حکم نماز و روزه من، وقتی چند روز در هفته از شهر خارج می شوم

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم نماز و روزه من، وقتی چند روز در هفته از شهر خارج می شوم

با سلام و خسته نباشید
بنده کارگاهی دارم جهت آماده کردن تابلو و ... این کارگاه توی شهری که زندگی میکنم هست.
اما برای نصب این تابلوها مجبورم در هفته بعضی روزها رو در شهرهای اطراف باشم. که این شهرها هم از جهت مصافت بیشتر از 22.5 کیلومتر میشن.
ممکنه یه هفته 2 روز و هفته بعدش 4 روز برای نصب برم به شهرهای هم جوار.
خوب توی این شرایط نماز های من قصر هست یا جمع؟

مرجع بنده امام خامنه ای هستند.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

navidsincere;689349 نوشت:
با سلام و خسته نباشید
بنده کارگاهی دارم جهت آماده کردن تابلو و ... این کارگاه توی شهری که زندگی میکنم هست.
اما برای نصب این تابلوها مجبورم در هفته بعضی روزها رو در شهرهای اطراف باشم. که این شهرها هم از جهت مصافت بیشتر از 22.5 کیلومتر میشن.
ممکنه یه هفته 2 روز و هفته بعدش 4 روز برای نصب برم به شهرهای هم جوار.
خوب توی این شرایط نماز های من قصر هست یا جمع؟

مرجع بنده امام خامنه ای هستند.

با سلام و عرض ادب

به نظر اخیر مقام معظم رهبری اگر ده روز یکبار به مدت سه ماه یا بیشتر سفر داشته باشید و یا یک سفر در کمتر از ده روز درصورتی که حداقل دو ماه باشد،دارید کثیرالسفر محسوب شده و نمازتان تمام و روزه صحیح است.

استفتائات موجود در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

خیلی ممنونم

خوب من دقیقا نمیدونم و مطمئن نیستم که همیشه توی 10 روز یه بار یا دوبار میرم یا نه. مثلا ممکنه یه ده روز اصلا نرم. و اصلا نظم خاصی توی رفتنم نیست. ممکنه تا ده روز آینده نرم اما ده روز بعدش ممکنه پیش بیاد که 5 روزش رو مجبور باشم برم. و اینکه اصلا هم قبلش نمیدونم طی ده روز آینده ممکنه برم یا نه. یعنی برنامه ریزی قبلی اصلا ندارم. یعنی نمیتونم داشته باشم.
نماز و روزه هام رو توی این شرایط چطور باید بجا بیارم؟

واقعا این شرایطم برام سوال شده و واسم بیش از حد مهمه. ممنون میشم ساده و دقیق بفرمایید چیکار باید کنم؟

البته برای روزه هام میتونم همیشه جوری برم که بعد از اذان ظهر از فاصله قانونی رد شم و به روزم لطمه ای وارد نشه. درسته دیگه؟

navidsincere;690663 نوشت:
خیلی ممنونم

خوب من دقیقا نمیدونم و مطمئن نیستم که همیشه توی 10 روز یه بار یا دوبار میرم یا نه. مثلا ممکنه یه ده روز اصلا نرم. و اصلا نظم خاصی توی رفتنم نیست. ممکنه تا ده روز آینده نرم اما ده روز بعدش ممکنه پیش بیاد که 5 روزش رو مجبور باشم برم. و اینکه اصلا هم قبلش نمیدونم طی ده روز آینده ممکنه برم یا نه. یعنی برنامه ریزی قبلی اصلا ندارم. یعنی نمیتونم داشته باشم.
نماز و روزه هام رو توی این شرایط چطور باید بجا بیارم؟

واقعا این شرایطم برام سوال شده و واسم بیش از حد مهمه. ممنون میشم ساده و دقیق بفرمایید چیکار باید کنم؟

البته برای روزه هام میتونم همیشه جوری برم که بعد از اذان ظهر از فاصله قانونی رد شم و به روزم لطمه ای وارد نشه. درسته دیگه؟

با سلام و عرض ادب

هرگاه بین سفرهای شغلی ده روز در وطن یا غیروطن بمانید در اولین سفر بعد از ده روز نماز قصر و از سفر دوم به بعد نماز تمام است خواه با قصد یا بدون قصد مانده باشید. همانطور که فرمودید اگر بعد از ظهر از وطن برای سفر حرکت کنید هم روزه شما صحیح است.

استفتائات جدید،ج 1،س232

خیلی ممنونم، الان دیگه فهمیدم چجوریه کامل.
فقط دوتا سوال دیگه برام پیش میاد.
1. من برای کارم به یه شهر خاص نمیرم همش. مثلا ممکنه یکی از شهرها رو هر 20 روز یه بار برم ولی یکی رو هر ده روز حداقل یه بار میرم. هر شهر جدا حساب میشه؟ روی تصویر زیر براتون مشخص کردم چجوریه تا راحت تر بفهمین منظورمو:

2. سوال دوم هم، همکارم برای بازاریابی، مجبوره اکثر روزها بین شهرهای مختلف در رفت آمد باشه. یعنی بازاریابی شغلش حساب میشه. و تقریبا میشه گفت هر شهر هم یه بار بیشتر نمیره. مثلا این هفته میره استان اصفهان و هر روزش توی یکی از شهرستان هاش مشغول میشه و هفته بعدش یه استان دیگه.
در این صورت نمازاشو باید چطوری بخونه؟

ممنونم/ یا حق

navidsincere;692815 نوشت:
خیلی ممنونم، الان دیگه فهمیدم چجوریه کامل.
فقط دوتا سوال دیگه برام پیش میاد.
1. من برای کارم به یه شهر خاص نمیرم همش. مثلا ممکنه یکی از شهرها رو هر 20 روز یه بار برم ولی یکی رو هر ده روز حداقل یه بار میرم. هر شهر جدا حساب میشه؟ روی تصویر زیر براتون مشخص کردم چجوریه تا راحت تر بفهمین منظورمو:

2. سوال دوم هم، همکارم برای بازاریابی، مجبوره اکثر روزها بین شهرهای مختلف در رفت آمد باشه. یعنی بازاریابی شغلش حساب میشه. و تقریبا میشه گفت هر شهر هم یه بار بیشتر نمیره. مثلا این هفته میره استان اصفهان و هر روزش توی یکی از شهرستان هاش مشغول میشه و هفته بعدش یه استان دیگه.
در این صورت نمازاشو باید چطوری بخونه؟

ممنونم/ یا حق

با سلام و عرض ادب

1. تصویری دریافت نشد ولی ملاک یک شهر نیست همین که هر کمتر از ده روز سفر شغلی دارید کفایت می کند گرچه در یک شهر نباشد.
2. اگر ایشان هم مقلد مقام معظم رهبری هستند و هر کمتر از ده روز سفر شغلی دارند گرچه سفرشان به یک شهر واحد نباشد،نمازشان تمام و روزه صحیح است.

همواره به سلامت باشید

بی نهایت سپاسگزارم
یا حق :Rose::Rose::Rose:

موضوع قفل شده است