جمع بندی آیا چون ازدواج موقت نکردم عمرم به فنا گذشته؟

تب‌های اولیه

107 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا چون ازدواج موقت نکردم عمرم به فنا گذشته؟

سلام
شاید این سوال به نظرتون عجیب بیاد اما وقتی که تاپیک های دیگه رو خودنم این سوال برام ایجاد شد که اینکه می گن ازدواج موقت مستحبه و ثواب داره از این طرف من بیچاره که تا سن 24 سالگی روزه بی اجر گرفتم بعد از اون طرف کسی رفته ازدواج موقت کرده و هم حالشو برده و هم ثواب برده و از این طرف من خسر الدنیا و الاخره شدم و از اینکار ها نکردم عمر من به فنا گذشته و یک ریاضت بیخودی رو تحمل کردم؟ :Narahat:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیقین

سلام به شما پرسشگر گرامی

اول اینکه هیچکس از پاکدامنی ضرر نکرده و خسارت ندیده! پاکدامنی هم در دنیا و هم در آخرت، موجبات رحمت و آرامش و رستگاری است:

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ص يَقُولُ أَفْضَلُ الْعِبَادَةِ الْعَفَافُ (1)
امام صادق (علیه السلام) فرمود: امیر المؤمنین (علیه السلام) می فرمود: برترین عبادت، پاکدامنی است.

دوم اینکه به فرمایش پیامبر رحمت و مهربانی، روزه موجب سلامتی بدن است. از ایشان نقل است که فرمود: "صوموا تصحوا" (2) روزه بگیرید تا سالم بمانید. خود حضرت، دست کم سه روز در ماه را روزه مستحبی می گرفتند. (3)

سوم اینکه روزه علاوه بر سلامتی بدن، پادش اخروی هم دارد.

چهارم اینکه اصل در ازدواج، ازدواج دائم است. نوع فرمایشات قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) ناظر به ازدواج دائم است و تلاش و تأکید ویژه‌ای بر تشکیل دایمی خانواده و توجه ویژه به همسر و فرزندان شده است و در این مسأله تردیدی وجود ندارد:

عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَا بُنِیَ بِنَاءٌ فِی الْإِسْلَامِ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى مِنَ التَّزْوِیج (4)
پیامبر گرامی اسلام فرمود: هیچ بنایی در اسلام بنیان نهاده نشده که نزد خدای عز و جل، دوست داشتنی تر از بنای ازدواج باشد (به عبارت دیگر، محبوب ترین بناها نزد خداوند سبحان، ازدواج است).

اما به طور طبیعی، عده‌ای هم در جامعه وجود دارند که به هر دلیل _ مثلا فوت همسر یا نداشتن توان مالی یا نداشتن شرایط مناسب ازدواج دایم و ... _ از دسترسی به همسر دایمی محروم اند. به نظر شما، این افراد باید چکار کنند و تکلیفشان چیست؟

یا باید بگوییم: خویشتن‌داری کنند و عفاف بورزند! (که گفتنش آسان است اما غریزه سرکش، همیشه تاب این امر و نهی‌های زاهدانه را ندارد و طغیان‌ها می‌کند!)
یا باید بگوییم: شما معذور هستید و می‌توانید با انحراف اخلاقی، غریزه سرکش خود را تأمین کنید (که باطل بودن این پیشنهاد روشن است و نیاز به توضیح ندارد)
و یا این که یک راه محدود و موقت، فراروی این افراد قرار دهیم و مشکل آن‌ها را موقتا حل کنیم. این راهِ حلِ موقت و حلال، همان ازدواج موقت است که با شرایط معینی که احکامش در رساله‌های عملیه آمده، تجویز شده است. در واقع، ازدواج موقت، راه حلی موقت و درمانی کوتاه مدت است.

بنابراین خسر الدنیا و الاخرة که شما اشاره داشتید، هیچ ارتباطی با مطلبتان ندارد. به فکر همسر دایمی باشید و با تحقیق کافی، همسری پاکدامن، خوب و شایسته برای خود انتخاب نمایید و از کار و تلاش در کنار خانواده خود (همسر و فرزندان) لذت ببرید.

در پناه دانای توانا باشید.

پی نوشت
--------------------------
1- الكافی، ج 2، ص 79، ح 3
2- بحارالأنوار، ج 59، ص 267
3- به سنن النبی علامه طباطبایی، بخش آداب روزه مراجعه شود.
4- من‏ لایحضره ‏الفقیه، ج 3، ص 383، ح 4343

منافاتی با پاکدامنی که کارشناس فرمودند نداره.
به ذائقت بستگی داره اگه رهبانیت دوست داشته باشی بهتره دنبال ازدواج دائم هم نکنی یا فقط برای تولید نسل به همسرت نزدیک بشی
البته طردش به حس دینی نزدیکتره همون طور که در خیلی از ادیان هم همینطوریه.

ولی اگه انسان دوست داشته باشه با کسی متعه کنه هم هیچ اشکالی نداره. ثواب هم داره

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]سلام علامت سوال جان

احساس می کنم مثل من یه دانشجویی یا فارغ التحصیل هستی که از بابت فراهم نشدن شرایط اعصاب مصاب برات نمونده...

اولویت اول ازدواج دائمه... حوصله توضیح دادن هم ندارم.... می خوای قبول کن.. نمی خوای هم قبول کن!!:khandeh!:[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]البته فکر می کنم منظورتون از روزه بی اجر ، همین صبری هست که تا الان داشتین نه خود روزه...:ok:

خوب برو زن بستون:hamdel:

یکی نستون .. دو بستون....:khandeh!:

و......[/]

24 سال که هنوز خوبه من که 28 سالمه و مثل شمام
میشناسم کسایی رو که 34 سال دارن و اینجورین

به فنــــــــــــــــــــــا رفتیم
ما در فقر مـــــــــــــــــطلـق زیست میکنم
زندگی تــــــک زیستی

این تاپیک رو هم مطالعه بفرمایید:
http://www.askdin.com/thread2683.html

بسم هم سلام اعمالتون بی پاسخ نخواهد ماند ولی انتخاب با شماست که یک زندگی سرشار از معنویت داشته باشید و به درجات بالاتر مثل افرادی چون ایت الله بهجت برسید(که صد البته سخته و یک نفس بسیار قوی ای میخواد) یا نه یه زندگی که همش مشغولتون کنه و موقتا ازش لذت ببرید ... در مورد اولی اگاهی خیلی بیشتر هست ولی انتخاب با شماست. در پناه حق و حقیقت

???;686283 نوشت:
سلام
شاید این سوال به نظرتون عجیب بیاد اما وقتی که تاپیک های دیگه رو خودنم این سوال برام ایجاد شد که اینکه می گن ازدواج موقت مستحبه و ثواب داره از این طرف من بیچاره که تا سن 24 سالگی روزه بی اجر گرفتم بعد از اون طرف کسی رفته ازدواج موقت کرده و هم حالشو برده و هم ثواب برده و از این طرف من خسر الدنیا و الاخره شدم و از اینکار ها نکردم عمر من به فنا گذشته و یک ریاضت بیخودی رو تحمل کردم؟ :Narahat:

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
:ok:سلام:ok:
برو ازدواج دائم کن مگو چیست ازدواج .......... که خیلی خوب است ازدواج:Nishkhand:
ما اعمال مستحبی زیاد داریم.هرکس به مقتضای نیازش اونا رو انجام میده.
ولی بنظرم بهترین عمل مستحبی که اگر انجامش ندیم ضرر کردیم
نماز شب باشه.
نماز شب بر پیامبر واجب بوده.مومنین هم بهتره به
نماز شب مبادرت ورزند.(یکی باید این و به خودم بگه:Nishkhand:)

???;686283 نوشت:
شاید این سوال به نظرتون عجیب بیاد اما وقتی که تاپیک های دیگه رو خودنم این سوال برام ایجاد شد که اینکه می گن ازدواج موقت مستحبه و ثواب داره از این طرف من بیچاره که تا سن 24 سالگی روزه بی اجر گرفتم بعد از اون طرف کسی رفته ازدواج موقت کرده و هم حالشو برده و هم ثواب برده و از این طرف من خسر الدنیا و الاخره شدم و از اینکار ها نکردم عمر من به فنا گذشته و یک ریاضت بیخودی رو تحمل کردم؟

با وجود حسناتی که الان برای صیغه و ازدواج موقت برشمردند شما خیلی ضرر کردید که بیست و چهار سال از این نعمت خود رو محروم کردید
و به عفت و پاکدامنی خالی دست زدید در حالی که این عفت رو میشد با ازدواج موقت هم حفظ کرد !!!!!

شما سراغ ازدواج موقت برو ولی موقع خواستگاری انشاله برای ازدواج دائم ( البته اگر لذت موقت و تند تند عوض کردن همبسترهای جدید بزارن) هیچ وقت انتظار نداشته باشه دختری رو انتخاب کنی که برای حفظ پاکی و عفتش چندین سال خودش رو از ازدواج موقت و صیغه محروم کرده باشد در حالی که همون لذتی که تو میتونی ببری اونم میتونست به اونم حق بده که اگر ازدواج موقتی داشته تنها برای بهره مندی از حلال خدا بوده نه چیز دیگه

اگه این دید رو نسبت به همسر آینده ات میتونی داشته باشی بسم اله

???;686283 نوشت:
سلام

بسم الله ... الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
نه برادر نگران نباشید، این ریاضت بی‌خود را فرهنگ اشتباه جامعه به شما تحمیل کرده است و در این ظلمی که به شما شده است ایشان مسؤول هستند و اگر در این کار آگاهانه نقشی داشته باشند مؤاخذه هم خواهند شد بخاطر حق‌الناسی که به گردن دارند و بندگان خدا را بدون جهت به سختی انداخته‌اند ... اینکه به شما و به بسیاری از دختران و پسران جوان ما در جامعه ظلم شده است شکی نیست، هم از این جهت که این سنت اسلامی تعطیل شده است و هم از جهات دیگری مثل بالا بردن سن ازدواج و سخت کردن شرایط ازدواج دائم ... تمامی کسانی که نقشی در این به انحراف کشاندن عرف جامعه داشته‌اند در ظلم به شما دست داشته‌اند ...
یا علی علیه‌السلام

???;686283 نوشت:
سلام
شاید این سوال به نظرتون عجیب بیاد اما وقتی که تاپیک های دیگه رو خودنم این سوال برام ایجاد شد که اینکه می گن ازدواج موقت مستحبه و ثواب داره از این طرف من بیچاره که تا سن 24 سالگی روزه بی اجر گرفتم بعد از اون طرف کسی رفته ازدواج موقت کرده و هم حالشو برده و هم ثواب برده و از این طرف من خسر الدنیا و الاخره شدم و از اینکار ها نکردم عمر من به فنا گذشته و یک ریاضت بیخودی رو تحمل کردم؟

دوست گرامی

همه اینها که میان از ازدواج موقت دم می زنند بیشترشون نه ازدواج مجدد کردند و نه دو همسر دارند
فقط میان اینجا به قول خودشون می خوان از حکم خدا دفاع کنند
عالم بی عمل به چه ماند ... به زنبور بی عسل :Nishkhand:
پس نگران نباش از چیزی عقب نیستی :Nishkhand:
از شهوت رانی عقب نیستی :ok:
حالا از اینها گذشته ازدواج موقت فعلا در جامعه ما اینقدر دردسر داره
که بهتره همون که انجام ندادی
وگرنه با کلی مشکلات عاطفی و تنوع طلبی و پیدا نشدن همسر خوب برای اینده ات مواجه می شدی
چون که هر دختر خوبی اگر بفهمد قبلا ازدواج موقت کرده ای هر گز باهت ازدواج دائم نمی کند

باء;689225 نوشت:
نه برادر نگران نباشید، این ریاضت بی‌خود را فرهنگ اشتباه جامعه به شما تحمیل کرده است و در این ظلمی که به شما شده است ایشان مسؤول هستند و اگر در این کار آگاهانه نقشی داشته باشند مؤاخذه هم خواهند شد بخاطر حق‌الناسی که به گردن دارند و بندگان خدا را بدون جهت به سختی انداخته‌اند ... اینکه به شما و به بسیاری از دختران و پسران جوان ما در جامعه ظلم شده است شکی نیست، هم از این جهت که این سنت اسلامی تعطیل شده است و هم از جهات دیگری مثل بالا بردن سن ازدواج و سخت کردن شرایط ازدواج دائم ... تمامی کسانی که نقشی در این به انحراف کشاندن عرف جامعه داشته‌اند در ظلم به شما دست داشته‌اند ...

جناب باء چرا اقدام به ترساندن میکنید مگه من چی گفتم
میخوام استارتر محترم همین حق رو به دختری که قراره روزی همسر ایشان بشن بدهد
نه اینکه خودشون به مراتب از صیغه و متعه استفاده کند چون حلال خداست تا مباد ایشان برای حفظ عفت و پاکیشان متحمل سختی شوند
وقتی نوبت به زن گرفتنش هم که شد یکی از شرایط سخت و سفتش باکره بودن و دست نخوردگی دختر باشه
گناهش هم گردن خودش من فقط نظر دادم و واقعیت رو گفتم مانع که نشدم اصلا نمیتونم برم جلوی ایشان رو بگیرم
همین که این حق رو برای دختر هم قائل شوند و باکره بودن دختر رو چون مقدسات نپرستند برای ما کافی ست
در ضمن بالا رفتن سن دختران و پسران ربطی به صیغه ندارد صیغه این شرایط رو بدتر هم میکنه
الان تمایلی به ازدواج ندارند چه برسه به اینکه به صیغه روی آورند تنوع طلبی حاصل از صیغه میتونه مشکل سازتر بشه

???;686283 نوشت:
سلام

شاید شما احساس می کنی اگه بخوای صیغه کنی یه ماه منیر، شکر پنیر گیرت میاد.
به فکر نون باش که خربزه آبه. تو برای زنهای صیغه ای مثل یه هلو می مونی و برعکسش غلطه.

می دونم اگر بخوای ازدواج کنی و یکی همسن و سال خودت رو داشته باشی، باید پیرت در بیاد ولی اصلا فکر نکن که با صیغه ی یک زن 30 به بالا ارضا میشی!!!

فقط تنها اتفاقی که می افته اینه که از جنس زن بدت میاد و فکر می کنی همه همین تیپ و همین طوری ان. چون الان فرقس بین یه زن 40 ساله با دختر 19 ساله نیست و همه ی قیافه ها مثل همه

درد دل: یعنی من نمی دونم مسئولین (اختلاس گرها و مفسدین رو می گم)، اون ور آبی ها، این ور آبی ها و همین پدر و مادرهای ما چجوری و با چه رویی می خوان در محضر خدا واستن و برای کارهایی که کردن جواب بیارن. یک جوان 24 ساله در اوج جوانی باید به فکر تخلیه ی خودش از راه هایی که برای سنین 50 به بالاست باشه، ولی جرات نکنه در خونه ی یه دختر دار رو بزنه:geryeh::geryeh:

**گلشن**;689234 نوشت:
از شهوت رانی عقب نیستی

:spam::spam::spam::spam::spam:

شبـنم;689243 نوشت:
الان تمایلی به ازدواج ندارند

:Khandidan!::Khandidan!::Khandidan!::Khandidan!::Khandidan!:

**گلشن**;689234 نوشت:
چون که هر دختر خوبی اگر بفهمد قبلا ازدواج موقت کرده ای هر گز باهت ازدواج دائم نمی کند

سلام علیکم خواهر خوبم
برای چه دختر خانم ازدواج نمیکند! به نظر بنده اگر دختر خانمی بفهمد خواستگارش برای به گناه نیفتادن حاضر شده سختی های ازدواج موقت را به جان بخرد و به حلال خداوند روی آورده ارزشش با کسی که خویشتنداری نموده یکی است! و ارزش این دو قطعا خیلی بیشتر و اصلا قابل قیاس با فردی که حاضر به گناه شده است، نیست!
پس دختر خانم باید به چنین فردی به عنوان همسر آینده افتخار کند نه اینکه او را رد کند! چونکه وقتی کسی به حلال و حرام الهی پایبند بوده در زندگی آینده اش نیز پایبند خواهد بود

شبـنم;689243 نوشت:
نه اینکه خودشون به مراتب از صیغه و متعه استفاده کند چون حلال خداست تا مباد ایشان برای حفظ عفت و پاکیشان متحمل سختی شوند

شبـنم;689243 نوشت:
همین که این حق رو برای دختر هم قائل شوند

با وجود اختلاف نظر زیادی که درخصوص ازدواج محدد و متعه با شما خواهر بزرگوارم دارم با این مطلبتان موافقم!
اتفاقا در یکی از تا پیکها بود اگر اشتباه نکم به یکی از بزگوارانی که داشتند از این جکم الهی دفاع میکردند گفته شد ان شاءالله همسری مانند خودتان قسمتتان شود که ایشان عصبانی شدند و این حرف را به نوعی توهین دانستند!! بنده آجا متعجب شدم که چرا ناراحت شدند؟ مگر اگر فرض خانمی قبل ازدواج عقد موقت کرد خطایی کرده است؟!
البته هرچند به نظر بنده خانمها تا زمانی که مجرد هستند بیشتربه مسائل عاطفی ازدواج نیاز دارند و مسائل غریزی تا قبل از ازدواج در خانمها اصولا خیلی کمرنگ است(برخلاف آقایان) اما بعد از ازدواج و تجربه متاهلی هردو بعد برای خانمها پررنگ میشود،از این رو شاید متعه بیشتر برای آقایان(چه متاهل و چه مجرد) و برای خانمهای بیوه یا مطلقه بیشتر موضوعیت دارد،هرچند بنده منکر نمیشوم ممکن است هم باشند دختر خانم های مجردی که در مجردی نیز به متعه نیاز پیدا کند اما اصولا این موضوع کمتر از آقایان است

اما اکنون سوالی که است این است که آیا اگر فرض آقای متدینی برود خواستگاری دختر خانمی و بفهمد این دختر خانم در قبل از ازدواج برای رهایی از گناه متعه کرده است چه دیدی به او خواهند داشت؟! آیا این آقا باید خوشحال شوند یا ناراحت؟!! و کلا آقایان متدین از شنیدن چنین موضوعی خوشحال میشوند یا ناراحت؟!
این سوال قطعا خارج از موضوع این تاپیک است و بهتر است اینجا پاسخ داه نشود،
بنده فرصت نمیکنم در این خصوص تاپیک بزنم اما هرکدام از بزرگوران فرصت نمودند بهتر است تاپیکی در این خصوص زده شود و متعه دختران مجرد هم مورد بررسی قرار گیرد و بررسی شود آیا کار صحیحی است یا نه؟!(البته قطعا اگر خانمی در مجردی متعه کند -بااذن پدر- کاملا به حکم الهی عمل نموده است و هیچ ایرادی براو وارد نیست! اما آیا از دید آقایان متدین نیز همینگونه است؟ و هرچند بازهم به نظر بندهحقیر دید افراد و نظراتشان در این زمینه مهم نیست، بلکه عمل به دستورات الهی و گناه نکردن مهم است حال چه افراد(آقایان یا خانمها) قبول داشته باشند چه نداشته باشند!چه برایشان خوشایند باشد چه نباشد!)

یازهرا(س)

شبـنم;689243 نوشت:
جناب باء چرا اقدام به ترساندن میکنید مگه من چی گفتم

بسم الله ... الرحمن الرحیم
سلام علیکم سرکار شبنم و رحمت خدا بر شما،
وقتی آن پست را نوشتم هنوز پاسخ دیگران را نخوانده بودم و مخاطبم شما نبودید و آن چیزی که نظرم بود را کلی نوشتم و البته به آن اعتقاد دارم ... مثل اینکه خداوند برای بیرون رفتن کسی از مشکلات راهی پیش پایش بگذارد و کسان دیگری او را به صورت فیزیکی را با عملیات روانی مجبور نمایند که از حق خودش بگذرد و نیازش را درست زمانی که از همیشه بیشتر است سرکوب نماید و در سختی عمر بگذراند ... البته برخی می‌توانند و برخی مشکلات جسمی یا روانی پیدا می‌کنند و برخی هم تن به گناه می‌دهند و به انواع زنا روی می‌آورند، از زنای با نفس و خودارضایی گرفته تا زنای چشمی تا زنای ذهنی تا مراتب دیگر آن که زنای فیزیکی با نامحرم است و غیره ... و جامعه‌ای که می‌توانست پر از انسان‌های شاداب باشد که نیازشان به موقع پاسخ داده شده می‌شود جامعه‌ای پر از انسان‌های بیمار یا گناهکار و البته عده‌ای هم با درجه‌ی ایمان بالا
شبـنم;689243 نوشت:
وقتی نوبت به زن گرفتنش هم که شد یکی از شرایط سخت و سفتش باکره بودن و دست نخوردگی دختر باشه
...
همین که این حق رو برای دختر هم قائل شوند و باکره بودن دختر رو چون مقدسات نپرستند برای ما کافی ست

بله غیر این باشد خلاف عقل و انصاف و اخلاق است ... هم دختر این حق را دارد و هم پسر چه آنکه خدا به هر دوی ایشان این حق را داده است و اگر دختر نیاز داشته باشد و خوف آن برود که به گناه بیفتد و پدرش بدون دلیل درست اجازه‌ی آن را ندهد گرفتن اجازه‌ی از پدر هم از او ساقط می‌شود ... در اسلام هیچ چیزی به اندازه‌ی سلامت روح و روان انسان اهمیت ندارد ... بیماری جسم گاهی لازم است که انسان به یاد خدا بیفتد ولی بیماری روحی هرگز مجاز نیست، نه ظاهر شدنش می‌تواند مطلوب باشد و نه وجود داشتنش و درمان نشدنش در راستای هدف خلقت دنیاست ... باکره بودن هرگز قابل مقایسه با سلامت روحی دختر یا پسر نیست ....
بله در این سایت تمامی موافقان احکام الهی که تسلیم خداوند هستند این حق را برای هر دو قائل هستند چنانکه خدا اینطور حکم داده است ... و باکره بودن دختر هرگز چنان ارزشی ندارد که بخاطر آن بخواهیم سلامت روح و روان دختر را قربانی این مطلب کنیم یا حتی او را مجبور به تحمل این سختی نماییم
شبـنم;689243 نوشت:
در ضمن بالا رفتن سن دختران و پسران ربطی به صیغه ندارد صیغه این شرایط رو بدتر هم میکنه

وقتی نیاز جنسی را بشود با متعه هم پاسخ داد دیگر کسی بخاطر صرف زیبایی یک نفر دیگر با او ازدواج دائم نمی‌کند که بعد از ۶ ماه کارشان به طلاق بکشد ... در مهمانی عاشق هم بشوند ازدواج دائم نمی‌کنند و ازدواج موقت می‌کنند و اگر دیدند که مناسب برای زندگی دائم هم هستند آن وقت ازدواج دائم می‌کنند که برکات بسیار بیشتری دارد ...
متعه سبب می‌شود که ازدواج‌ها عاقلانه‌تر شود ... امروزه ازدواج‌ها کمتر عقلانی و بیشتر احساسی و غریزی است ... ملاک جوانان برای ازدواج چقدر ایمان است و چقدر اخلاق است و چقدر زیبایی و قد و سایز بدن و غیره است؟ این ملاک‌های غلط بخاطر این است که متعه به کنار گذاشته شده است ...
شبـنم;689243 نوشت:
الان تمایلی به ازدواج ندارند چه برسه به اینکه به صیغه روی آورند تنوع طلبی حاصل از صیغه میتونه مشکل سازتر بشه

خیر ... البته می‌تواند مشکلاتی را ایجاد نماید و باید مراقب بود ولی اگر عقل بر زندگی حاکم باشد زندگی بر اساس احکام دین خدا مشکلات را برطرف می‌کند و خودش منشأ مشکلات نمی‌شود ...

در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

**گلشن**;689234 نوشت:
دوست گرامی
...
پس نگران نباش از چیزی عقب نیستی :Nishkhand:
از شهوت رانی عقب نیستی :ok:

ظاهراً این سایت و بالاتر از ان این دنیا در نبود نهی از منکر برای این توهین‌ها کنتور نمی‌اندازد، پس هر چه دل تنگتان خواست بگویید، ولی در آن دنیا خواهید دید که این دنیا هم کنتور داشته ولی کنترلش نامحسوس بوده! نامحسوس است چرا که دیده نمی‌شود و لمس نمی‌گردد مگرنه معقول هست چون حق و باطل بیان شده است، اما شاکرا و اما کفورا
**گلشن**;689234 نوشت:
هر دختر خوبی اگر بفهمد قبلا ازدواج موقت کرده ای هر گز باهت ازدواج دائم نمی کند

علاوه بر آن بحث کنتور این رویکرد شما که هر که موافقتان باشد را به عرش می‌رسانید و هر که مخالفتان باشد را به فرش می‌کوبید، یکی را خوب و انسان و فرهیخته و دیگری را بد و ظالم و بدوی و جاهل و غیره می‌خوانید حقیر را یاد سیاق طاغوت زمانه می‌اندازد که آمریکا باشد ... اینکه می‌گویند هر کسی که دشمن ماست تروریست است و هر کسی که با ما باشد متمدن و اهل دموکراسی و حقوق بشر است! ... فکر کنم امثال بنده ترجیح بدهیم شما ما را انسان‌های بد نام بدهید تا انسان‌هایی خوب و فهمیده، همانطور که ترجیح می‌دهیم آمریکا ما را تروریست بداند تا متمدن!
یا علی علیه‌السلام

صدیقین;688981 نوشت:
نوع فرمایشات قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) ناظر به ازدواج دائم است و تلاش و تأکید ویژه‌ای بر تشکیل دایمی خانواده و توجه ویژه به همسر و فرزندان شده است و در این مسأله تردیدی وجود ندارد:

عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص مَا بُنِیَ بِنَاءٌ فِی الْإِسْلَامِ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى مِنَ التَّزْوِیج (4)
پیامبر گرامی اسلام فرمود: هیچ بنایی در اسلام بنیان نهاده نشده که نزد خدای عز و جل، دوست داشتنی تر از بنای ازدواج باشد (به عبارت دیگر، محبوب ترین بناها نزد خداوند سبحان، ازدواج است).

سلام
ببخشید از کجا شما این مطلب را درآوردید که نوع فرمایشات قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) ناظر به ازدواج دائم است؟؟؟!!!
حداقل تو همین حدیثی که ذکر کردید چنین مطلبی به نظر حقیر نمیرسه.

عزیز اگه قصد ازدواج دائم رو داری ازدواج موقت نکن که هیچ به نامحرم نگاه و فکرم نکنی بهتره چون در این صورت از زندگی مشترک لذت و شادی بیشتری دریافت میکنی من یکی رو میشناسم همین کارو کرده زنش داد میزنه میخنده هر کاری میکنه آرومه میخنده !!! حالا دست خودتم هست

???;686283 نوشت:
سلام

سلامم
من از خودم چیزی نمیگم تا متهم به بی عقلی و خنگی و حسودی و کافری و بی ایمانی نشم
جوابی رو که ریحانه النبی جان تو یه تاپیک آوردن رو مینویسم
سؤال 29. جواني هستم که قدرت ازدواج دائم را ندارم. با توجّه به وضعیت خودم و جامعه در حالتی به ‌سر می‌برم که در حال آلوده شدن به گناه هستم و هر کاری که انجام می‌دهم جلوی شهوت خود را بگیرم، نمی‌شود. بعضي از دوستانم مي‌گويند، ازدواج موقت کنم. چه کنم که گناه نکنم؟
پاسخ: شما باید صبر و استقامت داشته باشید و مقاومت کنید. قرآن می‌فرماید: پیروز می‌شوید. زجری که شما و امثال شما می‌کشید، ظلمی است که جامعه باید پاسخ‌گو باشد و ثواب بزرگی خداوند به شما عنایت می‌کند. ازدواج موقت هم مشکل شما را حل نمی‌کند و باید برای ازدواج دائم اقدام کنید.

کتاب حاضر، حاصل گردآوری بخشی از سؤالات واصله از سوی اقشار مختلف مردم با موضوع ازدواج و خانواده، به محـضر مرجع عاليقدر حضرت ‌آيت ‌‌الله‌ العظمي ‌‌مظاهري«مدّظلّه»‌ و پاسخ‌هاي معظّم‌‌له مي‌باشد که پس از موضوع‌‌بندي، تبویب و تلخيص سؤالات، به شکل کنونی تنظيم شده است.

باء;689299 نوشت:
ظاهراً این سایت و بالاتر از ان این دنیا در نبود نهی از منکر برای این توهین‌ها کنتور نمی‌اندازد، پس هر چه دل تنگتان خواست بگویید، ولی در آن دنیا خواهید دید که این دنیا هم کنتور داشته ولی کنترلش نامحسوس بوده! نامحسوس است چرا که دیده نمی‌شود و لمس نمی‌گردد مگرنه معقول هست چون حق و باطل بیان شده است، اما شاکرا و اما کفورا

این در مورد شما هم هست شما که دخترای بیچاره و پسرای بیچاره رو به ازدواج موقت تشویق می کنید
هرسختی و بلایی که انها از ازدواج موقت سرشون بیاد شما مقصر هستید و باید پاسخگو باشید

باء;689299 نوشت:
علاوه بر آن بحث کنتور این رویکرد شما که هر که موافقتان باشد را به عرش می‌رسانید و هر که مخالفتان باشد را به فرش می‌کوبید، یکی را خوب و انسان و فرهیخته و دیگری را بد و ظالم و بدوی و جاهل و غیره می‌خوانید حقیر را یاد سیاق طاغوت زمانه می‌اندازد که آمریکا باشد ... اینکه می‌گویند هر کسی که دشمن ماست تروریست است و هر کسی که با ما باشد متمدن و اهل دموکراسی و حقوق بشر است! ... فکر کنم امثال بنده ترجیح بدهیم شما ما را انسان‌های بد نام بدهید تا انسان‌هایی خوب و فهمیده، همانطور که ترجیح می‌دهیم آمریکا ما را تروریست بداند تا متمدن!
یا علی علیه‌السلام

فقط می تونم بگم متاسفم برای این حرفاتون

koosha;689251 نوشت:

درد دل: یعنی من نمی دونم مسئولین (اختلاس گرها و مفسدین رو می گم)، اون ور آبی ها، این ور آبی ها و همین پدر و مادرهای ما چجوری و با چه رویی می خوان در محضر خدا واستن و برای کارهایی که کردن جواب بیارن. یک جوان 24 ساله در اوج جوانی باید به فکر تخلیه ی خودش از راه هایی که برای سنین 50 به بالاست باشه، ولی جرات نکنه در خونه ی یه دختر دار رو بزنه:geryeh::geryeh:

میگن میخان سایت ازدواج راه بندازن 25 همین ماه بازگشایی.منم زنبیل گذاشتم برا مجردا اسک دین ... همه بیاین Smile

منم مثل خودتم.چرا ازدواج دائم نمیکنی.رک برو به خونوادت بگو میخام ازدواج دائم بکنم.دختر که با شرایط ما راضی بشه کم هست ولی هست.میتونی پیدا کنی.لذتشم بیشتر.نبینم بری صیغه بکنیااا ضرر میکنی.بعد میای تاپیک میزنی میگی یکی میخاد تیغم بزنه چکار کنم.یا میگی یکی را پیدا کردم ولی دیگه نمیخاد باهام رابطه داشته باشه همش به لحظه ی رابطمون فکر میکنم نمیتونم خودمو کنترل کنم یا ....تو میتونی هر موقع خاستی بری صیغه بکنی ولی آیا کسایی که صیغه کردن میتونن مثل الان تو باشن.اصلن بعد از صیغه و ارتباط جنسی تفکرت عوض میشه.بزار تفکرت همینجور بمونه.همه تو این سن شهوتشون زیاده .فکر نکن بگو فقط من اینجوریم.من خودم به گربه ها تو کوچمونم حسودی میکنم :)

صدیقین;688981 نوشت:

اول اینکه هیچکس از پاکدامنی ضرر نکرده و خسارت ندیده! پاکدامنی هم در دنیا و هم در آخرت، موجبات رحمت و آرامش و رستگاری است.

یه پسره هست (نمیگم دوست.چون ادم زناکار دوست نمیشه) زنا میکنه.بهش میگم تو چجوری از یه طرف نماز و روزه هاتو میخونی و میگیری و از طرف دیگه میری زنا میکنی!!!میگه این دوتا همدیگه را خنثی میکنن!حالا سوالم اینه:ایا این ادم وقتی نماز میخونه گناهش پاک میشه خب اینجوری بعد نمازش یه استغفرا.. و اتوب الیه میگه .به خیال خودشم توبه کرده!؟؟؟یا مثلا اگه الان توبه ی واقعی بکنه با منی که تا حالا زنا نکردم مساویه!؟؟؟

[="Navy"]با سلام
من هم یک سوالی دارم
الان یکی درامد انچنانی نداره دختر جوون بگیره بعدم سنشم داره زیاد میشه مثلا شد سی و خورده ای!
بعد اون بگه پس لااقل برم ازدواج موقت کنم چون الان دیگه که دختر 18 ساله بهم نمیدن که!

بعد با این فکر بره با یه خانم مثلا شوهر فوت کرده ای یا مطلقه ای که نیاز به اذن پدر هم نداشته باشه عقد کنه طوری که کسی هم البته نفهمه حرف دربارن مردم !

این توصیه میشه!

یعنی اگه بره طعم زن رو تجربه کنه و بعد صیغه ش تموم شد و یه وقت خواست مثلا پدری چیزی بشه باید بره دختری ببره که اونم صیغه کرده بوده یا نه دختر دوشیزه هم میتونه ببره!؟[/]

نظر شما رو به نوشته ی یک پرسشگر جوان در جایی دیگر جلب میکنم

نقل قول:
سلام من یک دختر 23 ساله دانشجو هستم که در شهر ستان دور از خانواده و تنها ی تنها زندگی می کنم سوالات زیادی دارم که ممنون می شوم اگر وقت داشتید و براتون میسر بود به همه جواب بدهید من متاسفانه میل جنسی زیادی دارم و این موضوع به شدت داره من عذاب می ده خیلی زیاد. من ادم خیلی زیاد معتقدی هم هستم و دلم راضی به خیلی چیزها نمیشه ولی واقعا موندم چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و این تنها زندگی کردن من هم داره به این موضوع دامن می زنه لحظه ای نمی تونم از فکر مسائل جنسی بیرون بیایم خیلی خیلی خیلی زیاد زود تحریک میشوم خیلی زود دست خودم هم نیست از سنین قبل بلوغ هم دقیقا به همین شکل بودم بدون اینکه بدونم

برای خواندن ادامه کلیک کنید

سلام
ماشاء الله!
این موضوع چقدر مشتری داره؟! حالا موافق یا مخالف!
در کمتر از 24 ساعت، سه صفحه جلو رفته و 28 پست درج شده!
فعلا نوشته های دوستان رو بخونم تا ببینم بحث به کجا می رسه!
خدا ختم به خیر کنه!

صدیقین;688981 نوشت:
اول اینکه هیچکس از پاکدامنی ضرر نکرده و خسارت ندیده! پاکدامنی هم در دنیا و هم در آخرت، موجبات رحمت و آرامش و رستگاری است:

سلام
ان شاء الله در این موضوع بنده با شما که ظاهرا دید دیگری نسبت به ازدواج موقت داشته باشید بحثی خواهیم داشت:

بنده سوال این آقای علامت سوال!! استارتر بحث را عوض کنیم تا پیرامون آن با هم بحثی داشته باشیم

در تعارض بین ازدواج موقت و عزب بودن کدام یک مقدم است؟

باید سراغ ادله دینی برویم ببینیم کدام یک مقدم هستند

از طرفی روایات فراوانی در نهی از عزب بودن وارد شده است و کراهت ان ثابت است

رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و آله‌ و سلم) فرمودند:

«اکثر اهل النار العزاب».
صدوق،من لایحضره الفقیه،ج3،ص384.
بیشترین اهل جهنم از افراد مجرد هستند.

و نیز فرمودند: بهترین های امت من از کسانی هستند که ازدواج نموده اند و شرورترین آنان در میان بی همسران هستند.
نوری طبرسی،مستدرک الوسائل،ج2،ص531

پس یقینا مجرد بودن بنا بر حکم اولیه آن کراهت دارد

از طرفی ازدواج موقت استحباب دارد که نظر مشهور فقها استحباب ازدواج موقت است

( مسألة ) : الاستحباب لا يزول بالواحدة ، بل التعدد مستحب أيضا قال تعالى ( فانكحوا ما طاب لكم من النساء مثنى وثلاث ورباع ) والظاهر عدم اختصاص الاستحباب بالنكاح الدائم أو المنقطع ، بل المستحب أعم منهما ومن التسري بالإماء .
العروه الوثقی،ج5،ص:457

پس یقینا اگر بخواهیم برای شخصی مثلا تا 30 سالگی امکان ازدواج دائم ندارد رهبانیت موقت یا ازدواج موقت تجویز کنیم ازدواج موقت تجویز خواهیم کرد (البته تجویز با رجحان نه وجوب)

شهید مطهری در اینمورد می فرماید:
شما اگر امروز يک پسر محصل هجده ساله را که شور جنسي او به اوج خودرسيده است تکليف به ازدواج بکنيد،به شما مي خندند.همچنين است يک دخترمحصل شانزده ساله.عملا ممکن نيست اين طبقه در اين سن زير بار ازدواج دائم بروند و مسووليت يک زندگي را بپذيرند. از شما مي پرسم:آيا با اين حال،با طبيعت و غريزه چه رفتاري بکنيم؟آيا طبيعت حاضراست به خاطر اينکه وضع زندگي ما در دنياي امروز اجازه نمي دهد که در سنين شانزده سالگي و هجده سالگي ازدواج کنيم دوران بلوغ را به تاخير بيندازد و تا مافارغ التحصيل نشده ايم غريزه جنسي از سر ما دست بردارد؟ آيا جوانان حاضرند يک دوره "رهبانيت موقت "را طي کنند و خود را سخت تحت فشار و رياضت قرار دهند تا زماني که امکانات ازدواج دائم پيدا شود؟فرضاجواني حاضر گردد رهبانيت موقت را بپذيرد،آيا طبيعت حاضر است از ايجادعوارض رواني سهمگين و خطرناکي که در اثر ممانعت از اعمال غريزه جنسي پيدامي شود و روانکاوي امروز از روي آنها پرده برداشته است صرف نظر کند؟ دو راه بيشتر باقي نمي ماند:يا اينکه جوانان را به حال خود رها کنيم و به روي خود نياوريم;به يک پسر اجازه دهيم از صدها دختر کام برگيرد،و به يک دختر اجازه دهيم با دهها پسر رابطه نامشروع داشته باشد و چندين بار سقط جنين کند،يعني عملاکمونيسم جنسي را بپذيريم;و چون به پسر و دختر"متساويا"اجازه داده ايم،روح اعلاميه حقوق بشر را از خود شاد کرده ايم، زيرا روح اعلاميه حقوق بشر از نظربسياري از کوته فکران اين است که زن و مرد اگر بناست به جهنم دره هم سقوط کننددوش به دوش يکديگر و بازو به بازوي هم و بالاخره "متساويا"سقوط کنند. راه دوم ازدواج موقت و آزاد است.ازدواج موقت در درجه اول زن را محدودمي کند که در آن واحد زوجه دو نفر نباشد.بديهي است که محدود شدن زن مستلزم محدود شدن مرد نيز خواه ناخواه هست.وقتي که هر زني به مرد معيني اختصاص پيداکند قهرا هر مردي هم به زن معيني اختصاص پيدا مي کند،مگر آنکه از يک طرف عددبيشتري باشند.بدين ترتيب پسر و دختر دوران تحصيل خود را مي گذرانند بدون آنکه رهبانيت موقت و عوارض آن را تحمل کرده باشند و بدون آنکه در ورطه کمونيسم جنسي افتاده باشند. اين ضرورت اختصاص به ايام تحصيل ندارد،در شرايط ديگر نيز پيش مي آيد. اصولا ممکن است زن و مردي که خيال دارند با هم به طور دائم ازدواج کنند و نتوانسته اند نسبت به يکديگر اطمينان کامل پيدا کنند،به عنوان ازدواج آزمايشي براي مدت موقتي با هم ازدواج کنند;اگر اطمينان کامل به يکديگر پيدا کردند ادامه مي دهندو اگر نه از هم جدا مي شوند. اديان آسماني عموما بر ضد هوسراني و هوا پرستي قيام کرده اند،تا آنجا که درميان پيروان غالب اديان ترک هوسراني و هوا پرستي به صورت تحمل رياضتهاي شاقه درآمده است. امتياز اسلام از برخي شرايع ديگر به اين است که رياضت و رهبانيت را مردودمي شمارد،نه اينکه هواپرستي را جايز و مباح مي داند.از نظر اسلام تمام غرايز(اعم ازجنسي و غيره)بايد در حدود اقتضا و «احتياج طبيعت اشباع و ارضا» گردد.

عاشق امام خامنه ای;689322 نوشت:
ؤال 29. جواني هستم که قدرت ازدواج دائم را ندارم. با توجّه به وضعیت خودم و جامعه در حالتی به ‌سر می‌برم که در حال آلوده شدن به گناه هستم و هر کاری که انجام می‌دهم جلوی شهوت خود را بگیرم، نمی‌شود. بعضي از دوستانم مي‌گويند، ازدواج موقت کنم. چه کنم که گناه نکنم؟
پاسخ: شما باید صبر و استقامت داشته باشید و مقاومت کنید. قرآن می‌فرماید: پیروز می‌شوید. زجری که شما و امثال شما می‌کشید، ظلمی است که جامعه باید پاسخ‌گو باشد و ثواب بزرگی خداوند به شما عنایت می‌کند. ازدواج موقت هم مشکل شما را حل نمی‌کند و باید برای ازدواج دائم اقدام کنید.

کتاب حاضر، حاصل گردآوری بخشی از سؤالات واصله از سوی اقشار مختلف مردم با موضوع ازدواج و خانواده، به محـضر مرجع عاليقدر حضرت ‌آيت ‌‌الله‌ العظمي ‌‌مظاهري«مدّظلّه»‌ و پاسخ‌هاي معظّم‌‌له مي‌باشد که پس از موضوع‌‌بندي، تبویب و تلخيص سؤالات، به شکل کنونی تنظيم شده است.

آیة الله روحانی:
سؤال: به نظر شما برای افراد مجرد، ریاضت نفسانی بهتر است یا متعه؟
جواب: هو العالم؛ قطعاً متعه بهتر است.

http://www.rohani.ir/estefta/ans.php?stfid=1218&subid=9&merg=1

[="Tahoma"]

صدیقین;688981 نوشت:
چهارم اینکه اصل در ازدواج، ازدواج دائم است. نوع فرمایشات قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) ناظر به ازدواج دائم است و تلاش و تأکید ویژه‌ای بر تشکیل دایمی خانواده و توجه ویژه به همسر و فرزندان شده است و در این مسأله تردیدی وجود ندارد:

آیت الله محی الدین حائری شیرازی ، امام جمعه ی شیراز و از استادان اخلاق هستند که هفته نامه پنجره راجع به ازدواج موقت و بحران جنسی در جامعه با ایشان مصاحبه کرده است . سخنان ایشان نکات خواندنی و قابل تاملی دارد که می توانید مطالعه کنید :

سوال:- در رابطه با ازدواج موقت اظهارنظرهای گوناگونی مطرح می شود و هر كسی نظر متفاوتی دارد. برخی طرح آن را در سطح جامعه واجب و برخی دیگر حرام می دانند. در این میان به دلیل سوء استفاده های حزبی از این موضوع و انگ زدن برخی احزاب به كارشناسان اجتماعی و دینی، كمتر كارشناسی جرئت این را دارد كه این موضوع را در سطح جامعه مطرح كند. حالا با توجه فضای به وجود آمده، طرح ازدواج موقت در جامعه حرام است یا مباح یا واجب؟

پاسخ:-خداوند در آیه 31 سوره توبه می فرماید: «اتخذوا احبارهم و رهبانهم اربابا من دون الله» این آیه در مورد یهود و نصاراست كه علمای خودشان را به جای خداوند متعال، ارباب و خدا قرار داده اند.

امام صادق علیه السلام می فرماید كه مردم نه برای اینها نماز می خواندند و نه روزه می گرفتند، اما علمای اینها یك چیزی را به دین نسبت می دادند و پیروان آنها هم قبول می كردند. خدای تعالی همین را ربوبیت برای غیر خود می شمارد.

امروزه در عالم، علوم انسانی دارد عمل مكلفین را مشخص می كند و در حوزه اعمال مكلف، صحبت می كند. كسی كه در حوزه اعمال مكلف، اظهارنظر می كند، در حقیقت دارد می گوید: «الست بربكم» و كسی هم كه اجرا می كند، دارد می گوید: «قالوا بلی».

امروزه دنیای غرب مرتب میگوید: «الست بربكم» و همه جوامع از جمله خود ما داریم «قالوا بلی» میگوییم. علت آن هم این است كه علما پای شان را از حدود علم عقب می گذارند و از همین بابت، از علوم انسانی كنار می كشند و علوم انسانی دارد اعمال مكلفین را معین می كند، در حالیكه ادیان باید این كار را انجام دهند.

امروزه هر كارخانه ای محصولی را تولید می كند، كاتالوگ آن را هم خودش می نویسد. این اظهار نظر مرحوم مهدی عراقی بود. مرحوم عراقی می گفت سازنده هر كالایی در همه كارخانه های جهان، كاتالوگ و طریقه مصرف آن كالا را هم خودش می نویسد.ما چرا نباید این حق را برای خداوند قایل باشیم؟ خدا باید بگوید این انسانی كه من خلق كرده ام، چطور كار كند و چه كاری انجام دهد. چون خودش انسان را ساخته است، چرا ما این حقی را كه برای همه كارخانه ها قایل شده ایم، برای خدا قائل نشویم؟

مرحوم عراقی عنوان می كند كه ما به كاتالوگ انسان می گوییم دین و این دین است كه باید بگوید انسان چگونه عمل كند.

ازدواج موقت هم یكی از بخش های همین كاتالوگ الهی است. این موضوع هم مثل چهار ركعت نمازی است كه می خوانیم و سئوال نمی كنیم كه چرا باید چهار ركعت بخوانیم.

من نمیدانم چرا ما در این موضوع اینقدر دست و پایمان را گم كرده ایم كه در بیان كردن حكم خداوند می گوییم كه آیا حرام است یا حلال است یا...

اگر نهی از ازدواج موقت موجب این شده باشد كه یك دختر و پسر مسلمان چندین دوست غیرهمجنس داشته باشند و با افراد متعدد در ارتباط جنسی باشند، آن وقت چه كسی جواب این چالش را می دهد؟

موضوع این است كه آیا ازدواج موقت در دین، به عنوان یك ضرورت و مسئله ای كه باید در جامعه جاری و ساری باشد مطرح شده است یا اینكه دین ازدواج موقت را در شرایط خاص و برای برخی از افراد می داند؟

شما فرض كنید دین نبود، عقل كه هست. عقل می گوید كه ازدواج دائم، انتخاب شریك زندگی برای همه عمر یك انسان از لحظه انتخاب است و عقل می گوید كه شریك دائم زندگی مختصات خودش را دارد. هر انسانی با هر مسلكی قبول می كند كه اطفای غریزه جنسی، هدف اصلی از انتخاب شریك زندگی نیست.

یعنی اگر كسی بگوید كه من برای اینكه شهوت دیوانه ام نكند و برای من مشكلات به وجود نیاورد، برای خودم شریك زندگی در طول عمرم را انتخاب می كنم؛ عقل می گوید كه صحیح نیست كه آدم برای رفع مسایل و مشكلات روزانه خود شریك دائم خود را انتخاب كند.

شریك دائمی زندگی خصوصیات خودش را می خواهد. امروزه در كشور ما بسیاری از جوانان كه متشرع هم هستند، شریك دائم زندگی خود را در شرایطی انتخاب می كنند كه بیشتر به فكر رفع نیازهای روزمره خود هستند. همین شرایط باعث می شود تا چنان شتابی در انتخاب شریك دائم زندگی خود كنند كه بعد از اطفای شهوت، میگوید كه من انتخاب درستی نكرده ام.

یارب;689281 نوشت:
البته هرچند به نظر بنده خانمها تا زمانی که مجرد هستند بیشتربه مسائل عاطفی ازدواج نیاز دارند و مسائل غریزی تا قبل از ازدواج در خانمها اصولا خیلی کمرنگ است(برخلاف آقایان)

سلام
موافقم. نکته ای که پس از مطالعه نوشته ها و پرسش های افرادی که به ازدواج موقت رو آورده اند هم همین مطلب را نشان می دهد. معمولا در آقایان «غریزه جنسی»، و در خانم ها «تعدیل عواطف»، موجب کشاندن آنها به وادی ازدواج موقت می شود.

یارب;689281 نوشت:
اما اکنون سوالی که است این است که آیا اگر فرض آقای متدینی برود خواستگاری دختر خانمی و بفهمد این دختر خانم در قبل از ازدواج برای رهایی از گناه متعه کرده است چه دیدی به او خواهند داشت؟! آیا این آقا باید خوشحال شوند یا ناراحت؟!! و کلا آقایان متدین از شنیدن چنین موضوعی خوشحال میشوند یا ناراحت؟!
معمولا آقایی که دنبال ازدواج دایم می رود و ازدواج اولش است، دوشیزه بودن خانم برایش موضوعیت دارد. برای همین ازدواج موقت به دوشیزگان توصیه نمی شود. به نظر بنده، نوع دختران از رابطه ای غیر از ازدواج دایم آسیب می بینند و رابطه کوتاه مدت (حالا چه از راه مشروع و ازدواج موقت باشد، یا خدای ناکرده از راه نامشروع و حرام باشد)، برای این قشر مناسب نیست و از لحاظ روحی و عاطفی آسیب خواهند دید، زیرا معمولا چنین است که آقا برای فرو نشاندن آتش غریزه، و خانم بیچاره هم برای اینکه یکی دوستش داشته باشد به رابطه با جنس مخالف رو می آورد. در این وادی به نظرم اگر خانم ها کمی حواسشان جمع نباشد، بدجوری آسیب روحی می بینند! از نظر بنده، تنها راه مناسب برای یک دوشیزه، ازدواج دایم است. می ارزد چند سال صبر کند تا ان شاء الله مرد رؤیایی اش سوار بر اسب سفید بیاید و پاشنه درب خانه شان را از جا در بیاورد و او را به خانه بخت دائمی اش ببرد. ازدواج موقت راه حل موقت برای درمان عارضه هایی است که اجتماع با آن درگیر است که در پست #4 قدری توضیح داده ام.

یارب;689281 نوشت:
البته قطعا اگر خانمی در مجردی متعه کند -بااذن پدر- کاملا به حکم الهی عمل نموده است و هیچ ایرادی براو وارد نیست! اما آیا از دید آقایان متدین نیز همینگونه است؟
به نظر بنده در آقایانی که به دنبال ازدواج دائم هستند و ازدواج اولشان است، دوشیزه بودن خانم موضوعیت دارد. حالا اگر پدری به دخترش اذن ازدواج موقت داده، قطعا آن پدر نسبت به افراد دیگر، به دخترش غیرتمندتر است و حتما مصلحتی در نظرش بوده که چنان اذنی داده. ازدواج موقت در کنار همه فواید بزرگ اجتماعی اش، آسیب های قهری و طبیعی ای هم ممکن است داشته باشد که یکی اش همین است که معمولا دختری که ازدواج موقت کند، طبیعتا بخشی از خواستگارانش _و نه همه آنها را_ را از دست می دهد.

[="Tahoma"]

صدیقین;689527 نوشت:
به نظر بنده در آقایانی که به دنبال ازدواج دائم هستند و ازدواج اولشان است، دوشیزه بودن خانم موضوعیت دارد. حالا اگر پدری به دخترش اذن ازدواج موقت داده، قطعا آن پدر نسبت به افراد دیگر به دخترش غیرتمندتر است و حتما مصلحتی در نظرش بوده که چنان اذنی داده. ازدواج موقت در کنار همه فواید بزرگ اجتماعی اش، آسیب های قهری و طبیعی ای هم ممکن است داشته باشد که یکی اش همین است که معمولا دختری که ازدواج موقت کند، طبیعتا بخشی از خواستگارانش _و نه همه آنها را_ را از دست می دهد.

ادامه سخنان آیت الله حایزی شیرازی در جواب شما:

سوال:- به هرحال ما جامعه ای دینی داریم كه تفاوت های بنیادی با جامعه غربی دارد و به نظر می رسد جامعه اسلامی برای اطفای غرایز جنسی افراد، خانواده را در نظر گرفته است. در حالتی كه شما می فرمایید ترسیم جامعه اسلامی چه می شود؟

پاسخ:-در صدر اسلام هم خانواده بوده و هم غلام و كنیز. الان كه غلام و كنیز نیست و تنها راه ارضای جنسی حلال، ازدواج است و اگر تنها راه ازدواج، دائم باشد یعنی جنون جامعه. كسی كه تنها راه اطفای جنسی كه امری آنی است و نیاز لحظه ای است را ازدواج دائم قرار می دهد، هیچ شناختی از جامعه بشری ندارد.

وقتی شما به مسافرت می روید و می خواهید در بین مسیر، غذا میل كنید آیا برای خوردن یك وعده غذا در مسیر سفر، خانه می سازید یا اینكه چادری موقتی برپا می كنید تا برای لحظه ای كوتاه سرپناه داشته باشد؟ انتخاب شریك زندگی و ازدواج دائم مانند خانه ساختن است و چادر زدن در بین مسیر، سفر مانند ازدواج موقت است.

این شرایط عقلی هر جامعه ای است، اما جامعه غرب نوع ارتباطات خود را رها شده و بدون هیچ قانون و محدودیتی بنا می كنند و تكلیف فرزند و خیلی از مسایل دیگر مشخص نمی شود. جامعه اسلامی از شرایط عقلی انسانی جدا نیست و احكام اسلامی براساس شرایط واقعی و عقل طراحی شده است، پس جامعه اسلامی اطفای نیازهای جنسی را در ازدواج می داند، اما فراموش نكنیم كه ازدواج موقت هم نوعی ازدواج است که تعهدات مخصوص خود را دارد.
ایده آل این است كه دختر در سن مناسب شریك دائم زندگی اش را درست انتخاب كند، در شرایطی که باكره است، اما نباید به دخترمان شرایطی را تحمیل كنیم كه زندگی او «لایموت فیها و لا یحیی» شود.

سوال:- شما ازدواج موقت را راهكار مناسبی برای عبور از بحران جنسی برای جوانان می دانید. این مسئله در جامعه ما شاید برای پسرها مورد پذیرش قرار گیرد، اما آیا شما برای دخترها هم این موضوع را راهكاری برای عبور از بحران جنسی می دانید؟

پاسخ:-مگر شهوت، دختر و پسر می شناسد؟ اگر به دختر هم بگویید كه تنها راه اطفای شهوت آنی او انتخاب شریك دائم زندگی است، ممکن است دختر هم در انتخاب شریك دائم زندگی اش تعجیل كند و بدون تعمق و تدبر ازدواج كند. آنوقت بعد از مدتی كوتاه كه نیاز ش برطرف شد، احساس می كند كه این شوهر به درد او نمیخورد. اما وقتی دختر و پسر نیاز آنی خود را برطرف كرده باشند، آنوقت می روند تا عاقلانه انیس و مونس خود را انتخاب كنند.

سوال:-با مسئله خاص دختران چه باید كرد. جامعه ما نمی پذیرد كه دختران دوشیزه نباشند؟

پاسخ:-پیغمبر اسلام (ص) اولین همسری كه داشت باكره نبود و پیغمبر شوهر دوم حضرت خدیجه بود. وقتی این مسایل كوچك را بزرگ می كنیم، لازمه آن این است كه مسایل بزرگی را هم كوچك كنیم.

سوال:- آیا در اسلام توصیه ای برای دوشیزه ماندن دختران تا زمان ازدواج دائم شده است یا نه؟

پاسخ:-باكره ماندن دختر یك ارزش است و اگر كسی باعث ازاله بكارت دختری شد، باید هزینه سنگینی بدهد. شكی در این نیست، اما برای حفظ این ارزش، آیا باید خودمان را گرفتار مسئله طلاق كنیم كه به خودمان و جامعه آسیب برسانیم؟ عقل میگوید كه بین بد و بدتر، باید بد را انتخاب كرد.

بله، ایده آل این است كه دختر در سن مناسب شریك دائم زندگی اش را درست انتخاب كند، در حالیكه دوشیزه است، اما نباید به دخترمان شرایطی را تحمیل كنیم كه زندگی او «لایموت فیها و لا یحیی» شود. یعنی نه آبروی او اجازه می دهد كه از یك زندگی و شوهر نامناسب رها شود و نه در این زندگی و در كنار این شوهر میتواند زندگی كند. به نظر بنده در این شرایط ازدواج موقت بهتر است از موقتا ازدواج

درود
والا من که دیگه از جوونی م گذشت عرضه نداشتم یه ازدواج دائم بگیرم،شما دنبال ازدواج موقتی...
دادا با ازدواج موقت فقط اون خانوم یا آقایی رو که باهات بوده و همینطور خودت رو بدبخت میکنی
از ما گفتن بود

باء;689293 نوشت:
جامعه‌ای که می‌توانست پر از انسان‌های شاداب باشد که نیازشان به موقع پاسخ داده شده می‌شود جامعه‌ای پر از انسان‌های بیمار یا گناهکار و البته عده‌ای هم با درجه‌ی ایمان بالا
این یک خط، قابل تامل است! راهی که خدای متعال فراروی ما قرار داده، نسخه درمان جامعه است و تعارف هم ندارد.

البته من خدای ناکرده جامعه مان را پر از افراد بیمار نمی دانم اما عقیده دارم بخشی از جامعه دچار عارضه پنهان شده و کسی به دادش نمی رسد! جامعه ای که از هر سه ازدواجش یکی منجر به طلاق شده، این جامعه حالت بحرانی دارد و زود باید به فکر مداوایش باشند!

اصل نکته مورد نظرم این است که چه کسی حق دارد برای جامعه بزرگ انسانی با هزار و یک سلیقه گوناگونش نسخه بپیچد! من یا شما یا فروید یا دیگر نظریه پردازان غربی؟!

آیا نباید چشمی که ورای همه غرایز محدود کننده است،
چشمی که ورای همه نگاه های تنگ نظرانه بشری است،
چشمی که از آن بالا تمام ظاهر و باطن اجتماع را نظاره می کند،
چشمی که به خوبی این درون متلاطم و طوفانی انسان ها و این کشمکش دایمی عقل و جهل و این نبرد پیوسته غریزه و عفاف را می بیند،
اوست که باید راه را به جامعه انسانی نشان دهد و بگوید اگر جز این راه را بروی، در خطری و آسیب خواهی دید!

آیا غیر از وحی کسی صلاحیت این اظهار نظر را دارد؟!

اگر غریزه جنسی جامعه به درستی و از راه صحیح تامین نشود، از بیراهه خود را تامین می کند؛ چیزی که بدبختانه در بخشی از جامعه ما عینیت دارد و قابل انکار نیست!

وقتی راهی که خدای حکیم، جلوی جامعه گذاشت اما در فیلم ها و سریال ها و نوشته ها و کتاب ها و سایت ها و چه و چه، آن را به تمسخر گرفتند، نتیجه اش می شود همین که در نگاه فرودست عرف، ازدواج موقت بدتر از زناست! اگر به خانمی که خود را به ارزنی اندک، به مردان هوسران عرضه می کند، بگویید: ازدواج موقت کن! جوابش چیزی کمتر از فحش و دشنام نخواهد بود!

جامعه ای که غرایزش تعدیل نباشد، حالا چه نیاز جنسی، چه نیاز عاطفی و سایر نیازهای روانی، چنین جامعه ای به طور طبیعی دچار پرخاشگری و خمودی و خستگی و خفتگی خواهد شد و به جای پرداختن به موضوعات اساسی زندگی و متن ماجرا، ذهن و فکرش را درگیر حواشی بی فایده و بی مقدار خواهد کرد! (این نکته شرح مفصلی دارد که اینجا جایش نیست!)

[="Tahoma"]

صدیقین;689500 نوشت:
در کمتر از 24 ساعت، سه صفحه جلو رفته و 28 پست درج شده!

24 ساعت سه صفحه که چیزی نیست
بعضی تاپیک‌ها رو اگه ول کنند هر دقیقه سه صفحه میره جلو!!!

کسی که نماز واجب نمی خونه اگر نماز مستحب بخونه آیا نمازش مورد قبول واقع میشه؟ بله نماز مستحبی خوندنش خیلی راحت تره، شب قدر و ... نماز بخونیم و ادعا کنیم که نمازمون قبوله.

کسی که هنوز واجب رو انجام نداده نمی تونه ادعا کنه که مستحبش ثواب داره.

کسی که امر مقدس ازدواج رو نادیده بگیره و بخواد با نوع موقتش گذران زندگی کنه آیا مورد قبول خداست؟

نه آقای محترم، کسی که ازدواج دائم رو رها کرده و چسبیده به موقت گناه کاره.

شما از کجا می دونید کسانی که میگن به خاطر مشکل مالی و ... صیغه می کنند، سعی کردند که ازدواج دائم کنند و نشده.

پسرانی که همه رو متهم می کنند، ولی بی عرضه گی های خودشون رو نمی بینند.

کسانی که میان اینجا می خوان ازدواج موقت، بی بند و باری و بی قیدی از نوع دینی رو ترویج کنند، باید در محضر خداوند پاسخگو باشند.

اسلام روابط جنسی را در خانواده محفوظ کرد، شاید صیغه برای مردان تنوع طلب از نوع مذهبی و زنان ناچار از همه جا بریده مفید واقع شود ولی برای دختر و پسر جوان سم است.

وای بر کسانی که اسلام را خراب می کنند، وای بر کسانی که فرق واجب و مستحب یادشان رفته.

[="Times New Roman"][="Black"]قطعا در ازدواج موقت وابستگی بوجود میاد..ولی آسیبش خیلی کمتر از به گناه افتادنه..
.
به گناه نابخشودنی ازدواج موقت متهم نشیم صلوات دوم بلند تر..:Nishkhand:
[/]

رنگین;689557 نوشت:
کسی که نماز واجب نمی خونه اگر نماز مستحب بخونه آیا نمازش مورد قبول واقع میشه؟ بله نماز مستحبی خوندنش خیلی راحت تره، شب قدر و ... نماز بخونیم و ادعا کنیم که نمازمون قبوله.

کسی که امر مقدس ازدواج رو نادیده بگیره و بخواد با نوع موقتش گذران زندگی کنه آیا مورد قبول خداست؟

شما از کجا می دونید کسانی که میگن به خاطر مشکل مالی و ... صیغه می کنند، سعی کردند که ازدواج دائم کنند و نشده.

کسانی که میان اینجا می خوان ازدواج موقت، بی بند و باری و بی قیدی از نوع دینی رو ترویج کنند، باید در محضر خداوند پاسخگو باشند.

اسلام روابط جنسی را در خانواده محفوظ کرد، شاید صیغه برای مردان تنوع طلب از نوع مذهبی و زنان ناچار از همه جا بریده مفید واقع شود ولی برای دختر و پسر جوان سم است.

وای بر کسانی که اسلام را خراب می کنند، وای بر کسانی که فرق واجب و مستحب یادشان رفته.

بسم الله ...
سلام علیکم و رحمة الله
برادر پیاده شوید با هم برویم ... یعنی در چند خط یک چیزهایی فرمودید که برق از سرم پرید!
ازدواج دائم واجبه و ازدواج موقت مستحب؟
ازدواج دائم را رها کردن و از طریق ازدواج موقت گذران زندگی کردن با آنکه خداوند اجازه‌ی این کار را داده است از نظر او مورد قبول واقع نخواهد شد؟
کسی که ازدواج دائم نکند و ازدواج موقت کند مثل کسی است که نماز واجب را ترک کرده و به خواندن نوافل و نماز شب در شب قدر اکتفا کرده است؟
آیا تلاش برای ازدواج دائم قبل از روی آوردن به متعه واجب یا حتی ضروری است؟
آیا کسی که دوست ندارد یا حوصله ندارد ازدواج دائم کند و متعه می‌کند شایسته‌ی سرزنش است؟ خدا راضی و بنده‌ی خدا هم راضی آن وقت شما ناراضی؟
کسانی که حلال خدا را برای مقابله با حرام خدا ترویج می‌کنند باید در مقابل خداوند پاسخگوی کدام گناهشان باشند؟ کسانی که دیگران را از حلال خدا منع کرده و ایشان را در آماج بلاهای خانمان‌سوز قرار می‌دهند و با نگاهی روشن‌فکرانه می‌گویند «عزیز دلم صبور باش و تقوا پیشه کن که من خیرخواه تو هستم» و اگر هم کسی نتوانست تحمل کند را می‌گویند «عرضه نداشت و شایسته‌ی هلاکت بود» می‌شوند انسان‌های با کرامت که در مقال خدا رو سفیدند؟ به نظر بنده هم باید به بدن همه‌ی انسان‌ها یک مقدار مورفین تزریق کرد تا سر حدّ اعتیاد و نیاز پیش بروند و بعد یک مقدار مورفین به دست ایشان داد و گفت سراغ آن نرو و تقوا پیشه کن! الآن بنده خیلی انسان خوبی هستم که امر به تقوای الهی کردم، نیستم؟ حتی در وصفم خداوند سوره‌ی عصر را نازل کرده است که غیر از بنده همه در خسران و تباهی هستند: والعصر، ان الإنسان لفی خسر، الا الذین ... تواصوا بالصبر!
اسلام چطور خراب می‌شود؟ با حلال کردن حلال خدا یا با مکروه نشان دادن مباح یا حلال یا واجب خدا؟
دوست دارید اسلام را طوری معرفی کنیم که همه‌ی جوانان که هیچ همه‌ی کافران هم در طرفة العینی مسلمان شوند؟ کاری ندارد، بگویید که اسلام دین تسلیم هوای نفس شدن است و نه دین تسلیم خواست خدا شدن ... بیشتر مخالفان اسلام شما را در حدّ پیامبر قبول خواهند کرد گرچه مطابق تعالیم این دین دیگر نباید از ایشان انتظار داشته باشید که جانشان را برای دفاع از دینشان بدهند، چرا که مطابق این دین همه باید تابع هوای نفس خود باشند و میل به بقاء در اکثر ایشان هست، البته اولش هست و بعد کم‌کم که به پوچی رسیدند بدون دعوت به جان‌فشانی هم خودشان دست به خودکشی می‌زنند ... اسلام دین دعوت به تسلیم مقابل خداست، چه اوامر خدا موافق تمایلات ما باشد (در استفاده از حلال‌های خدا) و چه نباشد (در مخالفت کردن با نفس در ارتکاب حرام یا ترک واجب و بعضاً در وا داشتن نفس به مستحب و ترک مکروه) ... و متعه حلال خداست که گاهی واجب است و گاهی مستحب است و گاهی مباح است و گاهی مکروه است و گاهی هم ممکن است حرام بشود، ولی به خودی خود و مستقل از شرایط یا مباح است و یا مستحب ... یعنی خوب است ... یعنی فارق از شرایط موجود به خودی خود انجامش بهتر از ترک کردنش هست و حداکثر انجام دادن یا ندادنش علی‌السّویّة است، گرچه شرایط می‌توانند حکم آن را تغییر دهند همانطور که می‌توانند حکم هر امر خدا را تغییر دهند ...
وای بر ما که از نظر شما فرق واجب و مستحب را نمی‌دانیم؟ ... خدا ما را از کسانی قرار دهد که سرزنش سرزنش‌کنندگان ما را از بندگی او باز نمی‌دارد ...
در پناه خدا باشید :Gol:
یا علی علیه‌السلام

رنگین;689557 نوشت:

ازدواج موقت همانند ازدواج دائم امری مقدس بوده و تفاوتی ندارد و هر دو مورد رضای الهی است و تعارضی هم حتی با هم ندارند که یا دائم یا موقت بلکه هردوانه را هم می شود انتخاب کرد حتی یک زن دائم هم نیست می توان این امر مقدس را با رعایت عدالت واجب چهار بار انجام داد و جهار زن گرفت و ...
بگذارید این روایت را برای شما بخوانم:
شخصی می رود پیش امام صادق می گوید مردم روایت می کنند که یک شخصی به اسم محمد بن سنان اسدی زنی را صیغه می کند و اتفاقی برای او می افتد زمانی پیش امام سجاد می رود امام سجاد او را از خود می راند (اینها نقل به مضمون بود) اما جواب امام صادق عینا درج می شود و مطالب داخل پرانتز توضیحات بنده است:

قال الصّادق عليه السلام هذا شرف من شيعتنا ومن يكذب علينا فليس منّا واللَّه ما أرسل اللَّه رسله إلّابالحقّ ولا جاء إلّابالصّدق ولا يحكون إلّاعن اللَّه ومن عند اللَّه وبكتاب اللَّه، فلا تتّبعوا أهواءكم فتضلّوا ولا ترخّصوا لأنفسكم فيحرم عليكم ما أحلّ اللَّه لكم‏

امام صادق عليه السلام فرمود: اين فرد شريفى از شيعيان ماست (شاید یعنی ازدواج موقت مسئله قبیحی نیست که چون انجام داده باشد مواخذه شود) و هركس بر ما دروغ بندد از ما نيست (یعنی به دروغ به ما نسبت بدهد آن مواردی که دادند که مثلا امام سجاد با ان شخص اینگونه برخورد کرده) به خدا سوگند خداوند فرستادگان خود را جز به حق نفرستاده است و خداوند جز درستى و راستى نياورده است (منظور احکام متعه است که همه در کمال درستی و راستی هستند) و آنان جز از سوى خدا و از نزد خدا و به كتاب خدا حكم نمى‏كنند (یعنی متعه از نزد خدا و طبق کتاب خداست) پس از هواهاى‏ تان پيروى نكنيد كه گمراه مى‏شويد و به خودتان اجازه ندهيد تا بر شما حرام شود آنچه خداوند براى‏تان حلال كرد.(یعنی متعه حلال را حرام نکنید طبق هوای نفستان) و به خدا سوگند اى مفضل! آن، جز دين حق و شرايط متعه مگر آنچه را كه برايت پيشتر ذكر كردم نيست‏ (چون مفضل از امام شرایط متعه را می پرسد و امام می گوید شرایط متعه این هایی است که من می گویم دیگران که شرط می گذارند دروغگو هستند و جز این شروط شرطی ندارد)

( البته تمام این روایت ریشه قرآنی دارد که برخود طیبات را حرام نکنید و ... و تک تک آن از قرآن قابل اثبات است)

رنگین;689557 نوشت:
اسلام روابط جنسی را در خانواده محفوظ کرد

این هم کذب محض است (البته چون شما خانوداه را تنها زن دائم آن هم فقط یک زن دائم می دانید)

ارتباط جنسی از سه طریق میسور است و در قرآن هم گفته شده کسی از این سه طریق استفاده کند فانهم غیر ملومین (یعنی هیچ ملامتی بر این شخص نیست)
1- کنیز بدون محدودیت در تعداد که حتی شخص می تواند کنیزی که دارد را با شرایطی که دارد استمتاع جنسی از او را به دیگری تحلیل کند و ...
2-ازدواج موقت بدون محدودیت در تعداد که حتی نیازی به شاهد و ... هم برای نکاح و جدا شدن و ... نیست.
3-ازدواج دائم با محدودیت 4 زن به شرط عدالت

پس اصلا نظر اسلام بر محصور کردن روابط جنسی برای مرد به همسر دائم (آنهم حتما یکی!!!!) نیست.

علــی;689531 نوشت:
ادامه سخنان آیت الله حایزی شیرازی در جواب شما
در جواب چی؟!
شما اصلا نوشتارهای بنده را خواندید؟!

صدیقین;689587 نوشت:
در جواب چی؟!
شما اصلا نوشتارهای بنده را خواندید؟!

سلام
ببخشید،من فکر کردم شما مخالف ازدواج موقت هستید:Nishkhand:
الان مطالعه شد دیدم نه اینطور نیست،مخصوصا این جمله زیر که جالب بود
صدیقین;689546 نوشت:
وقتی راهی که خدای حکیم، جلوی جامعه گذاشت اما در فیلم ها و سریال ها و نوشته ها و کتاب ها و سایت ها و چه و چه، آن را به تمسخر گرفتند، نتیجه اش می شود همین که در نگاه فرودست عرف، ازدواج موقت بدتر از زناست! اگر به خانمی که خود را به ارزنی اندک، به مردان هوسران عرضه می کند، بگویید: ازدواج موقت کن! جوابش چیزی کمتر از فحش و دشنام نخواهد بود!

رنگین;689557 نوشت:
اصلا صحبت از واجب و مستحب نمی کنیم! صحبت از یک ضرورت اجتماعی است. این امر و نهی های زادهدانه را چند درصد اجتماع می پذیرد؟! غریزه جنسی شوخی نیست که بگوییم آقا صدایش را در نیاور! من آمار دقیق ندارم اما نوشته های زیادی خوانده ام که افراد بسیاری به مرض استمنا یا _معاذ الله_ زنا مبتلا هستند! اینها از کجاست؟! غریزه جنسی یک نعمت خداداد است و اگر از راه صحیح تامین نشود، جامعه را به آتش می کشد!

برای این دسته از افراد _که پیشتر اشاره کردم_ چه راهکاری پیشنهاد می کنید که به ورطه گناه نیفتند؟!

صدیقین;688981 نوشت:
به طور طبیعی، عده‌ای هم در جامعه وجود دارند که به هر دلیل _ مثلا فوت همسر یا نداشتن توان مالی یا نداشتن شرایط مناسب ازدواج دایم و ... _ از دسترسی به همسر دایمی محروم اند. به نظر شما، این افراد باید چکار کنند و تکلیفشان چیست؟

یا باید بگوییم: خویشتن‌داری کنند و عفاف بورزند! (که گفتنش آسان است اما غریزه سرکش، همیشه تاب این امر و نهی‌های زاهدانه را ندارد و طغیان‌ها می‌کند!)
یا باید بگوییم: شما معذور هستید و می‌توانید با انحراف اخلاقی، غریزه سرکش خود را تأمین کنید (که باطل بودن این پیشنهاد روشن است و نیاز به توضیح ندارد)
و یا این که یک راه محدود و موقت، فراروی این افراد قرار دهیم و مشکل آن‌ها را موقتا حل کنیم. این راهِ حلِ موقت و حلال، همان ازدواج موقت است که با شرایط معینی که احکامش در رساله‌های عملیه آمده، تجویز شده است. در واقع، ازدواج موقت، راه حلی موقت و درمانی کوتاه مدت است.

[="RoyalBlue"]

???;686283 نوشت:
سلام

:Khandidan!:عجب سؤالی!!! :Khandidan!:
بقیه مستحبات و واجباتتون تموم شده همین یکی از دستتون در رفته برای همین احساس می کنید عمرتون به فنا رفته؟!!!:khaneh:[/]

باء;689576 نوشت:
بسم الله ...
سلام علیکم و رحمة الله
برادر پیاده شوید با هم برویم ... یعنی در چند خط یک چیزهایی فرمودید که برق از سرم پرید!
ازدواج دائم واجبه و ازدواج موقت مستحب؟

من حرف ها رو قبلا گفتم، شما اگر نمی خواهید ببینید و بشنوید به من ارتباطی ندارد.

علــی;689583 نوشت:
ازدواج موقت همانند ازدواج دائم امری مقدس بوده و تفاوتی ندارد و هر دو مورد رضای الهی است

اصلا تعارض ندارند، :Moteajeb!:

[=Times New Roman]

صدیقین;689546 نوشت:

الان مد شده..
.
دخترها همه می دونند که دوستاشون از رفاقت با پسرا لطمه خوردن..
.
ولی بازم با یکی دوست میشن..
.
پست های یکی دو هفته اول : " من و عشقم" . " همه ی زندگیم فلان گلابی" . "نفسم فلان میمون" . "ما خوشبختیم"
.
بعد از یک ماه: "قلبم اسیر غصه هاست" . "متاسفم برای کسانی که می خواهند تنت را تسخیر کنند نه قلبت را" . "عشق بهانه بود . هوس باز بود" .
.
خو مرض داری؟ درد داری؟ چه مرگته با خودت اینکارو میکنی..بخدا حقته..:Gig:
.
می دونید اینا کی ان؟ اینا همونایین که میگن ترجیح می دهم با یک دنیا عشق محرم بشوم تا با خواندن دو جمله عربی. :khaneh::khaneh:

صدیقین;689589 نوشت:
اصلا صحبت از واجب و مستحب نمی کنیم! صحبت از یک ضرورت اجتماعی است. این امر و نهی های زادهدانه را چند درصد اجتماع می پذیرد؟! غریزه جنسی شوخی نیست که بگوییم آقا صدایش را در نیاور! من آمار دقیق ندارم اما نوشته های زیادی خوانده ام که افراد بسیاری به مرض استمنا یا _معاذ الله_ زنا مبتلا هستند! اینها از کجاست؟! غریزه جنسی یک نعمت خداداد است و اگر از راه صحیح تامین نشود، جامعه را به آتش می کشد!

برای این دسته از افراد _که پیشتر اشاره کردم_ چه راهکاری پیشنهاد می کنید که به ورطه گناه نیفتند؟!

پاکدامنی پاکدامنی پاکدامنی

یوسف پیامبر نفس سرکش نداشت.

رنگین;689596 نوشت:
پاکدامنی پاکدامنی پاکدامنی
یوسف پیامبر نفس سرکش نداشت.
چه ربطی داشت؟! مگر نعوذ بالله ازدواج موقت خلاف شرعه که آن را مقابل پاکدامنی تلقی می کنید؟! ازدواج موقت نوعی ازدواج است و راهی برای پاکدامنی.

همان طور که در اینجا (#3) عرض کرده ام، برای کنترل غریزه جنسی دو راه بیشتر نداریم: ازدواج یا پاکدامنی. (ازدواج هم دو نوع است: دائم و موقت) بنده راه سومی سراغ ندارم.

بنده مطابق فرمایش قرآن کریم، به افراد جامعه عرض می کنم: یا ازدواج کنید (دائم یا موقت)، یا پاکدامنی پیشه نمایید.

اگر شما غیر از این می فرمایید و به این اجتماع عریض و طویل، تنها امر زاهدانه پاکدامنی را پیشنهاد می کنید، از نظر بنده هم پیشنهادتان غیر منطقی و بی نتیجه است و کسی گوشش بدهکار این مقدس‌مآبی‌ها نیست! و هم مخالف چیزی است که قرآن کریم فراروی ما قرار داده است. (قضاوت با خوانندگان ارجمند)

صدیقین;689527 نوشت:
ازدواج موقت در کنار همه فواید بزرگ اجتماعی اش، آسیب های قهری و طبیعی ای هم ممکن است داشته باشد که یکی اش همین است که معمولا دختری که ازدواج موقت کند، طبیعتا بخشی از خواستگارانش _و نه همه آنها را_ را از دست می دهد.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر استاد بزرگوار

از پاسخ هاتون استفاده بردمٰ علاوه بر موردی از آسیب های اجتماعی که شما ذکر کردید

بنده با این مورد هم برخوردم:

:Lflasher:ازدواج مدت دار: زهر و عسل

شب ها ماشین را تو کوچه پارک می‌کردم، آخر شب می‌رفتم و سری به آن می زدم و آن را قفل می‌کردم. خیلی از شب ها با پسر همسایه که با ماشین خودش مسافرکشی می کرد، چند لحظه ای صحبت می‌کردیم وقتی او فهمید که مشاورم از زندگی‌اش بیشتر برایم گفت. گاهی وقت‌ها خانم‌های بیوه‌ای را می‌یافت و به ازدواج موقت در می‌آورد که چند موردش هم از طرف خود خانم‌ها پیشنهاد شده بود. گاهی به او می‌گفتم شهوت کر و کورت کرده، چون راحت به هر خانمی که پیشنهاد می‌داد، اعتماد می‌کرد. چندین بار از ضررهای این کار برایش گفتم، ولی او به این کار معتاد شده بود.
یکی از هشدارهایی که به او می‌دادم این بود که بالاخره این تنوع طلبی بلای زندگی‌ات می‌شود. تو که با خانم‌های جور وا جوری سر و کار داری، برایت سخت می‌شود با یکی به سر ببری.

ماه‌ها گذشت، شبی در حالی که می‌خندید به سراغم آمد و گفت: دختر عمویم را به عقدم در آوردم. بعد از ازدواج به شدت نگران و بد بین به همسرش بود. نمی‌گذاشت او را آفتاب و مهتاب ببینند. حتی اجازه نمی داد خاله همسرش به دیدنش بیاید. روزی پدر خانمش به من گفت: متوجه شده‌ام گاهی با او صحبت می‌کنید اگر برایتان مقدور است، کمی نصیحتش کنید با همسرش مهربان باشد و با او مثل برده برخورد نکند.بعد متوجه شدم که اختلاف او با همسرش جدی است. شبی به بهانه‌ای سخنان را به موضوع مشاجره در خانه کشیدم او گفت: نمی‌دانم چه کنم، هرچه می‌کنم که او را دوست داشته باشم، نمی‌توانم دنبال دعا نویس هم رفته‌ام فایده ندارد و...و مدتی بعد پدر خانمش گفت: دخترم را طلاق داد.
ازدواج‌مدت‌دار زهر و عسل مخلوط است باید مراقب بود، زهر ننوشیم.هرکسی با هر شرایطی و با هر شخصیتی نباید سراغ این ازدواج برود. افرادی که مدیریت هیجانی ضعیفی دارند، در امواج هیجانی ازدواج مدت دار غرق می‌شوند، افراد مجردی که شرایط ازدواج‌شان مهیا نیست، ممکن است از نظر روان شناختی درگیر این ازدواج شود و اصالت راحت طلبی که در نهاد افراد است، ترغیب می‌کند که با محاسبه سرانگشتی از سختی‌های ازدواج دایم فرار کنند و از ازدواج مدت‌دار کام گیرند.

گاهی امواج تخریب‌گر ازدواج موقت تا رابطه همسران هم کشیده می‌شود یعنی مرد در زندگی تا بحث و دلخوری‌ای می‌شود، به جای آن که به راه حل ها فکر کند، کینه به دل می‌گیرد و برای رسیدن به آرامش از «مسکن های موقتی» مدد می‌گیرد. این مسکن‌ها هم مانند همه مسکن‌های دیگر اعتیاد آور است.البته نمی‌گویم که به هیچ وجه این ازدواج برای مجردان ساخته نشده است. حرف من این است به خودتان هم نگاهی بکنید اگر قدرت کنترل هیجانی ندارید برای شما تجویز نمی‌شود که اصل زندگی زناشویی‌تان را ممکن است بر باد دهد. در این‌جا پیشنهاد می‌کنم از تکنیک‌های کنترل شهوت زیر کمک بگیرید: روزه، ورزش مستمر، پرهیز از بیکاری و اوقات فراغت بدون برنامه، اجتناب از محرک های سمعی و بصری و تخیلی و...، اجتناب از دوستان ناسالم، جدی گرفتن عبادات به ویژه نماز و..

ناگفته نماند که اگر با عمل به تکنیک های بالا باز هم مشکل باقی بود آن وقت «باید» ازدواج مدت دار را بر گناه (چشمی و بدنی و...) مقدم کنید. این‌جا نیازی نیست در بوق و کرنا کنید و عالم و آدم بفهمند، تا خانواده ها متوجه شوند. از سوی دیگر، اگر خانواده متوجه شد کنایتا بفهمانید که بین گناه و ازدواج مدت دار گیر افتاده اید.البته برخی هم از مشاوران می‌پرسند از کجا پیدا کنیم مشاوران هم ضمن هشدار دادن نسبت به بیماری های مقاربتی می‌گویند: ما کار اجرایی نداریم ولی در کل می‌دانیم که جوینده یابنده است.

شعار این هشدار
إيّاكم و الهوى فإنّ الهوى يُعمي و يُصمّ.
از هوس بپرهيزيد كه هوس انسان را كور و كر مى كند
..............................................................................................

بر گرفته از نرم افزار نیش ها و نوش ها

و مورد دیگه با توجه صحبت دوستمون؟:

:Lflasher:
???;686283 نوشت:
شاید این سوال به نظرتون عجیب بیاد اما وقتی که تاپیک های دیگه رو خودنم این

سوال برام ایجاد شد که اینکه می گن ازدواج موقت مستحبه و ثواب داره

بنده در پاسخ های کارشناس پاسخگو هدی خودندم که هیچ مستحبی برای ازدواج موقت وجود نداره....

سئوال:!!::!!::!!:

چرا بعضی پژوهشگرها میگن وجود داره و بعضی میگن نداره:!!::!!!:

ضمنا جناب علی هم موردی که از شهید مطهری آوردند خوب بود:

علــی;689504 نوشت:
شهید مطهری در اینمورد می فرماید:
شما اگر امروز يک پسر محصل هجده ساله را که شور جنسي او به اوج خودرسيده است تکليف به ازدواج بکنيد،به شما مي خندند.همچنين است يک دخترمحصل شانزده ساله.عملا ممکن نيست اين طبقه در اين سن زير بار ازدواج دائم بروند و مسووليت يک زندگي را بپذيرند. از شما مي پرسم:آيا با اين حال،با طبيعت و غريزه چه رفتاري بکنيم؟آيا طبيعت حاضراست به خاطر اينکه وضع زندگي ما در دنياي امروز اجازه نمي دهد که در سنين شانزده سالگي و هجده سالگي ازدواج کنيم دوران بلوغ را به تاخير بيندازد و تا مافارغ التحصيل نشده ايم غريزه جنسي از سر ما دست بردارد؟ آيا جوانان حاضرند يک دوره "رهبانيت موقت "را طي کنند و خود را سخت تحت فشار و رياضت قرار دهند تا زماني که امکانات ازدواج دائم پيدا شود؟فرضاجواني حاضر گردد رهبانيت موقت را بپذيرد،آيا طبيعت حاضر است از ايجادعوارض رواني سهمگين و خطرناکي که در اثر ممانعت از اعمال غريزه جنسي پيدامي شود و روانکاوي امروز از روي آنها پرده برداشته است صرف نظر کند؟ دو راه بيشتر باقي نمي ماند:يا اينکه جوانان را به حال خود رها کنيم و به روي خود نياوريم;به يک پسر اجازه دهيم از صدها دختر کام برگيرد،و به يک دختر اجازه دهيم با دهها پسر رابطه نامشروع داشته باشد و چندين بار سقط جنين کند،يعني عملاکمونيسم جنسي را بپذيريم;و چون به پسر و دختر"متساويا"اجازه داده ايم،روح اعلاميه حقوق بشر را از خود شاد کرده ايم، زيرا روح اعلاميه حقوق بشر از نظربسياري از کوته فکران اين است که زن و مرد اگر بناست به جهنم دره هم سقوط کننددوش به دوش يکديگر و بازو به بازوي هم و بالاخره "متساويا"سقوط کنند. راه دوم ازدواج موقت و آزاد است.ازدواج موقت در درجه اول زن را محدودمي کند که در آن واحد زوجه دو نفر نباشد.بديهي است که محدود شدن زن مستلزم محدود شدن مرد نيز خواه ناخواه هست.و....

منتها باید با مدیریت خانواده ها باشد چون متاسفانه نوع تربیت ها و سبک زندگی نسبت به قبلا تغییر کرده و همین منجر به عدم تحمل طرفین می شود.

[=arial]و البته خودم بر اساس کارهای مشاوره و پرسش و پاسخ دینی به این نتیجه رسیده ام :

:1:در قرآن آمده که کسی که نمی تواند ازدواج کند بهتر هست صبر پیشه کند نگفته

پاشه بره ازدواج موقت کنه.:!:

:2: ازدواج موقت مثل عمل جراحی و یا شیمی درمانی آخرین مرحله هست و عوارض دارد همچنانکه ذکر کرده ام.

:ok4::ok!::ok5::ok3:[=arial]لذا بهترین راه صبر هست صبر...

[=arial][=arial][=arial][=arial][=arial]ضمنا بنده با نظر کارشناس پاسخگو [=arial]هدی[=arial] درباره مستحب بودن و غیر مستحب بودن امر ازدواج موقت موافقم آنهم بدلیل مضرات این امر.

[=arial]
موضوع قفل شده است