ساخت مسجد یا آزادی زندانی ؛ کدامیک؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ساخت مسجد یا آزادی زندانی ؛ کدامیک؟

سلام به همه ی اساتید گرامی سوالی داشتم بنده مبلغی رو برای کمک به بازسازی مسجد محل کنار گذاشته ام اما چند وقت پیش با دختر خانمی روبرو شدم که محتاج هستن . نمیدونم این پول رو کجا باید خرج کنم شرایط مسجد: مسجد محله مون هست و به دلیل ریزش سقف قابل استفاده نیست شش ماهی هست که مسجد بی استفادس ماه مبارک در راهه شرایط اون دختر خانم هم شهری و حتی هم استانی ما نیست پول رو برای ازادی برادر زندانیش میخواد برادرش مشکل مالی داشته (فکر میکنم تا حدودی عمدی بود - مثل دزدی یا اختلاس!!) اما خوب انسان هست و خطا!! ولی معلوم نیست بیاد بیرون چقدر عوض بشه یا شده!!! دختر خانومه نمیتونه به خاطر این مشکل برادرش ازدواج کنه دختر خانومه محجبه نیست ولی باطن پاک به نظر میرسه (ولی خب اونم انسانه! و داره به خاطر برادرش پاسوز میشه!)) * با این پول میشه فقط یک کار رو انجام داد * امکان گل ریزون کردن و یا کمک به مسجد یا اون اقا رو نداریم * اگه این پول در هر راهی خرج بشه برای کار بعدی حداقل باید یک سالی صبر کنن شایدم بیشتر ممنون میشم نظراتتون رو داشته باشم...

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد سجاد و استاد بصیر

[="Tahoma"][="Black"]

ali_12345;683634 نوشت:
سلام به همه ی اساتید گرامی

سوالی داشتم

بنده مبلغی رو برای کمک به بازسازی مسجد محل کنار گذاشته ام اما چند وقت پیش با دختر خانمی روبرو شدم که محتاج هستن . نمیدونم این پول رو کجا باید خرج کنم

شرایط مسجد:
مسجد محله مون هست و به دلیل ریزش سقف قابل استفاده نیست
شش ماهی هست که مسجد بی استفادس
ماه مبارک در راهه

شرایط اون دختر خانم
هم شهری و حتی هم استانی ما نیست
پول رو برای ازادی برادر زندانیش میخواد
برادرش مشکل مالی داشته (فکر میکنم تا حدودی عمدی بود - مثل دزدی یا اختلاس!!) اما خوب انسان هست و خطا!! ولی معلوم نیست بیاد بیرون چقدر عوض بشه یا شده!!!
دختر خانومه نمیتونه به خاطر این مشکل برادرش ازدواج کنه
دختر خانومه محجبه نیست ولی باطن پاک به نظر میرسه (ولی خب اونم انسانه! و داره به خاطر برادرش پاسوز میشه!))

* با این پول میشه فقط یک کار رو انجام داد
* امکان گل ریزون کردن و یا کمک به مسجد یا اون اقا رو نداریم
* اگه این پول در هر راهی خرج بشه برای کار بعدی حداقل باید یک سالی صبر کنن شایدم بیشتر

ممنون میشم نظراتتون رو داشته باشم...

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

موارد مختلف است و نمی توان حکم کلی داد اما در مورد سؤال شما باید گفت که نیاز مسجد به کمک ، نزدیک تر به صواب و مؤثر تر در ثواب به نظر می رسد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

ali_12345;683634 نوشت:
سلام به همه ی اساتید گرامی

سوالی داشتم

بنده مبلغی رو برای کمک به بازسازی مسجد محل کنار گذاشته ام اما چند وقت پیش با دختر خانمی روبرو شدم که محتاج هستن . نمیدونم این پول رو کجا باید خرج کنم

شرایط مسجد:
ماه مبارک در راهه

شرایط اون دختر خانم
برادرش مشکل مالی داشته (فکر میکنم تا حدودی عمدی بود - مثل دزدی یا اختلاس!!) اما خوب انسان هست و خطا!! ولی معلوم نیست بیاد بیرون چقدر عوض بشه یا شده!!!
دختر خانومه محجبه نیست ولی باطن پاک به نظر میرسه (ولی خب اونم انسانه! و داره به خاطر برادرش پاسوز میشه!))

* اگه این پول در هر راهی خرج بشه برای کار بعدی حداقل باید یک سالی صبر کنن شایدم بیشتر

اگه اون بنده خدا با ماشین غیر عمد زده بود زنو بچش بی سرپرست مونده بودن رفته بود زندان اولویت صد درصد اون بنده خداس!
ولی از بین این دوتا اولویتو میدم مسجد!

[="Tahoma"][="Purple"]خب اینکه بخاطر این مشکل نمیشه ازدواج کنه هم مشکل بزرگیه نمیشه راحت از کنارش رد شد که:Ghamgin:[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

ali_12345;683634 نوشت:
سوالی داشتم

شرایط مسجد:
ماه مبارک در راهه

شرایط اون دختر خانم

باسلام و عرض ادب
نمی شود حکم کلی داد زیرا که به خیلی موارد بستگی دارد، هر دو کار، عمل خیری است، منتها گاهی اوقات با ایجاد شرایط مختلف و رعایت جوانب گوناگون، حکم مساله تغییر پیدا میکنه و جواب یک چیز دیگری می شود.
این که برادر این دختر خانم، از طریق اختلاس یا از طریق دزدی به زندان افتاده، جای تامل دارد که آیا می شود به او کمک کرد و آیا با کمک به ایشان، معاونت در یک فرد خاطی نکرده ایم؟ آیا با کمک به او مشکل برادر و خواهرش حل میشود؟ یا قوز بالای قوز می شود؟ و آیا این مبلغی که می خواهیم بدهیم، اصلا قابل توجه هست که با پول شما مشکلی از مشکلات این فرد، حل شود؟
اگر توانستید به همه این احتمالات جواب بدهید و مشکل را حل کنید، مطمئنا نجات یک فرد ازساخت مسجد بالاتر است، چون مسجد را می سازیم که انسانها ساخته شوند، و الان خودمان داریم مستقیم انسانی را می سازیم، اما اگر اطمینانی ندارید و یا حتی احتمال خطر می دهید، این کار را نکنید و پول را صرف ساخت مسجد بنمایید که به صلاح نزدیکتر است.[/]

موضوع قفل شده است