جمع بندی پذیرش دین بدون ایمان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پذیرش دین بدون ایمان

سلام به همگی ... خدا در قرآن از انسان هایی یاد میکند که : در هنگام طوفان خالصانه الله را یاد میکنند .... (دعوا الله مخلصین له الدین ...) _ یونس22
این بدان معنی است که برخی خداوند را فارغ از ایمان واقعیو صرفا برای نفع شخصی و رهایی از مشکلات شخصی میخوانند ...

وقتی به شرایط خود نگاه میکنم ... میبینم من هم جزو همین دسته هستم ... به وجود خداوند شک دارم .... از طرفی تحقیق و تفحص در زمینه ی فلسفه و اثبات خدا مستلزم مصرف انرژی و وقت بسیاری است ...
من امسال کنکوری هستم و وقتی برای مطالعه در این زمینه ها ندارم ...

سوال اینجاست : آیا اگر مانند افراد مذکور (در سوره یونس) صرفا برای اینکه خدا در کنکور به من کمک کند او را بخوانم و احکام را برای چنین مقصودی انجام دهم مقبول واقع میشود ؟(در صورت وجود خدا !) و یا به عبارتی احساس میکنم نماز هایم برای کنکور است و نه خدا !

ممنون میشم کمک کنید ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

قفل كهنه;690579 نوشت:
سلام به همگی ... خدا در قرآن از انسان هایی یاد میکند که : در هنگام طوفان خالصانه الله را یاد میکنند .... (دعوا الله مخلصین له الدین ...) _ یونس22
این بدان معنی است که برخی خداوند را فارغ از ایمان واقعیو صرفا برای نفع شخصی و رهایی از مشکلات شخصی میخوانند ...

وقتی به شرایط خود نگاه میکنم ... میبینم من هم جزو همین دسته هستم ... به وجود خداوند شک دارم .... از طرفی تحقیق و تفحص در زمینه ی فلسفه و اثبات خدا مستلزم مصرف انرژی و وقت بسیاری است ...
من امسال کنکوری هستم و وقتی برای مطالعه در این زمینه ها ندارم ...

سوال اینجاست : آیا اگر مانند افراد مذکور (در سوره یونس) صرفا برای اینکه خدا در کنکور به من کمک کند او را بخوانم و احکام را برای چنین مقصودی انجام دهم مقبول واقع میشود ؟(در صورت وجود خدا !) و یا به عبارتی احساس میکنم نماز هایم برای کنکور است و نه خدا !

ممنون میشم کمک کنید ؟

با سلام خدمت شما دوست گرامی

دوست گرامی توجه به چند مطلب لازم است.

- اینکه انسانها در هنگام سختی ها به یاد خداوند می افتند، لزوما معنایش این نیست که ایمان واقعی ندارند بلکه این حالت (قرار گرفتن در سختی) می تواند مقدمه ای باشد برای اینکه فرد به ایمان حقیقی نائل شود و در اوقات راحتی نیز به یاد خداوند باشد و این گونه نباشد که تنها در ایام سختی ها، به فکر خداوند بیافتد.
به عبارت دیگر، قرار گرفتن در سختی ها، مرحله نخستی است که برخی از انسان ها پس از آن با حفظ عهد خود می تواند همچنان مومن باشند.

- مسئله دیگر این است که برای باور به خداوند باید دلایل کافی داشت ولی معنای این سخن این نیست که هر فردی لازم است تمام براهین اثبات وجود خدا را بررسی کند. هر کسی در حدی که می تواند متوجه امور عالم شود، می تواند در سطح خود دلیل یا دلایلی برای وجود خداوند داشته باشد. آنچنان که پیرزنی در زمان پیامبر از گردش چرخ نخ ریسی به این مسئله رسید که چرخش این آسمان ها و زمین نیز چرخنده و خالقی دارد.

- مسئله دیگر از این است که نباید تصور کرد که حالات نفس انسان همواره ثابت است. ممکن است انسان در آنی مومن باشد و در ساعتی دیگر، دچار شک شود. این به معنای بی ایمانی نیست بلکه به معنای آن است که شخص ایمان ضعیفی دارد و باید در جهت تقویت آن بکوشد و این مسئله از دو راه حاصل می شود: نخست مطالعه و تحقیق بیشتر. راه دوم نیز عمل به امور دینی و رعایت اخلاق و انصاف است که موجب می شود که شخص از باطنی پاک تر برخوردار شود و نور حقیقت بیش از پیش در وجود انسان متجلی شود.

موفق باشید

* در این زمینه پیشنهاد می کنم کتاب انسان و ایمان از استاد شهید مطهری را مطالعه بفرمایید.

موضوع قفل شده است