جمع بندی دیگر صبر و توکلمو از دست دادم (اختلاف عقیدتی با همسر)

تب‌های اولیه

44 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دیگر صبر و توکلمو از دست دادم (اختلاف عقیدتی با همسر)

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام و خسته نباشید

حدود 3 ساله ازدواج کردم و مثل خیلی از زوجهای دیگه بحرانهای زیادی رو تا حالا گذروندم .. سختی های اقتصادی .. مشکل با خانواده همسر.. اختلاف فرهنگ و بخصوص اختلاف عقاید با همسر و .. و ..
همه این بحرانها گذشت و میگذره ..
اما متاسفانه یه سری از اونها آثار و تبعات منفی و سنگینی در پی داره !
خصوصاً دو بحران اقتصادی و اختلاف عقاید دینی ...
برای همین مدتیه شرایط زندگیم بهم ریخته تر شده و بشدت از نظر روحی دارم داغون میشم ..

چند ماهی هست که شوهرم بیکار شده و بخاطر سن بالای سی و نداشتن تحصیلات و از همه مهمتر راحت طلبی ، کار مناسبی پیدا نمیکنه .. و داریم توی نداری دست و پا میزنیم ... و دقیقا توی همین اوضاع من متوجه بارداری خودم شدم .. ! و بخاطر عدم پایبندی زیاد همسرم به مسائل دینی و اعتقادی از طرف ایشون نه تنها ذوق و شادی ندیدم بلکه با کفر گویی و بی توجهی و سرزنش او مواجه شدم (البته نه با تند خویی و به صورت غر زدنهای پیاپی مدوام !) جوری که حتی حاضر نیست منو دکتر ببره یا لااقل هزینه ویزیت و معاینه معمولی رو تقبل کنه و خودم تنها برم !! .. وقتی هم اصرار میکنم با اکراه قبول میکنه ... اما هنوز عملی نکرده و وعده فردا و فرداهای دیگه رو میده ..
البته به دور از انصاف هست که بگم اگه این مشکلات مالی و اقتصادی رو نداشت حتماً کم نمیذاشت و باهام همراهی میکرد ..
از طرفی هم چون زیاد معتقد به مسائل دینی نیست با هیچ توضیح و توجیه الهی برای فرزند دار شدن قانع نمیشه و بدتر جبهه گیری میکنه .. برای همین من دیگه سکوت میکنم و چیزی نمیگم .. اما از درون داغون میشم ..
درست در لحظاتی که به حمایت و توجه و اشتیاقش نیاز دارم ، از همه اونا بی بهره ام ..
اینم بگم که بیشترین ریشه این روحیه و طرز تفکر همسرم به تربیت و فرهنگ خانوادگی اون برمیگرده و متاسفانه بخاطر هم زیستی توی یه ساختمون دوطبقه تغییر که هیچ ، امید به رها شدن از بند این اصول هم دیده نمیشه ..
جوری که باعث شده بارداری خودمو از خانوادش فعلا پنهان کنم .. چون واقعا کشش دلسوزی و ترحم و حتی عدم اشتیاقشونو ندارم و نیاز به امید و شادی دارم ..

خب همه این اتفاقها و در کل این دوره بعد از ازدواجم باعث شده صبرمو از دست بدم .. مواقعی که بی توجهی ببینم یا به گریه کردن بیفتم و یا صدامو بالا ببرم !!! که بشدت دارم از این رفتار خودم رنج میکشم !!
از طرفی هم چندباری که توی زندگی با تحقیق و تصمیم و توکل پیش رفتم ، زمین خوردم ...!
نمونه های بارزش کار و انتخاب شغل چندین سال پیش (جریانش مفصله ولی همونجا استارت ترس از توکل دوباره رقم خورد برام) (البته الان دیگه شاغل نیستم و بخاطر روحیه همسرم مبنی بر اتکا به مالی به من، از همون اول زندگی ترجیح دادم خانه داری کنم . )
و همین انتخاب همسر و شریک زندگی بود که با چشم باز اومدم جلو و واقعا هم توکل کردم .. اما خب مرد من اون چیزی نبود که نشون میداد و همه تایید میکردن !! جوری که حتی توی دوره نامزدی هم متوجه نشدم !! و بیشترین دلیلش سرپوشانی خانوادش بود !

نکته : اینکه مرتب از خانوادش میگم دلیل بر خدای نکرده کینه و یا موضع گیری نیست .. بیشتر صرف روشن شدن مسئله هست ! دوره اختلاف با اونا خوشبختانه طی شده و الان به لطف الهی رابطه خوبی با هم داریم و علت همه این رفتارها رو نادونی و ناآگاهی اونا میدونم و نه عمد ..

بهرحال این زمین خوردن آخری باعث شده نیروی توکلمو از دست بدم ..
و همه این حرفها که امتحان الهی هست و شاید مصلحت بوده و توکل از جنس الهی با دنیا و دیدگاه ما متفاوته و اصلا مقصر خودم بودم و باید بیشتر تحقیق میکردم و ..و... هزارها توجیه دیگه برای حل مسئله واسه من در حد حرف و خودفریبی شده و به باور و یقینم نمیرسه ..
تا جایی که خودمو بنده بی لیاقت الهی میدونم و کسی که صداش بالا نمیره ..
این چندماهی که همسرم بیکار شده به هر راهی متوسل شدم .. تلاش برای تشویق پیدا کردن کار .. دعا .. توسل .. نذر ... و ...و ...
هیچکدوم جواب نداد .. هیچکدوم ..
همیشه فیلتر راحت طلبی همسرم و ارزیابی کارها توسط خانواده اون .. سرراهم بوده .. و در نهایت رسیدم به رها کردن و رو آوردن به تنها سلاحم ینی دعا ..
اما نمیشه ..
و حالا هم که بارداری شرایط خاص خودش ..

اوایل که متوجه شدم خیلی خوشحال شدم که خداوند منو لایق مادر شدن دونسته .. و سجده شکر کردم .. اما وقتی با بی توجهی همسر و عدم خوشحالی خانواده خودم که حتی از نوع خوشبین و مومن به خیر پروردگار هستن روبرو شدم ، سردی بر من غلبه کرد و دوباره عقب نشستم .. هنوزم در درون شادم اما ترس از همه چی وجومو فرا گرفته .. ترس از بی لیاقتی در تربیت فرزند .. ترس از عدم همراهی همسرم و یک تنه بزرگ کردن تربیت اون ..
ترس از عدم سلامت ...
ترس از ناصالح شدنش ..

ترس از سرزنشهای مکرر همسر بخاطر کوچکترین مسائل ...
ترس از بی مسئولیتی اون در قبال تربیت فرزند .. و .. و .. و ..

با این تفاسیر منم و این سوالهای بی جواب ...
این که آیا با وجود تحقیق و تحصیل علوم دینی ، شناخت و برداشت من از خداوند و ایمان و باور و یقین غلط بوده ؟!
آیا خواسته هایی که قسمت مادی و دنیوی اون بیش از بخش الهی و اخرویشون هست اینقدر پست و حقیر هستن که من نوعی باید چشم پوشی کرده و وجود بی ظرفیتمو تسکین بدم که "بگذر"
چرا اکثر مواقع با وجود تحقیق و توکل ، زمین خوردن نصیبم میشه و به "مصلحت بوده" و " شاید اشتباه رفتی" و "تو چه میدونی پشت پرده چی میگذره " و .. و .. خودمو راضی کنم و با یادآوری اوضاع کسانی که شرایط بدتر دارن، صدای اعتراض و گلایه در درونمو ساکت کنم و به خودم نهیب بزنم "کفر نگو " و " مبادا گلایه کنیا ! خداوند الرحمن الراحمینه" و " توی بنده کمترین عاصی کی باشی که بخوای اعتراض کنی " و " راضی باش به تقدیر "

نمیدونم ... خلاصه که یاس و ناامیدی گاهی سراسر وجودمو در بر میگیره ...
این شده که صبر و توکلم کمتر شده و از اون رهای محکم و صبور گذشته خبری نیست !
و من نمیخوام این حالتو ...

من باید با همین زندگی و با همین همسر بسازم .. اما امید میخوام .. ایمان میخوام و نه ایمانی از جنس تسلیم و تسلیم و تسلیم ... به ایمان و باوری نیاز دارم که بهم انگیزه بده .. انرژی بده برای ادامه راه ..

ممنون میشم راهنماییم کنید ..
فقط جسارتا اگه ممکنه از کلمات و صحبتهای کلیشه ای بپرهیزید که دیگه دلم قانع نمیشه ..
حقیر راه حل کاربردی میخوام ..
خوندن و مطالعه سرنوشت بزرگانی که اکثرا از جنس مخالف حقیر بودن با تفاوت دنیای احساسی زن و مرد، زیاد بهم کمک نمیکنه .. من نیرو و انگیزه و امید و بلند شدن از جنس زنانگی میخوام ..

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما خواهر محترم
از اعتمادتون به اين انجمن صميمانه تشكر مي كنيم.
در نخست من يك عذرخواهي به شما بدهكارم چون سؤالات زياد بوده اين سؤال از قلم افتاده بود كه همكارم به من اطلاع دادند اين سؤال بدون پاسخ مانده است. عذرم را پذيرا باشيد.
شرايط سختي است و اين امر براي شما كه باردار هستيد و نياز به تكيه گاه عاطفي داريد سخت تر است. همين طور كه خودتان اشاره كرديد زندگي بدون بحران و مشكل وجود ندارد. برخي از اين مشكلات ناشي از بي تدبيري، مشورت نكردن، عدم تلاش و.. . است.
[=&quot] و برخي مشكلات از ابتدا براي امتحان الهي است. ولي در كل همه مشكلات ما را در آزمايش الهي قرار مي دهد چون خداوند از ما خواسته در حال نااميد نشويم و با صبر و مشورت و دريافت حمايت هاي اجتماعي و توكل مشكلات را حل كنيم.
ما نبايد جاهايي كه مقصر هستيم را گردن خدا بيندازيم و بگوييم دستمان را نگرفت. امتحانات الهي نيز متناسب با ظرفيت ما است البته نه ظرفيت ظاهري كه ما از خودمان خبر داريم. ظرفيت واقعي كه خداوند به ما داده و گاهي با مشكلي ما را به آن ظرفيت مواجه مي كند. و از اين ديد دنيا ميدان بزرگ آزمايش است. وقتي با ظرفيت ظاهري خودمان نگاه كنيم كم مي آوريم ولي بارها با تجربه به اين مسأله رسيده ام كه چه چيزهاي كوچكي براي ما مشكل بزرگ جلوه مي كرده است و حتي الان به آن مشكل مي خنديدم.
بزرگوار! به عنوان مشاور در اين سايت با افراد زيادي سال هاي متمادي ارتباط داشته ام و به العيان ديده ام كه دينداري و باورهاي عميق چقدر موثر است براي حفظ سلامت روان افراد. خانم هايي كه سنشان بالا رفته و شرايط ازدواج را نداشته اند، سرطاني ها، عدم باروري، مرگ همسر در جواني، مشاجرات و طلاق ها و....مشكلات بزرگي كه افراد ديندار نسبت به افرادي كه تقيد زيادي ندارند به مراتب راحت تر تحمل مي كنند. نه اين كه اين مشكلات سازمان رواني آنها را نلرزاند ولي همين باورها براي آنها مانند ساختمان هاي محكم ضد زلزله است.
همين مشكلي را كه شما داريد به خاطر باورهاي ديني شما حجمش كاهش يافته است و اين مدد الهي است. غالب افرادي كه زود كم مي آورند و به سمت طلاق مي روند به خاطر خدا سازگاري و گذشت نمي كنند. بنابراين قدر باورهاي تان را بدانيد. بعد از مشورت و تلاش و دعايتان بگوييد

هر چه دلم خواست نه آن مي شود
هر چه خدا خواست همان مي شود

شك به دلتان راه ندهيد راضي بودن به رضاي خدا، توجه به حال افرادي كه مشكلات پيچيده اي دارند و....كار درستي است. با ازدواج نيمي از ايمان ما حفظ مي شود بنابراين قطعا شيطان براي گرفتن اين سرمايه بزرگي با وسوسه و شك و ترديد در ذهن و قلب مان القا مي كند. بنابراين به وعده خداوند اعتماد كنيد كه هر كس تقوا پيشنه كند راه هاي گشايش از مشكلات را پيش پايش قرار مي دهد و از جايي كه تصورش را نمي كرد روزيش مي دهد.
انسان ها ظرفيتشان با هم فرق دارد به هرحال شوهر شما مدير اقتصادي منزل است وقتي با مشكل اقتصادي روبه رو مي شود اعتماد به نفسش را از دست مي دهد به خصوص اين كه در اين مشكلات فرزندي هم متولد شود. شما به عنوان فرد مذهبي به ايشان اميد بدهيد و با كاهش توقعات و جلوگيري از اسراف و جلب كمك يا قرض از اقوام نزديك، اين بحران را با كمك همسرتان مديريت كنيد. مطمئن باشيد كمي اوضاع بهتر باشد ايشان هم مثل گل شكفته مي شود.
با مشورت با شوهرتان و افراد قابل اعتماد تلاش كنيد براي ايشان كار پيدا كنيد معظل بي كاري حتي براي افرادي كه تحصيلات بالايي دارند و حتي براي برخي از پزشكان هم هست بنابراين تشويقش كنيد تا حتي كارهاي موقتي يا كم درآمد را بپذيرد و در حين آن كار دنبال كار با موقعيت بهتر باشد.
براي رسيدن به اين مقصود و بالا بردن انگيزه شوهرتان از افرادي كه با او ارتباط صميمي دارند كمك بگيريد.
در اين شرايط خودتان نيز با دوستان معنوي خودتان بيشتر ارتباط داشته باشيد. در روايت داريم مومن مانند آب گوارا است و سبب آرامش و تسكين مومن ديگر مي شود.
از فضاي معنوي ايام ماه مبارك براي آرامش مدد بگيريد. ارتباط با خدا، دعا، تلاوت كم ولي با تدبر و ذكر و ياد خدا آرامش بخش است.
به تدريج در مسير زندگي با ارتباط با افراد معنوي، خريد كتب خوب، شركت در جلسات ديني، زيارت به طور غير مستقيم باورهاي شوهرتان قوي تر كنيد.
صبر مانند دستگيره محكم است كه انسان را از پرتاب شدن به درياي طوفان نجات مي دهد و بي تابي مانند سرسره است كافي است كمي خودمان را رها كنيم بي تاب تر خواهيم شد. امام کاظم پدر بزرگوار امام رضا عليهماالسلام فرمودند سختی و رنج برای فرد بردبار یکی است و برای بی تاب، دوتا.[2] خداوند در قرآن فرموده در سختي و مشكلات از نماز و صبر كمك بگيريد. بزرگان گفته اند مهم ترين مصداق صبر روزه است كه اين ايام ماه مبارك ان شاالله زمينه اي براي تحمل بيشتر شما و گشايش امور خواهد شد.
تذكر:‌فرموديد از سخنان كليشه اي بر حذر باشم. نمي دانم منظور چيست ولي گاهي دارويي براي يك مشكل وجود دارد و اين دارو تا مصرف نشود بهبودي حاصل نمي شود اميدوارم اين نوشته داروي موثري باشد به مدد الطاف الهي و عنايت ائمه عليهم السلام و تلاش خودتان.
موفق باشيد
براي مطالعه بيشتر:
http://www.askdin.com/thread46682.html
http://www.askdin.com/thread18276.html

...................

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ (بقره / 155)

و حتما شما را به اندكى از ترس و گرسنگى و كاهشى از مال‏ها و جان‏ها و محصولات (درختان، يا ثمرات زندگى از زن و فرزند) آزمايش خواهيم نمود و شكيبايان را مژده ده

فایل: 

سلام امیدوارم که به زودی زود مشکلاتتون حل شه

همه مشکلات یه دورانی دارن که این مشکلتون هم به لطف الهی حل خواهد شد

الان شما تو وضعیتی نیستین که بخواین غصه بخورین

پس فعلا به خاطر هدیه خداوند هم که شده سعی کنین غصه چیزی رو نخورین تا همه چی به روال خودش حل شه

من نظری در مورد مشکلتون نمیخوام بدم فقط تو پستتون دیدم نوشتین

ترس از ناصالح بودن فرزند

من عقیده 100 در 100 دارم اگه به فرزندتون نون حلال بخورونید ... اگه حلال و حرام رو رعایت کنین فرزندتون صالح خواهد شد

پس تو تربیت فرزندتون قبل از هر چیزی به حلال بودن درامدتون توجه کنین

امیدوارم خدا تو این ماه مبارک درهای رحمتش رو به روی خانوادتون باز کنه

طاهر;686946 نوشت:
چند ماهی هست که شوهرم بیکار شده و بخاطر سن بالای سی و نداشتن تحصیلات و از همه مهمتر راحت طلبی ، کار مناسبی پیدا نمیکنه .. و داریم توی نداری دست و پا میزنیم ...

شما میتوانید از نسخه های پیچیده شده در اینجا استفاده کنید

http://www.askdin.com/thread49473.html

و در این تاپیک یاد میگیرید با 100 هزار تومان زندگیتونو مدیریت کنید:hamdel:

نمیدونم بابت مشکلتون باید چیکار کنین

فقط

ای کاش مواظب بودین و توی این شرایط حامله نمیشدین

حداقل تا حل شدن یه سری از مشکلات همسرتون

[="Tahoma"]

Miss Chadoriii;698144 نوشت:
ای کاش مواظب بودین و توی این شرایط حامله نمیشدین

حالا تو این شرایط دلشو خالی نکنید
حرف‌های امیدبخش بزنید

[="Tahoma"][="DarkRed"]با سلام
دوست عزیز بعد از خوندن و عمل کردن به صحبتهای جناب "حامی" حتما به قول دوستمون "monji-sec" به تاپیکی که در مورد مدیریت اقتصادی خانواده مربوط میشه سری بزنید و از راهنمائی های دوستان استفاده کنید.
مطمئن باشید اگر واقعا به توصیه هاشون عمل کنید نتیجه میگیرید.
[/]

طاهر;686946 نوشت:
این که آیا با وجود تحقیق و تحصیل علوم دینی ، شناخت و برداشت من از خداوند و ایمان و باور و یقین غلط بوده ؟!

سلام علیکم
فکر نکنم الان بحث غلط بودن اینهایی که گفتین باشه بلکه شما تا حالا شنا کردن را از روی کتاب آموزش شنا می خواندید و حالا باید تو دریای مواج آنچه خوانید را عمل کنید!
توصیف ایمان به زبان و به قلم کار سختی نیست! مثل توصیف هر چیز دیگری! مثل توصیف کوه نوردی! ولی وقتی وسطای کوه می رسی تازه تردید سرات می آید که آیا واقعا کوه رفتن و قله صعود کردن اینقدر ارزش داره که من بخاطرش اینطور باید زجر بکشم؟!!
اینها خاصیت هر عملی بعد از توصیف هر کار سختی است!
تردید در توصیف ها هنگام عمل طبیعتا هر عمل سختی است! پس این تردیدها را نباید جدی گرفت!

سلام
اول از همه سعی کنید حرص نخورید و نترسید وگرنه برای بچتون مشکل ایجاد میشه
دوم هم به تاپیکی که آقای منجی گفتن سر بزنید

طاهر;686946 نوشت:
آیا خواسته هایی که قسمت مادی و دنیوی اون بیش از بخش الهی و اخرویشون هست اینقدر پست و حقیر هستن که من نوعی باید چشم پوشی کرده و وجود بی ظرفیتمو تسکین بدم که "بگذر"

خواسته های مادی، خواسته های اصیلی است که در دعاهای رسیده از ائمه معصومین علیهم السلام بارها ما را سفارش کرده اند که اینها را از خداوند بخواهید!
چقدر دعا برای وسعت رزق، داشتن فرزند صالح، داشتن همسری موافق، محبوبیت بین اهل زمین و آسمان، سلامتی و عافیت، ادای دَین، دفع شر جن و انس و ...
اصلا نعمتهای دنیوی نمونه ای از نعمتهای آخرتی است! خداوند این نعتمها را داده است تا بگوید در بهشت همین نعمتها وجود دارد منتها بی زوال و بی محدودیت و برای همه اهل بهشت!
نکته دیگر این که ما تنها برای آنچه نداریم نبیاد دست به دعا برداریم بلکه برای باقی مانده آنچه داریم بیتشر نیاز به دعا داریم!
دعا برای باقی ماندن آنچه داریم بهترین سپاس از نعمتهایی است که داریم!
مثلا باید ببینید همسر شما و یا خانواده او دارای چه امتیازاتی است که بعضی از این امتیازات محروم هستند؟ برای باقی ماندن این امتیازات و زیاد شدنشان دست به دعا بردارید! در آستان ربوبی اشک بریزید! اشک شادی و سپاس!

طاهر;686946 نوشت:
چرا اکثر مواقع با وجود تحقیق و توکل ، زمین خوردن نصیبم میشه و به "مصلحت بوده" و " شاید اشتباه رفتی" و "تو چه میدونی پشت پرده چی میگذره " و .. و .. خودمو راضی کنم و با یادآوری اوضاع کسانی که شرایط بدتر دارن، صدای اعتراض و گلایه در درونمو ساکت کنم و به خودم نهیب بزنم "کفر نگو " و " مبادا گلایه کنیا ! خداوند الرحمن الراحمینه" و " توی بنده کمترین عاصی کی باشی که بخوای اعتراض کنی " و " راضی باش به تقدیر "

در جهانی که زندگی می کنیم هیچ چیز بی علت نیست!
خداوند برای امتحان و آزمون کار ویژه ای را انجام نمی دهد! بلایی نمی آورد که بخواهد آزمون کند! بلکه بلاهایی که توسط خود ما یا توسط دیگران و یا توسط طبیعت دامنگیر ما می شود همینها می شود آزمون ما!
این غلط است که گفته شود بلاها یا توسط خود ما صورت می گیرد یا برای امتحان است! بلاهایی که توسط خود می آید آیا آزمون نیست؟ فرض کنید کسی گناهی کرده و مبتلا به مشگلی شده است آیا این مشکل برای او آموزن نیست! آیا خداوند از او نمی خواهد که نا امیدانه با مشکلش برخورد نکند بلکه بفکر توبه باشد!
کدام مشکل را خداوند بدون این که خود انسان و یا انسانهایی دیگر و یا طبیعت در آن دخیل باشد سراغ انسان می فرستد؟!!
نکته دیگر این که قرار نیست توکل و ایمان شما جلوی اختیار دیگران را برای بد بودن بگیرد!
چه بسیار از اولیاء خداوند که همسرانی خبیث داشتند! آنهایی که توکلشان قابل مقایسه با توکل ماها نبوده است!
اصلا مگر قرار است دنیا بخاطر مؤمن بودن ما برای ما حساب ویژه باز کند!
فرض کنید اگر اصل بر این باشد که مؤمنین زمین نخورند خب این یعنی کسی آنها را زمین نزد
و این یعنی آن کسی که می خواهد مؤمنی را به زمین بزند نتواند به زمین بزند
و این یعنی اختیار از او سلب شود
و این یعنی هر کس که خواست کار زشتی کند جلویش گرفته شود
و این یعنی کلا خداوند دنیا را بیخود آفریده است و باید بیخیال اراده و اختیار انسان شود!
...
و این یعنی انسان بخاطر خودخواهیش راضی است که کل قانون جهان بهم بریزد ولی مشکل او حل شود!
به نظرم اگر نقصی در تحقیق شما باشد، نقص روی همین مباحثی است که مطرح کردم!
برایتان دعا میکنم که خداوند به شما صبر دهد و مقام صبر آنقدر عظیم است که نعمت معیت را نصیب انسان میکند که: ان الله مع الصابرین!

با نام و یاد دوست

سلام علیکم

کاربر سوال کننده از من خواستند تا این مطالب را در تاپیک ارسال نمایم:

نقل قول:

بسیار بسیار ممنون و سپاسگذارم از همراهی و همدلی شما بزرگواران
جناب حامی ممنون که منو راهنمایی کردین .. درک میکنم که حجم سوالات زیاد هست و وقت پاسخگویی کم ..
و اینکه صبر کردن خواسته یا ناخواسته با زندگی من عجین شده مثل خیلی از آدمها ...
جوابهای شما و همه عزیزان رو خوندم و واقعا باعث دلگرمی و ایجاد انگیزه برای تلاش واسه زندگی بهتر در من شد ..
حتی تاپیکهای معرفی شده رو هم خوندم .. و مطالعه احادیث کاربردی بسیار عالی ..

مثل همیشه دست از تلاش برنمیدارم و شده با سلاح دعا پیش میرم .. و اگر نشد بنا به سفارش پیشوایان دین راه صبر و تسلیم رو پیش میگیرم .. راستش از وقتی این احادیث رو خوندم تاثیر شگرفی در "آرامش" و "قرار" من داشت و به اون پشت گرمی و انگیزه ای که نیاز داشتم رسیدم.
همه دوستانی هم که همراهی و همدلی کردن واقعا قسمتی از خلاء نیاز عاطفیمو پر کردن و از بابت بسیار سپاسگذارم و خداوند رو شاکرم بابت داشتن بنده هایی با چنین قلوب مهربانی .
ان شاءاله که خیر دنیا و آخرت نصیب همه شما بشه ...
اینم بگم که همسرم چند روزی هست که بهتر شده .. گرچه بنا به شناختی که از شخصیت دم دمی مزاج و بی ثباتش دارم ، امکان تغییر مسیرش زیاد هست ، اما خب همین روزها رو غنیمت میشرم و خداوند رو شکر میکنم.

روح بخش;698493 نوشت:

اصلا مگر قرار است دنیا بخاطر مؤمن بودن ما برای ما حساب ویژه باز کند!

روح بخش;698493 نوشت:

و این یعنی انسان بخاطر خودخواهیش راضی است که کل قانون جهان بهم بریزد ولی مشکل او حل شود!

جناب روح بخش بسیار از نقدها و شفاف سازیهاتون سپاسگذارم .. گرچه الان بشدت به حمایت عاطفی و همدلی نیاز دارم، اما برای ادامه راه به راهکار منطقی و عقلی هم بشدت نیازمند بودم که الحمدلله با راهنماییهای شما میسر شد ..
فقط خواستم بگم اصلاً منظورم این نبود که چون دنیا به کامم نیست و خداوند برام امتیازی قائل نشده همه چیزمو باختم .. نه !!
هم چون خودمو در سطح بنده های مومن نمیبینم و هم از بالا و پایین و چرخش روزگار در حد درک اندکم آگاهم .. اصلاً یکی از دلایل ناامید شدنم همینه .. اونقدر خودمو حقیر میبینم که حس میکنم لیاقت خوبیها رو ندارم .. خصوصاً اینکه چند سال بصورت متوالی شکست نصیبم شد ..
من خودمو از این جهت باختم که علیرغم تلاشهام به نتیجه مطلوب نرسیدم ..
باوجودی که اصلاً انتظار نداشتم شوهرم اون چیزی که نشون میداد نباشه و ضربه روحی سختی خورده بودم، اما خداوند رو مقصر نمیدونستم و نمیدونم ،(""اصلاً مشکل من اینه که خداوند رو هیچ وقت مقصر نمیدونم و حتی امتحان الهی رو هم از این جهت میبینم که خودم حتماً مقصر بودم و هستم و هدف ارتقاء بندگی نیست بلکه بی لیاقتی بنده ای مثل من هست که باعث چنین شرایطی میشه"""") با این حال ناامید نشدم و ادامه دادم ..
هر راهی رو امتحان کردم .. مطالعه .. تحقیق بیشتر .. مشورت .. و .. و .. همراه با توکل و توسل ..
هرراهی که کمک میکرد زندگیم بهتر شه .. اما باز زمین خوردم .. و نشد
(مشکل من و همسرم فقط مسائل اعتقادی تنها نیست .. و مسئله ما عمیقتر از این حرفهاست).. ینی راه بود .. "صبر" "تسلیم" و .. و .. که این برای من قابل هضم نبود ..
بهرحال با همه این تفاسیر این روزها با مدد اهل بیت و به واسطه بنده های خوبی مثل شما همراهان اسک دینی ، شرایط بهتری رو دارم سپری میکنم ..

توی این ماه عزیز ما رو از دعای خیرتون محروم نفرمایید ..(خصوصاً عاقبت به خیری همه فرزندان )

در پناه قرآن و عترت موفق باشید :Gol:

طاهر;702246 نوشت:
من خودمو از این جهت باختم که علیرغم تلاشهام به نتیجه مطلوب نرسیدم ..

سلام علیکم
وقتی تلاشها به نتیجه مطلوب نمی رسد، تنها کاری که باید کرد ارزیابی فنی تلاشها و ارزشیابی میزان تأثیر این تلاش برای رسیدن به نتیجه مطلوب است!
ارزشیابی فنی تلاشها به معنی این است که بدانیم آیا تلاشهای ما کاملا علمی و اصولی بوده است؟ ایا ما از مشورت کارشناسی که دقیقا ما را بشناسد برخوردار بودیم! تأکید می کنم «کارشناسی که ما را بشناسد»
بسیاری از اوقات کاشناس علم به حکم دارد ولی علم به موضوع ندارد! این که بارها در روایات ما رسیده است که با عالمان همنشین باشیم و برای خود حکیمی داشته باشیم، و با جلب رضایت خداوند در انتظار رسیدن وزیری صالح باشیم، این همه نه به معنی توصیه برای استفاده از علم عالمان است بلکه به معنی این است که خود را در معرض شناخت عالمان از خودمان قرار دهیم که آنها بتوانند در وقت نیاز یاریمان کنن! به تعبیر روایات ما نیازمند به «وزیزی صالح» هستیم که بتواند بار قسمتی از زندگی ما را - با توجه به تعبیر وزیر - بر دوش کشد!
در مرحله بعد که برایمان محرز شد تلاشهایمان فنی و علمی بوده است آیا لزوما هر تلاش سازنده ای می تواند تأثیر مطلوب داشته باشد؟ خیر!
پیامبران تلاشهای بسیاری طبق برنامه وحی الهی نمودند ولی نتوانستند روی قسمت زیادی از برگان قوم خود تأثیر بگذارند!
انسانها اراده دارند، و این به معنای آن است که نهایتا آنها تصمیم می گیرند که از چه چیزی تأثیر بگیرند!
توجه به این دو نکته: لزوم فنی بودن تلاشها و اذعان به عدم تأثیر قطعی تلاشها، سبب می شود تا انسان از ابتداء، هم تلاشهای خود را به درستی انجام دهد و هم به انها امید قطعی نداشته باشد!
توجه به این دو نکته سبب می شود تا ما نیز همچون انبیاء در عین شکست در رابطه با بسیاری از تلاشهایمان همچنان پر نشاط و قلبی مملو از ایمان داشته بابشیم!
و البته من خوشحال شدم از این که گفتید شوهر شما چندی است خوی آرامی پیدا کرده است!
نباید هیچ وقت امید تحول و تغییر انسانهای پیرامونمان را از کف بدهیم! همیشه ممکن است یک معجزه اتفاق بیافتد و شخصی 180 درجه در زندگی خود تغییر ایجاد کند!
زندگی انسانها یا با کامراویی همراه است که در آن وقت وظیفه شکر بر عهده آنهاست و یا با محرومیتهای پیآپی که در آن صورت وظیفه صبر بر عهده آنهاست!
و انسانها در مقام شکر بیشتر اهمال می کنند تا صبر، زیرا فریبندگی کفران و ناسپاسی بیش از بیتابی و بی صبری است!
و این حقیقتی است که بسیاری از آن غافلند! امیدوام من و شما جزء این بسیاری نباشیم!
برایتان در این شبهای عزیز دعا میکنم! شما هم ما و همه فعالین در این سایت دعا کنید!
در پناه حق پناه بگیرید و آرامش یابید و بدانید که او از هر مهربانی که تصورش را بکنید، مهربانتر و بیشتر مراقب حال بندگان خود است!

به نظر بنده سرکار خانوم جای دعا و اشک ریختن و غیره فکر اساسی بردارید
واقعیت امر این هست با دعا نه وضع مالی شما بهتر میشه و نه رفتار همسرتون
بهترین کار عمل هست ..... باید فکری بردارید که عملی باشد
واقعا هم فکری به حال تفکرات همسرتون بکنید نمیگم کی اشتباه میکنه منظورم این هست فاصله ای که دارید بسیار تاثیر منفی در تربیت فرزند و سلامتی خودتون میزاره

سلام
خانم محترم راه طی شده رو بهتون بگم
خودتونو بدبخت و بیچاره نکنیددددددددد
یکی از آشناهای نزدیک خودم 15 سال بیکار موند. همه حرفه ای هم بلد بود (همه کاره و هیچ کاره)
افتضاحشون افتاد. همون اول زنه باید سفت و محکم شوهرش رو مجبور میکرد بره بنایی بره عملگی بره بیل بزنه بره هرکاری کنه اما اینکارو نکرد
آخرشم به هر دری زد ولی دیگه دیر دیر دیر
همین الان به هر طریقی شده باید باید وادارش کنید سر هر کاری بره

امام علی ع اگر اشتباه نکنم می فرماید برید کار و مانند یک برده کار کنید. کار کنید دستتون رو جلوی حاتم تایی هم حتی دراز نکنید. پس بدونید با دعا و راز و نیاز مشکل شما حل نمیشه
بیکاری مشکل همه هست و اون بزرگاری مملکت خوش و خرمن پس منتظر اونا نباشید من خودم تاپیک زدم میتونید بخونید. بعد از این همه درس و کوفت و زهرمار حالا میخوام مغازه بزنم اونم پول ندارم بهم وامم نمیدن (تازه من فوق لیسانسم پس شما پیگیر بهانه های شوهرتون نباشید)

اما راجب فرزندتون فقط اینو بگم الان نازایی زیاد شده و خانوادهایی هستن که خودم دیدم میلیون ها تومان پول خرج می کنند تا فقط صاحب یک فرزند بشن. یعنی طرف تمام داروندارش و فروخته و قرض هم کرده تا فقط ی بچه بیاره. اینم اگر شما کفران نعمت کنید اصلا یک درصدم شک نکیند که خدا اینم ازتون میگیره

تو مملکتی که دکل نفتی گم میشه:Khandidan!: منتظر امید که هیچ! منتظر روزنه ی امید هم نباشید
اینم که میگن امام . نه اینجور نیست
امام زمان منتظر نیست ما بدبخت بشیم تا بیاد نخیر. امام زمان منتظره ما آماده بشیم تا بیاد
پس ما باید آماده بشیم و بتونیم امنیت جان و خانواده امام رو تامین کنیم تا انشاا... برگردند نه مثل امام حسین چند نفر دورش رو بگیریم و همگی شهید بشیم!
پس تا وقتیکه ما نتونیم امنیت جان (و مال) خودمون رو تامین کنیم چطور انتظار فرج داریم!؟

اینم یک امتحان سختی است که امیدواریم آخرین امتخان الهی تا ظهور باشد- دیگه از شعب ابی طالب که بدتر نیست! پس منتظر هیچ گشایش و هیچ معجزه ای نباشیم و بجاش بیشتر تلاش کنیم

طاهر;702246 نوشت:
هر راهی رو امتحان کردم .. مطالعه .. تحقیق بیشتر .. مشورت .. و .. و .. همراه با توکل و توسل ..
هرراهی که کمک میکرد زندگیم بهتر شه .. اما باز زمین خوردم .. و نشد

سلام به شما خواهر عزيزم
از خوندن اين مطالب واقعا ناراحت شدم. اما بدونيد هيچ شرايطي ماندگار نيست. "و من يتق الله يجعل له مخرجا "
ايني كه مي خوام بگم رو از روي تجربه مي گم و درد تمام چيزهايي كه گفتين رو با تمام وجود تجربه و حس كردم. شما كه راه كاربردي و عملي مي خواهين راهش نماز اول وقته. من خودم قبلا شرايط خيلي سخت و بدي داشتم چندين برابر سخت تر از شرايط شما اما خدا رو شكر بعد چند سال عذاب و گرفتاري در طي يك سال گذشته 90 درصدش برطرف شده. در حاليكه فقط يه ساله نماز درست و حسابي و اول وقت مي خونم. و تو اين يه سال من معجزه نماز اول وقت رو ديدم با اينكه بنده خيلي بدي هم هستم. قبلاها خيلي مي شنيدم نماز اول وقت اما دركش نكرده بودم .

هركاري اسباب مادي و معنوي داره. براي حل مشكلات علاوه بر دعا بايد تا جاييكه در توانتون هست سعي و تلاش هم بكنيد. شما به عنوان يه زن و اونم باردار جز صحبت كردن با همسرتون و همراهي و تشويق اون كار ديگه اي از دستتون برنمياد. در اصل اين همسرتونه كه بايد با جديت دنبال كار بگرده به كارهاي سطح پايين هم تا مدتي قانع باشه. شما به وظيفه خودتون عمل كنيد. مطمئن باشيد خدا از جاييكه فكرش رو نمي كنيد روزي فرزندتونو مي رسونه اونم تمام و كمال . شما سعي كنيد به محض شنيدن اولين الله اكبر اذان نماز بخونين و به نماز اول وقت مداومت داشته باشين مطمئن باشين خدا جواب كسي رو كه دقيقه اي نمازشو به تاخير نمياندازه بيشتر و بهتر از اوني كه مي خواد و تصور مي كنه ميده.

منظور از توكل كردن اينه كه وقتي كاري رو به خدا سپردي ديگه براش نگران نباشي و استرس نكشي. وقتي با وجود توكل بازم نگران و ناراحتيم يعني به خدا واقعا توكل نكرديم. توكل واقعي اينه كه مطمئن باشي هرچي كه قراره بشه به نفعته حتي اگه ظاهر خوشي هم نداشته باشه. بايد خودتو تماما بسپاري دست خدا. يكي از كاربراي همين سايت يه جمله قشنگ نوشته بود "بايد تو دستاي خدا مثل يه مرده باشي تو دستاي مرده شور. بذاري خدا خودش هر كاري مي خواد بكنه." بايد به زمانبندي و برنامه ريزي خدا اعتماد داشته باشي. شما خواهر عزيزم نماز اول وقت بخونيد و هر روز استغفار كنيد مابقيش با خدا.
اگه بتونين و حال و فرصت داشته باشين تا 40 شب ، هر شب استغفار امير المومنين رو بخونين كه معجزه مي كنه.
اين استغفار رو از لينك زير مي تونين كپي كنين.
http://www.askdin.com/thread49039-3.html
اميدوارم خدا بركت و نظر رحمتش رو به زندگيتون بياندازه.

روح بخش;698493 نوشت:

کدام مشکل را خداوند بدون این که خود انسان و یا انسانهایی دیگر و یا طبیعت در آن دخیل باشد سراغ انسان می فرستد؟!!

ببخشید پس این بیماریهای صعب العلاجی که نه زمینه ارثی دارن نه طبیعت و نه حتی کسی توی به وجود امدنش دخالتی داشته چی؟؟؟
ا

rainygirl;702417 نوشت:
ببخشید پس این بیماریهای صعب العلاجی که نه زمینه ارثی دارن نه طبیعت و نه حتی کسی توی به وجود امدنش دخالتی داشته چی؟؟؟
ا

اینا آزمایش الهیه!
اگر یک خارجی دچار این بیماری صعب العلاج بشه بهش میگن عذاب الهی دچارش شد!
اگر یک ایرانی یا مسلمان دچارش بشه میگن این از فضل پروردگارم هست و میخواهد مرا آزمایش کند:Nishkhand:

rainygirl;702417 نوشت:

سلام علیکم
فقط یک مثال بزنید برای بیماری که نه زمینه ارثی دارد نه طبیعت در آن دخیل است و نه حتی کسی در بوجود آمدنش دخالتی داشته است!

روح بخش;702711 نوشت:

سلام علیکم
فقط یک مثال بزنید برای بیماری که نه زمینه ارثی دارد نه طبیعت در آن دخیل است و نه حتی کسی در بوجود آمدنش دخالتی داشته است!

سلام
کافیه یه سرچ کنید این همه بیماری ناشناخته با عوامل ناشناخته که خیلیاشون درمان قطعی هم ندارن هنوز ...
مثل :سندرم انسان سفت شده سندرم " سر منفجرشونده" حساسیت الکترومغناطیسی سندرم استفراغ پیاپی سندرم خلیج فارس
اوتیسم و....

monji-sec;702443 نوشت:
اینا آزمایش الهیه!
اگر یک ایرانی یا مسلمان دچارش بشه میگن این از فضل پروردگارم هست و میخواهد مرا آزمایش کند:Nishkhand:

میدونم خطابم به حاج آقا بود که فرمودن اینا آزمایش و امتحان نیست ...

سلام
بهترین روش مقابله با همسر بداخلاق و لجباز و بدزبان بد عنق فقط یک چیز هست .... سکوت!

یعنی اون هر چی میگه شما فقط سکوت کنین

بعد از یه مدت اون می بینه دیگه حریف تمرینی یا رقیبی نداره که باهاش بجنگه خودش خسته میشه میره!

بازم میگیم اگه هم نرفت حداقلش اینه که دیگه یواش یواش ساکت میشه خودش

همچنین این باعث میشه مجبور میشه برای فرار از دیوانگی خودش رو به کاری مشغول کنه یعنی غذاهای عجیب غریب درست کنه یا بره سرکار یه شغلی پیدا کنه تا تریاک و ترک کنه ...من دیدم دارم میگم

هر کاری غیر این بکنی مثل نفت گازوییل هست که بریزی رو اتیش!...یعنی بدتر میشه بهتر نمیشه

rainygirl;703091 نوشت:
سلام
کافیه یه سرچ کنید این همه بیماری ناشناخته با عوامل ناشناخته که خیلیاشون درمان قطعی هم ندارن هنوز ...
مثل :سندرم انسان سفت شده سندرم " سر منفجرشونده" حساسیت الکترومغناطیسی سندرم استفراغ پیاپی سندرم خلیج فارس
اوتیسم و....

سلام علیکم
آیا فکر می کنید بشر در آینده سر از این بیماریها در نخواهد آورد؟ مگر همین بشر تا بحال هزاران بیماری که در گذشته نشناخته بوده است، نشناخته و معالجه نکرده است؟
اگر قرار باشد هرچه را که بشر فعلا از پس درکش بر نیامده است کار مستقیم خدا برای آزمون بشر بدانیم! باید درک بشر را محدود و ثابت بدانیم زیرا اگر ثابت و محدود نباشد مدام به مرزهای جدیدی از توانایی می رسد در نتیجه هدف خداوند در انیجاد بیماری برای آزمون بشر عقیم می ماند!
پس یا باید درک بشر محدود شود و یا هدف خداوند عقیم شود! و هیچ کدام از ایندو صحیح نیست پس هدف خداوند را باید چیز دیگری بدانیم!

سلام
شنیدید این حدیث را که صدقه ، رفع بلا می کند؟ خب ، در حد توانتان هر روز صدقه بدهید.

شنیدید این حدیث را که " احتیاط" در برابر "تقدیر" ، اثری ندارد اما "دعا" برای بلای نازل شده و نازل نشده مفید است؟ (نقل به مضمون). پس هر روز، یا هر صبح و هر شب ، دعا بخوانید ( مخصوصا دعای فرج: اللهم عظم ابلاء ... ).

ضمنا ، به دلایل کاملا فنی و فلسفی که مجال بحثش اینجا نیست ، من فکر نمی کنم که کسی ، هدفی داشته باشد که بخواهد به آن برسد ، یا مشکلی داشته باشد که بخواهد رفع شود ، و با " صلوات بر محمد و آل محمد (ص)" به مقصودش نرسد. پس روزی هزار بار صلوات بفرستید.

" نور " زندگی خود را زیاد کنید. تا در پرتو آن نور هم " راه درست" را در هر کاری ، ببینید و هم تاریکی ها از زندگی تان رفع و دفع شوند: هر روز چند صفحه قرآن بخوانید (ترجیحا چند صفحه صبح ، چند صفحه شب).

البته همه اینها مشروط به "تقوا" است.... سعی کنید از غیبت شنیدن و ... بگریزید همچنانکه از " مار " می گریزید.

نماز اول وقت ، به گفته آیت الله بهجت ، شاه کلید رسیدن به همه خواسته هاست ( نقل به مضمون)

لو استقاموا علی الطریقة لأسقیناهم ماء غدقا. (قرآن کریم)

روح بخش;703392 نوشت:

سلام علیکم
آیا فکر می کنید بشر در آینده سر از این بیماریها در نخواهد آورد؟ مگر همین بشر تا بحال هزاران بیماری که در گذشته نشناخته بوده است، نشناخته و معالجه نکرده است؟
اگر قرار باشد هرچه را که بشر فعلا از پس درکش بر نیامده است کار مستقیم خدا برای آزمون بشر بدانیم! باید درک بشر را محدود و ثابت بدانیم زیرا اگر ثابت و محدود نباشد مدام به مرزهای جدیدی از توانایی می رسد در نتیجه هدف خداوند در انیجاد بیماری برای آزمون بشر عقیم می ماند!
پس یا باید درک بشر محدود شود و یا هدف خداوند عقیم شود! و هیچ کدام از ایندو صحیح نیست پس هدف خداوند را باید چیز دیگری بدانیم!

سلام ببخشید بحث رو طولانی میکنم ولی واسم جای سواله
یعنی شما می فرمایید چیزی به نام امتحان الهی وجود نداره و هر بلایی که سر انسان میاد نتیجه اعمال خودشه؟؟؟
حتی عوامل ناشناخته هم در طول زمان علتش کشف میشه و عاملی براش شناخته میشه ...
پس چرا قرآن صریحا از آزمایش انسان گفته؟؟؟
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَات وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ(بقره155)

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّى نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنكُمْ وَالصَّابِرِينَ وَنَبْلُوَ أَخْبَارَكُمْ(محمد31)

حَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ(عنکبوت2)

فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَكِنَّ اللّهَ قَتَلَهُمْ وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللّهَ رَمَى وَلِيُبْلِيَ الْمُؤْمِنِينَ مِنْهُ بَلاء حَسَناً إِنَّ اللّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ(انفال17)
اگر آزمایش الهی وجود نداره پس معنی و تفسیر این آیات چیه؟؟؟

rainygirl;703582 نوشت:
یعنی شما می فرمایید چیزی به نام امتحان الهی وجود نداره و هر بلایی که سر انسان میاد نتیجه اعمال خودشه؟؟؟

سلام علیکم
بنده عرض می کنم خداوند انسان را بر اساس مشکلاتی که برای انسان به علل مختلف بوجود می آید آزمایش می کند نه این خارج از این علل خود مشکلی را برای انسان بوجود بیاورد تا او را بیازماید!

rainygirl;703582 نوشت:
پس چرا قرآن صریحا از آزمایش انسان گفته؟؟؟
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَات وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ(بقره155)

در آیه فوق خداوند تصریح نکرده است که ما این امور را سر انسان می آوریم! بلکه می فرماید ما با مقداری از این امور انسان را می آزماییم! ولی این که این امور منشأ پیدایششان از کجاست قرآن سکوت می کند!

rainygirl;703582 نوشت:
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّى نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنكُمْ وَالصَّابِرِينَ وَنَبْلُوَ أَخْبَارَكُمْ(محمد31)

آیا منظور شما این است که خداوند خود جنگ برپا می کند تا ببیند مجاهدین چه کسانی هستند یا دشمنان خود فتنه گری کرده و جنگ را فراهم می کنند بعد خداوند آن را صحنه آزمایش قرار می دهد؟

rainygirl;703582 نوشت:
حَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ(عنکبوت2)

آیه شریف فوق فقط از مفتون شدن انسان و مورد آزمون قرار گرفتنش سخن می گوید، اشاره ای ندارد به این که مواد آزمون را خود خداوند بوجود می آورد بدون آن که سببی غیر خداوند در آن دخیل باشد!

rainygirl;703582 نوشت:
فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَلَكِنَّ اللّهَ قَتَلَهُمْ وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللّهَ رَمَى وَلِيُبْلِيَ الْمُؤْمِنِينَ مِنْهُ بَلاء حَسَناً إِنَّ اللّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ(انفال17)

در این آیه که از پیروزی در جنگ بدر سخن به میان آمده است مسلمین را هشدار می دهند که این پیروزی سرمستتان کند زیرا این خداوند بوده است با کمک فرشتگانش شما را در این جنگ پیروز ساخته است پس با انتساب این پیروزی به خداوند از این آزمون سربلند بیرون آیید!
چنانکه در آیه دیگر می فرماید:
ما أَصابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ (نساء: 79)
*
خداوند همه فسادهای در زمین را - اعم از خشکل سالی ها و بیماریها و جنگها و نزاعهای بین انسانها و غیره را - نتیجه اعمال خود انسان می داند:
[=&quot] [=&quot][=&quot]ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ (روم: 41)

[=&quot]انسان وقتی دچار این فسادها می شود اگر متنبه شد و راه درست را در پیش گرفت و از آنچه او را به تباهی کشانده است برگشت، از آموزن الهی سالم بیرون آمده است و الا دنیایش که این چنین در عذاب است در آخرت نیز معذب خواهد بود!

روح بخش;703621 نوشت:

خداوند انسان را بر اساس مشکلاتی که برای انسان به علل مختلف بوجود می آید آزمایش می کند نه این خارج از این علل خود مشکلی را برای انسان بوجود بیاورد تا او را بیازماید!

سلام
زندگی ، چیزی جز " عرصه امتحان" نیست. لذا انسان هم با مشکلاتی که بر اساس کارهای "شخص خودش" برایش به وجود آمده هم امتحان می شود. اما این به آن معنی نیست که ابزار امتحان انسان ، صرفا همین باشد.

این " علل مختلف " ، هر چه باشند ، علت العلل آنها ، خداوند است. طبیعی است ، جهان ، جهان اسباب است و هیچ چیزی در این عالم ، بدون سبب روی نمیدهد. و اینکه ما "مشکلات"ی را تصور کنیم که " مستقیما" توسط خداوند برای بنده اش پیش آمده است بدون دخالت هیچ سببی ، تصور معقولانه ای نیست. اما گرچه هر چیزی ، سببی دارد ، نهایتا علت آنهایی آن خداوند است و اراده او در آن نقش اساسی را دارد.

روح بخش;703621 نوشت:

آیه شریف فوق فقط از مفتون شدن انسان و مورد آزمون قرار گرفتنش سخن می گوید، اشاره ای ندارد به این که مواد آزمون را خود خداوند بوجود می آورد بدون آن که سببی غیر خداوند در آن دخیل باشد!

در کل ، خداوند ، علت العلل هست: لا موثر فی الوجود الا الله ، لا حول و لا قوة الا بالله. لذا " سبب غیر خداوند" اصلا معنی ندارد. مگر اینکه منظورتان " سبب قریب" و بی واسطه باشد. که معمولا خداوند جز در "معجزات انبیاء " ، در هیچ کار دیگری ، بدون سبب ظاهری ، وارد نمیشود. زیرا جهان ماده ، عالم اسباب است.

روح بخش;703621 نوشت:

آیا منظور شما این است که خداوند خود جنگ برپا می کند تا ببیند مجاهدین چه کسانی هستند یا دشمنان خود فتنه گری کرده و جنگ را فراهم می کنند بعد خداوند آن را صحنه آزمایش قرار می دهد؟

خداوند ، علت العلل است. اما این به معنی نیست که خداوند " جنگ افروزی " می کند و شر به پا می کند! بلکه خداوند جهان را طوری آفریده که بر اثر تزاحم و تقابل خیر و شر و سوء استفاده انسان از اختیار خود ، "جنگ" در این جهان شکل می گیرد و قابلیت وقوع دارد. این قابلیت وقوع جنگ ، به خاطر نظام خاصی است که خدا در جهان ایجاد کرده: هدایت پیامبران ، اختیار انسان در انتخاب راه حق یا راه باطل ، فرصت دادن به انسان ، ...
طبق توحید افعالی ، همه چیز ، حتی این جنگ ، از ناحیه خداست.

برخی شرها در جهان وجود دارند. البته " شر" ، " وجود" به معنای فلسفی آن ، ندارد زیرا بازگشت شرور به امور عدمی است. اما در "فلسفه پیدایش یا وجود شرور" بیان می شود که حکمتهایی از قبیل امتحان انسان و ابتلای او و زمینه سازی برای رشد او و ... برای این شرور وجود دارد. پس حکمت خدا ، بروز و ظهور آنها را لازم دانسته است و نظام جهان را طوری تعیین فرموده که اتینها زمینه بروز داشته باشند. البته نه مستقیما توسط خدا. بلکه بر اساس سبب و وسایل.

روح بخش;703621 نوشت:
خداوند همه فسادهای در زمین را - اعم از خشکل سالی ها و بیماریها و جنگها و نزاعهای بین انسانها و غیره را - نتیجه اعمال خود انسان می داند:
ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ (روم: 41)

بله درست است. اما به دو نکته توجه شود:
آنچه نتیجه اعمال انسان است ، در نهایت ، علت العلل آن ، همان خداست.

مثال دیگر:
منظور شما از "اعمال خود انسان" چیست؟ منظورتان ، " یک فرد معین و متشخص انسان" مثل زید یا عمر است؟ یا منظورتان " نوع " انسان است؟

اگر جنگی شکل بگیرد ، فرضا این جنگ, زمینه امتحان می شود برای زید. اما این جنگ ، عواقب کارهای زید نبوده است! عواقب کارهای " انسان " های دیگری بوده است.

رهروی شهدا;703711 نوشت:
نکته مهم دیگر:
منظور شما از اینکه "انسان" توسط عواقب کارهای خودش مورد امتحان قرار میگیرد چیست؟ منظورتان ، " یک فرد معین و متشخص انسان" مثل زید یا عمر است؟ یا منظورتان " نوع " انسان است؟

اگر جنگی شکل بگیرد ، فرضا این جنگ, زمینه امتحان می شود برای زید. اما این جنگ ، عواقب کارهای زید نبوده است! عواقب کارهای " انسان " های دیگری بوده است.

سلام علیکم
بحث در این است که آیا خداوند برای انسان مشکل می سازد تا او را امتحان کند مثل آموزشهای نظامی که عمدا موانع ایجاد می کنند تا فرد ورزیده شود برای صحنه واقعی جنگ و یا نه موانعی که در زندگی برای انسان هست صحنه آزمون اوست. جال چه خود زید این موانع را بوجود آورده است و یا توسط عمرو برای او ایجاد شده است و یا طبیعت این مصیبت را برایش فراهم نموده است!
عرض کردیم خداوند برای انسان مشکلی را بوجود نمی آورد! هر چند خداوند می تواند جلوی بروز مشکلات را بگیرد ولی در بسیاری از اوقات این کار را نمی کند تا انسانها آزموده شوند!

روح بخش;703722 نوشت:
بحث در این است که آیا خداوند برای انسان مشکل می سازد تا او را امتحان کند
بله می سازد. البته این کار را مستقیما انجام نمیدهد. بلکه با واسطه و سبب انجام میدهد. خداوند دنیا را طوری آفریده است که مشکلاتی مثل گرسنگی ، تشنگی و ... در آن قابلیت وقوع دارند. اینها بر اساس حکمت است و نهایتا همه آنها "خیر" هستند.داستان معروفی است گرچه شاید داستان است ولی مناسب است:خداوند که عزراییل را مامور قبض روح افراد کرد ، عزراییل عرض کرد: خدایا! بندگانت مرا دشمن خواهند داشت و از من بدشان می آید و ...خدا فرمود: سبب مرگ هر یک از بندگانم را چیزی تعیین می کنم ( تصادف ، بیماری ، جنگ ،... ) کسی به تو فکر نخواهد کرد.

روح بخش;703621 نوشت:
در این آیه که از پیروزی در جنگ بدر سخن به میان آمده است مسلمین را هشدار می دهند که این پیروزی سرمستتان کند زیرا این خداوند بوده است با کمک فرشتگانش شما را در این جنگ پیروز ساخته است پس با انتساب این پیروزی به خداوند از این آزمون سربلند بیرون آیید!
چنانکه در آیه دیگر می فرماید:
ما أَصابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ (نساء: 79)
*
ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذيقَهُمْ بَعْضَ الَّذي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ (روم: 41)

و ان تصبهم سیئة یقولوا هذه من عندک. قل کل من عند الله. فما لهولاء القوم لا یکادون یفقهون حدیثا
نسا - 78

همه چیز ( کل ) من عند الله است. اما هر چیزی از این همه چیز ، مستقیما به خدا وصل نیست و واسطه ها و سببهایی دارد. لذا در آیه بعد ، نظر به سبب است نه مبدآ و منشأ اصلی. و می فرماید: ما اصابک من سیئة فمن نفسک.

توجه به سبب ، که از مختصات این جهان است ، نباید باعث شود که آن مشکل ( سیئه ) را من عند الله ندانیم.

هو الغالب

با سلام و عرض ادب

1-الان شما بهتره کاملا ارامش خودتون رو حفظ کنید و شاد باشید تا بچتون اسیبی نبینه

2-بهتره به شوهرتون هم زیاد گیر ندید که برو کار پیدا کن ... شما هر چقدر اروم و ساکت باشید خواهید دید که اون بیشتر به فکر شما و بچش خواهد بود ........ ( در همه امور این سکوت رو بنده

خودم تجربه کردم)

3-به خدا توکل کنید و همیشه خداوند مهربان رو کنار خودتون حس کنید و بدونید که مشکلات شما در مقابل خداوند عظیم چیزی نیست و شرایط همیشه یک جور ثابت نمیمونه

4-سعی کنید با شوهرتون محبت امیز رفتار کنید و .... این رو بدونید که شوهرتون شاید خودش رو به بیخیالی بزنه ولی تو درون خودش 100% درگیر هست

(مردها معمولا تو مشکلات ظاهرا خودشون رو میزنن به بیخیالی و این یک روند طبیعی هست چون اگه اینطور نشه انسان از بین میره به دلیل ازدیاد مشکل)

6- در سختی ها هست که انسان خودش رو نشون میده و از امتحان الهی قبول میشه والا همه تو اسایش و راحتی خوبن... مهم اینه که تو سختی ادم ریلکس باشه

7-در ضمن نگران بچتون نباشید و به خدا بسپارینش و البته میتونید به درمانگاه هادولتی که رایگان هست رجوع کنید

انَّ مع العُسرِ یُسرا = همانا با هر سختی ,اسانی هست

هنگام تنگ دستی , در عیش و کوش و مستی ----------- کین کیمیای هستی قارون کند گدا را

چه بسا کار فرو بسته ای که با صبر گشوده شود:Gol:

رهروی شهدا;703724 نوشت:
بله می سازد. البته این کار را مستقیما انجام نمیدهد. بلکه با واسطه و سبب انجام میدهد. خداوند دنیا را طوری آفریده است که مشکلاتی مثل گرسنگی ، تشنگی و ... در آن قابلیت وقوع دارند. اینها بر اساس حکمت است و نهایتا همه آنها "خیر" هستند.داستان معروفی است گرچه شاید داستان است ولی مناسب است:خداوند که عزراییل را مامور قبض روح افراد کرد ، عزراییل عرض کرد: خدایا! بندگانت مرا دشمن خواهند داشت و از من بدشان می آید و ...خدا فرمود: سبب مرگ هر یک از بندگانم را چیزی تعیین می کنم ( تصادف ، بیماری ، جنگ ،... ) کسی به تو فکر نخواهد کرد.

سلام علیکم
دلیلتان برای ادعایی که می کنید چیست؟

monji-sec;702443 نوشت:
اینا آزمایش الهیه!
اگر یک ایرانی یا مسلمان دچارش بشه میگن این از فضل پروردگارم هست و میخواهد مرا آزمایش کند

درسته
دیگه چرا میخندی؟
بلا برای انبیا درجه است
برای مومنان امتحان
برای غیر مسلمانان عذاب

mousavi928;703887 نوشت:
درسته
دیگه چرا میخندی؟
بلا برای انبیا درجه است
برای مومنان امتحان
برای غیر مسلمانان عذاب

!!!!!!!!!!!!

ما نمیتونیم بگیم زلزله بم آزمایش الهیه!
سونامی ژاپن عذاب الهی! هیچوقت همچین حقیو نداریم!

خوزستان خاک میبارید از آسمون! اخبار گو میگه خوزستان باز بوی کربلا گرفت:Moteajeb!: مردم از الودگی و خاک دارند میمیرند این اقا.......

رهروی شهدا;703729 نوشت:
و ان تصبهم سیئة یقولوا هذه من عندک. قل کل من عند الله. فما لهولاء القوم لا یکادون یفقهون حدیثا
نسا - 78

همه چیز ( کل ) من عند الله است. اما هر چیزی از این همه چیز ، مستقیما به خدا وصل نیست و واسطه ها و سببهایی دارد. لذا در آیه بعد ، نظر به سبب است نه مبدآ و منشأ اصلی. و می فرماید: ما اصابک من سیئة فمن نفسک.

توجه به سبب ، که از مختصات این جهان است ، نباید باعث شود که آن مشکل ( سیئه ) را من عند الله ندانیم.

سلام علیکم
این که خداوند سبب هر چیزی است که بحثی نیست! ما هم همین را می گوییم! خداوند می تواند جلوی بروز مشکلی را بگیرد همچنان که معجزه ای میشود و مریضی شفا پیدا می کند ولی قانون جهان را بر این گذاشته است که انسان عکس العمل کارهایشان را ببیند ولی درب دعا را هم باز گذاشته است تا اسنان از او بخواهد که مستقیم اعمال قدرت کند! و توصیه به دعا یکی از آزمونهای خداوند است!

سلام

monji-sec;703892 نوشت:
!!!!!!!!!!!!

ما نمیتونیم بگیم زلزله بم آزمایش الهیه!
سونامی ژاپن عذاب الهی! هیچوقت همچین حقیو نداریم!

خوزستان خاک میبارید از آسمون! اخبار گو میگه خوزستان باز بوی کربلا گرفت مردم از الودگی و خاک دارند میمیرند این اقا.......

همه چی رو قاطی پاتی نکنید!
در روایت داریم که فرضا اگر زنا در ملا عام رخ دهد مرگ ناگهانی (مانند تصادف) زیاد می شود
یا اگر امر به معروف و نهی از منکر از بین برود زلزله زیاد می شود
و...

mousavi928;703897 نوشت:
سلام

همه چی رو قاطی پاتی نکنید!
در روایت داریم که فرضا اگر زنا در ملا عام رخ دهد مرگ ناگهانی (مانند تصادف) زیاد می شود
یا اگر امر به معروف و نهی از منکر از بین برود زلزله زیاد می شود
و...

شما سواش کن:Nishkhand:
من منظورم اون قضیه بود ک کم هم نیست!
تا اخبار ی زلزله امریکا نشون میده ده نفر میگن ببین بلاد کفر! یکی نمیگه طبیعیه! روی خط زلزلس شاید!هزاران دلیل دیگه!

سلام علیکم
ضمن تبریک به متاسبت فرزند دار شدن برای سرباز امام زمان شدن او باید صبور باشید و مشکلات را با روش های صحیح حل مسئله که امروزه در کتاب پنجم دبستان هم وجود دارد حل کنید
سرزنش شخص شکست خورده صحیح نیست مخصوصا آنکس که آموزشی برای مقابله با شکست و بیکاری نداشته است
شاید ایشان افسره باشد که درمان آن سرزنش نیست بلکه مشورت با مشاور متدین است تا واقیات زندگی را بپذیرد و کار جدیدی شروع کند

چند پیشنهاد:
1- ابتدا رابطه خود با همسرتان را گرم کنید ابتدا عیوب خود را در برخورد با همسر برطرف کنید.
برای اینکار از همسر بخواهید کتاب زیر را برای شما تهیه کند. ولی به او نگویید که آنرا بخواند فقط در معرض دید او قرار دهید تا با لطف خدا آنرا مطالعه کند
اگر ایشان نخرید، خودتان بخرید و مطاله و سپس در اتاق خواب یا هال قرار دهید

همسر دوست داشتنی؛راهکارهای عملی پیامبر و اهل بیت(ع)درباره زیبا کردن زندگی زناشویی

این کتاب زن و مرد را با زیبایی های زندگی زناشویی آشنا کرده و از این راه به تقویت بنیان خانواده کمک می کند. در این کتاب ضمن بهره گرفتن از مباحث روز روانشناسی روابط زناشویی، آموزه های زیبایی را برای شما روایت می کند که در سخنان پیامبر و اهل بیت(ع) به آن اشاره شده است.

نویسنده:مهدی خدّامیان آرانی
ناشر:انتشارات وثوق

2- کتب شامل مباحث تحمل سختی و فقر را به ایشان ندهید. بلکه کتب زندگی مردان سخت کوش، مدیریت خانواده، و مدیریت بحران در زندگی را به او هدیه دهید و خودتان هم بخوانید.

3- کتاب مطالعات اجتماعی پنجم در سال 1394 را تهیه و روش حل مسئله را بخوانید و در معرض دید همسرتان قرار دهید

4- از سریال و فیلم بیهوده اجتناب کنید. در عوض دنبال نکات معنوی زمان بارداری باشید مثل این:

http://zendegiebarani.blogfa.com/post/18

5- فقط به کمک یک مشاور امین برای رفع افسردگی او و شروع هر کاری غیر از خانه‌نشینی اقدام کنید
اگر مشاور گفت افسردگی ندارد راهکار تشویق او به تحصیل رزق حلال ولو کم را بخواهید( با پافشاری صحیح تا حصول نتیجه!! چگونه؟)

6- روزانه زیارت عاشورا بخوانید برای صالح شدن فرزند و جلب روزی در حد کفاف! بسیار مجرب است( حداقل تا پایان بارداری)
سوره محمد و یوسف را بخوانید و به سیب و به بدمید و نوش جان کنید در زیبایی خلق و خوی بچه موثر است
تا چهارماهگی روزانه کمی کندر برای هوش بچه بخورید
هفتگی برنامه زیارت جامعه و توسل و حدیث کساء داشته باشید
نماز اول وقت و قرآن خواندن با تامل برای سلامتی بچه و خودتان هر روز داشته باشید
برنامه تغدیه صحیح از پزشک بخواهید با همین امکانات مالی که دارید
موضوع بارداری را به بقیه اطلاع دهید تا از تجربیات آنها استفاده کنید و خود را تنها ندانید

7- توکل به خدا داشته باشید( یعنی تلاش مجاهدانه در راه هدف مقدس (مادر شدن و همسرداری) و واگذاری نتیجه تلاش به خداوند نه به آنچه که خودمان انتظار داریم)

موفق باشید

رهروی شهدا;703724 نوشت:

روح بخش;703886 نوشت:
سلام علیکم
دلیلتان برای ادعایی که می کنید چیست؟

سلام بر شما استاد عزیز

ببینید ، به نظر حقیر :
1- جز " خیر " ، چیزی از خداوند صادر نمی شود.
2- " شر " ، جنبه " عدمی " دارد و حظی از وجود به صورت ثبوتی ندارد.
3- هر " سختی " ، "شر" نیست. مثال:
در مورد ماجرای مومن آل فرعون ، قرآن مجید می فرماید:
و أفوض آمری الی الله إن الله بصیر بالعباد فوقاه الله سیئات ما مکروا
مومن آل فرعون ، کار خود را به خدا واگذار کرد. قرآن می فرماید: " پس خداوند هم او را از عواقب بد مکر فرعونیان نگهداری و حفظ فرمود". در حالیکه طبق روایات ، فرعونیان ، این شخص را به وجه شدیدی به شهادت رساندند.

پس همیشه " خیر " ها و " نعمت ها" در قالب خوشی ها نیستند. بلکه گاهی در قالب " سختی " ها هستند.
خیر هم همیشه از جانب خداست. زیرا ما موجودات ممکن ، ماهیتمان جز " فقر ذاتی " چیز دیگری نیست و لذا چیزی از خودمان نداریم تا برای خودمان منشأ " خیر " شویم.

آیا جز ذات مطلق خداوند ، موجود دیگری می تواند بالاصاله ، منشأ " خیر " شود؟ خیر
خداوند منشأ همه خیرهاست. چه خیرهایی در قالب رفاه و آسانی ، و چه خیرهایی در قالب سختی و مشکلات. ( تأکید دوباره: هر "سختی" ، " شر " نیست).

روح بخش;703621 نوشت:
خداوند انسان را بر اساس مشکلاتی که برای انسان به علل مختلف بوجود می آید آزمایش می کند نه این خارج از این علل خود مشکلی را برای انسان بوجود بیاورد تا او را بیازماید!

روح بخش;703895 نوشت:

این که خداوند سبب هر چیزی است که بحثی نیست! ما هم همین را می گوییم! خداوند می تواند جلوی بروز مشکلی را بگیرد همچنان که معجزه ای میشود و مریضی شفا پیدا می کند ولی قانون جهان را بر این گذاشته است که انسان عکس العمل کارهایشان را ببیند ولی درب دعا را هم باز گذاشته است تا اسنان از او بخواهد که مستقیم اعمال قدرت کند! و توصیه به دعا یکی از آزمونهای خداوند است!

سخن نخستی که از شما نقل کردم ، کاش مزین به ذکر استدلال مربوطه می شد.
در اینکه انسان ، نتیجه کارهای خودش را می بیند ، هیچ حرفی نیست. جهان ، جهان عمل و عکس العمل است به طور قهری.
در اینکه راه دعا و استمداد از ذات اقدس الهی نیز باز است و این راه می تواند در امورات " تغییر " ایجاد کند هم هیچ حرفی نیست.

همان " علل مختلف " که شما می فرمایید ، منظور شریفتان ، " اسباب " است؟ و منظورتان از " خارج از این علل " ، " امر بی سبب" است؟
این که مسلم است که جهان ماده ، عالم اسباب است و چیزی بی سبب به وقوع نمی پیوندد مگر در موارد معجزه.
و معلم هم هست که تمامی " اسباب" ، بی اذن الهی کاری انجام نمیدهند و در حقیقت ، فاعل اصلی خداست. حال ما دو نگاه متفاوت داریم:
نگاه عرضی به مشکلات بکنیم و آنها را ناشی از اسباب مربوطه بدانیم ؛
یا نگاه طولی بکنیم و طبق " توحید افعالی " همه چیز را از ناحیه خداوند بدانیم؟

این دو نگاه ، منافاتی با یکدیگر ندارند.

روح بخش;703621 نوشت:
نه این خارج از این علل خود مشکلی را برای انسان بوجود بیاورد تا او را بیازماید!

اگر مقصود ، این است که خداوند ، بی سبب کاری نمی کند ، سخنی صحیح است. بالاخره همه کارهای خداوند ، معلل به عللی هستند.
اما بحث این است که آیا " این علل " ، ریشه در "عمل خود انسان" دارند؟ یا اینکه عللی هم وجود دارند که ربطی به عمل خود انسان ندارند ( و مثلاً اقتضای نظام حکیمانه جهان هستند).

رهروی شهدا;704902 نوشت:
اگر مقصود ، این است که خداوند ، بی سبب کاری نمی کند ، سخنی صحیح است. بالاخره همه کارهای خداوند ، معلل به عللی هستند.
اما بحث این است که آیا " این علل " ، ریشه در "عمل خود انسان" دارند؟ یا اینکه عللی هم وجود دارند که ربطی به عمل خود انسان ندارند ( و مثلاً اقتضای نظام حکیمانه جهان هستند).

سلام علیکم
خداوند دنیا را بگونه ای آفریده است که انسان نتیجه اعمال خود را ببیند. انسان ممکن است کار خوبی انجام داده باشد مثل آنچه اولیاء خداوند انجام می دهند ولی ممکن است این اعمال خود عکس العمل های نامطلوبی را بدنبال داشته باشد. مگر آنچه بر سر اولیاأ خداوند آمده است چیزی جز عکس العمل کارهای خوب آنها بوده است!
مجاهدات اولیاء خداوند موجب کینه توزی دشمنان خداوند می شود و همین کینه در نهایت دامن اولیاء خداوند را می گیرد.
برای آخرین بار من تأکید می کنم آنچه بر سر انسان در این دنیا می آید منتسب به عمل اوست. اعم از این که این عمل را خود او انجام داده باشد و یا دیگری! و اعم از این که این مشکل مصیائبی باشد که توسط انسان ایجاد شود و یا توسط طبیعت! و اعم از انی که عملی که عکس العمل آن نامطلوب است، عملی خوب باشد و یا بد!
و این هم همه اطلاقی که در آیه شریفه 41 سوره روم که عرض شد (ظَهَرَ الْفَسادُ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ) بدست می آید!
الان ما این بحث را نداریم که خداوند علة العلل است و مسبب الاسباب و اگر بخواهد می تواند جلوی بسیاری از بروز مشکلات را بگیرد بلکه بحث ما در این است که خداوند مشکلی را بخاطر آزمون بوجود تمی آورد!
شما اگر می خواهید بحثی دقیقا متناسب با موضوع را ادامه دهید به مورد و یا موارد نقض قانون فوق اشاره کنید و بعد بگویید در این موارد خداوند مشکلی را خارج از نظام علّی - معلولی جهان برای انسانی بوجود آورده فق بریا این که او را بیازماید!
اگر این موارد ذکر شد و تأیید گشت ما هم معتقد می شویم که مشکلات انسان دو نوع است نوعی نتیجه اعمال خود اوست و نوعی بخاطر آزمون الهی است!
و ما همچنان معتقدیم هیچ مشکلی را خداوند برای آزمون بوجود نمی آورد بلکه از مشکلاتی که وجود دارد برای آزمون بهره می گیرد!

روح بخش;704909 نوشت:

آنچه بر سر انسان در این دنیا می آید منتسب به عمل اوست. اعم از این که این عمل را خود او انجام داده باشد و یا دیگری!

پس در اینجا ، منظور از "انسان" ، "نوع" است نه "فرد".

طبیعتاً وقتی ما عرض کردیم که "زندگی" عرصه امتحان و آزمون برای انسان است ؛ اجزای " زندگی" ، مثلا جهان و همه موجودات آن از قبیل نوع بشر و ... ، ابزارهای این آزمون هستند. ما با ابزار بودن و سببیت اجزای این جهان برای آزمون انسان ، هیچ مخالفتی نداریم.
همانطور که خداوند "رزاق" است و رزق و روزی مادی انسان را برای او نازل می کند ، اما از طریق اسباب:

رهروی شهدا;703711 نوشت:
زندگی ، چیزی جز " عرصه امتحان" نیست.

روح بخش;704909 نوشت:

به مورد و یا موارد نقض قانون فوق اشاره کنید و بعد بگویید در این موارد خداوند مشکلی را خارج از نظام علّی - معلولی جهان برای انسانی بوجود آورده فق بریا این که او را بیازماید!

استاد عزیز ، بنده در کجای عرایضم گفته بودم که مشکلی خارج ازنظام علی-معلولی جهان ، برای انسان پیش می آید؟؟؟
عرض بنده در این بود که مشکلاتی که برای انسان پیش می آید همه اش ناشی از اعمال خود شخص ( به معنای فرد انسان) نیست. و ممکن است همه اش ناشی از اعمال انسانها ( به معنی نوع انسان ) هم نباشد.

ظاهراً منظور شریف حضرتعالی از اینکه "خدا مشکلی را برای آزمون به وجود نمی آورد" ، این است که " مشکلی خارج از نظام علی و معلولی و نظام سبب مند عالم ، پیش نمی آید". اگر چنین است ، بنده هم موافقم و حرفی نیست. نه فقط مشکلات ، بلکه حتی هیچ خیری و نعمتی هم خارج از نظام علی - معلولی و نظام اسباب ، برای کسی پیش نمی آید. زیرا عالم ، عالم علی-معلولی و عالم اسباب است.

اما به نظر حقیر ، بحث اینجاست که آیا سبب های این مشکل ، ناشی از اعمال بد خود انسان ( به معنای فرد ) است یا می تواند غیر از این هم باشد.

روح بخش;704909 نوشت:

بحث ما در این است که خداوند مشکلی را بخاطر آزمون بوجود تمی آورد!
شما اگر می خواهید بحثی دقیقا متناسب با موضوع را ادامه دهید به مورد و یا موارد نقض قانون فوق اشاره کنید و بعد بگویید در این موارد خداوند مشکلی را خارج از نظام علّی - معلولی جهان برای انسانی بوجود آورده فق بریا این که او را بیازماید!

آیا نقض قانون فوق ، این است که مثال بیاوریم که مشکلی خارج از نظام علی - معلولی جهان برای کسی پیش آمده است؟؟ (آنهم با وجود تأکیدات بنده بر رابطه علی و معلولی عالم)؟
یا این است که نشان دهیم سبب برخی مشکلات ( که از قاعده کلی علت و معلول و نیز نظام سبب مندی عالم تبعیت می کنند ) ، کارهای فرد انسان یا نوع انسان نیست؟

شاید این مثالها راهگشا باشد ( یقرب من وجه و یبعد من وجوه):
1- فرض بفرمایید اسلام و کلمه طیبه لا اله الا الله در سراسر گیتی حاکم شده است. هیچ فرد انسانی ، گناه انجام نمی دهد.
در این حالت ، شخصی دلبسته خانمی میشود که به لحاظ فقهی امکان ازدواج با او را ندارد. این امر ، عمل خود فرد نیست. به این معنی که غیر ارادی بوده است و ناشی از نگاه حرام و .. نبوده است. خوب ، این یک مشکل است و زمینه ساز آزمون برای این شخص می باشد که قلب خود را از محبتهای نادرست پاک کند.

2- شخصی دچار گرسنگی شدید می شود ( عمل ارادی شخص نیست - اقتضای نظام خلقت است) ، این امر ، زمینه این آزمون را فراهم می آورد که آیا وی به غذایی که مال خودش نیست و مال دیگران است ، دست درازی کند یا بر گرسنگی خویش صبر بورزد.

توجه کنید که "علاقه به جنس مخالف " برای هر انسان و نیز " گرسنگی" ، اقتضای نظام حکیمانه عالم هستند ، نه عمل فرد (ذاتی شیء لا یعلل).

پرسش:
حدود 3 ساله ازدواج کردم و مثل خیلی از زوجهای دیگه بحرانهای زیادی رو تا حالا گذروندم ..
خصوصاً دو بحران اقتصادی و اختلاف عقاید دینی ...
برای همین مدتیه شرایط زندگیم بهم ریخته تر شده و بشدت از نظر روحی دارم داغون میشم ..

پاسخ:

سلام خدمت شما خواهر محترم
از اعتمادتون به اين انجمن صميمانه تشكر مي كنيم.
شرايط سختي است و اين امر براي شما كه باردار هستيد و نياز به تكيه گاه عاطفي داريد سخت تر است. همين طور كه خودتان اشاره كرديد زندگي بدون بحران و مشكل وجود ندارد. برخي از اين مشكلات ناشي از بي تدبيري، مشورت نكردن، عدم تلاش و... است و برخي مشكلات از ابتدا براي امتحان الهي است. ولي در كل همه مشكلات ما را در آزمايش الهي قرار مي دهد چون خداوند از ما خواسته در حال نااميد نشويم و با صبر و مشورت و دريافت حمايت هاي اجتماعي و توكل مشكلات را حل كنيم. ما نبايد جاهايي كه مقصر هستيم را گردن خدا بيندازيم و بگوييم دستمان را نگرفت. امتحانات الهي نيز متناسب با ظرفيت ما است البته نه ظرفيت ظاهري كه ما از خودمان خبر داريم. ظرفيت واقعي كه خداوند به ما داده و گاهي با مشكلي ما را به آن ظرفيت مواجه مي كند. و از اين ديد دنيا ميدان بزرگ آزمايش است. وقتي با ظرفيت ظاهري خودمان نگاه كنيم كم مي آوريم ولي بارها با تجربه به اين مسأله رسيده ام كه چه چيزهاي كوچكي براي ما مشكل بزرگ جلوه مي كرده است و حتي الان به آن مشكل مي خنديدم.
بزرگوار! به عنوان مشاور در اين سايت با افراد زيادي سال هاي متمادي ارتباط داشته ام و بالعيان ديده ام كه دينداري و باورهاي عميق چقدر موثر است براي حفظ سلامت روان افراد. خانم هايي كه سنشان بالا رفته و شرايط ازدواج را نداشته اند، سرطاني ها، عدم باروري، مرگ همسر در جواني، مشاجرات و طلاق ها و....مشكلات بزرگي كه افراد ديندار نسبت به افرادي كه تقيد زيادي ندارند به مراتب راحت تر تحمل مي كنند. نه اين كه اين مشكلات اصلا سازمان رواني آنها را نلرزاند، ولي همين باورها براي آنها مانند ساختمان هاي محكم ضد زلزله است.
همين مشكلي را كه شما داريد به خاطر باورهاي ديني شما حجمش كاهش يافته است و اين مدد الهي است. غالب افرادي كه زود كم مي آورند و به سمت طلاق مي روند به خاطر خدا سازگاري و گذشت نمي كنند. بنابراين قدر باورهاي تان را بدانيد. بعد از مشورت و تلاش و دعايتان بگوييد:
هر چه دلم خواست نه آن مي شود
هر چه خدا خواست همان مي شود
شك به دلتان راه ندهيد راضي بودن به رضاي خدا، توجه به حال افرادي كه مشكلات پيچيده اي دارند و....كار درستي است. با ازدواج نيمي از ايمان ما حفظ مي شود بنابراين قطعا شيطان براي گرفتن اين سرمايه بزرگي با وسوسه و شك و ترديد در ذهن و قلب مان القا مي كند. بنابراين به وعده خداوند اعتماد كنيد كه هر كس تقوا پيشنه كند راه هاي گشايش از مشكلات را پيش پايش قرار مي دهد و از جايي كه تصورش را نمي كرد روزيش مي دهد.
انسان ها ظرفيتشان با هم فرق دارد به هرحال شوهر شما مدير اقتصادي منزل است وقتي با مشكل اقتصادي روبه رو مي شود اعتماد به نفسش را از دست مي دهد به خصوص اين كه در اين مشكلات فرزندي هم متولد شود. شما به عنوان فرد مذهبي به ايشان اميد بدهيد و با كاهش توقعات و جلوگيري از اسراف و جلب كمك يا قرض از اقوام نزديك، اين بحران را با كمك همسرتان مديريت كنيد. مطمئن باشيد كمي اوضاع بهتر باشد ايشان هم مثل گل شكفته مي شود.
با مشورت با شوهرتان و افراد قابل اعتماد تلاش كنيد براي ايشان كار پيدا كنيد معظل بي كاري حتي براي افرادي كه تحصيلات بالايي دارند و حتي براي برخي از پزشكان هم هست بنابراين تشويقش كنيد تا حتي كارهاي موقتي يا كم درآمد را بپذيرد و در حين آن كار دنبال كار با موقعيت بهتر باشد.
براي رسيدن به اين مقصود و بالا بردن انگيزه شوهرتان از افرادي كه با او ارتباط صميمي دارند كمك بگيريد.
در اين شرايط خودتان نيز با دوستان معنوي خودتان بيشتر ارتباط داشته باشيد. در روايت داريم مومن مانند آب گوارا است و سبب آرامش و تسكين مومن ديگر مي شود.
از فضاي معنوي ايام ماه مبارك براي آرامش مدد بگيريد. ارتباط با خدا، دعا، تلاوت كم ولي با تدبر و ذكر و ياد خدا آرامش بخش است.
به تدريج در مسير زندگي با ارتباط با افراد معنوي، خريد كتب خوب، شركت در جلسات ديني، زيارت به طور غير مستقيم باورهاي شوهرتان قوي تر كنيد.
صبر مانند دستگيره محكم است كه انسان را از پرتاب شدن به درياي طوفان نجات مي دهد و بي تابي مانند سرسره است كافي است كمي خودمان را رها كنيم بي تاب تر خواهيم شد. امام کاظم پدر بزرگوار امام رضا (عليهماالسلام) فرمودند سختی و رنج برای فرد بردبار یکی است و برای بی تاب، دوتا.[2] خداوند در قرآن فرموده در سختي و مشكلات از نماز و صبر كمك بگيريد. بزرگان گفته اند مهم ترين مصداق صبر روزه است كه اين ايام ماه مبارك ان شاالله زمينه اي براي تحمل بيشتر شما و گشايش امور خواهد شد.
-بر صفات مثبت همسرتان تمركز كنيد و از آنها نزد او نزديكان ياد كنيد. نبايد ايشان احساس كند اقتداري ندارد و سرپرست مناسبي براي اداره خانواده نيست.
- باورهاي شما از خداوند و آزمايش هاي الهي الان بايد به كارتان بيايد كه گرفتار شده ايد و گرنه قبلا محكي براي سنجش خود نداشته ايد و صرفا اندوخته هاي علمي داشته ايد.
- اين كتاب را با رجوع به سايت نويسنده مطالعه كنيد: همسر دوست داشتنی؛ راهکارهای عملی پیامبر و اهل بیت(ع)درباره زیبا کردن زندگی زناشویی. نویسنده:مهدی خدّامیان آرانی، ناشر:انتشارات وثوق. این کتاب زن و مرد را با زیبایی های زندگی زناشویی آشنا کرده و از این راه به تقویت بنیان خانواده کمک می کند. از مباحث روز روانشناسی روابط زناشویی، آموزه های زیبایی را برای شما روایت می کند که در سخنان پیامبر و اهل بیت(ع) به آن اشاره شده است.
تذكر: ‌فرموديد از سخنان كليشه اي بر حذر باشم. نمي دانم منظورتان چيست ولي گاهي دارويي براي يك مشكل وجود دارد و اين دارو تا مصرف نشود بهبودي حاصل نمي شود اميدوارم اين نوشته داروي موثري باشد به مدد الطاف الهي و عنايت ائمه عليهم السلام و تلاش خودتان.
[=Calibri]- نكات معنوي زمان بارداري را رعايت كنيد.
موفق باشيد
براي مطالعه بيشتر:

دي وي دي ، شکست و ناکامی، دکترمجد، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دي وي دي ، ناموفقيت ، دکترمجد، روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
حل مشکل: آموزش یکی از مهارت های زندگی،پدیدآورنده: مهدی صمیمی اردستانی،ناشر: قطره.
مشکلات را شکلات کنید،پدیدآورنده: مسعود لعلی،ناشر؛ بهار سبز

...................
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ (بقره / 155)
و حتما شما را به اندكى از ترس و گرسنگى و كاهشى از مال‏ها و جان‏ها و محصولات (درختان، يا ثمرات زندگى از زن و فرزند) آزمايش خواهيم نمود و شكيبايان را مژده ده

موضوع قفل شده است