نظر مراجع تقلید درباره سیگار کشیدن در ماه مبارک رمضان

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نظر مراجع تقلید درباره سیگار کشیدن در ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید

با توجه به اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم

لطفا نظر اکثر مراجع (قدیم و جدید) رو درباره دخانیات و سیگار کشیدن در ماه رمضان بیان کنید.

با توجه به اینکه بعضی ها در ماه رمضان هم سیگار می کشند و شاید حکم رو ندونند و آیا اینجا باید نهی از منکر کنم؟ و خواستم

ببینم آیا از مراجع کسی هست که سیگار رو مبطل روزه نداند؟ و با توجه به این موضوع آیا می توانم احتمال رو بر این بگذارم که

مرجع تقلید فرد اجازه رو داده؟

مرجع: آیت الله خامنه ای

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

5858;687781 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام و خسته نباشید

با توجه به اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم

لطفا نظر اکثر مراجع (قدیم و جدید) رو درباره دخانیات و سیگار کشیدن در ماه رمضان بیان کنید.

با توجه به اینکه بعضی ها در ماه رمضان هم سیگار می کشند و شاید حکم رو ندونند و آیا اینجا باید نهی از منکر کنم؟ و خواستم

ببینم آیا از مراجع کسی هست که سیگار رو مبطل روزه نداند؟ و با توجه به این موضوع آیا می توانم احتمال رو بر این بگذارم که

مرجع تقلید فرد اجازه رو داده؟

مرجع: آیت الله خامنه ای

با تشکر

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

س: آيا کسى که معتاد به سيگار است و بايد در روز حتماً چند سيگار بکشد مى‌تواند روزه بگيرد و روزه او صحيح است؟
ج) بنابر احتياط واجب روزه‌دار بايد از دود‌هاى انواع دخانيات خوددارى نمايد و در صورت اضطرار وجوب روزه ساقط نيست.

آیت الله سیستانی:

پرسش: سیگار کشیدن در حال روزه روزه باطل است ؟ پاسخ: احتیاط واجب آن است که روزه دار دود سیگار و تنباکو و مانند اینها را هم به حلق نرساند.

آیت الله مکارم شیرازی:

استفاده از دخانیات در حال روزهکشیدن سیگار، قلیان و چپق، در حال روزه چه حکمى دارد؟

تمام اینها اشکال دارد، و اگر عمداً انجام دهند احتیاط واجب قضاى روزه است; بلکه استفاده از دخانیات در غیر حال روزه نیز حرام است.

آیت الله صافی گلپایگانی:

مسأله ۱۶۱۴. احتياط واجب آن است كه روزه‎دار دود سيگار و تنباكو و مانند اين‌ها را هم به حلق نرساند.

آیت الله وحید خراسانی:

رساندن بخار غليظ و دود سيگار و تنباكو و مانند اينها به حلق
مسأله ۱۶۱۳ ـ احتياط واجب آن است كه روزه دار بخار غليظ و دود سيگار و تنباكو و مانند اينها را هم به حلق نرساند.

آیت الله شبیری زنجانی:

مسأله 1614- در ماه مبارك رمضان سيگار كشيدن و استعمال ساير دخانيات به صورت آشكار به گونه‌اى كه بى‌احترامى به روزه بشمار آيد جايز نيست، بلكه بنابر احتياط در غير اين صورت نيز استفاده نشود و چنانچه روزه‌دار در ماه رمضان از دخانيات استفاده كند، بنابر احتياط در بقيۀ روز از كارهايى كه روزه را باطل مى‌كند‌ خوددارى نمايد و روزه آن روز را نيز قضا كند.

باسلام .بنده خودم سیگار نمیکشم امادرجایی بودم که چند نفر درحال سیگار کشیدن بودند.من تاجایی که میشدازاستشمام دود سیگاز جلوگیری کردم اماچون امکان خارج شدن ازآن مکان برایم میسرنبود مقداری بوی سیگار را استشمام کزدم امانی دانم به حلق رسیده یاخیر ایا روزه من باطل است؟

مرجع تقلید ایت الله مکارم شیرازی

soldier-javad;694039 نوشت:
باسلام .بنده خودم سیگار نمیکشم امادرجایی بودم که چند نفر درحال سیگار کشیدن بودند.من تاجایی که میشدازاستشمام دود سیگاز جلوگیری کردم اماچون امکان خارج شدن ازآن مکان برایم میسرنبود مقداری بوی سیگار را استشمام کزدم امانی دانم به حلق رسیده یاخیر ایا روزه من باطل است؟

مرجع تقلید ایت الله مکارم شیرازی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

روزه شما در فرض سوال صحیح است.

موضوع قفل شده است