیر هم جنس

ایا ذهنش در بار صد و یکم پاک خواهد بود در مواجه با غیر هم جنس ؟

شما حل مساله رو در اختلاط از کودکی می بینید ؟

ابوالفضل;691236 نوشت:
مشکل شما اینه که تک بعدی به مساله نگاه میکنید .

جناب ابولفضل

نمیدونم شما متوجه منظور بنده نشدین یا اینکه من نتونستم درست مفهوم صحبت ها رو بیان کنم

و البته چرا اسمشو مسائل حاشیه ای میگذارند؟؟اتفاقا خیلی مسائل مهمی هستند

و اینکه این قصه سر دراز دارد و با بحث های بنده و شما به جایی ختم نمی شوند!!!

virus3000;691239 نوشت:
جناب ابولفضل

نمیدونم شما متوجه منظور بنده نشدین یا اینکه من نتونستم درست مفهوم صحبت ها رو بیان کنم

و البته چرا اسمشو مسائل حاشیه ای میگذارند؟؟اتفاقا خیلی مسائل مهمی هستند

و اینکه این قصه سر دراز دارد و با بحث های بنده و شما به جایی ختم نمی شوند!!!

بنده منظور شما رو اشکارا متوجه شده ام .

کاری که دارم میکنم نقد اون تفکر غربی هست .
.

بحث پایانی

نیروی غریزه در هر صورت در وجود انسان ها هست و نیرویی قدرتمند .

چه تفکیک از کودکی باشد یا نباشد .
.
منتها اسلام توصیه به تعادل داره .

یعنی از ارتباطات و اختلاطاطی که غیر ضروری هست پرهیز بشه .
این به نفع فرد هست اگر میخواهد بر اساس فطرت انسانی خودش حرکت کنه

و االسلام

[="Tahoma"]

virus3000;691220 نوشت:

اخه این که نشد راه حل

سلام

ببخشید ولی

احتیاط شرط عقله...

سلام
به نظر من اگه داری برای کنکور و المپیاد و ... بخونی با همین استاد ادامه بده...درغیر این صورت سعی کن عوض کنی

متاسفانه فقط ما داریم میگیم دوری کنین ...همین...دلیلمون هم زمینه ساز بودن گناهه.....حالا کسی نمیاد با منطق به این موضوع بپردازه که چرا ؟
کمی هم از عواقبش بگیم تا طرف خودش با عقلش تصمیم بگیره.....فک کنم اینطوری قشنگ باشه
وقتی میگین یه کاری رو نکن
یه چیز بهتر برای طرف معرفی کنین تا بتونن از اون استفاده کنه
نه اینکه بر عهده ی خود مکلفه و ... اینو دیگه همه میدونن هیچ کسی رو تو قبر دیگری نمیذارن پس اینکه ما بیایم فقط از این لفظ استفاده کنیم هیچ راهنمایی به شخصی که این موضوع رو با ما در میون گذاشته نمیکنیم
فک کنم ایشون اگه حلال و حروم بودن موضوع رو میخواستن میتونستن خیلی خیلی راحت خودشون استفتا کنن و دیگه نیازی به تاپیک نبود...

موضوع قفل شده است