جمع بندی آیا گرفتن حق طلاق توسط زن کار درستی است؟

تب‌های اولیه

123 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا گرفتن حق طلاق توسط زن کار درستی است؟

با سلام خدمت كارشناس محترم
سؤالي داشتم
بنده هنگام عقد مهريه خيلي پايين انتخاب كردم ولي از همسرم حق طلاق رو گرفتم ، ايشون هم مخالفتي نكردن چون شناخت كامل از هم داشتيم
اما اطرافيان و به خصوص والدين همسرم خيلي من رو بابت اين مساله سرزنش ميكنن
بنده اين كار رو به عنوان پشتوانه زندگي زناشوييم إنجام دادم ولي حالا همين مساله باعث اختلاف شده البته بگم خود همسرم اصلا مشكلي ندارن و رضايت من رو مهم دونستن ولي اطرافيان !....
كار من مگه خلاف شرع بوده ؟ از لحاظ اخلاقي مگه بد بوده ؟ چرا اينهمه سرزنش حتي دوستهاي خودمم سرزنش كردن
حالا واقعا برام سؤال شده چه ايرادي داره حق طلاق با زن باشه چرا مردم ما با اين مساله كنار نميان ؟
وقتي مهريه پايين باشه زن هيچ پشتوانه اي نداره همسر من توان دادن مهر بالا رو نداشتن منم به خاطر رعايت حالشون و البته اعتقاد قلبي خودم مهر پايين زدم ، حق طلاق رو هم براي محكم كاري انتخاب كردم ولي الان همه حتي والدين خودمم مخالف هستن
اين هم بگم حق طلاق رو وقتي همسرم بهم دادن اولش به كسي نگفتيم و همه بي خبر بودن بعدش كه اعلام كرديم مخالفت ها جدي شد
كار من خيلي بد بوده ؟:Ghamgin:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

اصل کار شما از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی ندارد؛ چون هر چند از لحاظ شرعی حق طلاق با مرد است؛ اما او می تواند به زن وکالت دهد که در شرایط خاص از جانب او خودش را طلاق دهد. منتها در شرایط عادی؛ یعنی جایی که هیچ ضرورتی برای چنین کاری وجود ندارد به نظر می رسد گرفتن حق طلاق نه تنها مزیتی ندارد؛ بلکه ممکن است مثل شرایطی که شما در آن هستید مشکل ساز هم شود. بعلاوه اینکه برنامه ای که دین اسلام برای ما ترسیم کرده است، همه جوانب زندگی را در نظر گرفته. اینکه اسلام حق طلاق را به مرد داده قطعا به خاطر مصالح و مفاسدی است که در نظر داشته است و نباید آن را از پیش خود دستکاری کنیم؛ مگر در شرایطی که واقعا ضرورت داشته باشد؛ آن هم به مقداری که دین دست ما را باز گذاشته است. بنابراین اگر لازم بود که حق طلاق یا حتی مهریه به عنوان پشتوانه زندگی زناشویی قرار بگیرد، قطعا اسلامی که خودش مهریه و حق طلاق را مطرح کرده، به این مسئله هم اشاره می کرد؛ در حالی که توصیه های دینی مبنی بر کم بودن مقدار مهریه، خلاف این را ثابت می کند. در مورد اینکه آیا مهریۀ بالا بازدارنده و حلال مشکلات است و یا اینکه نه تنها مشکلی حل نمی کند بلکه مشکل ساز هم هست، در همین سایت مفصل بحث شده که می توانید با جستجوی "مهریه بالا" تاپیک های مربوطه را مطالعه کنید.

با این حال اینکه می گویید این کار را برای پشتوانه زندگی زناشویی انجام داده اید، حرف قابل تاملی است! معمولا پشتوانه زندگی به ابزاری گفته می شود که بتواند زندگی را به بهترین شکل ممکن حفظ کند؛ نه ابزاری که برای برهم زدن آن استفاده شود. اگر هم منظورتان از پشتوانه، داشتن ابزاری برای خلاص شدن از زندگی در شرایط نابسامان است، مطمئن باشید وقتی زندگی بهم بخورد، همسر شما اگر به اندازه شما مشتاق جدایی نباشد، کمتر از شما هم نیست. اگر هم یک وقتی همسرتان مخالفت طلاق باشد، این نشان دهنده این است که هنوز به شما علاقه دارد و میخواهد به زندگی با شما ادامه دهد. در چنین شرایطی هم هیچ عقل سلیمی به فکر جدایی نخواهد بود و تلاشش را برای بازسازی زندگی انجام خواهد دارد.

بله می شود یک درصد احتمال داد که مرد به فکر درست کردن زندگی نباشد و بخواهد برای اذیت کردن زن او را طلاق ندهد. در این مورد باید گفت اولا احتمالش خیلی کم است ثانیا در این شرایط راه برای زن بسته نیست و می تواند از راه های مختلف برای جدایی اقدام کند ثالثا در نظر گرفتنِ احتمالِ یک درصدی، در مقابل قرار دادن شرطی که ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند، مقرون به صرفه نیست. مثل این می ماند که مثلا شما به دلیل اینکه یک درصد احتمال می دهید تصادف کنید، در بزرگراه با سرعت 20 کیلومتر حرکت کنید! خب طبیعی است که این راهکار برای پیشگیری از تصادف عاقلانه نیست و مشکلات بزرگتری برای شما ایجاد خواهد کرد.

این در مورد اصلِ گرفتن حق طلاق توسط زن بود. اما در مورد شرایطی که شما در آن قرار گرفتی، بهترین کار، حساسیت زدایی از اطرافیان است. برای این کار راه های مختلفی وجود دارد. یک راهش این است که شما با جرأت جلوی دیگران به اشتباه خود اعتراف کنید و بگویید من فکر می کردم این کار پشتوانه ای برای زندگی من خواهد بود؛ در حالی که با تحقیق بیشتر به این نتیجه رسیدم که فکر من درست نبود و نه حق طلاق و نه مهریۀ بالا نمی تواند ضامن خوشبختی باشد. برای همین الان میخواهم این شرط را از عقدنامه حذف کنم. این کار مزایای مختلفی دارد:

اول اینکه نگرانی همسرتان نسبت به اصلِ حق طلاق و همچنین نسبت به حرف و حدیث دیگران از بین خواهد رفت و در نتیجه عشق و علاقه ایشان به شما بیشتر خواهد شد؛ چون وقتی چنین چیزی نقل همه مجالس باشد، احتمالا همسرتان در مقابل دیگران احساس شکست و حقارت خواهد کرد و فکر کند با این کار مردانگیش زیر سوال رفته و ممکن است برای جبران این مسئله و اثبات مردانگیش از رفتارهای نامناسب و به اصطلاح مردسالارانه استفاده کند و موجب بروز مشکلاتی در زندگیتان شود. دوم اینکه اطرافیان متوجه می شوند چنین کاری درست نیست و به قول معروف یک کار فرهنگی انجام داده اید و یکی از دستورات باارزش دینی را در اطرافیان نهادینه می کنید. سوم اینکه از حرف و حدیث دیگران خلاص می شوید. چهارم اینکه از مشکلات احتمالی دیگری که پشت پرده حکمتِ دین در دادن حق طلاق به مرد است و ما از آن خبر نداریم پیشگیری می کند.

اما اگر به هر دلیلی نمی خواهید این حق را از خود سلب کنید، برای حساسیت زدایی می توانید مدتی در مقابل حرف و حدیث دیگران سکوت کنید. گذشت زمانی مسئله را حل خواهد کرد و بعد از مدتی برای همه عادی می شود؛ در حالی که اگر بخواهید دائم از کار خود دفاع کنید، این بحث کش پیدا می کند و به جای اینکه مشکل حل شود، جریان شما به یک واقعه تاریخی در اطرافیان و فامیل تبدیل خواهد شد و احتمالا بعدها مادربزرگ ها هم برای نوه ها تعریف خواهند کرد!

پیروز و سربلند

[="Arial Black"][="Black"]

امین;684853 نوشت:
سلام

اصل کار شما از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی ندارد؛ چون هر چند از لحاظ شرعی حق طلاق با مرد است؛ اما او می تواند به زن وکالت دهد که در شرایط خاص از جانب او خودش را طلاق دهد. منتها در شرایط عادی؛ یعنی جایی که هیچ ضرورتی برای چنین کاری وجود ندارد به نظر می رسد گرفتن حق طلاق نه تنها مزیتی ندارد؛ بلکه ممکن است مثل شرایطی که شما در آن هستید مشکل ساز هم شود. بعلاوه اینکه برنامه ای که دین اسلام برای ما ترسیم کرده است، همه جوانب زندگی را در نظر گرفته. اینکه اسلام حق طلاق را به مرد داده قطعا به خاطر مصالح و مفاسدی است که در نظر داشته است و نباید آن را از پیش خود دستکاری کنیم؛ مگر در شرایطی که واقعا ضرورت داشته باشد؛ آن هم به مقداری که دین دست ما را باز گذاشته است. بنابراین اگر لازم بود که حق طلاق یا حتی مهریه به عنوان پشتوانه زندگی زناشویی قرار بگیرد، قطعا اسلامی که خودش مهریه و حق طلاق را مطرح کرده، به این مسئله هم اشاره می کرد؛ در حالی که توصیه های دینی مبنی بر کم بودن مقدار مهریه، خلاف این را ثابت می کند. در مورد اینکه آیا مهریۀ بالا بازدارنده و حلال مشکلات است و یا اینکه نه تنها مشکلی حل نمی کند بلکه مشکل ساز هم هست، در همین سایت مفصل بحث شده که می توانید با جستجوی "مهریه بالا" تاپیک های مربوطه را مطالعه کنید.

با این حال اینکه می گویید این کار را برای پشتوانه زندگی زناشویی انجام داده اید، حرف قابل تاملی است! معمولا پشتوانه زندگی به ابزاری گفته می شود که بتواند زندگی را به بهترین شکل ممکن حفظ کند؛ نه ابزاری که برای برهم زدن آن استفاده شود. اگر هم منظورتان از پشتوانه، داشتن ابزاری برای خلاص شدن از زندگی در شرایط نابسامان است، مطمئن باشید وقتی زندگی بهم بخورد، همسر شما اگر به اندازه شما مشتاق جدایی نباشد، کمتر از شما هم نیست. اگر هم یک وقتی همسرتان مخالفت طلاق باشد، این نشان دهنده این است که هنوز به شما علاقه دارد و میخواهد به زندگی با شما ادامه دهد. در چنین شرایطی هم هیچ عقل سلیمی به فکر جدایی نخواهد بود و تلاشش را برای بازسازی زندگی انجام خواهد دارد.

بله می شود یک درصد احتمال داد که مرد به فکر درست کردن زندگی نباشد و بخواهد برای اذیت کردن زن او را طلاق ندهد. در این مورد باید گفت اولا احتمالش خیلی کم است ثانیا در این شرایط راه برای زن بسته نیست و می تواند از راه های مختلف برای جدایی اقدام کند ثالثا در نظر گرفتنِ احتمالِ یک درصدی، در مقابل قرار دادن شرطی که ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند، مقرون به صرفه نیست. مثل این می ماند که مثلا شما به دلیل اینکه یک درصد احتمال می دهید تصادف کنید، در بزرگراه با سرعت 20 کیلومتر حرکت کنید! خب طبیعی است که این راهکار برای پیشگیری از تصادف عاقلانه نیست و مشکلات بزرگتری برای شما ایجاد خواهد کرد.

این در مورد اصلِ گرفتن حق طلاق توسط زن بود. اما در مورد شرایطی که شما در آن قرار گرفتی، بهترین کار، حساسیت زدایی از اطرافیان است. برای این کار راه های مختلفی وجود دارد. یک راهش این است که شما با جرأت جلوی دیگران به اشتباه خود اعتراف کنید و بگویید من فکر می کردم این کار پشتوانه ای برای زندگی من خواهد بود؛ در حالی که با تحقیق بیشتر به این نتیجه رسیدم که فکر من درست نبود و نه حق طلاق و نه مهریۀ بالا نمی تواند ضامن خوشبختی باشد. برای همین الان میخواهم این شرط را از عقدنامه حذف کنم. این کار مزایای مختلفی دارد:

اول اینکه نگرانی همسرتان نسبت به اصلِ حق طلاق و همچنین نسبت به حرف و حدیث دیگران از بین خواهد رفت و در نتیجه عشق و علاقه ایشان به شما بیشتر خواهد شد؛ چون وقتی چنین چیزی نقل همه مجالس باشد، احتمالا همسرتان در مقابل دیگران احساس شکست و حقارت خواهد کرد و فکر کند با این کار مردانگیش زیر سوال رفته و ممکن است برای جبران این مسئله و اثبات مردانگیش از رفتارهای نامناسب و به اصطلاح مردسالارانه استفاده کند و موجب بروز مشکلاتی در زندگیتان شود. دوم اینکه اطرافیان متوجه می شوند چنین کاری درست نیست و به قول معروف یک کار فرهنگی انجام داده اید و یکی از دستورات باارزش دینی را در اطرافیان نهادینه می کنید. سوم اینکه از حرف و حدیث دیگران خلاص می شوید. چهارم اینکه از مشکلات احتمالی دیگری که پشت پرده حکمتِ دین در دادن حق طلاق به مرد است و ما از آن خبر نداریم پیشگیری می کند.

اما اگر به هر دلیلی نمی خواهید این حق را از خود سلب کنید، برای حساسیت زدایی می توانید مدتی در مقابل حرف و حدیث دیگران سکوت کنید. گذشت زمانی مسئله را حل خواهد کرد و بعد از مدتی برای همه عادی می شود؛ در حالی که اگر بخواهید دائم از کار خود دفاع کنید، این بحث کش پیدا می کند و به جای اینکه مشکل حل شود، جریان شما به یک واقعه تاریخی در اطرافیان و فامیل تبدیل خواهد شد و احتمالا بعدها مادربزرگ ها هم برای نوه ها تعریف خواهند کرد!

پیروز و سربلند

سلام
پاسخی عالی و کامل بود
حیفم آمد که تنها با صلوات تشکر کنم
خداوند به شما عزت همراه با عافیت عنایت کند

میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) هم بر شما مبارک

والسلام علی من اتبع الهدی[/]

[=Arial Black]

ريحانه سادات;683935 نوشت:
سؤالي داشتم
بنده هنگام عقد مهريه خيلي پايين انتخاب كردم ولي از همسرم حق طلاق رو گرفتم ، ايشون هم مخالفتي نكردن چون شناخت كامل از هم داشتيم
بنده اين كار رو به عنوان پشتوانه زندگي زناشوييم إنجام دادم ولي حالا همين مساله باعث اختلاف شده البته بگم خود همسرم اصلا مشكلي ندارن و رضايت من رو مهم دونستن ولي اطرافيان !....
كار من مگه خلاف شرع بوده ؟ از لحاظ اخلاقي مگه بد بوده ؟ چرا اينهمه سرزنش حتي دوستهاي خودمم سرزنش كردن
حالا واقعا برام سؤال شده چه ايرادي داره حق طلاق با زن باشه چرا مردم ما با اين مساله كنار نميان ؟
وقتي مهريه پايين باشه زن هيچ پشتوانه اي نداره همسر من توان دادن مهر بالا رو نداشتن منم به خاطر رعايت حالشون و البته اعتقاد قلبي خودم مهر پايين زدم ، حق طلاق رو هم براي محكم كاري انتخاب كردم ولي الان همه حتي والدين خودمم مخالف هستن
اين هم بگم حق طلاق رو وقتي همسرم بهم دادن اولش به كسي نگفتيم و همه بي خبر بودن بعدش كه اعلام كرديم مخالفت ها جدي شد
كار من خيلي بد بوده ؟

جناب امین جایی برای توضیح اضافه باقی نگذاشته‌اند
امید که برایتان راهگشا باشد
خداوند شما را به انتخاب بهترین‌ها راهنمایی بفرماید

والسلام علی من اتبع الهدی

این تاپیک هم بخونید:

[PDF]http://www.askdin.com/thread45038.html#post602626[/PDF]

سلام كار شما اصلاً اشتباه و غير اخلاقي نبوده، مخصوصاً كه مهريه كم است به گفته ي خودتون (يعني خداي ناكرده احتمال سو استفاده ي شما از اون آقا نيست)
و هم اينكه اون طرف شما كه اصل كاري هست پذيرفته
و اين زندگي مشترك شماست، شما قراره زندگي كنيد، به ديگران چه مربوطه؟ حقي ندارن كه بخوان دخالت و قضاوت كنن

امین;684853 نوشت:

بله می شود یک درصد احتمال داد که مرد به فکر درست کردن زندگی نباشد و بخواهد برای اذیت کردن زن او را طلاق ندهد. در این مورد باید گفت اولا احتمالش خیلی کم است [=#ff0000]

درسته احتمال صد در صد و مطلق نمي تونه باشه مخصوصاً اگه شناخت كافي قبل ازدواج باشه
اما خيلي كم هم نيست! انسان موجود غير قابل پيش بيني هست و گاهي اوقات دست به كاري ميزنه كه اصلاً حتي قابل تصور هم نيست !
و من مورد اينچنيني ديده ام! و البته موارد مشابه ديگه
وقتي كه مهريه كم و ناچيز باشه،حق طلاق خانوم، تهديدي براي آقا نيست كه به اون وسيله تحقير و سر افكنده بشن (بنظر من البته)
بله، اگه مهريه بالا و زياد باشه، قبول كردنش سخته چون ممكنه خانوم غير قابل پيش بيني بشه!!

سلام
به نظر من کار شما بسیار عاقلانه هست.

امین;684853 نوشت:
احتمالا همسرتان در مقابل دیگران احساس شکست و حقارت خواهد کرد و فکر کند با این کار مردانگیش زیر سوال رفته و ممکن است برای جبران این مسئله و اثبات مردانگیش از رفتارهای نامناسب و به اصطلاح مردسالارانه استفاده کند و موجب بروز مشکلاتی در زندگیتان شود.

سلام
ایشون مطرح کردند که شوهرشون با این قضیه مشکل ندارند ،

نقل قول:

البته بگم خود همسرم اصلا مشكلي ندارن و رضايت من رو مهم دونستن

پس همسر ایشون آگاهانه این وکالتو دادند.

سلام ...
ب نظر منم لزومی نداره ... البته این یه چیز شخصیه ولی بعید میدونم این چیزا پشتوانه ای ب حساب بیاد ...

امین;684853 نوشت:
.
[/]

با احترام به شما كارشناس عزيز
ولي بنده حقير گاهي اوقات برخورد قاطع با دخالت ها و قضاوت هاي نابه جاي ديگران (مثل آشنايان) را لازم مي دانم، زيرا باعث از بين رفتن آرامش رواني انسان و كدورت بين عزيزان (مثل اعضاي خانواده) مي شود
و بنده نيز قرباني اين حرف هاي به اصطلاح خاله زنكي ! (واژه ي جايگزين پيدا نكردم!) شده ام و ضربه خوردم
بعضي ها واقعاً جاي احترام و صبر باقي نمي گذارند و اين حق يك انسان است كه در برابر اين چيزها از منافع خود دفاع كند

ریحانه جان به نظر من که کاره اشتباهی نکردی

ولی من اگه بودم بین حق طلاق و مهریه معقول

مهریه معقول رو انتخاب میکردم

چون مهریه حق طبیعیته و هیچ اما و اگری توش نیس

به علاوه اینکه اول زندگی کلمه ی طلاق بخواد به زبون بیاد به نظر من جالب نیس

سلام. دیگه فکر می کنم نیاز به نوضیح نداره و همه فهمیدن که تعیین مهریه زیاد یا گرفتن حق طلاق پشتوانه زندگی نیست.
کار شما غیر شرعی نیست ولی حساسیت زا و شک برانگیز بوده.
میشه بفرمایید از حق طلاق تصمیم دارید در چه مواردی استفاده کنید؟

سلام بنده یک حقوق دان هستم ببخشید نباید خودتو بزرگ کنی و منظور من هم این نیست تنها مشاوره حقوقی می خواهم بهتون بدهم !
اولا بسیار کار خوبی کردید ! همیشه استادان من این توصیه رو به دانشجواها می کردند که در اضای مهریه حق طلاق رو بگیرید !
دوما مسائل حقوق خانواده بسیار پیچیده است نمیشه همیشه مسائل حقوقی رو استفاده کرد مگر در اخرین راه که ادامه زندگی مشترک ممکن نباشه !
شما هم نمی خواهد زیاد این مساله را بزرگ کنید در جواب بگویید که من این اختیار را از شوهرم گرفتم و وکیل او هستم در ضمن مگر ما قرار است از هم جدا شویم که شما ناراحت هستید در ضمن این شرط ضمن عقد خارج لازم است و غیر قابل فسخ و ابطال و عزل شما می باشد شوهر شما خود این اختیار را به شما داده ! دیگران چرا کاسه داغتر از اش می شوند اگر زیاد از حد نیز این مساله بزرگ شده از یکی از بزرگان یا رو حانیون یا یک حقوق دان در این رابطه استفاده کنید

ای بابا
بدتون نیادها
من سر در نمیارم شماها واقعا آدم های مذهبی هستید یا تا اونجایش که با میلتون موافقه به دین اعتقاد دارید
اگه قبول دارید که حضرت رسول فرمودند مهریه کم خوبه پس این اظهار نظر ها چیه و مگه شماها بیشتر از ایشون سرتون میشه و آیا تا حالا شنیدید خدا حق طلاق رو به هیچ زنی داده باشه
جالبه ها

[="Tahoma"][="DarkRed"]

امین;684853 نوشت:
مطمئن باشید وقتی زندگی بهم بخورد، همسر شما اگر به اندازه شما مشتاق جدایی نباشد، کمتر از شما هم نیست.

با سلام
با عرض معذرت باید عرض کنم که ما نمونه های نقض این مطلب رو زیاد دیدیم... گاهی مرد به خاطر همین حربه ای که در دستش داره زن رو تا جائی که میتونه اذیت میکنه. یعنی با رضایت ندادن به طلاق، در حقیقت زن رو مجبور میکنه که زندگیش رو ترک کنه؛ در اونصورت چون زن ناشزه به حساب میاد هیچ حق و حقوقی بهش تعلق نمیگیره...
گاهی هم مرد در زندگی مشکلی نداره چون خانم شوهرش رو اذیت نمیکنه ولی مرد (به دلیل روحیات اخلاقیش نه بدجنسی) هیچ احترام و حقی برای همسرش قائل نیست و خانم دلش نمیخواد زندگی رو ادامه بده. در این مورد زن طلاق میخواد ولی مرد طلاق نمیده چون مشکلی نداره... این مشکل در مورد یکی از دوستانم پیش اومده و الان سالهاست که دوستم و همسرش در یک خونه و زیر یک سقف زندگی میکنن ولی هیچ عاطفه ای در بین نیست و از زن هم کاری ساخته نیست چون مرد دلش نمیخواد زندگیش به هم بخوره...[/]

انسانها وقتی در مورد خودشون فکر میکنند بهترین وکیل هستند و وقتی در مورد دیگران فکر میکنند بهترین قاضی:Gol:

[="Arial"][="Blue"]

كار من خيلي بد بوده ؟

سلام ریحانه خانم
اولا تبریک میگم ان شاءالله زیرسایه ی امام زمان زندگی خوبی داشته باشید
من خیلی با گرفتن حق طلاق موافق نیستم به دلیل اینکه زن مظهر احساسات هست خشم وعصبانیت هم نوعی از احساسات هست که وقتی برزو کنه ممکنه انسان کاری رو انجام بده که خیلی زود پشیمون بشه شاید حکمت این که خدا حق طلاق رو به مرد داده این باشه
ولی الان به نظرم حذف این شرط از عقد نامه به منزله چراغ سبزی است برای دیگران برای دخالت در زندگی شخصی شما
باهمسرتون صحبت کنید اگر قلبا راضی هستند از همین اول اجازه هیچ نوع دخالت به هیچ کس ندهیدوبه ایشون بگید که خانواده شون رو متقاعد کنند
ولی اگر قلبا راضی نبوده اند وصرفا برای کسب رضایت شما این شرط رو قبول کردند حذفش کنید ولی به اطرافیان وانمود نکنید که حرف آنها باعث این کار شده صرف نظر کنید

[/]

[="Tahoma"][="Purple"]

سلام عید همگی مبارک
ریحانه جان
اولاً تبریک میگم
ثانیاً در مورد حق طلاق چون هیچوقت دنبالش نبودم ترجیح میدم قط نظرات بقیه رو بخونم
اما در مورد مهریه کم واقعاً کارت شایسته تحسینه.
منم خیلی دوست داشتم مهریه ام کم باشه اما متاسفانه نشد که نشد:Ghamgin: یک تبریک ویژه برای این شجاعتت دختر گل:Gol:

ان شاالله که سالیان سال با هم خوب و خوش زندگی کنین.
اطرافیانم خیالت راحت حرف زیاد میزنن البته بیشترش از سر دلسوزیه ها
اما اگه به درستی کارت مطمئنی دل دل نکن(میگم در مورد حق طلاق مطمئن نیستم چقد پشتوانه اس کارشناسان بهتر نظر میدن اینو کلی میگم)

من برای خرید عقد که رفتم تقریباً همه چیزو عالی برداشتم (عالی اما با ملاحظه جیب آقا)
اما باز چند روز بعدش هی ایراد میگرفتن(حتی همراهانم در خرید که چرا اینو اینطور برداشتی چرا اونو عجله کردی؟)
اگه بخوای با حرف بقیه نگران بشی خیالت تخت هیچوقت تموم نمیشه

بهترین کار پیشنهاد کارشناس لبخند و سکوت صبورانه بهترین راه حل برای رفع اختلاف نظرهاست

[/]

من نمیدونم چرا فقط پسر ها آدم های بدی از آب در میاند؟! و چرا هیچ کس در مورد دخترهایی که اولش میگند با همه چیت میسازم و مادیات مهم نیست و ... میاند جلو بعدش هم دبه میکنند و بنای ناسازگاری میگذارند و زندگی رو برای اون پسر بدبخت به جهنم تبدیل میکنند حرفی نیست؟
بعضی ها میگند اگه دختر دید پسره آدم بدی از آب در اومد حداقل مهریه اش رو بذارند اجرا و پدرش رو در بیاورند و یه تضمینی باشه
حالا اگه پسره آدم خوب و آبرومندی بود و دختره آدم بدی از آب در اومد چی؟ حالا چه تضمینی هست؟

من حرفم اینه
اگه به هم اعتماد ندارید و هنوز شناخت کافی پیدا نکردید و نیاز به تضمین مسخره ای به نام مهریه سنگین دیدید خیلی اشتباه کردید که رفتید زیر یه سقف ، که بعدش بخوایم روحیه مردونگی و اقتدار تصمیم گیری رو در زندگی از پسره با داشتن آتو ازش بگیریم ، همین میشه که میبینیم خیلی ها به جای اینکه همسر قابل اعتمادی باشند در ته قلبشون یه بزدل شدند که نکنه خانمم الان که عصبانی شده کار رو به جای باریک برسونه
یه بار از یکی از دوستای مذهبیم شنیدم یکی از همین آخوندهای معروف حدیثی گفته بود که : اصلا زن حق قهر کردن و رفتن خونه باباش رو نداره ( یه چیزیتو این مایه ها!) الان دختره رسما تهدید میکنه زندگیت رو به کمک قاضی مصادره میکنم
آخه این چه رندگیه...

ولی

چقدر خوشبخته اون زنی که دلش نمیخواد همسرش مثل یه موش ازش بترسه و کلا در اختیارش باشه
و چقدر خوشبختند اون زن و شوهرهایی که مهریه عامل ادامه زندگیشون نیست
و چقدر خوشبخته پدر دختری که نمیگه این مهریه در شان ما نیست و چند تا سکه دیگه بذارید روش (=دختر من چند تا سکه دیگه بیشتر ارزش داره)
و
:hamdel:چقدر زیباست زندگی که با عشق شروع بشه و با محبت ادامه پیدا بکنه و تا بهشت با هم باشند:hamdel:

انقدر که بعضی ها به فکر اینن که "اگه یه وقت شوهرم منحرف شد...." چیکار کنم.....
اگه به فکر این بودن که "همین الان که مرد خوبیه" چیکار کنم .... اوضاع مملکت طور دیگه ای بود...

وقتی یه خانمه میاد میگه "می خوام مهریه ام کم باشه"
سایر بانوان دوراندیش میان میگن "یه درصد فکر کن شوهرت منحرف بشه..چیکار می کنی؟!"

اما اگه یه پسری بیاد بگه من می خوام مهریه ی پایین بنویسم چون ممکنه دختره قصدش فقط مهریه گرفتن باشه و اصلا نخواد زندگی کنه
همون بانوان میان میگن"نه خیر نه خیر نه خیر....هیچ دختری همچین کاری نمی کنه!!!!!!!"
جالبه اون یه درصدو برای اینور قائل نیستن....

اگه بخواد کسی زندگیشو براساس یک درصد ها بسازه، الان هم یک درصد امکان داره زلزله بیاد خونه روسرمون خراب شه! پس شب برید تو خیابون بخوابید!

لبیک یا علی النقی;685128 نوشت:
انقدر که بعضی ها به فکر اینن که "اگه یه وقت شوهرم منحرف شد...." چیکار کنم.....
اگه به فکر این بودن که "همین الان که مرد خوبیه" چیکار کنم .... اوضاع مملکت طور دیگه ای بود...

وقتی یه خانمه میاد میگه "می خوام مهریه ام کم باشه"
سایر بانوان دوراندیش میان میگن "یه درصد فکر کن شوهرت منحرف بشه..چیکار می کنی؟!"

اما اگه یه پسری بیاد بگه من می خوام مهریه ی پایین بنویسم چون ممکنه دختره قصدش فقط مهریه گرفتن باشه و اصلا نخواد زندگی کنه
همون بانوان میان میگن"نه خیر نه خیر نه خیر....هیچ دختری همچین کاری نمی کنه!!!!!!!"
جالبه اون یه درصدو برای اینور قائل نیستن....

اگه بخواد کسی زندگیشو براساس یک درصد ها بسازه، الان هم یک درصد امکان داره زلزله بیاد خونه روسرمون خراب شه! پس شب برید تو خیابون بخوابید!

سلام دوست عزيز
اتفاقاً انسان مؤفق كسي هست كه به همين يكدرصد ها توجه كند!
اگرچه من تجربه ي ازدواج ندارم ولي در دوستي و روابط اجتماعي با ديگران بدون توجه به اين يكدرصد ها، بارها شده كه صدمه ديدم، فقط بخاطر همون يك درصد!
و اين يك درصد ها مربوط به دختر يا پسر و يا يك سن خاص نيست!
همه را شامل مي شود در هر حالت
در مورد مهريه هم همين طور، يك پسر حق دارد بخاطر همان يكدرصد زير بار مهريه ي غير معقول و زياد نرود! (و اينكه خانمي در ازاي مهريه ي كم،حق طلاق داشته باشد، بنظرم نوعي برابري را ايجاد مي كند و باعث مي شود كه طرفين از هم ديگر آتو نداشته باشند! -البته بايد شرايط امروز را هم در نظر گرفت)
اين نظر من بود، شايد درست و منطقي نباشد
ويرايش: حالا بحث زلزله هم شد، واقعاً آدم بايد بفكر زلزله باشه، اين همه هم كارشناس ها مي گن!

ممنونم از دوستان و كارشناس محترم به خاطر نظرات و كمك ها شون :Gol:
و اما توضيح بدم
خيلي ها گفتن چرا حق طلاق ؟
استدلال من اين بود : من و همسرم خيلي سخت بهم رسيديم بهتره بگم چهار سالي جنگيديم با خانواده ها تا راضي شدن مخالف هم خانواده من بودن به خاطر وضع مالي بد همسرم و مخالفت با من كه مهريه پايين رو انتخاب كنم در اخر به شرط اين راضي شدن كه مهر بالا رو بزنم ولي من سر عقد موقع گفتن مهريه از عاقد خواستم مهر رو كم كنن چون مي دونستم همسرم در توانشون نيست اين قول رو قبلا بهش داده بودم كه سر عقد ميارمش پايين و به جاش حق طلاق رو ميگيرم تا خانواده ام رو اينجور راضي كنم
بماند كه وقتي مهر رو تو مراسم اوردم پايين چه دلخوريهاي از سمت خانواده ام پيش اومد حتي كمي كار به جر و بحث كشيده شد تو مراسم ديگه جرات نكرديم حق طلاق رو بلند أعلام كنيم نگران عكس العمل خانواده همسرم بودم ولي بعد ثبت توي دفتر خودشون فهميدن و از اون روز سرزنش ها شروع شده حتي والدين خودم با اينكه اين كار رو براي رضايت اونها إنجام دادم شديدا ازم دلخور شدن و گفتن بايد مهرت رو بالا ميگرفتي
الان من واقعا موندم كاري كه كردم درست و أخلاقي بود يا نه
با حرف هاي كارشناس متوجه شدم كه حق طلاق گزينه خوبي نبوده ولي اگه من همين حق رو هم نميگرفتم خانواده ام شايد حتي بهم ميزدن عقد رو با شنيدن اين مساله باز كمي دل شون قرص شد
وگرنه من خودم بهش اعتماد كامل دارم

96xy;685134 نوشت:
اتفاقاً انسان مؤفق كسي هست كه به همين يكدرصد ها توجه كند!

درنظر گرفتن اون یه درصد برا بعضیا کلاً مانع شده که بقیه اشو ببینن...

96xy;685134 نوشت:
در مورد مهريه هم همين طور، يك پسر حق دارد بخاطر همان يكدرصد زير بار مهريه ي غير معقول و زياد نرود!

این که پسر نباید زیر بار مهریه ی بالا برود به خاطر این نیست که "نکنه یه درصد دختره منحرف بشه!!!!!!!"
دلیلش اینه که آدم وقتی نمی تونه چیزیو پرداخت کنه نباید قبول کنه! همین!
زندگی که رینگ بوکس نیست هرکی دنبال آتو و نقطه ضعف گرفتن از طرف مقابل باشه!

اگر تونستید فلسفه ی دیگری برای حق طلاق پیدا کنید که شامل تهمت زدن به طرف مقابل و آتو گرفتن نباشد بفرمایید...

خود پرسشگر محترم هم متوجه شدند که گرفتن حق طلاق، چندان صحیح نبود...
توصیه می کنم نظر کارشناس را با دقت بیشتری بخوانید...

اخه وقتي خودمون از هم شناخت كامل داريم چرا بقيه انقدر سخت گيري كردن كه از اول زندگيمون به جاي ارامش همش فكر و خيال داشته باشيم ، واقعا منطق بزرگترها چيه ؟
خانواده من اصلا ماديات براشون مهم نبود دامادمون وقتي با خواهرم ازدواج كرد هيچي پول نداشت اولش رفتن تو يه سوييت سي متري براي زندگي ولي حالا سر ازدواج من ..
از بس همه گفتن مهر پايين امنيت براي دختر نمياره پدر مادر من هم عوض شدن !

ريحانه سادات;685138 نوشت:
من و همسرم خيلي سخت بهم رسيديم بهتره بگم چهار سالي جنگيديم با خانواده ها تا راضي شدن مخالف هم خانواده من بودن به خاطر وضع مالي بد همسرم و مخالفت با من كه مهريه پايين رو انتخاب كنم در اخر به شرط اين راضي شدن كه مهر بالا رو بزنم ولي من سر عقد موقع گفتن مهريه از عاقد خواستم مهر رو كم كنن چون مي دونستم همسرم در توانشون نيست اين قول رو قبلا بهش داده بودم كه سر عقد ميارمش پايين

سلام و وقت به خیر...
چه جالب!
خدا امثال شمارو زیاد کنه....

اگه جسارت نباشه یه سوال داشتم! این فقط یک سوال است....
چه چیزی باعث شد که شما با وجود مخالفت خانواده و همچنین اوضاع مالی پایین همسرتان، به او پاسخ مثبت بدهید؟

-------------

نکته ی دیگر هم اینکه وقتی خانواده ها راضی نبودند باید خود را برای این سرزنش ها و بهانه گیری ها آماده می کردید....
به نظر من مشکل اونها با مهریه ی بالا و حق طلاق و اینا نیست....وقتی که خانواده ها رضایت کامل ندارند دنبال بهانه می گردند برای سرزنش.
مطمئن باشید اگر مهریه تونو هزارتا کنید و حق طلاق هم فسخ کنید....بازهم به یه بهونه دیگه به سرزنش و اینا ادامه میدن...
بهتره به جای فکر کردن به این چیزها قدرت تحمل خودتان را افزایش دهید....و راهکارهای سازگاری و... را بیاموزید...

البته من اگه جای شما بودم زودتر برای مشاوره مراجعه می کردم...یعنی قبل از اجرای نقشه ی مورد نظر...
موفق باشید...

لبیک یا علی النقی;685143 نوشت:
سلام و وقت به خیر...
چه جالب!
خدا امثال شمارو زیاد کنه....

اگه جسارت نباشه یه سوال داشتم! این فقط یک سوال است....
چه چیزی باعث شد که شما با وجود مخالفت خانواده و همچنین اوضاع مالی پایین همسرتان، به او پاسخ مثبت بدهید؟

-------------

نکته ی دیگر هم اینکه وقتی خانواده ها راضی نبودند باید خود را برای این سرزنش ها و بهانه گیری ها آماده می کردید....
به نظر من مشکل اونها با مهریه ی بالا و حق طلاق و اینا نیست....وقتی که خانواده ها رضایت کامل ندارند دنبال بهانه می گردند برای سرزنش.
مطمئن باشید اگر مهریه تونو هزارتا کنید و حق طلاق هم فسخ کنید....بازهم به یه بهونه دیگه به سرزنش و اینا ادامه میدن...
بهتره به جای فکر کردن به این چیزها قدرت تحمل خودتان را افزایش دهید....و راهکارهای سازگاری و... را بیاموزید...

البته من اگه جای شما بودم زودتر برای مشاوره مراجعه می کردم...یعنی قبل از اجرای نقشه ی مورد نظر...
موفق باشید...

سلام
خواهش ميكنم
اول بگم همسرم از اقوام بودن و شناخت كامل رو خودشون و خانواده شون داشتم ( مخالفت اصلي خانواده ام بيشتر به خاطر اختلاف هاي بين مادر هامون هست وگرنه وضعيت مالي و اينها همش بهانه خانواده ام بود )
راستش ايشون بسيار بسيار بسيار ادم مذهبي و خودساخته اي بودن تو كل فأميل به خاطر ايمانشون زبانزد هستن و خوب اين مهمترين ملاك براي من بود ، و بعد من هميشه دوست داشتم همسرم طلبه باشن اين مساله هم باعث شد تو انتخابم مصمم تر باشم
ممنونم بابت راهنماييهاتون ما قبل ازدواجمون پيش مشاور رفتيم دو جاي مختلف هر دو جا گفتن كاملا با هم هم كفو هستيم ولي براي اين مساله خاص نخير مشاوره نرفتيم الان هم كه دير شده :Ghamgin:

لبیک یا علی النقی;685140 نوشت:

زندگی که رینگ بوکس نیست هرکی دنبال آتو و نقطه ضعف گرفتن از طرف مقابل باشه!

...

متأسفانه زندگي براي من تا الآن اينطور بوده وخيلي ضربه خوردم [emoji17][emoji20]
يعني از اعتمادم سواستفاده كردن

لبیک یا علی النقی;685140 نوشت:

اگر تونستید فلسفه ی دیگری برای حق طلاق پیدا کنید که شامل تهمت زدن به طرف مقابل و آتو گرفتن نباشد بفرمایید...

هيچ فلسفه اي رو بنده در نظر ندارم (وجود نداره)، و همون پيشگيري در صورت انحراف و خراب شدن زندگي و ندادن آتو رو ميشه نام برد! [emoji15]

ريحانه سادات;685142 نوشت:
اخه وقتي خودمون از هم شناخت كامل داريم چرا بقيه انقدر سخت گيري كردن كه از اول زندگيمون به جاي ارامش همش فكر و خيال داشته باشيم ، واقعا منطق بزرگترها چيه ؟
!

در دروازه رو ميشه بست، ولي دهن مردم رو نميشه بست
متأسفانه اينجور حرف ها و غيبت ها هميشه وجود داشته و نميشه جلوش رو گرفت در هر شرايطي
توجه نكنيد و ذهن تون رو در گير نكنيد
و همون طور هم كه گفتم اين زندگي مشترك شما نه اونا و ديگران كه بخوان دخالت كنن!

کله نتیجه گیری بحثو تاپیکو کارشناسن کردن!
مهریه معقول بگیریم جای حق طلاق!
زنم حق طلاق داره!
دیگه جرعت ندارم بهش بگم تو! هرلحظه میخاد بگه من رفتم خدافظ!(الان میگن نه نمیگه نه زنا اینجور بگن؟استغرفرالله امکان نداره!
زن باید از مرد یه حسابی ببره! شاید زنه اصلا زد تو نخه خلاف مرده خواست بگه این کارو نکن باهاش دعوا کنه میزنه طلاقشم میگیره ک!
زندگیتونو برپایه اعتماد بسازین!
عده ای میگن چون زندگی ما اینطور بوده تو هم حق طلاقو بگیر مثه ما نشی!
مثه زنایی که طلاق گرفتن همش میترسن بچشونم طلاق بگیره بدبینن به مردا!
در یک کلام مهریه معقول حق طلاق با مرده! مردی که تو خونه نتونه یبار یه برندگی و مردونگی از خودش نشون بده واسه ترس از طلاق باید ...!
این که بذاریم دیگران هر حرفی بزنن هم نمیشه! عرف ملاکتون نیست؟ مسئله دینی میشه میگن نباید جوری لباس بپوشیم مردم بهمون حرف بزنن! مسئله بعدش عوض میشه مردم هرچی میخان بگن بگن!جالبه

سلام
می گویند مهریه پشتوانه ای است برای زن.پشتوانه برای چی؟برای این که مثلا اگر شوهر به زنش خیانت کرد ورفت سراغ زن دیگری یا این که دست بزن داشت یا... زنه مهریه اش رابگذارد اجرا و خلاصه انتقامی از شوهرش بگیرد اما من نمی دانم چه پشتوانه ای برای مرده وجود دارد که اگر زنش بهش خیانت کرد از اون استفاده کنه؟ من خودم در فامیل دورمان زنی را می شناسم که به شوهر خود خیانت کرد.بدبخت شوهره هم مجبور شد خونه اش را فروخت تا مهریه زنه رو بده وهم بهش خیانت شد وهم زنه طلاق گرفت و رفت. دو تا بچه هم گذاشت روی دست مرده. حالا ما می گیم حق طلاق هم با مرد باشه. وقتی زن بهش خیانت کرد آیا می تونه زنه با یک زن خیانتکار زندگی کنه؟به نظر شما آیا وجود داشتن مهریه عادلانه است؟اگر پشتوانه باید وجود داشته باشه باید برای هردو طرف وجود داشته باشه؟ این را برای خانم هایی می گم که هی می گن پشتوانه پشتوانه. انگار همه مردان عالم خیانتکارند و زنان عالم بی گناه اند.
در مورد قضیه ای که مطرح کردید حق طلاق با مهریه کم که پشتوانه ای برای شما ایجاد نمی کنه. فرض کنید که شوهرتون بهتون خیانت کرد. یا دست بزن داشت. می خواهید بگید من حق طلاق دارم و طلاقت نمی دم یا بگید خداحافظ طلاق. این اون وقت چه پاسخی خواهد داد به ظلمی که شوهر شما به شما کرده است. شاید طلاق بگیرید و خودتان را راحت کنید اما آن موقع شما یک زن بیوه خواهید بود که احتمال ازدواجتان کم خواهد بود ومرده بدون این که زیر بار مهریه رفته باشه می ره زن می گیره.خیلی راحت هم بهش می دن. به نظر من این که حق طلاق راگرفتید پشتوانه ای محسوب نمی شود برای زندگی شما.

ابوالبرکات;685257 نوشت:
سلام
چه پشتوانه ای برای مرده وجود دارد که اگر زنش بهش خیانت کرد از اون استفاده کنه؟ حالا ما می گیم حق طلاق هم با مرد باشه. وقتی زن بهش خیانت کرد آیا می تونه زنه با یک زن خیانتکار زندگی کنه؟
در مورد قضیه ای که مطرح کردید حق طلاق با مهریه کم که پشتوانه ای برای شما ایجاد نمی کنه. فرض کنید که شوهرتون بهتون خیانت کرد. یا دست بزن داشت. می خواهید بگید من حق طلاق دارم و طلاقت نمی دم یا بگید خداحافظ طلاق. این اون وقت چه پاسخی خواهد داد به ظلمی که شوهر شما به شما کرده است. شاید طلاق بگیرید و خودتان را راحت کنید اما
آن موقع شما یک زن بیوه خواهید بود که احتمال ازدواجتان کم خواهد بود ومرده بدون این که زیر بار مهریه رفته باشه می ره زن می گیره.خیلی راحت هم بهش می دن. به نظر من این که حق طلاق راگرفتید پشتوانه ای محسوب نمی شود برای زندگی شما.

سلام
شما جواب سوال بالاییتون رو خودتون دادید

سلام.
کسی که وکالت در طلاق بدون هیچ قید و بندی به زنش می دهد از قوانین بی اطلاع است یا متوجه کاری که می کند نیست یا درگیر عشق و عاشقی تصمیمی گرفته است چون وکالتی به زن داده که خودش هم ندارد چون مرد نمی تواند زنش را بدون قید و شرطی طلاق دهد و اگر شوهر درخواست طلاق كند و دادگاه تشخیص دهد تقاضای طلاق از تخلف زن از وظایف(زناشویی) یا سوء اخلاق و رفتار وی نبوده مرد موظف است نصف دارایی خود را كه در ایام زندگی مشترك (زناشویی) به دست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زن منتقل نماید.(بند اول شروط عقد نامه هست)

اما همین مرد که نمی تواند زنش را هر وقت خواست طلاق دهد وکالت می دهد به زن که هر وقت دلش خواست حتی بدون دلیل هم بتواند طلاق بگیرد در حالی که اگر مرد بخواهد چنین کاری کند باید علاوه بر مهریه و نفقه و ... باید نصف دارایی های خود را هم به زن بدهد!!!!

در واقع اگر قرار است همه چیز در ازدواج برابر باشد یعنی هم زن بتواند طلاق بگیرد هم مرد باید مهریه و نفقه هم نباشد مثل قوانین غرب!
که طلاق به درخواست هر دوست و در عوض نه مهریه ای وجود دارد و نه نفقه هر کس برای خودش در اخر هم بعد از طلاق نصف (در برخی کشور ها متفاوت است) دارایی که بعد از ازدواج حاصل شده تقسیم می شود اما در ایران نه تنها زنان همان امتیازاتی که اسلام به آنها داده را می گیرند علاوه بر آن با شروط ضمن عقد امتیازات مرد را هم محدود می کنند مثل طلاق اما عینا همین را برای خودشان می برند یعنی هم حقوق زنان غربی در ازدواج را دارند اما از آن طرف حقوق اسلامی هم حفظ شده و در آخر هم برخی معترض می شوند که در ایران حقوق زنان رعایت نمی شود:Nishkhand:

کلا بنده توصیه ای که می کنم این است که هیچ مردی چنین وکالتی را ندهد مگر با شروطی که ضمن آن برای جلوگیری از سوء استفاده بگذارد که الان پیشفرض عقد نامه ها وجود دارد و نیازی به همین هم نیست.

آخه پشتوانه‌ای که با فشار یا زندانی کردن مرد و تهدید به طلاق به ‌دست بیاید منشا کدام سرمایه اجتماعی برای زن یا مرد است؟

عاشق امام خامنه ای;685262 نوشت:
سلام
شما جواب سوال بالاییتون رو خودتون دادید

سلام فکر کنم درست متن مرا نخوانده اید.من درمورد جایی که مهریه کم است ومرده خیانت کرده باشه مثلا گفتم مرده راحت بهش زن می دهند واحتمال ازدواج زنه کم است. اما سوال من کماکان باقی است.چه پشتوانه ای برای مرد باید وجود داشته باشد که زنش بهش خیانت نکنه؟آیا همان قدر که زن احتیاج به پشتوانه داره مرد احتیاج به پشتوانه نداره؟بیچاره مرده هم باید بهش خیانت بشه وهم باید بابت خیانتی که بهش شده هزینه ای بابت مهریه رو بده.

سؤالي داشتم
كار من خيلي بد بوده ؟:Ghamgin:

درسته الا حق طلاق با شماست ولی اگر بخواید خدایی نکرده بعدا طلاق بگیرید، دوباره همون دردسر های ادارای و قضایی رو باید طی کنید.

بودن حق طلاق با زن تا اونجایی که من شنیدم بیشتر اسمی و ظاهریه،

ولی همونطور که کارشناس محترم گفتن، چون با فرهنگ و شرع در روند عادی هماهنگ نیستن، بهتره که همون با مرد باشه، اگر زنی هم به دلایل قانونی مثل بیماری، اعتیاد و جنون و ... هر چیز

دیگه ای بخواد جدا شه، قانون این حق رو بهش میده و فقط چند سال طول میکشه.

کار شما نادرست نبوده، ولی به نظرم آدم وقتی می خواد زندگی رو شروع کنه بهتره برای دوام زندگی اش دنبال چاره باشه نه چگونگی برهم زدن زندگی.

بهترين كار رو كردي ريحانه ، كاشكي منم مثل تو اين حق رو ميگرفتم الان رو نگاه نكن عشق و عاشقيه دو روز بگذره همين اقاي عاشق رنگ عوض ميكنه ، انشاالله هميشه رابطتتون محكم و عاطفي بمونه ولي بايد پشتت محكم باشه اصلا هم عذاب وجدان نداشته باش منم با همين فكر ها مهر رو پايين گرفتم همون شده اتو دست اقا !
بايد حق هاي ديگه هم ميگرفتي مثل حضانت ! من فقط حق خروج از كشور رو گرفتم اگه اون هم نبود خدا ميدونه چه برزخي ميشد برام !
اصلا اصلا عذاب وجدان نداشته باش ..

Nla;685501 نوشت:
بهترين كار رو كردي ريحانه ، كاشكي منم مثل تو اين حق رو ميگرفتم الان رو نگاه نكن عشق و عاشقيه دو روز بگذره همين اقاي عاشق رنگ عوض ميكنه ، انشاالله هميشه رابطتتون محكم و عاطفي بمونه ولي بايد پشتت محكم باشه اصلا هم عذاب وجدان نداشته باش منم با همين فكر ها مهر رو پايين گرفتم همون شده اتو دست اقا !
بايد حق هاي ديگه هم ميگرفتي مثل حضانت ! من فقط حق خروج از كشور رو گرفتم اگه اون هم نبود خدا ميدونه چه برزخي ميشد برام !
اصلا اصلا عذاب وجدان نداشته باش ..

سلام نهال
اومدي كه :Kaf: برو خصوصيت رو باز كن :offlow:
والا چي بگم خب تو حق داري اينجور بگي ولي من باهات اختلاف عقيده دارم وقتي شناخت كامل نباشه اين مشكلات پيش مياد قبول داري ؟ در ضمن همسر من ادم مومن و اخلاقيه مطمئنم اينجور كه تو ميگي در اينده رفتار نميكنه ولي باز هم ممنون بابت نظرت

من نميگم خداي ناكرده شوهرت اينجور ميشه فقط ميگم عذاب وجدان نداشته باش هيچ كس از اينده خبر نداره !

Nla;685504 نوشت:
من نميگم خداي ناكرده شوهرت اينجور ميشه فقط ميگم عذاب وجدان نداشته باش هيچ كس از اينده خبر نداره !

درسته
مرسي گلم بابت نظرت ميدونم از روي دلسوزيه
اعصابم خرد شد پيغام هات رو فعال كن ديگه كارت دارم :Ghamgin: چي شدي تو باز ؟ اين اواتار انرژي منفي چيه اخه !!!!!!!

رنگین;685349 نوشت:
بخواد جدا شه، قانون این حق رو بهش میده و فقط چند سال طول میکشه.

جااااان ؟؟؟؟

همچین میگی فقط چند سال

انگار چند روزه Fool

من فقط اين رو ميدونم كه زن تو جامعه ما از لحاظ قانوني دستش هيج جا بند نيست ، خودت رو بكشي هيچ وقت تو دادگاه نميتوني شكاك بودن همسر رو ثابت كني ! اصلا اين رو مشكل نميدونن ميگن حتما خودت مشكل داري كه بهت شك داره هيچ وقت نميتوني بي خيالي يه مرد رو اثبات كني بي ثباتيش رو فحاشيش رو حتما بايد معتاد باشه تا يه كم بهت حق بدن باقي مشكلات رو خود قاضي ميگه برو بسوز و بساز ديگه خبر نداره اين مشكلات يه زن رو از پا درمياره
باز هم خودت ميدوني

حالا اونایی که حق طلاق دارن فکر می کنن آتو دارن و اوضاعشون خیلی خوبه!!
مثلاً اگه به هردلیلی جدا بشید اوضاعتون بهتر میشه!؟
هیچکی با طلاق گرفتن خوشبخت نشده که بخواد به داشتن حقش افتخار کنه یا به خاطر نداشتن حقش بترسه

توصیه می کنم در مورد علم تلقین به نفس حتماً مطالعه داشته باشید...
اینکه چطور فکر کردن به چیزی باعث جذب آن می شود.
بنابراین پی می بریم که چطور فکر کردن اینجوری به طلاق باعث تخریب زندگی میشه
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

بعضیا زندگیو کردن رینگ بوکس...فقط دنبال امتیاز گرفتن از طرفن!

Nla;685501 نوشت:
بايد حق هاي ديگه هم ميگرفتي مثل حضانت

خدا حق حضانت بچه هارو به مردها داده..
یکی از دلایلش شاید این باشه که فردا نتونه زنشو با چهارتا بچه ول کنه و بره دنبال یکی دیگه!
چون مسئولیت بزرگ کردن بچه هارو خواهد داشت.
بنابراین گرفتن حق حضانت از شوهر، آتو گرفتن نیست...آتو دادنه!
---------------

نهال جان خب وقتي يه مردي شكاك هست و فحش ميده مطمئن باش قبل عقد ميشه با تحقيق و هوشمندي فهميد اين از كوتاهي خودمونه كه زود تصميم ميگيريم به خاطر همين ميگم شناخت مهمه و توكل بر خدا
هيچ كس بدون نقص نيست اگه مرد ادم هم مشكلي داشت به جز موارد خيلي حاد زن بايد صبورانه مثل يه طبيب بهش كمك كنه تا مرد حلش كنه ، اون صفت رو از خودش دور كنه
اما دخترهاي الان سر هر چيزي اول به طلاق فكر ميكنن اين اصلا خوب نيست زندگي پستي و بلندي زياد داره همش كه خوشي نيست

لبیک یا علی النقی;685510 نوشت:
حالا اونایی که حق طلاق دارن فکر می کنن آتو دارن و اوضاعشون خیلی خوبه!!
مثلاً اگه به هردلیلی جدا بشید اوضاعتون بهتر میشه!؟
هیچکی با طلاق گرفتن خوشبخت نشده که بخواد به داشتن حقش افتخار کنه یا به خاطر نداشتن حقش بترسه

توصیه می کنم در مورد علم تلقین به نفس حتماً مطالعه داشته باشید...
اینکه چطور فکر کردن به چیزی باعث جذب آن می شود.
بنابراین پی می بریم که چطور فکر کردن اینجوری به طلاق باعث تخریب زندگی میشه
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

بعضیا زندگیو کردن رینگ بوکس...فقط دنبال امتیاز گرفتن از طرفن!

خدا حق حضانت بچه هارو به مردها داده..
یکی از دلایلش شاید این باشه که فردا نتونه زنشو با چهارتا بچه ول کنه و بره دنبال یکی دیگه!
چون مسئولیت بزرگ کردن بچه هارو خواهد داشت.
بنابراین گرفتن حق حضانت از شوهر، آتو گرفتن نیست...آتو دادنه!
---------------

شما به خودت و چهار تا مرد اطرافت كه خوبن نگاه نكن
بعضي مردها گرگن ، زن رو ضعيف ميبينن و زير پا شون له ميكنن بيشتر توضيح بدم ؟
اگه طلاق بد بود خدا حلالش نمي كرد پس حتما بعضي جاها به نفعه طرفه اينكه ميگي هركي طلاق گرفته خوشبخت نشده يعني مخالفت با حلال خدا !

ريحانه سادات;685511 نوشت:
نهال جان خب وقتي يه مردي شكاك هست و فحش ميده مطمئن باش قبل عقد ميشه با تحقيق و هوشمندي فهميد اين از كوتاهي خودمونه كه زود تصميم ميگيريم به خاطر همين ميگم شناخت مهمه و توكل بر خدا
هيچ كس بدون نقص نيست اگه مرد ادم هم مشكلي داشت به جز موارد خيلي حاد زن بايد صبورانه مثل يه طبيب بهش كمك كنه تا مرد حلش كنه ، اون صفت رو از خودش دور كنه
اما دخترهاي الان سر هر چيزي اول به طلاق فكر ميكنن اين اصلا خوب نيست زندگي پستي و بلندي زياد داره همش كه خوشي نيست

بعضي ها خوب بلدن قبل عقد نقش بازي كنن ، نميخوام بدبينت كنم بنابراين وارد بحث نميشم

Nla;685513 نوشت:
بعضي ها خوب بلدن قبل عقد نقش بازي كنن ، نميخوام بدبينت كنم بنابراين وارد بحث نميشم

:Mohabbat::Gol:
باشه عزيزم

[=arial black]سلام
ریحانه جان فکر نمیکنم حق طلاق یا مهر زیاد پشتوانه محسوب بشه
مثلا خود من سیصد و خورده ای مهرمه
درسته کمترین مهریه تو فامیل ما بالای هفتصد تا سکه است و مال من نسبت به بقیه خیلی کمه
ولی در مقایسه با چهارده سکه مهر من زیاده
الان مثلا من خیلی پشتوانه دارم ؟؟؟
شما فکر کن همسرم خدای نکرده بهم خیانت کنه منم تقاضای طلاق بدم
و در بهترین شرایط همسرم همه مهرم رو بده
حالا این سکه ها به دردم میخوره؟؟
من هرگز به پولی که همسر خائنم بهم میده حتی نگاه هم نمیکنم
چون نمیتونم عشق و علاقه و جوونی و لحظه لحظه زندگیم رو با هیچ پولی عوض کنم
چون وجودم برای خودم حرمت داره و نمیتونم با چیزی معامله اش کنم
ترجیح میدم بعد طلاق برای نون شبم کارگری کنم ولی از کسی که حرمتمو شکسته پولی نگیرم حتی اگه حقم باشه

رهگذر منم باهات هم عقيده هستم در مورد دادن حق طلاق هم توضيح دادم صفحات قبل به خاطر رضايت والدينم براي ازدواج
من از اون ادمهايي هستم كه حتي اگه زبونم لال همسرم معتاد هم شد طلاق نميگيرم ، از دنياي بعد طلاق بدم مياد حتي اگه بهتر از زندگي مشتركم باشه وقتي ميگن عرش خدا به لرزه مياد حتما يه دليلي داره

Nla;685513 نوشت:
بعضي ها خوب بلدن قبل عقد نقش بازي كنن

Nla;685512 نوشت:
بعضي مردها گرگن

احتمالا شما دل بسیار پری دارید...
آنچه که واضح است این است که این قاعده در مورد زنان هم صدق می نماید...
همه ی بانوان هم مثل شما و اطرافتون، خوب نیستند....

حلال بودن به معنی خوب بودن نیست...
طلاق، منفورترین حلال نزد خدا و لرزاننده ی عرش خداوند است...
چنین چیزیو نمیشه گفت "خوبه"
بلکه انتخاب بین "بدتر" و "بدترین" است...

یه گربه دو روز میاد تو حیاطتون...روزسوم نمیاد دلتون براش تنگه میشه!!!!
حالا فرض کنید طلاق چه عوارض روانی شدیدی برا آدم داره!

رهگذر آسمان;685516 نوشت:
[=arial black]سلام
ریحانه جان فکر نمیکنم حق طلاق یا مهر زیاد پشتوانه محسوب بشه
مثلا خود من سیصد و خورده ای مهرمه
درسته کمترین مهریه تو فامیل ما بالای هفتصد تا سکه است و مال من نسبت به بقیه خیلی کمه
ولی در مقایسه با چهارده سکه مهر من زیاده
الان مثلا من خیلی پشتوانه دارم ؟؟؟
شما فکر کن همسرم خدای نکرده بهم خیانت کنه منم تقاضای طلاق بدم
و در بهترین شرایط همسرم همه مهرم رو بده
حالا این سکه ها به دردم میخوره؟؟
من هرگز به پولی که همسر خائنم بهم میده حتی نگاه هم نمیکنم
چون نمیتونم عشق و علاقه و جوونی و لحظه لحظه زندگیم رو با هیچ پولی عوض کنم
چون وجودم برای خودم حرمت داره و نمیتونم با چیزی معامله اش کنم
ترجیح میدم بعد طلاق برای نون شبم کارگری کنم ولی از کسی که حرمتمو شکسته پولی نگیرم حتی اگه حقم باشه

هزارن لایک....

Nla;685512 نوشت:
شما به خودت و چهار تا مرد اطرافت كه خوبن نگاه نكن
بعضي مردها گرگن ، زن رو ضعيف ميبينن و زير پا شون له ميكنن بيشتر توضيح بدم ؟
اگه طلاق بد بود خدا حلالش نمي كرد پس حتما بعضي جاها به نفعه طرفه اينكه ميگي هركي طلاق گرفته خوشبخت نشده يعني مخالفت با حلال خدا !

نهال هی خواستم هیچی نگم هی نشد Fool

چون حس کردم جوابای برادر لبیک و ریحانه اذیتت میکنه و توی این شرایطت همه میخوان به راه راست هدایت کنن اعصابم خرد شد Fool

دوست خوبم

توی این دنیا اولین کسی که باید بی نهایت دوسش داشته باشی خودتی

در مورد مردا هم حق داری

بهترین مردا هم باز یه درصدی از خرده شیشه توی وجودشون هست

عاقلانه ترین تصمیم اینه که اونقد زیاد دوسشون نداشته باشی

ینی تقصیر خودشونه که لیاقت ندارن که از ته قلبت و با تمام قلبت دوسشون داشته باشی

تنها مردی که لیاقت دوست داشته شدن از صمیم قلب رو داره فقط پدره و لاغیر

نهال واسه اینکه دلت خنک شه عابر بانکشو بردار برو واسه خودت یه سرویس طلای توووووپ و سنگین بخر

من یکی از دوستام هر موقه شوهرش حرصش میداد همینکارو میکرد یه خرج درست و حسابی میزاشت رو دستش تا ادب شه:khandeh!:

( خواهران و برادران گرامی حرفای من فقط جنبه ی آرامش بخشی به نهالو داشت ... خواهشن بساط امر به معروفتونو یه جای دیگه پهن کنین ... با تشکر )

موضوع قفل شده است