جمع بندی سوالی در مورد سوره کافرون

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالی در مورد سوره کافرون

سلام و خسته نباشید

چند تا از معانی قران برای من سوال شدن که اگه دوستان پاسخگو باشن ممنون میشم

چرا در سوره کافرون خداوند به پیامبر میفرماین به کافران بگو پروردگار مرا نپرستید ؟

مگه این وظیفه پیامبران نبود که اسلام رو به مردم ابلاغ کنن ؟ مگه در بدو اسلام مردم جاهل نبودن ؟

پس علت این که که کافران پروردگار پیامبر را نپرستند چیه؟

سوال دوم این که منظور از دو مشرق و دو مغرب در سوره الرحمن چیه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد یاسین

سوال:
چرا در سوره کافرون قرآن به کافران می فرماید شما پروردگار مرا عبادت نکنید؟
منظور از دو مشرق و دو مغرب در قرآن چیست؟

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام

ترجمه سوره کافرون:

به نام خداوند بخشنده مهربان‏
بگو: اى كافران! (1)
آنچه را شما مى ‏پرستيد من نمى ‏پرستم! (2)
و نه شما آنچه را من مى ‏پرستم مى ‏پرستيد، (3)
و نه من هرگز آنچه را شما پرستش كرده ‏ايد مى ‏پرستم، (4)
و نه شما آنچه را كه من مى‏ پرستم پرستش مى‏ كنيد؛ (5)
(حال كه چنين است) آيين شما براى خودتان، و آيين من براى خودم (6)

توجه می فرمایید که در هیچ جای سوره ی کافرون نیامده است که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) به کافران و مشرکان بگوید که شما خدای من را نپرستید.

«رَبُّ الْمَشْرِقَيْنِ وَ رَبُّ الْمَغْرِبَيْن‏»([=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]او پروردگار دو مشرق و پروردگار دو مغرب است)(سوره الرحمن،آیه17)

خورشيد در هر روزى از ايام سال از نقطه‏ اى طلوع و در نقطه‏ اى غروب مى ‏كند، و به اين ترتيب به تعداد روزهاى سال مشرق و مغرب دارد، ولى با توجه به حد اكثر" ميل شمالى" آفتاب، و" ميل جنوبى" آن در حقيقت‏ دو مشرق و دو مغرب دارد، و بقيه در ميان اين دو مى ‏باشد .

اين نظام كه مبدأ پيدايش فصول چهارگانه سال با بركات فراوانى است در حقيقت تاكيد و تكميلى است براى آنچه در آيات قبل آمده، آنجا كه سخن از حساب سير خورشيد و ماه در ميان است، و همچنين سخن از وجود ميزان در آفرينش آسمانها، و در مجموع هم بيانگر نظام دقيق آفرينش و حركت زمين و ماه و خورشيد مى ‏باشد، و هم اشاره‏ اى است به نعمتها و بركاتى كه از اين رهگذر عائد انسان مى ‏شود.

بعضى دو مشرق و دو مغرب را در اينجا به طلوع و غروب" خورشيد" و طلوع و غروب" ماه" تفسير كرده‏ اند و آن را مناسب با آيه گذشته" و الشمس و القمر بحسبان" مى ‏دانند، ولى معنى اول مناسبتر به نظر مى‏رسد، به خصوص اينكه در بعضى از روايات اسلامى به آن اشاره شده است.

از جمله در حديثى از امير مؤمنان على ع مى‏ خوانيم كه در تفسير اين آيه فرمود:
ان مشرق الشتاء على حده، و مشرق الصيف على حده، اما تعرف ذلك من قرب الشمس و بعدها:

" مشرق (آغاز) زمستان جداگانه است، و مشرق (آغاز) تابستان جداگانه است آيا نمى ‏بينى كه خورشيد در اين دو فصل نزديك و دور مى‏ شود (اشاره به بالا آمدن خورشيد در آسمان در فصل تابستان و پائين رفتن در فصل زمستان است).[1]

موضوع قفل شده است