راهنمایی در خصوص نحوه پاسخگویی به سوالات دختران نوجوان درباره حجاب

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهنمایی در خصوص نحوه پاسخگویی به سوالات دختران نوجوان درباره حجاب

سلام.
دخترم کلاس چهارم دبستان است. سئوالاتی درباره حجاب می پرسد که برخی از آنها فقهی و برخی هم کلامی یا فلسفی است. در اینجا از کارشناسان محترم درخواست پاسخ دارم که به زبان و منطق قابل فهم برای این سن ، به او بگویم. ( منطقی که به گمانم ، فقط در " استدلال " خلاصه نمی شود بلکه سایر ابواب منطق را هم ممکن است در بر بگیرد).

سئوال:
آیا باید در برابر مردان و پسران بالغ حجاب را رعایت کنم؟ در برابر پسرانی که مثل خودم دانش آمنوز دبستان هستند ، آیا میتوانم روسری نپوشم و لباس آستین کوتاه بپوشم؟ اینها که بالغ نیستند!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

در مورد آموزش مسائل دینی به کودکان در این سن باید از همه ابزارها استفاده کرد. البته آنها هنوز به این مرحله نرسیده اند که بخواهند در مسائل دینی به دنبال دلیل های منطقی و استدلال های فلسفی باشند و اگر مثلا شما یک حکم دینی را با یک داستان یا تشبیه یا با استفاده از روش الگوسازی هم به ایشان آموزش دهید، به راحتی قبول می کنند؛ منتها چون چند سال دیگر یعنی با ورد به سن نوجوانی کم کم ذهن آنها استدلالی می شود، لذا لازم است که آموزش های فعلی شما در راستای همان استدلال ها باشد؛ وگرنه اگر تداخل داشته باشد؛ مثلا الان برای قانع کردن او از داستان های غیر واقعی و خرافات استفاده کنیم، وقتی بزرگتر شد با چالش جدی مواجه می شود.

اما در مورد سوال هایی که ایشان پرسیده، با توجه به مقدمه ای که عرض کردم لازم نیست خیلی مفصل برای او توضیح دهید؛ چون با این کار در ذهن ایشان شبهات زیادی ایجاد خواهد شد. لذا ابتدائا فقط تکلیفش را به او بگویید که مثلا بله؛ وقتی شما به سن تکلیف رسیده ای دیگر مثل مادرت باید حجابت را رعایت کنی و جلوی نامحرم روسری بپوشی و از لباس های آستین بلند استفاده کنی. جلوی پسرانِ هم سن خودت هم باید حجاب داشته باشی؛ چون آنها هر چند به سن تکلیف نرسیده اند؛ ولی خوب و بد را متوجه می شوند (ممیّز شده اند) و وقتی اینطور است شما باید پیش آنها با حجاب باشی. اگر با همین پاسخ ها قانع شد دیگر لازم نیست بیشتر توضیح دهید.
اما اگر قانع نشد و مثلا سوال کرد پس چرا فلانی رعایت نمی کند یا ... ؟ آن موقع شما می توانی در مورد اصل تکلیف برای ایشان بیشتر توضیح دهی و مسئله تعبد را با زبان کودکانه برای او تبیین کنید. به این شکل که مثلا بگویید وقتی خدا انسان را آفریده یک سری قوانین هم برای او گذاشته تا بتواند به بهترین شکل زندگی کند. این قوانین همان تکالیفی است که هر کسی وقتی به سن تکلیف می رسد باید به آن عمل کند. حالا اینکه عده ای عمل نمی کنند اولا به ضرر خودشان است؛ چون مثل کسی که خیلی با سرعت رانندگی می کند بالاخره یک روزی تصادف خواهند کرد و ممکن است خسارت زیادی ببیند ثانیا همه کسانی که به این قوانین عمل نمی کنند توسط خدا جریمه می شوند و در آتش جهنم خواهند سوخت. تازه خدا چون خیلی مهربان و بخشنده است به کسانی که این قوانین را رعایت کنند کلی پاداش و جایزه هم می دهد؛ در حالی که پلیس این کارها را نمی کند و فقط جریمه می کند!

پیروز و سربلند

گاهی دختران نوجوان می گویند:

- شما میگویید حجاب را رعایت کن ، برای اینکه خداوند مرا به جهنم نبرد. اصلا من میخواهم به جهنم بروم. رعایت نمیکنم.

- حجاب باعث می شود آدم زیبا نباشد. خارجی ها که لباس آنچنانی می پوشند خیلی زیباترند.

چه پاسخی باید داد؟

موضوع قفل شده است