جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توبهء نصوح یعنى چه ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,905
  حضور
  86 روز 5 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40427

  مطلب توبهء نصوح یعنى چه ؟
  قر آن مجید می فرماید :یا ایّها الّذین آمنوا توبوا الى اللّه توبهء نصوحاً عسى ربّکم أن یکفّر عنکم سیّئاتکم و یُدخلکم جنات ٍتجرى من تحتها الانهار؛ اى کسانى که ایمان آورده اید! توبه کنید، توبهء خالصى . امید است با این کار پروردگارتان گناهانتان را ببخشد و شما را در باغ هایى از بهشت که نهرها از زیر درختانش جارى است ، وارد کند».(1)
  «نصوح » از مادهء «نُصح » در اصل به معناى خیرخواهى خالصانه است و لذا به عسل خالص «ناصح » گفته مى شود و از آن جا که خیرخواهى واقعى باید توأم بامحکم کارى و دلسوزى باشد، واژهء نُصح و نَصوح به کار برده شده است .
  در این که توبهء نصوح چیست ، تفسیرهاى زیادى براى آن ذکر کرده اند، تا آن جا که بعضى شمار تفسیرهاى آن رابالغ بر بیست و سه تفسیر دانسته اند، ولى همهء این تفسیرها تقریباً به یک حقیقت باز مى گردد.
  از جملهء آن تفسیرها این که : توبهء نصوح باید واجد چهار شرط باشد: پشیمانى قلبى ، استغفار زبانى ، ترک گناه وتصمیم بر ترک در آینده .
  یا: توبهء نصوح آن است که توأم با چشمى گریان و قلبى بیزار از گناه باشد.(2)
  هنگامى که «معاذبن جبل » از توبهء نصوح از پیامبر(ص)سؤال کرد، در پاسخ فرمود: أن یتوب التائب ثمّ لا یرجع فى ذنب کمالا یعود اللبن الى الضرع ؛(3) توبه کننده به هیچ وجه به گناه باز نگردد، همان طور که شیر به پستان باز نمى گردد.
  این تعبیر لطیف بیانگر این واقعیت است که توبهء نصوح چنان انقلابى در انسان ایجاد مى کند که راه بازگشت به گذشته را به کلّى مى بندد، همان گونه که بازگشت شیر دوشیده شده به پستان غیر ممکن است .(4)
  امام صادق(ع)می فرماید: توبه نصوح آن است که باطن مرد مثل ظاهر وحتی بهتر از آن باشد.(5)

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  پی نوشت ها:
  1.تحریم (66 آیهء 8
  2.تفسیر نمونه ، ج 24 ص290
  3.همان ، به نقل از مجمع البیان ، ج 10 ص 318
  4.تفسیر نمونه ، ج 24 ص 289 با تلخیص .
  5.همان ص 290

  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 2. صلوات ها 12


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  سیاسی اعتقادی اجتماعی
  نوشته
  281
  حضور
  2 روز 7 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  68
  صلوات
  1482  سلام


  پرسش 29 . مقصود از توبه نصوح چیست؟

  واژه نصوح در لغت به معناى خلوص است.104
  این کلمه در آیه‏اى از قرآن مجید آمده که در آن مؤمنان دعوت به توبه نصوح شده‏اند: « یا أَیُّها الَّذِینَ آمَنُوا تُوبُوا اِلىَ الله تُوْبًَْ نَصُوحاً؛ اى افراد با ایمان، به سوى خدا توبه نصوح کنید» .105 توسط مفسران، در معناى نصوح، نظریات مختلفى ارائه شده که بعضى افزون بربیست و سه تفسیر دانسته‏اند.106
  شیخ بهایى در معناى توبه نصوح چند برداشت را ذکر کرده است:
  1- توبه‏اى است که مردم را نصیحت کند، یعنى مردم را دعوت کند که مثل آن را براى ظاهر شدن آثار جمیله آن در صاحبش بیاورند یا آن که صاحبش را نصیحت کند تا دیگر به سوى آن‏ها برنگردد.
  2- نصوح توبه‏اى است که براى خداوند، خالص باشد چنان که عسل خالص از شمع را عسل نصوح گویند. خلوص آن است که از گناهان براى زشتى آن‏ها پشیمان شود یا براى آن که خلاف رضاى خداى تعالى هستند، نه براى ترس از آتش.
  3- نصوح از نصاحْ است و آن خیاطت است، زیرا آنچه از دین را گناهان پاره (هتک حرمت) کرده‏است، توبه مى‏دوزد یا آن که میانه تائب و اولیاى خدا و احبّاى او را جمع مى‏کند چنان که خیاطت بین پارچه‏هاى لباس جمع مى‏کند.107
  در این‏جا احتمال دیگرى نیز بیان شده‏است: نصح در لغت عرب به معنى سیراب کردن به کار مى‏رود، چنان‏که گفته مى‏شود: « نصح الغیث البلد؛ باران منطقه را سیراب کرد» . در این صورت، مى‏تواند مقصود از توبه نصوح، توبه‏اى باشد که قلب مرده به وسیله معاصى، باردیگر زنده گردد و از تیرگى‏هاى گناه پاک شود، در نتیجه مقصود این است که توبه او حقیقى باشد.108
  در ذیل آیه شریفه، احادیثى از معصومین: نقل شده‏است؛ رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مى‏فرماید: « توبه نصوح آن است که توبه کننده به هیچ وجه به گناه برنگردد، همچنان‏که شیر به پستان برنمى‏گردد» .109 از امام صادق علیه السلام روایت شده که توبه نصوح آن است که باطن مرد مثل ظاهر و حتى بهتر از آن باشد.110
  از مجموع مى‏توان چنین نتیجه‏گیرى کرد که در توبه نصوح دو معناى خالص و محکم بودن باید جمع باشد.111 در عین حال باید توجه داشت توبه مراتبى دارد که یکى از آن مراتب توبه نصوح است.


  ویرایش توسط narenj : ۱۳۸۹/۰۲/۲۰ در ساعت ۱۱:۱۹

 4. صلوات ها 13


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  27
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  47

  اشاره
  توبه یعنی بازگشت به سوی طبیب گویند وبرای توبه آدابی است که عبارت است از :1 شخص آن عمل ناشایت را مرتکب نشود 2 اگر حق الله را ضایع کره مثل انجام ندادن واجبات باید جبران کند 3 اگر حق الناس را تضیع کرده جبران کند 4 باید ظاهرش نیز مورد نظر شریعت باشد ودر نیجه خدوند رحمت خودرا شامل او می کند
  ویرایش توسط morteza_422 : ۱۳۹۰/۰۳/۲۴ در ساعت ۲۲:۲۶

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  88
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  752  چرا خدا بعد از اینکه میگه توبه ی نصوح کنید، نمیگه حتما میبخشمتون میگه شاید و امید است که ببخشم؟؟؟

  اصلا چرا انقدر خدا تو توبه سخت گرفته؟
  من که وقتی شرایط توبه رو میخونم از توبه کردن توبه میکنم
  تازه وقتی توبه ی نصوح هم کرد باز حالا شاید ببخشه؟؟
  پس بخشندگی خدا کجاست؟ 8. صلوات ها 7


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  5,274
  حضور
  68 روز 6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  253
  آپلود
  48
  گالری
  41
  صلوات
  21903  سپاس از رضای گرامی بابت درج این موضوع ارزشمند.

  مولانا جلال الدین محمد بلخی نیز داستان شخصی بتام نصوح را بیان میکند که این داستان بر اساس آموزه های قرآن است و در حقیقت شرح این توبه را در قالب این داستان توضیح میدهد.

  لطفا این داستان را هم نقل بفرمائید تا توبه کردن و شکل آن در هر ذهنی با این توصیف بهتر باقی میماند و قابل نقل هم هست توسط عوامی چون حقیر .


  یاحق
  علی علیه السلام :
  خداوند، ملائكه را از نيروى عقل محض ، حيوانات را از غرائز و شهوات محض و انسان را تركيبى از هر دو آفريد. آن كس كه نيروى انديشه و فكرش ‍ بر شهوتش غلبه كند، از ملائكه برتر و آن كس كه نيروى شهوت و غريزه اش ‍ بر قوه عقل غالب شود از حيوانات پست تر است . ( بحارالانوار، ج 57، ص 299، حديث 5 )

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  مهدی موعود(عج)
  نوشته
  478
  حضور
  10 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  9
  گالری
  23
  صلوات
  2657  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم
  فیلم توبه ی نصوح هم فیلم قشنگی است.البته سیاه و سفید است و قدیمی.با بازی فرج الله سلحشور(کارگردان سریال حضرت یوسف ع) اگر اشتباه نکنم
  یا علی ع
  رود شو روان شو پناه بی کسان شو
  گندم کشتزاران چاره درد نان شو
  ----------------------------------------

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۰
  نوشته
  3
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  32  نقل قول نوشته اصلی توسط رضا نمایش پست ها
  قر آن مجید می فرماید :یا ایّها الّذین آمنوا توبوا الى اللّه توبهء نصوحاً عسى ربّکم أن یکفّر عنکم سیّئاتکم و یُدخلکم جنات ٍتجرى من تحتها الانهار؛ اى کسانى که ایمان آورده اید! توبه کنید، توبهء خالصى . امید است با این کار پروردگارتان گناهانتان را ببخشد و شما را در باغ هایى از بهشت که نهرها از زیر درختانش جارى است ، وارد کند»  خدایا
  غلط کردم
  خدایا توبه میکنم
  قربون کلامت بشم
  چشم
  اومدم خدا

  هیچ کس اینجا نیست جز خودمو خودت
  هیچ کس جوابمو نداد جز خودت با این آیه که بهم زندگی دادی نمیخوام دیگه حتی فکر خودکشیو کنم
  غلط کردم خدا کمکم کن
  مرسی که زنده نگهم داشتی و این وقت شب منو به اینجا آوردی
  دمت گرم خیلی ماهی
  چیزی به اذان صبح نمونده
  تا صبح حفظم کن یا حافظ


 14. صلوات ها 6


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,483
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً عَسى‏ رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ وَ يُدْخِلَكُمْ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهار(8تحريم )
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، به درگاه خدا توبه‏اى راستين كنيد، اميد است كه پروردگارتان بديهايتان را از شما بزدايد و شما را به باغهايى كه از زير [درختان‏] آن جويبارها روان است درآورد
  كلمه" نصوح" از ماده نصح است كه به معناى جستجو از بهترين عمل و بهترين گفتارى است كه صاحبش را بهتر و بيشتر سود ببخشد، و اين كلمه معنايى ديگر نيز دارد، و آن عبارت است از اخلاص، وقتى مى‏گويى:" نصحت له الود" معنايش اين است كه من دوستى را با او به حد خلوص رساندم، و اين معنايى است كه راغب براى اين كلمه كرده و بنا بر گفته وى، توبه نصوح مى‏تواند عبارت باشد از توبه‏اى كه صاحبش را از برگشتن به طرف گناه باز بدارد، و يا توبه‏اى كه بنده را براى رجوع از گناه خالص سازد، و در نتيجه، ديگر به آن عملى كه از آن توبه كرده بر نگردد.


 16. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود