جمع بندی اراده قلب و فرمانبرداری قوا در احادیث

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اراده قلب و فرمانبرداری قوا در احادیث

سلام
اگه ممکنه چند حدیث در مورد اینکه قلب مرکز و فرمانده و بقیه قوا و ابزارها مثل و دست و پا فرنبردار اویند ارائه بدید. اگه زحمتی نیست چند ادرس از کتب حدیث و یا خطبه های ائمه در این مورد هم معرفی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

امام صادق (ع)فرمودند: الْقَلْبُ حَرَمُ اللَّهِ فَلَا تُسْكِنْ حَرَمَ اللَّهِ غَيْرَ اللَّهِ
قلب حرم خدا است در حرم خدا غیر خدا را جای ندهید.
معنای حدیث این است که تنها کسی که شایستگی دارد در قلب ما باشد،خداوند متعال و کسانی که خداوند دستور به دوست داشتن آنها داده است.

بحار الانوار، ج 67 ، ص 25.

رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : إذا طابَ قلبُ المَرءِ طابَ جَسَدُهُ ، و إذا خَبُثَ القلبُ خَبُثَ الجَسَدُ

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر گاه دل انسان پاك شود، بدنش نيز پاك گردد و هر گاه دلش ناپاك شود، بدنش نيز ناپاك گردد (اعمال و رفتارهاى ناپسندى از او سرزند).

كنز العمّال : 1222.

رسول الله صلى الله عليه و آله : القَلبُ مَلِكٌ و لَهُ جُنودٌ ، فإذا صَلَحَ المَلِكُ صَلَحَت جُنودُهُ ، و إذا فَسدَ المَلِكُ فَسَدَت جُنودُهُ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : دل، پادشاهى است كه سپاهيانى دارد. هر گاه پادشاه شايسته باشد، سپاهيانش شايسته باشند و هر گاه پادشاه فاسد شود، سپاهيانش نيز به فساد و تباهى افتند.

كنز العمّال : 1205.

پیام;681241 نوشت:
رسول الله صلى الله عليه و آله : القَلبُ مَلِكٌ و لَهُ جُنودٌ ، فإذا صَلَحَ المَلِكُ صَلَحَت جُنودُهُ ، و إذا فَسدَ المَلِكُ فَسَدَت جُنودُهُ .

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : دل، پادشاهى است كه سپاهيانى دارد. هر گاه پادشاه شايسته باشد، سپاهيانش شايسته باشند و هر گاه پادشاه فاسد شود، سپاهيانش نيز به فساد و تباهى افتند.

سلام
تشکر از پاسخگویی شما
می خواستم بدونم که ایا حقیقت انسان در روایات همان قلب او معرفی شده و اصلا در روایات تفاوت بین قلب و روح و نفس چیه ؟ و مثلا وقتی به فرض من خودم را مورد خطاب قرار میدم و میگم من ایا این من همان قلب است یا به عبارتی قلب من همان وجود اصلی و ذات من هست در ضمن حدیثی پیدا کردم در کتاب علل الشرایع که شیخ صدوق سندش رو اینگونه اورده:
بهذا الاسناد عن محمد بن سنان عن بعض اصحابه عن ابی عبدالله قال سمعته یقول لرجل:
اعلم یا فلان ان المنزلة القلب من الجسد بمنزلة الامام من الناسالواجب الطاعة علیهم ..... باب 96 حدیث شماره ی 8
می خواستم بدونم که وجود فردی مثل محمد بن سنان و مرسل بودن حدیث به صحت و ثقم حدیث خدشه ای وارد نمی کنه؟
و سوال اخر اینکه در مورد توضیحی که شیخ مفید در مورد ماهیت انسان در کتاب مسائل السرویه داده هست:
[=Nassim]ان الانسان هو ما ذکره بنونوبخت. وقد حكي عن هشام بن الحكم [=Nassim] ايضا، والاخبار عن موالينا عليهم السلام تدل على ما نذهب [=Nassim] إليه: وهو شی
[=Nassim] قائم بنفسه، لا حجم له ولا حيز، لا يصح عليه التركيب ولا الحركة والسكون، ولا الاجتماع والافتراق، و ......
میخو
استم بدونم حکایت هشام بن الحکم در مورد ماهیت انسان چی بوده؟
با تشکر از زحمات شما برادر بزرگوا
ر
:Gol:

بنده هم از تلاش علمی شما بزرگوار تشکر میکنم،اما سوال شما در حیطه پاسخگویی گروه اخلاق بوده ولطفا در پستی با گروه مربوطه در میان بگذارید.

پیام;681721 نوشت:
نده هم از تلاش علمی شما بزرگوار تشکر میکنم،اما سوال شما در حیطه پاسخگویی گروه اخلاق بوده ولطفا در پستی با گروه مربوطه در میان بگذارید.

سلام
اقا پیام گل این قسمتش مربوط به شماست در ضمن میخوام بدونم این حدیث بجز علل الشرایع و بحارالانوار با سند دیگه ای در دیگر کتب شیعه ذکر شده یانه؟

مهران احمدی;681273 نوشت:
بهذا الاسناد عن محمد بن سنان عن بعض اصحابه عن ابی عبدالله قال سمعته یقول لرجل:
اعلم یا فلان ان المنزلة القلب من الجسد بمنزلة الامام من الناسالواجب الطاعة علیهم ..... باب 96 حدیث شماره ی 8

مهران احمدی;681273 نوشت:
می خواستم بدونم که وجود فردی مثل محمد بن سنان و مرسل بودن حدیث به صحت و ثقم حدیث خدشه ای وارد نمی کنه؟

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ سَمِعْتُهُ يَقُولُ لِرَجُلٍ اعْلَمْ يَا فُلَانُ أَنَّ مَنْزِلَةَ الْقَلْبِ مِنَ الْجَسَدِ بِمَنْزِلَةِ الْإِمَامِ مِنَ النَّاسِ الْوَاجِبِ الطَّاعَةِ عَلَيْهِم‏ (شیخ صدوق؛ علل الشرائع، چاپ اول، قم، انتشارات داوری، جلد 1، صفحه 109) حضرت امام صادق عليه السّلام كه به مردى چنين فرمودند: فلانى بدان كه قلب نسبت به جسد انسانى به منزله امام است براى مردم كه تمام بايد اطاعتش را بنمايند. (شیخ صدوق؛ علل الشرائع، ترجمه ذهنی تهرانی، محمد جواد؛ چاپ اول، قم، انتشارات مؤمنین، 1380، جلد 1، صفحه 381)
چون در روایات دیگر این مفهوم تاکید شده بنابراین ایراد سندی اختلالی ایجاد نمی کند.

مهران احمدی;681273 نوشت:
و سوال اخر اینکه در مورد توضیحی که شیخ مفید در مورد ماهیت انسان در کتاب مسائل السرویه داده هست:
ان الانسان هو ما ذکره بنونوبخت. وقد حكي عن هشام بن الحكم ايضا، والاخبار عن موالينا عليهم السلام تدل على ما نذهب إليه: وهو شی قائم بنفسه، لا حجم له ولا حيز، لا يصح عليه التركيب ولا الحركة والسكون، ولا الاجتماع والافتراق، و .....

لطفا گروه کلام واعتقادات

مهران احمدی;681273 نوشت:
میخواستم بدونم حکایت هشام بن الحکم در مورد ماهیت انسان چی بوده؟

بازهم پرسش از گروه کلام "وبازهم تشکر از علم جویی شما

[=arial]جمع بندی :
سوال:
سلام
اگه ممکنه چند حدیث در مورد اینکه قلب مرکز و فرمانده و بقیه قوا و ابزارها مثل و دست و پا فرنبردار اویند ارائه بدید. اگه زحمتی نیست چند ادرس از کتب حدیث و یا خطبه های ائمه در این مورد هم معرفی کنید.
پاسخ:
سلام علیکم"برای سوال شما بزرگوار روایات ذیل معرفی میشه:

امام صادق (ع)فرمودند: الْقَلْبُ حَرَمُ اللَّهِ فَلَا تُسْكِنْ حَرَمَ اللَّهِ غَيْرَ اللَّهِ
قلب حرم خدا است در حرم خدا غیر خدا را جای ندهید.
معنای حدیث این است که تنها کسی که شایستگی دارد در قلب ما باشد،خداوند متعال و کسانی که خداوند دستور به دوست داشتن آنها داده است.
بحار الانوار، ج 67 ، ص 25.
رسولُ اللّه ِ صلى الله عليه و آله : إذا طابَ قلبُ المَرءِ طابَ جَسَدُهُ ، و إذا خَبُثَ القلبُ خَبُثَ الجَسَدُ

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هر گاه دل انسان پاك شود، بدنش نيز پاك گردد و هر گاه دلش ناپاك شود، بدنش نيز ناپاك گردد (اعمال و رفتارهاى ناپسندى از او سرزند).

كنز العمّال : 1222.

كنز العمّال : 1205.

موضوع قفل شده است