صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دیگر صبر و توکلمو از دست دادم (اختلاف عقیدتی با همسر)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,356
  حضور
  202 روز 19 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61386

  دیگر صبر و توکلمو از دست دادم (اختلاف عقیدتی با همسر)
  با نام و یاد دوست


  سلام

  یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

  لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:
  سلام و خسته نباشید

  حدود 3 ساله ازدواج کردم و مثل خیلی از زوجهای دیگه بحرانهای زیادی رو تا حالا گذروندم .. سختی های اقتصادی .. مشکل با خانواده همسر.. اختلاف فرهنگ و بخصوص اختلاف عقاید با همسر و .. و ..
  همه این بحرانها گذشت و میگذره ..
  اما متاسفانه یه سری از اونها آثار و تبعات منفی و سنگینی در پی داره !
  خصوصاً دو بحران اقتصادی و اختلاف عقاید دینی ...
  برای همین مدتیه شرایط زندگیم بهم ریخته تر شده و بشدت از نظر روحی دارم داغون میشم ..

  چند ماهی هست که شوهرم بیکار شده و بخاطر سن بالای سی و نداشتن تحصیلات و از همه مهمتر راحت طلبی ، کار مناسبی پیدا نمیکنه .. و داریم توی نداری دست و پا میزنیم ... و دقیقا توی همین اوضاع من متوجه بارداری خودم شدم .. ! و بخاطر عدم پایبندی زیاد همسرم به مسائل دینی و اعتقادی از طرف ایشون نه تنها ذوق و شادی ندیدم بلکه با کفر گویی و بی توجهی و سرزنش او مواجه شدم (البته نه با تند خویی و به صورت غر زدنهای پیاپی مدوام !) جوری که حتی حاضر نیست منو دکتر ببره یا لااقل هزینه ویزیت و معاینه معمولی رو تقبل کنه و خودم تنها برم !! .. وقتی هم اصرار میکنم با اکراه قبول میکنه ... اما هنوز عملی نکرده و وعده فردا و فرداهای دیگه رو میده ..
  البته به دور از انصاف هست که بگم اگه این مشکلات مالی و اقتصادی رو نداشت حتماً کم نمیذاشت و باهام همراهی میکرد ..
  از طرفی هم چون زیاد معتقد به مسائل دینی نیست با هیچ توضیح و توجیه الهی برای فرزند دار شدن قانع نمیشه و بدتر جبهه گیری میکنه .. برای همین من دیگه سکوت میکنم و چیزی نمیگم .. اما از درون داغون میشم ..
  درست در لحظاتی که به حمایت و توجه و اشتیاقش نیاز دارم ، از همه اونا بی بهره ام ..
  اینم بگم که بیشترین ریشه این روحیه و طرز تفکر همسرم به تربیت و فرهنگ خانوادگی اون برمیگرده و متاسفانه بخاطر هم زیستی توی یه ساختمون دوطبقه تغییر که هیچ ، امید به رها شدن از بند این اصول هم دیده نمیشه ..
  جوری که باعث شده بارداری خودمو از خانوادش فعلا پنهان کنم .. چون واقعا کشش دلسوزی و ترحم و حتی عدم اشتیاقشونو ندارم و نیاز به امید و شادی دارم ..

  خب همه این اتفاقها و در کل این دوره بعد از ازدواجم باعث شده صبرمو از دست بدم .. مواقعی که بی توجهی ببینم یا به گریه کردن بیفتم و یا صدامو بالا ببرم !!! که بشدت دارم از این رفتار خودم رنج میکشم !!
  از طرفی هم چندباری که توی زندگی با تحقیق و تصمیم و توکل پیش رفتم ، زمین خوردم ...!
  نمونه های بارزش کار و انتخاب شغل چندین سال پیش (جریانش مفصله ولی همونجا استارت ترس از توکل دوباره رقم خورد برام) (البته الان دیگه شاغل نیستم و بخاطر روحیه همسرم مبنی بر اتکا به مالی به من، از همون اول زندگی ترجیح دادم خانه داری کنم . )
  و همین انتخاب همسر و شریک زندگی بود که با چشم باز اومدم جلو و واقعا هم توکل کردم .. اما خب مرد من اون چیزی نبود که نشون میداد و همه تایید میکردن !! جوری که حتی توی دوره نامزدی هم متوجه نشدم !! و بیشترین دلیلش سرپوشانی خانوادش بود !

  نکته : اینکه مرتب از خانوادش میگم دلیل بر خدای نکرده کینه و یا موضع گیری نیست .. بیشتر صرف روشن شدن مسئله هست ! دوره اختلاف با اونا خوشبختانه طی شده و الان به لطف الهی رابطه خوبی با هم داریم و علت همه این رفتارها رو نادونی و ناآگاهی اونا میدونم و نه عمد ..

  بهرحال این زمین خوردن آخری باعث شده نیروی توکلمو از دست بدم ..
  و همه این حرفها که امتحان الهی هست و شاید مصلحت بوده و توکل از جنس الهی با دنیا و دیدگاه ما متفاوته و اصلا مقصر خودم بودم و باید بیشتر تحقیق میکردم و ..و... هزارها توجیه دیگه برای حل مسئله واسه من در حد حرف و خودفریبی شده و به باور و یقینم نمیرسه ..
  تا جایی که خودمو بنده بی لیاقت الهی میدونم و کسی که صداش بالا نمیره ..
  این چندماهی که همسرم بیکار شده به هر راهی متوسل شدم .. تلاش برای تشویق پیدا کردن کار .. دعا .. توسل .. نذر ... و ...و ...
  هیچکدوم جواب نداد .. هیچکدوم ..
  همیشه فیلتر راحت طلبی همسرم و ارزیابی کارها توسط خانواده اون .. سرراهم بوده .. و در نهایت رسیدم به رها کردن و رو آوردن به تنها سلاحم ینی دعا ..
  اما نمیشه ..
  و حالا هم که بارداری شرایط خاص خودش ..

  اوایل که متوجه شدم خیلی خوشحال شدم که خداوند منو لایق مادر شدن دونسته .. و سجده شکر کردم .. اما وقتی با بی توجهی همسر و عدم خوشحالی خانواده خودم که حتی از نوع خوشبین و مومن به خیر پروردگار هستن روبرو شدم ، سردی بر من غلبه کرد و دوباره عقب نشستم .. هنوزم در درون شادم اما ترس از همه چی وجومو فرا گرفته .. ترس از بی لیاقتی در تربیت فرزند .. ترس از عدم همراهی همسرم و یک تنه بزرگ کردن تربیت اون ..
  ترس از عدم سلامت ...
  ترس از ناصالح شدنش ..

  ترس از سرزنشهای مکرر همسر بخاطر کوچکترین مسائل ...
  ترس از بی مسئولیتی اون در قبال تربیت فرزند .. و .. و .. و ..

  با این تفاسیر منم و این سوالهای بی جواب ...
  این که آیا با وجود تحقیق و تحصیل علوم دینی ، شناخت و برداشت من از خداوند و ایمان و باور و یقین غلط بوده ؟!
  آیا خواسته هایی که قسمت مادی و دنیوی اون بیش از بخش الهی و اخرویشون هست اینقدر پست و حقیر هستن که من نوعی باید چشم پوشی کرده و وجود بی ظرفیتمو تسکین بدم که "بگذر"
  چرا اکثر مواقع با وجود تحقیق و توکل ، زمین خوردن نصیبم میشه و به "مصلحت بوده" و " شاید اشتباه رفتی" و "تو چه میدونی پشت پرده چی میگذره " و .. و .. خودمو راضی کنم و با یادآوری اوضاع کسانی که شرایط بدتر دارن، صدای اعتراض و گلایه در درونمو ساکت کنم و به خودم نهیب بزنم "کفر نگو " و " مبادا گلایه کنیا ! خداوند الرحمن الراحمینه" و " توی بنده کمترین عاصی کی باشی که بخوای اعتراض کنی " و " راضی باش به تقدیر "

  نمیدونم ... خلاصه که یاس و ناامیدی گاهی سراسر وجودمو در بر میگیره ...
  این شده که صبر و توکلم کمتر شده و از اون رهای محکم و صبور گذشته خبری نیست !
  و من نمیخوام این حالتو ...

  من باید با همین زندگی و با همین همسر بسازم .. اما امید میخوام .. ایمان میخوام و نه ایمانی از جنس تسلیم و تسلیم و تسلیم ... به ایمان و باوری نیاز دارم که بهم انگیزه بده .. انرژی بده برای ادامه راه ..

  ممنون میشم راهنماییم کنید ..
  فقط جسارتا اگه ممکنه از کلمات و صحبتهای کلیشه ای بپرهیزید که دیگه دلم قانع نمیشه ..
  حقیر راه حل کاربردی میخوام ..
  خوندن و مطالعه سرنوشت بزرگانی که اکثرا از جنس مخالف حقیر بودن با تفاوت دنیای احساسی زن و مرد، زیاد بهم کمک نمیکنه .. من نیرو و انگیزه و امید و بلند شدن از جنس زنانگی میخوام ..
  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید
  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۳/۱۸ در ساعت ۰۷:۳۱

 2. صلوات ها 16


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,356
  حضور
  202 روز 19 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61386  با نام و یاد دوست


  دیگر صبر و توکلمو از دست دادم (اختلاف عقیدتی با همسر)
  کارشناس بحث: استاد حامی


 4. صلوات ها 9


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,478
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122762  سلام خدمت شما خواهر محترم
  از اعتمادتون به اين انجمن صميمانه تشكر مي كنيم.
  در نخست من يك عذرخواهي به شما بدهكارم چون سؤالات زياد بوده اين سؤال از قلم افتاده بود كه همكارم به من اطلاع دادند اين سؤال بدون پاسخ مانده است. عذرم را پذيرا باشيد.
  شرايط سختي است و اين امر براي شما كه باردار هستيد و نياز به تكيه گاه عاطفي داريد سخت تر است. همين طور كه خودتان اشاره كرديد زندگي بدون بحران و مشكل وجود ندارد. برخي از اين مشكلات ناشي از بي تدبيري، مشورت نكردن، عدم تلاش و.. . است.
  و برخي مشكلات از ابتدا براي امتحان الهي است. ولي در كل همه مشكلات ما را در آزمايش الهي قرار مي دهد چون خداوند از ما خواسته در حال نااميد نشويم و با صبر و مشورت و دريافت حمايت هاي اجتماعي و توكل مشكلات را حل كنيم.
  ما نبايد جاهايي كه مقصر هستيم را گردن خدا بيندازيم و بگوييم دستمان را نگرفت. امتحانات الهي نيز متناسب با ظرفيت ما است البته نه ظرفيت ظاهري كه ما از خودمان خبر داريم. ظرفيت واقعي كه خداوند به ما داده و گاهي با مشكلي ما را به آن ظرفيت مواجه مي كند. و از اين ديد دنيا ميدان بزرگ آزمايش است. وقتي با ظرفيت ظاهري خودمان نگاه كنيم كم مي آوريم ولي بارها با تجربه به اين مسأله رسيده ام كه چه چيزهاي كوچكي براي ما مشكل بزرگ جلوه مي كرده است و حتي الان به آن مشكل مي خنديدم.
  بزرگوار! به عنوان مشاور در اين سايت با افراد زيادي سال هاي متمادي ارتباط داشته ام و به العيان ديده ام كه دينداري و باورهاي عميق چقدر موثر است براي حفظ سلامت روان افراد. خانم هايي كه سنشان بالا رفته و شرايط ازدواج را نداشته اند، سرطاني ها، عدم باروري، مرگ همسر در جواني، مشاجرات و طلاق ها و....مشكلات بزرگي كه افراد ديندار نسبت به افرادي كه تقيد زيادي ندارند به مراتب راحت تر تحمل مي كنند. نه اين كه اين مشكلات سازمان رواني آنها را نلرزاند ولي همين باورها براي آنها مانند ساختمان هاي محكم ضد زلزله است.
  همين مشكلي را كه شما داريد به خاطر باورهاي ديني شما حجمش كاهش يافته است و اين مدد الهي است. غالب افرادي كه زود كم مي آورند و به سمت طلاق مي روند به خاطر خدا سازگاري و گذشت نمي كنند. بنابراين قدر باورهاي تان را بدانيد. بعد از مشورت و تلاش و دعايتان بگوييد
  هر چه دلم خواست نه آن مي شود
  هر چه خدا خواست همان مي شود
  شك به دلتان راه ندهيد راضي بودن به رضاي خدا، توجه به حال افرادي كه مشكلات پيچيده اي دارند و....كار درستي است. با ازدواج نيمي از ايمان ما حفظ مي شود بنابراين قطعا شيطان براي گرفتن اين سرمايه بزرگي با وسوسه و شك و ترديد در ذهن و قلب مان القا مي كند. بنابراين به وعده خداوند اعتماد كنيد كه هر كس تقوا پيشنه كند راه هاي گشايش از مشكلات را پيش پايش قرار مي دهد و از جايي كه تصورش را نمي كرد روزيش مي دهد.
  انسان ها ظرفيتشان با هم فرق دارد به هرحال شوهر شما مدير اقتصادي منزل است وقتي با مشكل اقتصادي روبه رو مي شود اعتماد به نفسش را از دست مي دهد به خصوص اين كه در اين مشكلات فرزندي هم متولد شود. شما به عنوان فرد مذهبي به ايشان اميد بدهيد و با كاهش توقعات و جلوگيري از اسراف و جلب كمك يا قرض از اقوام نزديك، اين بحران را با كمك همسرتان مديريت كنيد. مطمئن باشيد كمي اوضاع بهتر باشد ايشان هم مثل گل شكفته مي شود.
  با مشورت با شوهرتان و افراد قابل اعتماد تلاش كنيد براي ايشان كار پيدا كنيد معظل بي كاري حتي براي افرادي كه تحصيلات بالايي دارند و حتي براي برخي از پزشكان هم هست بنابراين تشويقش كنيد تا حتي كارهاي موقتي يا كم درآمد را بپذيرد و در حين آن كار دنبال كار با موقعيت بهتر باشد.
  براي رسيدن به اين مقصود و بالا بردن انگيزه شوهرتان از افرادي كه با او ارتباط صميمي دارند كمك بگيريد.
  در اين شرايط خودتان نيز با دوستان معنوي خودتان بيشتر ارتباط داشته باشيد. در روايت داريم مومن مانند آب گوارا است و سبب آرامش و تسكين مومن ديگر مي شود.
  از فضاي معنوي ايام ماه مبارك براي آرامش مدد بگيريد. ارتباط با خدا، دعا، تلاوت كم ولي با تدبر و ذكر و ياد خدا آرامش بخش است.
  به تدريج در مسير زندگي با ارتباط با افراد معنوي، خريد كتب خوب، شركت در جلسات ديني، زيارت به طور غير مستقيم باورهاي شوهرتان قوي تر كنيد.
  صبر مانند دستگيره محكم است كه انسان را از پرتاب شدن به درياي طوفان نجات مي دهد و بي تابي مانند سرسره است كافي است كمي خودمان را رها كنيم بي تاب تر خواهيم شد. امام کاظم پدر بزرگوار امام رضا عليهماالسلام فرمودند سختی و رنج برای فرد بردبار یکی است و برای بی تاب، دوتا.[2] خداوند در قرآن فرموده در سختي و مشكلات از نماز و صبر كمك بگيريد. بزرگان گفته اند مهم ترين مصداق صبر روزه است كه اين ايام ماه مبارك ان شاالله زمينه اي براي تحمل بيشتر شما و گشايش امور خواهد شد.
  تذكر:‌فرموديد از سخنان كليشه اي بر حذر باشم. نمي دانم منظور چيست ولي گاهي دارويي براي يك مشكل وجود دارد و اين دارو تا مصرف نشود بهبودي حاصل نمي شود اميدوارم اين نوشته داروي موثري باشد به مدد الطاف الهي و عنايت ائمه عليهم السلام و تلاش خودتان.
  موفق باشيد
  براي مطالعه بيشتر:
  http://www.askdin.com/thread46682.html
  http://www.askdin.com/thread18276.html

  ...................


  وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ (بقره / 155)

  و حتما شما را به اندكى از ترس و گرسنگى و كاهشى از مال‏ها و جان‏ها و محصولات (درختان، يا ثمرات زندگى از زن و فرزند) آزمايش خواهيم نمود و شكيبايان را مژده ده


  فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
  • نوع فایل: mp3 155.MP3 (37.2 کیلو بایت, 26 مشاهدات)


  • نوع فایل: mp3 155.MP3 (27.6 کیلو بایت, 23 مشاهدات)


  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۷/۱۶ در ساعت ۰۷:۲۶
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 14


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  745
  حضور
  13 روز 18 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3179  سلام امیدوارم که به زودی زود مشکلاتتون حل شه

  همه مشکلات یه دورانی دارن که این مشکلتون هم به لطف الهی حل خواهد شد

  الان شما تو وضعیتی نیستین که بخواین غصه بخورین

  پس فعلا به خاطر هدیه خداوند هم که شده سعی کنین غصه چیزی رو نخورین تا همه چی به روال خودش حل شه

  من نظری در مورد مشکلتون نمیخوام بدم فقط تو پستتون دیدم نوشتین

  ترس از ناصالح بودن فرزند

  من عقیده 100 در 100 دارم اگه به فرزندتون نون حلال بخورونید ... اگه حلال و حرام رو رعایت کنین فرزندتون صالح خواهد شد

  پس تو تربیت فرزندتون قبل از هر چیزی به حلال بودن درامدتون توجه کنین

  امیدوارم خدا تو این ماه مبارک درهای رحمتش رو به روی خانوادتون باز کنه


  كـــــــــاش
  قلبـــها انقدر صــــاف بــــود

  كه قبـــــل از پاييـــــن آمدن
  دستــــها

  دعــــا ها
  مستــــجاب ميــــشد

 8. صلوات ها 8


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  895
  حضور
  12 روز 19 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3609  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
  چند ماهی هست که شوهرم بیکار شده و بخاطر سن بالای سی و نداشتن تحصیلات و از همه مهمتر راحت طلبی ، کار مناسبی پیدا نمیکنه .. و داریم توی نداری دست و پا میزنیم ...
  شما میتوانید از نسخه های پیچیده شده در اینجا استفاده کنید

  http://www.askdin.com/thread49473.html

  و در این تاپیک یاد میگیرید با 100 هزار تومان زندگیتونو مدیریت کنید
  بگو چند جمعه گذشتی ز خوابت؟ چه اندازه در ندبه ها زاری یابی؟
  به شانه کشیدی غم سینه اش را؟ و یا چون بقیه تو سربار یاری؟

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,337
  حضور
  33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6141  نمیدونم بابت مشکلتون باید چیکار کنین

  فقط

  ای کاش مواظب بودین و توی این شرایط حامله نمیشدین

  حداقل تا حل شدن یه سری از مشکلات همسرتون
  .
  یا رفیق من لا رفیق له 12. صلوات ها 7


 13. #7

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  علاقه
  زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
  نوشته
  1,412
  حضور
  18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8147  نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
  ای کاش مواظب بودین و توی این شرایط حامله نمیشدین
  حالا تو این شرایط دلشو خالی نکنید
  حرف‌های امیدبخش بزنید


 14. صلوات ها 12


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۴
  نوشته
  191
  حضور
  5 روز 1 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  26
  صلوات
  817  با سلام
  دوست عزیز بعد از خوندن و عمل کردن به صحبتهای جناب "حامی" حتما به قول دوستمون "monji-sec" به تاپیکی که در مورد مدیریت اقتصادی خانواده مربوط میشه سری بزنید و از راهنمائی های دوستان استفاده کنید.
  مطمئن باشید اگر واقعا به توصیه هاشون عمل کنید نتیجه میگیرید.


 16. صلوات ها 7


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,756
  حضور
  11 روز 18 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  48
  آپلود
  141
  گالری
  208
  صلوات
  8497  نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
  این که آیا با وجود تحقیق و تحصیل علوم دینی ، شناخت و برداشت من از خداوند و ایمان و باور و یقین غلط بوده ؟!
  سلام علیکم
  فکر نکنم الان بحث غلط بودن اینهایی که گفتین باشه بلکه شما تا حالا شنا کردن را از روی کتاب آموزش شنا می خواندید و حالا باید تو دریای مواج آنچه خوانید را عمل کنید!
  توصیف ایمان به زبان و به قلم کار سختی نیست! مثل توصیف هر چیز دیگری! مثل توصیف کوه نوردی! ولی وقتی وسطای کوه می رسی تازه تردید سرات می آید که آیا واقعا کوه رفتن و قله صعود کردن اینقدر ارزش داره که من بخاطرش اینطور باید زجر بکشم؟!!
  اینها خاصیت هر عملی بعد از توصیف هر کار سختی است!
  تردید در توصیف ها هنگام عمل طبیعتا هر عمل سختی است! پس این تردیدها را نباید جدی گرفت!


 18. صلوات ها 10


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۴
  نوشته
  292
  حضور
  6 روز 3 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  971  سلام
  اول از همه سعی کنید حرص نخورید و نترسید وگرنه برای بچتون مشکل ایجاد میشه
  دوم هم به تاپیکی که آقای منجی گفتن سر بزنید

 20. صلوات ها 8


صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 11

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود