يه سوال در مورد رهبری

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
يه سوال در مورد رهبری

اگه كسي قبول نداشته باشه رهبر رو به عنوان يه فرد عادل گناه كاره ؟ مگه ايشون معصوم هستند ؟ من يك جايي يه نقدي از رهبر كردم چند نفري ريختن رو سرم كه تو منافقي و از اين حرفها يكي هم جدي گفت يك ركعت نمازت قبول نيست اگه به ولايت ايشون شك داشته باشي
واقعا اينجوره؟
من رهبري و ولايت فقيه رو قبول دارم ولي اصلا ايشون رو معصوم نميدونم اشتباه ميكنم من ؟

Nla;681821 نوشت:
اگه كسي قبول نداشته باشه رهبر رو به عنوان يه فرد عادل گناه كاره ؟ مگه ايشون معصوم هستند ؟ من يك جايي يه نقدي از رهبر كردم چند نفري ريختن رو سرم كه تو منافقي و از اين حرفها يكي هم جدي گفت يك ركعت نمازت قبول نيست اگه به ولايت ايشون شك داشته باشي
واقعا اينجوره؟
من رهبري و ولايت فقيه رو قبول دارم ولي اصلا ايشون رو معصوم نميدونم اشتباه ميكنم من ؟

سوال ایشون سوال بنده هم هست
من هم همین نظر را دارم

سلام
آیت‌الله علم‌الهدی:ما قائل نیستیم که ولی‌فقیه معصوم است اما حق هم ندارم هر چه به نظر من درست نیامد بگویم اشتباه کرده، [HL]اگر معصوم نباشد، حکیم است[/HL]، وقتی می‌خواهد در موضوعی حکم کند و نظر دهد، مشورت‌های لازم را انجام می‌دهد و این‌طور نیست که در نظر شخصی خود موضوع را بیان کنند.

وی تصریح کرد: من که نظرم مخالف است، با چند نفر مشورت کرده‌ام و اطمینان دارم که تحقیق و پژوهش من از نظر ولی‌فقیه صحیح‌تر است؟ تمام خصوصیات ولی‌فقیه به کنار، ما امام زمان(عج) را قبول داریم، امام زمان زنده است، امام زمان گفته‌اند جامعه عظیم امت اسلام و این نظام را تحویل اینان می‌دهند که بعد هر بنی بشری بیاید و بگوید اشتباه کرده است؟ امام زمان امت اسلام را به دست کسی سپرده که دائم اشتباه می‌کند؟ او را در امت اسلام رها کرده در اشتباهاتش؟
امام‌ جمعه مشهد با بیان اینکه رهبر نظام اسلامی شدن این‌طور نیست که از بین چند ملّای با سواد یک نفر رهبر پیدا شود، تصریح کردند: در زمان حیات امام (ره)، چه کسی در فروردین سال 68 احتمال می‌داد رهبر آینده نظام، مقام معظم رهبری باشد؟ یک دست غیبی پشت قضیه است، اوست که پرچم را به دست هر که بخواهد می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر همه عقاید و دین خود را کنار بگذاریم، رهبری یک عنصر نخبه سیاسی، اجتماعی و فکری است، وقتی ایشان می‌خواهد برای امت یک تصمیم بگیرد، بر مبنای علاقه شخصی تصمیم می‌گیرد یا ده‌ها اسناد و مدارک را زیر و رو می‌کند؟ این‌ که من تحقیق نکردم و نظرم خلاف حرف رهبری است، بیایم و بگویم رهبری که معصوم نیست؟
علم‌الهدی تصریح کرد:[HL] از هرکسی شنیدید «رهبری که معصوم نیست» بدانید دنباله دشمنی با پیغمبر (ص) است؛[/HL] در قانون اساسی یک اصل برای خبرگان داریم که وظایف و حدود عملکرد آن را مشخص می‌کند؛ یک مسئله به‌ تمام‌ معنا شرعی در نظام است، دندانه وصلی که نظام ما را دینی می‌کند، خبرگان است؛ ما وظیفه‌ داریم در مسائلی که وجود دارد به حجت زمان مراجعه کنیم.

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13930906000526

[="Tahoma"]

علــی;681829 نوشت:
ما قائل نیستیم که ولی‌فقیه معصوم است اما حق هم ندارم هر چه به نظر من درست نیامد بگویم اشتباه کرده، اگر معصوم نباشد، حکیم است

علــی;681829 نوشت:
از هرکسی شنیدید «رهبری که معصوم نیست» بدانید دنباله دشمنی با پیغمبر (ص) است

منظور این است که ولی فقیه گاهی نظر می دهد و گاهی حکم صادر می کند. آنگاه که نظر می دهد به عنوان راهنمایی شخص است و می توان به آن عمل نکرد اما اگر حکم دهد موضوع در حدی است که حتما باید انجام پذیرد و بر همگان پیروی از آن لازم است. اگر چه در واقع اشتباه نیز باشد اما چنین مواردی بسیار اندک است و کسی حق ندارد به بهانه اینکه رهبر معصوم نیست احکام حکومتی ولی فقیه را زیر سوال ببرد.

علــی;681834 نوشت:

منظور این است که ولی فقیه گاهی نظر می دهد و گاهی حکم صادر می کند. آنگاه که نظر می دهد به عنوان راهنمایی شخص است و می توان به آن عمل نکرد اما اگر حکم دهد موضوع در حدی است که حتما باید انجام پذیرد و بر همگان پیروی از آن لازم است. اگر چه در واقع اشتباه نیز باشد اما چنین مواردی بسیار اندک است و کسی حق ندارد به بهانه اینکه رهبر معصوم نیست احکام حکومتی ولی فقیه را زیر سوال ببرد.

یعنی شما تاکید بر معصومیت دارید ؟
در ضمن جناب حجت الاسلام علم الهدی بفرماییند مخالفت با پیامبر !!! من مرجعی دارم و از او سوال میکنم .خیر اینگونه نیست
این حکم چیز ساده ای نیست
ما همه پیروی رهبری هستیم ....

[="Tahoma"]

سید محمد جواد;681836 نوشت:
یعنی شما تاکید بر معصومیت دارید ؟

دقت کنید اینکه کسی بگوید معصوم نیست که در صدد تضعیف حکم حکومتی ولی فقیه باشد دنباله رو دشمن هست و گرنه رهبر معصوم نیست اما حکیم هست و نمی شود بگوییم حالا که معصوم نیست به حکم حکومتی توجه نکنیم چون ممکن است اشتباه باشد!

علــی;681839 نوشت:

دقت کنید اینکه کسی بگوید معصوم نیست که در صدد تضعیف حکم حکومتی ولی فقیه باشد دنباله رو دشمن هست و گرنه رهبر معصوم نیست اما حکیم هست و نمی شود بگوییم حالا که معصوم نیست به حکم حکومتی توجه نکنیم چون ممکن است اشتباه باشد!

سلام و درود
عزیز دل باید اطاعت کرد خیر و صلاح جامعه در این است ...یکپارچگی جامعه در این است
ان شخصی هم که مخالف است اگر صلاح جامعه و مملکت را بخواهد باید اطاعت کند و الا نیتش ضربه زدن به مملکت است
دیگاه ایشان با دیدگاه من شما از فرش تا عرش تفاوت دارد زیرا ایشان مسلت به تمام مسائل و موارد جامعه داخل و خارج هستند بنابر این تصمیمت ایشان با بینشی صد البته بهتر از دیگران است
حتی معصومیت را هم قبول نداشته باشیم اطاعت از ایشان جزو واجبات است

[="Tahoma"]

سید محمد جواد;681841 نوشت:
سلام و درود
عزیز دل باید اطاعت کرد خیر و صلاح جامعه در این است ...یکپارچگی جامعه در این است
ان شخصی هم که مخلف است اگر صلاح جامعه و مملکت را بخواهد باید اطاعت کند و الا نیتش ضربه زدن به مملکت است
دیگاه ایشان با دیدگاه من شما از فرش تا عرش تفاوت دارد زیرا ایشان مسلت به تمام مسائل و موارد جامعه داخل و خارج هستند بنابر این تصمیمت ایشان با بینشی صد البته بهتر از دیگران است
حتی معصومیت را هم قبول نداشته باشیم اطاعت از ایشان جزو واجبات است

باسمه تعالی
صحیح است (البته مقداری غلط املائی بود که آنها صحیح نیست :Nishkhand:)
والسلام

علــی;681844 نوشت:

باسمه تعالی
صحیح است (البته مقداری غلط املائی بود که آنها صحیح نیست :Nishkhand:)
والسلام

بزارید رو حساب موبایل و صفحه کلید کوچک و ....:Nishkhand:

[="Tahoma"]

سید محمد جواد;681847 نوشت:
بزارید رو حساب موبایل و صفحه کلید کوچک و ....:Nishkhand:

البته ما گذاشتیم به حساب معصوم نبودن :Nishkhand:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
همان گونه که می دانید از شرایط ولی فقیه عدالت است آن هم عدالت فردی و اجتماعی . عدالت در حوزه فردی یعنی که گناه کبیره نکند و بر صغیره اصرار نورزد و در حوزه اجتماعی یعنی این که در ولایت بر مردم تعدی نکند و هر چیز را در جای خود بگذارد.
اما هرگز در شرایط رهبری نداریم که رهبر معصوم باشد و هیچ خطا و اشتباهی نکند.
پس ولی فقیه در حوزه فردی معصوم نیست ولی عادل هست و عمدا گناه نمی کند و اگر هم خطایی از او سر بزند خطای مخل به عدالت نیست
و در حوزه عدالت اجتماعی ولی فقیه عمدا نا عدالتی نمی کند و به خاطر شرط مدیریت و تدبیری که رهبری دارد خطاهای سهوی او نیز بسیار کم است در حالی که معصوم نیست و به همین خاطر مشاورینی برای خود بر میگزیند تا در تدبیر امور اجتماعی بهترین تصمیم ها گرفته شود.
برخی از افراد به خاطر مراقبت های ویژه ای که از نفس خود می کنند و به خاطر این که خود را دائم در محضر خدا می بینند در حوزه فردی آنقدر پیشرفت می کنند که دیگر حتی فکر گناه هم نمی کنند و به خاطر این ورع و تقوای الهی خدا راه را به آنها نشان می دهد و به آنها حکمتی عنایت می کند که آینده را بهتر از دیگران می بینند و راه را از دیگران بهتر راهنمایی می کنند .
با توجه به شرایطی که برای رهبری وجود دارد، مانند این که 1. باید مؤمن، عادل، متقی باشد. 2. فقیه اسلام شناس و آگاه به مسائل زمان باشد. 3. باید توانایی و حسن تدبیر داشته باشد. 3. حاکم اسلامی باید از صفات زشتی چون: حرص، بخل، طمع، جاه دوستی، سازشکاری و سست رایی منزه باشد ...، ضریب اشتباه به حداقل کاهش می یابد. این مسئولیت چنان سنگین است که هر کس تاب و تحمل عمل کردن به آن را ندارد، مگر کسی که خود را از درون ساخته باشد و ارتباط خود را با خدای متعال در حد اعلی ارتقا بخشد تا بتواند چنین مسئولیت خطیر و مهمی را انجام دهد. لذا تحمل چنین مسئولیتی از انسانی بر می آید که تا حیطه عصمت و پاکی هدایت شده است. امیر المومنین (ع) می فرماید: شما به تجربه دانستید که سزاوار نیست فردی که زمام حکومت بر ناموس و خون (جان) مردم، در آمدهای عمومی مسلمین، احکام اسلام و رهبری مسلمین را در دست می گیرد، بخیل باشد و گرنه چشم طمع و حرص به اموال مردم می دوزد؛ نباید جاهل باشد و گرنه با نادانی خود آنها را گمراه می کند؛ نباید بد اخلاق و تند خو باشد و گرنه با بد اخلاقی خود آنها را از خویش می دور می کند؛ نباید از دولت های توانمند که دست به دست می شوند بترسد و گرنه با گروهی همراهی می کند و دیگران را وا می گذارد؛ نباید اهل رشوه گرفتن باشد وگرنه حقوق مردم را ضایع می کند و حکم شرع را مورد لزوم بیان نمی کند و نباید سنت رسول خدا را تعطیل کند و گرنه امت را تباه می سازد. (نهج البلاغه، خطبه 131)
بنابراین احتمال لغزش و اشتباه ولی فقیه در اصول و ارزش های دینی و اسلامی و حکومتی در حداقل ممکن است و چنین رهبری با ویژگی های منحصر به فرد هیچ گاه از او انتظار خطای فاحش نمی رود.

اما اینگونه نیست که همه صلاحیت این را داشته باشند که این شرط رهبری(عدالت اجتماعی و فردی) را ارزیابی کنند چرا که در حوزه فردی اکثر مردم در ارتباط مستقیم با شخص ولی فقیه نیستند و در حوزه اجتماعی نیز کلی و کلان نگری و احاطه به مسائل مختلف جامعه و بی طرف بودن شرط احراز این عدالت در رهبری است که به خبرگان سپرده شده است پس افراد جامعه نمی توانند منبع شناخت این شاخصه رهبری باشند. چرا که در اجرای عدالت اجتماعی گاهی این برخی احکام که مورد نیاز جامعه است با منافع شخصی برخی افراد جور در نیاید و آنها آن را ناعدالتی و ظلم بشمارند در حالی که عین عدالت است و گاهی برخی از امور با نگاه جزئی فردی ظلم است در حالی که در نگاه کلی و واقع نگر عین عدالت است پس مرجع در شناخت عدالت و کار آمدی رهبری افراد جامعه نیستند.
برای همین است که مرجعی برای نظارت بر رهبری به نام خبرگان رهبری مشخص شده که که سالیانه گزارش خود را ارائه می کنند. و تا امروز گزارش های آنها از کار رهبری نشان می دهد که هر ساله مجلس خبرگان از عملکرد رهبری راضی تر بوده و به کفایت رهبری برای تصدی این مقام بیشتر پی برده اند.

به یک نمونه از گزارش مجلس خبرگان
کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری در گزارشی که به هفتمین اجلاس خبرگان رهبری ارائه کرد، ضمن تقدیر از تدابیر رهبر معظم انقلاب برای مقابله با جریان فتنه پس از انتخابات به ریشه یابی اغتشاشات چندماه اخیر پرداخت.

در ابتدای این گزارش با اشاره به وظیفه این کمیسیون که بررسی درباره اصل 111 قانون اساسی است آمده است:
در بررسى‏هاى این کمیسیون در هیچکدام از اوصاف و شرایط مذکور در اصل پنجم و یکصدودهم قانون اساسى در این مدت بیست سال و اندى در وجود رهبر عزیزمان نه تنها کم و کاستى مشاهده نشد بلکه هر مقدار زماناً جلوتر مى‏رویم صفات لازم مزبور درخشان‏تر مخصوصاً درایت و مدیریت در حد اعلا در ایشان متجلى مى‏شود و بى اختیار آیه شریفه الله اعلم حیث یجعل رسالته در ذهن انسان تداعى مى‏نماید.

این کمیسیون در بخش دیگری از گزارش خود با استناد به اعترافات متهمین کودتای مخملی در دادگاه های پس از انتخابات آورده است:توطئه براندازی توسط بیگانگان و مزدوران داخلی آنها طراحی شده بود ؛ از سرویس‏هاى جاسوسى موساد رژیم صهیونیستى و سازمان سیاسى آمریکا گرفته تا سفارتخانه پیر استعمار دولت انگلیس و از منافقین محارب و سلطنت طلب‏ها گرفته تا آنانکه از بیت العدل دستور مى‏گرفتند.

کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری در پایان به برخی از اقدامات رهبر فرزانه انقلاب طی ماه های اخیر اشاره کرده و یادآور می‌شود: رهبری گاهى با یادآورى بصیرت عمار و ضرورت دشمن‏شناسى و در کمین بودن دشمنان قسم خورده اسلام و لزوم مقابله با آنان به درایت مردم مى‏افزودند و گاهى از فتنه‏ هایی که به وسیله بنى صدر و خارجیها در زمان حضرت امام (ره) پیش آمد سخن به میان مى‏آوردند. مسجد ضرار و سوء استفاده از عناوین مذهبى را یادآورى مى‏فرمودند تا اینکه بحمدالله تعالى با این تدابیر خردمندانه در حد زیادى فتنه‏ها خاموش گردید و شاهد زنده این معنى راهپیمایى بسیار گسترده و بى سابقه 22 بهمن در سراسر کشور بود که ملت با حماسه بى نظیر خود وشعارهاى ولایتمدرانه دنیا را مبهوت و دشمنان را دچار سردرگمى نمود.

شعیب;687011 نوشت:
در حوزه عدالت اجتماعی ولی فقیه عمدا نا عدالتی نمی کند و به خاطر شرط مدیریت و تدبیری که رهبری دارد خطاهای سهوی او نیز بسیار کم است در حالی که معصوم نیست و به همین خاطر مشاورینی برای خود بر میگزیند تا در تدبیر امور اجتماعی بهترین تصمیم ها گرفته شود.

سلام و درود
چه اصلی وجود دارد که میگویید عمدا خطا نمیکند ؟

سید محمد جواد;687024 نوشت:
سلام و درود

این از شرایط یک رهبره.......
و کلا رهبر یک جامعه باید ویژگی هایی داشته باشه یکیش هم همینه.......و اینو مجلس خبرگان تشخیص میده........

لبیک یا خامنه ای

سید محمد جواد;687024 نوشت:
سلام و درود

با سلام
در شرایط رهبری که در پست قبل عرض شد: [=YekanNumbers]صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.[=YekanNumbers]عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.[=YekanNumbers]بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.(اصل 109 قانون اساسی)
پس باید رهبری گناهی که مخل به عدالت و تقوا با شد و اشتباهی که مخل به مدیریت باشدرا نداشته باشد در این رهگذر برخی از افراد به خاطر شدت تقوا و صلاحیتی که در انجام کارهاشان دارند اشتباهاتشان به حد اقل می رسد
اما درباره آنچه که به عنوان خطای عمدی گفتید باید عرض کنم که اگر خطایی سهوا بود تا جایی که به شرایط رهبری از آنجمله بینش سیاسی و کفایت و تدبیر و..ضربه نزند اشکالی ندارد و با مشاورینی که دارند به حد اقل می رسد اما اگر این خطا عمدی شد(مسامحتا ؛ چرا که خطا همان سهوی است) دیگر خطا نیست و گناه است چرا که در امر رهبری این خطاها تضییع حقوق را موجب می شود و گناه مخل به شرایط رهبری است پس با این فرض(خطای عمدی) فرد دیگر نمی تواند رهبر باشد و تشخیص آن بر عهده مجلس خبرگان رهبری است.

شعیب;687062 نوشت:
صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه.عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام.بینش صحیح سیاسی و اجتماعی، تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری.(اصل 109 قانون اساسی)
این که می گوییم باید

یک نکته بگم بنده منظورم شخص رهبری حال حاظر نیست کلا جایگاه رو بررسی میکنم
فردی که در این جایگاه هست خب تمام این مشخصها را دارد
حال اگر عمدا خطا کند چه ؟ یعنی شما میگویید امکان خطای عمدی نیست؟

سید محمد جواد;687068 نوشت:

خطای عمدی یعنی گناه
کسی که در یک منسبی هست اگر بر خلاف حقوق موکلین خود عملی را انجام دهد و حق آنها را ضایع کند دارد گناه می کند
وقتی گناه کرد دیگر شرایط رهبری را ندارد و منعزل است و مجلس خبرگان تشخیص می دهند که او از شرایط افتاده استو او را عزل می کنند
اصلا جلسات مجلس خبرگان برای بیان همین احراز شرایط و ادامه وجود شرایط در رهبری و کفایت یا عدم کفایت رهبری است.
نه این که آنها سالی یک بار آن را بررسی کنند نه. بلکه کمیته هایی دارند که دائم کارهای رهبری را رصد می کنند و اگر خللی در شرایط مشاهده کنند وظیفه شرعی و قانونی دارند آن را گزارش کنند.

نقل قول:

خطای عمدی کنه یعنی گناه کبیره کرده و گناه کبیره از خصوصیات رهبر نیست،اگه رهبر خطاکار بودش مجلس خبرگان اون رو انتخاب نمیکرد
اگرم رهبر به خطاکاری روی بیاورد مجلس خبرگان وارد عمل میشود

بعضی ها فکر میکنند ولی فقیه مثل شاه نشسته روی صندلی و تخمه میشکونه و حکم صادر میکنه!

ولی فقیه در تمامی مسائل از خبره ترین افراد متخصص در آن موضوع مشورت میگیرد. وگرنه ولی فقیه نمیتواند همزمان هم مرجعیت دینی باشد هم اقتصاد دان هم دانای علوم در روابط خارجی و الی آخر باشد.
اصلا چنین چیزی ممکن نیست که یک نفر در همه زمینه ها متخصص باشد. ولی خوب وقتی بهترین کارشناسان در کنارش باشند کاملا واضح است که با بهره گیری از نظرات آن ها، حکم صحیح را میدهد.

Mohammad-Za;687110 نوشت:
بعضی ها فکر میکنند ولی فقیه مثل شاه نشسته روی صندلی و تخمه میشکونه و حکم صادر میکنه!

ولی فقیه در تمامی مسائل از خبره ترین افراد متخصص در آن موضوع مشورت میگیرد. وگرنه ولی فقیه نمیتواند همزمان هم مرجعیت دینی باشد هم اقتصاد دان هم دانای علوم در روابط خارجی و الی آخر باشد.
اصلا چنین چیزی ممکن نیست که یک نفر در همه زمینه ها متخصص باشد. ولی خوب وقتی بهترین کارشناسان در کنارش باشند کاملا واضح است که با بهره گیری از نظرات آن ها، حکم صحیح را میدهد.

حتما منظور شما از اینکه یک نفر نمیتواند در همه زمینه ها متخصص باشد افراد عادی هستند، وگرنه اهل بیت و پیامبران استثنا هستند چون نیازی به کارشاس ندارند.
البته کسی که در جایگاه ولایت فقیه هست در واقع نایب امام زمان می باشد و ولایتش عین ولایت معصوم است هرچند خودش از عصمت اهل بیت برخوردار نیست.
وقتی شأن کسی شأن ولایت شد باید از او اطاعت کرد. و در این اطاعت هیچ جایی برای اما و اگر باقی نمیماند.

کنیزفاطمه;687116 نوشت:
حتما منظور شما از اینکه یک نفر نمیتواند در همه زمینه ها متخصص باشد افراد عادی هستند، وگرنه اهل بیت و پیامبران استثنا هستند چون نیازی به کارشاس ندارند.
البته کسی که در جایگاه ولایت فقیه هست در واقع نایب امام زمان می باشد و ولایتش عین ولایت معصوم است هرچند خودش از عصمت اهل بیت برخوردار نیست.
وقتی شأن کسی شأن ولایت شد باید از او اطاعت کرد. و در این اطاعت هیچ جایی برای اما و اگر باقی نمیماند.

بله این کاملا بدیهی است.

شعیب;687080 نوشت:

خطای عمدی یعنی گناه
کسی که در یک منسبی هست اگر بر خلاف حقوق موکلین خود عملی را انجام دهد و حق آنها را ضایع کند دارد گناه می کند
وقتی گناه کرد دیگر شرایط رهبری را ندارد و منعزل است و مجلس خبرگان تشخیص می دهند که او از شرایط افتاده استو او را عزل می کنند
اصلا جلسات مجلس خبرگان برای بیان همین احراز شرایط و ادامه وجود شرایط در رهبری و کفایت یا عدم کفایت رهبری است.
نه این که آنها سالی یک بار آن را بررسی کنند نه. بلکه کمیته هایی دارند که دائم کارهای رهبری را رصد می کنند و اگر خللی در شرایط مشاهده کنند وظیفه شرعی و قانونی دارند آن را گزارش کنند.

خب پس در این جایگه هم احتمال گناه هست چون به صرف مرجعیت روحانیت و یا تحت نظر بودن از طرف اورگان دیگر نمیشود100%گفت احتمال این جریان وجود ندارد
البته میگم سوبرداشت نشه بنده نیتم جسارت به محضر حضرت امام و اقا نیست:Gol:

Nla;681821 نوشت:
واقعا اينجوره؟

چرچیل یکی از بزرگترین و زرنگ ترین سیاستمداراران تاریخ انگلستانه. سیاست های او در جنگ جهانی باعث کشته شدن هزاران نفر شد، اما نهایتا جنگ رو به نفع انگلستان تغییر داد. امروزه اکثریت انگلیسی ها او رو افتخار کشورشون می دنن

رضا خان مستبد بود،غرب زده بود، با مردمش خوب نبود اما خدمات فراوانی به ایران کرد. امروزه کمتر کسی پیدا میشه از بدی های او بگه
نادرشاه باعث قدرت گرفتن ایران شد، باعث افزایش ثروت و نفوذ ایران شد اما هیچ کدوم از ما به عملکردش در هند اعتراضی نداریم
تیمور لنگ بدترین جنایات تاریخ رو انجام داد اما (شاید) از نظر ملت خودش خیلی قابل احترام باشه چون باعث افزایش قدرت قوم مغول شد
هیتلر برای آلمانیها یک اسطوره بود اما برای سایر جهانیان یک خونخوار جانی.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

حضرت علی(ع) خلیفه ای بود که وقتی شنید خلخال از پای زن یهودی کندن، گفت " رواست مرد شیعه از غصه دق کنه و بمیره". وقتی جوانی رو به جرم زنا به محضرش آوردن ابتدا صد ضربه شلاق بر او زد، سپس از مال بیت المال او رو همسر داد و ده ها عملکرد دیگه که نشان از برتری خاص ایشون در امر خلافت داشت.

کوروش بزرگ اونقدر عدالت محور بود که مردمان بابل خودشون از او خواستند که بر اونها حکومت کنه، خودشون ازش دعوت کردن.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیت الله خامنه ای نه چرچیله، نه رضا خان نادرشاهه و نه هیتلر.
ولی حضرت علی و کوروش بزرگ هم نیستند.

وظیفه ی که امروز آیت الله خامنه ای دارن به مراتب سنگین تر، پیچیده تر، و بیشتر از وظایف خلفای 1400 و 2500 ساله پیشه.

اوباما درباره ی ایران می گه " ایران کشوری قدرتمند و ثروتمنده که خواستار مشارکت در تصمیم گیریهای جهانیه، اونها تصمیماتشون رو نه بر اساس منافع شخصی، بلکه بر اساس منافع ملی می گیرن"

این حرف از دهان دشمن بی چون و چرای ما بیرون میاد. ایران از بیرون یک شکل دیده میشه و از درون به یه شکل دیگه.
از بیرون کشوری با ثبات، درحال پیشرفت، متحد، قدرتمند، مداخله گر در امور دیگران، جنگ طلب، منزوی دیده میشه و اگر خوب دقت کنید می بینید که از داخل (دید مردم) کاملا برعکسه.

دلیل این نگاه متناقض به خاطر اینه که وظایف ایران بعد از انقلاب به دو بخش تقسیم شد

1- سیاست خارجی و نظامی
2- اقتصاد و مسایل داخلی

بخش اول به دست تیم رهبری و نظامی ها افتاد و بخش دوم به دست دولت ها. هرچند دولت ها دستی در ابعاد نظامی و سیاست خارجی کشور دارن اما نقششون پر رنگ و قابل توجه نیست.

بعد از 30 سال و سرکار اومدن 11 تا دولت، ایران مثل پرنده ای می مونه که یه بالش سالم و یه بالش شکسته شده. اون بال سیاست خارجی و نظامی سالم مونده و بال اقتصاد و مسایل داخلی شکسته.

رهبری در طی این 36 سال وظایفی که بر گردنشون بود رو به خوبی انجام دادن اما دولت ها نتونستن به وظایفشون عمل کنن. هر دولتی که سر کار میاد تا 4 سال دنبال دزدها و گندکاری های دولت قبلیه و در 4 سال دوم خودش همه چیز رو از دست میده و تبدیل به سوژه ی دولت بعدی میشه.

ما مدیران خوبی نداریم ولی رهبر خوبی داریم. این باور منه

مرجع تقلید من آقای خامنه ایه. ایشون سخت گیر نیستن :Cheshmak:

اما در سیاست ایشون رو " معصوم" نمی دونم.

امروز آزاردهنده ترین چیز برای ملت ایران " فساد در دستگاه های حکومتیه". مردم به خاطر مسئله ی هسته ای، اسرائیل و ... تحت سخت ترین فشارها هستن.

آقای احمدی نژاد یه جمله گفتن " مرگ بر اسرائیل". این یه جمله پدر من یکی رو در آورد. اثراتش در نون شب ما هم دیده میشه. حالا در چنین شرایطی اختلاس های باورنکردنی در سطح چند ده هزار میلیاردی مثل تیر خلاصیه بر پیکر ملت.

انتقاد اول من از آیته الله خامنه ای اینه که ایشون می تونن از قدرتی که دارن برای رفاه بیشتر مردم استفاده کنن. ایشون می تونن از اهرم فشار برای وادار کردن قوای سه گانه برای عملکرد بهتر استفاده کنن. ( در طی این 24 سال رهبری ایشون، نصیحت و توصیه جواب درستی نداده). امام خمینی در باب مسایل داخلی و بالاخص " فساد" بسیار قاطع تر بودن.

من به شخصه معتقدم که آیت الله خامنه ای از سطح انتظارات بسیار بالاتر ظاهر شدن (در انجام وظایفشون). و من باب کارهایی که نکردن اعتراضی ندارم چون خداوند دنیا رو طوری آفریده که ما هرچی بدست بیاریم یه چیزی در ازاش از دست میدیم.

انتقاد دوم من از ایشون اینه
اگر کسی وجود داشته باشه که بخواد از ایشون انتقاد کنه (از داخل کشور) یا منزوی میشه، یا طردش می کنن یا خائن می نامنش یعنی عملا راه انتقاد بسته است.
بنده به شدت بر این باورم که دو چیز باعث چنین شرایطی شده
1- کسانی که به راه و یا خود رهبری نزدیک ترن کاسه ی داغ تر از آش شدن و به خاطر تمایل به قدرت یا خودشیرینی باعث چنین وضعیتی برای منتقدان رهبری شدن
2- کسانی که بر این باور رسیدن " آیت الله خامنه اب معصوم هستند و در رده ی امامان هستن"

رهبری می تونن با موضع گیری های بهتر این رو عامل رو کنار بزنن

آیت الله خامنه ای به هیچ وجه معصوم نیستند اما مستبد، دیکتاتور و جنگ طلب هم نیستن، ایشون فقیهی عادل و جامع الشرایطن.

انتقاد سوم من از آقای خامنه ای اینه که باید بیشتر به مجموعه ی ارگان ها و اشخاصی که واسطه ی ایشون با ملت هستن توجه کنن. همونطور که دین ما اسیر کسانیه که با نام دین هزاران جنایت رو انجام میدن، امروزه حمایت دروغین از رهبر ما، برای عده ای تبدیل به وسیله ای برای خیانت به ایشون و ملت شده.

نه کسی من رو میشناسه، نه دنبال مقامم و نه دنبال خودشیرینی، اما اگر هزاربار دیگه هم از من بپرسن، میگم تنها یه جایگاه در کشور ما هست که به فردی رسیده که لایقشه و اون جایگاه رهبریه که به آیت الله خامنه ای رسیده. انشاالله که صد و 20 ساله بشن ولی اگر روزی برسه که من باشم و ایشون نباشه، بنده دیگه به هیچ کس در این نظام اعتماد ندارم.

سید محمد جواد;687409 نوشت:
خب پس در این جایگه هم احتمال گناه هست چون به صرف مرجعیت روحانیت و یا تحت نظر بودن از طرف اورگان دیگر نمیشود100%گفت احتمال این جریان وجود ندارد
البته میگم سوبرداشت نشه بنده نیتم جسارت به محضر حضرت امام و اقا نیست

بله
امکان گناه وجود دارد یعنی امکان و احتمال خروج از عدالت .
به همین خاطر برای رهبر ناظر گذاشته اند مجلس خبرگان دائم در حال رصد شرایط رهبری است.
و الا-اگر احتمال گناه و خروج از عدالت نبود - دیگر نظارت معنایی نداشت.
البته می دانید درباره افرادی این چنینی که در اوج درجه تقوا و دیانت هستند این احتمال صرف احتمال است مانند این که بگویند آیا مثلا فلان عارف کامل می تواند گناه کند و آیا احتمال در او نیست؟ بله در او احتمال گناه وجود دارد اما این احتمال صرف احتمال است چرا که اگر کسی در راه خدا تلاش و کوشش کرد خدا راهنمای اوست " من جاهد فینا لنهدینهم سبلنا"
و کسی که تقوای الهی پیشه کند خدا میزان فرق گذاری بین حق و باطل را به او می دهد.
[=arial]يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَتَّقُوا اللَّهَ [=arial]يَجعَل[=arial] لَكُم [=arial]فُرقانًا

koosha;687454 نوشت:
امروز آزاردهنده ترین چیز برای ملت ایران " فساد در دستگاه های حکومتیه". مردم به خاطر مسئله ی هسته ای، اسرائیل و ... تحت سخت ترین فشارها هستن.

آقای احمدی نژاد یه جمله گفتن " مرگ بر اسرائیل". این یه جمله پدر من یکی رو در آورد. اثراتش در نون شب ما هم دیده میشه. حالا در چنین شرایطی اختلاس های باورنکردنی در سطح چند ده هزار میلیاردی مثل تیر خلاصیه بر پیکر ملت.

انتقاد اول من از آیته الله خامنه ای اینه که ایشون می تونن از قدرتی که دارن برای رفاه بیشتر مردم استفاده کنن. ایشون می تونن از اهرم فشار برای وادار کردن قوای سه گانه برای عملکرد بهتر استفاده کنن. ( در طی این 24 سال رهبری ایشون، نصیحت و توصیه جواب درستی نداده). امام خمینی در باب مسایل داخلی و بالاخص " فساد" بسیار قاطع تر بودن.

من به شخصه معتقدم که آیت الله خامنه ای از سطح انتظارات بسیار بالاتر ظاهر شدن (در انجام وظایفشون). و من باب کارهایی که نکردن اعتراضی ندارم چون خداوند دنیا رو طوری آفریده که ما هرچی بدست بیاریم یه چیزی در ازاش از دست میدیم.

انتقاد دوم من از ایشون اینه

mkhahande313;687479 نوشت:
سلام. بااینکه فعلاً چراغ خاموش میام تو تاپیکها اما ترجیح دادم الان سکوت رو بشکنم...
نظراتتون زیبا بود ولی مقایسه عملکرد امام خمینی(ره) و رهبر مقایسه کاملی نیست.

در دوره امام شخصیت رهبر بعنی فصل الخطاب واقعی

mim;687500 نوشت:
نوشته شما واقعا منصفانه و از سر دلسوزی هست. به اعتقاد بنده (و خیلی از افراد منصف مذهبی و غیر مذهبی که باهاشون برخورد داشتم) رهبر فعلی ما شخصیتی کم نظیر هستن که واقعا هر چه در شرایط فعلی جلوتر میریم قدر وجود این نعمت بر ما بیشتر معلوم میشه. خداوند ما رو شاکر این نعمت قرار بده و ایشون رو در کارهاشون توفیق روزافزون بده. بزرگی سالها پیش می گفت: اگر خدای نکرده یک روز نباشن جناحهای سیاسی مملکت همدیگر رو تیکه پاره میکنن.(و همچنین کشور و مردم رو)

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان عزیز
بزرگواران توجه دارند که بحث تاپیک ما درباره مبانی نظری بحث عصمت ، عدالت و یا خطا پذیری یا نا پذیری ولی فقیه است و نه این که محلی برای بررسی اشکالات و انتقادات به رهبری باشد . چرا که در صورت بحث روی موارد تاپیک از موضوع خود خارج می شود
پس تا این جا هر بحثی که شده و جواب گفته شده دیگر ادامه ندهید.
اگر بزرگواران در سازکار انتقاد به رهبری و بررسی های مجلس خبرگان و.. بحثی دارند در خدمت هستیم(بحث های نظری نه انتقاد های ناظر به واقع)

Nla;681821 نوشت:
واقعا اينجوره؟

زمانیکه مسلم بن عقیل به کونه آمد مردم همین حرف های شما را زدند:
نه. این شخص جوان است
معصوم که نیست
چرا خود امام نیامده؟
نه ما می مانیم تا خود امام بیاید

آخرش چه شد؟
اینبار دیگه خدا بنده مخلص و معصومش را فدای جهالت و بی عقلی ما نمیکنه
اینبار دیگه ما باید اول اخلاصمون رو به نماینده امام نشون بدیم تا بعد انشاءالله خود امام بیاد

حتی اگر رهبری در جایی خطا کنند ما می پذیریم اینگونه می گوییم خدایا ما برای جانشین امام که معصوم هم نیست جان می دهیم پس خود امام را بده که برای او بیشتر از جان می دهیم

اما با این وجود اینم بهتون بگم با وجود دشمنان فراوان داخلی و خارجی هیچکس تا کنون به لطف خدا نتوانسته کوچکترین عیب، ایراد؛ خطا با حتی نسیان از رهبری و امام بگیرد که این خود بسی جای تامل دارد

سید محمد جواد;681836 نوشت:
ما همه پیروی رهبری هستیم ....

با سلام

چرا این قدر دو رو بازی در میاورید در یک پست ضد حرف های رهبری حرف میزنید در یک پست دیگر میفرمایید پیروی رهبری هستید،مگر میشود؟
ما اخرش نفهمیدیم که چه شد؟

Cheetah;688816 نوشت:
با سلام

چرا این قدر دو رو بازی در میاورید در یک پست ضد حرف های رهبری حرف میزنید در یک پست دیگر میفرمایید پیروی رهبری هستید،مگر میشود؟
ما اخرش نفهمیدیم که چه شد؟

دورد
اقا جان پسر خوب مرد ! بنده اگر سوالی کردم اولش گفتم منظورم رهبریت الان و حال حاضر نیست ....
شما دنبال چی هستی سوژه ؟؟
شما نفهمیدین مشکل خودتون هست اون عزیز که جواب بنده رو داد خوب فهمید دستش درد نکنه:Gol:
موضوع قفل شده است