صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا امام علی (ع) برای خنداندن یتیمان از خودشان صدای حیوان درآوردند؟

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

آیا امام علی (ع) برای خنداندن یتیمان از خودشان صدای حیوان درآوردند؟

حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در جلسات درسهایی از قرآن که از تلویزیون هم پخش شد روایتی را درباره ی امام علی آوردند که از نظر من با شخصیت حضرت تضاد دارد و شایسته ی ایشان نیست. لطفا اعتبار اسناد و مصادر این روایت را بررسی کنید. من در جستجویی که خودم کردم فقط توانستم یک منبع یعنی کتاب (( دررُ المطالب وغرر المناقب في فضائل علي بن أبي طالب)) نوشته ی سید ولى بن نعمة الله حسینى رضوى مربوط به اواخر قرن دهم هجری قمری را برای آن بیابم که این کتاب هم چون از آثار متاخر است اعتبار چندانی ندارد.

داستان روایت به نقل از سایت حجت الاسلام قرائتی : http://www.gharaati.ir/show.php?page=darsha&id=153

صدای بزغاله برای خنده یتیم. شنیده اید این را، من خودم گفتم، اجازه بدهید تکرار کنم، امیرالمؤمنین عبور می کرد دید خانه ای سر و صدای بچه هاست، ایستاد متوجه شد که اینها بچه های یتیم هستند، اجازه گرفت از صاحبخانه رفت دید یک خانم بیوه ای پنج شش تا یتیم دیگی بار گذاشته، زیرش را روشن کرده، در دیگ آب است جوش می آید که بچه‌ها خیال کنند مادرشان برایشان غذا می پزد، بچه‌ها هم از سرو کله هم بالا می روند، داد و بیداد و جیغ و جوق، و حضرت فهمید هیچی در خانه نیست، سریع رفت خانه مقداری روغن و برنج و آرد و خرما و از این چیزها را برداشت آورد و سریعا خودش در خانه غذا پخت و خودش بچه‌ها را نشاند دهان بچه‌ها گذاشت، وقتی می خواست برود خواست بچه‌ها را بخنداند دید نمی خندند، هر کاری کرد بچه‌ها نخندیدند، با زانو و دستهایش راه رفت و صدای بع، مع، صدای بزغاله کرد، تا صدای بز کرد خندیدند، یک نفر گفت آقا، این در شؤن مدیریت نیست، شما مگر فوق لیسانس مدیریت، دکترای مدیریت نداری شما؟ آدمی که مدیر است، وزیر است، وکیل است، سفیر است، که نباید، زشت است در‌شان شما نیست، فرمود علی، مدیریت ما این است، خوب گوش بدهید، آقایانی که لیسانس مدیریت دارند و فوق لیسانس و دکترا، مدیریت علی این است رهبر است، فرد اول مملکت صدای بز بکند، عوضش یک یتیم بخندد. قنبر گفت آقا خانه یتیم شما خیلی چیزی می دادی اما صدای بزغاله هیچ وقت نمی کردی، گفت من نمی خواستم صدای بز بکنم، می خواستم یک جوری اینها را بخندانم، هر کاری کردم اینها نخندیدند، خودم را شکستم که اینها بخندند. کی می تواند این کار را بکند؟

این هم یک نوع نقل دیگر :

قنبر مى گوید: روزى امـام عـلى عـلیه السّلام از حال زار یتیمانى آگاه شد، به خانه برگشت و برنج و خـرمـا و روغـن فـراهـم كـرده در حـالى كـه آن را خـود بـه دوش كـشـیـد، مـرا اجـازه حمل نداد، وقتى بخانه یتیمان رفتیم غذاهاى خوش طعمى درست كرد و به آنان خورانید تا سیر شدند.
    سـپـس بـر روى زانـوهـا و دو دسـت راه مـى رفـت و بـچـّه ها را با تقلید از صداى بَع بَع گوسفند مى خنداند،
    بچّه ها نیز چنان مى كردند و فراوان خندیدند.
    سپس از منزل خارج شدیم. گفتم : مولاى من، امروز دو چیز براى من مشكل بود.
    اوّل : آنكه غذاى آنها را خود بر دوش مبارك حمل كردید.
    دوم : آنكه با صداى تقلید از گوسفند بچّه ها را مى خنداندید.
    امام على علیه السّلام فرمود:
    اوّلى براى رسیدن به پاداش، دوّمـى بـراى آن بـود كـه وقـتـى وارد خـانه یتیمان شدم آنها گریه مى كردند، خواستم وقتى خارج مى شوم، آنها هم سیر باشند و هم خندان. (شجره طوبى ص 407 ؛ دُرَرُ المطالب)

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 11 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58276

با نام و یاد دوست

آیا امام علی (ع) برای خنداندن یتیمان از خودشان صدای حیوان درآوردند؟

کارشناس بحث: استاد محسن

5. صلوات ها 5

علاقه
    پژوهش هاي ديني قرآن، روايي و كلامي
    نوشته
    564
    حضور
    16 روز 1 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1521

نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
    حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در جلسات درسهایی از قرآن که از تلویزیون هم پخش شد روایتی را درباره ی امام علی آوردند که از نظر من با شخصیت حضرت تضاد دارد و شایسته ی ایشان نیست. لطفا اعتبار اسناد و مصادر این روایت را بررسی کنید. من در جستجویی که خودم کردم فقط توانستم یک منبع یعنی کتاب (( دررُ المطالب وغرر المناقب في فضائل علي بن أبي طالب)) نوشته ی سید ولى بن نعمة الله حسینى رضوى مربوط به اواخر قرن دهم هجری قمری را برای آن بیابم که این کتاب هم چون از آثار متاخر است اعتبار چندانی ندارد.

داستان روایت به نقل از سایت حجت الاسلام قرائتی : http://www.gharaati.ir/show.php?page=darsha&id=153

صدای بزغاله برای خنده یتیم. شنیده اید این را، من خودم گفتم، اجازه بدهید تکرار کنم، امیرالمؤمنین عبور می کرد دید خانه ای سر و صدای بچه هاست، ایستاد متوجه شد که اینها بچه های یتیم هستند، اجازه گرفت از صاحبخانه رفت دید یک خانم بیوه ای پنج شش تا یتیم دیگی بار گذاشته، زیرش را روشن کرده، در دیگ آب است جوش می آید که بچه‌ها خیال کنند مادرشان برایشان غذا می پزد، بچه‌ها هم از سرو کله هم بالا می روند، داد و بیداد و جیغ و جوق، و حضرت فهمید هیچی در خانه نیست، سریع رفت خانه مقداری روغن و برنج و آرد و خرما و از این چیزها را برداشت آورد و سریعا خودش در خانه غذا پخت و خودش بچه‌ها را نشاند دهان بچه‌ها گذاشت، وقتی می خواست برود خواست بچه‌ها را بخنداند دید نمی خندند، هر کاری کرد بچه‌ها نخندیدند، با زانو و دستهایش راه رفت و صدای بع، مع، صدای بزغاله کرد، تا صدای بز کرد خندیدند، یک نفر گفت آقا، این در شؤن مدیریت نیست، شما مگر فوق لیسانس مدیریت، دکترای مدیریت نداری شما؟ آدمی که مدیر است، وزیر است، وکیل است، سفیر است، که نباید، زشت است در‌شان شما نیست، فرمود علی، مدیریت ما این است، خوب گوش بدهید، آقایانی که لیسانس مدیریت دارند و فوق لیسانس و دکترا، مدیریت علی این است رهبر است، فرد اول مملکت صدای بز بکند، عوضش یک یتیم بخندد. قنبر گفت آقا خانه یتیم شما خیلی چیزی می دادی اما صدای بزغاله هیچ وقت نمی کردی، گفت من نمی خواستم صدای بز بکنم، می خواستم یک جوری اینها را بخندانم، هر کاری کردم اینها نخندیدند، خودم را شکستم که اینها بخندند. کی می تواند این کار را بکند؟

این هم یک نوع نقل دیگر :

قنبر مى گوید: روزى امـام عـلى عـلیه السّلام از حال زار یتیمانى آگاه شد، به خانه برگشت و برنج و خـرمـا و روغـن فـراهـم كـرده در حـالى كـه آن را خـود بـه دوش كـشـیـد، مـرا اجـازه حمل نداد، وقتى بخانه یتیمان رفتیم غذاهاى خوش طعمى درست كرد و به آنان خورانید تا سیر شدند.
    سـپـس بـر روى زانـوهـا و دو دسـت راه مـى رفـت و بـچـّه ها را با تقلید از صداى بَع بَع گوسفند مى خنداند،
    بچّه ها نیز چنان مى كردند و فراوان خندیدند.
    سپس از منزل خارج شدیم. گفتم : مولاى من، امروز دو چیز براى من مشكل بود.
    اوّل : آنكه غذاى آنها را خود بر دوش مبارك حمل كردید.
    دوم : آنكه با صداى تقلید از گوسفند بچّه ها را مى خنداندید.
    امام على علیه السّلام فرمود:
    اوّلى براى رسیدن به پاداش، دوّمـى بـراى آن بـود كـه وقـتـى وارد خـانه یتیمان شدم آنها گریه مى كردند، خواستم وقتى خارج مى شوم، آنها هم سیر باشند و هم خندان. (شجره طوبى ص 407 ؛ دُرَرُ المطالب)
    بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و طلب توفیق الهی و سلامتی برای شما پرسشگر محترم
    باید گفت از جمله دقت هایی که علما، بزرگان و حتی روحانیون عادی باید داشته باشند این است که به شدت از نقل برخی از مطالب تاریخی وهن آلودی که صحت و سند آن تایید نشده باشد،خصوصا در منابر و تریبون های عادی بپرهیزند. زیرا نقل مطالب بدون استناد که هیچ گونه منبعی برای تایید ندارد، ممکن است موجب تضعیف شخصیت اولیای خدا شود.
    بالاتر از این، اگر برخی از مطالب که در باره اولیای خدا ذکر می شود صحت استناد هم داشته باشد، اما نقل آن در جامعه حتی به نیت بر شمردن تواضع آن بزرگان و با هدف تاثیر گذاری اخلاقی و تربیتی روی مردم جامعه به صلاح نیست.
    البته در زندگی معصومین سلام الله علیهم اجمعین خصوصا شخص نبی مکرم اسلام صلوات الله علیه و مولای متقیان سلام الله علیه، موارد بسیاری از برخورد های ملاطفت آمیز نسبت به کودکان وجود دارد که گویی آن بزرگواران از پدر نسبت به فرزند مهربان تر بوده اند. دراین باره یتیم نوازی مولای متقیان هم مثال زدنی بود که چگونه آن حضرت مثل یک دوست صمیمی به کودکان یتیم مهر می ورزیدند، به طوری که غم غربت از دل های آن ها بیرون می رفت و شادمان می شدند.
    با این حال از نحوه برخورد اولیای خدا با کودکان و بیان جزییات آن خصوصا در مورد مثالی که بیان کردید، اطلاع دقیق و خبر متواتری به دست ما نرسیده است. در نتیجه حق نداریم هر چیزی را که شنیدیم بیان کنیم. خصوصا که شیوع برخی از مطالب مثل مثال ذکرشده موجب قضاوت های متفاوت و حتی دور از انتظار خواهد شد.و الله العالم

ویرایش توسط محسن : ۱۳۹۴/۰۳/۱۰ در ساعت ۱۶:۴۶

7. صلوات ها 10

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,389
    حضور
    378 روز 5 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    128
    صلوات
    13844

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن نمایش پست ها
    . دراین باره یتیم نوازی مولای متقیان هم مثال زدنی بود که چگونه آن حضرت مثل یک دوست صمیمی به کودکان یتیم مهر می ورزیدند، به طوری که غم غربت از دل های آن ها بیرون می رفت و شادمان می شدند.
    بعد علی کی می‌تونه محرم راز من بشه..
    .
    درد دلم رو گوش کنه تا چاره ساز من بشه..

تولدی دوباره

9. صلوات ها 8

علاقه
    قرآن و نهج البلاغه - تفریح (بیشتر با خانواده)
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

اگر درک موضوعی برای ما سخت باشد نباید آنرا انکار کنیم. چه اینکه رفتار امام ع و پیامبر ص را با کودکان می دانیم.
    دلیلش اینه که ما خودمون رو با اون بزرگواران مقایسه میکنیم. مثلا میگیم اوهووو فکرشو بکن رئیس جمهور کشور ما یا شهردار ما بره تو کوچه با بچه ها بازی کنه!! مگه میشه!
    بخاطر فاصله ای که ما از دین گرفته ایم درک این موضاعات برایمان دشوار شده است.
    امام علی ع وقتی تو جنگه میشه پهلوان
    و وقتی با بچه ها بازی میکنه خودشو مثل اونا میکنه
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و اهل بیت محمد

اللهم عجل لوليك الفرج والعافية والنصر وجعلنا من خير اعوانه وانصاره والمستشهدين بين يديه

11. صلوات ها 10

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,985
    حضور
    133 روز 10 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21807

به نام خدا

شبیه این روایت را در باره ی رسول خدا صلی الله علیه و اله داریم که حسنین علیهما السلام را بر

پشت مبارک سوار می کردند و این عبارت معروف است از ایشان:"خیر راکب و مرکوب"

بهترین مرکب و بهترین سواران!

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

13. صلوات ها 8

علاقه
    خدایا شکرت انقدر ازاد منو خلق کردی که حتی راجب خودت هم نظر میدم!
    نوشته
    443
    حضور
    30 روز 6 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1190

سلام

خوب کاری میکردن.

اونا مثل ما تکبر نداشتن!

15. صلوات ها 3

علاقه
    قرآن و نهج البلاغه - تفریح (بیشتر با خانواده)
    نوشته
    927
    حضور
    18 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2543

ما که تو مسجدمون همیشه دعوا و بزن بزنه
    این پیر مردا میگرین بچه هارو میزنن و فش میدن و بیرونشون میکنن میگن ما حوصله بچه نداریم
    بعدم که بهشون این جریان و روایت رو میگیم میگن نه این دروغه امام انقد مقام خودشو پایین نمیاره! میگم بابا شما اهل تکبر هستید شما خودپرست و خودخواهید امام که زبونم لال اینجور نیست
    البته حالا خداروشکر کمی بهتر شدن و لی بازم بچه ها ازشون میترسن

اللهم عجل لوليك الفرج والعافية والنصر وجعلنا من خير اعوانه وانصاره والمستشهدين بين يديه

17. صلوات ها 2

علاقه
    برنامه نویسی ، ایده پردازی ، خلاقیت و نوآوری
    نوشته
    2,389
    حضور
    378 روز 5 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    128
    صلوات
    13844

نقل قول نوشته اصلی توسط mousavi928 نمایش پست ها
    میگم بابا شما اهل تکبر هستید شما خودپرست و خودخواهید امام که زبونم لال اینجور نیست
    شما خیلی مردی..آفرین..

19. صلوات ها 2

علاقه
    همسر عزیزم وپسر گلم
    نوشته
    556
    حضور
    11 روز 19 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2338

مولای من وقت جنگ خیبر می کند
    وقت عبادت تیر از پایش بیرون می کشند
    وقت نماز جنگ را متوقف می کند
    وقت دیدن یتیم بازی اش می دهد
    وقت تقسیم بیت المال برادر نمی شناسد
    این است مردانگی
    چه خوب مولایی برای خود برگزیده ام
    خدایا اگر هیچ عملی از من به جز محبت علی علیه السلام قبول نکنی راضیترم تاآن که بهترین مردمان باشم بی حب علی

نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش خواند
    متحیرم چه نامم شه ملک لا فتی را

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری