صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا گرفتن حق طلاق توسط زن کار درستی است؟

نوشته
    328
    حضور
    5 روز 5 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2319

آیا گرفتن حق طلاق توسط زن کار درستی است؟

با سلام خدمت كارشناس محترم
    سؤالي داشتم
    بنده هنگام عقد مهريه خيلي پايين انتخاب كردم ولي از همسرم حق طلاق رو گرفتم ، ايشون هم مخالفتي نكردن چون شناخت كامل از هم داشتيم
    اما اطرافيان و به خصوص والدين همسرم خيلي من رو بابت اين مساله سرزنش ميكنن
    بنده اين كار رو به عنوان پشتوانه زندگي زناشوييم إنجام دادم ولي حالا همين مساله باعث اختلاف شده البته بگم خود همسرم اصلا مشكلي ندارن و رضايت من رو مهم دونستن ولي اطرافيان !....
    كار من مگه خلاف شرع بوده ؟ از لحاظ اخلاقي مگه بد بوده ؟ چرا اينهمه سرزنش حتي دوستهاي خودمم سرزنش كردن
    حالا واقعا برام سؤال شده چه ايرادي داره حق طلاق با زن باشه چرا مردم ما با اين مساله كنار نميان ؟
    وقتي مهريه پايين باشه زن هيچ پشتوانه اي نداره همسر من توان دادن مهر بالا رو نداشتن منم به خاطر رعايت حالشون و البته اعتقاد قلبي خودم مهر پايين زدم ، حق طلاق رو هم براي محكم كاري انتخاب كردم ولي الان همه حتي والدين خودمم مخالف هستن
    اين هم بگم حق طلاق رو وقتي همسرم بهم دادن اولش به كسي نگفتيم و همه بي خبر بودن بعدش كه اعلام كرديم مخالفت ها جدي شد
    كار من خيلي بد بوده ؟
    دختران پوشيه زن

http://www.askdin.com/group163.html

دفاع از حجاب فاطمي

2. صلوات ها 18

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,569
    حضور
    175 روز 16 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58358

با نام و یاد دوست

آیا گرفتن حق طلاق توسط زن کار درستی است؟

کارشناس بحث: استاد امین

5. صلوات ها 8

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    893
    حضور
    31 روز 13 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4654

سلام

اصل کار شما از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی ندارد؛ چون هر چند از لحاظ شرعی حق طلاق با مرد است؛ اما او می تواند به زن وکالت دهد که در شرایط خاص از جانب او خودش را طلاق دهد. منتها در شرایط عادی؛ یعنی جایی که هیچ ضرورتی برای چنین کاری وجود ندارد به نظر می رسد گرفتن حق طلاق نه تنها مزیتی ندارد؛ بلکه ممکن است مثل شرایطی که شما در آن هستید مشکل ساز هم شود. بعلاوه اینکه برنامه ای که دین اسلام برای ما ترسیم کرده است، همه جوانب زندگی را در نظر گرفته. اینکه اسلام حق طلاق را به مرد داده قطعا به خاطر مصالح و مفاسدی است که در نظر داشته است و نباید آن را از پیش خود دستکاری کنیم؛ مگر در شرایطی که واقعا ضرورت داشته باشد؛ آن هم به مقداری که دین دست ما را باز گذاشته است. بنابراین اگر لازم بود که حق طلاق یا حتی مهریه به عنوان پشتوانه زندگی زناشویی قرار بگیرد، قطعا اسلامی که خودش مهریه و حق طلاق را مطرح کرده، به این مسئله هم اشاره می کرد؛ در حالی که توصیه های دینی مبنی بر کم بودن مقدار مهریه، خلاف این را ثابت می کند. در مورد اینکه آیا مهریۀ بالا بازدارنده و حلال مشکلات است و یا اینکه نه تنها مشکلی حل نمی کند بلکه مشکل ساز هم هست، در همین سایت مفصل بحث شده که می توانید با جستجوی "مهریه بالا" تاپیک های مربوطه را مطالعه کنید.

با این حال اینکه می گویید این کار را برای پشتوانه زندگی زناشویی انجام داده اید، حرف قابل تاملی است! معمولا پشتوانه زندگی به ابزاری گفته می شود که بتواند زندگی را به بهترین شکل ممکن حفظ کند؛ نه ابزاری که برای برهم زدن آن استفاده شود. اگر هم منظورتان از پشتوانه، داشتن ابزاری برای خلاص شدن از زندگی در شرایط نابسامان است، مطمئن باشید وقتی زندگی بهم بخورد، همسر شما اگر به اندازه شما مشتاق جدایی نباشد، کمتر از شما هم نیست. اگر هم یک وقتی همسرتان مخالفت طلاق باشد، این نشان دهنده این است که هنوز به شما علاقه دارد و میخواهد به زندگی با شما ادامه دهد. در چنین شرایطی هم هیچ عقل سلیمی به فکر جدایی نخواهد بود و تلاشش را برای بازسازی زندگی انجام خواهد دارد.

بله می شود یک درصد احتمال داد که مرد به فکر درست کردن زندگی نباشد و بخواهد برای اذیت کردن زن او را طلاق ندهد. در این مورد باید گفت اولا احتمالش خیلی کم است ثانیا در این شرایط راه برای زن بسته نیست و می تواند از راه های مختلف برای جدایی اقدام کند ثالثا در نظر گرفتنِ احتمالِ یک درصدی، در مقابل قرار دادن شرطی که ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند، مقرون به صرفه نیست. مثل این می ماند که مثلا شما به دلیل اینکه یک درصد احتمال می دهید تصادف کنید، در بزرگراه با سرعت 20 کیلومتر حرکت کنید! خب طبیعی است که این راهکار برای پیشگیری از تصادف عاقلانه نیست و مشکلات بزرگتری برای شما ایجاد خواهد کرد.

این در مورد اصلِ گرفتن حق طلاق توسط زن بود. اما در مورد شرایطی که شما در آن قرار گرفتی، بهترین کار، حساسیت زدایی از اطرافیان است. برای این کار راه های مختلفی وجود دارد. یک راهش این است که شما با جرأت جلوی دیگران به اشتباه خود اعتراف کنید و بگویید من فکر می کردم این کار پشتوانه ای برای زندگی من خواهد بود؛ در حالی که با تحقیق بیشتر به این نتیجه رسیدم که فکر من درست نبود و نه حق طلاق و نه مهریۀ بالا نمی تواند ضامن خوشبختی باشد. برای همین الان میخواهم این شرط را از عقدنامه حذف کنم. این کار مزایای مختلفی دارد:

اول اینکه نگرانی همسرتان نسبت به اصلِ حق طلاق و همچنین نسبت به حرف و حدیث دیگران از بین خواهد رفت و در نتیجه عشق و علاقه ایشان به شما بیشتر خواهد شد؛ چون وقتی چنین چیزی نقل همه مجالس باشد، احتمالا همسرتان در مقابل دیگران احساس شکست و حقارت خواهد کرد و فکر کند با این کار مردانگیش زیر سوال رفته و ممکن است برای جبران این مسئله و اثبات مردانگیش از رفتارهای نامناسب و به اصطلاح مردسالارانه استفاده کند و موجب بروز مشکلاتی در زندگیتان شود. دوم اینکه اطرافیان متوجه می شوند چنین کاری درست نیست و به قول معروف یک کار فرهنگی انجام داده اید و یکی از دستورات باارزش دینی را در اطرافیان نهادینه می کنید. سوم اینکه از حرف و حدیث دیگران خلاص می شوید. چهارم اینکه از مشکلات احتمالی دیگری که پشت پرده حکمتِ دین در دادن حق طلاق به مرد است و ما از آن خبر نداریم پیشگیری می کند.

اما اگر به هر دلیلی نمی خواهید این حق را از خود سلب کنید، برای حساسیت زدایی می توانید مدتی در مقابل حرف و حدیث دیگران سکوت کنید. گذشت زمانی مسئله را حل خواهد کرد و بعد از مدتی برای همه عادی می شود؛ در حالی که اگر بخواهید دائم از کار خود دفاع کنید، این بحث کش پیدا می کند و به جای اینکه مشکل حل شود، جریان شما به یک واقعه تاریخی در اطرافیان و فامیل تبدیل خواهد شد و احتمالا بعدها مادربزرگ ها هم برای نوه ها تعریف خواهند کرد!

پیروز و سربلند

7. صلوات ها 18

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

نقل قول نوشته اصلی توسط امین نمایش پست ها
    سلام

اصل کار شما از لحاظ شرعی و قانونی مشکلی ندارد؛ چون هر چند از لحاظ شرعی حق طلاق با مرد است؛ اما او می تواند به زن وکالت دهد که در شرایط خاص از جانب او خودش را طلاق دهد. منتها در شرایط عادی؛ یعنی جایی که هیچ ضرورتی برای چنین کاری وجود ندارد به نظر می رسد گرفتن حق طلاق نه تنها مزیتی ندارد؛ بلکه ممکن است مثل شرایطی که شما در آن هستید مشکل ساز هم شود. بعلاوه اینکه برنامه ای که دین اسلام برای ما ترسیم کرده است، همه جوانب زندگی را در نظر گرفته. اینکه اسلام حق طلاق را به مرد داده قطعا به خاطر مصالح و مفاسدی است که در نظر داشته است و نباید آن را از پیش خود دستکاری کنیم؛ مگر در شرایطی که واقعا ضرورت داشته باشد؛ آن هم به مقداری که دین دست ما را باز گذاشته است. بنابراین اگر لازم بود که حق طلاق یا حتی مهریه به عنوان پشتوانه زندگی زناشویی قرار بگیرد، قطعا اسلامی که خودش مهریه و حق طلاق را مطرح کرده، به این مسئله هم اشاره می کرد؛ در حالی که توصیه های دینی مبنی بر کم بودن مقدار مهریه، خلاف این را ثابت می کند. در مورد اینکه آیا مهریۀ بالا بازدارنده و حلال مشکلات است و یا اینکه نه تنها مشکلی حل نمی کند بلکه مشکل ساز هم هست، در همین سایت مفصل بحث شده که می توانید با جستجوی "مهریه بالا" تاپیک های مربوطه را مطالعه کنید.

با این حال اینکه می گویید این کار را برای پشتوانه زندگی زناشویی انجام داده اید، حرف قابل تاملی است! معمولا پشتوانه زندگی به ابزاری گفته می شود که بتواند زندگی را به بهترین شکل ممکن حفظ کند؛ نه ابزاری که برای برهم زدن آن استفاده شود. اگر هم منظورتان از پشتوانه، داشتن ابزاری برای خلاص شدن از زندگی در شرایط نابسامان است، مطمئن باشید وقتی زندگی بهم بخورد، همسر شما اگر به اندازه شما مشتاق جدایی نباشد، کمتر از شما هم نیست. اگر هم یک وقتی همسرتان مخالفت طلاق باشد، این نشان دهنده این است که هنوز به شما علاقه دارد و میخواهد به زندگی با شما ادامه دهد. در چنین شرایطی هم هیچ عقل سلیمی به فکر جدایی نخواهد بود و تلاشش را برای بازسازی زندگی انجام خواهد دارد.

بله می شود یک درصد احتمال داد که مرد به فکر درست کردن زندگی نباشد و بخواهد برای اذیت کردن زن او را طلاق ندهد. در این مورد باید گفت اولا احتمالش خیلی کم است ثانیا در این شرایط راه برای زن بسته نیست و می تواند از راه های مختلف برای جدایی اقدام کند ثالثا در نظر گرفتنِ احتمالِ یک درصدی، در مقابل قرار دادن شرطی که ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کند، مقرون به صرفه نیست. مثل این می ماند که مثلا شما به دلیل اینکه یک درصد احتمال می دهید تصادف کنید، در بزرگراه با سرعت 20 کیلومتر حرکت کنید! خب طبیعی است که این راهکار برای پیشگیری از تصادف عاقلانه نیست و مشکلات بزرگتری برای شما ایجاد خواهد کرد.

این در مورد اصلِ گرفتن حق طلاق توسط زن بود. اما در مورد شرایطی که شما در آن قرار گرفتی، بهترین کار، حساسیت زدایی از اطرافیان است. برای این کار راه های مختلفی وجود دارد. یک راهش این است که شما با جرأت جلوی دیگران به اشتباه خود اعتراف کنید و بگویید من فکر می کردم این کار پشتوانه ای برای زندگی من خواهد بود؛ در حالی که با تحقیق بیشتر به این نتیجه رسیدم که فکر من درست نبود و نه حق طلاق و نه مهریۀ بالا نمی تواند ضامن خوشبختی باشد. برای همین الان میخواهم این شرط را از عقدنامه حذف کنم. این کار مزایای مختلفی دارد:

اول اینکه نگرانی همسرتان نسبت به اصلِ حق طلاق و همچنین نسبت به حرف و حدیث دیگران از بین خواهد رفت و در نتیجه عشق و علاقه ایشان به شما بیشتر خواهد شد؛ چون وقتی چنین چیزی نقل همه مجالس باشد، احتمالا همسرتان در مقابل دیگران احساس شکست و حقارت خواهد کرد و فکر کند با این کار مردانگیش زیر سوال رفته و ممکن است برای جبران این مسئله و اثبات مردانگیش از رفتارهای نامناسب و به اصطلاح مردسالارانه استفاده کند و موجب بروز مشکلاتی در زندگیتان شود. دوم اینکه اطرافیان متوجه می شوند چنین کاری درست نیست و به قول معروف یک کار فرهنگی انجام داده اید و یکی از دستورات باارزش دینی را در اطرافیان نهادینه می کنید. سوم اینکه از حرف و حدیث دیگران خلاص می شوید. چهارم اینکه از مشکلات احتمالی دیگری که پشت پرده حکمتِ دین در دادن حق طلاق به مرد است و ما از آن خبر نداریم پیشگیری می کند.

اما اگر به هر دلیلی نمی خواهید این حق را از خود سلب کنید، برای حساسیت زدایی می توانید مدتی در مقابل حرف و حدیث دیگران سکوت کنید. گذشت زمانی مسئله را حل خواهد کرد و بعد از مدتی برای همه عادی می شود؛ در حالی که اگر بخواهید دائم از کار خود دفاع کنید، این بحث کش پیدا می کند و به جای اینکه مشکل حل شود، جریان شما به یک واقعه تاریخی در اطرافیان و فامیل تبدیل خواهد شد و احتمالا بعدها مادربزرگ ها هم برای نوه ها تعریف خواهند کرد!

پیروز و سربلند
    سلام
    پاسخی عالی و کامل بود
    حیفم آمد که تنها با صلوات تشکر کنم
    خداوند به شما عزت همراه با عافیت عنایت کند

میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) هم بر شما مبارک

والسلام علی من اتبع الهدی

وَ مَن یَتَّقِ اللهَ یَجْعَل لَه مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ
    وَ مَن یَتَوَکَّلْ عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
    اِنَّ اللهَ بَالِغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا

9. صلوات ها 9

علاقه
    عرفان
    نوشته
    179
    حضور
    16 روز 12 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    851

نقل قول نوشته اصلی توسط ريحانه سادات نمایش پست ها
    با سلام خدمت كارشناس محترم
    سؤالي داشتم
    بنده هنگام عقد مهريه خيلي پايين انتخاب كردم ولي از همسرم حق طلاق رو گرفتم ، ايشون هم مخالفتي نكردن چون شناخت كامل از هم داشتيم
    اما اطرافيان و به خصوص والدين همسرم خيلي من رو بابت اين مساله سرزنش ميكنن
    بنده اين كار رو به عنوان پشتوانه زندگي زناشوييم إنجام دادم ولي حالا همين مساله باعث اختلاف شده البته بگم خود همسرم اصلا مشكلي ندارن و رضايت من رو مهم دونستن ولي اطرافيان !....
    كار من مگه خلاف شرع بوده ؟ از لحاظ اخلاقي مگه بد بوده ؟ چرا اينهمه سرزنش حتي دوستهاي خودمم سرزنش كردن
    حالا واقعا برام سؤال شده چه ايرادي داره حق طلاق با زن باشه چرا مردم ما با اين مساله كنار نميان ؟
    وقتي مهريه پايين باشه زن هيچ پشتوانه اي نداره همسر من توان دادن مهر بالا رو نداشتن منم به خاطر رعايت حالشون و البته اعتقاد قلبي خودم مهر پايين زدم ، حق طلاق رو هم براي محكم كاري انتخاب كردم ولي الان همه حتي والدين خودمم مخالف هستن
    اين هم بگم حق طلاق رو وقتي همسرم بهم دادن اولش به كسي نگفتيم و همه بي خبر بودن بعدش كه اعلام كرديم مخالفت ها جدي شد
    كار من خيلي بد بوده ؟
    جناب امین جایی برای توضیح اضافه باقی نگذاشته‌اند
    امید که برایتان راهگشا باشد
    خداوند شما را به انتخاب بهترین‌ها راهنمایی بفرماید

والسلام علی من اتبع الهدی

وَ مَن یَتَّقِ اللهَ یَجْعَل لَه مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ
    وَ مَن یَتَوَکَّلْ عَلَی اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
    اِنَّ اللهَ بَالِغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا

11. صلوات ها 6

نوشته
    801
    حضور
    22 روز 18 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2727
    ویرایش توسط امین : ۱۳۹۴/۰۳/۱۸ در ساعت ۱۱:۰۶

13. صلوات ها 6

نوشته
    407
    حضور
    20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    872

حق طلاق

سلام كار شما اصلاً اشتباه و غير اخلاقي نبوده، مخصوصاً كه مهريه كم است به گفته ي خودتون (يعني خداي ناكرده احتمال سو استفاده ي شما از اون آقا نيست)
    و هم اينكه اون طرف شما كه اصل كاري هست پذيرفته
    و اين زندگي مشترك شماست، شما قراره زندگي كنيد، به ديگران چه مربوطه؟ حقي ندارن كه بخوان دخالت و قضاوت كنن

بله می شود یک درصد احتمال داد که مرد به فکر درست کردن زندگی نباشد و بخواهد برای اذیت کردن زن او را طلاق ندهد. در این مورد باید گفت اولا احتمالش خیلی کم است [COLOR=#ff0000]
    درسته احتمال صد در صد و مطلق نمي تونه باشه مخصوصاً اگه شناخت كافي قبل ازدواج باشه
    اما خيلي كم هم نيست! انسان موجود غير قابل پيش بيني هست و گاهي اوقات دست به كاري ميزنه كه اصلاً حتي قابل تصور هم نيست !
    و من مورد اينچنيني ديده ام! و البته موارد مشابه ديگه
    وقتي كه مهريه كم و ناچيز باشه،حق طلاق خانوم، تهديدي براي آقا نيست كه به اون وسيله تحقير و سر افكنده بشن (بنظر من البته)
    بله، اگه مهريه بالا و زياد باشه، قبول كردنش سخته چون ممكنه خانوم غير قابل پيش بيني بشه!!
    ویرایش توسط Freeman : ۱۳۹۴/۰۳/۱۲ در ساعت ۱۳:۴۸
    به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
    کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
    "حکیم فردوسی"

15. صلوات ها 5

علاقه
    زندگی
    نوشته
    957
    حضور
    18 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3287

سلام
    به نظر من کار شما بسیار عاقلانه هست.

17. صلوات ها 6

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,274
    حضور
    138 روز 10 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1777
    صلوات
    14159

احتمالا همسرتان در مقابل دیگران احساس شکست و حقارت خواهد کرد و فکر کند با این کار مردانگیش زیر سوال رفته و ممکن است برای جبران این مسئله و اثبات مردانگیش از رفتارهای نامناسب و به اصطلاح مردسالارانه استفاده کند و موجب بروز مشکلاتی در زندگیتان شود.
    سلام
    ایشون مطرح کردند که شوهرشون با این قضیه مشکل ندارند ،
    البته بگم خود همسرم اصلا مشكلي ندارن و رضايت من رو مهم دونستن
    پس همسر ایشون آگاهانه این وکالتو دادند.

19. صلوات ها 5

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام ...
    ب نظر منم لزومی نداره ... البته این یه چیز شخصیه ولی بعید میدونم این چیزا پشتوانه ای ب حساب بیاد ...
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

فلسفه حق طلاق, فایده گرفتن حق طلاق توسط زن, مهریه بالا, موانع, مردانی که حق طلاق را به زن می دهند, مشکلات ناشی از حق طلاق زن, مشکلات ازدواج, مشاوره, مشاوره قبل از ازدواج, مشاوره مذهبی, مشاوره ازدواج, مشاوره خانواده, مشاوره دینی, مشاوره در مورد مهریه, چرا نباید زن حق طلاق داشته باشه, چرا بعضی زن ها حق طلاق رو می گیرن, چرا حق طلاق با مرده, چطوری از همسرم ضمانت بگیرم, نظر اسلام در مورد حق طلاق زن, کسی که به خاطر گرفتن حق طلاق به مشکل خورد, گرفتن حق طلاق توسط زن, پشیمانی از گرفتن حق طلاق توسط زن, آیا مردان از دادن حق طلاق به مرد راضی اند, انجمن, انجمن ازدواج و خانواده, انجمن دینی, از همسرم حق طلاق بگیرم, ازدواج, ازدواج + موانع + راهکار بهتر + مقابله با مشکلات ازدواج, به همسرم حق طلاق بدم, بخشیدن مهریه در مقابل حق طلاق, بخشیدن حق طلاق در مقابل مهریه, حق طلاق, حق طلاق در مقابل مهریه, حق طلاق در اسلام, حق طلاق در دین, حکمت حق طلاق, خانواده, روش قانونی گرفتن حق طلاق, روش های محکم کاری ازدواج برای زن, روش کم کردن مهریه, راه علاج, راهکار بهتر, ضرر دادن حق طلاق به زن, عوض کردن مهریه با حق طلاق

نمایش برچسب‌ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری