صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا واقعا دعا کاری می کند؟ (شبهه در تاثیر بیرونی دعا)

علاقه
    علم ,هنر,معارف,عشق,بهشت
    نوشته
    645
    حضور
    17 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1579

اشاره آیا واقعا دعا کاری می کند؟ (شبهه در تاثیر بیرونی دعا)

سلام
    چگونه میتوان به تاثیر دعا در عالم بیرون باور داشت در حالی که
    خداوند از کسی به نفع شخص دیگر صلب اختیار نمیکند و اینکه همه چیز براساس علل و عوامل شناخته شده پیش میرود نه عوامل نامحسوس و غریب

نکته:
    در این سوال تاثیر درونی دعا در شخص دعاکننده نفی نشده است
    شبهه در مورد تاثیر بیرونی دعاست.
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۵/۲۶ در ساعت ۱۹:۱۹

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,556
    حضور
    175 روز 12 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58346

با نام و یاد دوست

آیا واقعا دعا کاری می کند؟ (شبهه در تاثیر بیرونی دعا)

کارشناس بحث: استاد هادی

5. صلوات ها 6

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,893
    حضور
    84 روز 4 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6745

با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش زیبای شما

آنطور که بنده از فرمایشات حضرت عالی متوجه شدم، منظورتون اینه که چگونه دعا بر عالم ماده تاثیر می گذارد مثلا دعا سبب نزول باران رحمت می شود و ... .
    در پاسخ به این پرسش عرض می شود: اولا دعا جزء نظام اسباب و مسببات است، فلاسفه می فرمایند:
    علل و اسباب طبیعی بر دو قسم است: الف: اسباب طبیعی و عادی ب: اسباب غیر عادی و طبیعی.
    امور خارق العاده، استجابت دعا،معجزه و کرامت همه از قسم دوم است. یعنی استجابت دعا دارای علت طبیعی است و علت آن مجموعه ای از شرایط است که یکی از آنها کمال نفس دعا کننده است و نفس دعا کننده تاثیر گذار در اجابت است و می تواند مورد دعا را محقق سازد یا باران را نازل کند یا بلایی را دفع نماید.
    در توضیح این نکته عرض می شود:
    نفس انسانی می تواند به چنان کمالی رسد که عالم ماده برای او مانند بدن یک انسان در برابر روح او باشد و آنگونه که روح در بدن اثر می گذارد روح انسان کامل و دعا کننده در ماده عالم اثر بگذارد. انسانی که قوای عقل نظری و عقل عملی او به کمال رسید می تواند در هیولا و ماده عالم تاثیر گذار شده آسمان صاف را از ابر بپوشاند و باران نازل کند یا مریضی را شفا داده و یا آنکه حیوانات، مطیع و منقاد او گردند. البته این تاثیر دعا باید طبق اراده و مشیت الهی صورت گیرد و مشیت الهی از طریق نفس چنینی انسانی به عالم می رسد، با خواست و مشیت این انسان دعا کننده و انسان به کمال رسیده برف و باران نازل می شود و اگر هلاکت قومی را بخواهد صاعقه و زلزله و اسباب هلاکت آن قوم محقق می شود.
    خداوند که عله العلل است خواست خود را از طریق عقل نخستینی یا صادر اول به عقول مجرده و سپس به نفوس فلکی و فرشتگان رسانده و از آن طریق به این عالم ماده سریان داده و فیض و رحمت یا عذاب را نازل می کند.
    اعراض از دنیا، زهد، زیارت خانه خدا، اعتقادات صحیح داشتن، تفکر و انس با عالم بالا داشتن، پرهیز از ظلم و گناه، صدقه و ... همه اینها موثر در تکمیل نفس بوده و باعث تاثیر گذاری در عالم هستند و این حقیقت استجابت دعا است. (رسائل ابن سینا" ص 348، "الهیات شفاء" فصل 1 مقاله 10 ص 485، "طبیعیات شفاء" ج 1 ص 225، " النجاه" ص 337، "اسفار" ج 3 ص 90)

انسان وظیفه ای جز تهذیب نفس و مبارزه با هواهای نفسانی ندارد

امام خمینی رحمه الله علیه

7. صلوات ها 8

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,893
    حضور
    84 روز 4 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6745

ابن سینا می گوید:

بعید ندان که بعضی از نفوس انسانی دارای چنان ملکه ای باشند که تاثیر آنها از بدن خود تجاوز نموده و در موجودات دیگر اثر گذار باشند آنگونه که در نفس خود اثر می گذارند. چنین نفسی دارای آنچنان قوت و قدرتی است که گویا عالَم بدن اوست و او روح عالَم گردیده است و می تواند کیفیاتی را در عالم آورد و در همه موجودات مخصوصاً آنچه به او نزدیکتر است و مناسبتی خاص با او دارد اثر بگذارد. و شما اینرا انکار نکنید که آنگونه که بدن از نفس متاثر است اجرام دیگر نیز از نفس چنین شخصی متأثر باشند و بعید مَشُمار که همانگونه که در قوای خود اثر می گذارد در قوای دیگر نیز اثر گذار باشد و حتی می تواند خوف یا غضب یا شهوت دیگران را مقهور خود نماید. ( فصل 26، نمط 10 کتاب "الاشارات و التنبیهات" و ترجمه "اشارات" سید حسن مشکان طبسی ص 197)

9. صلوات ها 6

نوشته
    1,017
    حضور
    40 روز 6 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    26
    صلوات
    3623

نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
    حتی می تواند خوف یا غضب یا شهوت دیگران را مقهور خود نماید.
    با سلام
    من یک سوالی دارم

اگر کسی با ریاضت مثلا چند سال روحش بزرگ شده باشه شهواتش بیشتر میشه؟

یعنی چون روحش منبسط شده بس تعداد زیادی روح ادم های کوچک در حیطه اون قرار میگیرند که مثلا هرچی اون فکر میکنه بقیه هم فکر میکنن؟
    یا مجموع شهوات انسانها در اون حیطه بر او وارد میشه و اون شخص مجبوره بره چند تا زن و کنیز و اینا بگیره چون شهواتش زیاد شده؟
    اصلا داریم چنین چیزی؟

ویرایش توسط پرنس کوچولو : ۱۳۹۴/۰۳/۱۱ در ساعت ۱۸:۵۴

علاقه
    متافيزيك
    نوشته
    2,144
    حضور
    59 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2752

نقل قول نوشته اصلی توسط هادی نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش زیبای شما

آنطور که بنده از فرمایشات حضرت عالی متوجه شدم، منظورتون اینه که چگونه دعا بر عالم ماده تاثیر می گذارد مثلا دعا سبب نزول باران رحمت می شود و ... .
    در پاسخ به این پرسش عرض می شود: اولا دعا جزء نظام اسباب و مسببات است، فلاسفه می فرمایند:
    علل و اسباب طبیعی بر دو قسم است: الف: اسباب طبیعی و عادی ب: اسباب غیر عادی و طبیعی.
    امور خارق العاده، استجابت دعا،معجزه و کرامت همه از قسم دوم است. یعنی استجابت دعا دارای علت طبیعی است و علت آن مجموعه ای از شرایط است که یکی از آنها کمال نفس دعا کننده است و نفس دعا کننده تاثیر گذار در اجابت است و می تواند مورد دعا را محقق سازد یا باران را نازل کند یا بلایی را دفع نماید.
    در توضیح این نکته عرض می شود:
    نفس انسانی می تواند به چنان کمالی رسد که عالم ماده برای او مانند بدن یک انسان در برابر روح او باشد و آنگونه که روح در بدن اثر می گذارد روح انسان کامل و دعا کننده در ماده عالم اثر بگذارد. انسانی که قوای عقل نظری و عقل عملی او به کمال رسید می تواند در هیولا و ماده عالم تاثیر گذار شده آسمان صاف را از ابر بپوشاند و باران نازل کند یا مریضی را شفا داده و یا آنکه حیوانات، مطیع و منقاد او گردند. البته این تاثیر دعا باید طبق اراده و مشیت الهی صورت گیرد و مشیت الهی از طریق نفس چنینی انسانی به عالم می رسد، با خواست و مشیت این انسان دعا کننده و انسان به کمال رسیده برف و باران نازل می شود و اگر هلاکت قومی را بخواهد صاعقه و زلزله و اسباب هلاکت آن قوم محقق می شود.
    خداوند که عله العلل است خواست خود را از طریق عقل نخستینی یا صادر اول به عقول مجرده و سپس به نفوس فلکی و فرشتگان رسانده و از آن طریق به این عالم ماده سریان داده و فیض و رحمت یا عذاب را نازل می کند.
    اعراض از دنیا، زهد، زیارت خانه خدا، اعتقادات صحیح داشتن، تفکر و انس با عالم بالا داشتن، پرهیز از ظلم و گناه، صدقه و ... همه اینها موثر در تکمیل نفس بوده و باعث تاثیر گذاری در عالم هستند و این حقیقت استجابت دعا است. (رسائل ابن سینا" ص 348، "الهیات شفاء" فصل 1 مقاله 10 ص 485، "طبیعیات شفاء" ج 1 ص 225، " النجاه" ص 337، "اسفار" ج 3 ص 90)

سلام و تشکر

اما از نظر من استجابت دعا از عوامل غیر عادی و غیر طبیعی است
    خیلی از دعاها مستلزم این است که از افراد صلب اختیار شود و این برخلاف حکمت است
    همون قدر که وقوع معجزه خیلی کم و نادر است استجابت دعا هم چنین است
    اساسا دنیا طوری ساخته نشده که انسانها به خواسته های خود برسند
    لذا من فکر میکنم دستورات دین در مورد دعا ناظر به اثرات دورنی دعاست و نه اثرات بیرونی

و سخن شما هم در مورد قوای نفسانی و تاثیر در ماده موید همین مطلب است که استجابت دعا هم رتبه با معجزه است...چراکه عموم افراد از قوای نفسانی مورد نظر برخوردار نیستند
    ویرایش توسط غریبه آشنا : ۱۳۹۴/۰۳/۱۱ در ساعت ۱۸:۴۹

12. صلوات ها 4

نوشته
    407
    حضور
    20 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    872

اين سؤال من هم بود
    ولي واقعاً شده كه اعمال و اختيار ديگران ناگهاني طوري تغيير كنه كه به نفع شخص دعا كننده بشه
    بطوري كه اون فرد اصلاً احساس صلب اختيار نمي كنه!
    مي دونم حرفم گنگ هست، اما اين تجربه ي خودم از چهار سال پيش بود كه از خدا طلب كمك كردم و در وضعيت باور نكردني ، شرايط و اعمال اون فرد (كه زندگي من تحت تأثير اون قرار گرفته بود) طوري عوض شد كه زندگي من درست شد!
    الآن هم متأسفانه در شرايط بدتر از اون موقع هستم! هنوز هم از خدا خيلي درخواست كمك مي كنم و اميدوارم مثل چهار سال پيش به دادم برسه!
    به یـــــزدان که گـــــر ما خرد داشتیم
    کجـــــا این سر انجــــام بد داشتیم
    "حکیم فردوسی"

14. صلوات ها 6

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,893
    حضور
    84 روز 4 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6745

نقل قول نوشته اصلی توسط ملاali نمایش پست ها
    سلام و تشکر

اما از نظر من استجابت دعا از عوامل غیر عادی و غیر طبیعی است
    خیلی از دعاها مستلزم این است که از افراد صلب اختیار شود و این برخلاف حکمت است
    همون قدر که وقوع معجزه خیلی کم و نادر است استجابت دعا هم چنین است
    اساسا دنیا طوری ساخته نشده که انسانها به خواسته های خود برسند
    لذا من فکر میکنم دستورات دین در مورد دعا ناظر به اثرات دورنی دعاست و نه اثرات بیرونی
    و سخن شما هم در مورد قوای نفسانی و تاثیر در ماده موید همین مطلب است که استجابت دعا هم رتبه با معجزه است...چراکه عموم افراد از قوای نفسانی مورد نظر برخوردار نیستند
    با سلام مجدد
    استجابت دعا از اسباب غیر عادی اما طبیعی است، از این بابت طبیعی است که هر انسانی قابلیت رسیدن به این مقام را دارد، با قوّت بخشیدن به قوای نفسانی خود به سبب زهد و تقوی انسان به این مقام نائل می شود.
    نکته دوم حضرت عالی صحیح است استجابت دعا هم رتبه با معجزه است که اصطلاحا کرامت گفته می شود، در روایات هم اشاره شده که یکی از عوامل استجابت دعا ترک گناه و تقوی است. (دعای فرد گناه کار مستجاب نیست)

نکته دیگر اینکه همانطور که حضرت عالی هم اشاره فرمودید قرار است امور دنیای مادی با اسباب عادی اداره شود نه اسباب غیر عادی (مانند دعا) لذا کسانی هم که به مقام مستجاب الدعوه بودن می رسند معمولا دخل و تصرفی در این عالم ندارند مگر اینکه از جانب الهی اذن داشته باشند.
    مگر نه اینکه در روایت قدسی آمده است عمل به واجبات و ترک محرمات موجب می شد که انسان کار خدایی بکند! برخی اولیای الهی بر اثر تقوی به این مقام رسیدند و عالم مادّه باذن الله تحت فرمان این بزرگان است؛ اما همان طور که عرض کردم اولیای الهی دخل و تصرّفی در عالم نمی کنند چون جهان بایستی با اسباب عادی اداره شود.

16. صلوات ها 3

علاقه
    خدا،پیامبر، امام و ...
    نوشته
    1,893
    حضور
    84 روز 4 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6745

نقل قول نوشته اصلی توسط پرنس کوچولو نمایش پست ها

با سلام
    من یک سوالی دارم

اگر کسی با ریاضت مثلا چند سال روحش بزرگ شده باشه شهواتش بیشتر میشه؟

اگر ریاضت، شرعی باشد برعکس فرمایش شما چنین فردی، اهمیتی به شهوات دنیوی اعم از خوردن و مسائل جنسی و ... نمی دهد چون این شخص به لذّات مافوق تصور انسان های عادی رسیده است که این لذّات در نظر آن ها بی اهمیت جلوه می کند.

نقل قول نوشته اصلی توسط پرنس کوچولو نمایش پست ها
    یعنی چون روحش منبسط شده بس تعداد زیادی روح ادم های کوچک در حیطه اون قرار میگیرند که مثلا هرچی اون فکر میکنه بقیه هم فکر میکنن؟
    یا مجموع شهوات انسانها در اون حیطه بر او وارد میشه و اون شخص مجبوره بره چند تا زن و کنیز و اینا بگیره چون شهواتش زیاد شده؟
    به طور خیلی خیلی خلاصه عرض می کنم؛ بزرگی روح به معنی این است که روح، با تقوی و ریاضات شرعیه از قفس ماده رها شده و به عالم ملکوت پرواز می کند و چون عالم ملکوت احاطه به عالم مادّه دارد روح چنین انسانی نیز به عالم مادّه احاطه دارد ... .

برادر ارجمند لطفا خارج از موضوع تاپیک صحبت نفرمایید اگر علاقمند هستید تاپیک دیگری ایجاد کنید تا موضوع اصلی این تاپیک منحرف نشود .

ویرایش توسط هادی : ۱۳۹۴/۰۳/۱۲ در ساعت ۰۳:۵۲

18. صلوات ها 4

نوشته
    1,168
    حضور
    21 روز 3 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1582

سلام
    وقتی کسی با تلسکوپ ستاره ها رو میبینه، به احتمال زیاد به ستاره ها توجه میکنه و اصلا حواسش به خود تلسکوپ(علت این اتفاق!) نیست!!
    وقتیم کسی دعا میکنه و مستجاب میشه، به امید و خود باورش و همینطور تغییراتی که در خودش بوجود آورده توجه نمیکنه! فقط میگه دعام مستجاب شد!!
    بطور کلی هر باور و عقیده ای در ما رسوخ کنه، تاثیرش رو میبینیم، همونطور که سالها بت پرستا هم دعاشون مستجاب میشد!!
    جواب سوال استارتر (به نظر من) اینه که اگه فرد معتقد 1، کنار فرد معتقد 2 براش دعا کنه و فرد 2 به دعای فرد 1 معتقد باشه، اون دعا تاثیرگذاره!!

20. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری