جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا در حکومت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) اختلاف طبقاتی وجود داشت؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند 1390
  علاقه
  سکوت
  نوشته
  964
  صلوات
  3935
  حضور
  11 روز 7 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  142
  آپلود
  43
  گالری
  0

  اشاره آیا در حکومت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) اختلاف طبقاتی وجود داشت؟
  با سلام
  آیا در حکومت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم اختلاف طبقاتی وجود داشت ؟
  سوال بعد اینکه در جامعه ای که اختلاف طبقاتی وجود نداشته باشه امکان تکامل وجود دارد؟


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,613
  صلوات
  49974
  حضور
  130 روز 17 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست


  آیا در حکومت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) اختلاف طبقاتی وجود داشت؟
  کارشناس بحث: استاد ممسوس 4. #3

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  علاقه
  علم
  نوشته
  975
  صلوات
  2130
  حضور
  17 روز 8 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  اگر تاریخ صدر اسلام و سیره پیامبر و مسلمین را بررسی نماییم در مییابیم که اسلام در همان وحله اول مخالف اختلاف طبقاتی و فاصله طبقاتی بوده است این امر از سیره پیامبر استخراج میشود.
  یکی از دلایلی که بر این مدعا اقامه میشود اوضاع نابسامان مهاجرین در مدینه است انان که از شهر و دیار خود و به تبع پیامبر از مکه به مدینه مهاجرت کردند از لحاظ امرار معاش و مخارج زندگی و مسکن و اشتغال در مضیقه بودند و معمولا اصحاب در همین سطح بودند لذا بین یاران پیامبر اختلاف طبقاتی مالی وجود نداشت. برخی از یاران پیامبر انقدر در مضیقه بودند که پیامبر با نظر خواهی اصحاب خود قدری از اموال غنیمتی را به آنان میبخشید. این امر بیشتر در دوران پیامبر مشهود بود اما پس از رحلت پیامبر و شروع فتوحات که یکی از انگیزه های آن ظاهرا پر پول شدن جیب برخی از صحابه بود، جامعه اسلامی رو به تجمل و مال اندوزی کشیده شد زیرا از خراج و مالیاتهای سرزمینهای فتح شده ایران اموال زیادی به خزانه حکومت اسلامی سرازیر میشد و طبعا به جیب برخی از صحابه تقریبا این دوران را میتوان شروع فاصله و اختلافات طبقاتی نامیدبا توجه به اینکه برخی از اصحاب دارای کنیز و غلام متعدد بودند که به آن اشاره میشود.
  اموال زبير بن عوام : بخارى مى گويد : " زبير يازده خانه در مدينه ، دو خانه در بصره ، يك خانه در كوفه و يك خانه در مصر داشت . نقدينه زبير هنگام مرگش ۵۹ ميليون درهم بود " . ( ۴۶ ) علاوه بر اين زبير هزار اسب ، هزار بنده و هزار كنيز داشت . ۲ - اموال طلحة بن عبيد الله : املاك وى ۳۰ ميليون درهم ارزش داشت . هنگام مرگ نقدينه او ۲۰۰ هزار دينار طلا و ۰۰۰ / ۲۰۰ / ۲ درهم ود . علاوه بر اين ۳۰۰ بار شتر طلا ( يا به قول بعضى ۳۰۰ پوست گاو پر از طلا ) از وى به جا ماند . بلاذرى مى گويد : " عثمان يك بار در زمان حكومتش ۲۰۰ هزار دينار به طلحه بخشيد " . ۳ - اموال عبد الرحمن بن عوف : در ميان دارائى وى قطعه طلاى بسيار بزرگى وجود داشت كه دست تمامى مردانى كه اين طلا را با تبرهاى خود مى شكستند تاول زد . ثروت وى هنگام مرگ عبارت بود از : يكصد اسب ، هزار شتر ، ۱۰ هزار گوسفند و ۰۰۰ / ۵۶۰ / ۲ درهم . وى چهار زن داشت كه به هر زن ربع ثمن ( ۱ / ۳۲ ) اموال عبد الرحمن رسيد ، كه عبارت بود از ۸۰ هزار دينار ( و به قولى ۱۰۰ هزار دينار ) . اگر بخواهيم قول دوم را بپذيريم نقدينه وى در هنگام مرگ ۰۰۰ / ۲۰۰ / ۳ دينار طلا بوده است .
  ۴ - اموال سعد بن ابى وقاص : وى قصر مجللى در وادى عقيق براى خود بنا كرده بود كه در همان قصر درگذشت . سعد بن ابى وقاص هنگام مرگ ۲۵۰ هزار درهم از خود باقى گذاشت . ۵ - يعلى بن اميه . نقدينه وى ۵۰۰ هزار دينار طلا و اموال غير نقدى وى ۱۰۰ هزار دينار بود . ۶ - زيد بن ثابت ( = مدافع نمونه عثمان ) . وى آنقدر طلا و نقره از خود به جاى گذارد كه آنها را با تبر مى شكستند . قيمت زمينها و اموال ديگر وى ۱۰۰ هزار دينار بود . بلاذرى مى گويد : عثمان يك بار ۱۰۰ هزار درهم به زيد بن ثابت بخشيد . لازم به تذكر است كه زبير وطلحه وعبد الرحمن بن عوف وسعد بن ابى وقاص كسانى بودند كه عثمان را به خلافت رسانيدند . اموال عثمان : ابن سعد در كتاب طبقات مى گويد : دارائى عثمان هنگام مرگ عبارت بود از : ۰۰۰ / ۵۰۰ / ۳۰ درهم ، ۱۵۰ هزار دينار طلا ، هزار شتر ، صدقاتى در خيبر و براديس ووادى القرى به ارزش ۲۰۰ هزار دينار . ذهبى مى گويد : " عثمان هزار بنده داشت " . مسعودى نيز مى گويد : " عثمان ساختمانى در مدينه براى خود بنا نمود كه ديوارهاى آن از سنگ وساروج و درهاى آن از درخت ساج وسرو ساخته شده بود ، عثمان وقتى كشته شد تعداد بسيارى است و شتر از خود به جاى گذارد " .
  فهرست برخى از بذل و بخششهاى عثمان و همچنين بعضى از ذخيره هاى مالى كه به بركت وجود او انباشته گرديد : نام دينار مروان ۰۰۰ / ۵۰۰ عد الله بن ابى سرح ۰۰۰ / ۱۰۰ طلحه ۰۰۰ / ۲۰۰ عبد الرحمن بن ابى عوف ۰۰۰ / ۵۶۰ / ۲ يعلى بن اميه ۰۰۰ / ۵۰۰ زيد بن ثابت ۰۰۰ / ۱۰۰ عثمان ( خليفه ) ۰۰۰ / ۱۵۰ عثمان ( خليفه ) ۰۰۰ / ۲۰۰ - جمع دينار ۰۰۰ / ۳۱۰ / ۴ نام درهم حكم بن ابى العاص ۰۰۰ / ۳۰۰ خاندان حكم ۰۰۰ / ۰۲۰ / ۲ حارث بن حكم ۰۰۰ / ۳۰۰ سعيد بن عاص ۰۰۰ / ۱۰۰ وليد بن عقبه ۰۰۰ / ۱۰۰ عبد الله بن خالد ۰۰۰ / ۳۰۰ عبد الله بن خالد ۰۰۰ / ۶۰۰ ابو سفيان ۰۰۰ / ۲۰۰ مروان بن حكم ۰۰۰ / ۱۰۰ طلحه ۰۰۰ / ۲۰۰ / ۲ طلحه ۰۰۰ / ۰۰۰ / ۳۰ زبير ۰۰۰ / ۸۰۰ / ۵۹ سعد بن ابى وقاص ۰۰۰ / ۲۵۰ عثمان ( خليفه ) ۰۰۰ / ۵۰۰ / ۳۰ - جمع درهم ۰۰۰ / ۷۷۰ / ۱۲۶
  پرواضح است که این اختلاف طبقاتی مالی مربوط به دوران پس از پیامبر اسلام است. 5. #4

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  علاقه
  علم
  نوشته
  975
  صلوات
  2130
  حضور
  17 روز 8 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یکی دیگر از شواهدی که نشان میدهد در صدر اسلام و زمان پیامبر فاصله طبقاتی وجود نداشته است موضوع اصحاب صفه است این افراد مسلمین بی بضاعتی بودند که در مکانی به نام صفه در کنار مسجد النبی شب را به روز میرساندند و معمولا از مهاجرین مکه بودند که مردم مدینه در راستای امرار معاش انان از انان استقبال مینمودند.


 6. صلوات


 7. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
  نوشته
  2,627
  صلوات
  7992
  حضور
  73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1  نقل قول نوشته اصلی توسط victoryone نمایش پست ها
  با سلام
  آیا در حکومت پیامبر صل الله علیه و آله و سلم اختلاف طبقاتی وجود داشت ؟
  سوال بعد اینکه در جامعه ای که اختلاف طبقاتی وجود نداشته باشه امکان تکامل وجود دارد؟
  بسم الله ... الرحمن الرحیم
  سلام علیکم و رحمة الله
  نظر حقیر نظر کارشناسانه نیست ولی این چیزی است که تا اینجا متوجه شده‌ام

  اختلاف طبقاتی به معنای شهروند درجه‌ی یک و دو در میان مسلمین نبوده است ولی نه به این معنا که مانند کومونیست بخواهند ثروت (نه بیت‌المال) را دقیقاً به طور یکسان بین همه پخش نمایند، اینجا ما نظام اصالت تلاش و انسانیت را داریم، یعنی هر کسی تلاش کند و سرمایه‌ای فراهم کند یا سودی تحصیل نماید باید بخشی از سود خود را که وجوهات شرعی محسوب می‌شود پرداخت کند و در الباقی آنها مالکیت دارد و کسی نمی‌تواند در آن دست ببرد، اما اگر مسلمانی به مشکل بخورد و کمک بخواهد باید دست او را بگیرند ... بر این اساس اختلاف در دارایی و درامد و در نتیجه استفاده از امکانات یک چیز طبیعی است و کل اداره‌ی دنیا بر اساس تفاوت‌هاست و توانگری و کم‌روزی بودن هم از لوازم این تفاوت‌هاست که حق و حقوقی را بر دارا و ندار وضع می‌نماید، اما مانند امپریالیسم هم انسانیت قربانی اصالت سرمایه نمی‌شود و انسان‌ها نسبت به یکدیگر بی‌تفاوت نیستند ...

  با این حساب بله تکامل می‌تواند وجود داشته باشد چرا که انسان‌ها انگیزه برای تلاش کردن خواهند داشت، چون بر حاصل تلاش خودشان مالکیت دارند.
  در پناه خدا باشید
  یا علی علیه‌السلام

  ویرایش توسط باء : 1394/03/11 در ساعت 16:20
  بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
  ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
  نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
  هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

  بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود