جمع بندی چگونه زندگی خود را با این مخارج و درآمد مدیریت کنیم؟ (مدیریت اقتصادی خانواده)

تب‌های اولیه

263 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه زندگی خود را با این مخارج و درآمد مدیریت کنیم؟ (مدیریت اقتصادی خانواده)

سلام
امروزه جمعیت بسیاری بیکار هستند
اگر هم کار داشته باشند حقوقشون اداره کاری میشه حدود 800 هزار تومان
اگر هر خانواده دو فرزند داشته باشد و اگر هر دو محصل باشند شهریه هر کدام حدود یک میلیون تومان است (بدون مخارجی که در طول سال می گیرند و مخارج تحصیلی و کرایه) اگر دانشجو داشته باشه که نه اصلا حق نداره دانشجو داشته باشه چون الان شهریه کاردانی یک میلیون به بالاست
هر کس یا صاحب خانه است که خانه ای را قسطی خریده با ماهی حداقل 270 هزار یا مستاجر است با ماهی حداقل 300 هزار
پول آب و برق و گاز ماهیانه حدود 150 هزار تومان
شیر و موز و پسته و مغز بادوم و کباب و نون سنگک که نمیخوریم اصلا، مسافرت و تفریح هم نمیریم
هزینه ویزیت متخصص 20 تومان به بالا و هزینه آزمایشات معمولی حدود 200 هزار تومان

سوال من و خیلی ها از شما این است:
چگونه از ازدواج نترسیم؟
اگر خدایی نکرده ازدواج کردیم چگونه بچه بیاریم؟
چگونه آب و برق و... مصرف کنیم که از پس پرداخت قبوض بر بیاییم؟

جداً راهکار شما چیست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما دوست گرامي
اغلب پدران ما در وقت ازدواج شرايط مالي و كاري مناسبي نداشته اند با اين حال زندگي را شروع مي كردند و با همياري همسر و همت زيادتر زندگي زناشويي را اداره مي كردند و فرزنداني مانند ما پرورش دادند.
متأسفانه امروزه مردم چه جوانان و چه خانواده انتظاراتشان با موقعيت هاي جوانان و شرايط و واقعيت تطبيق ندارد
مردم انتظار جهيزيه آنچناني از پدر دختر دارند
مردم از داماد انتظار مسكن و ماشين شخصي و شغل رسمي دارند.
حتي بسياري از جوانان تا مسكن و ماشين و...نداشته باشند نمي خواهند ازدواج كنند.
چند روز قبل پزشكي را در قسمت دوم شب چهارم ماه عسل ۹۴ دعوت كرده بودند كه بدون توجه به ماديات كار مي كرد و به بيماران سرطاني خدمت مي كرد. از او پرسيدند شما كه مي توانيد بهترين درامد را داشته باشيد اينگونه كار مي كنيد؟
گفت: انسان با هزارتومان هم مي توان هر روزخودش را سير كندبا ده هزار و صدهزار هم مي تواند. چيزي كه ماندگار است خدمت به هم نوع است و بيمارهايي مانند سرطان به ما هشدار مي دهد كه اي انسان ها قدر زندگي و نعمت سلامتي را بدانيد و متوجه باشيد كه شما در اين دنيا مهمان هستيد.

برخي از امور با حساب دو دوتا چهارتاي ما قابل بررسي نيست. در روايت داريم گاهي خدا به كسي كه ضريب هوشي بالايي ندارد و نادان است رزق و روزي زيادي مي دهد تا افراد با هوش فكر نكنند همه چيز با هوش زرنگي به دست مي آيد.
وقتي ما ازدواج مي كنيم دو نفر هستيم تا زماني كه بخواهيم فرزندي داشته باشيم براي مهد مي توانيم كمي رشد كنيم.
بسياري از افراد مي گويند مشكل اقتصادي داريم ولي راحت يكي دو ميليون براي مطرب مي دهند
وقتي درآمد بالايي نداريم لازم نيست عروسي را سنگين برگذار كنيم لازم نيست ماشين عروس را با آن قيمت تزيين كنيم و....
مي گويند مشكل اقتصادي داريم ولي تلويزيون را ال س دي و بعد از ان اي اي دي و... مي كنند و... (يكي از سخنرانان مي گفت تلويزيون ما از همان قوز دارهاست اتفاقي هم نيفتاده است)
همين الان يكي از مديران آموزش پرورش كه خودشان سال ها دبير فيزيك و شيمي بودن فرزندانش در مدارس دولتي درس مي خوانند و درسشان هم خيلي خوب است و مخالف مدارس غيرانتفاعي است و بيشتر به تلاش اهميت مي دهد تا مدارس و....
ان شاالله با توكل بر خدا ازدواج كنيد خواهيد ديد كه خدايي كه دندان دهد نان هم مي دهد.
از سويي بدتر اين است كه در سن بالا ازدواج كنيم ولي نشاط كافي براي ارتباط بافرزندان را نداشته باشيم و يا فرزندمان شرم كند به دوستانش بگوييد اين پيرمرد يا پيرزن باباي من است.

حامی;695213 نوشت:
وقتي درآمد بالايي نداريم لازم نيست عروسي را سنگين برگذار كنيم لازم نيست ماشين عروس را با آن قيمت تزيين كنيم و....
مي گويند مشكل اقتصادي داريم ولي تلويزيون را ال س دي و بعد از ان اي اي دي و... مي كنند و... (يكي از سخنرانان مي گفت تلويزيون ما از همان قوز دارهاست اتفاقي هم نيفتاده است)
همين الان يكي از مديران آموزش پرورش كه خودشان سال ها دبير فيزيك و شيمي بودن فرزندانش در مدارس دولتي درس مي خوانند و درسشان هم خيلي خوب است و مخالف مدارس غيرانتفاعي است و بيشتر به تلاش اهميت مي دهد تا مدارس و....

من خودم اگر اين ها را عمل نمي كردم با اين جرأت به شما نمي گفتم چون راه را رفته ام و مي دانم مي شود بر خلاف بسياري از عرفيات ازدواج و زندگي كرد و شاد و بانشاط هم بود توصيه مي كنم.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

http://www.askdin.com/thread26525.html
ابتداي اين سخنراني را هم دقت كنيد

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

دكتر افروز را مي شناسيد
ايشان مي گفتند پدرم عيالوار بود و فرزنداش زياد بود من بورسيه شدم كه براي تحصيل بروم آمريكا ولي روي كمك ايشان نمي توانستم حساب كنم درس مي خواندم و براي پدرم هم پول مي فرستادم
http://drafrooz.com/

به هرحال موفقيت با تلاش و همت مضاعف همراه است

[/]

mousavi928;687481 نوشت:
سلام
امروزه جمعیت بسیاری بیکار هستند
اگر هم کار داشته باشند حقوقشون اداره کاری میشه حدود 800 هزار تومان
اگر هر خانواده دو فرزند داشته باشد و اگر هر دو محصل باشند شهریه هر کدام حدود یک میلیون تومان است (بدون مخارجی که در طول سال می گیرند و مخارج تحصیلی و کرایه) اگر دانشجو داشته باشه که نه اصلا حق نداره دانشجو داشته باشه چون الان شهریه کاردانی یک میلیون به بالاست
هر کس یا صاحب خانه است که خانه ای را قسطی خریده با ماهی حداقل 270 هزار یا مستاجر است با ماهی حداقل 300 هزار
پول آب و برق و گاز ماهیانه حدود 150 هزار تومان
شیر و موز و پسته و مغز بادوم و کباب و نون سنگک که نمیخوریم اصلا، مسافرت و تفریح هم نمیریم
هزینه ویزیت متخصص 20 تومان به بالا و هزینه آزمایشات معمولی حدود 200 هزار تومان

چگونه از ازدواج نترسیم؟

جداً راهکار شما چیست؟

سلام

یک راهکار خوب اینه که زن پولدار و کارمند بگیرین

حامی;695223 نوشت:
دكتر افروز را مي شناسيد
ايشان مي گفتند پدرم عيالوار بود و فرزنداش زياد بود من بورسيه شدم كه براي تحصيل بروم آمريكا ولي روي كمك ايشان نمي توانستم حساب كنم درس مي خواندم و براي پدرم هم پول مي فرستادم

سلام
البته فرمایش شما صحیح و متین
اما من خودم یادمه حدوداً 22 سال پیش اگر ی کارگر معمولی حقوق 6 ماهش رو جمع می کرد یا به عبارتی نصف حقوق یکسالش رو جمع می کرد می تونست ی خونه خوب بخره
اما الان چی؟ تازه هر جی هم پول جمع کنیم خونه و بنزین و نون گرونتر میشه
پول نون پول مدرسه پول کرایه ماشین پول دوا دکتر. هزینه ها خیلی زیادن
من فکر می کنم تنها مشکل ما اینه که مسئولین از جنس مردم نیستن و مثل مردم زندگی نمی کنن به همین دلیل مردم رو درک نمی کنن و به همین دلیل حقوق اداره کار 800 تومنه اما حقوق خودشون حداقل 4 میلیون + اختلاس
**گلشن**;695307 نوشت:
سلام

سلام
واقعا راهکار خوبیه؟ جواب میده؟

mousavi928;695384 نوشت:
سلام

بله راهکار خوبیه
البته بازم فکر نکین دیگه تو زندگی کم نمیارین خوب از دختر خونه دار بهتره
و کمک خرجتون می تونه باشه و همچنین
به شرط اینکه ملاکتون تنها این نباشه
ملاکتون دختر خوب باشه که حالا کارمند هم باشه

mousavi928;695384 نوشت:
به همین دلیل حقوق اداره کار 800 تومنه اما حقوق خودشون حداقل 4 میلیون + اختلاس

این خیلی جالبه حیفه که بزرگ و رنگی نشه :ok:

mousavi928;687481 نوشت:
چگونه از ازدواج نترسیم؟

جداً راهکار شما چیست؟

سلام علیکم
باتشکر از سوال خوب شما کاربر گرامی و محترم

بله میشود در همین جامعه با در آمد پایین زندگی کرد اگر خودتان و همسرمحترمتان به چند نکته دقت داشته باشید
1- به رزاقیت خداوند حقیقی ایمان داشته باشید و اینکه از شما حرکت و از خدا برگت است و تنها روزی انسانها دست خداست، شما فقط و فقط امیدتان به خداوند باشد و بروید دنبال کار و تلاش، از جایی که فکرش را نمیکنید خداوند برایتان روزی میرساند(مطمئن باشید!)
2-فقط و فقط دنبال لقمه حلال باشید و حتما خمس مالتان را حساب کنید
3- بدانید برای رسیدن به هرخوشی باید یک سری سختی هارا تحمل نمود،این دنیا محل گذر و امتحان است
4- در زندگی قناعت و مدیرت مالی داشته باشید
5- به حرفهای مردم اهمیت ندهید و با سادگی زندگی نمایید
6- همسر محترمتان سلیقه و ابتکار داشته باشند تا بتوانند از کمترین امکانات بیشترین بهره را ببرند
7- از همان ابتدا فرزندان را به صورت صحیح و اسلامی تربیت نمایید تا در آینده در این زمینه(زندگی ساده و قناعت) به مشکل برنخورید، و بدانید خداوندی که به شما فرزند میدهد قطعا روزیش را هم میدهد
8- صبور باشید و بدانید تحمل مشکلات زندگی در مسیر الهی قطعا بدون اجر نخواهد بود
9- از دعا و توکل و توسل نیز در این زمینه غافل نشوید

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

mousavi928;687481 نوشت:

ماهی 300 که توی تهران عمرا پیدا نمیشه

منطقه 22 که دیگه از غرب تهران زدن اونور سمت المپیک و اینا یکی از دوستام 40 میلیون پیش ماهی 750 اجارشونه Fool

محله های تاپ که 2 3 میلیون اجارس Fool

فقط خدا خودش به داد همه ی مستاجرا برسه

یارب;695398 نوشت:

6- همسر محترمتان سلیقه و ابتکار داشته باشند تا بتوانند از کمترین امکانات بیشترین بهره را ببرند

یا رب جان ایشون فقط هزینه های ضروری رو نام بردن

اینا رو دیگه چجوری میشه مدیریت کرد باید پرداخت شه دیگه

اجاره و آب و برق و دوا درمونو که نمیشه قناعت کرد

شما الان میدونی هزینه کشیدن دندون عقل که عموما جراحی میشه چقده ؟؟؟

800 هزار تومن Fool

باورت میشه ؟؟؟ یه دندون عقل که مجبوری بکشیش وگرنه فکتو سوراخ میکنه

Miss Chadoriii;695405 نوشت:
یا رب جان ایشون فقط هزینه های ضروری رو نام بردن

اینا رو دیگه چجوری میشه مدیریت کرد باید پرداخت شه دیگه

اجاره و آب و برق و دوا درمونو که نمیشه قناعت کرد

شما الان میدونی هزینه کشیدن دندون عقل که عموما جراحی میشه چقده ؟؟؟

800 هزار تومن Fool

باورت میشه ؟؟؟ یه دندون عقل که مجبوری بکشیش وگرنه فکتو سوراخ میکنه

سلام علیکم خواهر خوبم:Gol:
همان آب و برق هم اگر درست مصرف شود قابل پرداخت است!
دندان عقل هم در درمانگاه ها میکشند نهایتش 50 هزار تومان!( اگر کارت درمان داشته باشید حدودا ده هزار تومان است )
به نظر بنده بهتر است اوایل زندگی را در شهرهای کوچکتر و یا پایین شهر ها یا روستاها شروع کرد که هزینه خانه ها و اجاره ها کمتر است
خواهر عزیزم، بنده اگر میگویم میشود چون به چشم دارم میبینم!! دوستانم که از ده سال پیش تا کنون ازدواج کردند و اکثرا هم شوهرانشان روحانی بودند و فقط شهریه طلبگی داشتند حتی ر شهرهای بزرگ و کوچک مانند تهران و قم و اصفهان و یزد و غیره زندگی کرده اند و روز به روز وضعشان بهتر شده نه بدتر!! اما مواردی که گفتم در زندگیشان بوده است،قطعا سختی دارد که آن هم صبوری و تحملش به رشد معنویشان کمک میکند اما شدنی است!!

یازهرا(س)

یارب;695409 نوشت:

سلام علیکم خواهر خوبم:Gol:
همان آب و برق هم اگر درست مصرف شود قابل پرداخت است!
دندان عقل هم در درمانگاه ها میکشند نهایتش 50 هزار تومان!( اگر کارت درمان داشته باشید حدودا ده هزار تومان است )
به نظر بنده بهتر است اوایل زندگی را در شهرهای کوچکتر و یا پایین شهر ها یا روستاها شروع کرد که هزینه خانه ها و اجاره ها کمتر است
خواهر عزیزم، بنده اگر میگویم میشود چون به چشم دارم میبینم!! دوستانم که از ده سال پیش تا کنون ازدواج کردند و اکثرا هم شوهرانشان روحانی بودند و فقط شهریه طلبگی داشتند حتی ر شهرهای بزرگ و کوچک مانند تهران و قم و اصفهان و یزد و غیره زندگی کرده اند و روز به روز وضعشان بهتر شده نه بدتر!! اما مواردی که گفتم در زندگیشان بوده است،قطعا سختی دارد که آن هم صبوری و تحملش به رشد معنویشان کمک میکند اما شدنی است!!

یازهرا(س)

آخه یارب جان اگه شغلشون توی تهران باشه

نمیتونن هر روز 3 ساعت راه بکوبن برن مثلا تا اسلامشهر و برگردن .... خود به خود اینکه میگید توی شهرای کوچکتر زندگی کنن منتفی مبشه

اینجوری باید کل پولی که درمیارن رو بدن بنزین یا کرایه ماشین

Miss Chadoriii;695419 نوشت:
آخه یارب جان اگه شغلشون توی تهران باشه

نمیتونن هر روز 3 ساعت راه بکوبن برن مثلا تا اسلامشهر و برگردن .... خود به خود اینکه میگید توی شهرای کوچکتر زندگی کنن منتفی مبشه

اینجوری باید کل پولی که درمیارن رو بدن بنزین یا کرایه ماشین

میشود!! باور کنید دیده ام که میگویم میشود!! میروند وبرمیگردند(با اتبوس، خط واحد، با سرویس همان شرکت و غیره ....)
در همان تهران هم میشود خانه ارزان پیدا کرد! ولو اینکه یک اتاق باشد!
سختی دارد خیلی سختی دارد اما میشود،یکی از دوستانم با شوهرش از صفر شروع کردند، سه سال اول زندگیشان خانه اشان اصلا اتاق نداشت!! یک سالن کوچک بود با یک کوچولو آشپزحانه و سرویس بهداشتی و حمام!! خب شوهرش دو سه سال کار کرد پول اجاره یک خانه یک اتاقه را جمع کردند خانه را عوض کردند
حالا که دیگر جوانان از صفر کیلومتر شروع نمیکنند و حد اقل چهار پنج میلیون را سرمایه دارند برای اجاره خانه ! وام ازدواج و قرض الحسنه هم میگیرند
باور کنید میشود زندگی کرد ! فقط باید توکلتان به خدا باشد و ساده زندگی کنید و موارد دیگری که در پست اولم گفتم را هم در زندگی داشته باشیم

یازهرا(س)

[="Arial"][="Blue"]

mousavi928;687481 نوشت:
چگونه از ازدواج نترسیم؟

سلام ببخشید پس در این میان جای خدا,روزی,برکت کجاست؟
معصومین فرمودند روزی با زن وفرزند است
ضمنا کسی که ماهانه 800هزار تومان درآمد دارد به اندازه گلیمش پایش را دراز می کند واقعا مدرسه غیر انتفاعی ودانشگاه آزاد ضرورت دارد؟
خودم با چشم خودم خانواده ای را دیدم که یک بچه کنکوری داشتند (البته بچه های دیگرشان ازدواج کرده بودند)با همان حقوق 800هزار تومان زندگی معمولی داشتند پدر خانواده می گفت:خداراشکر دستمان پیش کسی دراز نیست خدا روزی من وفرزندانم را می دهدبه کسی قرض نیستم
خانه وماشین درحد خودشان هم داشتند
دائما هم خدارا شکر می کنند

mousavi928;695384 نوشت:
سلام

واقعا شما فکر می کنید اگر همسر شما درآمد داشته باشد دودستی تقدیم شما می کند ؟.....[/]

[="Arial"][="Blue"]

**گلشن**;695386 نوشت:
بله راهکار خوبیه

اصلا بااین حرفتون موافق نیستم نه به خاطر این که خودم خانه دارم (وبه شغلم افتخار می کنم)
به خاطر اینکه در آمد زن در خانواده اگر مدیریت نشه منشابسیاری از مشکلات خواهد بود اگر سخنرانی های دکتر حبشی رو گوش داده باشیدصحت حرفم رو تائید می کنید
[/]

بنت الحسین;695436 نوشت:
اصلا بااین حرفتون موافق نیستم نه به خاطر این که خودم خانه دارم (وبه شغلم افتخار می کنم)
به خاطر اینکه در آمد زن در خانواده اگر مدیریت نشه منشابسیاری از مشکلات خواهد بود اگر سخنرانی های دکتر حبشی رو گوش داده باشیدصحت حرفم رو تائید می کنید

من خیلی از نزدیکان و دیدم که زن و من کار می کنند و زندگی خوبی هم دارن
و به نظرم در این شرایط سخت این زمان می تونه کمی مشکلات مالی رو حل کنه
البته به قول شما مدیریت و رفتار صحیح می خواد
از هر دو طرف زن و مرد

بنت الحسین;695431 نوشت:
واقعا شما فکر می کنید اگر همسر شما درآمد داشته باشد دودستی تقدیم شما می کند ؟

ببینید لازم نیست دو دستی تقدیم کنه
بلکه اول و اخر خرج همون خونه و خانواده میشه
خدای نکرده نمی خواد ببره که خونه شوهر دومش :khaneh:

**گلشن**;695307 نوشت:
سلام

mousavi928;695384 نوشت:
سلام

سلام علیکم
به نظر بنده اصلا کار صحیح و خوبی نیست که با یک خانم به خاطر شغل و در آمدش ازدواج کرد!! کار بیرون وظیفه زن نیست ، مدیریت بیرون از خانه با آقای خانه است و مدیریت داخل خانه با خانم خانه! کار و تلاش و کسب روزی وظیفه مرد است نه زن!! و در نهایت مدیریت کلی زندگی با مرد خانه است و در این بین کار کردن خانم در بیرون از خانه جایگاهی ندارد (مگر اینکه واقعا ضرورت ایجاب نماید)

هیچگاه با این نیت که فلان خانم کارمند است یا در آمد دارد با او ازدواج نکنید!!(مطمئن باشید اگر خانمی بفهمد که آقایی به خاطر کار یا شغلش با او ازدواج کرده خیلی خیلی ناراحت میشود) فقط و فقط ببینید آیا همسری خوب و مادری شایسته برای فرزندان آینده اتان است یا نه !! چون وظیفه اصلی زن خوب شوهر داری کردن و تربیت صحیح فرزندان است

یازهرا(س)

[=arial]

mousavi928;687481 نوشت:
چگونه زندگی خود را با این مخارج و درآمد مدیریت کنیم؟ (مدیریت اقتصادی خانواده)

به نظر بنده هم اصل در کنترل مباحث مالی و اقتصادی خانواده دو اصل مهم ( 1- ساده زیستی 2- قناعت ) می باشد.

متاسفانه در جامعه کنونی ما به علت جابه جایی سلایق و فرهنگ ها ، بسیاری از معضلات در خانواده ها ایجاد شده است.

علل متفاوت و زیادی در به وجود آمدن این وضعیت موثر هستند . نمونه آن چشم و هم چشمی خانواده ها و تبلیغاتهای مخرب شبکه های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی هست که همه را تشویق به مصرف گرایی میکنند.

حال شما را به مقایسه زندگی در جند نمونه از برهه های مختلف دعوت میکنم تا ببینید چگونه ذائقه های ما نسبت به زندگی تغییر پیدا کرده و خود عامل اصلی ایجاد معضلات کنونی زندگی هایمان هستیم:

1- نمونه اول ؛ سیره زندگانی ائمه علیهم السلام در زندگی :

بهتر از هر کسی میدانید که سیره و روش ائمه علیهم السلام در زندگی از نظر مالی چه بوده و نیازی به مصداق . واینکه این بزرگواران در امر ساده زیستی و قناعت و دوری از تجملات چه دستورات و سفارش هایی داشته اند....

اکنون در شرایط حاضر ما بیشتر حاضر به عمل کردنِ دستورات و سیره این بزرگواران هستیم یا بیشتر تابع رسم و رسوم غلط رایج ؟!

2- نمونه دوم؛ سیره و روش زندگی علما و بزرگان شیعه

[=arial]ساده زیستی آیت الله العظمی بروجردی

[=arial]«آیت الله بروجردی در تمام عمر خود با توجه به اینکه از خانواده متمکنی بود، زندگی ساده ای داشت. یکی از عالمان در حضور فرزندان ایشان می گفت: روزی خدمت ایشان رسیدم، دیدم مشغول صرف نهار هست و نان و آب دوغ خیار میل می کند. عرض کردم: شما در این سن و با این همه کار، چرا غذای بهتر میل نمی کنید؟ فرمود: هشتاد سال است من این طور سر کرده ام. حالا شما می خواهید مرا عوض کنید؟

[=arial]فرزندان آیت الله با تأیید این مطلب فرمودند: ایشان اصولاً چنین بود و هرگز توجهی به دنیا نداشتند و ما نمی توانستیم در وضع ایشان تغییری بدهیم».

[=arial] ساده زیستی آیت الله شیخ عبدالکریم حائری

[=arial]«یک روز یکی از بزرگان، عبای ظریف و پرقیمتی را به رسم یادبود و هدیه برای یکی از فرزندان ایشان فرستاد. حاج شیخ به فرزند خود گفت: پسرم! این عبا برای تو زیاد است؛ برای اینکه بعضی از طلاب، اصلاً عبا ندارند. به همین دلیل، آن را فروخت و با پول آن چند دست عبای متوسط خرید. یکی را به فرزند خود و بقیه را به طلاب مستحق داد. گفتنی است هنگامی که مرحوم حاج شیخ عبدالکریم درگذشت، قیمت همه اثاثیه اش به 1500 تومان نمی رسید، بلکه مبالغی نیز بدهکار بود».

[=arial]ساده زیستی آیت الله آخوند خراسانی

[=arial]«آیت الله آخوند خراسانی، از رهبران بزرگ انقلاب مشروطه بود. در روزگاری که او با سه فرزند و سه عروسش در خانه ای بسیار کوچک و هر کدام در یک اتاق زندگی می کردند، یک روز فرزند ارشدش مهدی نزد پدر آمد و از تنگی جا شکایت کرد. آخوند خراسانی به سخنانش گوش فرا داد و گفت: اگر قرار باشد منزل های این شهر را میان مستحقان قسمت کنند، به ما بیش از این نمی رسد».

ساده زیستی آیت الله بهجت ( رحمت الله علیه ):

آیت الله مصباح در مورد زهد و ساده زیستی ایشان می گوید:

« آیت الله بهجت منزلی جنب مدرسه حجتیه اجاره کرده بودند، و بعد تغییر منزل دادند و در اوائل خیابان چهار مردان فعلی یک خانه ای اجاره کرده بودند که ظاهراً دو اتاق بیشتر نداشت، و در وسط آن اتاقی که ما خدمت ایشان می رسیدیم پرده ای کشیده شده بود که پشتش خانواده شان زندگی می کردند و ما این طرف پرده می نشستیم و از حضور ایشان بهره مند می شدیم. زندگی بسیار ساده و دور از هر گونه تکلف و توأم با یک عالم نورانیت و معنویت...

الان نیز خانه ایشان ظرفیت اینکه تعداد زیادی در آن اجتماع بکنند ندارد، و دو سه اتاق کوچک دارد با همان گلیمهایی که از چهل- پنجاه سال پیش داشتند. بعد از مرجعیت نیز منزلشان هیچ تغییری نکرده، لذا جای پذیرایی و ملاقات از بازدید کنندگان کم است، از این رو در اعیاد و ایام سوگواری در مسجد فاطمیه جلوس می فرمایند، و کسانی که می خواهند ایشان را زیارت کنند آنجا خدمتشان می رسند. »

ساده زیستی امام خامنه ای حفظه الله :

حاج احمد آقا خمینی : من از داخل منزل ایشان مطلع هستم، مقام معظم رهبری در خانه، بیش از یک نوع غذا بر سر سفره ندارند. خانواده معظم‌له روی موکت زندگی می‌کنند.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی: یک روز مهمان مقام معظم رهبری بودم. فرزند ایشان آقا مصطفی نیز نشسته بود که سفره گسترده شد، آیت‌الله خامنه‌ای به وی نگاهی کرد و فرمود: شما به منزل بروید. من خدمت ایشان عرض کردم: اجازه بفرمایید آقازاده هم باشند، من از وی درخواست کرده‌ام که باهم باشیم‌. آقا فرمودند: این غذا از بیت‌المال است، شما هم مهمان بیت‌المال هستید. برای بچه‌ها جایز نیست که بر سر این سفره بنشینند. ایشان به منزل بروند و از غذای خانه میل کنند. من در آن لحظه فهمیدم که خداوند چرا این همه عزت به حضرت آقا عطا فرموده است.

و موارد بسیار دیگر ... آیا ما باید این بزرگواران را الگوی خود در ساده زیستی قرار دهیم یا تفکرات مصرف گرایی غرب را ؟!!

لازم به ذکر است که مروری کنیم زندگی های دهه شصت در جامعه خودمان را، در حالیکه در اوج کمبود کالا و امکانات بیشترین ازدواج ها و زاد و ولدها صورت گرفت ( علی رغم بعضی ایرادات اگر داشته باشد) ولی صفا و صمیمیت در زندگی ها بیشتر بود و دغدغه های زندگی ها هم کمتر. ولی در حال حاضر با وجود انواع و اقسام امکانات و رفاه های موجود، زندگی ها با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.

در همین جامعه خود ما هم هستند افرادی که معمولی هستند و نه در حد علما و بزرگان ولی زندگی شان را بر اساس همین اصول ساده گی و قناعت گذاشته اند و زندگی بسیار آرام و با صفایی دارند.

بنابراین اصل در زندگی این هست که بدانیم میتوان با همین حقوق های کم هم زندگی را گذراند همانطور که افرادی دیگر هم دارند اموراتشان را میگذرانند.

بعضی از کاربران محترم هم توضیح دادند که بعضی عوامل دیگر از جمله شیوه برخوردی خانم منزل و شیوه تربیتی فرزندان در رسیدن به زندگی پایدار بر اساس ساده زیستی و قناعت بسیار مهم هست ....

[=arial]

یارب;695473 نوشت:
سلام علیکم
به نظر بنده اصلا کار صحیح و خوبی نیست که با یک خانم به خاطر شغل و در آمدش ازدواج کرد!! کار بیرون وظیفه زن نیست ، مدیریت بیرون از خانه با آقای خانه است و مدیریت داخل خانه با خانم خانه! کار و تلاش و کسب روزی وظیفه مرد است نه زن!! و در نهایت مدیریت کلی زندگی با مرد خانه است و در این بین کار کردن خانم در بیرون از خانه جایگاهی ندارد (مگر اینکه واقعا ضرورت ایجاب نماید)

هیچگاه با این نیت که فلان خانم کارمند است یا در آمد دارد با او ازدواج نکنید!!(مطمئن باشید اگر خانمی بفهمد که آقایی به خاطر کار یا شغلش با او ازدواج کرده خیلی خیلی ناراحت میشود) فقط و فقط ببینید آیا همسری خوب و مادری شایسته برای فرزندان آینده اتان است یا نه !! چون وظیفه اصلی زن خوب شوهر داری کردن و تربیت صحیح فرزندان است

یازهرا(س)

سلام دوست عزیز

به نظر من اشکالی ندارد
مگر هرکس به دلیلی با یک خانم ازدواج نمی کند ؟
مثلا خوشگلی یا زرنگی و تیز هوشی و یا تحصیلات بالا و یا خانواده پولدار داشتن
خوب این هم می تواند یک دلیل باشد
البته هیچ وقت خوب نیست مرد به زن صریحا بگوید که من بخاطر شغل تو یا فلان چیز تو با تو ازدواج کردم
ولی در زمان حاضر با این وضعیت بد اقتصادی می تواند توجیه خوبی باشد برای ازدواج با دختران شاغل
در عمل هم در اجتماع دارد همین اتفاق می افتد

**گلشن**;695386 نوشت:
بله راهکار خوبیه

سلام
نه بابا من یچیزی گفتم حالا برا اینکه فضا عوض بشه
وگرنه عمراً زن شاغل بگیرم یعنی حتی نمیتونم بهش فکر هم کنم چه برسه به عمل!
خاک تو سر مردی که برا پول زن بگیره:Ghamgin:

یارب;695398 نوشت:
سلام علیکم
باتشکر از سوال خوب شما کاربر گرامی و محترم

بله میشود در همین جامعه با در آمد پایین زندگی کرد اگر خودتان و همسرمحترمتان به چند نکته دقت داشته باشید
1- به رزاقیت خداوند حقیقی ایمان داشته باشید و اینکه از شما حرکت و از خدا برگت است و تنها روزی انسانها دست خداست، شما فقط و فقط امیدتان به خداوند باشد و بروید دنبال کار و تلاش، از جایی که فکرش را نمیکنید خداوند برایتان روزی میرساند(مطمئن باشید!)
2-فقط و فقط دنبال لقمه حلال باشید و حتما خمس مالتان را حساب کنید
3- بدانید برای رسیدن به هرخوشی باید یک سری سختی هارا تحمل نمود،این دنیا محل گذر و امتحان است
7- از همان ابتدا فرزندان را به صورت صحیح و اسلامی تربیت نمایید تا در آینده در این زمینه(زندگی ساده و قناعت) به مشکل برنخورید، و بدانید خداوندی که به شما فرزند میدهد قطعا روزیش را هم میدهد
8- صبور باشید و بدانید تحمل مشکلات زندگی در مسیر الهی قطعا بدون اجر نخواهد بود
9- از دعا و توکل و توسل نیز در این زمینه غافل نشوید

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

سلام ممنون از شما
آخه خانم محترم مگر چند نفر اینجوری پیدا میشه؟
نباید مشکل کشور ما اساسی حل بشه؟
رادیو داشت اعلام میکرد که (حالا خیلی دقیق درصدهاش یادم نیست): 40 درصد فارغ التحصیلان بیکارن و بقیوشونم در حال تحصیلن که بیکار نباشن!
بقرآن این مسئولین باید جوابگو باشن که اینجوری میلیون ها آدم رو بدبخت کردن

Miss Chadoriii;695402 نوشت:
ماهی 300 که توی تهران عمرا پیدا نمیشه

منطقه 22 که دیگه از غرب تهران زدن اونور سمت المپیک و اینا یکی از دوستام 40 میلیون پیش ماهی 750 اجارشونه Fool

محله های تاپ که 2 3 میلیون اجارس Fool

فقط خدا خودش به داد همه ی مستاجرا برسه

این تهران که میگید کجا هست؟ تو ایرانه؟ اداره کار اونجا هم 800 تومن رو تصویب کرده؟
اینجوری که با فروختن جفت کلیه هامون هم حتی نمی تونیم کرایه یکماه رو بدیم!
اما واقعا برای من جای سواله که مسئولین و نماینده های مجلس چجوری با ماهی 800 تومن زندگیشون رو میچرخونن!!! دمشون گرم

یارب;695473 نوشت:
سلام علیکم

یازهرا(س)

سلام
بله واقعا عرض کردم واسه خودم که لااقل اینجوریه که فکر می کنم این یک معضل خیلی بزرگه که زن بره سر کار. دیگه یعنی زن و مرد معنی نداره
ممنون خیلی صحیح فرمودید. اصلا حرف دلمو زدین

من فکر می کنم دنیا به بن بست رسیده و همه ملت های دنیا فهمیده اند که هیچکس قادر به کنترل صحیح دنیا نیست. همه فهمیدن دنیا صاحب می خواد و اون صاحب رو الان نداره
فکر می کنم آخرین تیری که زده میشه همین خشکسالی و زلزله ها هستن و قراره بسیار شدیدتر بشن (فکر کنم یچیزی تو مایه های دوره حضرت یوسف)
انشاءالله دیگه بعدش ظهور:Sham::Kaf:

امین 2;695561 نوشت:
ساده زیستی آیت الله العظمی بروجردی

«آیت الله بروجردی در تمام عمر خود با توجه به اینکه از خانواده متمکنی بود، زندگی ساده ای داشت. یکی از عالمان در حضور فرزندان ایشان می گفت: روزی خدمت ایشان رسیدم، دیدم مشغول صرف نهار هست و نان و آب دوغ خیار میل می کند. عرض کردم: شما در این سن و با این همه کار، چرا غذای بهتر میل نمی کنید؟ فرمود: هشتاد سال است من این طور سر کرده ام. حالا شما می خواهید مرا عوض کنید؟

فرزندان آیت الله با تأیید این مطلب فرمودند: ایشان اصولاً چنین بود و هرگز توجهی به دنیا نداشتند و ما نمی توانستیم در وضع ایشان تغییری بدهیم».

ساده زیستی آیت الله شیخ عبدالکریم حائری

«یک روز یکی از بزرگان، عبای ظریف و پرقیمتی را به رسم یادبود و هدیه برای یکی از فرزندان ایشان فرستاد. حاج شیخ به فرزند خود گفت: پسرم! این عبا برای تو زیاد است؛ برای اینکه بعضی از طلاب، اصلاً عبا ندارند. به همین دلیل، آن را فروخت و با پول آن چند دست عبای متوسط خرید. یکی را به فرزند خود و بقیه را به طلاب مستحق داد. گفتنی است هنگامی که مرحوم حاج شیخ عبدالکریم درگذشت، قیمت همه اثاثیه اش به 1500 تومان نمی رسید، بلکه مبالغی نیز بدهکار بود».

ساده زیستی آیت الله آخوند خراسانی

«آیت الله آخوند خراسانی، از رهبران بزرگ انقلاب مشروطه بود. در روزگاری که او با سه فرزند و سه عروسش در خانه ای بسیار کوچک و هر کدام در یک اتاق زندگی می کردند، یک روز فرزند ارشدش مهدی نزد پدر آمد و از تنگی جا شکایت کرد. آخوند خراسانی به سخنانش گوش فرا داد و گفت: اگر قرار باشد منزل های این شهر را میان مستحقان قسمت کنند، به ما بیش از این نمی رسد».

ساده زیستی آیت الله بهجت ( رحمت الله علیه ):

آیت الله مصباح در مورد زهد و ساده زیستی ایشان می گوید:

« آیت الله بهجت منزلی جنب مدرسه حجتیه اجاره کرده بودند، و بعد تغییر منزل دادند و در اوائل خیابان چهار مردان فعلی یک خانه ای اجاره کرده بودند که ظاهراً دو اتاق بیشتر نداشت، و در وسط آن اتاقی که ما خدمت ایشان می رسیدیم پرده ای کشیده شده بود که پشتش خانواده شان زندگی می کردند و ما این طرف پرده می نشستیم و از حضور ایشان بهره مند می شدیم. زندگی بسیار ساده و دور از هر گونه تکلف و توأم با یک عالم نورانیت و معنویت...

الان نیز خانه ایشان ظرفیت اینکه تعداد زیادی در آن اجتماع بکنند ندارد، و دو سه اتاق کوچک دارد با همان گلیمهایی که از چهل- پنجاه سال پیش داشتند. بعد از مرجعیت نیز منزلشان هیچ تغییری نکرده، لذا جای پذیرایی و ملاقات از بازدید کنندگان کم است، از این رو در اعیاد و ایام سوگواری در مسجد فاطمیه جلوس می فرمایند، و کسانی که می خواهند ایشان را زیارت کنند آنجا خدمتشان می رسند. »

ساده زیستی امام خامنه ای حفظه الله :

حاج احمد آقا خمینی : من از داخل منزل ایشان مطلع هستم، مقام معظم رهبری در خانه، بیش از یک نوع غذا بر سر سفره ندارند. خانواده معظم‌له روی موکت زندگی می‌کنند.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی: یک روز مهمان مقام معظم رهبری بودم. فرزند ایشان آقا مصطفی نیز نشسته بود که سفره گسترده شد، آیت‌الله خامنه‌ای به وی نگاهی کرد و فرمود: شما به منزل بروید. من خدمت ایشان عرض کردم: اجازه بفرمایید آقازاده هم باشند، من از وی درخواست کرده‌ام که باهم باشیم‌. آقا فرمودند: این غذا از بیت‌المال است، شما هم مهمان بیت‌المال هستید. برای بچه‌ها جایز نیست که بر سر این سفره بنشینند. ایشان به منزل بروند و از غذای خانه میل کنند. من در آن لحظه فهمیدم که خداوند چرا این همه عزت به حضرت آقا عطا فرموده است.

خدا ما رو ببخشه
خیلی هامون قضاوت های خیلیبدی راجب این بزرگان داریم
من یکی که شخصاً خبر نداشتم دیگه در این حد باشه
و واقعا بهتره اینا بیشتر برای مردم گفته بشه تا بدونن
خیلی ممنون از پیام شما

خواهش میکنم ....

تازه این نمونه ای از خروار هست ... کاش بیشتر با سیره بزرگان آشنا بودیم تا بهتر برای زندگیمون میتونستیم برنامه ریزی کنیم ....

متاسفانه تفکرات غربی نمونه های زیبای زندگی سالم را از ما گرفته اند ....

mousavi928;695572 نوشت:
سلام ممنون از شما
رادیو داشت اعلام میکرد که (حالا خیلی دقیق درصدهاش یادم نیست): 40 درصد فارغ التحصیلان بیکارن و بقیوشونم در حال تحصیلن که بیکار نباشن!

سلام علیکم

چه بگویم....بنده نمیگویم افراد اینگونه زیادند ( در تاپیک دیگری بزرگوران فرمودند اقلیتند!) اما کم هم نیستند!! مشکل اینجاست که برخی آقایان هم خدا را میخواهند هم خرما را!! اگر خانمی مومن و قانع و زندگی کن باشد اما فرض یکی دو تا از ملاکهای دیگر را نداشته باشد(مثلا ملاکهای ظاهری و غیره..) فوری کنار گذاشته میشود!! بنده چند نفر از خانمهای متدین را برایتان بشمارم که از نزدیک با آنان آشنایی کامل دارم و کاملا نگاه اسلامی و دینی به زندگی دارند اما متاسفانه اکنون بالای 32 سال دارند و ازدواج نکرده اند!! یعنی مردانی مذهبی به خواستگاریشان نیامدند بلکه برعکس مردان کاملا غیر هم کفو و غیر مذهبی آمدند که یا مجبور بودند یا قبول کنند و از ملاکهای اصلیشان کنار بیایند یا رد کنند و سنش بالا برود و اکنون مشکل بالا بودن سن هم به آنان اضافه شود و ازدواجشان بیش از بیش به تاخیر بیافتد و...!! خانمهایی که واقعا در زندگی دنبال مادیات نبودند و چند نفرشان که خداوند توفیق داده و در همین سن بالا ازدواج کردند هیچ گونه انتظار مادی از شوهرانشان نداشتند و دارند با سختی های زندگی کنار می آیند ! متاسفانه فرهنگ غرب اگر نفوذ کرد در همه نفوذ کرد! خانمها را به سمت مادیگرایی و تجملات بردو آقایان را به سمت ظاهر بینی افراطی....در جامعه کنونی عملا خانمی که تدین و حجاب و حیا و ساده زیستی و اخلاق و غیره داشته باشد اما ملاکهای ظاهری را نداشته باشد از لیست گزینه های انتخاب برخی آقایان متدین و مذهبی ! به راحتی حذف میشود!! بنده این موضوع را دارم با تمام وجود میبینم و نمیتوان منکر این موضوع شد ...
بله واقعا مشکلات وجود دارد و برخی از مسئولین نیز باید پاسخگو باشند اما ما نمیتوانیم زندگیمان را به امید پاسخگویی آنان مختل کنیم!!
یکی از آشنایان ما آقایی دانشجو به خواستگاریشان آمد ،عقد کردند ،بعد چند ماه دختر خانم رفت در همان خانه کوچک دانشجویی که همسرش در طول تحصیل اجاره کرده بود زندگی مشترکشان را شروع کرد!! آنقدر خانه کوچک بود که دختر خانم حتی نتوانست جهیزیه اش را ببرد و فقط یک مقدار وسایل سر دستی برد!! و چند سال دو تایی به قول خودشان دانشجویی زندگی کرند!! هم درس میخواندند و هم در کنارش با زندگی متاهلی آرامش داشتند ،خانمشان هم در کنارش مواقع بیکاری از هنرش استفاده میکرد و بعضی در آمد ها را داشت و...
بنده آنقدر در همین جامعه کنونی که همه داد از گرانی میزنند زندگی های ساده دیده ام که با حقوق های زیر یک ملیون دارند زندگی میکنند که محال است قبول کنم نمیشود زندگی کرد!! و درمقابلش در اقوام و آشنایان هم آنقدر زندگی پر از تجملات دیده ام که آقا با حقوق هفت ملیون هم نمیتواند از پس زندگیش بر بیاید!!

یازهرا(س)

یارب;695590 نوشت:
بنده آنقدر در همین جامعه کنونی که همه داد از گرانی میزنند زندگی های ساده دیده ام که با حقوق های زیر یک ملیون دارند زندگی میکنند که محال است قبول کنم نمیشود زندگی کرد!! و درمقابلش در اقوام و آشنایان هم آنقدر زندگی پر از تجملات دیده ام که آقا با حقوق هفت ملیون هم نمیتواند از پس زندگیش بر بیاید!!

بنده هم به شخصه نمونه های اینچنینی زیاد دیده ام ... از دوستان خودم که در دوران دانشجویی در خوابگاه دانشجویی زندگی شان را شروع کردند و در همین ایام با همین شرایط هم بچه دار شدند ، بستگی به دید انسان نسبت به زندگی دارد ...

ای کاش میشد هر کسی به دور از پیش درآمدهای ذهنی اش توقعاتش را از زندگی از اول تا آخر یک مروری میکرد ، به نظرم وقتی به آخر زندگی یک نظری بیاندازد بسیاری از معیارهای دست و پا گیر، خود به خود حذف میشود ...

mousavi928;695577 نوشت:
سلام
بله واقعا عرض کردم واسه خودم که لااقل اینجوریه که فکر می کنم این یک معضل خیلی بزرگه که زن بره سر کار. دیگه یعنی زن و مرد معنی نداره
ممنون خیلی صحیح فرمودید. اصلا حرف دلمو زدین

من فکر می کنم دنیا به بن بست رسیده و همه ملت های دنیا فهمیده اند که هیچکس قادر به کنترل صحیح دنیا نیست. همه فهمیدن دنیا صاحب می خواد و اون صاحب رو الان نداره
فکر می کنم آخرین تیری که زده میشه همین خشکسالی و زلزله ها هستن و قراره بسیار شدیدتر بشن (فکر کنم یچیزی تو مایه های دوره حضرت یوسف)
انشاءالله دیگه بعدش ظهور

البته این نکته را هم بگویم بنده نمیگویم هر خانمی که شاغل بود را از لیستتان حذف نمایید!! بلکه میگویم هرگز به خاطر شغلش با او ازدواج نکنید!، یعنی در نظر بگیرید این خانم از فردای ازواج کلا دیگر شاغل نخواهد بود، حال آیا برای زندگی مناسب است یا نه !! چونکه خیلی از خانمهای مجرد هستند که در زمان مجردیشان به دلایل مختلف میروند سرکار ،اما در زندگی متاهلی زندگی را به کار ترجیح میدهند و حاضرند به راحتی کارشان را کنار بگذارند، اما برخی خانمها هم هستند که شرطشان کار کردن خانم است و در زندگی خیلی مشکلات حتی برسر این موضوع به وجود می آید اما حاضر نمیشوند کارشان را کنار بگذارند!!، پس اینکه یک خانم به زندگی از چه زاویه ای نگاه میکند و چه چیزهایی برایش در الویت است خیلی مهم است ، این را دقت داشته باشید

یازهرا(س)

[="Arial"][="Blue"]

mousavi928;695572 نوشت:
سلام ممنون از شما

سلام
این که مسولین باید به فکر جوانان باشند حق است .....
باید اشتغال زایی کنند درست...
ولی اکثر همین فارغ التحصیلان که می فرمایید در دانشگاه های آزاد درس خواندندومهارت خاصی ندارند آنهایی هم که مهارت دارند هر شغلی را قبول نمی کنند
مشکل گرانی ودرآمد کم فقط مشکل شما نیست درصد زیادی از مردم دچار شده اند(البته بهتر است بگوییم خود را دچار کرده اند)
در تاپیک شوخ طبعی های طلبگی یکی از دوستان نوشته بودنداستادم فرمودند تو ازدواج کن اگر خدا روزی تو زن وبچه ات را نداد بیا یقه من را بگیر
[/]

بنت الحسین;695626 نوشت:
سلام
این که مسولین باید به فکر جوانان باشند حق است .....
باید اشتغال زایی کنند درست...
ولی اکثر همین فارغ التحصیلان که می فرمایید در دانشگاه های آزاد درس خواندندومهارت خاصی ندارند آنهایی هم که مهارت دارند هر شغلی را قبول نمی کنند
مشکل گرانی ودرآمد کم فقط مشکل شما نیست درصد زیادی از مردم دچار شده اند(البته بهتر است بگوییم خود را دچار کرده اند)
در تاپیک شوخ طبعی های طلبگی یکی از دوستان نوشته بودنداستادم فرمودند تو ازدواج کن اگر خدا روزی تو زن وبچه ات را نداد بیا یقه من را بگیر

سلام
من کارشناسی نیمه دولتی بودم ولی تو ارشد که آزاد بودم خیلی بیشتر اذیت شدم
من برم خواستگاری بدون هیچ پولی بعد بگم آقا دخترتون رو بدین به من بچه هم بیارم بعد اگر خدا رزقشو نداد بیا پسش بدم؟ میشه اینجوری؟
پس اینهمه مردم تو فقر و بدبختی دارن میمیرن چیه؟
مستند دهنمکی- زیر خط فقر رو ندیدن زن محجبه بدبخت بخاطر بچش تن فروشی میکرد یا دختره بخاطر بیماری خانوادش خود فروشی میکرد. واقعا کسی اینارو نمیدونه و نمیبینه؟
بیش از 1 میلیارد از مردم دنیا (سومالی و اتیوپی و بسنی و....) دارن از گرسنگی میمیرند. اینا خدا ندارن؟
شخصی میره پیش امام معصوم م گله میکنه که مگر خدا روزی همه رو نمیده؟ پس چرا من فقیرم؟ امام بهش میگه خدا روزی تورو هم میده و داده اما یکی دیگه روزی تورو به ناحق می خوره

یک پارچ آب رو باید 5 نفر، هر نفر یک لیوان بخورند. اما وقتی تو کشور ما یک پارچ آب رو یک نفر میکشه سر خب معلومه 4 نفر دیگه باید بمیرن. منابع محدودن منابع بی نهایت نیستن. کشور ما هم کشور فقیری نیست

mousavi928;695667 نوشت:
مستند دهنمکی- زیر خط فقر رو ندیدن زن محجبه بدبخت بخاطر بچش تن فروشی میکرد یا دختره بخاطر بیماری خانوادش خود فروشی میکرد. واقعا کسی اینارو نمیدونه و نمیبینه؟

سلام
متاسفانه جناب موسوی از این موارد در اینده بیشتر هم خواهد شد
با برداشتن شدن یارانه نقدی که تنها درآمد قشری عظیمی از جامعه است و افزایش سرسام آور قیمت هایی که روز به روز ترقی هم داره میکنه
خانواده های بیشتری برای سیر کردن شکم اعضاشون به این منجلاب ها کشیده میشن
یارانه ی که قرار بود هدفمند شود بخاطر ضعف دولت و بی مسئولیتی مقامات داره قطع هم میشه

شبـنم;695670 نوشت:
سلام
متاسفانه جناب موسوی از این موارد در اینده بیشتر هم خواهد شد
با برداشتن شدن یارانه نقدی که تنها درآمد قشری عظیمی از جامعه است و افزایش سرسام آور قیمت هایی که روز به روز ترقی هم داره میکنه
خانواده های بیشتری برای سیر کردن شکم اعضاشون به این منجلاب ها کشیده میشن
یارانه ی که قرار بود هدفمند شود بخاطر ضعف دولت و بی مسئولیتی مقامات داره قطع هم میشه

سلام
حقیقتش اینه که دولت کمرشو بسته برای شکستن کمر مردم. آقای روحانی به هیچ یک از وعده هاشون تا الان عمل نکردند.
آقای رسائی نماینده مجلس صحبت میکردند گفتن که مصرف گاز 300 متر کعب 47 درصد مازاد و جریمه پول میگیرن و مصرف 1800 متر مکعب فقط 3 درصد مازاد میگیرن (درصداشو و ارقامشو شاید دقیق نگفته باشم)
این یعنی چی؟ یعنی دولت میخواد از هر خانواده مثلاً 60 تومن ماهیانه بگیره و اصلا کاری به میزان مصرف نداره و در واقع هدف دولت وارد کردن به به اقشار کم مصرف و ضعیفه.
دکتر روحانی موقع انتخابات فرمود من کاری می کنم مردم انقد ثروتمند بشن که خوشون بگن یارانه نمیخواییم اما حالا فقط کم مونده پول دستی ازمون بگیره
من خودم خیلی ها رو مشناسم الان زندگیشون رو دارن با یارانه سر میکنن ولی اینم که دولت روحانی بیشتر بهش نیاز پیدا کرده دیگه هیچ

برید تو آپارت و حرف های رسایی رو در مجلس گوش بدید تا ببینید دکتر ظریف و روحانی و عراقچی چه عملکردی داشتن.

یارب;695429 نوشت:

میشود!! باور کنید دیده ام که میگویم میشود!! میروند وبرمیگردند(با اتبوس، خط واحد، با سرویس همان شرکت و غیره ....)

یارب جان Fool

اولا که کدوم سرویس شرکت Fool کدوم اتوبوس خط واحد Fool ( اداره های درست و حسابی که استخدامی ندارن سرویس دارن ... ینی اگه شما توی شرکت یا دفتر خصوصی کار کنی غذات و رفت و امدت با خودته و به صاحبکار ربطی نداره.... به علاوه جاهای دورافتاده اتوبوس نیس )

کسیو میشناسم از همکلاسیام که خونشون رباط کریمه نه خوده رباط کریم شهرکای اطرافش

بعد کارش تهرانه بنده خدا 750 تومن حقوق ماهیانه Fool

بعد باید هر روز 5 کورس تاکسی مینی بوس مترو اتوبوس سوار شه بیاد 5 کوروس هم باید برگرده

میشه روزی 10 تا Fool

دقیق 600 هزار تومن از پولش هزینه کرایه ماشین میشد

ینی رسما واسه 150 تومن میرفته سر کار

من نمیدونم چه اصراری دارید که یه امر محال رو بگید میشه Fool

خب قبول کنین که هزینه ها سنگینه و بعضیا با همه ی قناعت و سختی بازم نمیرسونن

[=arial]

mousavi928;695667 نوشت:
من برم خواستگاری بدون هیچ پولی بعد بگم آقا دخترتون رو بدین به من بچه هم بیارم بعد اگر خدا رزقشو نداد بیا پسش بدم؟ میشه اینجوری؟

ببینید دوست گرامی ، اولا دیدتون رو کمی متعادل کنید و از پیش فرضهایی که توی ذهنتون هست دست بردارید...

بالاخره باید قبول کنید که هم خدا و هم رسول خدا و هم ائمه علیهم السلام در این باره وعده داده اند و اگر ایمان داریم باید قبول کنیم. هرچند که بنده نمونه های زیادی رو در بین دوستان خودم دیدم که از هیچی شروع کردند و بعد از ازدواج هم ماشین و هم خونه و هم کار درست و حسابی براشون پیدا شد....

mousavi928;695667 نوشت:

این هم نمونه اون پیش فرضهای نادرستی هست که توی ذهنتون دارید !! آیا واقعا جامعه در این حد هست که همه دارند از فقر می میرند؟!!

اگر دنبال حقیقت هستید ذهنتون رو از پیش فرض های غلط خالی کنید و دنبال اصل حقیقت باشید....

mousavi928;695667 نوشت:
بیش از 1 میلیارد از مردم دنیا (سومالی و اتیوپی و بسنی و....) دارن از گرسنگی میمیرند. اینا خدا ندارن؟

اولا اون قضیه برای چندین سال پیش بود اما نمیگم الان هیچ جا خبری از فقر نیست ! خیر ، ولی نه در حدی که به خاطر اون از گرسنگی کسی بمیره ( البته در کشور خودمون)

در بحث سومالی و ... هم خواهشا موضوع ها رو با هم قاطی نکنید ، خداوند در قران فرموده اند که سرنوشت هیچ قومی راتغیییر نمیدهد مگر به دست خودشان . بالاخره اونها هم منابعی دارند که از این وضعیت رنج نبرند ولی بر اثر بی کفایتی و نالایقی مدیران مملکتی شان به این وضع دچار هستند و موارد دیگر ....

به نظر بنده [=arial]در زندگی اگر بر اساس معیارهای اسلام جلو برویم شک نکنید که هیچ بن بستی وجود ندارد ....

mousavi928;695667 نوشت:
سلام
من کارشناسی نیمه دولتی بودم ولی تو ارشد که آزاد بودم خیلی بیشتر اذیت شدم
شخصی میره پیش امام معصوم م گله میکنه که مگر خدا روزی همه رو نمیده؟ پس چرا من فقیرم؟ امام بهش میگه خدا روزی تورو هم میده و داده اما یکی دیگه روزی تورو به ناحق می خوره

یک پارچ آب رو باید 5 نفر، هر نفر یک لیوان بخورند. اما وقتی تو کشور ما یک پارچ آب رو یک نفر میکشه سر خب معلومه 4 نفر دیگه باید بمیرن. منابع محدودن منابع بی نهایت نیستن. کشور ما هم کشور فقیری نیست

چطور است چونکه دارند حق جوانان را میخورند جوانان هم ازدواج نکنند چونکه ممکن است در آینده بمانند! و اجازه دهند آنان که دارند جق دیگران را میخورند به خوردنشان ادامه دهند و جوانان هم در حسرت یک زندگی مشترک پیر شوند!! اینگونه خوب است نه؟!!
فکر میکنید اگر فرض جوانی نتوانست ازدواج کند دیگران غصه اشان میشود ؟!!
یعنی واقعا شما فکر میکنید اگر ازدواج کردید وضعتان می شود مثل سومالی؟!!! بنده مانده ام روزی شما را تا این سن چه کسی رسانده است!! اگر غیر خداوند تا کنون رسانده خب بروید بگویید بیشترش کند برای بعد ازدواجتان هم بشود ! اگر هم خداوند رسانده فکر میکنید بعد از ازدواج یادش میرود شما بنده اش هستید!!!!!
این همه خانواده فقیر داریم که دارند با زجر زندگی میکنند خدایی نکرده (پناه برخدا) همه رفتند تن فروشی کردند؟!! فقر هم یکی از آزمایش های الهی است
مطمئن باشید این زندگی تمام میشود و در آخرت خیلی ها به خاطر اشک همین فقرا مجازات خواهند شد اما این دلیل نمیشود که جوانان ازدواج نکنند!
خیلی از پذان و مادران فقیر بوده اند که در طول تاریخ تا کنون از فقر فرزندشان جلوی چشمشان از دنیا رفته اما ایمانشان را از دست نداده اند و اینگونه افراد به خاطر صبوری برفقر به چنان درجات معنوی خواهند رسید که بنده و شما و دیگری باید درحسرتش بمانیم و این وسط وای به حال عاملین ایجاد این سختی ها
فراموش نفرماییم جدایی از همه دستهای در کار یکی از عواملی که باعث میشود نعمات برکات کم شود زیاد شدن گناهان است در جامعه است و چقدر در دنیا دارد گناه اتفاق می افتد؟!!
ما موظفیم در عین اینکه نسبت به امورجامعه و کشور باید حساس باسیم و اعتراض و انتقاد داشته باشیم در عین حال با توکل و توسل و تلاش باید زندگی کنیم و یقیین بدانیم خداوند روزی رسان است و هیچ چیز در این دنیا باقی نخواهد ماند و هرسختی در این دنیا را خداوند در آخرت جبران خواهد کرد
یک مسلمان مومن هرگز نباید درزندگی در برابر سختی ها کم بیاورد، یک جوان مومن هرگز نباید به خاطر مشکلات ایجاد شده نتواند یا بترسد ازدواج کند

شما برای چه ارشد را دانشگاه آزاد خواندید؟!! آیااگر هزینه ای که در این چند سال در آزاد خرج نمودید را جمع میکردید از زندگی جلوتر نبودید؟!!
َ
امیدوار باشید و ایمان داشته باشید به خدای خودتان ، و اطمینان داشته باشید به توانایی های خودتان !! با این دو عامل پیش بروید و مطئن باشید موفق خواهی شد! و بدانید این دنیا با تمام خوشی ها و نا خوشی هایش تمام خواهد شد...

یازهرا(س)

امین 2;695684 نوشت:
اولا اون قضیه برای چندین سال پیش بود اما نمیگم الان هیچ جا خبری از فقر نیست ! خیر ، ولی نه در حدی که به خاطر اون از گرسنگی کسی بمیره ( البته در کشور خودمون)

آیا مردن از تن فروشی بهتر نیست؟
امین 2;695684 نوشت:
ولی بر اثر بی کفایتی و نالایقی مدیران مملکتی شان به این وضع دچار هستند و موارد دیگر ....

احسنت اینو خوب اومدی
امین 2;695684 نوشت:
به نظر بنده در زندگی اگر بر اساس معیارهای اسلام جلو برویم شک نکنید که هیچ بن بستی وجود ندارد ...

اینم خوب اومدی
بدبختی ما هیچ ربطی به تحریم نداره چون ما الان 35 ساله که تحریم هستیم. همه بدبختی های ما داخلی هستند
تا چند سال پیش آمار داشتند حدود 70 هزار میلیارد دزدی کرده اند با همینا میشه تو هر استان 4-5تا کارخانه تاسیس کرد. اگه اینجور بشه دیگه کسی بیکار میمونه؟

یک سخنرانی دیدم که سخنران با دلایل خیلی قوی براساس روایات داشت اثبات می کرد که ظهور بسیار نزدیکه. یعنی طوری می گفت که ماه رمضان امسال انگار صیحه آسمانی را می شنویم. به نظر من ازدواج را ول کنید ویکی دو سال صبر کنید همین روزها امام زمان می آید کارها رو ردیف می کند بعد شما با خیال راحت برید ازدواج کنید.

یارب;695688 نوشت:

بنده مانده ام روزی شما را تا این سن چه کسی رسانده است!! اگر غیر خداوند تا کنون رسانده خب بروید بگویید بیشترش کند برای بعد ازدواجتان هم بشود ! اگر هم خداوند رسانده فکر میکنید بعد از ازدواج یادش میرود شما بنده اش هستید!!!!!

اصلا حرف شما درست

خدا روزی میرسونه

ولی قبول دارید همون خدا که گفته روزی میدم

گفته به هر کی دلم بخواد هر چقد که دلم بخواد میدم

آیه قران مگه نیست که بعضی افراد تنگ روزی هستن بعضی نه؟؟

خب؟؟

پس اگه یکی روزیش کم بود ... اگه خدا مثلا خواسته به این ادم فقط 800 تومن ماهی روزی بده .... ولی خرج این ادم ماهی 2 میلیوونهه .... این ادم که روزیش با خرجش نمیخونه با این وضعیت گرونی باید چه خاکی به سرش بریزه؟

صاعقه;695690 نوشت:
نظر من ازدواج را ول کنید ویکی دو سال صبر کنید همین روزها امام زمان می آید کارها رو ردیف می کند بعد شما با خیال راحت برید ازدواج کنید.

:khandeh!:
کذب الوقاتون

یارب;695688 نوشت:
چطور است چونکه دارند حق جوانان را میخورند جوانان هم ازدواج نکنند چونکه ممکن است در آینده بمانند! و اجازه دهند آنان که دارند جق دیگران را میخورند به خوردنشان ادامه دهند و جوانان هم در حسرت یک زندگی مشترک پیر شوند!! اینگونه خوب است نه؟!!
فکر میکنید اگر فرض جوانی نتوانست ازدواج کند دیگران غصه اشان میشود ؟!!
یعنی واقعا شما فکر میکنید اگر ازدواج کردید وضعتان می شود مثل سومالی؟!!! بنده مانده ام روزی شما را تا این سن چه کسی رسانده است!! اگر غیر خداوند تا کنون رسانده خب بروید بگویید بیشترش کند برای بعد ازدواجتان هم بشود ! اگر هم خداوند رسانده فکر میکنید بعد از ازدواج یادش میرود شما بنده اش هستید!!!!!
این همه خانواده فقیر داریم که دارند با زجر زندگی میکنند خدایی نکرده (پناه برخدا) همه رفتند تن فروشی کردند؟!! فقر هم یکی از آزمایش های الهی است
مطمئن باشید این زندگی تمام میشود و در آخرت خیلی ها به خاطر اشک همین فقرا مجازات خواهند شد اما این دلیل نمیشود که جوانان ازدواج نکنند!
خیلی از پذان و مادران فقیر بوده اند که در طول تاریخ تا کنون از فقر فرزندشان جلوی چشمشان از دنیا رفته اما ایمانشان را از دست نداده اند و اینگونه افراد به خاطر صبوری برفقر به چنان درجات معنوی خواهند رسید که بنده و شما و دیگری باید درحسرتش بمانیم و این وسط وای به حال عاملین ایجاد این سختی ها
فراموش نفرماییم جدایی از همه دستهای در کار یکی از عواملی که باعث میشود نعمات برکات کم شود زیاد شدن گناهان است در جامعه است و چقدر در دنیا دارد گناه اتفاق می افتد؟!!
ما موظفیم در عین اینکه نسبت به امورجامعه و کشور باید حساس باسیم و اعتراض و انتقاد داشته باشیم در عین حال با توکل و توسل و تلاش باید زندگی کنیم و یقیین بدانیم خداوند روزی رسان است و هیچ چیز در این دنیا باقی نخواهد ماند و هرسختی در این دنیا را خداوند در آخرت جبران خواهد کرد
یک مسلمان مومن هرگز نباید درزندگی در برابر سختی ها کم بیاورد، یک جوان مومن هرگز نباید به خاطر مشکلات ایجاد شده نتواند یا بترسد ازدواج کند

شما برای چه ارشد را دانشگاه آزاد خواندید؟!! آیااگر هزینه ای که در این چند سال در آزاد خرج نمودید را جمع میکردید از زندگی جلوتر نبودید؟!!
َ
امیدوار باشید و ایمان داشته باشید به خدای خودتان ، و اطمینان داشته باشید به توانایی های خودتان !! با این دو عامل پیش بروید و مطئن باشید موفق خواهی شد! و بدانید این دنیا با تمام خوشی ها و نا خوشی هایش تمام خواهد شد...

یازهرا(س)

سلام
باور بفرمایید من برا خودم نمیگم
خب کیه که ندونه دانشگاه آزاد جقدر خرج داره منی که تو آزاد ارشد گرفتم پس بخاطر وضع خودم این حرفارو نمیزنم و اینو مطمئن باشید
اما اعصاب برام نمیونه میرم بیرون مردی بهم میگه بیا واسم غذا بخر. میگه پول نده غذا بخر برام که باورت بشه گرسنمه و ندارم. من بخرم یا نخرم؟ اصلا اون روز م دیگه روز میشه؟ هر بار مه میرم بیرون امکان نداره دختر بچه ای پسر بچه ای یا مادری نبینم که داره گدایی میکنه
همونقدر که ما ادم هستیم اینا هم ادمن اینا هم حق دارن. خانم محترم شاید من و چند نفر دیگه کوتاه بیاییم و ایمانمون قوی باشه اما همه اینجور نیستن. کشور ما خیلی ثروتمنده. ببینید اگر همه یکسان بودند بقرآن هیچ مساله ای نبود حتی با شکم خالی هم می خوابیدیم (مثل شعب ابی طالب) اما این پارتی بازیا و تبعیض ها مارو اذیت میکنه. مسلمانی که ظلم رو بپذیره مسلمان نیست

Miss Chadoriii;695691 نوشت:
پس اگه یکی روزیش کم بود ... اگه خدا مثلا خواسته به این ادم فقط 800 تومن ماهی روزی بده .... ولی خرج این ادم ماهی 2 میلیوونهه .... این ادم که روزیش با خرجش نمیخونه با این وضعیت گرونی باید چه خاکی به سرش بریزه؟

[=arial]خوب سرکار گرامی بحث بر سر همین هست که هر کس به اندازه دخلش خرج کند ... باور کنید کسانی هستند که توی این جامعه دارند با همین 800 تومن زندگی میکنند.

مهم داشتن قناعت و تفکر صحیح و بینش صحیح برخورد کردن با زندگی هست ....

من که می گم اگه پول هنگفتی نداری ازدواج نکن. 95درصد خانم ها چشم وهم چشم اند.نمی توانند کاریشش بکنند. شما تا بحال شده فیلم سربریدن داعشی ها رو ببینید. هر آدمی این را ببینه متاثر می شه. امکان نداره خانمی وضعیت زندگی سطح بالایی نداشته باشه و با دیدن این فیلم ها و سریال ها یا با دیدن وضعیت دیگران گرفتار چشم و هم چشمی نشه مگه این که جز اون 5درصد باشه.

صاعقه;695697 نوشت:
من که می گم اگه پول هنگفتی نداری ازدواج نکن. 95درصد خانم ها چشم وهم چشم اند.

اینکه مبنای ازدواج رو پول هنگفت بگذاریم ، اگر خودتون هم بهش کمی فکر کنید ، میبینید حرف صحیحی نیست ، مثلا شما برای 50 میلیون پول داشتن باید چند سال کار کنی و پس انداز کنی تا بعدش ازدواج کنی ؟!

واینکه 95 درصد خانمها چشم و هم چشم هستند ،به نظر من منصفانه نیست، شاید کم باشند ولی نه در این حد و اندازه . بالاخره اگر مرد اهل زندگی و پخته باشه میتونه همسرش رو هم متوجه و نسبت به ساده زیستی در زندگی، وی را قانع کند .

صاعقه;695690 نوشت:
یک سخنرانی دیدم که سخنران با دلایل خیلی قوی براساس روایات داشت اثبات می کرد که ظهور بسیار نزدیکه. یعنی طوری می گفت که ماه رمضان امسال انگار صیحه آسمانی را می شنویم. به نظر من ازدواج را ول کنید ویکی دو سال صبر کنید همین روزها امام زمان می آید کارها رو ردیف می کند بعد شما با خیال راحت برید ازدواج کنید.

ما باید برای فرج امام زمان کار کنیم وگرنه اگر بیکار بشینیم که 1000 هزار سال دیگه هم....
صاعقه;695697 نوشت:
من که می گم اگه پول هنگفتی نداری ازدواج نکن. 95درصد خانم ها چشم وهم چشم اند.نمی توانند کاریشش بکنند. شما تا بحال شده فیلم سربریدن داعشی ها رو ببینید. هر آدمی این را ببینه متاثر می شه. امکان نداره خانمی وضعیت زندگی سطح بالایی نداشته باشه و با دیدن این فیلم ها و سریال ها یا با دیدن وضعیت دیگران گرفتار چشم و هم چشمی نشه مگه این که جز اون 5درصد باشه.

کاملاً درسته
نیست که تو فیلم ها و سریال های ما حقوق زوجین 800 تومنه و ی خونه محقر و کوچیک دارن و ماشین شخصی ندارن
بخاطر همین سطح توقع جوانان هم پایینه

تو کل سریالها دو نفر که ازدواج می کنن اول بسم الله ی خونه یک میلیاردی و یک ماشین لوکس زیر پاشونه. خدایا ما توهم داریم؟ یا توهم دارن؟ همه اینا دست به دست هم داده و الان وضع اینجور شده و توقعات بالا رفته

mousavi928;695702 نوشت:

کاملاً درسته
نیست که تو فیلم ها و سریال های ما حقوق زوجین 800 تومنه و ی خونه محقر و کوچیک دارن و ماشین شخصی ندارن
بخاطر همین سطح توقع جوانان هم پایینه

تو کل سریالها دو نفر که ازدواج می کنن اول بسم الله ی خونه یک میلیاردی و یک ماشین لوکس زیر پاشونه. خدایا ما توهم داریم؟ یا توهم دارن؟ همه اینا دست به دست هم داده و الان وضع اینجور شده و توقعات بالا رفته

البته یک سریالی جدیدا می گذاره دردسرهای لطیف.این سریال حالابه ظاهر این جوریه که می خواد ازدواج آسان رو ترویج بده و زوجی رو نشون می ده که با فقر می خواهند ازدواج کنند اما توی همین سریال هم می بینید دختره یک حلقه دو میلیون وهفتصد هزار تومانی می خواد بخره و توی دیالوگش می گه ((برای دخترها مهمه که حلقه نامزدی شون چطور باشه)).حالا ببین آخرش هم یک ارث زیادی بهشون می رسه و می رن توی لوکس ترین خونه پیش مامان بزرگه زندگی می کنند. این خط و اینم نشونه.

امین 2;695696 نوشت:

[=arial]خوب سرکار گرامی بحث بر سر همین هست که هر کس به اندازه دخلش خرج کند ... باور کنید کسانی هستند که توی این جامعه دارند با همین 800 تومن زندگی میکنند.

مهم داشتن قناعت و تفکر صحیح و بینش صحیح برخورد کردن با زندگی هست ....

برادر محترم

همه نمیتونن

تصور کنین بیمار دارن تو خونه شون که کلی هزینه دارو و درمانشه

بچه کوچیک دارن که شیر خشکس قوطی 40 تومنه

منظورم اینه که خرجای ضروری دارن که نمیتونن ازش صرف نظر کنن

اون وقت اینکه روزیشون با خرجشون نمیخونه تقصیر کیه؟؟

موضوع قفل شده است