جمع بندی دلیل این همه تجملات در حرم امام خمینی (ره) چیست؟

تب‌های اولیه

100 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلیل این همه تجملات در حرم امام خمینی (ره) چیست؟

مرحوم حضرت امام نماد ساده زیستی و عدم تجمل گرایی برای مردم ما بودند و البته هستند

اما متاسفانه این روزها حرم امام اصلا گویای منش فکری ایشون نیست

هزینه کردن چنین بودجه های عظیمی برای حرم ایشون چه توجیهی داره؟ چرا بیت المال به این صورت مصرف میشه؟ من مخالف ایجاد آرامگاهی آبرومند برای ایشون نیستم. اما با نگاهی به تصاویر می بینید که کار انجام شده با روح ساده زیستی بنیانگذار جمهوری اسلامی مغایرت داره

اگر حضرت امام الان زنده بودند، اصلا مسئولین مربوطه جرات چنین کاری رو داشتند؟ برای ایجاد این تجملات نظر رهبری گرفته شده؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

آدمی که قیمتیه وقتی خودش حضور داشته باشه هیچ نیازی نداره که با تجملات قیمتش رو بالا ببره ولی وقتی جاش خالی شد برای حفظ یاد او و کارهای بزرگی که انجام داده هرچقدر هم که خرج کنند کمه.

سلام

باء;683254 نوشت:
ایرانیانی که به خارج از کشور می‌روند و مثلاً تجلیل دولت و مردم از رهبران فقید خود را می‌بینند و یا بناهای یادبود برای کشتگان ایشان را می‌بینند برمی‌گردند و با آب و تاب این مسائل را تعریف می‌کنند، حالا فکر کنید مقبره‌ی مرحوم امام یک قبر باشد و یک سایبان ... چیزی شبیه به کاری که وهابیت به آن معتقدند (البته آنها سایبان را هم خراب می‌کنند و قبر را هم خراب می‌کنند تا با سطح زمین هم‌سطح شود و چه بسا نوشته‌ی آن را هم پاک کنند که محل آن معلوم نشود! البته ظاهراً اگر طرف مؤمن بوده باشد مگرنه برای قبر منافقان و وابستگان خودشان ارزش قائل هستند) ... فکر کنید تصویری که ما برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کنیم چه خواهد بود ... مثلاً گاهی سران برخی کشورها و سفرا و غیره به آنجا می‌آیند و در مراسم شرکت می‌کنند ... اینکه ما برای انقلابمان چقدر ارزش قائل هستیم شاید یک وسیله‌ی سنجش آن همین مسأله باشد از نظر ایشان ... شاید این نکته درست نباشد البته خیلی اصراری روی آن ندارم

این دلیل منطقی است؟ شاه هم می توانست بگوید من در این کاخ ها زندگی می کنم تا ایرانیانی که از فرنگ برمی گردند، نتوانند حرف دربیاورند!

من قبلا هم گفتم با بنایی آبرومند موافقم، اما این هزینه های زائد و غیرضرور آنهم برای انقلاب ما، درست نیست

می گویید می روند و در خارج فلان چیز را می بینند، در میان کشورهای سرمایه داری، کشورآمریکا از همه سرتر هست. تصویر پایین مربوط به قبر جرج واشنگتن پدر انقلاب امریکا هست

Anoushiravan;683414 نوشت:
سلام

این دلیل منطقی است؟ شاه هم می توانست بگوید من در این کاخ ها زندگی می کنم تا ایرانیانی که از فرنگ برمی گردند، نتوانند حرف دربیاورند!

من قبلا هم گفتم با بنایی آبرومند موافقم، اما این هزینه های زائد و غیرضرور آنهم برای انقلاب ما، درست نیست

می گویید می روند و در خارج فلان چیز را می بینند، در میان کشورهای سرمایه داری، کشورآمریکا از همه سرتر هست. تصویر پایین مربوط به قبر جرج واشنگتن پدر انقلاب امریکا هست

بسم الله
سلام علیکم
این دلیل را خودم هم خیلی قبول نداشتم و فقط چون برخی مطرح می‌کنند گفتم، به همین دلیل هم در انتهاب آن گفتم که اصراری بر روی آن ندارم ... ولی با این حال کاملاً هم خالی از وجه نیست ... بگذریم ...
یا علی علیه‌السلام

Anoushiravan;683414 نوشت:
در میان کشورهای سرمایه داری، کشورآمریکا از همه سرتر هست. تصویر پایین مربوط به قبر جرج واشنگتن پدر انقلاب امریکا هست

جهت نمایش تصویر با اندازه اصلی 717x469 پیکسل کلیک کنید

واقعا که در همه چیز باید الگوی ما باشند

یکی از اساتیدمون می گفت وقتی تو امریکا بوده دیده که مردم جرج بوش و با اسم کوچیک صدا می کنند

سلام

قیاس امام رضا علیه السلام و مرحوم امام خمینی درست نیست

باء;683254 نوشت:
. امام رضا علیه‌السلام از نظر زهد بسیار بالاتر از مرحوم امام بودند ولی چنین ساخت و سازهایی در حرم رضوی و همچنین حرم سایر معصومین علیهم‌السلام هم انجام می‌شود (خدا لعنت کند آل سعود را که مدینه را غریب‌خانه‌ کرده است با بلایی که بر سر بقیع آورد) ... بنای حرم ایشان معرف روحیه‌ی زهد ایشان در زندگی نیست ... اگر کسی بخواهد روحیه‌ی ساده‌زیستی مرحوم امام را بشناسد باید محل زندگی ایشان را ببیند و نه مقبره‌ای که برای بزرگداشت ایشان ساخته شده است ... مثلاً باید برود و حسینیه‌ی جماران را ببیند که موزه شده است

متن زیر از من نیست. اما خواندنش را توصیه می کنم

آن زمان قدیم شرایط فرق داشت.
اولا این تجملات نوعی ابراز وجود شیعه در مقابل قصرهای سلاطین بود. نوعی
مبارزه سیاسی بود. مردم می گفتند سلطنت و حکومت مال معصوم است. برای همین می گفتند السلطان علی بن موسی الرضا علیه السلام یا می گفتند اعلیحضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه.
. ثانیا:این تاسیسات برای رفاه مردم بود و هیچ کدام بی دلیل نبود.
در واقع اگر به ساختمان خود حرم های ائمه دقت کنید می بینید که آنچه صحن
نامیده می شود در واقع نیست مگر طرح یک کاروانسرا. تمام صحن عتیق امام
رضا علیه السلام فقط یک کاروانسرا چسبیده به حرم بوده است و اسماعیل
طلایی هم فقط چاه وسط کاروانسرا. و آن جمال طلا و آینه کاری هم نبوده
است مگر برای تامین حداکثر نور وو روشنایی و مشخص بودن محل حرم در شب
برای زائران. فکر می کتید صنعت آینه کاری از کجا آمد؟
در ابتدا مردم آینه های بزرگ را وقف حرم می کردند – که مثلا در موزه آستان قدس این آینه ها را می توانید ببینید- تا شبها در کنار در و دیوار گذاشته شود تا حداکثر نور لازم را در
محوطه ای که با تعدادی چراغ پیه سوز یا شمع روشن می شد تامین کند. اما
اشکال این آینه ها آن بود که مردم تصویر خود را در آن می دیدند و حواسشان
پرت می شد. لهذا به جای آینه بزرگ از چیدن آینه های کوچک استفاده کردند و
به طرز زیبایی زیر سقف ها را با آنها پوشاندند تا محوطه زیر سقف برای
عبادت کنندگان و زیارت کنندگان کاملا روشن باشد بی آنکه حواسشان پرت شود.
چرا از طلا بر روی گنبدها استفاده کردند؟
چون طلا به خوبی صیقلی می شود و کمترین نوری را به خوبی تا فواصل دور منعکس می کند. در ضمن زنگ نمی زند – بر خلاف نقره و مس- و لهذا می بینید که دلیل طلایی کردن گنبد حرمها چه بوده است. کاروانهایی که از دور می آمدند به آسانی حرم را در شب تشخیص می دادند. ولی به عنوان مثال نیازی به طلایی کردن ضریح نبود لهذا تا صد سال گذشته
همواره از ضریح فولادی و یا چوبی استفاده می شد و در واقع ضریح فعلی امام
رضا(ع) دومین ضریحی است که با طلا و نقره ساخته شده است.
چرا سنگ مرمر استفاده کردند؟
سنگ مرمر استفاده می کردند تا به آسانی و فوریت قابل تطهیر باشد. در قدیم
ابراز سیم برش الماسه برای انواع سنگها وجود نداشت و سنگ مرمر ساده تر از هر سنگ دیگری صیقلی و سمباده خور می شد و پای زائران را ادیت نمی کرد.
آری. مردم کم کم یادشان رفت دلیل اینکه از طلا و آینه کاری یا سنگ مرمر
در حرمها استفاده می کردند. حالا شما فکر می کنید همه اینها تجملات بی
دلیل و اسراف بوده است!
کاشیکاری از کحا آمد؟
کاشی برای آن بود که خاک دیوارها نریزد. ضمنا با کاشی دعا و قرآن و چاووش می نوشتند.اما نوشته ای که با حوهر روی دیوار باشد پاک می شود. لهذا سرامیک و کاشی را اختراع کردند. البته ترکها به جای اینکار گچبری می کردند.
آری. شما می توانید اینگ.نه ایراد بگیرید که چرا در گذشته بیشتر موقوفات
آستان قدس جهت رفاه حال زوار تعریف می شد ( از تامین آب و غذا و
کاروانسرا وحتی علوفه اسبان و شتران و…) اما الان این موقوفات عمدتا
تنها جهت تجمل بناها به کار می رود.
اما آیا الان چنین کارهایی لازم است؟ آنهم برای امام خمینی که وصیت کرده
بود بین شهدا دفن شود؟ یک ضریح ساده کافی نبود؟

مقبره داشتن ایرادی نداره
خوب هم باشه ایرادی نداره
ولی اینکه جزو پرخرجترینها باشه فکر نمیکنم خود امام هم راضی بوده باشند
حرم حضرت رضا کلا جریانش فرق دارد با ان حجم زاءر باید بزرگتر هم باشد
ایشان کلا با بنیانگذار انقلاب بحث جداگانه ای دارند و منطق جدا
ولی مقبره امام رحمت الله نمیدانم چه بگویم
...

باء;683254 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
حقیر هم این مطلب را چند روز پیش در سایت‌های خبری دیدم و اول همین برداشت را کردم (که البته آن سایت‌ها هم منظورشان این بود که این برداشت بشود) ولی الآن خیلی مطمئن نیستم که کار اشتباهی باشد ... البته زیاده‌روی حتماً اشکال دارد ولی باید دید مرز زیاده‌روی کجاست ...

در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

باسلام

بنده وقتی خبرش را سایتی دیدم آتش گرفتم و حتی اشکم جاری شد و آن وقت شما این حرفها را میزنید!!!

حرم معصومین هم نباید کاخ گونه باشد چه برسد به حرم امام! زیبا و ساده و الهی باشد نه تجملاتی و کاخ گونه!

امام باقر (ص‎(‎: اذا قام القائم لم يَبقِ مسجدٌ عَلي الاَرضِ لَه شُرف الّا هَدَمها و جَعلها جمّاء

هنگامی که امام زمان قیام می کند بر روی زمين ایشان هر مسجدي كه به شكل كاخ­ها ساخته شده است خراب خواهد كرد

شوخ;683433 نوشت:
باسلام

بنده وقتی خبرش را سایتی دیدم آتش گرفتم و حتی اشکم جاری شد و آن وقت شما این حرفها را میزنید!!!

حرم معصومین هم نباید کاخ گونه باشد چه برسد به حرم امام! زیبا و ساده و الهی باشد نه تجملاتی و کاخ گونه!

امام باقر (ص‎(‎: اذا قام القائم لم يَبقِ مسجدٌ عَلي الاَرضِ لَه شُرف الّا هَدَمها و جَعلها جمّاء

هنگامی که امام زمان قیام می کند بر روی زمين ایشان هر مسجدي كه به شكل كاخ­ها ساخته شده است خراب خواهد كرد

سلام

بنده که این مسئله رو در این سایت مطرح کردم از روی دلسوزی هست

من این خبر رو اولین بار در دویچه وله (خبرگزاری آلمان) دیدم

این ها اومدن تصاویر حرم امام رو گذاشتن در کنار خبر وجود 30 میلیون فقیر در ایران و کمی اونورتر هم تصویر جناب آیت الله جنتی رو قرار دادند بر روی مبل سلطنتی

من واقعا دلم میسوزه که مسئولین گرامی چرا به راحتی آتو دست دشمنان و بیگانگان میدن؟ چرا این پیام رو به قشر جوان میدن که شعارهای اول انقلاب همه پوچ بوده؟ چرا این پیام رو میدن که مسئولین حکومتی ما دارن راه اشرافیگری حکومت طاغوت رو میرن؟

این همه جنگ نرم جنگ نرمی که میگن اصلا میدونن چیه؟ جنگ نرم همین جور چیزهاست که قشر جوون رو از انقلاب دلزده می کنه

شوخ;683433 نوشت:
و آن وقت شما این حرفها را میزنید!!!

بسم الله ... الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
نظر شما محترم است ...
یا علی علیه‌السلام

Anoushiravan;683425 نوشت:
آن زمان قدیم شرایط فرق داشت.
اولا این تجملات نوعی ابراز وجود شیعه در مقابل قصرهای سلاطین بود. نوعی
مبارزه سیاسی بود. مردم می گفتند سلطنت و حکومت مال معصوم است. برای همین می گفتند السلطان علی بن موسی الرضا علیه السلام یا می گفتند اعلیحضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه.
. ثانیا:این تاسیسات برای رفاه مردم بود و هیچ کدام بی دلیل نبود.
در واقع اگر به ساختمان خود حرم های ائمه دقت کنید می بینید که آنچه صحن
نامیده می شود در واقع نیست مگر طرح یک کاروانسرا. تمام صحن عتیق امام
رضا علیه السلام فقط یک کاروانسرا چسبیده به حرم بوده است و اسماعیل
طلایی هم فقط چاه وسط کاروانسرا. و آن جمال طلا و آینه کاری هم نبوده
است مگر برای تامین حداکثر نور وو روشنایی و مشخص بودن محل حرم در شب
برای زائران. فکر می کتید صنعت آینه کاری از کجا آمد؟
در ابتدا مردم آینه های بزرگ را وقف حرم می کردند – که مثلا در موزه آستان قدس این آینه ها را می توانید ببینید- تا شبها در کنار در و دیوار گذاشته شود تا حداکثر نور لازم را در
محوطه ای که با تعدادی چراغ پیه سوز یا شمع روشن می شد تامین کند. اما
اشکال این آینه ها آن بود که مردم تصویر خود را در آن می دیدند و حواسشان
پرت می شد. لهذا به جای آینه بزرگ از چیدن آینه های کوچک استفاده کردند و
به طرز زیبایی زیر سقف ها را با آنها پوشاندند تا محوطه زیر سقف برای
عبادت کنندگان و زیارت کنندگان کاملا روشن باشد بی آنکه حواسشان پرت شود.
چرا از طلا بر روی گنبدها استفاده کردند؟
چون طلا به خوبی صیقلی می شود و کمترین نوری را به خوبی تا فواصل دور منعکس می کند. در ضمن زنگ نمی زند – بر خلاف نقره و مس- و لهذا می بینید که دلیل طلایی کردن گنبد حرمها چه بوده است. کاروانهایی که از دور می آمدند به آسانی حرم را در شب تشخیص می دادند. ولی به عنوان مثال نیازی به طلایی کردن ضریح نبود لهذا تا صد سال گذشته
همواره از ضریح فولادی و یا چوبی استفاده می شد و در واقع ضریح فعلی امام
رضا(ع) دومین ضریحی است که با طلا و نقره ساخته شده است.
چرا سنگ مرمر استفاده کردند؟
سنگ مرمر استفاده می کردند تا به آسانی و فوریت قابل تطهیر باشد. در قدیم
ابراز سیم برش الماسه برای انواع سنگها وجود نداشت و سنگ مرمر ساده تر از هر سنگ دیگری صیقلی و سمباده خور می شد و پای زائران را ادیت نمی کرد.
آری. مردم کم کم یادشان رفت دلیل اینکه از طلا و آینه کاری یا سنگ مرمر
در حرمها استفاده می کردند. حالا شما فکر می کنید همه اینها تجملات بی
دلیل و اسراف بوده است!
کاشیکاری از کحا آمد؟
کاشی برای آن بود که خاک دیوارها نریزد. ضمنا با کاشی دعا و قرآن و چاووش می نوشتند.اما نوشته ای که با حوهر روی دیوار باشد پاک می شود. لهذا سرامیک و کاشی را اختراع کردند. البته ترکها به جای اینکار گچبری می کردند.
آری. شما می توانید اینگ.نه ایراد بگیرید که چرا در گذشته بیشتر موقوفات
آستان قدس جهت رفاه حال زوار تعریف می شد ( از تامین آب و غذا و
کاروانسرا وحتی علوفه اسبان و شتران و…) اما الان این موقوفات عمدتا
تنها جهت تجمل بناها به کار می رود.
اما آیا الان چنین کارهایی لازم است؟ آنهم برای امام خمینی که وصیت کرده
بود بین شهدا دفن شود؟ یک ضریح ساده کافی نبود؟

سلام علیکم برادر
خوب بود اگر منبع این نوشته را هم بیان می‌فرمودید ... باور کردن بخشی از آن ابتدا به ساکن چندان ساده نیست ...
به نظر شما اصلاً چرا باید بر روی قبر ضریح درست کرد؟
چرا باید بر روی ضریح قبه ایجاد کرد؟
چرا سرداب؟
آیا بهتر نبود حتی برای امامان علیهم‌السلام و تمامی انبیاء علیهم‌السلام همان قبر را بر بالای آن یک پرچم می‌افراشتند یا یک مناره در کنارش می‌گذاشتند و شبها روی آن آتش روشن می‌کردند و در اطراف آن هم کاروان‌سرا برای زائران درست می‌کردند؟

خوب شما خودتان قبول دارید که در یک حدّ آبرومندی اگر بنا روی قبر ساخته شود (کاری که مؤمنین در قرآن می‌خواستند برای اصحاب کهف انجام دهند) ولی معیار آبرومندی از نظر شما چیست؟ به بیان کودکانه شما ۱۰ تا امام را دوست دارید و می‌گویید آبرومند یعنی این مقدار خرج کردن، یک نفر ۱۰۰ تا امام را دوست دارد و می‌گوید آبرومند یعنی اینقدر ... معیار آبرومند بودن معیار دقیقی نسیت ... حقیر که نگفتم تمام بودجه‌ی مملکت صرف این کار بشود هم خوب است، خدا به انسان عقل داده است، هر چیزی در حدّ و اندازه‌ی خودش، منتهی اول باید حدّ و اندازه‌ی هر چیزی شناخته شود، بعد منابع بررسی شوند و بعد ردیف بودجه بر حسب اولویت تخصیص داده شود ...

اگر شما ازدواج کرده باشید یک مثال از مدیریت اقتصادی خانواده برایتان بزنم ... گاهی شما یک پولی گیرتان می‌آید و می‌گویید بگذارید اینها را بزنم به زخمهایم .. الآن پول ندارم که برای پسرم فلان اسباب‌بازی را بخرم ... فعلاً وقت خرج اضافه نیست باید فقط چاله‌چوله‌ها را پر کرد ... بعد نگاه می‌کنید می‌بینید که چند ساله دارید این کار را می‌کنید و این چاله‌چوله‌ها از نوعی به نوع دیگر و از مصداقی به مصداق دیگر تبدیل می‌شوند ولی هرگز تمام نمی‌شوند ... دست آخر فرزندی داریم که همیشه فقط ضروریات حداقلی برایش خریداری شده و دلش مالامال آرزوهایی است که به آنها نرسیده است ... در حالی که می‌شد کنار آن خرجهای ضروری مصرفی این خرجهای دیگر را هم داشت ... خرج‌های مصرفی همیشه هستند ... برای آنها پول می‌اید و می‌رود ولی کنار آنها خرجهای دیگری هم هستند که در نگاه اول هیچ ضرورتی ندارند ولی گاهی در بلند مدت آثار خودشان را دارند ...
کاشتن گل فصلی در این ابعاد در شهر به این بزرگی چه ارزشی دارد؟ می‌دانید چقدر هزینه دارد؟ ولی دو ماه دیگر اثری از هیچ کدام نیست! ولی همین گلها می‌تواند سبب بهبود روحیه‌ای شود که آثار آن را وقتی انسان متوجه می‌شود که باشد و بودن آنها را با نبودن آنها تا قبل از آن بتواند مقایسه نماید ...
تمیز کردن خانه چه ارزشی دارد وقتی دو روز دیگر دوباره کثیف می‌شود؟ بهتر نیست وقتمان را صرف کارهای بهتری بکنیم؟ آیا وقت طلا نیست؟ بله ولی وقتی خانه تمیز باشد اتفاقات طور دیگری ممکن است رقم بخورند ...

این مثال‌ها همگی مع‌الفارق هستند ... قبول ... ولی اگر فقط بخواهید چاله چوله‌های مشکلات کشور را پر کنید، وقتی بروزی از پیشرفت را نبینید، آن وقت افسردگی غالب می‌شود، اینکه ما وضعمان همیشه حراب است، اینکه بناهای قشنگ همیشه در خارج از این کشور است، اینکه پارکهای پر از گل فقط در خارج از ایران است چون اولویت اول ما صرفه‌جویی در آب است ...

تمام اینها را گفتم که بگویم برخی خرجها در نگاه اول اضافی هستند ولی تا میزانی از آنها توجیهات عقلایی می‌توانند داشته باشند ... در واقع مسأله چند بعدی است ... نباید فقط از یک بعد به آن نگاه کرد ...

راستی زائران حرم امام هم کم نیست ... مردم از سرتاسر ایران گاهی با پای پیاده برای زیارت ایشان می‌آیند ... چند روز دیگر ۱۵ خرداد است، تصاویر حضور مردم را ببینید ... آنجا امکاناتش کم باشد همین مردم و زائران که گاهی هم از خارج از ایران می‌آیند به سختی می‌افتند ... زیبایی بنا هم جنبه‌های خودش را دارد ... آنچه که حقیر با آن مخالف هستم زیاده‌روی است ... ظاهراً شما هم با اصل این حرف موافق هستید ... در این صورت اختلاف ما حداکثر در جزئیات است که آیا الآن مصداق زیاده‌روی رخ داده است یا خیر که در این صورت حقیر نظر خودم را دادم که چون معیاری برای سنجش این زیاده‌روی ندارم (به علت کمی دانسته‌ها) قضاوتی نمی‌توانم بکنم ...

شما فرمودید با روحیات امام سازگار نیست حقیر هم گفتم که این قضیه دیگر ربطی به سبک زندگی خود امام ندارد ... اینکه حالا جدای از روحیات امام کار درستی هست یا نه یک بحث دیگر است که سعی کردم از چند جهتی که به ذهنم رسید مطالبی را بگویم ولی در هر صورت هر کسی نظر خودش را دارد و شکر خدا اینجا همگی موافق هستند که هم فقر چیز بدی است و هم اسراف گناه است و هم امام ساده‌زیست بودند و هم بنای آبرومند بر سر مزار ایشان لازم است ... دیگر اگر بحثی مانده باشد به زعم حقیر اهمیت نظری ندارد و حداکثر اهمیت کاربردی دارد که تشخیص آن هم در توان حقیر نیست.

در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

Anoushiravan;683490 نوشت:
نده که این مسئله رو در این سایت مطرح کردم از روی دلسوزی هست

من این خبر رو اولین بار در دویچه وله (خبرگزاری آلمان) دیدم

این ها اومدن تصاویر حرم امام رو گذاشتن در کنار خبر وجود 30 میلیون فقیر در ایران و کمی اونورتر هم تصویر جناب آیت الله جنتی رو قرار دادند بر روی مبل سلطنتی

بسم الله
سلام علیکم مجدد
شما دلسوز هستید ولی آنها نیستند ... آنها یک رسالتی دارند که بهمان هم پایبند هستند ... از نظر شرع مقدس وظیفه‌ی یک مسلمان چیست؟ اگر فاسقی خبری بر علیه مؤمنی برای شما آورد اول بگویید دروغ است و حمل بر نیکی کنید و بعد بروید تحقیق نمایید که درست آن چه است ... ایمان آیت‌الله‌جنتی را اگر کسی بخواهد محک بزند خوب است مطالعه کند که سرنوشت فرزند ایشان چه شد ... کسی که ایمان و عدالت را بر محبت پدر و فرزندی ترجیح دهد به این راحتی‌ها بازیچه‌ی دنیا قرار نمی‌گیرد ... برعکس آن جوّی که بر علیه ایشان به راه افتاده نشان می‌دهد که دیگرانی که نگران فساد بزرگان نظام هستند خودشان راحت بازیچه‌ی خبرسازهایی که به دروغگویی و تفرقه‌اندازی شهره هستند قرار می‌گیرند
من واقعا دلم میسوزه که مسئولین گرامی چرا به راحتی آتو دست دشمنان و بیگانگان میدن؟ چرا این پیام رو به قشر جوان میدن که شعارهای اول انقلاب همه پوچ بوده؟ چرا این پیام رو میدن که مسئولین حکومتی ما دارن راه اشرافیگری حکومت طاغوت رو میرن؟

اینکه نباید آتو به دشمن داد حرف کاملاً درستی است ... ولی این را هم در نظر بگیرید که آنها در به دست آوردن آتو مهارت زیادی دارند و لحظه‌ها را شکار می‌کنند ... و گاهی شکارشان را تاکسی‌درمی می‌کنند تا باطن مورد نظرشان به ظاهری بماند که ادعایش را دارند
جنگ نرم همین جور چیزهاست که قشر جوون رو از انقلاب دلزده می کنه

جنگ نرم وظیفه‌ی ما و شما هم هست که این خلل‌هایی که پیش می‌آید و این سوء استفاده‌هایی که آنها می‌کنند و غیره را با تحلیل‌های پخته بیان نماییم تا جوانان ما که زود احساساتی می‌شوند و از خودشان گاهی تحلیل ندارند و با ذهن خالی مواجه با شبهات ایشان می‌شوند را آگاه کنیم ...
گرچه حقیر خودم تحلیل‌های قوی ندارم ولی ان شاء الله هستند کسانی که بتوانند افسران قوی برای این جنگ به حساب بیایند.

ببخشید اگر با نظرات شخصی‌ام که برای غیر خودم اعتباری هم ندارند آرامش تاپیکتان جریحه‌دار شد ... ان شاء الله بحث در حضور کارشناسان و با سایر دوستان ادامه پیدا کند
در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

سلام علیکم

**گلشن**;683422 نوشت:
واقعا که در همه چیز باید الگوی ما باشند

البته ان شاء الله آمریکا در دینداری و سبک زندگی الگویتان نباشد ...
**گلشن**;683422 نوشت:
یکی از اساتیدمون می گفت وقتی تو امریکا بوده دیده که مردم جرج بوش و با اسم کوچیک صدا می کنند

برخی دلشان خوش است که اجازه دارند رئيس‌جمهورشان را مسخره کنند و این را نهایت آزادی بیان می‌دانند، او را مسخره می‌کنند و به او می‌خندند و او خودش هم می‌خندد، ولی امان از خطّ قرمزهای مگو که اگر کسی به آنها نزدیک شود بی‌سروصدا ناپدید می‌شود یا هزار دردسر دیگر ... پرونده‌سازی و غیره و غیره و غیره ...
شما مبلغ فرهنگ آمریکایی که نیستید، هستید؟
به قول خداوند در قرآن شما ایشان را دوست دارید و ایشان از شما نفرت دارند و آنچه که نمی‌گویند و در دلشان هست از آنچه که می‌گویند سنگین‌تر است و اگر بر شما دست یابند رهایتان نمی‌کنند ... مگر اینکه زیر بار ذلت رفته و به کل تسلیم ایشان شوید ... به کاپیتالاسیون تن دهید و هزار مسأله‌ی دیگر ... و دست آخر تنها یک آرزو می‌ماند که ای کاش از ابتدا در آمریکا به دنیا آمده بودم ...
آنها که خواب آمریکا را می‌بینند خدا بیدارشان کند
در تاپیک دفاع از روحیات ساده‌زیستی امام مثال و الگو از طاغوت زده شد، ای کاش صحبت از روحیه‌ی طاغوت‌ستیزی امام هم به میان می‌آمد
یا علی علیه‌السلام

سلام

باء;683518 نوشت:

داستان این سه نقطه چیست؟

باء;683518 نوشت:
خوب شما خودتان قبول دارید که در یک حدّ آبرومندی اگر بنا روی قبر ساخته شود (کاری که مؤمنین در قرآن می‌خواستند برای اصحاب کهف انجام دهند) ولی معیار آبرومندی از نظر شما چیست؟ به بیان کودکانه شما ۱۰ تا امام را دوست دارید و می‌گویید آبرومند یعنی این مقدار خرج کردن، یک نفر ۱۰۰ تا امام را دوست دارد و می‌گوید آبرومند یعنی اینقدر ... معیار آبرومند بودن معیار دقیقی نسیت ... حقیر که نگفتم تمام بودجه‌ی مملکت صرف این کار بشود هم خوب است، خدا به انسان عقل داده است، هر چیزی در حدّ و اندازه‌ی خودش، منتهی اول باید حدّ و اندازه‌ی هر چیزی شناخته شود، بعد منابع بررسی شوند و بعد ردیف بودجه بر حسب اولویت تخصیص داده شود ...

ببینید برادر من

اسدالله علم، وزیر دربار شاهنشاهی در خاطراتش آورده (نقل به مضمون) که دولت شاه، گیت خروجی مسافران رو در فرودگاه مهرآباد به گونه ای قرار داده بود که مسافران اماکن زیارتی مانند حج از مسافران اماکن سیاحتی مانند لاس وگاس جدا باشند و این ها اصلا همدیگه رو نبینند! دلیلش هم این بود که قشر دیندار احساس خوبی نسبت به تجملات و خوشگذرانی های افراد سانتال پانتال! ندارند و اون افراد هم علاقه ای به قشر مذهبی. اینطور حکومت در نظر هر دو گروه، به همون صورتی دیده میشه که دوست دارند. قشر مذهبی بخش مذهبی دولت رو می بینند و راضیند و غربزدگان هم همینطور!

الان اکثرا چه کسانی به حرم حضرت امام میرن؟ ثروتمندان یا اقشار متوسط به پایین؟ شما به ماشین هایی که تو محوطه پارکینگ حرم پارک میشن نگاه کنید. چند تا ماشین خارجی گرانقیمت می بینید و چندتا پراید و ...؟

بنده چند ماه پیش به حرم حضرت امام رفته بودم و اصلا این تجملات رو ندیدم! شاید چون روشون پرده کشیده شده بود. من مخالف وجود اماکن لازم برای سکونت یا استراحت زائران حرم امام نیستم. اما اگر شما نگاهی به سقف حرم بیندازید، به موزه ای که در جنب حرم ساخته شده و به صورت بسیار بسیار مصرفانه ای تزیین شده نگاهی بکنید، می بینید که این هزینه ها لزومی نداشته. اگر شما خونه ساخته باشید می دونید که هر متر مربعی از این ساختمون چقدر خرج بر می داره. خود حضرت امام وقتی می خواستند مصلای تهران رو بسازند فرمودند "سادگى مصلّا بايد يادآور سادگى محلّ عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد و شديداً از زرق‌وبرق ساختمان‌های مساجد اسلام آمریكایی جلوگيرى شود"

دقیقا مشکل الان من با این پدیده همین زرق و برق بی مورد هست. یک جوان قشر متوسط و رو به پایین (که اکثر زائران حرم امام از همین قشر هستند) با دیدن این زرق و برق چه خواهد گفت وقتی بودجه ای برای اشتغال و ازدواجش نیست؟

اینجا اصلا بحث مقدار دوست داشتن نیست! بحث رفتار عقلایی هست. بحث مقابله با جنگ نرم هست! باور کنید همین بنا باعث تضعیف موضع مدافعان انقلاب خواهد شد. بنده خودم حداقل دو بار شاهد تعویض روکش گنبد حرم امام بودم! از حالت برنجی رنگ سابق (شاید هم طلایی بود، ولی من احساسم بر برنج بودن داشت) تا حالت نقره ای و الان هم مجددا به سمت طلایی!

این یعنی برنامه ریزی و مدیریت درستی در کار نیست!

و دوباره طلاکاری

سلام

باء;683525 نوشت:
شما دلسوز هستید ولی آنها نیستند ... آنها یک رسالتی دارند که بهمان هم پایبند هستند ... از نظر شرع مقدس وظیفه‌ی یک مسلمان چیست؟ اگر فاسقی خبری بر علیه مؤمنی برای شما آورد اول بگویید دروغ است و حمل بر نیکی کنید و بعد بروید تحقیق نمایید که درست آن چه است ... ایمان آیت‌الله‌جنتی را اگر کسی بخواهد محک بزند خوب است مطالعه کند که سرنوشت فرزند ایشان چه شد ... کسی که ایمان و عدالت را بر محبت پدر و فرزندی ترجیح دهد به این راحتی‌ها بازیچه‌ی دنیا قرار نمی‌گیرد ... برعکس آن جوّی که بر علیه ایشان به راه افتاده نشان می‌دهد که دیگرانی که نگران فساد بزرگان نظام هستند خودشان راحت بازیچه‌ی خبرسازهایی که به دروغگویی و تفرقه‌اندازی شهره هستند قرار می‌گیرند

بنده تصویر آیت الله جنتی را برای مثال آوردم. در ایمان ایشان هم هیچ شکی ندارم. اما در جمهوری اسلامی ما تشکیلات عریض و طویلی به نام تشریفات داریم. این ها اصلا نباید اجازه بدهند چنین صندلی ای برای ایشان گذاشته شود و از آن عکس هم بگیرند. همه مردم هم که آدم شناس نیستند. به قول مرحوم پدربزرگ، شما باید مال خود را خوب نگهدارید تا همسایه را دزد نگیرید!

باء;683525 نوشت:
جنگ نرم وظیفه‌ی ما و شما هم هست که این خلل‌هایی که پیش می‌آید و این سوء استفاده‌هایی که آنها می‌کنند و غیره را با تحلیل‌های پخته بیان نماییم تا جوانان ما که زود احساساتی می‌شوند و از خودشان گاهی تحلیل ندارند و با ذهن خالی مواجه با شبهات ایشان می‌شوند را آگاه کنیم ...
گرچه حقیر خودم تحلیل‌های قوی ندارم ولی ان شاء الله هستند کسانی که بتوانند افسران قوی برای این جنگ به حساب بیایند.

این که بنده این مطالب را در اینجا می گذارم برای این است که شاید در آینده تکرار نشوند.

باء;683525 نوشت:
ببخشید اگر با نظرات شخصی‌ام که برای غیر خودم اعتباری هم ندارند آرامش تاپیکتان جریحه‌دار شد

بنده به شما علاقه دارم و معمولا از نظراتتان بسیار استفاده می کنم

Anoushiravan;683600 نوشت:
سلام

داستان این سه نقطه چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم برادر و رحمت خدا بر شما،
داستانی ندارد ... داستانش مانند داستان سه نقطه‌ای است که بین این جمله و جمله‌ی قبل بود ... آنطور که خودم خواندم نوشتم ... اینکه چرا اینطور خواندم هم داستان خاصی ندارد، گاهی با برخی وقفها یا وصلها انسان به معانی بیشتر توجه می‌کند
ببینید برادر من

اسدالله علم، وزیر دربار شاهنشاهی در خاطراتش آورده (نقل به مضمون) که دولت شاه، گیت خروجی مسافران رو در فرودگاه مهرآباد به گونه ای قرار داده بود که مسافران اماکن زیارتی مانند حج از مسافران اماکن سیاحتی مانند لاس وگاس جدا باشند و این ها اصلا همدیگه رو نبینند! دلیلش هم این بود که قشر دیندار احساس خوبی نسبت به تجملات و خوشگذرانی های افراد سانتال پانتال! ندارند و اون افراد هم علاقه ای به قشر مذهبی. اینطور حکومت در نظر هر دو گروه، به همون صورتی دیده میشه که دوست دارند. قشر مذهبی بخش مذهبی دولت رو می بینند و راضیند و غربزدگان هم همینطور!

الان اکثرا چه کسانی به حرم حضرت امام میرن؟ ثروتمندان یا اقشار متوسط به پایین؟ شما به ماشین هایی که تو محوطه پارکینگ حرم پارک میشن نگاه کنید. چند تا ماشین خارجی گرانقیمت می بینید و چندتا پراید و ...؟

بنده چند ماه پیش به حرم حضرت امام رفته بودم و اصلا این تجملات رو ندیدم! شاید چون روشون پرده کشیده شده بود. من مخالف وجود اماکن لازم برای سکونت یا استراحت زائران حرم امام نیستم. اما اگر شما نگاهی به سقف حرم بیندازید، به موزه ای که در جنب حرم ساخته شده و به صورت بسیار بسیار مصرفانه ای تزیین شده نگاهی بکنید، می بینید که این هزینه ها لزومی نداشته. اگر شما خونه ساخته باشید می دونید که هر متر مربعی از این ساختمون چقدر خرج بر می داره. خود حضرت امام وقتی می خواستند مصلای تهران رو بسازند فرمودند "سادگى مصلّا بايد يادآور سادگى محلّ عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد و شديداً از زرق‌وبرق ساختمان‌های مساجد اسلام آمریكایی جلوگيرى شود"

دقیقا مشکل الان من با این پدیده همین زرق و برق بی مورد هست. یک جوان قشر متوسط و رو به پایین (که اکثر زائران حرم امام از همین قشر هستند) با دیدن این زرق و برق چه خواهد گفت وقتی بودجه ای برای اشتغال و ازدواجش نیست؟

اینجا اصلا بحث مقدار دوست داشتن نیست! بحث رفتار عقلایی هست. بحث مقابله با جنگ نرم هست! باور کنید همین بنا باعث تضعیف موضع مدافعان انقلاب خواهد شد.

با حرفهای شما مخالف نیستم ... موافق هم هستم ... ولی این احتمال را می‌دهم که تا حدّی از این تزئینات که متناسب باشد با بزرگداشت شعائر انقلاب ایرادی نیست ...
بگذارید یک مثال دیگر برایتان بزنم ... در شهرک غرب تهران یک مسجد هست که اگر داخلش بروید مانند قصر است ... یک مسجد دیگر هم در محمودیه است که تزئيات خاصی دارند ... حقیر بنا داشتم که اصلاً در آنها نماز نخوانم چون ساختن آن را درست نمی‌دانستم ... اما الآن دیگر حیلی آن نظر قبلی‌ام را ندارم ... بله مسجد باید ساده باشد که انسان را از خدا متوجه خودش نکند ... در مسجد انسان باید از یاد دنیا کنده شود و به یاد خدا باشد ... ولی ... ولی این هم درست نیست که مساجد تبدیل شوند به خرابه‌های شهر ... چرا؟ چون مساجد باید یاد خدا فقط درشان باشد ... مساجد نباید به محل‌های خاکی و غیره تبدیل شوند ... مسجد زمان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌واله کفش خاک و حصیر بود ... ولی آن موقع تمام ساختمان‌ها همینطور بودند ... مسجد باید آراسته باشد ... باید حضور در آن خوشایند باشد ... سقفش بلند است که دلگیر نباشد و برای اوج گرفتن باطنی انسان شرایط مهیا باشد ... زیبایی‌های ساختمان ممکن است شخص را متوجه خود کند و حواسش از نماز پرت شود ولی بعد از اینکه شخص توجه‌هایش را کرد و همه جایش را دید دیگر آن حسّ خوب است که در آنجا تجربه می‌کند ... زیبایی ساختمان به خودی خود مانع و سدّ راه توجه به خدا نیست ... در بهشت هم ساختمان‌ها زینت‌های بسیاری دارند ... آنجا ولی همه متذکر خداوند هستند و غفلتی در کار نیست ... زیبایی می‌بینند و خالق زیبایی را می‌ستایند ... زیبایی با طبیعت انسان سازگار است ... زیبا بودن مساجد و حرم امامان علیهم‌السلام و بقعه‌های متبرکه با طبیعت انسان سازگار است ... انسان در آنها شاید بهتر بتواند با خدا ارتباط برقرار کند ... جایی که شکوه و جلال ظاهری دارد اگر کسی در آن بایستد به نماز بهتر می‌تواند محضر پر شکوه و جلال خدا را درک کند ... نمی‌دانم شما تجربه‌اش کرده‌اید یا نه، وقتی در یک مسجد بزرگ به نماز می‌ایستید یا وقتی در جماعتی با شکوه شرکت می‌کنید حسّ و حال معنوی انسان هم بیشتر از آن است که در یک اتاقک بین راهی در سفر برای نماز می‌رود تا نماز بخواند ... خدا یکی است ولی شرایطی که ما در ان خدا را عبادت می‌کنیم متفاوت است ... اینکه در مستحبات است که با زیبنت‌های خودتان به نماز بایستید به نظر شما برای چیست؟ برای اینکه مظاهر دنیاست؟ نه برای اینکه مطابق ادب است و رعایت این ادب همراه است با درک بهتر از اینکه در حضور چه کسی ایستاده‌ایم ...

حدیثی که جناب شوخ خواندند را حقیر دیده‌ بودم، اما یا ترجمه‌اش متفاوت بود یا توضیحش را خواندم یا به هر طریق معنایی که برایش ارائه داده شده بود متفاوت از چیزی است که ایشان بیان کرده‌اند:[INDENT=2]

شوخ;683433 نوشت:

[/INDENT]
آنطور که در آن ترجمه یا توضیح دیگر آمده بود «له شُرف» یعنی مشْرِف باشد به خانه‌ی مؤمنان ... یعنی اینکه به حریم خصوصی دیگران وارد شود ... نه تنها مساجد نباید مشرف باشند به خانه‌ی دیگر مؤمنان که در معماری اسلامی خانه‌ها نیز نباید به هم مشرف باشند و به یکدیگر دید داشته باشند ... اینکه الآن همه جا دارد برج‌سازی می‌شود و خانه‌ها به سمت اندرونی یکدیگر پنجره دارند ظاهراً مناسب یک جامعه‌ی اسلامی نیست ... در آنجا نوشته شده بود که امام علیه‌السلام که قیام نمایند مساجدی که چنین باشند را ویران خواهند کرد و یا به هر طریق اصلاحش می‌کنند ... این مسأله چه بسا در مورد ساختمان‌های مسکونی و اداری و غیره هم برقرار باشد ... گرچه مساجدی که بی‌امیه ساخته‌اند و مثلاً حرم نبوی یا مسجدالحرام را گسترش داده‌اند هم خراب خواهد شد ان شاء الله ... آن مساجد به طور مشخص بر اساس تقوا ساخته نشده‌اند ...
بنده خودم حداقل دو بار شاهد تعویض روکش گنبد حرم امام بودم! از حالت برنجی رنگ سابق (شاید هم طلایی بود، ولی من احساسم بر برنج بودن داشت) تا حالت نقره ای و الان هم مجددا به سمت طلایی!
این یعنی برنامه ریزی و مدیریت درستی در کار نیست!

البته منبع حقیر برای غیر خودم چندان موثق نیست ولی اینطور که حقیر پرس و جو کرده بودم ظاهراً گنبد اولیه بزرگتر از گنبد حرم امام رضا علیه‌السلام بود و به همین دلیل برای رعایت ادب آن را عوض کردند، هدف تغییر روکش یا تغییر رنگ دادن آن نبوده است ...

در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

حضرت علی(ع) هنگامی که باخبر شد کارگزارش عثمان بن حنیف انصاری در جشن عروسی جوانی بصری شرکت کرده که در آن مجلس بسیار ریخت و پاش شده، نامه ای به او نوشت و ضمن توبیخ او به خاطر شرکت در آن مهمانی، زندگی خود را چنین توصیف کرد:

... آگاه باش برای هر مسلمانی، پیشوایی است که باید از او پیروی کند و به نور او روشن شود. اینک بدان که پوشاک پیشوای تو در این دنیا، جامه ای پاره و پشمین و طعامش، خوراکی ناگوار و قرص نانی جوین است و پیوسته به اینها بسنده می کند. شما نمی توانید چنین زندگی کنید، ولی مرا به زهد و پاکدامنی و کوشش در راه حق و عدالت یاری کنید. به خدا سوگند! در این دنیا درهم و دینار و طلایی نیندوخته و از غنیمت های آن ثروتی پس انداز نکرده ام و به جز این ردای کهنه که بر تن دارم، جامه دیگری برای خویش تدارک ندیده ام... .

اگر بخواهم برایم آسان است که از شهدهای پاک و مغز نان گندم و جامه های زربافت و ابریشمی بهره گیرم، ولی دستم را از دامان این آرزوهای فریبنده کوتاه کرده ام و مرا رغبتی نیست که با حرص و ولع دهان به طعام های خوش گوار و شیرین آشنا کنم

باء;683537 نوشت:
برخی دلشان خوش است که اجازه دارند رئيس‌جمهورشان را مسخره کنند و این را نهایت آزادی بیان می‌دانند، او را مسخره می‌کنند و به او می‌خندند و او خودش هم می‌خندد، ولی امان از خطّ قرمزهای مگو که اگر کسی به آنها نزدیک شود بی‌سروصدا ناپدید می‌شود یا هزار دردسر دیگر ... پرونده‌سازی و غیره و غیره و غیره ...

سلام بر شما
لااقل همین ازادی را که بیشتر از ما دارند و دلشان هم به ان خوش است

باء;683537 نوشت:
به قول خداوند در قرآن شما ایشان را دوست دارید و ایشان از شما نفرت دارند و آنچه که نمی‌گویند و در دلشان هست از آنچه که می‌گویند سنگین‌تر است و اگر بر شما دست یابند رهایتان نمی‌کنند ... مگر اینکه زیر بار ذلت رفته و به کل تسلیم ایشان شوید ... به کاپیتالاسیون تن دهید و هزار مسأله‌ی دیگر ... و دست آخر تنها یک آرزو می‌ماند که ای کاش از ابتدا در آمریکا به دنیا آمده بودم ...
در تاپیک دفاع از روحیات ساده‌زیستی امام مثال و الگو از طاغوت زده شد، ای کاش صحبت از روحیه‌ی طاغوت‌ستیزی امام هم به میان می‌آمد

خیر من مبلغ فرهنگ امریکایی نیستم انها هم بدهایی دارند که ما نداریم ولی در کل از نظر اخلاقی فرنگشان بسیار بالاتر از مردم کشورهای جهان سوم است
یه مثال
شما ببینید مردم مصر فرهنگ رعایت دموکراسی را نداشتند و چه بلایی سرشان امد
به قول ایت الله بهشتی اگر اشتباه نکرده باشم
گفت در المان اسلام را دیدم ولی مسلمان ندیدم و در اینجا مسلمان می بینم ولی اسلام را نمی بینم
امریکاییها این پیام قرانی را بهتر از ما مسلمانها رعایت می کنند
نقل به مضمون می فرماید :با کافران سخت گیر و بین خودتان مهربان باشید
البته که انها بخاطر منافعشان دشمن کشورهای دیگه هم هستند ولی بین خودشان فرهنگ بالایی دارند

Anoushiravan;683186 نوشت:
مرحوم حضرت امام نماد ساده زیستی و عدم تجمل گرایی برای مردم ما بودند و البته هستند

اما متاسفانه این روزها حرم امام اصلا گویای منش فکری ایشون نیست

هزینه کردن چنین بودجه های عظیمی برای حرم ایشون چه توجیهی داره؟ چرا بیت المال به این صورت مصرف میشه؟ من مخالف ایجاد آرامگاهی آبرومند برای ایشون نیستم. اما با نگاهی به تصاویر می بینید که کار انجام شده با روح ساده زیستی بنیانگذار جمهوری اسلامی مغایرت داره

اگر حضرت امام الان زنده بودند، اصلا مسئولین مربوطه جرات چنین کاری رو داشتند؟ برای ایجاد این تجملات نظر رهبری گرفته شده؟

بسم الله الرحمن الرحیم
حقیر هم این مطلب را چند روز پیش در سایت‌های خبری دیدم و اول همین برداشت را کردم (که البته آن سایت‌ها هم منظورشان این بود که این برداشت بشود) ولی الآن خیلی مطمئن نیستم که کار اشتباهی باشد ... البته زیاده‌روی حتماً اشکال دارد ولی باید دید مرز زیاده‌روی کجاست ...
برای رسیدن به پاسخ مطلوب این چند نکته را در نظر دارم که شاید به کمک شما بشود تکمیلش کرد:

۱. امام رحمه‌الله باید زندگی خود را در حدّ قشر متوسط رو به ضعیف نگاه می‌داشتند ... این وظیفه‌ی ایشان بود ... ولی بعد از رحلت ایشان الآن بزرگداشت ایشان یک بحث دیگر است ... ایشان از شعائر انقلاب اسلامی هستند که بزرگداشت ایشان بزرگداشت انقلاب است، همانطور که بزرگداشت شعائر دینی بزرگداشت دین و عَلَم هدایت است که مانع از فراموشی خدا و دین خدا شود

۲. امام رضا علیه‌السلام از نظر زهد بسیار بالاتر از مرحوم امام بودند ولی چنین ساخت و سازهایی در حرم رضوی و همچنین حرم سایر معصومین علیهم‌السلام هم انجام می‌شود (خدا لعنت کند آل سعود را که مدینه را غریب‌خانه‌ کرده است با بلایی که بر سر بقیع آورد) ... بنای حرم ایشان معرف روحیه‌ی زهد ایشان در زندگی نیست ... اگر کسی بخواهد روحیه‌ی ساده‌زیستی مرحوم امام را بشناسد باید محل زندگی ایشان را ببیند و نه مقبره‌ای که برای بزرگداشت ایشان ساخته شده است ... مثلاً باید برود و حسینیه‌ی جماران را ببیند که موزه شده است

۳. حضرت سلیمان علیه‌السلام در زمان حیاتشان در کاخی زندگی می‌کردند که وصف برخی از جلال و شکوه آن در قرآن آمده است و این کاخ ملکه‌ی سبا را هم به حیرت فرو برده بود ... گرچه در روایت آمده که ایشان در کاخ زندگی می‌کردند ولی برای خوردن غذا غلامان خود را جمع کرده و با ایشان به روی زمین نشسته و مانند بندگان غذای ساده می‌خوردند ... معنای زهد با معنای ثروتمند یا فقیر بودن متفاوت است ... زهد داشتن یعنی دنیا در دل انسان نباشد مگرنه چیزی در مورد اینکه در دست انسان باشد یا نباشد نمی‌گوید، برای غالب انسان‌ها البته اگر در دستشان باشد به دلشان هم راه می‌یابد و ایشان نمی‌توانند به خوبی مانع آن شوند ... حکمت جلال و شکوه قصر حضرت سلیمان علیه‌السلام در زمان حیات ایشان چه بود؟

۴. ایرانیانی که به خارج از کشور می‌روند و مثلاً تجلیل دولت و مردم از رهبران فقید خود را می‌بینند و یا بناهای یادبود برای کشتگان ایشان را می‌بینند برمی‌گردند و با آب و تاب این مسائل را تعریف می‌کنند، حالا فکر کنید مقبره‌ی مرحوم امام یک قبر باشد و یک سایبان ... چیزی شبیه به کاری که وهابیت به آن معتقدند (البته آنها سایبان را هم خراب می‌کنند و قبر را هم خراب می‌کنند تا با سطح زمین هم‌سطح شود و چه بسا نوشته‌ی آن را هم پاک کنند که محل آن معلوم نشود! البته ظاهراً اگر طرف مؤمن بوده باشد مگرنه برای قبر منافقان و وابستگان خودشان ارزش قائل هستند) ... فکر کنید تصویری که ما برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کنیم چه خواهد بود ... مثلاً گاهی سران برخی کشورها و سفرا و غیره به آنجا می‌آیند و در مراسم شرکت می‌کنند ... اینکه ما برای انقلابمان چقدر ارزش قائل هستیم شاید یک وسیله‌ی سنجش آن همین مسأله باشد از نظر ایشان ... شاید این نکته درست نباشد البته خیلی اصراری روی آن ندارم

۵. با تمام این اوصاف باید حدّ را نگاه داشت ... اینکه حدّ کجاست را نمی‌دانم ولی حتماً معیارهایی وجود دارند که بر اساس آنها بتوان گفت چقدر مجاز است برای گسترش و یا تزئينات داخلی آنها خرج نمود ... حقیر از نظر سیاسی هم‌جهت با متولیان آنجا نیستم ولی نمی‌شود خیلی راحت گفت این کارشان حتماً اشتباه است ... کارهای دیگرشان بیشتر و راحت‌تر قابل نقد است تا این کارشان

در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

[="Tahoma"][="DarkRed"]

**گلشن**;683697 نوشت:
خیر من مبلغ فرهنگ امریکایی نیستم انها هم بدهایی دارند که ما نداریم ولی در کل از نظر اخلاقی فرنگشان بسیار بالاتر از مردم کشورهای جهان سوم است

با سلام
خانم گلشن صدای دهل از دور خوش است... ما صدای دهل رو از نزدیک هم شنیدیم... خیلی گوش خراش بود...
اونجا ظواهر به شدت مراعات میشه. ولی فقط ظواهر... و فقط در محدوده ای که به منافع خودشون کوچکترین خدشه ای وارد نشه.

حدود یک سال پیش در یکی از کشورهای اروپائی که نمیخوام نام ببرم یکی از اساتید معروف دانشگاه ناپدید شد. بعد از دو هفته جسدش رو در یکی از بیراهه های خارج شهر پیدا کردند...
همسر ایشون هم صاحب کرسی دانشگاه بود و به محض اینکه میخواست کار رو به شکایت و پلیس و روزنامه بکشونه تهدید شد که اگر میخوای خودت و دخترت سالم باشید قضیه رو فراموش کنید... خانم ایشون که دوست نزدیکم هست میگفت مشکلات ما از وقتی شروع شد که ایشون یک سفر به ایران رفت و بعد از اون شروع کرد به دفاع کردن از ایران و اسلام...

اون آزادیهائی که اونجا تبلیغ میشه رو از دور باور نکنید...[/]

ریاح;683754 نوشت:
[="Tahoma"][="DarkRed"]

با سلام
خانم گلشن صدای دهل از دور خوش است... ما صدای دهل رو از نزدیک هم شنیدیم... خیلی گوش خراش بود...
اونجا ظواهر به شدت مراعات میشه. ولی فقط ظواهر... و فقط در محدوده ای که به منافع خودشون کوچکترین خدشه ای وارد نشه.

حدود یک سال پیش در یکی از کشورهای اروپائی که نمیخوام نام ببرم یکی از اساتید معروف دانشگاه ناپدید شد. بعد از دو هفته جسدش رو در یکی از بیراهه های خارج شهر پیدا کردند...
همسر ایشون هم صاحب کرسی دانشگاه بود و به محض اینکه میخواست کار رو به شکایت و پلیس و روزنامه بکشونه تهدید شد که اگر میخوای خودت و دخترت سالم باشید قضیه رو فراموش کنید... خانم ایشون که دوست نزدیکم هست میگفت مشکلات ما از وقتی شروع شد که ایشون یک سفر به ایران رفت و بعد از اون شروع کرد به دفاع کردن از ایران و اسلام...

اون آزادیهائی که اونجا تبلیغ میشه رو از دور باور نکنید...

[/]

بالأخره افراطي هاي نژاد پرست همه جا هستند
نبايد كلي قضاوت كرد

**گلشن**;683697 نوشت:

ریاح;683754 نوشت:

سرکار گلشن یک سؤال از شما بپرسم و البته چون بحث نسبت به موضو تاپیک نامرتبط است ان شاء الله دیگر بحث را ادامه نمی‌دهم:[SPOILER]
شما فرض کنید که رئیس حقیر هستید در محل کار، حقیر برای اینکه از شما پاداش بگیرم یا مرخصی بگیرم خیلی به شما احترام می‌گذارم، آیا به نظر شما حقیر خیلی مؤدب هستم؟ الأعمال بالنیات ... حالا یک سؤال دیگر، فرض کنید شما رئیس بنده هستید و اگر به یک میزان زیادی کار نکنم مطابق قرار داد می‌توانید حقیر را از زندگی ساقط کنید و از کار برکنار نمایید، حالا به نظر شما اگر حقیر خیلی کار کنم این یعنی وجدان کاری دارم؟ در اسلام قرار است چطور باشد؟ اینکه انسان تقوای الهی داشته باشد، یعنی در خلوت خودش هم کار خلاف نکند ... در ایران چطور است؟ در ایران وضعیت نه اسلامی است و نه غربی، کلاغ آمد راه رفتن کبک را یاد بگیرد راه رفتن خودش را هم فراموش کرد، ما اسلام را گذاشته‌ایم در طاقچه و چشم و دلمان به دنبال یادگیری غرب است ... کی خواهیم فهمید که همین راه خودمان بهتر است خدا می‌داند ... قوانین غرب خیلی سختگیرانه است، قوانین کار آنها را نگاه کنید، امنیت کاری دارند؟ آنجا امنیت سرمایه معیار است و نه امنیت انسان‌ها ... اخلاق دایرمدار سرمایه است و نه انسان و انسانیت ... سرمایه‌داری غربی همین است ... تمام کلیات و جزئیات قوانین ایشان هم بر همین تفکر استوار است ... یک عده رأس هرم هستند و الباقی اسب عصاری ایشان هستند که باید بدوند و جان بکنند تا سودش را ایشان ببرند ... در کنار این زحمت‌کشیدن‌ها البته تفریحاتی هم برای این اسب‌های عصاری فراهم شده است تا ایشان کارایی خودشان را از دست ندهند و این توهم آزادی و رفاه مانع از افسردگی ایشان می‌شود، گرچه گاهی شاید منجر به پوچگرایی شود ... آیا آنها همه انسان‌های بدی هستند که مجبور هستند خوب نشان دهند؟ نه لزوماً! ظاهر در باطن ریشه می‌زند ... وقتی همیشه ظاهر رعایت شد می‌تواند عمق پیدا کند ... ولی اگر از ابتدا باطن درست شود ثمره‌ی ظاهری آن هم صدچندان خواهد بود ... ولی مباحثات ما و شما فعلاً سر اثبات نظری حقانیت اسلام است، تا اعتماد به اسلام نباشد در عمل هم نمی‌توان اسلام را پیاده کرد.
آنچه در غرب برقرار است توهم آزادی و رفاه است ... رؤیای آمریکایی دیگر این روزها خیلی مورد نقد قرار می‌گیرد حتی از طرف خود آن طرفیها

George Carlin famously wrote the joke "it's called the American dream because you have to be asleep to believe it." Carlin pointed to "the big wealthy business interests that control things and make all the important decisions" as having a greater influence than an individual's choice.[/SPOILER]

در پناه خدا باشید،
یا علی علیه‌السلام

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا

چيزي كه تا به حال در مورد معماري اسلامي خصوصا معماري مساجد شنيده بوديم اين بود كه نه مانند قصر باشد نه مثل خرابه.
من وقتي اين عكس ها را ديدم «كاخ قيصرها و كسراها و پادشاهان عرب» به ذهنم آمد،باورم نميشد و گمان كردم عكس ها اشتباه است...
حرم ائمه و بزرگاني چون امام خميني(رحمة الله عليه) نه مثل قصر بايد باشد نه مثل مقبره اي كاه گلي.ولي اين حد از تجمل هم انسان را ياد كاخ هاي شاه مي اندازد و براي بسياري سوال پيش خواهد آمد كه فرق قبل از انقلاب با بعد از انقلاب در چيست؟
متاسفانه اين كاخ با بيانات عمومي امام خميني در تضاد است.اميدوارم از آن كاخ هايي نباشد كه امام زمان بعد از ظهور تخريب مي كنند.
آقايان از پادشاهان شكم باره ي عرب هم سبقت گرفته اند.[/]

باء;683537 نوشت:
سلام علیکم

البته ان شاء الله آمریکا در دینداری و سبک زندگی الگویتان نباشد ...

یا علی علیه‌السلام

درود و عرض ادب
بنده حقیر گمراه کلی تلاش میکنم خارج از تاپیک گفته ای نگویم اما چه کنم ضعف اراده دارم....

خط قرمزهای خود ایران چه دوست عزیز؟
در امریکا که اصلا هم قبولش ندارم چند خط قرمز معمول هست مثلا هولوکاست...صهیونیسم
در سطح بالا مباحث کنترل مردم و....که کار هر کسی نیست
در ایران چطور؟چند تا خط قرمز داریم؟از نظر بنده حقیر کلا تو خط قرمز هستیم ! هر زمان فرصتش بود شپا امر بفرما بنده یک لیست به قول ما مشتی در این زمینه دارم که به کجاها پا بزاریم کیسه گونی در انتظارمان است

باء;683617 نوشت:

حدیثی که جناب شوخ خواندند را حقیر دیده‌ بودم، اما یا ترجمه‌اش متفاوت بود یا توضیحش را خواندم یا به هر طریق معنایی که برایش ارائه داده شده بود متفاوت از چیزی است که ایشان بیان کرده‌اند:[INDENT=2]
[/INDENT]
آنطور که در آن ترجمه یا توضیح دیگر آمده بود «له شُرف» یعنی مشْرِف باشد به خانه‌ی مؤمنان ... یعنی اینکه به حریم خصوصی دیگران وارد شود ... نه تنها مساجد نباید مشرف باشند به خانه‌ی دیگر مؤمنان که در معماری اسلامی خانه‌ها نیز نباید به هم مشرف باشند و به یکدیگر دید داشته باشند ... اینکه الآن همه جا دارد برج‌سازی می‌شود و خانه‌ها به سمت اندرونی یکدیگر پنجره دارند ظاهراً مناسب یک جامعه‌ی اسلامی نیست ... در آنجا نوشته شده بود که امام علیه‌السلام که قیام نمایند مساجدی که چنین باشند را ویران خواهند کرد و یا به هر طریق اصلاحش می‌کنند ... این مسأله چه بسا در مورد ساختمان‌های مسکونی و اداری و غیره هم برقرار باشد ... گرچه مساجدی که بی‌امیه ساخته‌اند و مثلاً حرم نبوی یا مسجدالحرام را گسترش داده‌اند هم خراب خواهد شد ان شاء الله ... آن مساجد به طور مشخص بر اساس تقوا ساخته نشده‌اند ...

در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

امام حسن عسکری: إِذا قامَ الْقائِمُ أَمَرَ بِهَدْمِ الْمَنائِرِ وَ الْمَقاصيرِ الَّتى فِى الْمَساجِدِ
هنگامى كه امام قائم(ع) قيام كند، دستور به خراب کردن مناره ها و كاخ هاى (محراب) مساجد خواهد داد

علی (ع) میفرماید: «زمانی بر مردم می آید که در میان مردم،باقی نمی ماند از قرآن مگر نشانه اش،و از اسلام، مگر نامش، درآن روزگار، مساجدشان از جهت ساختمانی آباد است ولی از جهت هدایت،خراب است »

علی (ع) مسجدی را در کوفه مشاهده کرد که کنگره دار ساخته شده بود فرمود: گویا این،کنیسه یهود است! و فرمود: مساجد بصورت ساده ساخته می شود نه کنگره دار. (کنگره دار بودن بنای مسجد در آن دوره،نسبت به وضعیت ساختمان ها،نوعی تجمل و تزئین محسوب می شده است)

حدیث دیگری است که: ابنوا المساجد و اجعلوها جما «مساجد را بسازید و آنها را ساده قرار دهید

حضرت امام خمینی(س) در تاریخ 23 آبان ماه 1367 در پاسخ نامه آقایان خامنه ای و هاشمی رفسنجانی برای ساخت مصلای تهران، می نویسند:

بسمه تعالى

باحفظ جهات شرعى در مورد زمین مذکور با پیشنهاد حجتى الاسلام، آقایان: خامنه‏اى و هاشمى، موافقت مى‏شود. ان شاء اللَّه در کنار ساختن مصلاى تهران، در ساختن‏ بینش کفر ستیزى مسلمانان موفق باشید. ضمناً سادگى مصلا باید یادآور سادگى محل عبادت مسلمانان صدر اسلام باشد. و شدیداً از زرق و برق ساختمان هاى مساجد اسلام امریکایى جلوگیرى شود. خداوند تمامى دست اندرکاران برپاکننده مساجداللَّه را تأیید فرماید .

23/ 8/ 1367

- روح اللَّه الموسوى الخمینى.

به نظر میاد بعضیها راضی هستند هزینه ای که برای حرم حضرت امام میشه هم مثل خیلی از هزینه های هنگفت دیگه توسط مسوولان مربوط حیف و میل شود ولی به طریق صحیح خرج نشود.

حضرت امام خمینی ولی امر کل مسلمین جهان بودند و حرمشان فقط متعلق به ایرانیان نیست که ما بنشینیم درموردش نظر دهیم.

Serat;684138 نوشت:
حضرت امام خمینی ولی امر کل مسلمین جهان بودند

اما سنی ها این را قبول ندارند انها اصلا کسی رو بعنوان ولی فقیه یا ولی امر قبول ندارند
پس باید گفت ولی امر شیعیان جهان

**گلشن**;684143 نوشت:
اما سنی ها این را قبول ندارند انها اصلا کسی رو بعنوان ولی فقیه یا ولی امر قبول ندارند
[=arial]

این نظر شماست اما حقیقت چیز دیگریست. امام خمینی فرمودند بین ما شیعه ها و سنیها فاصله ای به اندازه یک تار مو هست. مسلمانان جهان اگر بر این حقیقت واقف شوند و همگی تحت لوای یک رهبر واحد درآیند میتوانند از زیر بار ظلم استکبار جهانی رها شوند. این مساله را قبل از هر کسی خود غربیها بهش رسیدند و به همین جهت هست که همه توانشان را بر این گذاشته اند تا بین شیعه و سنی تفرقه بیندازند[=arial]

سال 59 به یکی از اساتید یهودی آلمان گفتم «استاد! چرا رسانه‌های شما نمی‌گویند امام خمینی؟». خنده‌ای کرد و گفت «آخر ما بعضی چیزها را متوجه شدیم!». کیف‌اش را باز کرد و یک کتاب درآورد. ترجمه‌ی آلمانی کتاب «ولایت فقیه» امام بود. گفت «آقای خمینی یک تئوری جهانی دارد. وقتی ما بگوییم "امام"، ایشان بین کشورهای دنیا شاخص می‌شود. چون کلمه‌ی "امام" قابل ترجمه نیست. ولی وقتی بگوییم "رهبر"، این کلمه در فرهنگ غرب بار منفی دارد. دیگر ما ایشان را کنار استالین و موسیلینی و هیتلر قرار می‌دهیم. کلمه‌ی "رهبر" به نفع ما و کلمه‌ی "امام" به نفع آقای خمینی است. از طرف دیگر اگر ایشان یک جایگاه دینی دارد، ما به ایشان می‌گوییم "آیت‌الله"، اما "امام" یک بار معنوی دارد! از طرفی ایشان آن طور می‌شود امام امت اسلامی که مسلمان‌های دنیا را دور خودش جمع بکند!». با این صراحت این را به من گفت.

منبع

[=arial]

Serat;684138 نوشت:
به نظر میاد بعضیها راضی هستند هزینه ای که برای حرم حضرت امام میشه هم مثل خیلی از هزینه های هنگفت دیگه توسط مسوولان مربوط حیف و میل شود ولی به طریق صحیح خرج نشود.

حضرت امام خمینی ولی امر کل مسلمین جهان بودند و حرمشان فقط متعلق به ایرانیان نیست که ما بنشینیم درموردش نظر دهیم.

خب به طرق صحیح خرج بشود
کسی نمیگه حرم نباشه
اصلا باشه باشکوه تر باشه حداقل مراقب دیگر موارد باشند
از یاد امام فقط مقبره ایشان باید باشد ؟دقت نظر و عمل ایشن در کار دولت چه ؟
در ضمن خیلی ها هستند اما را به عنوان ولی امر قبول نکردند
در دینشان هم اشکالی وارد نیست

سید محمد جواد;684331 نوشت:
خب به طرق صحیح خرج بشود
کسی نمیگه حرم نباشه
اصلا باشه باشکوه تر باشه حداقل مراقب دیگر موارد باشند
از یاد امام فقط مقبره ایشان باید باشد ؟دقت نظر و عمل ایشن در کار دولت چه ؟
در ضمن خیلی ها هستند اما را به عنوان ولی امر قبول نکردند
در دینشان هم اشکالی وارد نیست

بله حرف شما صحیحه همه جا باید به روش آن حضرت و وصایایشان عمل کنند منتها در اینجا بحث حرم ایشان است. جاییکه هر کسی حتی غیرمسلمانها هم به آن وارد میشوند و هیچ ایرادی نیست که لااقل معماری مذهبی ما را ببینند و شاهد جایگاه رفیع بنیانگزار کبیر انقلاب اسلامی در بین مردمشان باشند .

**گلشن**;684143 نوشت:

با سلام و عرض ادب

هر چند این سوال مربوط به اصل تاپیک نمی باشد؛ اما در جواب کاربر گرامی «گلشن»، ایدها الله عرض می شود:

ولایت حاکم چیزی نیست که مختص به مباحث فقهی و کلامی شیعه بوده باشد؛ بلکه چنین امری در نزد اهل سنت از مصالح عامه ی مسلمانان بوده و در اطاعت پذیری از حاکم عادل از دیدگاه اهل سنت چیزی به عنوان مذهب مدخلیت نخواهد داشت؛ بنابراین اطاعت از ایشان بر اهل سنت نیز لازم بوده و هست؛ و چگونه چنین نباشد که در روایات صحیح اهل سنت اطاعت از حاکم جور نیز لازم شمرده شده که به چند مورد اشاره می شود:

1) مسلم در صحیح خود روایت می کند:

«... حَدَّثَنَا زَيْدُ بْنُ سَلاَّمٍ عَنْ أَبِى سَلاَّمٍ قَالَ قَالَ حُذَيْفَةُ بْنُ الْيَمَانِ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّا كُنَّا بِشَرٍّ فَجَاءَ اللَّهُ بِخَيْرٍ فَنَحْنُ فِيهِ فَهَلْ مِنْ وَرَاءِ هَذَا الْخَيْرِ شَرٌّ قَالَ نَعَمْ. قُلْتُ هَلْ وَرَاءَ ذَلِكَ الشَّرِّ خَيْرٌ قَالَ « نَعَمْ ». قُلْتُ فَهَلْ وَرَاءَ ذَلِكَ الْخَيْرِ شَرٌّ قَالَ « نَعَمْ ». قُلْتُ كَيْفَ قَالَ:« يَكُونُ بَعْدِى أَئِمَّةٌ لاَ يَهْتَدُونَ بِهُدَاىَ وَلاَ يَسْتَنُّونَ بِسُنَّتِى وَسَيَقُومُ فِيهِمْ رِجَالٌ قُلُوبُهُمْ قُلُوبُ الشَّيَاطِينِ فِى جُثْمَانِ إِنْسٍ ». قَالَ قُلْتُ كَيْفَ أَصْنَعُ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنْ أَدْرَكْتُ ذَلِكَ قَالَ:« تَسْمَعُ وَتُطِيعُ لِلأَمِيرِ وَإِنْ ضُرِبَ ظَهْرُكَ وَأُخِذَ مَالُكَ فَاسْمَعْ وَأَطِعْ ».[1]

«حُذيفه مى‏ گويد: به رسول خدا صلی الله علیه وآله گفتم: اى رسول خدا ما در زمان شرى بوديم خدا خيرى آورد و بحمد الله ما الآن در خير هستيم آيا دنباله اين خير شرى است؟ فرمود: بلى، گفتم دنباله آن شرّ خيرى است؟ فرمود: بَلى. گفتم آيا دنباله آن خير نيز شرّى است؟ فرمود: بلى. گفتم: چگونه است؟

فرمود: بعد از من پيشوايانى بر شما حكومت كنند كه به هدايت من هدايت نيافته‏ اند و به سيره و سنّت من رفتار نمى‏ كنند و در ميان آنان مردانى هستند كه دلهاى آنها دلهاى شياطين است ولى در لباس انسان درآمده ‏اند. گفتم: اگر من آن زمان را دريافتم چه كنم؟ فرمود: گوش فرادار و از امير اطاعت كن، و اگر پشت تو را تازيانه بيجا زند و مال تو را بر بايد گوش بده و پيروى كن».

همچنین «مسلم»، از «سَلَمه بن يزيد جعفى»، روايت می کند که وی از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله پرسید:

«...سَأَلَ سَلَمَةُ بْنُ يَزِيدَ الْجُعْفِىُّ رَسُولَ اللَّهِ -صلى الله عليه(وآله) وسلم- فَقَالَ يَا نَبِىَّ اللَّهِ أَرَأَيْتَ إِنْ قَامَتْ عَلَيْنَا أُمَرَاءُ يَسْأَلُونَا حَقَّهُمْ وَيَمْنَعُونَا حَقَّنَا فَمَا تَأْمُرُنَا فَأَعْرَضَ عَنْهُ ثُمَّ سَأَلَهُ فَأَعْرَضَ عَنْهُ ثُمَّ سَأَلَهُ فِى الثَّانِيَةِ أَوْ فِى الثَّالِثَةِ فَجَذَبَهُ الأَشْعَثُ بْنُ قَيْسٍ وَقَالَ « اسْمَعُوا وَأَطِيعُوا فَإِنَّمَا عَلَيْهِمْ مَا حُمِّلُوا وَعَلَيْكُمْ مَا حُمِّلْتُمْ ».[2] «اگر امرائى بر ما فرمان دهند و آنان حق خود را از ما طلب كنند ولى حقوق ما را به ما ندهند در آن حال تكليف ما چيست؟ مى‏ گويد: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از پاسخ به وی اعراض كردند.

وی دو مرتبه همان سؤال را نمود، یا در مرتبه ی سوم که در این حال اشعث بن قیس او را به سمتی کشاند. که پیامبر صلی الله علیه وآله در این حال فرمودند: گوش فرا داريد و اوامر آنان را اطاعت كنيد، بر عهده آنان است كارهائى را كه مى كنند و بر عهده شما است كارهائى را كه مى‏ كنيد».

حال وقتی اطاعت از امیر فاجر واجب بود؛ چگونه اطاعت از فقیه عادل از سلاله ی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله واجب نخواهد بود؟

موفق باشید.

[/HR] [1] . الجامع الصحيح المسمى صحيح مسلم،‌ أبو الحسين مسلم بن الحجاج بن مسلم القشيري النيسابوري، کتاب الامارة،باب الأَمْرِ بِلُزُومِ الْجَمَاعَةِ عِنْدَ ظُهُورِ الْفِتَنِ وَتَحْذِيرِ الدُّعَاةِ إِلَى الْكُفْرِ،ح:4891، دار الجيل بيروت + دار الأفاق الجديدة ـ بيروت

[2] . همان، باب فِى طَاعَةِ الأُمَرَاءِ وَإِنْ مَنَعُوا الْحُقُوقَ،‌ح:4888.

Serat;684321 نوشت:
کیف‌اش را باز کرد و یک کتاب درآورد. ترجمه‌ی آلمانی کتاب «ولایت فقیه» امام بود.

ترجمه آلمانی کتاب یافت نشد...

صدرا;684430 نوشت:
ولایت حاکم چیزی نیست که مختص به مباحث فقهی و کلامی شیعه بوده باشد؛ بلکه چنین امری در نزد اهل سنت از مصالح عامه ی مسلمانان بوده و در اطاعت پذیری از حاکم عادل از دیدگاه اهل سنت چیزی به عنوان مذهب مدخلیت نخواهد داشت؛ بنابراین اطاعت از ایشان بر اهل سنت نیز لازم بوده و هست؛ و چگونه چنین نباشد که در روایات صحیح اهل سنت اطاعت از حاکم جور نیز لازم شمرده شده که به چند مورد اشاره می شود:

با سلام و تشکر از کارشناس عزیز که به موقع توضیحات لازم را ارائه دادند. :Gol:

Anoushiravan;684486 نوشت:
ترجمه آلمانی کتاب یافت نشد...

[=arial]ولایت فقیه یا نامه‌ای از امام موسوی کاشف‌الغطاء یا حکومت اسلامی

این کتاب با هر ۳ نام چاپ شده و ترجمه عربی آن نیز الحکومة الاسلامیه نام دارد.

ترجمه آلمانی این کتاب هم با نام حکومت اسلامی است.

Serat;684552 نوشت:
ولایت فقیه یا نامه‌ای از امام موسوی کاشف‌الغطاء یا حکومت اسلامی

این کتاب با هر ۳ نام چاپ شده و ترجمه عربی آن نیز الحکومة الاسلامیه نام دارد.

ترجمه آلمانی این کتاب هم با نام حکومت اسلامی است.

ترجمه آلمانی کتاب که انتشار یافته قبل از سال 1981 باشد یافت نشد!

سلام

"حمید انصاری قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) همچنین اظهار داشت: امام خمینی(ره) فردی است که بیش از 300 هزار شهید جان خود را تقدیم ایشان کردند و جای دارد که نام و یاد ایشان در بالاترین سطح باشد. هر کس هم که نمی تواند این مسائل را تحمل کند یا از حسادت اوست یا از نادانی."

چه می کنه این کاخ های سلطنتی با آدم! کم کم تفکر و سخن گفتن انسان رو هم شبیه کارگزاران سلسله قبلی می کنه!

باء;683617 نوشت:
البته منبع حقیر برای غیر خودم چندان موثق نیست ولی اینطور که حقیر پرس و جو کرده بودم ظاهراً گنبد اولیه بزرگتر از گنبد حرم امام رضا علیه‌السلام بود و به همین دلیل برای رعایت ادب آن را عوض کردند، هدف تغییر روکش یا تغییر رنگ دادن آن نبوده است ...

این که شد عذر بدتر از گناه. از اول باید فکر بزرگی و کوچکی را می کردند. ثانیا گنبد حرم امام رضا علیه السلام در مشهد است و حرم امام خمینی در تهران! هزینه کردن چند میلیارد تومان فقط به بهانه احترام! اگر اینگونه بود که باید گنبد مسجد گوهرشاد را خراب می کردند که بیخ گوش حرم امام رضا علیه السلام، بزرگتر ساخته شده است!
اصلا چند نفر از مردم می دانند که این گنبد بزرگتر است یا آن گنبد؟

اگر فرض سوء استفاده مالی کلان را قبول نکنیم (به قول رئیس جمهور آب زلال هم مدت ها ساکن بماند می گندد، چه برسد به صاحبان قدرت و ثروتی که حداقل در این دنیا هیچ حسابرسی به احوالشان نمی شود و هر گاه قافیه را تنگ ببینند پشت امام و شهدا پنهان می شوند)، می توان تنها بی کفایتی را عامل آن دانست. وگرنه کدام گنبد را سراغ دارید که هر پنج سال یکبار برچینند و دوباره بسازند؟

Anoushiravan;684653 نوشت:
ترجمه آلمانی کتاب که انتشار یافته قبل از سال 1981 باشد یافت نشد!

جناب انوشیروان مته به خشخاش گذاشتید؟ سال 80 نبوده 81 . شما که میگفتید اصلا ترجمه آلمانی این کتاب یافت نمیشه.

حالا یه اشکالی هم این وسط هست که برمیگرده به تاریخ . شما میفرمایید پرفسور آلمانی چنین حرفی رو نزده و بهش نسبت دروغ دادند؟ این تهمته و یک روز در پیشگاه خدا باید پاسخگو باشید. ثانیا اینکه دروغ هم که باشد در اصل مطلب هیچ خدشه ای وارد نمیکند.

Anoushiravan;684831 نوشت:

اگه قصرکوروش شاه دادگر بود که با عظمت ازش یاد میکردید

اگر فرض سوء استفاده مالی کلان را قبول نکنیم (به قول رئیس جمهور آب زلال هم مدت ها ساکن بماند می گندد، چه برسد به صاحبان قدرت و ثروتی که حداقل در این دنیا هیچ حسابرسی به احوالشان نمی شود و هر گاه قافیه را تنگ ببینند پشت امام و شهدا پنهان می شوند)، می توان تنها بی کفایتی را عامل آن دانست. وگرنه کدام گنبد را سراغ دارید که هر پنج سال یکبار برچینند و دوباره بسازند؟

هرجایی امکان سو استفاده مالی وجود داره باید ریشه مفاسد رو خشکاند نه اینکه صورت مساله را پاک کرد

سلام

Serat;684875 نوشت:
جناب انوشیروان مته به خشخاش گذاشتید؟ سال 80 نبوده 81 . شما که میگفتید اصلا ترجمه آلمانی این کتاب یافت نمیشه.

حالا یه اشکالی هم این وسط هست که برمیگرده به تاریخ . شما میفرمایید پرفسور آلمانی چنین حرفی رو نزده و بهش نسبت دروغ دادند؟ این تهمته و یک روز در پیشگاه خدا باید پاسخگو باشید. ثانیا اینکه دروغ هم که باشد در اصل مطلب هیچ خدشه ای وارد نمیکند.

بنده گفتم ترجمه آلمانی این کتاب را که چاپ قبل از 1981 باشد نیافتم. به کسی تهمت نزدم. شما هم بگردید شاید پیدا کردید.

این مته به خشخاش گذاشتن نیست. عادت دارم وقتی سخنی را میشنوم به دنبال منبع اصلی می گردم. به این میگن نقد علمی. اینجا هم گشتم و ندیدم. نیازی نیست ما بخواهیم تایید هر چیزی را از غربی ها بگیریم. آن هم خدای نکرده به دروغ

Serat;684875 نوشت:
سال 80 نبوده 81 .

اسفند 1359 برابر هست با مارچ 1981

Serat;684876 نوشت:

دوره شاهنشاهی و کاخ های کسراها و ... به پایان رسیده. الان عصر جمهوری اسلامی است و ساختن چنین بنایی با چنین هزینه ای شایسته این سیستم حکومتی نیست

Serat;684879 نوشت:
هرجایی امکان سو استفاده مالی وجود داره باید ریشه مفاسد رو خشکاند نه اینکه صورت مساله را پاک کرد

متوجه منظورتون نشدم، هرچند با حرفتون موافقم

[="Tahoma"][="Black"]

Serat;684876 نوشت:

شكوه و زيبايي با تجمل اصراف و... تفاوت دارد.الان هر گردشگر خارجي برايش سوال مي شود كه حرف ها و گفته ها و سبك زندگي امام خميني را بپذيرد يا اين قصر را؟آن سادگي اول انقلاب را بپذيرد يا اين تجمل زمان حال را؟امام و اسلام و انقلاب سال 57 را قبول داشته باشد يا حال را؟[/]

سلام

حالا که بحث انتقاد شد و به قول قدما، آب که از سر گذشت چه یک وجب چه صد وجب!

امشب داشتم در سایت پایگاه اطلاع رسانی حرم امام خمینی گشتی می زدم که عکس زیر رو دیدم

من فلسفه این تقدیم تاج گل ها رو نمی دونم!

هر سال در این موقع سازمان ها و وزارت خونه های مختلف، به بهانه تجدید میثاق با آرمان های معمار انقلاب، دسته گل های چند میلیون تومنی رو از بودجه بیت المال تهیه می کنند و به حرم میارن و عکسی و فیلمی می گیرن و بعد هم میندازن سطل آشغال!

شاید هزینه های این دسته های گل صدها میلیون تومان بشه. اون هم در همین چند روزه سال...

مدتی هست که در میدون انقلاب، نبش کارگر شمالی دختری محجبه رو می بینم که جوراب به دست منتظر مشتری هست

اینجور صحنه ها واقعا باعث ناراحتی من میشه

با توجه به این که سنش هم حدود 20 سال هست، احتمال این که فقر باعث بشه ازش سوء استفاده بشه زیاده

دیروز هم دیدم یک دختر 7-8 ساله کنارش نشسته

شاید کلا 20 تا جوراب برای فروش نداشته باشند و ظاهرشون هم نشون میده این کاره نیستند! خیلی ناشیانه سعی در فروش جوراب نخی دارند

شاید با پول یکی از همین دسته های گل، زندگی خانواده ای از این رو به اون رو بشه

نمیدونم من خیلی حساس شدم یا این که واقعا یک جای کار میلنگه

ناگفته هاي ناب;684933 نوشت:

شكوه و زيبايي با تجمل اصراف و... تفاوت دارد.الان هر گردشگر خارجي برايش سوال مي شود كه حرف ها و گفته ها و سبك زندگي امام خميني را بپذيرد يا اين قصر را؟آن سادگي اول انقلاب را بپذيرد يا اين تجمل زمان حال را؟امام و اسلام و انقلاب سال 57 را قبول داشته باشد يا حال را؟

سلام

تو رو خدا شما دیگه این حرف رو نزنید. اینها تجمل و اسراف نیست. شما ائمه علیهم السلام را که قبول دارید. زمان حضرت علی علیه السلام با زمان دیگر امامان فرق میکرد. شما زندگی امام رضا (ع) را هم که با امام علی(ع) مقایسه کنید مثل هم نبوده.

حتما باید حرم امام خمینی را با خشت و گل بسازند تا چهار روز دیگه صاحبان همین افکار و عقاید بیایند و با همین تفکرات ظاهرفریبانه بزنند و نابودش کنند؟

آن روز بچه های همینها میایند و میگویند امام هم یک آدم مثل ماها بوده و هیچ نیازی به گنبد و بارگاه ندارد و بچه های ما هم که با این تفکرات متهجرانه بزرگ شده اند تسلیمشان میشوند

با سلام
سعی کردم تمامی پست ها رو تا اینجا کامل بخونم.
فکر میکنم بحث دیگه نیازی نیست و هممون توی موارد زیر نظرمون یکسانه :
1 - اینکه هر بنایی باید شان درست و حسابی داشته باشه در عین حال از تجمل گرایی و خرج بیهوده جلوگیری بشه.
2 - در مورد حرم اما شهدا هم طبیعتا تجمل گرایی هایی شده در بعضی جاها شده که باید جلوش گرفته بشه.
اما یه نکته جالب بگم :
ما استامبول که رفته بودیم طبیعتا شنیدید که به مساجد زیبا و بزرگش معروفه.به نظرم خیلی خوب ساخته بودند هم آدم ترقیب میشد هنر اسلامی رو ببینه ، هم مکان زیبا بود آدم حال میکرد توش نماز بخونه ، هم توریستی بود و ازش کلی پول در میاوردند ، هم مشکلاتی مثل بوی جوراب و ... نداشت ، حای بعضی مساجدش اینقدر بزرگ بود بچه ها توی حیاطش بازی میکردند یکیشون میگفت حوصلمون سر که میره فوری با رفیقام میایم صحن مسجد برای بازی و از همین کار میشه برای ترغیبشون به دین استفاده کرد و ....
خلاصه به نظر شخصی بنده آدم باید ببینه تجمل گرایی توی یه زمینه سودی داره یا خیر و ایا سودش بیشتر از منافعشه یا نه

یعنی واقعا مسولان مربوطه در این وضعیت اسفبار اقتصادی مردم چنین کاری رو ضربه به باور های مردم نسبت به امام ره نمیدونن؟؟؟
نمیتونن بذارن برای زمان دیگری
گاهی انسان فکر میکنه یک عده به عمد میخوان امام رو در انظار مردم بد جلوه بدن!!!

برای همین سریالها و فیلمهای تلوزیونی چقدر خرج و هزینه میشه. برید بپرسید فقط برای هر قسمت همین سریال کلاه قرمزی 6 ملیارد تومان دستمزد عروسک گردانانش میشده.

میخواهم بدانم برای بچه های ما که آینده سازان این مملکت هستند ، حفظ نام و یاد بنیانگزار انقلاب اسلامی کمتر از کلاه قرمزی و امثالهم از اهمیت داره؟؟؟؟

[="#006400"][="#000080"][="#006400"]هوالعالم[/]

امثال جورج بوش انسان نماهایی بیش نیستند

حرم مطهر
در اون زمان که تو محله های تهران اپارتمان نشینی و اسمان خراش سازی رسم نبود به همون شکل قدیم خوب بود
ولی امروز میتونه تا حدودی مجلل و مکتب عشق و نماد گوشه ای از بهشت باشه !! اگر بذارن ...[/][/]

این موضوع چند روزی هست راه افتاده من تازه متوجه شدم و فقط نیت اصلی ان تخریب چهره امام و خانواده ایشان است
بهتره مبحث بسته بشه

سلام

سید محمد جواد;685096 نوشت:
این موضوع چند روزی هست راه افتاده من تازه متوجه شدم و فقط نیت اصلی ان تخریب چهره امام و خانواده ایشان است
بهتره مبحث بسته بشه

امام فقط مال خانواده اش نیست!

مال همه ما هست

نمی خوایم جمهوری اسلامی به سرنوشت ساسانیان و صفویه دچار بشه!

گذشت دورانی که عده ای پشت امام و شهدا پنهان میشدن تا بیشتر و بیشتر بچاپن!

Anoushiravan;685102 نوشت:
سلام

امام فقط مال خانواده اش نیست!

مال همه ما هست

نمی خوایم جمهوری اسلامی به سرنوشت ساسانیان و صفویه دچار بشه!

گذشت دورانی که عده ای پشت امام و شهدا پنهان میشدن تا بیشتر و بیشتر بچاپن!

عزیز جان تازه شزوع شده کجا گذشت ؟شما اخبار نمیخونی یا نمیبینی فکرکنم Lol

سلام

"حمید انصاری قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) همچنین اظهار داشت: امام خمینی(ره) فردی است که بیش از 300 هزار شهید جان خود را تقدیم ایشان کردند و جای دارد که نام و یاد ایشان در بالاترین سطح باشد. هر کس هم که نمی تواند این مسائل را تحمل کند یا از حسادت اوست یا از نادانی."

چه می کنه این کاخ های سلطنتی با آدم! کم کم تفکر و سخن گفتن انسان رو هم شبیه کارگزاران سلسله قبلی می کنه!

[=arial]

[=arial]انصاری همچنین خاطرنشان کرد:

بحث از سازه ای است که قرار است قرن ها باقی بماند و تا 500 یا 1000 سال آینده استوار باشد و انشالله بقای این نظام نیز همزمان با آن جاری باشد. امیدوار هستیم این مکان محلی برای تجلی عظمت نام امام خمینی(ره) و تجمع مردم باشد.

[=arial]وی در ادامه یادآور شد:
متاسفانه یک مقایسه مع الفارق و بی ربط انجام شده که ساده زیستی امام(ره) را با حرم ایشان مورد مقایسه قرار می دهد. مگر امام(ره) زنده هستند که بخواهند از این حرم استفاده کنند.

برخی آن را با کاخ مقایسه کرده اند آیا این ظلم به امامان نیست که ما حرم آنها را با کاخ سلاطین مقایسه کنیم. اینها تجلی عشق و ارادت مردم و کسانی است که می خواهند به بزرگداشت امام(ره) بپردازند. بنابراین این حرم هرچه مجلل تر باشد نشانه عشق به امام (ره) است.

[=arial]قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی(ره) گفت:
از نظر اقتصادی حرم های ائمه و حرم امام رضا(ع) نیز برای کشور اهمیت دارند. مردم امروز این حرم ها را بزرگترین سرمایه ملی می دانند و کشورهای دیگر به چنین اماکنی غبطه می خورند.
[=arial]
اگر قرار باشد یک فضایی داشته باشیم که هیچ یک از المان های معماری اسلامی در آن نباشد، چگونه می توان یک مکان گردشگری که سالانه میلیون ها نفر در آن حضور یابند را داشته باشیم.
موضوع قفل شده است