جمع بندی آیا بین این دو نفر عدالت رعایت میشه؟

تب‌های اولیه

42 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا بین این دو نفر عدالت رعایت میشه؟

با سلام سوالی داشتم درباره عدالت خدا. دو نفر رو در نظر بگیرید اولی مسلمانی که تمام موارد ملزوم دین اسلام رو رعایت میکنه(که بعضا با سختی و رنج همراه هست) و دوم یک فرد مسیحی که بنا به جامعه امروز غربی خیلی از سختی های یک مسلمان رو نداره. بر اساس پیش فرض های دین اون فرد مسلمان میره بهشت اما برای مسیحی دو تا حالت در نظر میگیرم:

1- فرد مسیحی چون نماز نخونده شراب خورده و ... میره جهنم در اینصورت آیا عدالت خدا رعایت شده؟ خیر! چه تضمینی وجود داره اگر همون مسیحی در جامعه اسلامی به دنیا میومد مسلمان دو آتیشه نمیشد؟

2- فرد مسیحی چون شرایط جامعه اش طوری بوده که اسلام رو درست نفهمیده پس بنا بر اصلی که خدا هر اندازه به فرد داده ازش طلب میکنه میره بهشت! باز اینجا آیا عدالت رعایت میشه؟ خیر! چون اون فرد در دنیا سختی ها و رنج های مسلمان رو نمیکشه و میره بهشت ولی مسلمان با روزه گرفتن ها و نمازهای پنجگانه و ... که با مشقت همراه بوده میره بهشت؟!

نتیجه: فرد مسیحی چه بهشت بره چه جهنم عدالت خدا رعایت نمیشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ظلم میشه و اگر جهنم بره در حق خودش ظلم میشه!

ممنون میشم دوستان و اساتید محترم جواب بدن.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

morteza2;679876 نوشت:
1- فرد مسیحی چون نماز نخونده شراب خورده و ... میره جهنم در اینصورت آیا عدالت خدا رعایت شده؟ خیر! چه تضمینی وجود داره اگر همون مسیحی در جامعه اسلامی به دنیا میومد مسلمان دو آتیشه نمیشد؟

2- فرد مسیحی چون شرایط جامعه اش طوری بوده که اسلام رو درست نفهمیده پس بنا بر اصلی که خدا هر اندازه به فرد داده ازش طلب میکنه میره بهشت! باز اینجا آیا عدالت رعایت میشه؟ خیر! چون اون فرد در دنیا سختی ها و رنج های مسلمان رو نمیکشه و میره بهشت ولی مسلمان با روزه گرفتن ها و نمازهای پنجگانه و ... که با مشقت همراه بوده میره بهشت؟!

نتیجه: فرد مسیحی چه بهشت بره چه جهنم عدالت خدا رعایت نمیشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ظلم میشه و اگر جهنم بره در حق خودش ظلم میشه!

ممنون میشم دوستان و اساتید محترم جواب بدن.

سلام علیکم
اعیاد شعبانیه بر شما مبارک
خداوند متعال از بنده اش بیشتر از آنچه داده نمی خواهد. اگر شخصی مسیحی یا غیر مسلمان در فضا وموقعیتی بوده که به هیچ وجه به اسلام دسترسی نداشته وعنادی هم برای مبارزه با حق نداشته است خداوند می فرماید امید است که مورد رحمت ومغفرت الهی قرار بگیرد.
اما نسبت به عدالتی که می فرمایید مشکل زمانی بود که همه مسلمانها در یک درجه وموقعیت در بهشت باشند چون اگر مسیحی را هم در نظر نگیریم مسلمان با مسلمان فرق می کند. یکی نصف شب خواب را بر خود حرام می کند وبا راز ونیاز می پردازد. ودیگری به زور نماز خود را می خواند. اینها اگز در یک درجه باشند خود ناعدالتی است.
ولی وقتی می بینیم همه در بهشت یک مقام ندارند وبهشت مقاماتی دارد، هشت در دارد. وهر کس به اندازه عملش نعمت وارج وقرب پیدا می کند. لذا بی عدالتی بوجود نمی آید.

کریم;680083 نوشت:
سلام علیکم
خداوند متعال از بنده اش بیشتر از آنچه داده نمی خواهد. اگر شخصی مسیحی یا غیر مسلمان در فضا وموقعیتی بوده که به هیچ وجه به اسلام دسترسی نداشته وعنادی هم برای مبارزه با حق نداشته است خداوند می فرماید امید است که مورد رحمت ومغفرت الهی قرار بگیرد.
اما نسبت به عدالتی که می فرمایید مشکل زمانی بود که همه مسلمانها در یک درجه وموقعیت در بهشت باشند چون اگر مسیحی را هم در نظر نگیریم مسلمان با مسلمان فرق می کند. یکی نصف شب خواب را بر خود حرام می کند وبا راز ونیاز می پردازد. ودیگری به زور نماز خود را می خواند. اینها اگز در یک درجه باشند خود ناعدالتی است.
ولی وقتی می بینیم همه در بهشت یک مقام ندارند وبهشت مقاماتی دارد، هشت در دارد. وهر کس به اندازه عملش نعمت وارج وقرب پیدا می کند. لذا بی عدالتی بوجود نمی آید.

با تشکر از پاسخ شما استاد محترم ولی من جواب مد نظرم رو نگرفتم. ببینید درست که بهشت مراتبی دارد و امید رحمت برای فرد مسیحی وجود داره اما در اینصورت هم احتمالا مراتب بالایی از بهشت برای اون فرد اختصاص داده نخواهد شد سوال من اینه که چه تضمینی هست اگر اون فرد مثلا در ایران متولد میشد طوری عبادت نمیکرد که لایق بالاترین مراتب بهشت می شد؟ یعنی این فرد ممکنه گله کنه که مثلا اگر من در ایران متولد شده بودم حتما با توجه به شرایط بالاترین مراتب بهشت رو مال خود میکردم و این به نظر با عدالت جور در نمیاد

morteza2;680193 نوشت:
با تشکر از پاسخ شما استاد محترم ولی من جواب مد نظرم رو نگرفتم. ببینید درست که بهشت مراتبی دارد و امید رحمت برای فرد مسیحی وجود داره اما در اینصورت هم احتمالا مراتب بالایی از بهشت برای اون فرد اختصاص داده نخواهد شد سوال من اینه که چه تضمینی هست اگر اون فرد مثلا در ایران متولد میشد طوری عبادت نمیکرد که لایق بالاترین مراتب بهشت می شد؟ یعنی این فرد ممکنه گله کنه که مثلا اگر من در ایران متولد شده بودم حتما با توجه به شرایط بالاترین مراتب بهشت رو مال خود میکردم و این به نظر با عدالت جور در نمیاد

خب من و شما دروغ بگیم مثلا ، فک نکنم عذابمون اندازه ی اونی باشه که توی یه محیط ناسالم بزرگ شده دیگه...
یعنی خدا متناسب با توانی که داده امتحان میگیره و نمره میده
بچه ی دبستانی هم 20 میتونه بگیره بچه ی دبیرستانی هم همین طور.بااینکه سوالاشون تو امتحان با هم فرق داره.ولی نمراتشونم یه ارزش داره چون از هر کس بهاندازه توانش امتحان گرفته شده

samansami;680225 نوشت:
خب من و شما دروغ بگیم مثلا ، فک نکنم عذابمون اندازه ی اونی باشه که توی یه محیط ناسالم بزرگ شده دیگه...
یعنی خدا متناسب با توانی که داده امتحان میگیره و نمره میده
بچه ی دبستانی هم 20 میتونه بگیره بچه ی دبیرستانی هم همین طور.بااینکه سوالاشون تو امتحان با هم فرق داره.ولی نمراتشونم یه ارزش داره چون از هر کس بهاندازه توانش امتحان گرفته شده

ممنون از مشارکتتون. درسته که از هر کس با توجه به شرایطش انتظار هست یعنی با این حساب اگر اون مسیحی یک سری اولیه ها رو رعایت کنه باید بره بهشت خب این مسلمان هم که با عبادت و روزه و این کارهای بعضا طاقت فرسا رفت بهشت بازم عدالت به نظر میاد رعایت نشده چون این مسلمان با مشقت بهشتو به دست آورده ولی مسیحی با سهولت و بدون کشیدن مشقت اونو بدست میاره! این میشه نا عدالتی در حق مسلمان!

- سوال اصلی من همینه که ما مسیحی رو هر جور در نظر بگیریم چه تو بهشت چه تو جهنم ناعدالتی میشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ناعدالتی میشه اگر جهنم بره در حق خودش نا عدالتی میشه.

morteza2;680193 نوشت:

خداوند متعال می فرماید: لیس للإنسان إلا ماسعی، انسان به اندازه تلاشش ثواب داده می شود. واز طرف دیگر خداوند بیشتر از آنچه انسان توان دارد از او تکلیف نمی خواهد.
اینها نشان می دهد کسی که توان انجام کارهای خوب به حد طاقت خود دارد هر قدر از این توانایی در انجام خیرات استفاده کرده باشد. به همان اندازه ثواب داده خواهد شد. واین مورد شامل همین مسیحی مستضعف هم خواهد شد. ملاک اسم مسلمان داشتن نیست بلکه استفاده از توان ونیروی خود برای انجام خیرات است.

morteza2;680275 نوشت:
ممنون از مشارکتتون. درسته که از هر کس با توجه به شرایطش انتظار هست یعنی با این حساب اگر اون مسیحی یک سری اولیه ها رو رعایت کنه باید بره بهشت خب این مسلمان هم که با عبادت و روزه و این کارهای بعضا طاقت فرسا رفت بهشت بازم عدالت به نظر میاد رعایت نشده چون این مسلمان با مشقت بهشتو به دست آورده ولی مسیحی با سهولت و بدون کشیدن مشقت اونو بدست میاره! این میشه نا عدالتی در حق مسلمان!

ناعدالتی وجود ندارد چون این مسیحی که مد نظر شماست نسبت به دین خود مقید وانسان خوبی است واگر اسلام به او می رسید عناد نمی کرد. پس به همان اندازه که با توجه به عقل ومساله ای که به حقیقت آن ایمان داشته است ثواب داده خواهد شد ودر بهشت مقام خواهد داشت.
نکته مهمتر اینکه خداوند اگر بخواهد با عدالت خود رفتار کند فکر نکنم جزء افراد انگش شمار وارد بهشت شوند واین تفضل خداست که خیلی ها را به بهشت می برد. چون به یک عمل خوب ده برابر اجر می دهد. این طبق عدالت نیست بلکه طبق فضل است. ویا اینکه گناهان را بخشیده وشفاعت واینها را از اهلش قبول می کند. که همه اینها از باب فضل ورحمت خداوند بر بندگان است.
نسبت به مسیحی ومستضعفان فکری هم فضل ورحمت خداست که آنها را به بهشت می برد نه عدالتش. چنانچه مقامات بالای بهشتیان هم بیشتر از باب رحمت است.
در جایی که سخن رحمت وفضل است نمی توان به شخص ایراد گرفت که چرا به این بیشتر از من تفضل می کنی. هر چند فضل وبخشش خدا هم بر اساس حساب وکتاب است. چون رحیمیت خدا در قیامت فقط برای مومنان است. نسبت به مستضعفان هم که فرموده امید رحمت برای آنها است اما اینکه به چه اندازه خواهد بود برای ما زیاد واضح نیست. آنچه مسلم است چیزی به اسم بی عدالتی در قیامت وجود ندارد.

morteza2;680275 نوشت:

- سوال اصلی من همینه که ما مسیحی رو هر جور در نظر بگیریم چه تو بهشت چه تو جهنم ناعدالتی میشه! اگر بهشت بره در حق مسلمان ناعدالتی میشه اگر جهنم بره در حق خودش نا عدالتی میشه.

بسم رب الشهداء
سلام خدمت دوست بزرگار و متفکّرمون،
ببینید، عوامل مشخصی برای شکل‌گیری تفکّرات و اعتقادات یک فرد وجود داره.
اول عقل خود اون فرد، دوم جوّ مومود در خانواده، دوستان، مدرسه و در نهایت جامعه‌ای که بزرگ شده و عوامل دیگه...
اینکه یه نفر کجا و توی چه جامعه‌ای و چه خانواده‌ای بدنیا میاد، دست خودش نیست!
ولی تمامی افرادی که توی سراسر جهان و خانواده‌های مختلف بدنیا میان، دارای اراده، اختیار و از همه مهم‌تر، عـقـل هستن.
انتظار خدا مشخصاً از یه پسر عالم دینی(مسلمون)، خیلی بیشتر از یه فرد معمولی توی یه جامعه مسیحیه!
همونطور که دوستان اشاره کردن...
خدا نحوه‌ی قضاوت خودش و سیستم خودشو تو روز قیامت داره و مطمئن باش به هیچکس بی عدالتی نمیشه. هم مسیحیا از حکم خدا کاملاً خوشنودن، هم مسلمون ها.
چرا اگه مسیحیه بره بهشت به مسلمونه بی عدالتی میشه!؟
خب طبق اعمالی که هردوتاشون، طبق شرایط دین خودشون انجام دادن(به شرط اینکه مسیحیه درباره‌ی اسلام بی اطلاع باشه)، به بهشت میرن!
ولی مشخصّه هرکی توی راه خدا بیشتر سختی کشیده باشه، درجه‌اش تو بهشت بالاتره!
حالا اینکه با این شرایط، میگید مسیحیه با سختی کمتر و انجام واجبات و احکام کمتر، میره بهشت!‌ خب ان‌شاالله که میره ولی کاملاً مشخصّه در طبقات پایین تری از مسلمونی که با سختی و اذیت های فراوان، روی دین حق خدا، ثابت قدم مونده قرار میگیره!
یا برعکس، اگه کارایی کنه که خلاف دین و آیین خودشه، خب ممکنه بره جهنم...
ولی نمیشه بگیم چرا خدا توی یه جامعه درست قرارش نداد، تا آدمه خوبی بشه!؟
درسته جامعه و جوّ تاثیر دارن، ولی اصالت ندارن! این عقله که خدا به آدما داده و عقل و فکر کردن بر همه‌چی اصالت داره!
حالا اگه این شخص، با داشتن نعمت عقل!، راه بدبختی رو انتخاب کنه، خودش مسئول کاراشه!
در ثانی، این همه آدم داشتیم که خانواده و جامعشون عالی و مسلمون واقعی و مومن و چی و چی و چی بودن! ولی خودشون خراب شدن! مثلاً همون پسر نوح خودمون!(هرچند مثال حال حاضر کم نیست!!)

با سلام و تشکر از مشارکت در بحث.

Daneshforum;682117 نوشت:
اینکه یه نفر کجا و توی چه جامعه‌ای و چه خانواده‌ای بدنیا میاد، دست خودش نیست!

قطعا همینطوره و این خودش حاوی نکته های زیادیه که جای بحثش اینجا نیست

Daneshforum;682117 نوشت:
چرا اگه مسیحیه بره بهشت به مسلمونه بی عدالتی میشه!؟

به این دلیل که مسیحی امروزی سختی های مسلمان امروزی رو در راه بهشت رسیدن نمیکشه!

نقل قول:
حالا اینکه با این شرایط، میگید مسیحیه با سختی کمتر و انجام واجبات و احکام کمتر، میره بهشت!‌ خب ان‌شاالله که میره ولی کاملاً مشخصّه در طبقات پایین تری از مسلمونی که با سختی و اذیت های فراوان، روی دین حق خدا، ثابت قدم مونده قرار میگیره!

خب این خودش هم میشه ناعدالتی دیگه! مسیحی میتونه مدعی بشه که شرایط جامعه من اونطور بود که اعمال کمی انجام دادم از کجا معلوم من اونجا به دنیا میومدم اصلا عالم دینی نمیشدم؟! این یعنی فرد رو به خاطر موقعیت جغرافیایی تولدش که دست خودش هم نبوده از طبقات بالای بهشت محروم کنیم خب این ناعدالتی میشه!

Daneshforum;682117 نوشت:
درسته جامعه و جوّ تاثیر دارن، ولی اصالت ندارن! این عقله که خدا به آدما داده و عقل و فکر کردن بر همه‌چی اصالت داره!

فرمایش شما کاملا صحیحه ولی بیشتر به درد بحث فلسفی و کتابها میخوره! باید واقع بین بود اینکه جامعه اصالت نداره و ما عقل داریم بیشتر حرف هستش! تاثیر رسانه های تبلیغاتی و جو جامعه امروز کمتر اجازه فکر و نتیجه گیری منطقی به انسان ها میده همین الان با این وضعیتی که داعش راه انداخته فکر میکنید بک فرد غربی چه دیدگاهی نسبت به اسلام خواهد داشت؟؟؟؟!

سلام
سوالتون خیلی جالب و پرمحتواس و پیگیری تون برای جواب بسیار عالی منتها یه جا یه جمله ازتون خوندم که با باورهای اسلامیم جور درنیومد!

کی گفته اگه مسیحی به بهشت بره(حتی یکی از بالاترین مقامات بهشتی بشه) در حق مسلمون ها ظلم شده؟؟

اینکه ما تاکید داریم شیعه فرقه ناجیه اس و اسلام کاملترین دینه به این معنی نیست که بهشت برا خودمونه که تو شناسنامه خودمون(و چه بسا فقط به عنوان میراث اجدادی )مسلمونیم و درش رو میبندیم هیچکی هم راه نمیدیم!
به این معنیه که اگه کسی با همه ظرفیتش به اصول اسلام و اصول شیعه باورمند و مقید بشه، جاش یکی از بهترین مقاماته اون دنیا و نجات پیدا میکنه به لطف خدا.

خب با این باور الان چه بی عدالتی میشه اگه من مسلمون کم کاری کنم و همه ظرفیتمو پر نکنم اما یه مسیحی با توجه به امکانات محدودش همه ظرفیتشو پر کنه و بره مقام بالاتر از من توی بهشت؟

اصول شیعه هم فقط مختص به این نیست که ما با سیره ائمه آشنا باشیم و اینها... توی همه ادیان یه سری اصول هست که روحشون موافق با اصول اسلام و شیعه اس. کافیه هر کسی که امکانات محدودی داره و حجت برش کامل نمیشه به همون اصول موافق با اسلام کاملا معتقد و مقید بشه

morteza2;682136 نوشت:
خب این خودش هم میشه ناعدالتی دیگه! مسیحی میتونه مدعی بشه که شرایط جامعه من اونطور بود که اعمال کمی انجام دادم از کجا معلوم من اونجا به دنیا میومدم اصلا عالم دینی نمیشدم؟! این یعنی فرد رو به خاطر موقعیت جغرافیایی تولدش که دست خودش هم نبوده از طبقات بالای بهشت محروم کنیم خب این ناعدالتی میشه!

از کجا معلوم بدتر نمیشد و یکی از بدترین بنده‌های خدا نمیشد؟
چیزی که مشخصه اینه که یه آدم انتخاب نمیکنه که تو چه کشوری، تو چه خانواده‌ای و چه محیطی به دنیا میاد!
و این موضوع، طبیعتاً روی دنیا و آخرت طرف تاثیر داره!
ببخشید این مثال ها رو میزنم!
ولی به هرحال...
اینکه من به عنوان پسر امام خمینی بدنیا بیام یا پسر جورج بوش! ([emoji16])
خیلی توی آینده دنیا و آخرتم تاثیر داره!
اصلاً فرضاً من به عنوان پسر آیت الله بهجت بدنیا اومدم و بزرگ شدم و یه فرد صالحی شدم! از کجا معلوم اگه پسر امام خمینی میشدم، شرایط بهتر نمیشد و فرد صالح‌تری نمیشدم و توی بهشت، جایگاه بهتری نمیداشتم؟
یا اصلاً یه سری دوست دارن توی آمریکا و تو یه خانواده ثروتمند بدنیا بیان و برن عشق و حال کنن! و اصلاً هیچ آخرتی رو نمیخوان!
بعد خدا بیاد زورکی این شخص رو فرزند یه مرد ساده زیست و زاهد و مسلمون قرار بده، این عدالته؟؟
نظر خودتون درباره این موضوع چیه؟
دوستان دیگه، نظری دارن؟
morteza2;682136 نوشت:

فرمایش شما کاملا صحیحه ولی بیشتر به درد بحث فلسفی و کتابها میخوره! باید واقع بین بود اینکه جامعه اصالت نداره و ما عقل داریم بیشتر حرف هستش! تاثیر رسانه های تبلیغاتی و جو جامعه امروز کمتر اجازه فکر و نتیجه گیری منطقی به انسان ها میده همین الان با این وضعیتی که داعش راه انداخته فکر میکنید بک فرد غربی چه دیدگاهی نسبت به اسلام خواهد داشت؟؟؟؟!

درسته فکر دست نخورده، کمتر توی جهان مونده! ولی بالاخره عقل، عقل‌هه!
چطور اشخاصی مثل ادواردو آنیلی که پسر سرمایه‌دار مسیحی و صاحب شرکت های فراری و چند شرکت بزرگ دیگه و صاحب باشگاه یوونتوس ایتالیا بود، با اینکه مادرش یهودی و پدر مسیحی بود و شرایط بهترین زندگی دنیایی رو داشت، میاد و مسلمون شیعه میشه و حتّی طلبه میشه!؟
اگه اینطور بود که جامعه و "جو" بر شخص اصالت دارن، بنده نباید اینجا باشم! چون خانوادم اصلاً مذهبی نیست!
اگه جو اصالت داشت، ما شاهد تغییر دین نبودیم!
و خیلی چیزا دیگه که کارشناسای عزیز، خیلی بهتر منِ تازه مسلمون، میتونن درباره این موضوعات مهم، نظر بدن.

ممنونم دوست خوبم از مشارکت و لطفی که داشتین.

mkhahande313;682138 نوشت:
خب با این باور الان چه بی عدالتی میشه اگه من مسلمون کم کاری کنم و همه ظرفیتمو پر نکنم اما یه مسیحی با توجه به امکانات محدودش همه ظرفیتشو پر کنه و بره مقام بالاتر از من توی بهشت؟

ببینید سوال همینه که چرا این ظرفیت ها یی که شما ذکر کردین اینگونه تعریف شدن؟ یعنی برای من مسلمان ظرفیت بالایی تعیین شده که پر کردن تمام اونها بعضا با دشواری و سختی هم همراهه اما اون فرد مسیحی ظرفیت اندکی براش تعریف شده؟ و طبق گفته شما اگر اون فرد ظرفیت محدود خودشو پر کنه شاید اگر من کم کاری کنم مقام بالاتری در بهشت نسبت به من پیدا کنه! خب اون فرد بدون کشیدن یک سری مشقت ها مقام بالاتری نسبت به من خواهد داشت آیا این با عدالت جور درمیاد؟

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]

morteza2;682152 نوشت:
ممنونم دوست خوبم از مشارکت و لطفی که داشتین.

ببینید سوال همینه که چرا این ظرفیت ها یی که شما ذکر کردین اینگونه تعریف شدن؟ یعنی برای من مسلمان ظرفیت بالایی تعیین شده که پر کردن تمام اونها بعضا با دشواری و سختی هم همراهه اما اون فرد مسیحی ظرفیت اندکی براش تعریف شده؟ و طبق گفته شما اگر اون فرد ظرفیت محدود خودشو پر کنه شاید اگر من کم کاری کنم مقام بالاتری در بهشت نسبت به من پیدا کنه! خب اون فرد بدون کشیدن یک سری مشقت ها مقام بالاتری نسبت به من خواهد داشت آیا این با عدالت جور درمیاد؟

ببینین اصلاً مهم نیست چرا ظرفیت ها متفاوته
اونچه تعریف ظلم بهش اظلاق میشه یعنی طرف اندازه استحقاقش رو نگیره و کسی دیگه بیش از استحقاقش بگیره
ولی دونفر که ظرفیتشون کامل پر شده باشه حتی اگه ظرفیت یکی پنج برابر دیگری باشه و جفتشون به حداکثر مقامی که میتونستن برسن هیچ ظلمی درموردشون رخ نداده

دقت کنین
وقتی ظرفیت من اینقده یعنی مقامات بالاتر از ظرفیتم رو اصلاً درک نمی کنم
من مقام حضرت زهرا(س ) رو اصلاً درک نمیکنم چون ظرفیتم بسیار پایین تر از ایشونه
بعد این ظلمه که من مقامم پایین تر و ظرفیتم کمتر شده باشه؟[/]

Daneshforum;682147 نوشت:
از کجا معلوم بدتر نمیشد و یکی از بدترین بنده‌های خدا نمیشد؟

بله ممکن بود بدترین فرد روی زمین هم میشد در هر صورت انسان ها هر کدوم یک عیاری هم دارن که ممکنه یکی هر جامعه ای باشه تاثیری نگیره و خوب بمونه یا یکی عیارش پایینه و هر جا باشه انسان خوبی نیست یکی هم خیلی تاثیر پذیره و جامعه بیشتر تعیین کننده سرنوشت خوبی یا بدی اون فرده بنابراین خیلی شرایط ها متفاوته و بستگی زیادی هم به خود فرد و هم به جامعه فرد داره اما بر فرض که یکی بدون تاثیر از جامعه خوب باشه یکی در اروپا یکی در خاورمیانه عقل حکم میکنه خوب ها هر دوشون برن بهشت اما خوب غربی ما مشقت کمتری در راه بهشت خواهد داشت.

Daneshforum;682147 نوشت:
چطور اشخاصی مثل ادواردو آنیلی که پسر سرمایه‌دار مسیحی و صاحب شرکت های فراری و چند شرکت بزرگ دیگه و صاحب باشگاه یوونتوس ایتالیا بود، با اینکه مادرش یهودی و پدر مسیحی بود و شرایط بهترین زندگی دنیایی رو داشت، میاد و مسلمون شیعه میشه و حتّی طلبه میشه!؟

چند تا از این موارد سراغ دارین؟ اگر فقط به عقل بود که الان کل اروپا باید فوج فوج به اسلام شیعه وارد میشدن و شهادتین می گفتن!

mkhahande313;682158 نوشت:
ببینین اصلاً مهم نیست چرا ظرفیت ها متفاوته
اونچه تعریف ظلم بهش اظلاق میشه یعنی طرف اندازه استحقاقش رو نگیره و کسی دیگه بیش از استحقاقش بگیره
ولی دونفر که ظرفیتشون کامل پر شده باشه حتی اگه ظرفیت یکی پنج برابر دیگری باشه و جفتشون به حداکثر مقامی که میتونستن برسن هیچ ظلمی درموردشون رخ نداده

به نظرم علاوه بر یک سری افراد محدود اولیا خداوند بقیه افراد هم قطعا میتونین ظرفیت وجودی خوشون رو به یک اندازه رشد بدن و تا مراحل بالا برن ولی شرایط جامعه خیلی روی توسعه یا عدم توسعه این ظرفیت تاثیر میذاره و این خودش در آخرت فرد تاثیر میذاره و به نظر با عدالت سازگار نیست.

من یه بار از یکی شنیده بودم ما آدما یه زمانی اومدیم زندگی کردیم و

بعدش متناسب با اعمالی که داشتیم دسته بندی شدیم

اون آقاهه میگفت همین که تو یه خانواده ای به دنیا بیای

که شیعه باشن خودش ینی فضیلت و این نشون دهنده اعمال خوبی هست

که قبل از حیات امروزت داشتی

حتی من ازشون پرسیدم مگه خدا نگفته بعد از مرگ فرصتی برای جبران بهتون داده نمیشه ؟

من نمیدونم گفته های اون آقا صحت داره یا نه هر چند ظاهرا منطقی به نظر نمیاد

دوستان جوابگو باشن ممنون میشم

morteza2;682185 نوشت:
به نظرم علاوه بر یک سری افراد محدود اولیا خداوند بقیه افراد هم قطعا میتونین ظرفیت وجودی خوشون رو به یک اندازه رشد بدن و تا مراحل بالا برن ولی شرایط جامعه خیلی روی توسعه یا عدم توسعه این ظرفیت تاثیر میذاره و این خودش در آخرت فرد تاثیر میذاره و به نظر با عدالت سازگار نیست.

تاجایی که من شنیدم همه آدما میتونن ظرفیتشون رو بعد پر کردن افزایش بدن
اگه اشتباه میگم کارشناسا دیدم رو اصلاح کنن
اما من باور کردم در بهشت هم بالارفتن معنا داره البته اگه سیر کمالی فرد که در دنیا آغازش کرده به او این امکان رو داده باشه

با این فرض سوال شما جواب داده میشه و مساله بی عدالتی مرتفع میشه

حتی اگه این فرض هم غلط باشه باز پاسخ قبلی خودمو تکرار و شما رو به دقت در این نکته میکنم(این حرف من نیست از اساتید بزرگواری آموختم)
دقت کنین فردی که ظرفیتش رو پر کنه مادامی که افزایش ظرفیت نداشته باشه، چیزی از خوبیای مقام بالاتر و سختیای بیشتر رسیدن به اون مقامات رو درک نمیکنه پس نسبت به اونا که در درجات بالاتر هستن حسرتی نداره چون به بالاترین لذات که درک میکرده رسیده

بحث حسرتی که اون دنیا در بهشت هست برای کسانیست که کم کاری کردن و ظرفیتشونو پر نکردن و حالا درک میکنن چه لذات برتری بوده که میتونستن داشته باشن و بخاطر کم کاری بهش نرسیدن

مطلب سنگینیه باید بهش دقت کرد تا سوالتون رو جواب بگیرین[/]

roz1017;682192 نوشت:
من یه بار از یکی شنیده بودم ما آدما یه زمانی اومدیم زندگی کردیم و

بعدش متناسب با اعمالی که داشتیم دسته بندی شدیم

اون آقاهه میگفت همین که تو یه خانواده ای به دنیا بیای

که شیعه باشن خودش ینی فضیلت و این نشون دهنده اعمال خوبی هست

که قبل از حیات امروزت داشتی

حتی من ازشون پرسیدم مگه خدا نگفته بعد از مرگ فرصتی برای جبران بهتون داده نمیشه ؟

من نمیدونم گفته های اون آقا صحت داره یا نه هر چند ظاهرا منطقی به نظر نمیاد

دوستان جوابگو باشن ممنون میشم

اين يه جورايي همون تناسخ هست
كه فكر نكنم در اسلام و مذاهب اسلامي اعتقاد به تناسخ وجود داشته باشه
البته باز هم من دقيق نمي دونم،نظرم رو گفتم فقط

96xy;682197 نوشت:
اين يه جورايي همون تناسخ هست
كه فكر نكنم در اسلام و مذاهب اسلامي اعتقاد به تناسخ وجود داشته باشه
البته باز هم من دقيق نمي دونم،نظرم رو گفتم فقط

تناسخ مگه حوزه اش توی فقط یه دنیا نیس؟
مثلاً کسی تو این دنیا بمیره و باز تو این دنیا بخاطر انتخاباش یا.. یه سرنوشت جدید دیگه پیدا کنه و زندگیش یه جور دیگه رقم بخوره

اینکه از یه دنیا به دنیای دیگه منتقل بشه و انتخابای قبلیش اثر بذاره تو سرنوشتش تو دنیای جدید اینم تناسخه؟:Gig:[/]

mkhahande313;682205 نوشت:

تناسخ مگه حوزه اش توی فقط یه دنیا نیس؟
مثلاً کسی تو این دنیا بمیره و باز تو این دنیا بخاطر انتخاباش یا.. یه سرنوشت جدید دیگه پیدا کنه و زندگیش یه جور دیگه رقم بخوره

اینکه از یه دنیا به دنیای دیگه منتقل بشه و انتخابای قبلیش اثر بذاره تو سرنوشتش تو دنیای جدید اینم تناسخه؟:Gig:

[/]

من هم گفتم شبيه تعريف تناسخ هست
اون دوست مون گفت كه مثلاً اگه يه نفر تو خانواده ي شيعه به دنيا بياد بخاطر اعمال خوبش در زندگي قبلي اش هست كه خدا براي پاداش در خانواده ي شيعه قرار داده تا زندگي بعدي رو هدايت بشه
تناسخ هم مي گه اگه شما آدم خوبي باشي (در زندگي اول) در زندگي بعدي هم براي پاداش ، زندگي مرفه و خوبي داري اگه بد باشي به شكل يك حيوون بد ميشي در زندگي بعدي
بنظرم كه شباهت زيادي داره
شايد هم من اشتباه مي كنم

در مورد سوال دوستمون که مکان و جامعه براشون سوال شده نظرم:

از اونجایی که پیامبران

اسلام رو از همون زمانهای اول تبلیغ کردن و اسلام به عنوان یه دین کامل شناخته شده و همه از وجود همچین دینی اطلاع دارن

پس زیاد فرقی در این نمیکنه که در کجای دنیا باشی ........... مسیحی باشی یا مسلمون ....

وقتی میتونی مطالعه داشته باشی چه در ایران باشی چه در یک جامعه غیر اسلامی باشی

خللی در اراده مطالعه فرد وارد نمیکنه پس این منتفی میشه که اگه در جامعه اسلامی به دنیا میومد

احتمال خیلی چیزا بود که الان مستفیض نشده

چون تو همین ایرانمون آدمایی هستن که اصلا اسلام رو قبول ندارن پس ربطی به مکان نداره

نکته دوم این که منظورتون از زحمت چیه؟

اسلام و ادیان دیگه هر کدوم یه چهارچوبی دارن که این چهارچوب ادیان رو نسبت

به هم برتر کرده و اسلام به خاطر قوانین کاملش برتر شناخته شده حالا وقتی روزه

و نماز و غیره وظیفه یک مسلمانی که در چهار چوب اسلامه هست چطور میشه از این اعمال به عنوان زحمت یاد کرد؟

به نظر من کلمه زحمت یه جورایی شبیه این میشه که انگار داری منت میذاری

چون قبول اسلام اختیاریه اگه اجباری بود میشد گفت اعمالش برا ادما زحمته

roz1017;682217 نوشت:

پس زیاد فرقی در این نمیکنه که در کجای دنیا باشی ........... مسیحی باشی یا مسلمون ....

هم از نظر علمي ، و هم تجربه و غيره
اتفاقاً زياد هم فرق مي كنه!
شما يه نگاهي به تاريخ و حالا بكن
تو يه جنگ، هر طرف خودش رو بر حق مي دونه (حتي ظالم ترين فرد). چرا اينطوريه؟ و تفاوت در تعريف شناخت حق پيش مياد بين انسان ها؟
پاسخ اين سؤال رو ميشه از همون مكان و زمان ،محيط افراد پيدا كرد
البته موارد استثنا هميشه بوده اما بنظرم استثنا ها نمي تونه اين تأثير پذيري شديد انسان از محيط رو رد كنه
اشتباه مي گم؟

96xy;682227 نوشت:
هم از نظر علمي ، و هم تجربه و غيره
اتفاقاً زياد هم فرق مي كنه!
شما يه نگاهي به تاريخ و حالا بكن
تو يه جنگ، هر طرف خودش رو بر حق مي دونه (حتي ظالم ترين فرد). چرا اينطوريه؟ و تفاوت در تعريف شناخت حق پيش مياد بين انسان ها؟
پاسخ اين سؤال رو ميشه از همون مكان و زمان ،محيط افراد پيدا كرد
البته موارد استثنا هميشه بوده اما بنظرم استثنا ها نمي تونه اين تأثير پذيري شديد انسان از محيط رو رد كنه
اشتباه مي گم؟

ینی میفرمایین مکان خللی در اراده مطالعه فرد وارد میکنه؟

ممنون میشم اگه اثبات علمی برای این که اگه اون ور دنیا باشی نمیتونی شناختی از دین داشته باشی بیارین

در مورد جنگ و تاریخ هم خدمتتون عارضم که هر راهی درست و اشتباه داره

حالا افرادی که جنگ با پیامبر رو انتخاب کردن مبنی بر این نیست که مکانشون باعث این مخالفت بوده

من فکر میکنم منافع جنگ با مکان جنگ یه چیز کلا مجزاست که ربطی به موضومون نداره

و افرادی که با پیامبر جنگ کردن برای منافعشون جنگیدن

roz1017;682232 نوشت:
ینی میفرمایین مکان خللی در اراده مطالعه فرد وارد میکنه؟

ممنون میشم اگه اثبات علمی برای این که اگه اون ور دنیا باشی نمیتونی شناختی از دین داشته باشی بیارین

در مورد جنگ و تاریخ هم خدمتتون عارضم که هر راهی درست و اشتباه داره

حالا افرادی که جنگ با پیامبر رو انتخاب کردن مبنی بر این نیست که مکانشون باعث این مخالفت بوده

من فکر میکنم منافع جنگ با مکان جنگ یه چیز کلا مجزاست که ربطی به موضومون نداره

و افرادی که با پیامبر جنگ کردن برای منافعشون جنگیدن

صد در صد همين طوره، اگه در مورد مغز مطالعه كنيد كاملاً تأثير پذيري انسان از محيط رو ميشه فهميد ، چيز كاملاً بديهي است مثل گرما و سرما
تا همين 40-50 سال پيش قبل از انقلاب رسانه اي افراد چيزي از دنياي خارج از محيط خودشون نمي دونستن الآن به لطف اين پيشرفت ها كمي اطلاعات بيشتر دست انسان هاست مي تونن سرچ كنن و بخونن، حتي همين الآن هم با رشد اين رسانه ها باعث نشده همه ، در مورد همه چيز مطالعه و اطلاعات كامل داشته باشن!

96xy;682297 نوشت:
صد در صد همين طوره، اگه در مورد مغز مطالعه كنيد كاملاً تأثير پذيري انسان از محيط رو ميشه فهميد ، چيز كاملاً بديهي است مثل گرما و سرما
تا همين 40-50 سال پيش قبل از انقلاب رسانه اي افراد چيزي از دنياي خارج از محيط خودشون نمي دونستن الآن به لطف اين پيشرفت ها كمي اطلاعات بيشتر دست انسان هاست مي تونن سرچ كنن و بخونن، حتي همين الآن هم با رشد اين رسانه ها باعث نشده همه ، در مورد همه چيز مطالعه و اطلاعات كامل داشته باشن!

در این که رسانه ها باعث اطلاعات بشر شدن در این شکی نیست

ولی در مورد این که مکال به گفته شما صد در صد مانعی برای مطالعه باشه رو قبول ندارم

در مورد مغز هم در حد خودم اطلاعات اندکی دارم و میدونم که محیط روی موجود زنده تاثیر میذاره

این رو هم قبول دارم که محیط روی اعتقادات هم میتونه تاثیر گذار باشه ولی این که یک انسان

از وجود چیزی مطلع باشه و بخواد در مورد اون منبع اطلاعاتی کسب کنه ولی مکان اجازه این رو نده با منطق من جور نمیاد

مخصوصا هم در قرن بیست و یکی که معروف به قرن فناوری واطلاعات هست

حتی اگه رسانه ای هم نباشه اسلام به اندازه ای در کشور های مختلف گسترش

یافته که بشه از انسان هایی که در این مورد اطلاع دارن راهنمایی خواست

و این که منابع علمی که میفرمودین در مورد مکان هست لطفا سند کنید

roz1017;682315 نوشت:
در این که رسانه ها باعث اطلاعات بشر شدن در این شکی نیست

ولی در مورد این که مکال به گفته شما

صد در صد مانعی برای مطالعه باشه رو قبول ندارم

در مورد مغز هم در حد خودم اطلاعات اندکی دارم و میدونم که محیط روی موجود زنده تاثیر میذاره

این رو هم قبول دارم که محیط روی اعتقادات هم میتونه تاثیر گذار باشه ولی این که یک انسان

از وجود چیزی مطلع باشه و بخواد در مورد اون منبع اطلاعاتی کسب کنه ولی مکان اجازه این رو نده با منطق من جور نمیاد

مخصوصا هم در قرن بیست و یکی که معروف به قرن فناوری واطلاعات هست

و این که منابع علمی که میفرمودین در مورد مکان هست لطفا سند کنید

سلام دوست عزيز
از نظر علمي منظور بنده همون تأثير پذيري مغز انسان از محيط هست، اگر كمي سرچ كنيد و در مورد ساختار بدن و مغز بخونيد ، اين تأثير پذيري دلايلش مشخصه، راه ساده تر همين سرما و گرما و رژيم غذايي خودما هست! كه از اين طريق تأثير پذيري اثبات ميشه و حتي نياز به تحقيق علمي هم نيست
مكان در ايجاد محدوديت و يا فراهم شدن امكانات خيلي تأثير داره و از اون بيشتر زمان
مثال خيلي راحت، هنوز هم در بعضي از مناطق ، قبايلي از انسان ها هستند كه با دنياي خارج هيچ ارتباطي ندارن و تو محيط خودشون زندگي مي كنن
مكان زندگي اين افراد محدوديت داره براي دسترسي به اطلاعات
نمونه ي ديگر كره ي شمالي كه حكومت آنجا بطور كامل ارتباط مردم اونجا رو با دنيا قطع كرده و عملاً
هيچ دسترسي ندارن و فقط عده اي خاص به امكانات ارتباطي دسترسي دارند
مسلمه كه يك شهروند كره ي شمالي اطلاعاتي كه شما داريد رو هيچ وقت نداره!
حالا شما شرايط ناگواري مثل جنگ و زلزله و غيره رو هم در نظر بگيريد
همه ي اينا در شناخت افراد تأثير داره
البته اين ها نظرات و برداشت خودمه
شايد درست نباشه

mkhahande313;682194 نوشت:
دقت کنین فردی که ظرفیتش رو پر کنه مادامی که افزایش ظرفیت نداشته باشه، چیزی از خوبیای مقام بالاتر و سختیای بیشتر رسیدن به اون مقامات رو درک نمیکنه پس نسبت به اونا که در درجات بالاتر هستن حسرتی نداره چون به بالاترین لذات که درک میکرده رسیده

شاید خود فرد بسته به شرایط اینو درک نکنه ولی ما که به عنوان ناظر بیرونی داریم نگاه می کنیم نا عدالتی مشهود وجود داره اینکه یکی به خاطر شرایط جامعه نتونه با انجام اعمال خودشو بالا بکشه و بره جهنم یا مثلا مراتب پایین تری توی بهشت نصیبش بشه به نظر ناعدالتی میاد

roz1017;682217 نوشت:
وقتی میتونی مطالعه داشته باشی چه در ایران باشی چه در یک جامعه غیر اسلامی باشی

خللی در اراده مطالعه فرد وارد نمیکنه پس این منتفی میشه که اگه در جامعه اسلامی به دنیا میومد

احتمال خیلی چیزا بود که الان مستفیض نشده

شما فکر می کنید چقدر امکان دسترسی به منابع خوب برای یک جوان غربی امروزی وجود داره؟ یکی سرچ انگلیسی توی اینترنت درباره اسلام بزنید تا فوج فوج مطالب منفی و فیلم های ذبح انسان توسط داعش مدعی اسلام براتون بیاد!! من خودمو که جای اون جوان غربی میزارم یک جورایی از اسلام زده خواهم شد با این شرایط. اگر بمکان تاثیری نداشت و فقط با عقل و مطالعه می شد به حقیقت رسید الان قاعدتا باید جمهوری اسلامی انگلستان یه کشور رسمی در اروپا بود!

morteza2;682475 نوشت:
شاید خود فرد بسته به شرایط اینو درک نکنه ولی ما که به عنوان ناظر بیرونی داریم نگاه می کنیم نا عدالتی مشهود وجود داره اینکه یکی به خاطر شرایط جامعه نتونه با انجام اعمال خودشو بالا بکشه و بره جهنم یا مثلا مراتب پایین تری توی بهشت نصیبش بشه به نظر ناعدالتی میاد

خب دیگه من از اول صحیتم هم همینو گفتم این باور رو خیلی از کارشناسان دین قبول ندارن و میگن اینطور نیس که بهشت و مقامات عالی بهشت مختص مسلمونای شناسنامه ای باشه
بلکه کارنامه اعمال افراد یه سری معیارها رو داشته باشه، طرف بالاترین مقام ممکنش تو بهشت رو مال خودش میکنه
توی این معیارها این نکته نهفته اس که فرد با توجه به ظرفیت و امکاناتش چقد تلاش کرده چقد حق پذیر بوده و...

خب اگه خود فرد حس نکنه تفاوت لذتی که داره میبره با لذتی که کسی در مقام بالاتر میبره دیگه اسمش بی عدالتی نیست چون فرد در اوج لذت هاش هست و نا رضایتی نداره. اوت اختلاف مقامی که از بیرون دیده میشه هم تفاوته صرفاً حکیمانه.
که این تفاوت ها حکمت های بیشماری داره
و تا حکمتش رو ندونیم نمیشه عنوانی روش بذاریم[/]

کریم;680083 نوشت:
سلام علیکم

ببخشید مگه هرچیزی برای بدن مضر باشه حرام نیست؟
آیا خدا راضیه بندش نخوابه شب و هزار جور بیماری بگیره (هیچی جای خواب شبو نمیگیره خصوصا سنین جوانی)؟؟؟؟؟

roz1017;682224 نوشت:
به نظر من کلمه زحمت یه جورایی شبیه این میشه که انگار داری منت میذاری

چون قبول اسلام اختیاریه اگه اجباری بود میشد گفت اعمالش برا ادما زحمته

حرفتون در حالت کلی درسته ولی قبول اسلام برای منی که در این جامعه به دنیا اومدم اختیاری نیست! یعنی عملا میتونم قبول نکنم و اعمالشو انجام ندم اما طبق قوانین دین در آخرت من درباره انجام اعمال نسبت به اون مسیحی بیشتر مواخزه خواهم شد چون اطلاع داشتم و انجام ندادم و این یک جورهایی معنی اجبار میده! پس من باید انجام میدادم و به بهشت میامدم اما مثلا یک مسیحی که نا آشنا با اسلام بوده انجام نداده و با من در بهشت وارد شده خب من میتونم گلایه کنم که چرا باید در دنیا در اون جغرافیای خاص به دنیا میومدم که متحمل زحمات در انجام اعمال میشدم؟!

roz1017;682224 نوشت:
نماز و غیره وظیفه یک مسلمانی که در چهار چوب اسلامه هست چطور میشه از این اعمال به عنوان زحمت یاد کرد؟

حرف شما کاملا صحیحه و نماز و سایر اعمال دین اسلام جنبه های زیبایی هم دارن ولی هیچ کس نمیتونه منکر زحمت و مشقت داشتن این اعمال در کنار این جنبه های زیبا هم بشه در هر صورت 18 ساعت روزه گرفتن قطعا مشقت داره و امری واضح هست با اینکه زیبایی ها و فلسفه های خاص خودش رو هم داره فراموش نکنیم همه در عرفان و صوفی گری نیستن که زهر براشون شراب جلوه کنه! (ببخشید که از مثال زهر استفاده کردم)

mkhahande313;682483 نوشت:
خب اگه خود فرد حس نکنه تفاوت لذتی که داره میبره با لذتی که کسی در مقام بالاتر میبره دیگه اسمش بی عدالتی نیست چون فرد در اوج لذت هاش هست و نا رضایتی نداره. اوت اختلاف مقامی که از بیرون دیده میشه هم تفاوته صرفاً حکیمانه.

خب این دیگه یک بحث فلسفی میشه که اینو نا عدالتی بدونیم یا خیر. من زیاد فلسفه نخوندم که توی این مساله نظر بدم ولی ظاهرا باید قبول کنیم حکمت خدا در اینجا عدالت خدا رو تحت تاثیر قرار داده حالا نمیدونم این خوبه یابد!

morteza2;680193 نوشت:
سوال من اینه که چه تضمینی هست اگر اون فرد مثلا در ایران متولد میشد طوری عبادت نمیکرد که لایق بالاترین مراتب بهشت می شد؟ یعنی این فرد ممکنه گله کنه که مثلا اگر من در ایران متولد شده بودم حتما با توجه به شرایط بالاترین مراتب بهشت رو مال خود میکردم و این به نظر با عدالت جور در نمیاد

سلام
از نظر موضوع شناسی ، این سئوال ، پیرامون موضوع "جبر و اختیار" است که با موضوع "قضا و قدر" هم ارتباطاتی داره.
نه فقط در مورد مکان به دنیا آمدن یک فرد ( که به اختیار خودش نیست) و اثرش روی دینداری او ، میشه این سئوال را پرسید ، بلکه در خیلی موارد دیگه هم میشه همین فرمت کلی را به کار برد»

- اگه من در زمانی به دنیا می آمدم که میتونستم برم جبهه و احیانا شهید بشم...
- اگه من در یک خانواده روحانی به دنیا می آمدم که با مستحبات و اعمال دینی انس بیشتری داشتم...
- اگه پدر و مادری داشتم که تحصیلات عالیه داشتند و از اول کودکی مرا با اصول علمی - دینی درست و کاملی تربیت می کردند ...

و ...

اینها همه یک جور سئوال هستند که با مفاهیم مختلفی بیان شده اند.

سلام.
بله خدا افراد را در شرایط مختلفی به دنیا میاره ، و طبق همون شرایط ازشون انتظار داره و مورد سنجش قرارشون میده و امتحان ازشون میگیره.
فردی می گفت: نمازی که خدا از آیت الله بهجت ( به عنوان مثال ) می خواد ، نمازی نیست که از ما میخواد. یک فرد بی سواد که مخارج حروف را خوب نمیتونه ادا کنه چه برسه به اینکه با مفاهیم و ترجمه نماز آشنا باشه ، همینجوری که میتونه و در توانش هست اگه بخونه و کوتاهی عمدی نکنه ، خدا ازش می پذیره. اما برای کسی که مثلا لیسانس داره ، اگه مثل نفر قبلی نماز بخونه اصلا قبول نیست و باید کیفیت نمازش در حد علم و سواد خودش باشه.

گویا حدیثی هم بود که می فرمود: اگه یک فقیر مثلا یک درهم انفاق کنه ، ثوابش معادل ثروتمندی هست که مثلا هزار درهم انفاق کنه. (نقل به مضمون مفهوم).

حدیث دیگری هم هست که باز می فرماید: خداوند در روز قیامت ، از صد گناه آدم جاهل میگذره و می بخشه ، قبل از اینکه از یک گناه آدم عالم بگذره و ببخشه. (نقل به مضمون).

روز قیامت ، از یک فرد عالم دینی مثلا مرجع تقلید ، بررسی های خیلی سخت می کنند و خیلی در کارش باریک بینی می کنند ز یرا او با احادیث و قرآن و فقه و ... آشنایی کامل داشته ولی برای امثال ماها که اونقدر علم نداریم ، آسانتر می گیرند.

کلا : شرایط افراد متفاوته. خد اوند بنا به مصالحی که هست ( که طبیعتا همه نمی تونن یک جور شرایط داشته باشند: مثلا همه در ایران به دنیا بیان. یا همه بروند روحانی بشوند یا ... چون نظام دنیا بهم میخوره ) هر کسی را در یک شرایطی قرار میده و از هر کسی طبق شرایط خودش امتحان می گیره و نمره میده. این همون عدالت است. و دیگه کسی نمیتونه بگه اگه من در شرایط دیگری بودم ، وضعم در جهان آخرت بهتر بود.

توجه هم بکنیم که ما نمیتونیم به همه ابعاد عدالت خداوند ، اطلاع پیدا کنیم. شاید در مورد عدالت خداوند برخی سئوالات بی جواب بمونه برای ما. چون ما در باره چیزی میتونیم به همه سئوالاتمون پاسخ بدیم که به " آن چیز" احاطه داشته باشیم. در حالیکه ما نمی تونیم به هیچ یک از مسایل مربوط به خداوند ، "احاطه" پیدا کنیم زیرا خداوند و همه شئون مربوط بعه او ( علم ، حکمت ، عدالت و... ) "نامحدود" هستن در حالیکه ما موجودات "محدود"ی هستیم و عقلا "احاطه محدود بر نامحدود محاله". بنابراین همیشه در مورد اینها برخی سئوالاتمون بی پاسخ می مونه.

اون چیزی که مهم است ، اینه که ما با دلایل عقلی ، به طور کلی بفهمیم که خداوند عادل هست. ولی اینکه نحوه عدالتش و کیفیت عدالتش در فلان مسأله دقیقا به چه شکلیه ، اینو ممکنه متوجه نشیم چون ما علممون به اندازه علم خداوند نمیرسه. مثل همون داستان حضرت خضر و حضرت موسی که حضرت خضر کارهایی میکرد که مورد اعتراض حضرت موسی قرار می گرفت....

زهیر ابن قین;682636 نوشت:
سلام.
بله خدا افراد را در شرایط مختلفی به دنیا میاره ، و طبق همون شرایط ازشون انتظار داره و مورد سنجش قرارشون میده و امتحان ازشون میگیره.
فردی می گفت: نمازی که خدا از آیت الله بهجت ( به عنوان مثال ) می خواد ، نمازی نیست که از ما میخواد. یک فرد بی سواد که مخارج حروف را خوب نمیتونه ادا کنه چه برسه به اینکه با مفاهیم و ترجمه نماز آشنا باشه ، همینجوری که میتونه و در توانش هست اگه بخونه و کوتاهی عمدی نکنه ، خدا ازش می پذیره. اما برای کسی که مثلا لیسانس داره ، اگه مثل نفر قبلی نماز بخونه اصلا قبول نیست و باید کیفیت نمازش در حد علم و سواد خودش باشه.

گویا حدیثی هم بود که می فرمود: اگه یک فقیر مثلا یک درهم انفاق کنه ، ثوابش معادل ثروتمندی هست که مثلا هزار درهم انفاق کنه. (نقل به مضمون مفهوم).

حدیث دیگری هم هست که باز می فرماید: خداوند در روز قیامت ، از صد گناه آدم جاهل میگذره و می بخشه ، قبل از اینکه از یک گناه آدم عالم بگذره و ببخشه. (نقل به مضمون).

روز قیامت ، از یک فرد عالم دینی مثلا مرجع تقلید ، بررسی های خیلی سخت می کنند و خیلی در کارش باریک بینی می کنند ز یرا او با احادیث و قرآن و فقه و ... آشنایی کامل داشته ولی برای امثال ماها که اونقدر علم نداریم ، آسانتر می گیرند.

کلا : شرایط افراد متفاوته. خد اوند بنا به مصالحی که هست ( که طبیعتا همه نمی تونن یک جور شرایط داشته باشند: مثلا همه در ایران به دنیا بیان. یا همه بروند روحانی بشوند یا ... چون نظام دنیا بهم میخوره ) هر کسی را در یک شرایطی قرار میده و از هر کسی طبق شرایط خودش امتحان می گیره و نمره میده. این همون عدالت است. و دیگه کسی نمیتونه بگه اگه من در شرایط دیگری بودم ، وضعم در جهان آخرت بهتر بود.

توجه هم بکنیم که ما نمیتونیم به همه ابعاد عدالت خداوند ، اطلاع پیدا کنیم. شاید در مورد عدالت خداوند برخی سئوالات بی جواب بمونه برای ما. چون ما در باره چیزی میتونیم به همه سئوالاتمون پاسخ بدیم که به " آن چیز" احاطه داشته باشیم. در حالیکه ما نمی تونیم به هیچ یک از مسایل مربوط به خداوند ، "احاطه" پیدا کنیم زیرا خداوند و همه شئون مربوط بعه او ( علم ، حکمت ، عدالت و... ) "نامحدود" هستن در حالیکه ما موجودات "محدود"ی هستیم و عقلا "احاطه محدود بر نامحدود محاله". بنابراین همیشه در مورد اینها برخی سئوالاتمون بی پاسخ می مونه.

اون چیزی که مهم است ، اینه که ما با دلایل عقلی ، به طور کلی بفهمیم که خداوند عادل هست. ولی اینکه نحوه عدالتش و کیفیت عدالتش در فلان مسأله دقیقا به چه شکلیه ، اینو ممکنه متوجه نشیم چون ما علممون به اندازه علم خداوند نمیرسه. مثل همون داستان حضرت خضر و حضرت موسی که حضرت خضر کارهایی میکرد که مورد اعتراض حضرت موسی قرار می گرفت....

سلام
خب باید ببینیم وقتی مثلا آیت ا... بهجت ظرفیتش بیشتر از منه و ایشون و من هر دو از تمام ظرفیتمون استفاده میکنیم، آیا باید مقاممون در یه سطح باشه یا نه! یا اصلا اماما و ما!

Masood11;682647 نوشت:
سلام
خب باید ببینیم وقتی مثلا آیت ا... بهجت ظرفیتش بیشتر از منه و ایشون و من هر دو از تمام ظرفیتمون استفاده میکنیم، آیا باید مقاممون در یه سطح باشه یا نه! یا اصلا اماما و ما!

طبیعتا مقام این دو نفر در یک سطح نیست چون بالاخر جایگاه عالمان بالاتر از جایگاه دیگران هست. اما از نظر اینکه هر دو به تکلیفمون عمل کرده اند و وارد بهشت میشن و از عذاب رهایی می یابند یکجورند. گرچه در بهشت ، مقامات فرق داره: کسی که فقط به نمازهای واجب اکتفا کرده ، مقامش پایین تر از کسی هست که علاوه بر نمازهای واجب ، نمازهای مستحبی را هم به جا آورده. قرآن می فرماید: لیس للانسان الا ما سعی. این به تلاش و کوشش خود آدم بر میگرده نه به عدالت یا بی عدالتی خداوند.

زهیر ابن قین;682675 نوشت:
طبیعتا مقام این دو نفر در یک سطح نیست چون بالاخر جایگاه عالمان بالاتر از جایگاه دیگران هست. اما از نظر اینکه هر دو به تکلیفمون عمل کرده اند و وارد بهشت میشن و از عذاب رهایی می یابند یکجورند. گرچه در بهشت ، مقامات فرق داره: کسی که فقط به نمازهای واجب اکتفا کرده ، مقامش پایین تر از کسی هست که علاوه بر نمازهای واجب ، نمازهای مستحبی را هم به جا آورده. قرآن می فرماید: لیس للانسان الا ما سعی. این به تلاش و کوشش خود آدم بر میگرده نه به عدالت یا بی عدالتی خداوند.

خب این که شد تساوی نه عدالت!!
اگه رسیدن به مقامهای بالای بهشت مثل آب توی ظرف باشه، گناه لیوان چیه که کمتر از پارچ جا داره!؟
یا اصلا کسی که 1000تومن پول داره و همشو میبخشه، با بقیه کسایی که 1000تومن میبخشن برابره!؟
توی ریاضی هست که: 1000 به روی 1000 مساویست با 10000000 به روی 10000000! آیا عدالت غیر از اینه!؟

Masood11;682700 نوشت:
اگه رسیدن به مقامهای بالای بهشت مثل آب توی ظرف باشه، گناه لیوان چیه که کمتر از پارچ جا داره!؟
یا اصلا کسی که 1000تومن پول داره و همشو میبخشه، با بقیه کسایی که 1000تومن میبخشن برابره!؟
توی ریاضی هست که: 1000 به روی 1000 مساویست با 10000000 به روی 10000000! آیا عدالت غیر از اینه!؟

احسنت! چرا باید اون عالم ظرفیت بالاتری داشته باشه که در نهایت در بهشت هم مقام بالاتری نصیبش بشه و گناه اونی که ظرفیت پایینی داشته چیه؟ اگرم در نظر بگیریم که ظرفیت ها با تلاش خود فرد افزایش پیدا میکنه خب بازم شرایط جغرافیایی توی این موضوع تاثیر خواهد داشت و باز عدالت رعایت نمیشه! اگرم اون عالم و اون آدم کم ظرفیت در بهشت یک مقام بگیرند باز در حق عالم ناعدالتی میشه چون ظرفیت زیاد براش مسئولیت زیاد و مشقت زیاد در دنیا به بار آورده! به نظر میاد هر دو طرف قضیه به بی عدالتی ختم میشه و عین همون مثال مسیحی و مسلمانی که توی سوال اول نوشتم هست

با سلام درروز قیامت هرکس با دین خودش محشور میشه یا با دین اسلام که کاملترین دینهاست .ممنون میشم پاسخگو باشید

morteza2;682507 نوشت:
خب این دیگه یک بحث فلسفی میشه که اینو نا عدالتی بدونیم یا خیر. من زیاد فلسفه نخوندم که توی این مساله نظر بدم ولی ظاهرا باید قبول کنیم حکمت خدا در اینجا عدالت خدا رو تحت تاثیر قرار داده حالا نمیدونم این خوبه یابد!

تفضل خدا همون عدالتش است.
شهید مطهری در کتاب عدل الهی که شاهکار این شهید ووالامقام است. برای عدالت چهار معنی بیان می کند. ونتیجه می گیرد. عدالت در مورد خداوند غیر از تفضل نیست. عدالت خدا همان تفضل اوست. چون اگر خداوند بخواهد بر اساس عدالت رفتار کند. وبه هر کس به اندازه عملش ثواب دهد. کسی نجات پیدا نمی کند. ولی بخشش خدا وثواب دادن چند برابر است که موجب سعادت این بنده می شود.
چون خداوند اهل کرم وبخشش است. واز موجود کریم انتظار بخشش است. لذا تفضل خداوند بنا به اقتضاء سعه وجودی که دارد ومطلق است. ومحدودیت برای او معنی ندارد. همان حد وحصر ندارد. اما این بخشش هم با حساب وکتاب است. چون خداوند متعال برای مومن رحیم است. بدون اینکه این حالت برای غیر مومن باشد. چون این مومن پله اول را بالا آمده است. خداوند تفضل بیشتری برای او دارد.
لذا در معنی عدالت باید دقت داشته باشیم. که به اقتضاء موجودات واشخاص فرق می کند. فضل وکرئم خدا هم خارج از عدالتش نیست.

Masood11;682700 نوشت:

خداوند از انسان به حسب آیه ای که نقل شد بیشتر از وسع وطافتش نمی خواهد. وعقل هم همین را اقتضاء می کند. حالا اگر ظرفیت دو نفر تفاوت دارد. وهر دو به ظرفیت واستعداد خدادادی خود رد حد توان جامه عمل پوشانده اند. حالا یکی شده آیت الله بهجت ودیگی مثلا شده جهان پهلوان تختی، اینها باید یم مقام در پیشگاه الهی داشته باشند. واین عدالت است.

ramezomid937;684089 نوشت:
با سلام درروز قیامت هرکس با دین خودش محشور میشه یا با دین اسلام که کاملترین دینهاست .ممنون میشم پاسخگو باشید

همه دینها اسلام بوده اند. وبا آمدن شریعت جدید شریعت های سابق نسخ می شد. وحال اگر کسی وظیفه اش را انجام داده وبه حقانیت دین جدید دست پیدا نکرده است. معذور عندالله است. وحشر انسان با عنوان خاص نیست. بلکه مهم در آنجا عمل است. وانسان با عملش محشور می شود. وحتی طبق مساله تجسم اعمال که آیات قرآنی موید آن است. شکل انسان در آن دنیا را عملش مشخص می کند. کلّ إمرئ بما کسبت رهینة، انسان در گرو عمل خودش است.

جمع بندی: آیا بین این دو نفر عدالت رعایت میشه؟
سوال: آیا امکان تحقق عدالت بین مسلمان ومسیحی که در فضای مسیحی بزرگ شده واکر در فضای مسلمانی بود، اهل ایمان بود. در قیامت وجود دارد؟
جواب: بله،
مسلمانی به زبان نیست. بلکه آنچه در قیامت مهم است. عمل می باشد. وآیات قرآن نشانگر آن است، هر کس در قیامت در گرو اعمال خودش است. وکسی که عمل نداشته باشد. هرچند امام زاده هم باشد نفعی به حالش ندارد.
وَ الَّذينَ آمَنُوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّيَّتُهُمْ بِإيمانٍ أَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَ ما أَلَتْناهُمْ مِنْ عَمَلِهِمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ كُلُّ امْرِئٍ بِما كَسَبَ رَهينٌ‏.[1]و كسانى كه گرويده و فرزندانشان آنها را در ايمان پيروى كرده‏اند، فرزندانشان را به آنان ملحق خواهيم كرد و چيزى از كار[ها]شان را نمى‏كاهيم. هر كسى در گرو دستاورد خويش است.
كُلُّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ رَهينَةٌ،[2] هر كسى در گروِ دستاورد خويش است،
فمن یعمل مثقال ذرّة خیرا یره، وَ مَنْ يَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ،[3] پس هر كه هموزن ذرّه‏اى نيكى كند [نتيجه‏] آن را خواهد ديد.
و هر كه هموزن ذرّه‏اى بدى كند [نتيجه‏] آن را خواهد ديد.
پس معیار عمل است. نه عنوان مسلمانی، ولی این اعمال باید در قالب شریعت اسلام باشد. واگر کسی با علم به حقانیت اسلام به آن ایمان نیاورده است. اعمالش باظل است. واگر کسی می توانس تحقیق کرده وبه این جقانیت دست پیدا کند. وکوتاهی کرده است. مقصر می باشد. وامیدی به نجاتش نیست. البته علم وقضاوت در مورد همه اینها باخداست. ولی آنچه از روایات وآیات به دست می آید نقل می کنید.
اما اگر کسی عناد نداشته ومقصر هم نمی باشد. بلکه دین حق به هر دلیلی به او نرسیده است.واز طرف دیگر به دین خود وارزشهای انسانی بر حسب عقل ودرک خود پایبند بوده است. مورد عفو قرار می گیرد. چنانچه خداوند متعال می فرماید:
إِنَّ الَّذينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ ظالِمي‏ أَنْفُسِهِمْ قالُوا فيمَ كُنْتُمْ قالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفينَ‏ فِي الْأَرْضِ قالُوا أَ لَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَةً فَتُهاجِرُوا فيها فَأُولئِكَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصيراً، إِلاَّ الْمُسْتَضْعَفينَ‏ مِنَ الرِّجالِ وَ النِّساءِ وَ الْوِلْدانِ لا يَسْتَطيعُونَ حيلَةً وَ لا يَهْتَدُونَ سَبيلا.[4]
كسانى كه بر خويشتن ستمكار بوده‏اند، [وقتى‏] فرشتگان جانشان را مى‏گيرند، مى‏گويند: «در چه [حال‏] بوديد؟» پاسخ مى‏دهند: «ما در زمين از مستضعفان بوديم.» مى‏گويند: «مگر زمين خدا وسيع نبود تا در آن مهاجرت كنيد؟» پس آنان جايگاهشان دوزخ است، و [دوزخ‏] بد سرانجامى است.
مگر آن مردان و زنان و كودكان فرودستى كه چاره‏جويى نتوانند و راهى نيابند.
در همین آیات شریفه کسانی را که راهی برای هدایت نداشتن از جهنم رفتن استثناء می کند.
در عین حال رعایت عدالت در قیامت کف مساله است. وبیشتر افراد انسان با فضل وکرم الهی محاسبه خواهند شد. ودر عین حال راه شفاعت برای خیلی از گنهکاران از اهل ایمان باز است. واگر خداوند اذن دهد وشرایط شفاعت داشته باشند، شفاعت خواهند شد.

[/HR][1] . طور/21

[2] . المدثر/38

[3] . الزلزله/7و8

[4] . نساء/97و98

موضوع قفل شده است