صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عقد موقت برای شناخت بیشتر ؛ آری یا نه؟

نوشته
    3
    حضور
    2 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5

عقد موقت برای شناخت بیشتر ؛ آری یا نه؟

بسم الله الرحمن الرحيم
    سلام
    اول ميخواستم تشکر کنم از سایت خوبتون
    سوال من در مورد مراحل ازدواج هستش خوب تو سخنرانی ها و کتاب های که دیده بودم جلسه خواستگاری و بعد اون هم تحقیقات رو گفته بودن ولی بعضی جاها معتقد بودن که خوب برای شناخت بیشتر دو نفر با هم ازدواج موقت انجام بدن و بعد ازدواج دائم و بعضی جاها هم به شدت مخالف ازدواج موقت برای شناخت بودن راستش ميخواستم ازتون راهنمایی بگیرم که بالاخره باید چه کرد؟
    راه های شناخت بیشتر یا باید با هم ازدواج موقت انجام بدهند و یا باید به صورت نا محرم با هم رابطه بیشتری داشته باشند و مثلا بیرون برن و یا مثلا آقا همراه با یکی محارم خانم بیرون بره....
    در هر صورت من نميدونم واقعا کدوم راه بهترین روش هست و آیا اصلا این مرحله لازم هستش یا فقط یه حساسیت بیش از حد و شناخت کافی در مراسم خواستگاری و تحقیق ایجاد شده؟
    با تشکر

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

عقد موقت برای شناخت بیشتر ؛ آری یا نه؟

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

درباره صيغه محرميت بين كارشناسان موافقان و مخالفاني دارد و هر كدام ادله خاص خود را دارند:

الف)مخالفان: فرهنگ جامعه نمي پذيرد، آسيب هايي دارد مانند عروسي كردن، بارداري

ب) موافقان:
    يكي از عمده ترين عوامل طلاق «انتخاب نادرست» است براي انتخاب درست بايد به شناخت عمومي و خصوصي جنس مكمل دست بيابيم. شناخت عمومي روان شناسي مرد و زن را با مطالعه نظام حقوق زن و مسأله حجاب اثر شهيد مطهري كامل كنيد شناخت خصوصي چهار مرحله دارد:
    1- گفتگو در جلسات خواستگاري
    2- تحقيق
    3- مشاوره با اهل فن
    4- اين مرحله به محض ورود خواستگار نيست بلكه بعد از گذراندن مراحل سه گانه بالا و قبل از عقد دائم است. يعني ما براي شناخت بيشتر با رفت و آمد بدون رعايت دستورات شرع مخالفيم. رفت و آمدهاي خانوادگي در منزل و بيرون از منزل خوبه ولي كافي نيست. ولي قبل از عقد دائم، عقد محرميت مي كنيم تا با انتخاب درست از طلاق جلوگيري كنيم
    با اين روش عمده ترين دليل طلاق يعني «انتخاب نادرست» تا حدود زيادي برطرف مي شود.
    اگر خانواده ها توجه داشته باشند كه بدتر اين است كه بدون شناخت انتخاب كنند و بعد با طلاق جدا شوند صيغه محرميت را مي پذيرند.
    البته دختر و پسر بايد آموزش هاي لازم
    را ببينند تا ارتباط شان به رابطه تبديل نشود. از سويي هم بايد فرهنگ جامعه را هم بايد با توجه دادن به فوايد صيغه محرميت بالا ببريم.

كارشناس عباس ولدي:

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۳/۲۴ در ساعت ۱۴:۰۲
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 9

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    ب) موافقان:
    يكي از عمده ترين عوامل طلاق «انتخاب نادرست» است براي انتخاب درست بايد به شناخت عمومي و خصوصي جنس مكمل دست بيابيم. شناخت عمومي روان شناسي مرد و زن را با مطالعه نظام حقوق زن و مسأله حجاب اثر شهيد مطهري كامل كنيد شناخت خصوصي چهار مرحله دارد:
    1- گفتگو در جلسات خواستگاري
    2- تحقيق
    3- مشاوره با اهل فن
    4- اين مرحله به محض ورود خواستگار نيست بلكه بعد از گذراندن مراحل سه گانه بالا و قبل از عقد دائم است. يعني ما براي شناخت بيشتر با رفت و آمد بدون رعايت دستورات شرع مخالفيم. رفت و آمدهاي خانوادگي در منزل و بيرون از منزل خوبه ولي كافي نيست. ولي قبل از عقد دائم، عقد محرميت مي كنيم تا با انتخاب درست از طلاق جلوگيري كنيم
    با اين روش عمده ترين دليل طلاق يعني «انتخاب نادرست» تا حدود زيادي برطرف مي شود.
    اگر خانواده ها توجه داشته باشند كه بدتر اين است كه بدون شناخت انتخاب كنند و بعد با طلاق جدا شوند صيغه محرميت را مي پذيرند.
    البته دختر و پسر بايد آموزش هاي لازم را ببينند تا ارتباط شان به رابطه تبديل نشود. از سويي هم بايد فرهنگ جامعه را هم بايد با توجه دادن به فوايد صيغه محرميت بالا ببريم.
    دكتر محمد مجد روان پزشك معروف كشور با صيغه محرميت موافق است

9. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نظر من
    من نظرم تفصيلي است
    يعني چه؟ يعني اين كه ما بايد فرهنگي و رسوماتي را كه خانواده ها در آن زندگي مي كنند در نظر بگيريم در فرهنگ هاي كوچك همين كه پاي پسري به خانواده باز مي شود همه متوجه مي شوند كه اينها با هم هستند و جدايي را نمره منفي براي دختر در نظر مي گيرند و ديگر پسران مجرد حاضر نمي شوند از چنين دختري خواستگاري كنند. ولي در فرهنگ هايي كه باز تر هستند و اين مشكل وجود ندارد و اين آسيب كنترل شده است صيغه محرميت اشكالي وارد نمي كند به شرطي كه دختر و پسر به خصوص دختر آموزش هاي لازم را ديده باشد.
    البته بايد دقت داشته باشيم كه كارشناساني كه موافق عقد محرميت هستند هم به اين راحتي نمي گويند عقد شود ايشان تأكيد مي كنند كه مراحل جلسات خواستگاري، تحقيقات كامل و مشاوره با اهلش را انجام بدهيم اگر در اين موارد تناسب و توافق بود و گفتيم خب شناخت حاصل شد براي اطمينان بيشتر مدتي هم آزمايشي صيغه محرميت خوانده شود و اگر همه چيز خوب بود و شرايط و تناسب هاي لازم بود ازدواج دائم كنند.

11. صلوات ها 7

نوشته
    91
    حضور
    2 روز 21 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    498

تنها فایده عقد موقت برای همین وقته ( اشنایی قبل ازدواج )
    یکرنگ بمان ، حتی اگر در دنیایى زندگی می کنی که مردمش براى پررنگ شدن حاضرند هزار رنگ باشند.

نوشته
    3
    حضور
    2 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5

بسمه تعالی
    باتشکر از کارشناس محترم
    ميخواستم بپرسم اگر می شود بیشتر توضیح بدهید در مورد این دوره که دقیقا روابط به شکل است و چطور شناخت بیشتر حاصل می شود؟
    یعنی بعد از انجام جلسات و تحقیقات و مشاوره دقیقا چه چیز های که به چه شکل قرار است در این دوره مشخص شود؟
    باتشکر

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

نقل قول نوشته اصلی توسط ali5 نمایش پست ها
    بسمه تعالی
    باتشکر از کارشناس محترم
    ميخواستم بپرسم اگر می شود بیشتر توضیح بدهید در مورد این دوره که دقیقا روابط به شکل است و چطور شناخت بیشتر حاصل می شود؟
    یعنی بعد از انجام جلسات و تحقیقات و مشاوره دقیقا چه چیز های که به چه شکل قرار است در این دوره مشخص شود؟
    باتشکر
    من هرجایی که خواستگاری رفتم اعتقاد داشتن باید چنین دوره ای وجود داشته باشه
    یعنی بعد از مراحل مدتی عقد موقت باشه تا طرفین باهم حرف بزنن که شناخت بیشتری نسبت به هم پیدا کنن....
    که البته من مخالفم. ..

15. صلوات ها 3

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3766

ازدواج موقت ممکن است از بعد اجتماعی و عرفی بد به نظر برسد.

و بسته به اینکه خود دختر چه قدر احساساتی باشد ( ترس از اینکه در این فرصت محرمیت به جای تعقل ، گرفتار احساسات بشود ) ممکن است والدین از آن گریزان باشند.

و الا خیلی خوب است.

17. صلوات

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3766

نقل قول نوشته اصلی توسط دلسا نمایش پست ها
    تنها فایده عقد موقت برای همین وقته ( اشنایی قبل ازدواج )
    سلام

به نظر فایده های بهتری هم دارد.

http://www.askdin.com/thread49434.html#post686503

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری