یک « اجازه نمی‌دهم» تاریخی

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
یک « اجازه نمی‌دهم» تاریخی

[h=1][/h]

[/HR] خطاب رهبری با عنوان "اجازه نمی دهم" در تاریخ انقلاب اسلامی مورد مشابه داشته است و آیا تکرار خواهد شد؟
[/HR]
«من اجازه نمی‌دهم بیگانگان بیایند با دانشمندان ما، با فرزندان برجسته و عزیز ملّت ایران بخواهند بنشینند حرف بزنند» این جمله قاطع و با صلابت را چندی پیش رهبر معظم انقلاب در سخنرانیشان در یکی از استراتژیک‌ترین دانشگاه‌ها مطرح کردند. جمله‌ای که نشان از اهمیت موضوع و عزم راسخ جمهوری اسلامی برای دفاع از دستاوردهای هسته‌ای و عدم تسلیم یا سازش در برابر قلدران جهانی دارد.
البته این جزو معدود مواردی بوده که ایشان از چنین خطابی استفاده‌ کرده‌اند و مستقیما مطرح می‌کنند که شخصا اجازه نخواهند داد و این یعنی موضوع دارای درجه اهمیت استراتژیک و قابل تاملی است.
پیش از این و در زمان رهبری حضرت امام خمینی(ره) نیز ایشان طی سخنانی اعلام کردند: «دستگاه جبار بداند که اگر بخواهد به اسلام تجاوز کند و احکام کفر را در بلاد اسلامی جاری سازد، من در کمین آنها ایستاده‌ام. من تا آخرین لحظه‌های زندگی‌ام از نوامیس اسلام و مسلمین دفاع می‌کنم. من به حکم اسلام که به ما دستور جهاد و مقابله داده است در برابر خیانت به اسلام دست روی دست نمی‌گذارم و ساکت نمی‌نشینم... تا من هستم نمی‌‌‌گذارم قوانین مخالف اسلام تصویب و اجرا شود؛‌ تا من هستم نمی‌‌گذارم که دستگاه جبار استقلال این ملت را بر باد دهد. (حضرت امام خمینی(ره) در 29 اسفند 1341-صحیفه امام ج 1 ص 162)»
رهبر معظم انقلاب نیز در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) و در زمانی که دشمنان همیشگی ایران اسلامی با چشم طمع در پی ایجاد محدودیت برای ایران در راستای داشتن دانش هسته‌ای هستند، فرمودند: «هر مقدار در مقابل زیاده‌خواهی‌های طرف مقابل کوتاه بیاییم، آنها جلوتر خواهند آمد، باید در مقابل این زیاده‌خواهی‌ها، دیواره‌ مستحکمی از عزم و توکل و اقتدار ملی به‌وجود آید. همان‌گونه که قبلا هم گفته شد، اجازه‌ی هیچ‌گونه بازرسی از هیچ یک از مراکز نظامی و همچنین گفتگو با دانشمندان هسته‌ای و سایر رشته‌های حساس و اهانت به حریم آنها، داده نخواهد شد. من اجازه نخواهم داد که بیگانگان بیایند و با دانشمندان و فرزندان عزیز و برجسته‌ی این ملت صحبت و از آنان بازجویی کنند هیچ ملت و دولت عاقلی اجازه‌ی چنین کاری را نمی‌دهد، دشمن پررو و وقیح، انتظار دارد که ما اجازه دهیم آنها با دانشمندان و محققان ما درباره‌ی یک پیشرفت اساسیِ بومی و ملی گفتگو کنند اما مطلقاً چنین اجازه‌ای داده نخواهد شد. این موضوع را دشمنان نظام اسلامی و همه‌ی کسانی که منتظر تصمیم نظام هستند، به روشنی متوجه شوند.»
چنین بیاناتی نشان از آن دارد که هرگونه مسامحه در قبال حقوق اساسی مردم و منافع ملی از خطوط قرمز مورد نظر رهبری نظام است و از آن کوتاه نخواهند آمد و مانند همیشه مردم به اتکای تدبیر دقیق ایشان لحظه‌ای نگران از دست رفتن عزت ایران اسلامی نخواهند بود

تا پیش از این رهبری انقلاب بارها با لحن ناصحانه و در قالب توصیه از مسئولان امر خواستند که نگاهشان به دست بیگانه نباشد و تاکید کردند امروز دشمنان براى ملّت ایران با تحریم مشکل درست کردند؛ خب، حالا اگر آمدند شرط برداشتن تحریم را یک چیزى قرار دادند که شما غیرتت نمی‌گنجد که آن را انجام بدهى؛ چه کار می‌کنید؟ شرط می‌گذارند دست از اسلام بردارید، دست از استقلال بردارید، دست از حرکت به سوى علم بردارید، دست از فلان پدیده‌ى افتخارآمیز بردارید تا ما تحریم را برداریم؛ شما چه کار می‌کنید؟ قطعاً قبول نمی‌کنید. یقیناً هیچ مسئولى در کشور قبول نمی‌کند که شرط برداشتن تحریم‌ها، مثلاً فلان مسئله‌ى اساسى و فلان مسئله‌ى آرمانى باشد.
چنین بیاناتی نشان از آن دارد که هرگونه مسامحه در قبال حقوق اساسی مردم و منافع ملی از خطوط قرمز مورد نظر رهبری نظام است و از آن کوتاه نخواهند آمد و مانند همیشه مردم به اتکای تدبیر دقیق ایشان لحظه‌ای نگران از دست رفتن عزت ایران اسلامی نخواهند بود.
البته دشمنان ایران اسلامی همواره اصرار داشته‌اند خط‌قرمزها را بشکنند و از این حدود عبور کنند. رهبر معظم انقلاب هم تأکید کردند که خط‌ قرمزها باید رعایت شود. البته تیم مذاکره‌کننده‌ ما پایبند به این خط‌قرمزها هستند و باید آنها را رعایت ‌کنند. همچنین وظیفه‌ همه‌ کسانی که در این زمینه کاری می‌کنند یا نظری می‌دهند این است که خط‌ قرمزها را رعایت کنند.
در واقع بیانات شفاف، محکم و قاطعانه مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اجازه نمی‌دهند از مقرهای نظامی ایران بازدید شود یا با دانشمندان هسته ای مصاحبه یا بازجویی شود، پیام روشن و شفافی را به گروه غربی مذاکره کننده با ایران داد که ایران اسلامی، سیاست نرمش قهرمانانه را با اقتدار دنبال می کند و هرگز تن به ذلت و سازش با دشمن نخواهد داد و این چارچوبی است که متضمن یک جمهوری اسلامی مقتدر در عرصه‌‌های مختلف جهانی است.
آمریکایی‌ها در حال حاضر در سایه اقتدار جمهوری اسلامی ایران تن به مذاکره داده‌اند اما کماکان هم نمی‌خواهند از سیاست ارعاب و تهدید خود دست بردارند و این موضوعی است بارها و بارها مورد تاکید مقام رهبری نیز بوده است که مذاکره در سایه تهدید معنا ندارد. در واقع ایشان همواره تاکید کردند که مذاکرات به عنوان یک اصل دیپلماتیک مورد تایید جمهوری اسلامی است ولی هرگز این موضوع نباید باعث تحقیر و توهین به کشور و اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران شود. در واقع گفتمان انقلاب اسلامی همواره بر مفهوم استکبارستیزی تاکید داشته است و در سایه رهبری‌های حکیمانه مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلان نظام اسلامی بر اساس حکمت، عزت و مصلحت به پیش می‌رود، وهیچ کس در هر پست و مقامی به خود اجازه نمی‌دهد که خلاف منویات مقام معظم رهبری حرکت و عمل کند. سیاست‌های هسته‌ای ما و عملکرد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز از این امر مستثنی نیست و تنها با مهر تایید معظم‌له به سرانجام خواهد رسید.

خاص بودن این جمله در طول این چند سال که از رهبری آیت الله خامنه ای می گذرد نشان دهنده از اهمیت موضوع دارد به همین جهت این مسئله مستلزم آن است که به گونه ای عمیق به این موضوع نگریست و پپرامون آن تامل کرد همه باید بدانیم در پس این بیان با لحن کمتر شنیده شده الزامات و نیازهایی وجود دارد که باید با توجه بدان از این گردنه عبور کنیم.
قاطعیت رهبر انقلاب اسلامی و تاثیر این مورد بر حسن مدیریت ایشان همواره تحسین دوستان و حتی دشمنان انقلاب اسلامی را بر انگیخته است.و جالب‌تر از همه اینکه جان کری خطاب به ایرانیان گفته است: برای آمریکا رهبری مانند رهبر ایران آرزو می‌کنم .
قطعا در سایه این اقتدار و درایت و تیزهوشی ایران اسلامی همواره بر قله عزت و سعادت خواهد ایستاد و کوچکترین حقی از ایرانی اسلامی توسط بیگانگان تضییع نخواهد شد. ایران اسلامی به داشتن رهبرانی شجاع افتخار می‌کند.

برچسب: