صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرایی سگ شمردن محبین حیوان نما

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,579
  حضور
  14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  302
  صلوات
  4505

  اشاره چرایی سگ شمردن محبین حیوان نما
  سلام

  پیش از این در تاپیک

  برخورد ائمه (ع) با محبین حیوان نما چگونه بود؟


  راجع به محبین حیوان نما صحبت شد.

  اما چرا محبین حیوان نما خود را سگ حساب میکنند
  دلایلش را در زیر میخوانید ( البته چون میخواهم خودتان تدبر کنید کلمه دلایل را بجای کلمه اصلی بکار بردم)


  آیا میشود بگوییم ما سگ اهل بیت هستیم؟؟؟!!!!!؟؟؟؟
  ﺳﻮﺭﻩ ﺍﻱ ﻛﻪ ﻣﻴﺘﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻨﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩ : ﺳﻮﺭﻩ ﻛﻬﻒ


  ﺁﻳﻪ ﺍﻱ ﻛﻪ ﻣﻴﺘﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻨﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩ : ﺳﻮﺭﻩ ﻛﻬﻒ ، ﺁﻳﻪ 18 ، (ﻭَﻛَﻠْﺒُﻬُﻢ ﺑَﺎﺳِﻂٌ ﺫِﺭَﺍﻋَﻴْﻪِ ﺑِﺎﻟْﻮَﺻِﻴﺪِ )

  ﺩﺍﺳﺘﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻣﻴﺘﻮﺍﻥ ﺍﺳﺘﻨﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩ : ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﺳﮓ ﺍﺻﺤﺎﺏ ﻛﻬﻒ

  ﺭﻭﺍﻳﺘﻲ ﻛﻪ ﻣﻴﺘﻮﺍﻥ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻨﺎﺩ ﻧﻤﻮﺩ : ﺭﻭﺍﻳﺘﻲ ﺍﺯ ﺍﻣﻴﺮﺍﻟﻤﻮﻣﻨﻴﻦ ﺻﻠﻮﺍﺕ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ ﻛﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ : ﺳﮓ ۱۰ ﺻﻔﺖ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺷﺎﯾﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﻫﺮ ﻣﺆﻣﻦ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﮐﻤﺎﻝ ﺑﺮﺳﺪ (ﮐﺘﺎﺏ ﻟﺌﺎﻟﯽ ﺍﻻ‌ﺧﺒﺎﺭ ﺝ ۵ – ﺹ ۳۸۷- ۳۸۸ﺗﺤﺮﯾﺮ ﺍﻟﻤﻮﺍﻋﻆ ﺍﻟﻌﺪﺩﯾﺔ، ﺹ: 5)

  یا استناد به افرادی که میخواستند روی سنگ قبرشان ایه 18 سوره کهف نوشته شود.
  ﻣﺮﺣﻮﻡ ﺍﺑﻦ ﺍﻟﺤﺠﺎﺝ
  ﺧﻮﺍﺟﻪ ﻧﺼﯿﺮ ﻃﻮﺳﯽ
  ﻋﻼ‌ﻣﻪ ﮐﺠﻮﺭﯼ
  ﺸﻴﺦ ﻣﺤﻤﺪ ﺑﺎﻗﺮ ﺍﻟﻜﺠﻮﺭﻱ


  و استفاده از صحبت های ایه الله صافی گلپایگانی در این رابطه

  و همچنین شعری که ایه الله وحید خراسانی در این باب گفته اند. و همینطور شیخ عباس قمی
  و ان ماجرای خواب رسول ترک

     
  ای کاش در همان تاپیکی قبلی استفتا از مراجع اخذ میشد .


  من خود جز مخالفین چنین القابی هستم
  و
  در اولین فرصت در این باب نامه ای به ایه الله وحید و ایه الله صافی خواهم نوشت و انجا خواهم گفت
  که عواقب ان اشعار امروز چنین شده است

  ویرایش توسط مرید الحسین (ع) : ۱۳۹۴/۰۶/۱۴ در ساعت ۱۸:۱۹

  یا کسی اربعین می آید
  یا نمی خواهد بیاید


  نتونستم و نشد و دلم میخواست اما نشد
  نداریم.


 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61425  با نام و یاد دوست


  چرایی سگ شمردن محبین حیوان نما
  کارشناس بحث: استاد شعیب


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,920
  حضور
  27 روز 10 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4481  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  درباره اصل موضوع که آیا این القاب و این شباهت دادن ها و .... خوب است یا نه همان طور که اشاره شد در در تاپیک http://www.askdin.com/thread48308-3.htmlاما این گروه برای کارهای خود مستندات و استدلال هایی اقامه کرده اند
  بحث شده که نظر ما نیز همان است اما این گروه برای کارهای خود مستندات و استدلال هایی اقامه کرده اند که به شرح زیر می باشد
  1- دلیل قرآنی : داستان سگ اصحاب کهف که یک سگ ارزش خاصی پیدا کرد
  قَالَ الَّذِينَ غَلَبُوا عَلَى أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَيْهِم مَّسْجِدًا ﴿۲۱﴾
  كسانى كه بر كارشان غلبه يافتند گفتند حتما بر ايشان معبدى بنا خواهيم كرد (۲۱)
  سَيَقُولُونَ ثَلَاثَةٌ رَّابِعُهُمْ كَلْبُهُمْ وَيَقُولُونَ خَمْسَةٌ سَادِسُهُمْ كَلْبُهُمْ رَجْمًا بِالْغَيْبِ وَيَقُولُونَ سَبْعَةٌ وَثَامِنُهُمْ كَلْبُهُمْ قُل رَّبِّي أَعْلَمُ بِعِدَّتِهِم مَّا يَعْلَمُهُمْ إِلَّا قَلِيلٌ فَلَا تُمَارِ فِيهِمْ إِلَّا مِرَاء ظَاهِرًا وَلَا تَسْتَفْتِ فِيهِم مِّنْهُمْ أَحَدًا ﴿۲۲﴾


  زودى خواهند گفت‏سه تن بودند [و] چهارمين آنها سگشان بود و مى‏گويند پنج تن بودند [و] ششمين آنها سگشان بود تير در تاريكى مى‏اندازند و [عده‏اى] مى‏گويند هفت تن بودند و هشتمين آنها سگشان بود بگو پروردگارم به شماره آنها آگاه‏تر است جز اندكى [كسى شماره] آنها را نمى‏داند پس در باره ايشان جز به صورت ظاهر جدال مكن و در مورد آنها از هيچ كس جويا مشو (۲۲)
  این ها می گویند ببینید سگ اصحاب کهف در شمارش به آنها ملحق شده و در آیه قبل می گوید بر غاری که آنها در اویند (و سگ هم هست) مسجد ساختند و
  این نشان از جایگاه سگی است که خود را به افراد مقرب نزدیک می کند.
  جواب : این که دلیل نمی شود برای شباهت دادن کسی خود را به سگ . این تنها چیزی که می رساند این که بعضی حیوانات می توانند با شعور غریزی خود خود را به از
  جرگه حیوانات معمولی برهانند و در همین نظر هم تاملاتی هست که جای بحث نیست.
  از این دسته حیوانات می توان به الاغ بلعم باعورا اشاره کرد ولی نمی توان گفت پس خودمان را به شکل آن در آوریم.
  دلیل دوم:ادله روایی
  این گروه به برخی از روایات وارده از حضرت امیر و پیامبر و ... اشاره می کنند که مومن را تشویق کرده اند برخی از صفات سگ را در زندگی دینی خود بپرورانند مانند قانع بودن وفادار بودن و...
  حضرت علی میفرمایند: سگ ۱۰ صفت دارد که شایسته است هر مؤمن واقعی داشته باشد تا به کمال برسد. ۱) سگ را درمیان مردم قدر و منزلتی نیست واین حال مسکینان و بیچارگان است. ۲) مال وملکی از آن سگ نیست واین همان صفت مجردان و فرشتگان است. ۳) سگ لانه و خانه ی معینی ندارد و هرجا که برود رفته است. و این علامت متوکلان است. ۴) سگ اغلب اوقات گرسنه است و این عادت صالحان است. ۵) سگ اگرصد تازیانه از دست صاحب خود بخورد، در خانه او را رها نمی کند و این صفت مریدان حقیقی است. ۶) شب هنگام به جز اندکی نمی آرامد و این حالت عاشقان و دوستداران است. ۷) هرگاه رانده شود وستم بیند، چون صدایش کنند بدون دلگیری باز گردد واین صفت فروتنان است. ۸) هر خوراکی که صاحبش به او بدهد راضی است و این صفت و حال قانعان است. ۹) بیشتر اوقات لب فرو بسته وخاموش است و این علامت خائفان است. ۱۰) وقتی بمیرد هیچ میراثی بر جای نمی گذارد واین حال زاهدان حقیقی است.(مواعظ العددیه ص5)
  و روایاتی که می گوید انسان در درگاه الهی باید تبصبص کند
  عده من أصحابنا عن أحمدبن محمّدبن خالد عن إبن فضال رفعه قال، قال اللّه (عزّوجلّ) لعیسی(ع): یاعیسی، أذکرنی فی نفسک أذکرک فی نفسی واذکرنی فی ملأک أذکرک فی ملأ خیر من ملأ الآدمیّین. یاعیسی، ألن لی قلبک وأکثر ذکری فی الخلوات واعلم أنّ سروری أن تبصبص إلیّ وکن فی ذلک حیّاً ولاتکن میّتاً.ترجمه:(خداى عزوجل بعیسى علیه السلام فرمود: اى عیسى مرا در خاطر خود یاد کن تا من نیز تو را بیاد آرم، و مرا در میان مردمان یاد کن تا من نیز تو را در میان جمعى بهتر از جمع آدمیان (یعنى فرشتگان) یاد کنم، اى عیسى دلت را براى من نرم کن و در تنهائیها بسیار مرا یاد کن و بدان که شادى من باینست که براى من تبصبص کنی و در این باره زنده (دل) باش و مرده (دل و افسرده) مباش.) اما معنی تبصبص:درلسان العرب جلد هفت صفحه ۶ آمده است که تبصبص یعنی دم تکان دادن سگ ازروی طمع یاخوفهمچنینست که مرحوم طریحی تصریح میکنند که این کلمه ازتبصبص کلب گرفته شده وبعدا درمعنای مجازی برای دست تکان دادن یاخوف و طمع داشتن استفاده شده است.

  جواب : همان گونه که می بینید برخی از افعال سگ و صفات او که ممدوح است سفارش شده است نه این که سگ بودن و افعال قبیحه آن مانند صدا در آوردن و..
  نکته مهم این است که وقتی خدا می گوید تبصبص کن نه این که چهار دست و پا بیافتد و دم تکان بده بلکه تشبیه و همانندی و اوج آن را در یک حیوان نشان داده و آن را خواستار شده است. نه این که آن فرد حیوانی مد نظر باشد.
  از این گذشته این که صفات یک حیوانی ممدوح باشد دلیل بر این نیست که ما بتوانیم خود را به آن حیوان بنامیم و حتی در حدیث دوم که خدا این کار را کرده است نام حیوان را نبرده بلکه عمل آن را که اوج تضلل و قدر دانی است را مثال زده است و این دلیل بر عمل ما بدان نمی شود.

  دلیل سوم: حکایات
  مانند عمل خواجه نصیر طوسی و نوشتن " وکلبهم باسط زراعیه بالوصید " روی قبر ایشان و عمل شاه عباس به نامیدن خود به " کلب آستان علی" و...

  جواب:
  عمل این ها برای ما حجت نیست و در جایی که دلیل بر خلاف داشته باشیم ما پیرو دلیل هستیم نه عمل دیگران.(هر چند هم مثل خواجه بزرگ باشد)

  دلیل چهارم:
  اشعار بزرگان و برخی عرفا و برخی مراجع در نامیدن خود به سگ درگاه اهلبیت
  مانند شیخ عباس قمی، آیه الله وحید و...
  جواب:
  این جواب کلی برای همه دلیل هایی است که دراین باب می آورند:
  اول این که اگر همچین شعرهایی از این بزرگان هست بسیار کم و به ندرت آن هم خیلی رقیق و گذرا در قالب یک تشبیه عارفانه بیش نیست
  نه این که اکثر حالات و شعر های آنها را در بر گرفته باشد و این حالت غالبی باشد.
  ثانیا : نکته بسیار مهم در تعابیر علما و عرفا و همچنین شعرا در اشعارشان و جملات خود به کار بردن استعاره و تشبیه است که در این دو مهم آن وجه شبه است آن صفتی که در مشبه به هست که مشبه را به آن تشبیه می کنند مانند صفت شجاعت که در شیر هست و در فلان مرد هم هست که می گوییم علی مثل شیر است یا می گوییم اسد الله یا برای مومن که می گویند مانند نحل است یا درخت خرما است که از هر کدام منظور صفتی از آن مشبه به است .
  این تشبیه تا آنجا ممدوح و قابل قبول است که در تشبیه (یا استعاره: در جایی که که به خاطر معروف یودن وجه شبه ذکر نمی شود) تمرکز -قولا و فعلا - در حیطه همان وجه شبه باشد و اگر از آن فرا تر رفت نه تنها زیبا نیست که مذموم و مستهجن نیز هست و مانع از نفع بخشی آن استعاره می شود و منع اخلاقی و عرفی پیش می آورد.
  مثلا برای مردی که او را می گویند مثل شیر است اگر کسی ذهنا و قولا و فعلا شروع کند از این تشبیه دیگر اجزاء و افعال و صفات شیر را به او منتسب کند و افعالی را موجب شود مثلا بگوید حتما او غرش می کند یا مفترس است یا یال و کوپال دارد و ... این دیگر از وجه تشبیه خارج شده و مستهجن است .
  همچنین درباره تشبیه مومن به نحل و یا نخل که اگر بخواهیم برای آن نتیجه های عملی و علمی غیر وجه شبه(آن هم در حد محدود ) را قائل شویم کار خراب می شود.و اگر ادامه پیدا کند همچین تشبیهی حتی در وجه شبه معمول خود ممنوع می شود
  این آموزشی است که قرآن به ما داده است در جریان پیامبر که برخی خواستند از کلمه راعنا سوء استفاده کنند خدا این کلمه را ممنوع کرد و جایگزین مناسب برای آن قرار داد:
  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَقُولُواْ رَاعِنَا وَقُولُواْ انظُرْنَا وَاسْمَعُوا ْوَلِلكَافِرِينَ عَذَابٌ أَلِيمٌ(بقره104)
  "ابن عباس" مفسر معروف اسلام نقل مى‏كند: مسلمانان صدر اسلام هنگامى كه پيامبر (صلي الله عليه و آله) مشغول سخن گفتن بود و بيان آيات و احكام الهى مى‏كرد، گاهى از او مى‏خواستند كمى با تانّى سخن بگويد تا بتوانند مطالب را خوب درك كنند، و سؤالات و خواسته‏هاى خود را نيز مطرح نمايند. براى اين درخواست، جمله‏ "راعنا" كه از ماده"رعى" به معنى مهلت دادن است به كار مى‏بردند. ولى يهود همين كلمه"راعنا" را از ماده "رعونه" كه به معنى كودنى و حماقت است استعمال مى‏كردند. (در صورت اول مفهومش اين است: "به ما مهلت بده" ولى در صورت دوم يعني اينكه "ما را تحميق كن"!). در اينجا براى يهود دستاويزى پيدا شده بود كه با استفاده از همان جمله‏اى كه مسلمانان مى‏گفتند، پيامبر يا مسلمانان را مسخره كنند. اين آيه نازل شد و براى جلوگيرى از اين سوء استفاده به مؤمنان دستور داد به جاى جمله "راعنا"، جمله "اُنظرنا" را به كار برند كه همان مفهوم را مى‏رساند، و دستاويزى براى دشمن لجوج نيست.
  درباره موضوع بحث ما هم که نام بردن حیوانات در اشعار برای نشان دادن اوج وفاداری و خاکساری همین گونه است زمانی بود که کسی از واژه سگ در اشعار معنای حیوان عو عو کننده و قلاده و ...را به یاد نمی آورد و در جلاسات با این نام معامله سگ حیوان درنده را نمی کردند آن زمان این واژه اشکالی نداشت اما امروزه اوضاع فرق کرده و باید از آن اجتناب کرد.

  ویرایش توسط شعیب : ۱۳۹۴/۰۳/۲۰ در ساعت ۱۸:۱۳

 6. صلوات ها 10


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,579
  حضور
  14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  302
  صلوات
  4505  رییس محراب میخواهم که در این بحث استفتا دفاتر ایات عظام بخصوص ایه الله وحید خراسانی و صافی گلپایگانی را قراردهند.

     
  استفتا از دفتر رهبری و ایه الله سیستانی و جوادی املی فراموش نشود


  یا کسی اربعین می آید
  یا نمی خواهد بیاید


  نتونستم و نشد و دلم میخواست اما نشد
  نداریم.


 8. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,920
  حضور
  27 روز 10 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4481  نقل قول نوشته اصلی توسط پابوس زوار اربعین نمایش پست ها
  رییس محراب میخواهم که در این بحث استفتا دفاتر ایات عظام بخصوص ایه الله وحید خراسانی و صافی گلپایگانی را قراردهند.


  استفتا از دفتر رهبری و ایه الله سیستانی و جوادی املی فراموش نشود
  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  شما را درباره حکم فقها در این مورد به قسمت اجکام مراجعه می دهم.


 9. صلوات ها 2


 10. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,579
  حضور
  14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  302
  صلوات
  4505  نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها

  با سلام خدمت شما دوست گرامی
  شما را درباره حکم فقها در این مورد به قسمت اجکام مراجعه می دهم.

  رییس محراب هم در این بحث دستی بر اتش دارند انشالله کمک میکنند.

  البته من خودم با دفتر 3 مرجع در این باره شنیده ام اما این بحث
  برای تنویر ذهن نیاز است که نظر دفتر مراجع علاوه بر استفتا بیاید.


  یا کسی اربعین می آید
  یا نمی خواهد بیاید


  نتونستم و نشد و دلم میخواست اما نشد
  نداریم.


 11. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,579
  حضور
  14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  302
  صلوات
  4505  فقط یک موردی انها در بحثشان
  این نکته را هم میگویند
  وقتی حضرت علی خود را در مقابل حضرت محمد همچون بچه شتری در مقابل شتر حساب کرده
  پس ما هم میتوانیم خود را سگ حساب کنیم.


  یا کسی اربعین می آید
  یا نمی خواهد بیاید


  نتونستم و نشد و دلم میخواست اما نشد
  نداریم.


 12. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,579
  حضور
  14 روز 5 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  302
  صلوات
  4505  فقط در چنین حالتی انسان پایینتر از حیوان است.

  شیخ صدوق[ره] در علل الشرایع از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که: از امام سئوال شد که فرشتگان بافضیلت ترند یا بنی آدم؟


  امام فرمودند: امیرالمؤمنین[علیه السلام] فرمودند: که خدای عزوجل ملائکه را از عقل بدون شهوت و چهارپایان را از شهوت بدون عقل و بنی آدم را از عقل و شهوت سرشت. پس هر انسانی که عقلش بر شهوتش غلبه کند پس او برتر از فرشتگان است و هر انسانی شهوتش بر عقلش چیره شود پس او از چهارپایان پست تر است(1)


  برگرفته از موضوع
  آیا روح القدس از ائمه بالاتر است ؟؟؟!!!  یا کسی اربعین می آید
  یا نمی خواهد بیاید


  نتونستم و نشد و دلم میخواست اما نشد
  نداریم.


 13. صلوات ها 2


 14. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,920
  حضور
  27 روز 10 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4481  نقل قول نوشته اصلی توسط پابوس زوار اربعین نمایش پست ها
  وقتی حضرت علی خود را در مقابل حضرت محمد همچون بچه شتری در مقابل شتر حساب کرده
  پس ما هم میتوانیم خود را سگ حساب کنیم.
  با سلام عرض شد که تا وقتی این مشابهت ها می تواند باشد که در وجه شبه متقف باشیم و این تشبیه را در بیشتر از آن سرایت ندهیم و اگر ذهنی بخواهدآن تشبیه را از وجه شبه اش فراتر ببرد حتی آن مورد را هم نمی توان بیان کرد.


 15. صلوات ها 2


 16. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۳
  علاقه
  پس از مرگ شناسی
  نوشته
  145
  حضور
  4 روز 2 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  398  نقل قول نوشته اصلی توسط پابوس زوار اربعین نمایش پست ها
  وقتی حضرت علی خود را در مقابل حضرت محمد همچون بچه شتری در مقابل شتر حساب کرده
  پس ما هم میتوانیم خود را سگ حساب کنیم.
  کریمان جان فدای دوست کردند
  سگی بگذار ما هم مردمانیم

  گویی در اسلام سگ نجس است ولی آیا شتر هم نجس است ؟


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۲/۱۳, ۰۸:۲۲
 2. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۹, ۰۹:۴۴
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۲۱:۴۲
 4. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۹, ۲۲:۰۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود