جمع بندی جایگاه کتاب نهج البلاغه در نظر شما چگونه است؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جایگاه کتاب نهج البلاغه در نظر شما چگونه است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام خدمت دوستان گرامی

جرداق مسیحی 20 بار:Gig:

ابی الحدید سنی 1000 بار:Gig::Moteajeb!:

نهج البلاغه را خوانده اند :reading: ... تو که شیعه هستی چند بار خوانده ای :Ghamgin:.

[/HR]

و دیگران همانند

شبلی شمبل از پیشتازان مکتب

مادی گرا.:Gig::Moteajeb!:
جبران خلیل جبران
مسیحی.:Gig:
میخاییل نعمیه
مسیحی.:Gig:
محمد عبده سنی.:Gig:
و ... !:Gig:

بارها و بارها کتاب نهج البلاغه را خوانده اند :reading:

و اکثر خوانندگان این کتاب مسلمان شده اند ...:Kaf::Kaf::Kaf::Kaf::Kaf:

تو که شیعه هستی چند بار خوانده ای:Ghamgin:.

[/HR]
:soal:سوال :soal:

جایگاه کتاب نهج البلاغه نزد شیعیان چگونه است!؟ :soal:

اهمیتش چقدر است!؟ :soal:

چقدر به مفاهیم گهربار این کتاب آشنایی دارید!؟ :reading:

مطالب این کتاب در نزد شما چه جایگاهی دارد!؟ :soal:

چند بار کتاب نهج البلاغه که از حضرت علی(ع) است را خوانده اید!؟؟ :reading:

آیا درست است همانطور که حضرت علی(ع) روزگاری غریب بود :geryeh: :geryeh: :geryeh:
امروز کتابش غریب باشد!؟ :geryeh: :geryeh:

و من الله توفیق:Gol:.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

سلام سوالات متعددی را مطرح کردید و در مجموع محضر شما عرض می کنیم :
نهج البلاغه، پس از قرآن کریم گران قدرترین و ارزشمندترین میراث فرهنگی اسلام است. این کتاب مجموعه‏ ای است به ابعاد وجودی یک انسان کامل، زیرا نازلات و صادرات وجودی است که والاترین وجود پس از پیامبر اکرم (ص) است.
نهج البلاغه، شفای دردهای روحی بشر و راز هدایت اجتماعی و سیاسی است. این کتاب، منشور انسان‏ سازی، و دریچه‏ ای به نور، و راهی از ملک تا ملکوت است.
نهج البلاغه، مکتوب مبارزه با بیدادگری و زر اندوزی و بت‏ پروری است؛ و راه برپایی حدود الهی و افق ارزش های آرمانی است.
نهج البلاغه، صحیفه ساختن فرد و جامعه، و آموزگار کفر ستیزی و فقر ستیزی است؛ و نه تنها راه روشن بلاغت (نهج البلاغه) که راه روشن هدایت است.
نهج‌البلاغه ـ كه مجموعه‌اي است از خطبه‌ها، نامه‌ها و سخنان قصار اميرالمؤمنين علي(عليه السلام) ـ يكي از مهم‌ترين كتب ادب عربي و سمبل فصاحت و بلاغت در آن زبان شمرده مي‌شود. اين كتاب، از دير باز، مورد توجه عالمان و اديبان مسلمان واقع شده و سهم فراواني از پژوهش‌هاي خاورشناسان غربي را نيز به خود اختصاص داده است. شناخت پژوهش‌هاي غربيان درباره آن را مي‌توان عاملي مهم در شناسايي جريان شيعه‌پژوهي و مطالعات عرب شناسان غربي دانست.
و متاسفانه این کتاب شریف همانند امام علی (علیه السلام) غریب و مهجور مانده است و کمتر مورد مطالعه و عمل به آن صورت می گیرد.

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب خدمت استاد تذکره گرامی.

نمی خواهم در باره چگونگی کتاب نهج البلاغه بحث کنم. زیرا در این خصوص استاد صادق با ایجاد تاپیک
(( ***** کلاس نهج البلاغه ***** )) به زیبایی شروع به کار کرده اند.

بحث این است چرا امروز در کشور آنگونه که باید به این کتاب بها داده نمیشود!؟

چند مسجد و یا کارگروه در سطح شهرها وجود دارند که به برسی این کتاب بپردازند!؟

امروز خداروشکر در تمام مساجد بعد از نماز جماعت قرآن تلاوت میشود ... ولی جایگاه نهج البلاغه در مساجد کجاست!!!!!

چرا باید یک دانشمند مادی گرا برای این کتاب ارزش قائل شود و ان را تبلیغ کند ولی در کشور خودمان این امر محقق نشود!!!!!

در ادامه نظر تک تک این دانشمندان را بیان خواهم کرد.[/]

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و ادب و احترام خدمت دوستان

ابتدا شرمنده بابت تاخیر در بروز رسانی تاپیک

اولین شخصیت جرج جرداق مسیحی است.که در سن 13 سالگی نهج البلاغه را حفظ کرده بود. و 20 بار کتاب نهج البلاغه را با تمام تفاسیرش خواند.
و بنا بر گفته خودش هر بار که میخواند از مطالب چیزهای جدید می اموخت.

جرج جرداق در کتابی به نام امام علی(ع) صدای عدالت انسانی.از خصوصیات حضرت علی(ع) که از خواندن نهج البلاغه فهمید سخن میگوید.
اگر امکان داشته باشد بعضی از این موارد را در پستهای بعدی بیان میکنم.و توصیه میکنم دو کتاب فوق را حتما مطالعه کنید.

و بگویم چرا یک دانشمند مسیحی باید در سن 13 سالگی نهج البلاغه را حفظ کند. آنوقت در کشور ایران اسلامی جوان شیعی یک خطبه از حضرت علی(ع) را نداند!!!؟:Ghamgin:

چرا انقدر جایگاه این کتاب در کشور پایین است!؟

و من الله توفیق:Gol:.
[/]

در واقع بحث بنده هم این است که :
چرا امروز در کشور ما آن گونه که باید به این کتاب بها داده شود نمی شود!؟ و چند مسجد و یا کارگروه در سطح شهرها به وجود نمی آیند که به بررسی این کتاب بپردازند!؟ و از جایگاه واقعی نهج البلاغه در مساجد و مراکز و منازل به صورت علمی و عملی دفاع نمی شود!
اما حداقل راهش این است که هر کسی در هر جایی و هر مقام و منصبی که قرار دارد باید نهج البلاغه را از این مهجوریت دربیاورد و پیشنهاد می کنم در ماه مبارک رمضان در کنار قرآن مجید هر روز یک صفحه از کتاب شریف نهج البلاغه قرائت شود و نکات کلیدی و مهم تر آنها نوشته شود.
خودم هم قرار است از کتاب داستان های نهج البلاغه آقای اشتهاردی برای منبر استفاده کنم و خطبه های معروف آنها هم بکارگیری کنم.

پرسش :
جایگاه کتاب نهج البلاغه نزد شیعیان چگونه است!؟ اهمیتش چقدر است!؟ چقدر به مفاهیم گهربار این کتاب آشنایی دارید!؟مطالب این کتاب در نزد شما چه جایگاهی دارد!؟ چند بار کتاب نهج البلاغه که از حضرت علی(ع) است را خوانده اید!؟؟ آیا درست است همانطور که حضرت علی(ع) روزگاری غریب بود امروز کتابش غریب باشد!؟

پاسخ :
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و ارادت
سوالات متعددی را مطرح کردید و در مجموع محضر شما عرض می کنیم :
نهج البلاغه، پس از قرآن کریم گران قدرترین و ارزشمندترین میراث فرهنگی اسلام است. این کتاب مجموعه‏ ای است به ابعاد وجودی یک انسان کامل، زیرا نازلات و صادرات وجودی است که والاترین وجود پس از پیامبر اکرم (ص) است.
نهج البلاغه، شفای دردهای روحی بشر و راز هدایت اجتماعی و سیاسی است. این کتاب، منشور انسان‏ سازی، و دریچه‏ ای به نور، و راهی از ملک تا ملکوت است.
نهج البلاغه، مکتوب مبارزه با بیدادگری و زر اندوزی و بت‏ پروری است؛ و راه برپایی حدود الهی و افق ارزش های آرمانی است.
نهج البلاغه، صحیفه ساختن فرد و جامعه، و آموزگار کفر ستیزی و فقر ستیزی است؛ و نه تنها راه روشن بلاغت (نهج البلاغه) که راه روشن هدایت است.
نهج‌البلاغه ـ كه مجموعه‌اي است از خطبه‌ها، نامه‌ها و سخنان قصار اميرالمؤمنين علي(عليه السلام) ـ يكي از مهم‌ترين كتب ادب عربي و سمبل فصاحت و بلاغت در آن زبان شمرده مي‌شود. اين كتاب، از دير باز، مورد توجه عالمان و اديبان مسلمان واقع شده و سهم فراواني از پژوهش‌هاي خاورشناسان غربي را نيز به خود اختصاص داده است. شناخت پژوهش‌هاي غربيان درباره آن را مي‌توان عاملي مهم در شناسايي جريان شيعه‌پژوهي و مطالعات عرب شناسان غربي دانست.
و متاسفانه این کتاب شریف همانند امام علی (علیه السلام) غریب و مهجور مانده است و کمتر مورد مطالعه و عمل به آن صورت می گیرد.
در واقع بحث بنده این است که :
چرا امروز در کشور ما آن گونه که باید به این کتاب بها داده شود نمی شود!؟ و چند مسجد و یا کارگروه در سطح شهرها به وجود نمی آیند که به بررسی این کتاب بپردازند!؟ و از جایگاه واقعی نهج البلاغه در مساجد و مراکز و منازل به صورت علمی و عملی دفاع نمی شود!
اما حداقل راهش این است که هر کسی در هر جایی و هر مقام و منصبی که قرار دارد باید نهج البلاغه را از این مهجوریت دربیاورد و پیشنهاد می کنم در ماه مبارک رمضان در کنار قرآن مجید هر روز یک صفحه از کتاب شریف نهج البلاغه قرائت شود و نکات کلیدی و مهم تر آنها نوشته شود.
خودم هم قرار است از کتاب داستان های نهج البلاغه آقای اشتهاردی برای منبر استفاده کنم و خطبه های معروف آنها هم بکارگیری کنم.

موضوع قفل شده است