صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هل من مفرّ؟ (بخشیدن مهریه و تبعات آن)

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    حضور
    35 روز 16 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48
    صلوات
    8306

هل من مفرّ؟ (بخشیدن مهریه و تبعات آن)

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام علیکم
    یک سوالی داشتم راجع به مهریه. من چندسال پیش،روایاتی خوندم که زن با مهریه بالا شوم هست!! و از اون موقع تصمیم جدی گرفته بودم مهریه سبک(14سکه) بگیرم که خونواده ام اصلاً راضی نشدند.
    روز بعله برون فقط آقا درایت به خرج داد و یک پنجم مهریه ام رو که زیر100 سکه بود به صورت عندالمطالبه و چهارپنجم بقیه رو عندالاستطاعه پیشنهاد کرد که البته منم تو دلم قند آب شد.

حالا بازهم تو ذهنم هست که مث روال قبل بازهم مهریه ام رو ببخشم و چهارده تا رو فقط نگه دارم.(البته یه کم از چندسال پیش بزرگتر شدم و یه ذره شرط هم میخوام بذارم مثلاً بقیه مهریه ام رو با چیز دیگه ای که برای آقا خیلی سبک تر باشه و قسطی بتونه بده و ارزش معنوی داشته باشه برا هردومون، عوض میکنم!)
    استفتا گرفتم و از نظر شرعی مشکلی نداره کارم.

اما میخوام ابعاد دیگه مساله رو بدونم.
    شنیدم از نظر حقوقی قوانینی وجود داره که خیلی به نفع خانمایی که مهرو میبخشن نیس اینکه شنیدم از یه لیسانس حقوق که شوهر موقع طلاق مهر بخشیده شده رو طلب کنه زن باید بده

بعد هم از کارشناس سایت، مطالبی خوندم که توصیه کرده بود این کار انجام نشه.

کلاً چه دردسرهایی متصور این دختر میتونه بشه بعد از بخشش مهریه؟

(اولاً فعلاً چنین کاری رو نمیکنم و بعد از حداقل یکی دوسال زندگی که مطمئن شدم زندگیمون پاگرفته و محکم شده این کارو میکنم. بعدهم خونواده بفهمن کله مو میکنن و نمیخوام جز خودم و همسرم کسی بدونه. ثالثاً آقا بسیار انسان مذهبی و قابل اعتماده البته الان زوده 100% مطمئن بگم ولی ان شاءالله بعد دوسال زندگی خب راحت تر میشه این قضاوت رو داشت نه؟)

از نظر فقهی سؤالم این است:

راجع به امکان رجوع و هبه معوض و غیر معوض و دین بودن مهر و بخشش اون اینا رو تازه فهمیدم و نظر امام خامنه ای رو میخونم بدونم. همه موارد زیر با فرض رضایت روج وزوجه است.
    1-بخش عندالاستطاعه کاملاً به صورتی بخشیده بشه که امکان رجوعش باشه. اولاً ایراد شرعی داره یا نه؟ ثانیاً به صورت هبه معوض باشه؟ یعنی دقیقاً همین عبارت نوشته بشه؟ ثالثاً دردسر حقوقی بعدی دیگه نداره؟ یعنی بعداً آقا ادعا کنه مهر رو و زن مجبور به پرداختش بشه؟
    2-بخش عندالمطالبه 14تاسکه اش بمونه و بقیه اش به صورتی بخشیده بشه که آقا یه شرایطی و تعهداتی بده و بقیش رو ببخشم. این هم همون سوالات بالا شاملش میشه. اولاً ایراد شرعی داره یا نه؟ ثانیاً به صورت هبه غیر معوض باشه؟ یعنی دقیقاً همین عبارت نوشته بشه؟ ثالثاً دردسر حقوقی بعدی دیگه نداره؟ یعنی بعداً آقا ادعا کنه مهر رو و زن مجبور به پرداختش بشه؟

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۴/۰۳/۱۱ در ساعت ۰۵:۲۲ دلیل: به درخواست ایشان ویرایش شده!
    وَ اللهِ اِن قَطَعــــــتُموا یَمینی

اِنّی اُحامی اَبَداً عَن دینی

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58326

با نام و یاد دوست

هل من مفرّ؟ (بخشیدن مهریه و تبعات آن)

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 9

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 4 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط mkhahande313 نمایش پست ها
    از نظر فقهی سؤالم این است:

راجع به امکان رجوع و هبه معوض و غیر معوض و دین بودن مهر و بخشش اون اینا رو تازه فهمیدم و نظر امام خامنه ای رو میخونم بدونم. همه موارد زیر با فرض رضایت روج وزوجه است.
    1-بخش عندالاستطاعه کاملاً به صورتی بخشیده بشه که امکان رجوعش باشه. اولاً ایراد شرعی داره یا نه؟ ثانیاً به صورت هبه معوض باشه؟ یعنی دقیقاً همین عبارت نوشته بشه؟ ثالثاً دردسر حقوقی بعدی دیگه نداره؟ یعنی بعداً آقا ادعا کنه مهر رو و زن مجبور به پرداختش بشه؟
    2-بخش عندالمطالبه 14تاسکه اش بمونه و بقیه اش به صورتی بخشیده بشه که آقا یه شرایطی و تعهداتی بده و بقیش رو ببخشم. این هم همون سوالات بالا شاملش میشه. اولاً ایراد شرعی داره یا نه؟ ثانیاً به صورت هبه غیر معوض باشه؟ یعنی دقیقاً همین عبارت نوشته بشه؟ ثالثاً دردسر حقوقی بعدی دیگه نداره؟ یعنی بعداً آقا ادعا کنه مهر رو و زن مجبور به پرداختش بشه؟
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. مانعی ندارد ، مانعی ندارد ، لطفا از نظر حقوقی از کارشناس حقوق سؤال کنید!

2. دقیقا همان پاسخ !

توضیح: خانم می تواند بخشی یا تمام مهریه خود را به صورت معوض یا غیر معوض با هر شرط مشروعی ، ببخشد و از نظر شرعی اشکالی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

7. صلوات ها 9

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    حضور
    35 روز 16 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48
    صلوات
    8306

با عرض سلام و احترام
    با تشکر از لطفتون جناب سجاد، خب حالا ابعاد سوالم از کارشناس حقوقی واضح تر کنم.

1-بخشیدن مهریه به چندصورت است؟ اینکه من گفتم درسته؟ یعنی بخشی به صورت هبه معوض باشه و قابل رجوع از طرف زن، و بخشی به صورت هبه غیر معوض تبدیل به تعهداتی بشه یعنی قابل رجوع نباشه و آقا همین که شرایط و تعهدات رو عمل کرد مهریه ازش ساقط بشه.
    1/2-این رجوع زن در هر شرایطی ممکنه؟

2-درکدام حالت بخشش مهریه، از نظر پیامدهای حقوقی، به ضرر زن خواهد بود؟

3-کلاً پیشنهاد خاصی اگه هست غیر ازاینایی که به ذهنم رسیده(وجه تسمیه تاپیک هم همینه: هل من مفر؟ یعنی آیا راه گریزی هست که هم مهریه ام بالا نباشه هم پیامدخاصی برام نداشته باشه؟)

ویرایش توسط mkhahande313 : ۱۳۹۴/۰۳/۱۱ در ساعت ۰۹:۱۶

9. صلوات ها 2

علاقه
    زندگی
    نوشته
    957
    حضور
    18 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3287

چی رو می خواین ببخشین چه شما ببخشین چه نبخشین نمی تونین بگیرینش نگران نباشین.

11. صلوات ها 5

علاقه
    فرار
    نوشته
    468
    حضور
    25 روز 12 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2012

مهریه رو طوری تعیین کنید که وقتی طلب کردین شوهر احساس نکنه داره باج میده. مهریه سالم حق زنه.
    بزرگترین پشیمانی ام،
    ساعت ها جمله ساختن برای کسانی بود که لیاقت یک کلمه را هم نداشتند...
    (ایلهان برک)

13. صلوات ها 4

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام علیکم
    یک سوالی داشتم راجع به مهریه. من چندسال پیش،روایاتی خوندم که زن با مهریه بالا شوم هست!! و از اون موقع تصمیم جدی گرفته بودم مهریه سبک(14سکه) بگیرم که خونواده ام اصلاً راضی نشدند.
    روز بعله برون فقط آقا درایت به خرج داد و یک پنجم مهریه ام رو که زیر100 سکه بود به صورت عندالمطالبه و چهارپنجم بقیه رو عندالاستطاعه پیشنهاد کرد که البته منم تو دلم قند آب شد.

حالا بازهم تو ذهنم هست که مث روال قبل بازهم مهریه ام رو ببخشم و چهارده تا رو فقط نگه دارم.(البته یه کم از چندسال پیش بزرگتر شدم و یه ذره شرط هم میخوام بذارم مثلاً بقیه مهریه ام رو با چیز دیگه ای که برای آقا خیلی سبک تر باشه و قسطی بتونه بده و ارزش معنوی داشته باشه برا هردومون، عوض میکنم!)
    استفتا گرفتم و از نظر شرعی مشکلی نداره کارم.

اما میخوام ابعاد دیگه مساله رو بدونم.
    شنیدم از نظر حقوقی قوانینی وجود داره که خیلی به نفع خانمایی که مهرو میبخشن نیس اینکه شنیدم از یه لیسانس حقوق که شوهر موقع طلاق مهر بخشیده شده رو طلب کنه زن باید بده

بعد هم از کارشناس سایت، مطالبی خوندم که توصیه کرده بود این کار انجام نشه.

کلاً چه دردسرهایی متصور این دختر میتونه بشه بعد از بخشش مهریه؟

بخدا من تو رو میکشم ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

واسه هر اعتمادی 1 درصد ضریب خطا در نظر بگیر

اگه بعده 20 سال وقتی به پیری رسیدین آقا فیلش یاده هندستون کرد و یکی جوون تر خواست ( دور از جون شما )

واقعا دستت به کجا بنده؟؟؟
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

15. صلوات ها 4

علاقه
    تدریس - تألیف - تحصیل
    نوشته
    1,916
    حضور
    34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12300

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش درمورد این مطلب بنده هرچه جستجو کردم درهیچ ماده ویا تبصره ای چنن مطلبی را ندیدم لطفا" از این کارشناس حقوق منبع ادعایشان را مطالبه نمایید . از طرفی اگر حتی بخواهیم به عقل رجوع کنیم ویا حتی بخواهیم به عرف رجوع کنیم تحلیل این مطلب چگونه خواهد بود ؟ شما مالی را که به خودتان تعلق داشته ودر ذمه ی دیگری بوده را بخشیده اید یعنی طلب خود را ودین شوهر را بخشیده اید حالا دین بخشیده شده با چه عنوانی قرار است از طرف شوهر از زن مطالبه شود؟ به نظر بنده صحت این ادعا تا ذکر منبع موثق در قانون بی اعتبار است . کما این که بنده تاکنون به چنین مطلبی در قوانین بر نخورده ام . اگر هرکدام از دوستان منبع موثق قانونی دراین مورد دارند بفرمایند .

17. صلوات ها 5

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    حضور
    35 روز 16 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48
    صلوات
    8306

نقل قول نوشته اصلی توسط ••ostad•• نمایش پست ها
    سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش درمورد این مطلب بنده هرچه جستجو کردم درهیچ ماده ویا تبصره ای چنن مطلبی را ندیدم لطفا" از این کارشناس حقوق منبع ادعایشان را مطالبه نمایید . از طرفی اگر حتی بخواهیم به عقل رجوع کنیم ویا حتی بخواهیم به عرف رجوع کنیم تحلیل این مطلب چگونه خواهد بود ؟ شما مالی را که به خودتان تعلق داشته ودر ذمه ی دیگری بوده را بخشیده اید یعنی طلب خود را ودین شوهر را بخشیده اید حالا دین بخشیده شده با چه عنوانی قرار است از طرف شوهر از زن مطالبه شود؟ به نظر بنده صحت این ادعا تا ذکر منبع موثق در قانون بی اعتبار است . کما این که بنده تاکنون به چنین مطلبی در قوانین بر نخورده ام . اگر هرکدام از دوستان منبع موثق قانونی دراین مورد دارند بفرمایند .
    اینو که تو سایت ها هم نوشته منبعش یادم نیست اما در شرایطی همسر مطالبه کنه باید زن بده!
    درمیارم منبعشو میگم.
    درباره سوالاتم از بعد حقوقی میشه سوالاتی که ریزتر نوشتم تو پست دومم جواب بدین.

من کماکان منتظر کارشناسان هستم که سر بزنند به این تاپیک بینوا

استاد حامی

19. صلوات ها 4

علاقه
    علوم دینی
    نوشته
    1,241
    حضور
    35 روز 16 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    145
    آپلود
    1
    گالری
    48
    صلوات
    8306

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
    بخدا من تو رو میکشم ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

واسه هر اعتمادی 1 درصد ضریب خطا در نظر بگیر

اگه بعده 20 سال وقتی به پیری رسیدین آقا فیلش یاده هندستون کرد و یکی جوون تر خواست ( دور از جون شما )

واقعا دستت به کجا بنده؟؟؟
    عزیزم هر بخشیدنی خطرناک نیست
    بعضی بخشیدنا قابل رجوعه!!

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری