درخواست توضیح در مورد گناهانی که زبان مرتکب می شود

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست توضیح در مورد گناهانی که زبان مرتکب می شود

سلام
من در یک سایتی با انواع گناهانی که زبان مرتکب میشود آشنا شدم که شامل

۱. غیبت. ۲. نمیمه. ۳. دروغ. ۴. دو زبانی. ۵. بهتان و افتراء. ۶. قذف. ۷. افشاء اسرار مؤمن. ۸. دشنام ۹. لعن و نفرین. ۱۰. طعن و شماتت. ۱۱. سُخریه و استهزاء. ۱۲. مدح. ۱۳. اظهار غضب. ۱۴. غنا. ۱۵. کثرت مزاح و خنده. ۱۶. مراء و جدال. ۱۷. خصومت.۱۸. سؤال عوام از امور مشکله. ۱۹. تکلم بدون علم. ۲۰. تکلم بی فایده. ۲۱. منکر خدا شدن. ۲۲. غیر خدا را پرستش کردن. ۲۳. دروغ بستن به خدا. ۲۴. تکذیب آیات خدا. ۲۵. کفران نعمت. ۲۶. از خدا شکوه کردن. ۲۷. اظهار ناامیدی کردن از خداوند. ۲۸. به خداوند دشنام دادن. ۲۹. نسبت فرزند به خدا دادن. ۳۰. نسبت بی عدالتی به خدا. ۳۱. ادعای خدائی کردن. ۳۲. از خدا درخواست بیجا کردن. ۳۳. دعای خیر برای ستمگران. ۳۴. نفرین کردن. ۳۵. چون و چرا کردن در کار خدا. ۳۶. خدا را متهم کردن که به قتل امام حسین راضی بوده. ۳۷. با دشمنان خدا اظهار دوستی کردن. ۳۸. منکر رسالت پیامبر شدن. ۳۹. پیامبر را مجنون خواندن. ۴۰. اسرار امامان معصوم را فاش کردن. ۴۱. از سخن امام عیب گرفتن. ۴۲. برای ظهور امام زمان وقت تعیین کردن. ۴۳. ادعای امامت کردن. ۴۴. حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال دانستن. ۴۵. احکام را با قیاس سنجیدن. ۴۶. به ناحق شهادت دادن. ۴۷. تفسیر به رأی کردن قرآن. ۴۸. مؤمن را خوار کردن. ۴۹. فاسق را عزیز شمردن. ۵۰. مؤمن را ترساندن. ۵۱. اظهار فقر و تنگدستی کردن. ۵۲. راز خود را به دیگران گفتن. ۵۳. به پدر و مادر اُف گفتن. ۵۴. عیبجوئی کردن. ۵۵. نسبت زنا به کسی دادن. ۵۶. خلافکار را تشویق کردن. ۵۷. مؤمنان را با القاب زشت خواندن. ۵۹. به مال و منال دیگران غبطه خوردن. ۶۰. وعدة دروغ دادن. ۶۱. صفات نیک زنان را به نامحرمان گفتن. ۶۲. با زن نامحرم شوخی کردن. ۶۳. فال بد زدن. ۶۴. عذرتراشی برای ظلم ظالمان. ۶۵. سخن برادر مسلمان خود را قطع کردن. ۶۶. پیشگویی و کهانت. ۶۷. منّت کشیدن. ۶۸. با خواندن قرآن کسب روزی کردن. ۶۹. امر سلاطین را امر خدا دانستن. ۷۰. در کیفیت خدا سخن گفتن.

لطفا مورد12-2-52-59-67و70 را برایم توضیح دهید ممنون

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

یارئوف;688254 نوشت:
من در یک سایتی با انواع گناهانی که زبان مرتکب میشود آشنا شدم که شامل

۱. غیبت. ۲. نمیمه. ۳. دروغ. ۴. دو زبانی. ۵. بهتان و افتراء. ۶. قذف. ۷. افشاء اسرار مؤمن. ۸. دشنام ۹. لعن و نفرین. ۱۰. طعن و شماتت. ۱۱. سُخریه و استهزاء. ۱۲. مدح. ۱۳. اظهار غضب. ۱۴. غنا. ۱۵. کثرت مزاح و خنده. ۱۶. مراء و جدال. ۱۷. خصومت.۱۸. سؤال عوام از امور مشکله. ۱۹. تکلم بدون علم. ۲۰. تکلم بی فایده. ۲۱. منکر خدا شدن. ۲۲. غیر خدا را پرستش کردن. ۲۳. دروغ بستن به خدا. ۲۴. تکذیب آیات خدا. ۲۵. کفران نعمت. ۲۶. از خدا شکوه کردن. ۲۷. اظهار ناامیدی کردن از خداوند. ۲۸. به خداوند دشنام دادن. ۲۹. نسبت فرزند به خدا دادن. ۳۰. نسبت بی عدالتی به خدا. ۳۱. ادعای خدائی کردن. ۳۲. از خدا درخواست بیجا کردن. ۳۳. دعای خیر برای ستمگران. ۳۴. نفرین کردن. ۳۵. چون و چرا کردن در کار خدا. ۳۶. خدا را متهم کردن که به قتل امام حسین راضی بوده. ۳۷. با دشمنان خدا اظهار دوستی کردن. ۳۸. منکر رسالت پیامبر شدن. ۳۹. پیامبر را مجنون خواندن. ۴۰. اسرار امامان معصوم را فاش کردن. ۴۱. از سخن امام عیب گرفتن. ۴۲. برای ظهور امام زمان وقت تعیین کردن. ۴۳. ادعای امامت کردن. ۴۴. حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال دانستن. ۴۵. احکام را با قیاس سنجیدن. ۴۶. به ناحق شهادت دادن. ۴۷. تفسیر به رأی کردن قرآن. ۴۸. مؤمن را خوار کردن. ۴۹. فاسق را عزیز شمردن. ۵۰. مؤمن را ترساندن. ۵۱. اظهار فقر و تنگدستی کردن. ۵۲. راز خود را به دیگران گفتن. ۵۳. به پدر و مادر اُف گفتن. ۵۴. عیبجوئی کردن. ۵۵. نسبت زنا به کسی دادن. ۵۶. خلافکار را تشویق کردن. ۵۷. مؤمنان را با القاب زشت خواندن. ۵۹. به مال و منال دیگران غبطه خوردن. ۶۰. وعدة دروغ دادن. ۶۱. صفات نیک زنان را به نامحرمان گفتن. ۶۲. با زن نامحرم شوخی کردن. ۶۳. فال بد زدن. ۶۴. عذرتراشی برای ظلم ظالمان. ۶۵. سخن برادر مسلمان خود را قطع کردن. ۶۶. پیشگویی و کهانت. ۶۷. منّت کشیدن. ۶۸. با خواندن قرآن کسب روزی کردن. ۶۹. امر سلاطین را امر خدا دانستن. ۷۰. در کیفیت خدا سخن گفتن.

لطفا مورد12-2-52-59-67و70 را برایم توضیح دهید ممنون

باسلام و احترام
مورد 12. مدح: منظور مدح ظالم یا گنهکار از عمل گناهی است که انجام می دهد.
2. نمیمه: سخن چینی است یعنی رازهای مردم را کشف کنی و به دگیری بگویی.
52. راز خود را به دیگران گفتن: منظور گناهی است که انجام داده و رازی است بین خود و خدای خود و نباید انسان خودش با دست خودش به افشای آبرویی که خدا به عنوان امانت نزد او گذاشته، بپردازد.
59. به مال و منال دیگران غبطه خوردن: منظور از غبطه خوردن دراینجا حسرت بردن و چشم داشتن و محبت دنیاست و الا غبطه خوردن، خوب است.
67. منت کشیدن: منظور این است که انسان در برابر شخص ظالم یا ثروتمند یا انسانی که خودبرتربینی دارد، احساس حقارت بکند و منت کشی کند و جملاتی بکار ببرد که خود را حقیر بنماید.
70. در کیفیت خدا سخن گفتن: در احادیث هست که به ذات و کنه خدا پی نخواهید برد و عقل انسان قاصر از شناخت حقیقت پروردگار است لذا درباره کیفیت و چیستی خدا سخن نگویید.[/]

سلام و تشکر
49-فاسق را عزیز شمردن
یعنی اینکه من با زبانم نسبت به گناه او اظهار رضایت کنم؟مثلا اگر غیبت کرد جبهه نگیرم و در عوض با زبانم او را تشویق کنم
این برداشت درست است؟

[="Tahoma"][="Blue"]

یارئوف;689459 نوشت:
سلام و تشکر
49-فاسق را عزیز شمردن
یعنی اینکه من با زبانم نسبت به گناه او اظهار رضایت کنم؟مثلا اگر غیبت کرد جبهه نگیرم و در عوض با زبانم او را تشویق کنم
این برداشت درست است؟

سلام علیکم
بله دقیقا یکی از مصادیقِ این گناه، همین است که اشاره فرموید.
پیروز و موفق باشید.[/]

یارئوف;688254 نوشت:
۳. دروغ

-------------------------------------------------------------

حالم ازش به هم می خوره.

-------------------------------------------------------------

یارئوف;688254 نوشت:
راز خود را به دیگران گفتن.

گاهی به خاطر این کار از خودم به شدت بدم میاد:Ghamgin:

موضوع قفل شده است