صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استادم میگوید باید با کسی ازدواج کنی که از لحاظ فکری غنی باشد

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

استادم میگوید باید با کسی ازدواج کنی که از لحاظ فکری غنی باشد

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام خدا قوت

در حال حاضر دو تا خواستگار دارم که با یکی شون حرف زدم . ایشون هم سنمه .پسر پاک و سالم و بی غل و غشیه. فقط یه مشکلی هس اینکه من به مسایل سیاسی خیلی حساسم نمیتونم بی تفاوت باشم. وایشون از این نظر خیلی ساده و بی اطلاعن . میگن مرجع شون رهبره اما فوق العاده ساده و بی تحلیلن. نسبت به مطالعه داشتن حساسم و واسم مهمه اما ایشون در حد رمان اونم قبلانا مطالعه داشتن. اما بقیه شرایط شون خوبه. معلومه ازونایین که تمایل شون به نکات مثبت زیاده. اما میگه زدواج میکنم چون دیگه تو سنشم.
    ولی نمی دونم چرا همش حس میکنم یه کمی بچه ان. برام ابهت مردانه نداره.
    با مورد دوم هنوز حرف نزدم. ایشون هم کارای ساختمونی می کنن.
    از طرفی من نیاز شدید به ازدواج دارم.
    درباره مورد اولی، نظرم کاملا مثبت نیس. اما هرچی میگردم که مورد منفی داشته باشن چیزی پیدا نمی کنم.
    همش میگم به چ دلیلی باید ردش کنم؟( نه اینکه دلم بخواد ردش کنم، نه . بخاطر عدم کششم به این شرایطه)
    از طرفی یکم از این ازدواج احساس سرخوردگی میکنم.
    من همیشه دوس داشتم با کسی ازدواج کنم که با آرمان ها و ملاک هام همراه باشه نه تنها همراه که اونم با من تلاش کنه. امامتاسفانه خواستگارام معمولا تو این شرایط نیستن و خیلی خوب باشن با آرمان هام مخالفت نمی کنن. و تو سطحی پایین تر موافقن.
    روحیه من جوریه که فردی که اطلاعات خوبی داره و رو اعتقاداتش هرچند غلط باشه می ایسته و استدلال می کنه(نه کسی که عناد داره و فقط هوچی گری میکنه) و اهمیت داره براش که راهشو با منطق انتخاب کنه ، برا همچین فردی ارزش بیشتری قایلم تا کسی که هرچند خیلی مثبت اما اهمیت نده و کم مطالعه باشه. البته منظورم این نیس که این مورد هم کاملا اینجورین ولی حرفاشون این رو نشون میداد.
    با استادمم که مشورت کردم با توجه به اینکه روحیات منو میشناسن گفتن یکم لفتش بدین بیشتر تحقیق و بررسی کنین. گفتن شما باید با کسی ازدواج کنی که از لحاظ فکری غنی باشه.
    دقیقا این مشکل منه و احساس سرخوردگیم به همین جهت بر میگرده. اینکه دارم از آرمان هام کوتاه میام حس بدی بهم میده. همیشه میخواستم با کسی ازدواج کنم که باهام پایه باشه ، رفیق راه باشه، نه صرفا ازدواج کنم برا ازدواج.
    ولی حالا همش دارم میگم اشکالی نداره میگذرم ، چون نیاز به ازدواج دارم و ازدواج به نوعی برام واجبه از طرفی سنمم داره میره بالا. بعضی اطرافیان هم میگن زیادی وسواس بخرج میدی تو انتخابو افراط می کنی و ...
    واقعا نمی دونم چیکار کنم.باور کنید دیگه خسته شدم از این روندی که 11ساله همش دارم طی می کنم.
    1-آیا من افراط می کنم که پای علایق و آرمان هام و خط قرمز هام موندم و پافشاری می کنم؟
    2-آیا ازدواج با این حس درست نیس و باید همچنان منتظر کسی بمونم که از نظر فکری باهام همراه باشه و غنی باشه و فکر و عقیده براش مهم تر باشه؟ اگه نیومد چی؟ (اطرافیان بهم میگن از بس تو جو مخالف بزرگ شدی همش زندگی رو میدون جنگ میبینی واسه همین میخوای یارکشی کنی)
    3-خود مساله ازدواج نکردن دیگه واسم خیلی مهم نیس. ینی دیگه فکر کردن بهش واسم آزار دهنده نیس. اما مشکل سر نیازم هست. سر به گناه افتادن. آیا با این وضع درسته که من خواستگاری رو به خاطر این سرخوردگی از عدم پایه بودنش ردش کنم؟ آیا این دلیل موجهی پیش خدا هست؟
    4-در مقابل این روایت ها که «اگه کسی اخلاق و ایمانش مورد تایید بود ردش نکنید که ... » چیکار کنم پس؟
    خواهش می کنم راهنماییم کنین. خیلی درگیری سختیه. من نمی دونم راه درست کدومه . اولویت کدومه؟

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

استادم میگوید باید با کسی ازدواج کنی که از لحاظ فکری غنی باشد

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 11

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    892
    حضور
    31 روز 12 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4651

سلام

در اینکه ازدواج با فردی که از هر نظر با شما تناسب دارد، خوب و عالی است، شکی نیست؛ چون هر چه تناسب دو طرف در زمینه های مختلف بیشتر باشد، سازگاری آنها با هم بیشتر و در نتیجه زندگی شان در آینده موفق تر و بهتر و راحت تر خواهد بود. اما مشکل اساسی در همین جاست که معمولا چنین اتفاقی نمی افتد؛ یعنی پیدا کردن کسی که صد در صد با شما تناسب داشته باشد خیلی بعید است. شاهد آن هم تلاش 11 ساله شما برای پیدا کردن چنین موردی است.

بنابراین در چنین شرایطی چاره ای جز گذشتن از برخی ملاک ها نیست؛ البته نه ملاک های اساسی و اصلی که اگر نباشد زندگی را مختل می کند؛ مثل تناسب اعتقادی و اخلاقی و ... . حال سوال اصلی اینجاست که آیا گذشتن از چنین ملاکی در آینده منجر به شکست در زندگی نمی شود؟

پاسخ این سوال بستگی به نوع نگاه شما به زندگی دارد. اگر نگاه شما به زندگی، آرمانی باشد و کسب هر گونه موفقیت و پیشرفت و کمال و خوشبختی را مشروط بر وجود همسری بدانید که تمام ملاک های شما را داشته باشد و هیچ اختلافی با شما نداشته باشد، قطعا با گذشتن از این ملاک ها به مشکل می خورید و دیر یا زود از انتخابی که کردید پشیمان و سرخورده خواهید شد و زندگی را به کام خود و شریکتان تلخ می کنید. حتی به نظرم با وجود چنین نگاهی، اگر ملاک های مد نظرتان هم در طرف باشد، باز هم احتمال شکست کم نیست؛ چون شما قبل از ازدواج و شروع زندگی مشترک زیر یک سقف، فقط بخش کوچکی از خصوصیات و روحیات و اخلاقیات طرف را خواهید شناخت؛ در حالی که شناخت اصلی شما بعد از چند سال زندگی مشترک شکل خواهد گرفت و آن موقع تازه به اختلاف نظرها و سلیقه ها و عقیده ها پی خواهید برد. اگر نگاه شما آرمانی باشد و کسب کمالات و خوشبختی را در گرو تام و کامل بودن همسرتان بدانید، با دیدن این اختلافات به مشکل بر می خورید.

بنابراین کاری که شما باید انجام دهید اولا پیدا کردن کسی است که بیشترین تناسب را با شما داشته باشد(می توانید با خواستگار دوم هم صحبت کنید و یا اینکه در موردش تحقیق کنید و سپس از بین این دو یکی را انتخاب کنید) و ثانیا باید نگاه خود را به زندگی کمی تغییر دهید تا بتوانید ازدواج و سپس زندگی موفقی داشته باشید. اگر بتوانید چنین کاری را انجام دهید ازدواج شما با فرد مورد نظر مانعی نخواهد داشت و خوشبخت خواهید شد. اما اگر نگاه و تفکر شما تغییر نکند و بنا باشد در زندگی با چنین فردی خود را بالاتر بدانید و فکر کنید مردانگی فقط به این است که طرف اهل مطالعه و سیاست و استدلال باشد و خوشبختی را در گرو نکاتی که گفتید بدانید، ازدواج شما با فرد مورد نظر ریسک دارد و ممکن است در آینده به مشکل بخورید.

با توضیحاتی که عرض کردم، پاسخ سوال اول و دوم روشن شد. در مورد دو سوال آخر هم باید عرض کنم اینکه این دلیل نزد خدا موجه است یا خیر، کار من نیست که پاسخ بدهم و باید یک مجتهد دینی چنین پاسخی را بدهد. اما با توجه به همین ظواهری که در دست هست؛ یعنی وجوب ازدواج برای کسی که احتمال می دهد به گناه بیفتد؛ سخت گیری نکردن در امر ازدواج؛ توصیه به گذشت و فداکاری؛ سازگاری در زندگی و ... ، می توان گفت ازدواج برای شما ترجیح دارد. البته این در صورتی است که شما به همه دستورات دینی عمل کنی؛ اما اگر این چنین نباشد و شما فقط به دستور ازدواج عمل کنی و دیگر توصیه ها را نادیده بگیری، خب طبیعی است که در زندگی با مشکل مواجه می شوی و نه تنها شما؛ بلکه همسر و فرزندانت هم در آینده به مشکل می خورند.

البته این نکاتی کلی بود که شما باید در هر انتخابی مد نظر داشته باشید؛ اما در مورد خواستگار فعلیتان نمی شود گفت مشکل فقط از نوع نگاه شماست و چه بسا رشد اجتماعی طرف در حدی نیست که شما ایشان را بالاتر از خود ببینید و بتوانید او را به عنوان همسر و تکیه گاه بپذیرید. لذا در صورتی که کلیت ایشان مورد تایید شما قرار گرفته، قبل از ازدواج حتما حضورا به یک مشاور مراجعه کنید. اگر مشکل نوع نگاه شما باشد که مشکل حل خواهد شد؛ اما اگر احساس شما واقعی و ناشی از عدم تناسب رشد عقلی و اجتماعی باشد بهتر است چنین ازدواجی صورت نگیرد.

پیروز و سربلند

ویرایش توسط امین : ۱۳۹۴/۱۱/۰۳ در ساعت ۱۶:۳۹

7. صلوات ها 12

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

الان دقیقا ما بین کدوم دوتا مقایسه کنیم!که نوشتین اولویت با کدومه!با خواستگار دومی بحرفین شاید اون از شما خوشش نیومد.هیچ وقت 100 درصد کسی را مطابق با خودت پیدا نمیکنی همیشه یه "ولی" و "اما" یی وجود داره.یعنی حاضرین مثلا یه پسر را که نه پول داره.نه قیافه.نه هیچی ولی شدیدا باهاتون پایه باشه و با عقایدتون همراه باشه و ازین نظر کاملا با شما باشه را انتخاب کنین!!
    ویرایش توسط mohsen1990 : ۱۳۹۴/۰۳/۲۲ در ساعت ۱۴:۵۴
    غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

9. صلوات ها 9

نوشته
    312
    حضور
    17 روز 10 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1181

با این آرمان فکر میکنم بهتر باشه با یه کارشناس امور سیاسی ازدواج کنین تا بتونه تحلیل های خوبی هم بهتون ارائه بده!
    خانم ها معمولا به سیاست علاقه ای ندارند باید بگم تا بحال دختر خانمی اینقدر علاقه مند به سیاست که این براش تبدیل به ملاک انتخاب همسر شده باشه ندیده بودم
    ویرایش توسط تسنیـم : ۱۳۹۴/۰۳/۲۲ در ساعت ۱۵:۲۷
    دنیا، سرنوشت، سرگذشت یا خلاصه هر چیزی که اسمش هست
    آنچه بر من گذشت مرا به اینجا رساند؛

11. صلوات ها 12

علاقه
    باشگاه
    نوشته
    649
    حضور
    11 روز 11 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2168

بسیار عجیب هستش که یه خانوم به سیاست علاقه داشته باشه این رو جدی میگم،همونجور که دوستمون هم اشاره کردن بادد تکلیف خودتون رو با خودتون مشخص کنی چون تناقض زیادی تو حرفاتون هستش،

13. صلوات ها 6

علاقه
    باشگاه
    نوشته
    649
    حضور
    11 روز 11 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2168

بنظر من ایشون هیچ خواستگاری ندارن و دچار چه جوری بگم، یه حالت اختلال فکری شدن

15. صلوات ها 3

نوشته
    49
    حضور
    1 روز 6 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    138

نقل قول نوشته اصلی توسط طاهر نمایش پست ها
    با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

بنظرم خیلی سخت میگیرین البته نظر منه

17. صلوات ها 4

نوشته
    292
    حضور
    6 روز 3 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    999

سلام
    اولا که شما با خواستگار دوم هم حرف بزن ولی در مورد خواستگار اول این رو بهت بگم که هیچوقت هیچکی کامل نیست و تو باید اون رو کامل کنی،اینطوری نیس که یه آقایی بیاد خواستگاری همه چی تموم باشه همه چی ش مث تو باشه و ...،هنر اینه که شما همسرتون رو شکل بدید،منم همین اشتباه رو کردم که سر یه مشکل کوچیک اون دختری رو که دوست داشتم رو نگرفتم و الان خیلی پشیمون م...شما اشتباه من رو تکرار نکن
    بازم میگم،هنر اینه که شما همسرتون رو شکل بدید نه اینکه همسرتون از اول کامل باشه
    موفق باشید

19. صلوات ها 5

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

نقل قول نوشته اصلی توسط amirabdi نمایش پست ها
    هنر اینه که شما همسرتون رو شکل بدید نه اینکه همسرتون از اول کامل باشه
    هنر این است که طرف مقابلتان را همانطور که هست بپذیرید و بدانید "همینه که هست...اگه می تونم تحملش کنم بسم ا... وگرنه که هیچچی"
    ممکن است انسان ها بعد از مدتی تغییر کنند اما شما قبل از ازدواج نمی توانید چنین امیدی داشته باشید و فقط به این امید، با کسی ازدواج کنید!
    شما می خوای طرفو شکل بدی و عوض کنی و تربیتش کنی؟!
    فکر کنید اگر طرف مقابل هم بخواد شمارو شکل بده چی میشه؟!
    اگر همسر شما هم به قول شما هنرمند باشه و بخواد دقیقاً همین هنر را رو شما اجرا کنه چطور؟!
    -----------------------------------------
    انصافاً فکر نمی کردم خانمی یافت شود که تا این حد به مسائل سیاسی علاقه مند است!!!
    حتی مواردی را دیده بودم که دختره خواستگارشو رد کرده به خاطر اینکه پسره زیاد اهل سیاست بوده!!!!
    الله اعلم بمن اهتدی....
    ---------------------------
    پرسشگر محترم به این نکته هم توجه نمایند که همه ی افراد متدین و مؤمن، الزاماً اهل مطالعات گسترده نیستند!
    و درواقع بیشتر مردم اصلاً اهل مطالعه نیستند!
    اما همه ی کسانی که مطالعه نمی کنند الزاماً آدم های منحرفی نیستند!
    اتفاقاً گاهی اوقات، اونایی که چهارتا کتاب، بیشتر می خونن، احساس غرور کاذب ناشی از"همه دانی" بهشون دست میده و دیگه خدارو بندگی نمی کنن!

من این احساس پرسشگر را کاملاً درک می کنم چون خودم هم بسیار اهل مطالعه ام....اما نمی تونیم انتظار داشته باشیم که همه ی اطرافیان ما هم مثل ما عمل کنن.
    همین که انسان متدین و مؤمنی است و به احکام شرعی و اخلاقیات، پایبند است و عمل می کند، شخص کمیابی است.....دیگه اگه بخوایم قدرت استدلال و فلسفه و منطق را هم به این معیار اضافه کنید خیلی دایره ی انتخاب خود را تنگ کرده اید و گزینه های خود را محدودتر ساخته اید....

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
    ویرایش توسط لبیک یا علی النقی : ۱۳۹۴/۰۳/۲۳ در ساعت ۰۰:۲۳
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

21. صلوات ها 7

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری